DRUKWERK MODERN Gemeenteraad. Kerk en School. Visscherij. Binnenland. Marktberichten. bestelle men bij de Uitgevers van dit blad. Vlugge nette bediening Leest de Advertentie van Campfe n's Stof f eer derij Van onze adverteerders. De scholier P S had het ongeluk, zijn vinger zoodanig te klemmen toen de schools poort met kracht dichtsloeg, dat de geneesheer hem moest verbinden OUDDOPR. Een ieder, wien het aangaat, wordt er aan herinnerd, dat men bij verhuizing verplicht is, daarvan binnen acht dagen aans gifte te doen op de secretarie der gemeente. De eerstvolgende uitbetaling der Ouders domsrente heeft plaats op Maandag en Dinss dag a.s. Nu reeds wordt cichorei in voorkoop gevraagd van den oogst in 1926. Dat is toch niet te laat. Het gevolg zal zijn, dat de verbouw van dit gewas zich nog meer uitbreidt. In het Bestuur der cichoreisdrogerij »De Eendracht* is herkozen de heer D. Voogd Klz. Op de beurs werden heden, Donderdag, de groote uien verkocht a f 2,50 per mud, de kleine f 3,—groene cichorei deed f 18,— per 1000 kilo, gedroogde f 11,—per 100 kilo de tarweprijs was f 13,50 per mud. In aards appelen was geen handel en erwten waren niet aangevoerd. Voor de N.V. Beurtveer Maatschappij «de Onderneming* is deze week een nieuw motorvaartuig gearriveerd, inhoud 135 ton. Voor de eerste reis is schipper de Graaf met een lading gedroogde cichorei er mede naar Leeuwarden vertrokken. Werd pas gemeld, dat er weinig wild geschoten wordt, dezer dagen werden op het jachtveld van P. B. buit gemaakt 60 konijnen, 3 hazen, 5 patrijzen en 2 fazanten. Door Kr. P. is een cichoreiwortel gedols ven die lang was 1 80 M. De grootste prijsdaling van de veldvruchs ten is die van suikerbieten. Onlangs werden ze opgekocht tegen 17 gulden per 1000 kilo. Nu evenwel is de prijs teruggevallen tot f 13 —13 50. Verbouwers die niet op contract ges zaaid hebben worden er belangrijk mee ge« schaadt. f Door de Coöp. cichoreidrogerij «Oud» dorp« is een partij gedroogde wortelen vers scheept tegen den prijs van f 11,50 (in voors koop). f De heer W. Koole is benoemd tot pen. ningmeester van den polder »Nieuw Stellens dam* te Stellendam. f Op Donderdag 29 Ociober a.s. zal de halfjaarlijksche najaarsveemarkt worden ges houden. HELLEVOETSLUIS. Alhier is aagekos men het Rotterdamsche stoomschip »Theano* om aan de opslagplaats van Paul Koosel Cie. te Rotterdam materiaal te laden, dat vers voerd moet worden naar Dublin, waar ges noemde firma groote betonwerken moet uits voeren. Heden Vrijdag zal de eerste bijeenkomst van de leden van het NutssDepartement ges houden worden, waarin de heer Nijland. van 'ssGravenhage, internationale liederen zal zins gen elk lied wordt op de piano begeleid en vooraf toegelicht. Op de jaarvergadering van de «Oranjes Vereeniging Oostkade« is besloten met alg. st. de feestelijke herdenking van het 25sjarig hus welijksfeest niet te doen plaats hebben op den dag zelf, omdat Februari daarvoor minder ges schikt geacht wordt, maar op 30 April. Mogelijk is het, dat dit instemming vindt in andere gemeenten en vereenigingen. NIEUWENHOORN. Met ingang van 1 Januari 1926 is het aantal vergunningen voor verkoop van sterken drank in het klein voor deze gemeente gesteld op 6 en dus met 1 terug gebracht. Op voorstel van B. en W. is het verzoek van den bestuurdersbond «Voorne en Putten« om maatregelen te nemen tegen werkloosheid voor kennisgeving aangenomen, omrede in deze gemeente telken jare het noodige wordt verricht voor werkverschaffing en het inges komen verzoek dus overbodig