Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. PUROL IN HOG SIGNO VINCES No. 3165 WOENSDAG 21 OCTOBER 1925 40STE JAARGANG W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Admiisis tralie, frastco toe te zenden aan de Uitgevers V Levering tegen Kostprijs 17? Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Mietaws» Reciame-Msdedeelingen. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bi) vooruitbetaling, BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DÏENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Een ernstig woord Het bovenstaande schreven we na de lezing in »De Macedoniër* van de »Toespraak«, ge» houden bij de opening der lessen aan de (Zen. dings.) opleidingsschool te Djocja, 16 Juli 1925. Dat was een bizondere dag. Met name voor de Opleidingsschool. "Wie niet weet waarom, dien zeggen we 't niet: dan moet hij zich van de zaken der Zending maar beter op hoogte houden 1 De reeds grijzende ds. D. Bakker, die reeds zooveel jaren op Java arbeidt zei o m het volgende Het werk des Heiligen Geestes is absolute voorwaarde voor 't welslagen van de Zen. ding in Heidensche en Mohammedaansche landen Maar ook dat werk is een werk van organischen groei. Ook dat is onder ons nog een stekje. Het is nog allerminst gewor. den tot een grooten boom. Hoe betrekkelijk gering is nog het aantal belijders van Chris, tus op Java. Hoe zwak is nog hun geloofs. JV. kracht en hoe gering nog hun kennis van de Heilige Schrift. En daartegenover staat de steeds toenemende vijandschap tegenover het Christendom. Als ik 't goed bezie, is ook de opkomende kerk in 't verre Oosten bestemd een martelaarskerk te worden. Het is de tijd van valsch nationalisme, wat m. a w. zeggen wil, de tijd van toenemende vijand» schap tusschen de volkeren onderling. In Europa neemt de haat tusschen de volken toe, niettegenstaande 't bestaan van den volkenbond. De vijandschap tusschen het Westen en het Oosten wordt steeds grooter. De volkeren in 't Oosten staan met de grootste verbittering tegenover elkander, zoo. dra zij den gemeenschappelijken vijand uit het oog verloren hebben. Maar al deze haat en vijandschap richt zich allereerst tegen het betrekkelijk kleine aantal Christenen over de geheele wereld, die vasthouden aan hun belijdenis, die een beter vaderland zoe= ken en hun kracht niet zoeken in verscheu» ring van de door God gelegde banden maar in samenbinding. Dr. Bavinck heeft deze schoone juiste uitspraak gedaan «Op den bodem van alle vraagstukken, ligt het vraag» stuk der religie«. Het valsche nationalisme, l'jat bestaan heeft sedert den zondvloed, maar dat steeds grooter afmetingen aanneemt zoodat 't den ondergang der volkerenwereld voorbereidt, is in den diepsten grond vijand» schap tegen Christus en richt zich allereerst tegen Zijn lichaam hier op aarde op aarde. We hebben ons ook hier in 't verre Oosten voor te bereiden op steeds toenemende vijandschap tegen het werk Gods. Vandaar dat menschelijkerwijs gesproken, doorwer» king van 't Evangelie in deze streken in onze dagen onmogelijk is. Maar wat bij de menschen onmogelijk is, is niet onmogelijk bij God. Iedereen gevoelt echter, dat waar Christus kerk in 't Oosten nog slechts kleine kracht heeft en de vijandschap tegen haar voortdurend zal toenemen, haar strijd steeds zwaarder zal worden zij steeds meer haar kracht moet putten uit Gods beloften. Maar hoe zal ze dat doen, indien ze niet opwast in geloof en kennis. Onze Opleidingsschool is een zwakke poging om mede te arbeiden aan die vermeerdering van geloof en kennis op ons zendingsterrein. Ook ds. Bakker