c Meisjes PUROL Kerk en School. Burgerlijke Stand. Rechtzaken. Verkooplng'en. Marktberichten. Gemengd Nieuws» A d vertentiën. DEELTJE SCHOOLEHBERG. Leest de Advertentie van Campfen's Stoffeerderij Reclame-iViedetieelingen. Getrouwd Getrouwd: LIJNTJE MAATJE VI DEW BERGE es JAN VIS VAN HEEMST De ziekte in de aardappelen schijnt zich nog steeds uit te breiden. Bij enkele landbou» wers is reeds de helft waardeloos. Dezer dagen is door de politie, alhier, inspectie gehouden of de maten en gewichten van de vereischte letter waren voorzien. Pros cessen»verbaal wegens overtreding der IJKwet behoefden niet te worden opgemaakt. DIRKSLAND. De collecte voor het Roode Kruis bracht alhier f 21,48 op. Verleden week werden van hiei uitgevoerd 1375 H.L. aardappelen, 2000 balen uien en 1560 balen peen. Bij een autosongeval brak een zoon van den heer A. J. van Dongen zijn been. Het Mond» en Klauwzeer onder het vee breidt zich hier weer uit, thans komen in deze gemeente 6 gevallen voor. Op 23 October a s. des avonds zal de Bijz. Vrijwillige Landstorm haar bekende schietwedstrijd houden. Kapitein Van Nieu» wenhuize hoopt aldaar aanwezig te zijn. HERRINGEN. Vorige week werden de kinderen der Bijz.» en der O. L. school, ter gelegenheid van zilveren Ambtsjubileum van Dr. C. van Gelder, getracteerdterwijl de ouden van dagen allen een gift ontvingen. De gemeente»begrooting over het dienst» jaar 1926 is door den Gemeenteraad voorloo» pig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 47484 Vorige week zijn van hier verscheept on» geveer 370 H.L. aardappelen en 260 balen uien. Na we vernemen bestaan er in deze ge» meente plannen, om te komen tot oprichting van een muziekkorps. [De werkzaamheden van den keurings* dienst van Waren voor het keuringsgebied Dordrecht, bedroeg in deze gemeente geduren» de het 3e kwartaal 1925 gehouden inspectie s van winkels, pakhuizen, bakkerijen enz. 4, aantal genomen monsters volle melk 2, aan» tal genomen monsters van andere waren 8. De broodprijs is door de bakkers alhier met 1 cent verlaagd. Bij publikatie is bekend gemaak de uitslag der keuringen der stieren met opgave van de standplaatsen der bekroonde stieren en ,de namen der eigenaars of houders. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat een opgaaf der uitkomsten van de meting en schatting der gebouwde en onge» bouwde eigendommen voor een ieder ter inzage ligt. MELISSANT. Ook in deze gemeente heb» ben kinderen de aardigheid om rijdende auto's vast te grijpen. Het zoontje van dhr. T. M. die het ook probeerde had het ongeluk te vallen en verschillende verwondingen aan zijn gelaat op te loopen. Men zij gewaarschuwd] Dinsdagavond is onze dorpsgenoot dhr. A. A. Vuurens per s.s. »\eendam« naar Michi» gan in Noord»Amerika vertrokken, teneinde» zijn lot te verbeteren. De landbouwer K. had het ongeluk ter» wijl hij in zijn landbouwschuur eenige werk» zaamheden wilde verrichten, aan watertanken, welke boven in de schuur staan, naar beneden te vallen. Hij kwam op bieten terecht en be» kwam een wonde aan zijn hoofd waardoor geneeskundige hulp noodzakelijk was. Overi» gens schijnt het ongeval goed afgeloopen te zijn. Woensdagmorgen is de koloniaal P. v. d. Klundert met zijn Javaansche echtgenoote na geruimen tijd in deze gemeente vertoefd te hebben, wederom naar Nederlandsch»Indie vertrokken. Naar we vernemen heeft dhr. M van der Spaan Mz. zijn woonhuis staande aan den Molendijk onderhands verkocht aan dhr. A. Melissant. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan dhr D van der Heijde ver» gunning verleend tot het bouwen van een schilderwerkplaats. Tegen een persoon in deze gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet. OUDDORP-'f De prijs van uien is stij gende. Op de beurs besteedde men jl. Donder» dag 2,— voor groote en 2,80 tot 3,— voor de kneine soort. \oor dezen prijs werd reeds Maandag al gekocht. Graskalveren aangevoerd deden van 60 tot 90 en biggen 17 tot 23 gulden, beiden per stuk. f Door J. P. is een stuk bouwland gelegen onder Goedereede aangekocht. f Naar wij vernemen is de heer J. J. Slis van voornemens nabij zijn woning aan den Kooiweg een aantal broeibakken of kassen te bouwen voor de teelt van groenten f Evenals het vorig jaar is ook dit jaar de wilstand hier niet best. Er zijn tot heden nog weinig hazen te bemachtigen HELLEVOETSLUIS. Dhr. J.v. Engelen (r.k.) welke benoemd was tot lid der Raad heeft voor die benoeming bedankt De afdeeling der Chr. Radio» vereeniging houdt steeds haar radioavonden Zoo heeft zij Woensdagavond een ieder in de gelegen» heid gesteld om de sprekers voor de propa» ganda der V. Universiteit te beluisteren. Het belachelijke bij de benoeming van leden voor de Gemeenteraad. De lezers hebben wel opgemerkt dat steeds de leden die benoemd zijn als lid van den Raad, bedanken. Het geval is ontstaan door het vertrek van dhr J. Kraan (s.d.a.p.), zijn opvolger was dhr. Th. Diepen» daal, deze is toentertijd niet toegelaten. Zijn opvolgers waren alhier niet meer woonachtig totdat eindelijk de lijst ledig was. Nu kwamen partijen met het grootste stemmenrestant aan de Beurt. De A »R. heeft hiervan voordeel gehad, zij hebben nu 3 A.»R. in den Raad. De R.»K kwamen ook aan de beurt, en deze hebben allen voor de benoeming bedankt. Thans zijn er nog 2 lijsten n 1. de V.D. en de A R deze hebben nog ieder 1 candidaat. Als deze ook bedanken, zal de Raad tot de vol» gende verkiezing onvoltallig moeten blijven GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 18 October 1925 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs en nam. 2 uur leesdienst. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. Polhuijs v. Stad. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 uur dhr. Vetter van Langstraat en 'sav. geen dienst. Nieuwe Tonge, v.m. leesd. en n.m. 2uur Ds den Oudsten van Middelharnis. Herkingen, nm. 2 uur Ds. Bax van O. Tonge Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van As Melissant, v.m. 9,30 uur Ds Baarslag (coll.)n.m geen dienst. Stellendam, n.m. Ds. Baarslag van Melissant. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en n.m. 6,30 uur Ds. van Velzen. (Oogstcoll •Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 (Dankstond) en 's av. 5,30 uur Ds. de Graaff Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Stellendam, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. v. d. Spek van Spijkenisse. Nieuw»Helvoet, v.m. 9,30 en n.m. 5 uur leesd. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 5 uur leesd. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v m. 9, n.m. 2 en 'sav 6 uur dhr. Schothorst van Lunteren. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, geen opgaaf. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. De Chr. Jongelingsver- eeniging op Geref. Grondslag »Spr. 23 23a, alhier, besloot om tijdens de a.s. wintercam» pagne, evenals in den vorigen winter, om de veertien dagen een vergadering te houden voor het bespreken van maatschappelijke en staatkundige onderwerpen. De vergaderingen zullen worden gehonden op Dinsdagavond te 7 uur in de Chr. Nat. school alhier. De eerste vergadering zal worden gehouden op Dinsdag, 27 October a.s. MIDDELHARNIS. De gewone winter»ca» techisaties in de Gereformeerde Kerk zullen aanstaande week door Ds van Velzen weder een aanvang nemen OOLTGENSPLAAT In de tweede helft van November op nader te bepalen dag hoopt Ds Meyster van Rotterdam in de Gerefor» meerde Kerk op te treden in het belang der Jongelingsvereeniging »Obadja« NIEUWE TONGE. Wegens afwezigheid van den predikant zullen in de Ned Herv Kerlt alhier, wekelijks predikanten van elders optreden HERKINGEN. De Kerkvoogdij der Ned Her/ Kerk besloot ten behoeve harer Biblio» theek, voor de ontvangen leesgelden van het vorige jaar, wederom een partijtje nieuwe boeken aan te schaffen. De kiezerslijst der stemgerechtigde lid» maten der Ned Herv Kerk bevat de namen van 49 mannelijke en 33 vrouwelijke lidmaten, ;n tctaal 82. 