is. De door den gemeentesontvanger te stel. len borgtocht is bepaald op f 4000. In verband met zijn benoeming tot ges meentesontvanger is den heer L. Visser eers vol ontslag gegeven als deurwaarder bij de plaatselijke belastingen. Door den Raad is goedgunstig beschikt op een verzoek van de H.H. L. Groeneveld c.s. alhier om beschikbaarstelling van een schoollokaal voor het houden van een cursus in tuinbouw»onderwijs. Hier bestaat een Permanente feest corns missie, samengesteld uit burgers, de zangvers eeniging «Nieuw Leven« en de muziekver» eeniging «Door Eendracht Groot«. Tot voor kort was zij naamloos, maar nu is haar in de jongste vergadering den naam gegeven van T.A.G.O. (Tot Aller Genoegen Opgericht). Het bestuur van T A G O bestaat uit de hees renG. H. Kimmel, voorzitterA. v. Lien Az., secretaris en G. Knop, penningmeester. In de Zondagmorgen te houden godss dienstoefening der Ned Herv Kerk om halfs tien door ds. W. de Voogd v d Straaten zal de doopsbediening plaats hebben. Alhier is door den Gemeenteraad een verordening vastgesteld op de winkelsluiting, waarvan de voornaamste bepalingen zijn dat voor 's morgens vijf uur geen winkel geopend mag zijn dat in de maanden Mei tot en met October de winkels na negen uur 's avonds gesloten moeten zijn en in de maanden November tot en met April des avonds na acht uur. Op Zaterdagen, vijf werkdagen vóór 6 December en op werkdagen vóór algemeen erkende Christelijke feestdagen, alsmede op Nieuwenhoornsche feestdagen is het sluitingss uur bepaald op elf uur 's avonds Menschen, die op sluitingsuur in den wins kei aanwezig zijn, mogen nog geholpen wors den Gedurende de maanden November, Des cember, januari en Februari wordt bij vols doende deelneming vervolgonderwijs gegeven aan jongens en meisjes, die de lagere school verlaten hebben. Zij, die dit onderwijs wen» schen te volgen, moeten zich vóór of 24 Oct a.s. daarvoor aanmelden bij de betrokken hoofden de heeren D. P. Mastbergen en J Hartman. HOOGVLIET. De gemeentesrekening, dienstjaar 1925 is van Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen. Door een ingezetene is bij den burge» meester een valsche zilverbon van f 2,50 ges deponeerd. i Zondag voors en namiddag hoopt in de N. H. kerk op te treden ds. Odé. Voor de kipeieren wordt alhier 11 cent per stuk besteed. De bijdrage voor de Gezondsheidsscom» missie bedraagt voor 1926 f 37,31. Zondag voor» en namiddag hoopt in de Geref. kerk op te treden ds. Jonker uit Schiedam. SPIJKENISSE.* Bij den landbouwer Groe» neveld, aan den Spijkenissehoek, is een kalf geboren, dat het respectabele gewicht had van 119 pond Het bazarscomité. dat zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen voor de op te rich» ten bewaarschool, bestaat thans uit de dames Van Bueren, Eijsberg, Mol, Van Pelt, Schuur» mans Stekhoven, Van der Spek en Van der Weijden De fabrieksarbeider M V, alhier, had het ongeluk in de Superphosfaatfabriek, te Vlaardingen, een balk op het hoofd te krijs gen, waardoor hij ernstig verwond werd en naar het ziekenhuis te Schiedam moest wor» den vervoerd -* De werkman P Spruijt alhier, werkzaam aan de Superphosfaatfabriek te Viaardingen, had het ongeluk met zijn hand in een kams rad te komen, waardoor een paar vingers verbrijzeld werden Dadelijk werd hij in het ziekenhuis te Schiedam opgenomen. ZUIDLAND. Het Bestuur der Nationale Stichting «Tehuis voor alleenstaande blinden« (Wolfhezen) bericht ons, dat de opbrengst der collecte in de gemeente Zuidland f 80,95 be» droeg en zegt aan alle