weet dat noch hij, noch iemand anders iets met zekerheid zeggen of voorspellen kan. Maar hij let op de teekenen der tijden. En vreest dan ztvaren tijden. En hij zégt dat, te Djocja tot de Javanen en in Nederland door middel van zijn tijd. schrift ook tot ons. Niet om pessimisme te wekken. Wantde Heere regeert 1 Stemme het ons echter tot ernst, tot kalme ernst en bannen we uit de jammerlijke lucht» hartigheid, die de dingen der wereld najaagt en zoo weinig tijd, oog en hart overlaat voor de zaken van het Koninkrijk Gods. V «Zware tijden Men weetdie zijn voorspeld. Door onzen Heere Christus zelf. Elk onzer kent het aangrijpende hoofdstuk waarin Jezus profetisch over die «zware tijden* handelt en men weet, hoe de apostel Johan. nis op Patmos openbaringen kreeg, die uitvoe» riger over deze tijden handelen. Zij zullen komen vóór het Einde. Zij zullen het Einde inluiden. Om der uitverkorenen wil zullen die dagen verkort worden. Omdat ze ongelooflijk zwaar zijn. Alle macht zal zich vereenigen tegen Chris, tus en Zijn Kerk en die Kerk zal een marte. laarskerk zijn als nooit te voren. Wanneer zullen die tijden komen? Niemand, die het zeggen kan. 't Kan nog lang duren, 't kan spoedig wezen Duizend jaren zijn bij den Heere als één dag en één dag als duizend jaren. We hebben te letten op de teekenen der tijden. Als men 't leven van vele christenen nagaat, zou men zoo zeggen, dat er geen vuiltje aan de lucht ismet het komen van »zware tijden« wordt door hen al heel weinig rekening gehou. den, ihtegendeel, zij richten hun leven in, alsof ze 't in dezen tijd zoowel als in de tijden die komen zullen, nog al kunnen vinden hier op aarde. Dat Gods Geest hun oogen opene. Niemand kan zeggen dag en uur. Maar 't is toch duidelijk, dat nog zelden het christendom zoo werd aangevallen als te. genwoordig 't geval is, overal ontwaakt de antichristelijke geestin China 't aloude hei» dendom, in Rusland het bolsjewisme, in de wereld van den Islam de geest van den valschen Profeet. En wat zich dan nog «christenvolken* nóé« men, die staan tegen elkaar verdeeld. Zie, dat zijn ernstige teekenen. En nu weten we wel de wereldhistorie is vol perspectievische vergezichtenhet kan zeer wel zijn, dat op dit dal van nu eerst nog weer een berg van heil komt en vele heidenen ingaan tot de zaligheid maar het kan even. goed zijn, dat het in een rechte, vlakke lijn, naar het einde gaatGod weet het. Laten wij er mee rekenen. Ons leven er naar inrichten. »Los« zijn vkn de wereld. Al leven wij in de wereld en al zijn we ijverig en getrouw in 't geen de Heere ons te doen geeft,de wereld moet, als 't goed is, niet weten boe ze 't met ons heeft, maar aan ons zien, dat wij hier gasten en vreemde» lingen zijn. Gasvan de gemeente. Water, dito electriciteit, dito tram, dito telefoon, dito 1, dito 1 We laten nu princiep en nuttigheid eens rusten, maar dit is waar, in de jaren van den grooten strijd over deze zaken, was een der sterkste argumenten, dat dan de burgerij géén kans meer liep te worden «gevild*, maar dat zij bediend zou worden tot den prijs, die alle deze dingen de gemeente zelf kosten. Wat daar hier en ginds en op vele plaatsen van kwam Uit Rotterdam wordt gemeld «Wij krijgen naar schatting, in 1926 een millioen méér winst uit de electriciteit, in 't geheel 5l/2 millioenuit de telefoon l/2 mil. lioen méér uit het gas 3l/2 ton méér, in 't gehéél uit het gas 3'/2 millioen winst 't Doen 'm vooral de goedkoope kolen Maar dan worden natuurlijk kl de Rotter» damsche tarieven herzien en verlaagd Kunt ge begrijpen 1 Al dat geld gaat in de gemeentekas en gaat schoon op ook't is de kurk waarop der stede finantiën nog drijvende worden gehouden Zoo gaat 't méér met schoone leuzen Men moet er altijd erg voorzichtig mee zjjn. Verdrukte Broederen. Dit is ook een der heillooze gevolgen van den oorlogDe verzwakking van het Chris, tendom tegenover het Heidendom en den Islam, èn binnen de christelijke grenzen, de verzwakking van het Protestantisme tegenover de Roomsch» en de Grieksch.Katholieke Kerk. Zie er hier weer 'n voorbeeld van Men schrijft aan het »Hbl.