gevers hartelijk dank. Een dergelijk bericht bereikte ons van de gemeente Abbenbroek, waar de opbrengst bedroeg f 38,90. Als een bijzonderheid kan worden mede» gedeeld dat thans deze gemeente van totaal 2000 zielen, 82 inwoners telt, die tusschen de 70 en 80 jaren oud zijn. Een 28»tal heeft het voorrecht zelfs boven 80 jaren te mogen zijn. In het geheel dus 119 personen, die 70 jaar en ouder zijn. Men krijgt uit deze cijfers wel den indruk dat het een gezond land is, in en om onze gemeente. Zooals bekend zal zijn, wordt sinds l'/2 jaar in deze gemeente de tuinbouw druk bes oefend De warenhuizen, kassen en broeibak» ken verrezen dan ook als paddestoelen uit den grond Waar heden niets was te bespeuren stonden enkele weken later reeds een of meer kassen. Thans vernemen we dat er weer 5 nieuwe kassen zullen gebouwd worden. Het gaat er naar uitzien of Zuidland op tuin» bouwgebied den degen wil kruisen met belangrijke dorpen in het Westland Wij wen» schen den tuinders in dezen strijds ucces toe. VERGADERING van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARING» VLIET op Donderdag 22 October 1925 des nam. 7 uur. Aanwezig met den Voorzitter alle leden met uitzondering van den heer L. Braber J.Lzn., die met kennisgeving Na opening der vergadering met gebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd Aan de orde Ingekomen stukken. Het verslag van den keuringsdienst van waren over het 3e kwartaal van 1925een missive ten geleide van een goedgekeurd raadsbesluit tot het verlengen van kasgeldleeningeen missive houdende mede» deeling dat de bijdrage van deze gemeente aan de Keuringsdienst van Waren te Dordrecht is bepaald op f 156,80 voor het jaar 1925, een beschikking van den Minister van Onderwijs betreffende een aanvulling van de Rijksver.- goedingeen schrijven ten geleide van een nieuwe salarisregeling voor B. S. en O. voor het geval dat twee of meer dezer betrekkingen door één persoon worden bekleed en een be» drijfsoverzicht over de maanden Mei—Juni 1925 van de gasfabriek Oude Tonge, welke stuk» ken voor kennisgeving worden aangenomen. Het processverbaal van kasopneming bij den Gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn bevonden. In kas was f 605,81 Subsidie Distr. Arbeidsbeurs Op een verzoek van de Dist. Arbeidswet te Rotterdam om een bijdrijge voor 1926 wordt besloten afwijzend te beschikken Jaarwedde schopnhouder Gemeentehuis Op een verzoek van A. J. Donkersloot om verhooging van jaarwedde als schoonhouder van het gemeentehuis, wordt besloten hem als zoodanig een verhooging toe te kennen van f 18 per jaar Leening gasfabriek \frordt besloten het restant der 6 °/o leening, aangegaan bij het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Eur. Off. van het N. I, Leger te 'ssGravenhage, voor uitbreiding der gasfa» briek »OostsFlakkee« af te lossen en een nieuwe geldleening aan te gaan bij de Nat Levensver» zekering Mij, koers 993/4 en een rente van 5 Gemeentebegrooting 1926 De commissie, belast met het onderzoek der begrooting, dienst 1926, rapporteert bij monde van den heer M H van Paasse dat alles in orde is bevondon en stelt mitsdien voor deze onveranderd vast te stellen Daar niemand hierover het woord verlangt, wordt dienovereenkomstig besloten Gewonen dienst: Ontvangsten f 40271,72® en uitgaven f 40271,72®; KapitaaldienstOnt» vangsten f 2815,42®, uitgaven f 2200, alzoo een batig slot van 615,42® De Voorzitter zegt de commissie dank voor onderzoek en rapport Bij de gebruikelijke rondvraag wordt nog gesproken over het plaatsen van een heining in de Burg Sterkstraat naast de wagenschuur van Wed B Braber, waarna de vergadering wordt gesloten TIENDUIZEND GULDEN GRATIS. De Firma Cobn Donnay,6. Co., eigenares van het groote Warenhuis aan de Korte Hoog» straat te Rotterdam, heeft in ons blad, als de getrouwe lezeressen zullen hebben opgemerkt, een groote advertentie geplaatst, waarin zij mooie voordeelen aanbiedt. Op deze uit ges knipte advertentie kunnen onze lezeressen zich talrijke artikelen aanschaffen met eene korting van een derde op den prijs De Directie van het Warenhuis wil zich op deze wijze eens direct in verbinding stellen met onze lezeressen. De dagen, waarop deze uitgeknipte advers tentie is aan te bieden, zijn Donderdag 22, Vrijdag 23 en Maandag 26 October. Men verzuime niet zijn voordeel te doen. GODSDIE MST OEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 25 October 1925 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur Ds. Japchen. Nieuwe Tonge, v.m. leesd en n.m. 2 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis (Doop.) Herkingen, n m. 2 uur Ds. Baarslag v. M'sant Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van As (Oogstcollecte) Melissant, v.m. 9,30 Ds. Baarslag en 's av. 6 uur dhr. Stok Goedereede, v.m. Ds. de Gidts (Doop.) Ouddorp, v.m Ds. Montfrans van Sommels» dijk en n.m. leesdienst. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Oostvoorne (Evang.) v.m. 9,30 uur dhr. van Drunen. Spijkenisse, n.m. 2 uur Ds. Schuurman Stek» hoven (Doop GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en n.m. 6,30 uur Ds. van Velzen (Voorber. H. A.) Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Stellendam, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Brink» man van Haarlem. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av 6 uur leesd. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDELHARNIS Donderdag 29 Oct. des avonds 5,30 uur zal in de Zondagsschool voor» gaan Ds. Paauwe te 's»Hage. OOLTGENSPLAAT. Woensdag a.s. des avonds ten 6 uur hoopt in de Hervormde Kerk op te treden Ds. Diemer van Ouddorp, in het belang der Krankzinnigenverpleging. HERKINGEN* Bij de Ned. Herv. Ge» meente alhier is dit jaar als notabel aan de beurt van aftreding de heer G. Nijpjesals ouderling de heer A. Breur en als diaken de heer J. van der Wende. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondagavond voor te gaan de Eerwaarden Heer T. Stok, vertegenwoordiger der samens kende zendingscorporatiën, terwijl deze Heer Maandag a.s. namiddags half zeven een zen» dingsavond hoopt te geven in een lokaal der Openbare School alhier, waar platen de zen» ding betreffende zullen worden getoond. GOEDEREEDE. De winteravondscursus ver» volgsonderwijs wordt bezocht door 54 leer» lingen. OUDDORP. Dinsdag is alhier de tijding ontvangen, Dat Ds. L. van Mastrigt, te Harder» wijk, voor het beroep naar de Herv. Kerk heeft bedankt. UIT HET LEV;: N VAN EEN VOORTREKKER. In «Oude Paden« deelt Ds. J. J. Knap een en ander mee uit het leven van den heer W. G. Aldershoff Sr. te Groningen, die voor 'n halve eeuw de school binnentrad. Prachtige stukjes historie uit den schoolstrijd worden daarin naar voren gebracht, waarom we er eenige gedeelten uitpikken. Op 13sjarigen leeftijd kwam |de heer Aiders» hoff als kweekeling op de Chr. School aan het Guyotplein te Groningen, waar hij over 40 leerlingen gesteld werd, van 9—12 en van 2—4 uur. Van 5 tot 7 ontving hij zelf onderwijs. Bovendien moest hij zorg dragen jdst voor de school begon de borden