« In Joegoslavië wordt de Gereformeerde Kerk door de Regeering alles behalve vrien. delijk behandeld. Aan de predikanten, die gewoonlijk van Hongaarsche afkomst zijn, worden allerlei moeilijkheden in den weg gelegd, totdat men eenigen grond heeft hun het burgerrecht te ontnemen, waardoor zij geen predikant meer kunnen blijven. Op deze manier werden van de 50 predikanten, die voor korten tijd nog in Joego.Slavië waren, er 13 genoodzaakt hun gemeenten te verlaten. Verder verloor de kerk door regeeringsmaatregelen veel van haar kerke, lijke goederen, waardoor elf predikantplaat, sen moesten worden opgeheven, omdat er geen bronnen van inkomsten meer waren om ze in stand te houden. Iedere aanklacht tegen een predikant wordt gaarne aange. nomen en z.g. onderzocht. Zoo werd de om zijn propagandistische en organisatorische kracht zeer gewaardeerde predikant van Vadroe, Szigeti geheeten, door een gewezen gemeentelid, die commu» nist geworden was, aangeklaagd en na kort proces verbannen. Het orgaan der gemeen» ten »Magueto« herinnert aan het feit, dat in de 18e eeuw de gereformeerden in Hon» garije een eigen diplomatieken vertegen» woordiger in Weenen hadden, dien men »Agent« noemde en vraagt of, gezien het feit, dat in zeer veel landen de Protestant, sche minderheden onderdrukt worden, men die oude gewoonte niet weer in eere kan herstellen, door bijv. in Amerika of bij den Volkenbond zulke Agenten aan te stellen. De meesten der verdrukkende landen heb» ben binnenkort één van beiden of beiden noodig om bun bestaan te kunnen hand» haven en hun hulp zou afhankelijk gesteld kunnen worden van een andere houding ten opzichte der Protestanten. Veel beter dan voorheen, weten wij thans dat oud.Hongarije een talrijke geref kerk had. Twee derden zijn Hongarije ontscheurd. En de gereformeerden, die in deze afge» scheurde deelen leven, worden zoowel in Roe» menië, als in Joego.Slavië en Tsjecho.Slowa» kije, op allerlei wijze verdrukt. Dat merkt men ook weer uit dit bericht Het denkbeeld van «Agenten« is misschien nog niet zoo dwaas. In onzen bloeitijd is onze Republiek óók wel voor vervolgde gereformeerden in allerlei landen opgekomenWillem III was hun een machtig beschermer. Thans zijn de toestanden anders. Maar nóg is de publieke opinie even sterk, ja sterker dan ze te onzent was, toen Lode» wijk XIV zijn Dragonnades tegen de Huge» nooten uitvoerde. En 't eenige middel, dat nog kans van slagen hebben zou, naar den mensch gesproken, zoude zijn, dat op de ver» volgers door de publieke opinie in Engeland en Amerika druk=op»de«beurs werd geoefend. Gedenken we onze broederen vooral ook in 't publieke gebed «voor allen nood der Christenheid.« 'n Zwijger, die goed sprak. Coolidge, den Zwijger, zegt men. Van Amerika's staats» president. Nu is 't waar, 'n innemend prater is hij niethij spreekt weinig, maar óls hij wat te zeggen heeft, weet hij zijn woorden wel te vinden. En dan komt er vaak wat goeds. In een openbare toespraak dezer dagen zeide hij o.m. «Vrede en veiligheid zullen veel waar» schijnlijker het resultaat zijn van billijke en eerlijke relaties en van wederkeerige over» eenkomsten van de naties om de wapeningen te beperken, dan van pogingen om te wed» ijveren in eskadrons en bataljons.