waren schoongemaa' t, de potlooden en griffels aangescherpt, de kachels aangelegd en de turf aangesleept. Men leerde toentertijd practisch schoolhouden. Maar het hulponderwijzersexamen moest ge» daan worden. Aldershoff was er naar het oordeel van zijn onderwijzers klaar voor, heelemaal klaar. Maar 't scheen een afgesneden zaak de acte in Gro» ningen te halen. Éénmaal afgewezen te worden dit kan den beste overkomen, al was het vreemd dat de examinator een onderzoek in» stelde, of de kweekelingen bij het Openbare dan wel bij het Christelijk Onderwijs zouden gaan Het jonge mensch, dat tot Aldershoffs verbazing verklaarde de Openbare school te zullen dienen, kwam er door, en Aldershoff ging ledig naar huis. De tweede maal 'van hetzelfde laken met de noodige wijziging een pak. Zulks tot verbazing van zijn hoofdonder» wijzer, die inzage van het examenwerk vers zochtgeweigerd. De derde maal eveneens tot verbazing van een openbaar hoofdonders wijzer, die hem les gegeven had, geweigerd, met een uitbrander aan diens eigen adres er bij, dat hij het als openbaar)onderwijzer bestaan had les te geven aan iemand, die voor de Christelijke schpol bestemd was, dit was ja een doodzonde. Driemaal met eere afgewezen Op den Klokkenberg liep alles vlot en op 18»jaringen leeftijd slaagde Aldershoff, die 1 Nov. 1875 onderwijzer werd bij den Jheer Albracht te Groningen. Reeds .in den loop der eerste maand kwam de schoolopziener op bezoek. Toen hij den jongen onderwijzer voor de klasse zag staan, kwam het er driftig uit, dat Aldershoff niet meer in de klasse mocht werken. »Jawel«, was het rustige antwoord, «ik ben hier onderwijzer.« «Dat kan niet«, klonk het terug, «want je hebt van 't najaar geen examen gedaan.«Jawel, in Arnhem En toen met een zwaren vloek uit dien hoogen mond «Hadden wij dat geweten 1« Onder dat regime leefden wij toen. Of was het misschien een uitzonderingsges val I« Van Groningen ging het naar Zwolle, van Zwolle naar Zeist en van Zeist naar Doetinchem Te Arnhem verkreeg Aldershoff in 1879 de hoofdacte, waarna de Marnixstichting te Utrecht voor haar burgerschool voor jongens beslag op hem legde. In die dagen solliciteerde men niet, maar een bestuur kwam eens hooren, nam wat in» formaties, en viel alles goed uit, dan kreeg men de benoeming thuis. Zoo kwam het, dat Aldershoff ontboden werd door Mr. v. d. Hoop van Slochteren, die voor Slochteren een Chr. school wenschte, waarvoor een bestuur en een vereeniging in het leven waren geroepen. Op 23»jarigen leeftijd trok Aldershoff naar Slochteren. De ruiten der nieuwe woning werden wel niet ingeslagen, maar toch duchtig bewerkt. De messen werden op de vensterban» ken gewed en de jonge man werd tot een snijpartij uitgenoodigd het was de oplaaien» de haat tegen de zaak van Gods Koninkrijk. Op 1 April 1880 werd de school geopend. De aanvallen van de zijde der openbare school duurde voort, maar Aldershqff antwoordde niet één woord. Door een Zondagsschool nam mede het aantal leerlingen toe en steeds melds den zich nieuwe leerlingen aan. En toen de schoolopziener den moed had openlijk het zoo zwart gemaakte onderwijs aan de Chr School ten voorbeeld aan anderen te stellen eere zij zijn nagedachtenis - ging de tegen stand alle perken te buiten. Eoerenknechten, omgekochtmaakten zulk een lawaai voor het schoolhuis en braakten daarbij zulke drei= gementen uit, dat het op de burcht van Sloch» teren gehoord werd, en een onbezoldigd veld» wachter 14 dagen in hinderlaig moest liggen om de onverlaten in hechtenis te nemen. Toen de heer Van Slochteren overleed, meen» den de vijanden, dat de schoal zich niet meer staande kon houden, doch d« antirev Kamer» leden steunden met alle kracit en het aantal leerlingen wies. Na vier jaren zwaren arbeid vertrok Aiders» hoff naar Vriezenveen, waar liefde voor het Chr onderwijs was en waar bij met een ouden schoolkameraad, Ds. de Mol iloncourt, mocht samenwerking. In 1884 met 47 leerlingen btgonnen, breidde de school zich gaandeweg uit. Ook op politiek gebied gif de heer Aiders» hoff leiding. Een antirev. kiesvereeniging werd door hem opgericht. De geneenteraad werd rechts en de Prov. Staten var Overijsel gingen eveneens om. De heer Aldershoff opendemet zijn collega's te Almelo Chr. Normaallessin en ook gaf hij den stoot aan de oprichting v»n de afd. Twente één der meest bloeiende va» de Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onde:wijzeressen. Niet minder dan 31 jaren werkte hij zoo te Vriezenveen. Toen waren de krachten verteerd, helaas De arbeid was zwaar geweet. De levenssmar» ten hadden hem óók geshopt. Op den len Juni 1915 verliet hij Vriezeiveen als een ge» broken man en kwam te Croningen wonen. Wat niemand verwacht hrd, hijzelf het aller» minst, kwam hij de inzinkin; door Gods goed» heid weder te boven. Zóó :elfs, dat hij tijde» lijk, bij gebrek aan leerkraihten, weder voor de klasse in Groningen k<n staan, en in de oorlogsjaren op de Inspertie der Telegrafie kon werken. Niet lang duurde het, ofhij werd tot ouder» ling in de Herv. Kerk ben>emd en vele jaren mocht Ds. Knap met hem simenwerken, voor» namelijk door gezamelijk luisbezoek. 't Is voor hem licht tel tijde des avonds. DE VRIJE UNIVERSITEIT De Hoogeschool op Gereformeerden Grondslag te Ansterdam. De Directeur der Vereeiiging voor Hooger Onderwijs op Geref. gronislag zond ons een propagandageschriftje, wa.ruit wij hieronder enkele passages overneme» 't Gaat er om de inkonsten der V. U. te verhoogen Vooral in ons gewest kan er veel meer worden bijgedragen dan hans het geval is Dat moet veranderen Wanneer de liefde voo: ons Gereformeerd Hooger Onderwijs verflauwt, derven wij nood» wendig den zegen, die Gad ons in deze Hooge School heeft gegeven De vorenbedoelde brochure wijst er op, dat er zeer bijzondere rednen zijo, waarom de V. U. weer eens aankkpt «In de eerste plaats jUijkt telkens weer, dat ze nog veel te wehig oekend is. Men zou zoo zegjen, door al de propas ganda, die jaren lan; gevoerd is, moest nu toch wel dit bereikt zijn, dat althans alle Christenen in Nederliid wisten, wat de V U. is en waartoe ze noidig is. Telkens blijkt echter, dat de mensclen nog veel te weinig of zelfs in 't geheel net met de V. U op de hoogte zijn en dat is e'n eerste reden, waarom het noodig blijft de propaganda voort te zetten Dat is bovenal ook ncodig voor onze jonge menschen. De ouderei, die de oprichting der V. U. hebben beleeft en de bange en toch zoo mooie eerste jaren lebben gekend, moesten haar van zelf liefhebben Het komende geslacht moet van deze dingm hooren, moet weten dat het, nu de ouderer wegvallen, met dezelfde liefde, als zij het dedei, de V. U. moet steunen Er zijn meer rederen. De V. U. heeft, gelijk al onze stichtingen, ten laatsten tijd geleden onder den algemeemn achteruitgang. Leden en begunstigers moeten bedanken, velen zijn overleden, en daarvcor zullen natuurlijk an» deren in de plaats maeten treden, zal de V. U. haar arbeid kunnen /oortzetten. En vergissen wij ons niet, dan zulen er ook vele anderen kunnen komen. He: Lager Onderwijs