* Dat is zeker de juiste weg. En dat Coolidge bovendien te kennen gaf, dat Amerika op dien weg moest voorgaan, geeft weer voor de toekomst moed. Wat elke maa.id te doen geeft. (2e helft Oct.) Nadruk verboden. Heel den herfst en den winter door wordt bemest, zoowel met stal» als met kunstmest. Geen boer, die met zijn tijd meegaat, zal kunstmest aankoopen of gebruiken, waarvan niet een monster aan het Proefstation is on» derzocht Daarom koopt hij aan in vereeni» ging met anderen, de kosten worden dan ge» zamenlijk gedragen. Van groot belang is, dat de monsterneming naar behooren geschiedt anders heeft zij weinig of geen waarde. Men volge dus precies de voorschriften dienaan» gaande van het Proefstation te Maastricht. De directeur hiervan, Dr. Knuttel, zegt in een publicatie, dat aan het nemen van kalk» monsters groote zorg besteed dient te wor» den, omdat deze meststof, inzonderheid groote partijen er van, moeilijk goed te bemonsteren zijn. Voorts wordt deze raad gegeven, wie kalk bestelt, zegge nadrukkelijk wat hij ver» langtwenscht hij vrije kalk (calciumoxyde), dan eischt hij ongebluschte kalkwenscht hij calciumhydroxyde dan vrage hij gebluschte kalk. Ongebluschte kalk (ruw calciumoxyde) moet 75 vrije kalk bevattengebluschte kalk 75 calciumhydroxyde. Bij het blusschen wordt uit 100 K G. ongebl. kalk ongeveer 132 K.G. gebluschte kalk verkregen. In dezen tjjd wordt ook veel kaïniet ge» strooid. Weet de lezer wel, dat deze meststof thans ook aangewend wordt tegen de ritnaal den of koperwormen, dit zijn de larven van de bekende kniptor? Wat kunnen verschil» lende gewassen door dit ongedierte geteisterd worden 1 Alfred WiegandinThüringen strooide op IV4 H.A bieten 750 K.G. gewone kaïniet en begoot daarna den akker. Het sterk aan» getast gewas werd geheel gezuiverd. Op een ander veld werd hetzelfde gunstige resultaat verkregen met fijneemalen kaïniet. Hier werd niet gegoten na een paar dagen volgde re» gen, waardoor de meststof oploste en de rit» naald vernietigde. Op groote perceelen kan stoffijn kaïniet dus dienen volgt dan neerslag, dan zal het effect spoedig merkbaar zijn. Grove kaïniet kan niet gebruikt worden, tenzij men het begieten toepast, maar dat zal meestal te bezwaarlijk zijn. Er wordt nu nog veel geoogst, van den akker en den hof. Men doe dit zooveel mogelijk bij droog weer, maar ook vóór de vorst schade kan doen. Daarom rooie men de late aardappelen vóór Nov. Z'jn ze bestemd voor den verkoop, dan levere men ze direct af, om gewichtsverlies, en kos» ten van dekstroo te voorkomen. Bewaar uw aardappelen op een koele en donkere plaats Niet alle soorten zijn voor bewaren even ge» schikt Roode Star, Bravo's, Zeeuwsche.blauwen en Industrie zijn om. in dat opzicht welaan te bevelen. Het late ooft wordt nu pluk» rijp. Schudt het niet af, vooral niet als ge het aflevert. Pluk met zorgbij droog weer, voor» zichtig 1 Als ge dan nog sorteert en naar be» hooren verpakt, maakt ge veel hoogere prij» zen. Is het loof gevallen, dan harkt men het blad van de paden en 't gazon, maar tusschen de vaste planten late men wat liggen ter beschutting tegen de vorstechter niet te veel, de wortels zouden dan onder het voch» tige en rottende loof kunnen verstikken. Waar bollen gelegd zijn, dekke men met luchtig ma» teriaal, b v. dennetakken. Breng uw zachte planten naar binnen, vóór de vorst u verrast 1 Maak ze eerst goed schoon, bind ze aan of geef ze, zoo