heeft onze menschen vroeger schatten geld gekost en ze hebben die metblijdschap bijeengebracht Maar nu zijn we voor het L. O ven den druk ontslagen en nu gaat het roeping van alle Christenrn worden om onder het H. O., dat nog zucht onder den druk, de schouders te zetten Maar we gaan vereer, waarom komt de V. U. op dit oogenblik veer een beroep doen op de milddadigheid ven alle Gereformeerden in Nederland? Ze hee't zich den laatsten tijd Belangrijk Uitgebreid, m.n. daardoor, dat nu ook de bestudeering van en het onderwijs in de Nederlandsche taal en de Geschiedenis een aanvang heeft genomen. Noodig was dat zeker; het gaat hier om vakken, waarbij het Gereformeerd beginsel van zeer groote beteekenis is. Daarom had al veel vroeger aan deze vakken aandacht moeten worden geschonken. Helaas kon dat niet, er waren geen mannen en er was geen geld. Nu gaf de Heere de mannen, dus moesten ze worden benoemd, want m.n. onze Christe» lijke Hoogere Burgerscholen en Gymnasia hebben dringend behoefte aan leeraren, die naar den eisch van Gods getuigenis zijn op» geleid. Daarom zijn de Professoren benoemd, ook zijn er de eerste studenten gekomen, doch nu is er dringend behoefte aan geld, om deze uitbreiding te betalen en verder ge» heel te maken, als ze behoort te zijn. En nog zijn we er niet. De Vrije Universi» teit is nog lang niet volledig. Nu is er nog een reden, waarom een aans merkelijke uitbreiding al zeer spoedig haar beslag zal moeten krijgen. Ten gevolge van de wet Kuyper 1905, heeft de V. U. den c/» fectus civilis gekregen, d.w.z. dat haar leer» lingen zonder, zooals vóór dien tijd noodig was, eerst nog aan een openbare hoogeschool exatoens af te leggen, benoembaar zijn in ver» schillende betrekkingen. Die effectus civilis blijft echter alleen behouden, als de V. U. er in 1930 een faculteit bij heeft, d.w.z. als in dat jaar bij de reeds bestaande een geheel nieuwe studierichting wordt opgenomen. Het spreekt vanzelf, dat men reeds druk doende is om tijdig gereed te zijn. Men doet pogingen om vóór 1030 een wis» en natuurkundige fas culteit te kunnen inrichten. Is die gereed, dan zullen ook leeraren in de wis», natuur» en scheikunde aan de V. U. hun opleiding kunnen ontvangen. Maar het spreekf ook vanzelf, dat om dit alles in te stellen, weer Veel geld zal noodig zijn. En het is daarom, dat de V U zich weer met een geschriftje richt tot de Nederlandsche Christenen Toen de Universiteiten geheel in liberale richting werkten, is het land overstroomd met liberale leidslieden. Wij hebben de treurige gevolgen daarvan gezien, ja we aanschouwen die nog dagelijks Daarom pleiten we voor een hoogeschool, waar een Gereformeerde op» leiding wordt gegeven als voor een levensbe lang van heel ons volk Doch we moeten nu nog eens op het eert- genoemde terugkomen Als de wetenschap op Gereformeerden grondslag bedoelt de werken Gods te onderzoeken, opdat Hij er de eer van ontvangen zou, dan hebben we daarmede allen iets te maken En als een Christen ziet, dat de geloovige wetenschap een deel van de taak vervult, die God in Zijn Woord aan Zijn kinderen opgedragen heeft, dan zal hij aan die taak naar vermogen willen en moe» ten medewerken En daarom vraagt de Vrije Unis versiteit steeds weer met vrijmoedigheid aan alle belijders van den naam des Heeren, geeft ons Uw geld, opdat ook op het gebied van de wetenschap door aller samenwerking God de eer ontvangt, die Hem toekomt« Wij behoeven hieraan niets meer toe te voegen OUDDORP. f Door de garnalenvisschers werd Donderdag van 60—70 kilo garnalen met bestemming aan de pellerijen. Heemskerk contra Kersten. 'n Kort, maar raak debat Tusschen mr. Keemskerk, die al direct optrad als woordvoerder der A.R. partij in de Tweede Kamer en Ds. Kersten, die het voorstel had gedaan, om alle bioscoop eenvoudig te ver» bieden Er zijn goede en slechte films, zei mr. Heems» kerk Er zijn ook goede en slechte boeken Moet men nu, om de slechte te weren, allen verkoop van boeken in Nederland eenvoudig verbieden Niemand, die er aan dénkt Ook en zelfs ds Kersten niet Welnu, waarom wil hij dan tegen de slechte film een middel, waaraan hij bij het slechte boek niet dénkt? 't Antwoord beteekende niet veel «Omdat er in den Catechismus staat ze^,^ ds Kersten dat God zijn volk niet doc J stomme beelden, maar door de prediking van Zijn Woord onderwijzen wil*. Zeker, dat staat in den catechismus Zouden ds K en de zijnen geen enkele plaat, foto enz bewaren, aan den wand han» gen, tot herinnering en vermaak We hebben zelden zwakker bewijs gehoord Centraal comité. Het Bureau C. C. verzoekt ons het volgende mede te deelen Tot tijdelijken Ondersvoorzitter (art. 23 Stas tuten) is door het Centraal Comité in zijn vergadering van 25 September j.l. aangewezen de heer Ds. M van Grieken Ned. Herv. prédis kant te Rotterdam, die deze benoeming heeft aanvaard. Tot secratis werd gekozen de heer Mr. H. Bijleveld te 'ssGravenhage. Het Penningmees» terschap blijft in handen van heer L. F. Duymaer van Twist. Met nadruk wordt andermaal onder de aan» dacht der kiesvereenigingen gebracht dat cor» respondentie over partijzaken ten allen tijde dienen te worden gericht aan het Bureau Centraal Comité (niet Kuyperstichting), Dr< -d Kuyperstraat 5, te 'ssGravenhage en niet aan het persoonlijk adres van een der leden van moderamen of Centraal Comité. Voor onze méérsgegoeden. Ons «Centraal Comité« is bezig om wat het anders in den regel doet in 't »oorlogsjaar«, d w z in 't jaar der verkiezingen, n 1 het vormen van een strijdkas, waaruit men ook centraal den stembusstrijd wat financieren kan, Om dat te verdeelen over vier jaar Door n 1 over 't geheele land een beperkt aantal jaarlijksche contribuanten te krijgen voor een bepaalde som, zóódat het C C er in 't «oorlogsjaar* niet op uit hoeft te gaan Die som is zóó gesteld, dat men er niet mee hoeft te gaan naar onze «kleine luyden« Dat is ook de bedoeling niet Alleen naar de gegoede middenstand, onder burger en boer Een beperkt terrein dus Aan den anderen kant is de som ook zóó gesteld, dat het voor dezulken niet is, om er een beschuitkruimel minder om te eten Dus men weet het 't C C vroeg ook óns, onze instemming publiekelijk te geven Wat we gaarne doen, onder één voor» waarde, dat de zaak van eigen provincie en van eigen kring er in 't minst niet onder lijden mag Wat dan ook volstrekt niet hoeft, zóó is 't waarlijk niet! ROTTERDAM, 20 Oct. 1925 Op de heden in ons Veilingslokaal, War» moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeierenf 9.95 tot f 12.55 Idem (klein)7.00 tot 9.60 Idem extra zwtot Eendeieren8.00 tot 9.00 Ganseierentot - Kalkoeneieren tot Kievitseierentot Middenprijs f Aanvoer 60000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING Veilingbericht van Broek op Langendijk 22 October. Grove Uien f 3,54 tot f 4,02 per 60 K.G. Drielingen f 3,12 f 3,36 60 Aanvoer 5800 Kilo. Veilingbericht van Noord-Scharwoude 22 October. Grove Uien f 3,18 tot f 3,72 per 60 K.G Gewone Uien f 3,24 f 3,66 60 Aanvoer 5500 Kilo

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4