noodig, een nieuwen pot. Geef aan uw Pelargoniums een lichte standplaats. Zijt ge in 't bezit van struikachtige Calseola- ria's en wilt ge hiervan stekken, wacht dan niet te lang hiermee. Stek in een bak of scho» te^ en plaats dezen in den kouden bak of de koude kas, dicht bij het glas. Dat gaat thans heel goedmen kan evenwel ook in 't voor» jaar stekken. Wie dit voornemens is, zette de moederplant in den a s. winter op een lichte plaats in de kas De koolinmaak zullen de meeste huisvrouwen wel al achter den rug hebben, maar het kan alsnog geschieden. De «gewone platte witte« is een aanbevelens» waardige soort. Men kan voor den inmaak gebruiken vier»vijfde witte en éénsvijfde sa» voye door toevoeging der laatste soort wordt de kool smakelijker, hoewel de kleur wat donkerder. Velen zullen versche kool prefe» retren boven zuurkool Het bewaren geschiedt in een kelder niet zoo goedde lucht is daar veelal te vochtig, waardoor de kool gaat rot» ten. Inkuilen op een hoog en droog hoekje van den tuin voldoet meestal goed. Men neemt de kolen met de wortels uit den grond, behandelt ze voorzichtig en plaatst ze in voren, met het bovengedeelte naar boven. De gele bladeren slaat men om de krop heen, daarna dekt men mèt de aarde uit de voren. Begint het weer tamelijk vorstig te worden, dan is afdekken met droog blad noodzakelijk. Wie aldus zijn roode, savoye en witte kool kan bewaren, eet den geheelen winter versche groente. MOND. EN KLAUWZEER. Een ernstig woord aan de veehouders. Na een periode van betrekkelijke rust schijnt dit jaar het zoo gevreesde Monden Klauwzeer met verdubbelde hevigheid te zullen optreden. Overal wordt de veestapel aangegrepen en de verliezen zijn zwaarder dan ooit In Amerika worden du«zenden beesten af» geslacht, in andere landen worden ze geïsoleerd of neemt men proeven met allerlei middelen waarvan men maar eenig heil verwacht, doch de resultaten zijn ver van bevredigend Toch bezitten wij in Nederland een uit» stekend voorbehoedmiddel, niet duur en ge» makkelijk te verkrijgen en aan te wenden, bovendien zoo genezend in zijn werking, dat de kwaadaardigste aanval tot een lichte on» gesteldheid wordt teruggebracht. Dat middel is het aan alle veehouders be» kende Middelfijn turfstrooisel. Een dik warm bed van niet te grof Turfstrooisel werkt in alle opzichten desinfecteerend en genezend. De hoeven heelen spoedig, de uiers worden niet aangetast of genezen in korten tijd, en het gansche verloop van de ziekte is veel gunstiger dan wanneer de beesten met serums behandeld worden, doch na de behandeling telkens weder op het natte stroo terug keeren. Het is door proeven bewezen, dat door be» zuiniging op het turfstrooiselbed als de dieren herstellende waren, de ziekteverschijnselen opnieuw optraden en ook weer verminderden als er turfstrooisel werd gestrooid. Turfstrooisel is nimmer besmet, het neemt geen besmetting over, het is desinfecteerend, het doet daardoor te niet,.alles wat op bed "van stroo zooveel kwaad kan uitrichten. Turfstrooisei is goedkooper dan stroo en in alle opzichten voordeeliger. Ook met betrekking tot het rustbed voor zijn vee moet de veehouder acht slaan op wat ondervinding leert. Een verstandig landman verkoopt zijn stroo aan de papierfabriek en zet zijn vee op turf» strooisel. SOMMELSDIJK0. De vorige week Vrij» dag hield het onderwijzersgezelschap «Goeree en Overflakkee* zijn jaarlijksche algemeene vergadering. In de huishoudelijke vergadering werden in het bestuur herkozen de H.H. D. Buiten» huis en P. de Zeeuw en in de verschillende vacatures werden gekozen dhr. C. M. PQlhuys, mej P. Gorter en mej. S. A. H. van Eek. Voorts besloot men voor de leeraren der Ambachtschool de gelegenheid te openen lid te worden van het gezelschap. Het programma voor de openbare middag» vergadering was weer goed voorzien. De Inspecteur van het L.O. in de Inspectie Brielle opende deze vergadering met een kort openingswoord, waarin hij zich waardeerend uitliet over den afgetredenen minister van on» derwijs, K. en W. Zijne Ex. de Visser aan wiens optreden het onderwijs veel dank ver schuldigd was. Zeer pijnlijk heeft het Z. Ex. aangedaan, dat hij door het financieel gevaar waarmede ons land bedreigd werd, zijn arbeid eerst zoo schoon opgebouwd, voor een groot gedeelte weer moest afbreken. Spr. hoopt dat de nieuwe minister Z. Ex. Rutgers in het be» lang van het onderwijs mag werkzaam zijn. Voorts heet spr. alle aanwezigen welkom, inzonderheid den heer Th. J. Tbijssen, lid van het Hoofdbestuur van den Bond van N.O 40 cent per regel. Ruwe enSchraleHuid DOOS 30, 60,90 Cent. By Apoth. en Drogisten. r, Pharm.Fabr. A.Miinhardt Zeist Redacteur van het weekblad «School en huis*, uit Amsterdam en de andere personen die door hun medewerking dezen middag zullen doen sla-en. Ten slotte wekt spr. leden van het onder» wijzerscorps, die nog niet bij het gezelschap zijn aangesloten, op om zich aan te sluiten, terwijl spr belooft, dat zij die nog een »zetje« moeten hebben om de stap tot aansluiting te doen, dit stootje door spr. gegeven zal wor» den (Applaus) Na een paar stukjes uitmuntend voorgedra» gen muziek (piano en fluit) door Mej van Neck en den heer G. Bergman verkrijgt de heer Thijssen het woord, die het zou hebben over Ontijdigheid bij het Onderwijs Spr. begint met er op te wijzen dat zijn onderwerp evengoed had kunnen heeten ■»Overlading«, doch daar dit onderwerp be» trekkelijk »afgezaagd« is en dus geen belang» stelling trekt heeft hij een anderen titel gekos zen Het komt echter op het zelfde neer. Het is een bekend feit dat alle opvoeders, hetzij in huisgezin of school, lijden aan het gebrek vanontijdigheid. Op te jeugdigen leeftijd wil men het kind een maximum van kennis inpompen, zoodat overlading het ge» volg is. Nu is dat op zichzelf niet zoo ernstig voor het kind. De mensch is er van nature op aangelegd veel in zich te kunnen opnemen. De mensch »studeert« dan ook feitelijk ge» heel zijn leven door, natuurlijk het begrip »studie« niet zoo eng beperkt opvattend als de schoolmeesters dit doen. De mensch neemt geheel zijn leven waar en vergadert aldoor kennis, waaruit blijkt dat hij heel wat verdragen kan. Zoo ook is het met het kind. Het kan veel hebben. En boven» dien heeft het een natuurlijke «veiligheids» klep« waardoor het alles wat het niet in zich opnemen kan, weer loslaat. Voor het kind zelf is de overlading dus niet zoo ernstig. Dit is echter wel het geval met het onder» wijs dat het kind gegeven wordt. Men haast zich te veel in het bijbrengen van kennis en dit wreekt zich in het onderwijs Dit zich»te» veebhaasten kenmerkt de gansche opvoeding vaD het kind, wat spr. op humoristische wijze met voorbeelden uit het dagelijksche leven 'illustreert. liet is spr. gebleken dat rekenboekjes van zijn hand verschenen, bestemd voor kinderen op den leeftijd van 10 jaar, reeds gebruikt werden bij kinderen op den leeftijd van 7 en 8 jaar oud. In de praktijk wijst het uit dat «het gaat«. Ja zeker, maar de vraag is höè gaat het? Dan wijst spr. er op hoe de leerstof van het rekenen, welke in den tijd van Erasmus aan de Universiteit behandeld werd, thans

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1