40 cent per regel. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30»60»90 ct. LIJST 8 van de 47ste jaar-collecte voor de scholen met den bijbel. Transport van lijst 7 f 24783,42 Garrelweer (Geref. Kerk) f 76,91 't Zandt (Gr.) f 197,— Arum met Kimswerdf 84,85 Bergumf 180,04'/j Bozutaf 115,25 Burumf 87,25 Gauw c. af 49,85 Knijpe (Kerkcoll.)f 40,45 Scharnegoutumf 94,15 Suawcude met Tietjerk f 126,72 IJsbrechtumf 21,90 EmmenCompascuüm II f 97,— Wijthmen (Ov.)f 27,50 Vordea i/d Wildenborch f 49,72 Overberg (U.)f 7,90 Vinkezeenf 102,50 Zeist met Den Dolder en Soes» terbergf 398,89 Aalsmeerf 141,5C Hoogvlietf 68,60 Rozenburgf 122,16 Rijswijk (Z H.)f 257,27 Vlaardingenf 518,67'/2 Woubmggef 130,12Va Bruinisse f 136,— Sleeuwijk (N.Br.)._f112,50 Totaal van 200 Loc. Com. f 28028,13'/ De collecte is bij deze 200 Loc. Com. nog ruim f 1400 hooger dan verleden jaar. Zal deze stijging gehandhaafd blijven en zelfs nog toenemen? Zal dit jaar, voor 't eerst na 1921, de ton weder vol worden De Locale Comite's, die in 1924 niet gecollecteerd hebben, hebben het in hun macht. Als zij dit jaar de zaak ook aanvatten wordt de ton stellig overschre» den. Niemand schatte de propagandistisch waarde van de Uniecollecte voor zijn School met den Bijbel gering 1 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie «Een School met den Bijbeh. De kwestie.Dr. Geelkerken, De volgende mededeeling is officieel. 't Advies van alle Hoogleeraren der Theo» logische School te Kampen en van de Theo» logische Faculteit der Vrije Universiteit, met eenparigheid van stemmen uitgebracht, aan de Commissie van Advies in de zaak»Dr. J. G. Geelkerken, en medegedeeld aan de Classis op haar vergadering van heden, 13 October, luidde le dat de door Dr J G Geelkerken mede» gedeelde coupure uit zijn preek over Cate» chismus Zondag III, bepaaldelijk gezien in het licht van zijn weigering om te verklaren, dat hij nóch bedoeld nóch gezegd had, wat Br. Martinus hem ten laste had gelegd, met» terdaad aan de Classis recht gaf om hem nadere verklaring van zijn gevoelen te vragen 2e dat de antwoorden, door Dr J G Geel; kerken op de hem gestelde vragen gegeven- ook naar hun meening bedenkelijke uitlatin, gen bevatten ten opzichte van het gezag der Heilige Schrift; 3e dat uaar hun oordeel iemand, die de historiciteit van het verhaal in Genesis 2 en 3 aantast, in strijd komt met de Heilige Schrift en de Belijdenis 4e dat zij de Classis adviseeren om de vragen, die aan Dr J G Geelkerken gesteld zijn, dato 8 Juli 11., hem opnieuw voor te leggen maar uit de eerste vraag te laten ver» vallen «Gecesis 1«, aangezien de bewuste preek» «coupure® daarop geen betrekking had 5e dat ip geval Dr J G Geelkerken inge. breke blijft deze vragen te beantwoorden of naar het gevoelen van de Classis onvoldoende antwoorden geeft, zij de Classis aanraden, af» gezien van de voorloopige maatregelen, welke deze meent te moeten nemen, zich wegens het gewicht der zaak tot de Particuliere Synode te wenden met het verzoek ten spoedigste een vervroegde Generale Synode te doen bijeen» komen, teneinde over deze zaak in haar ge» heel een beslissing te nemen«. Gezien dit prae»adv«es stelde de Commissie aan de Classis voor le in de eerste vraag in plaats van de woor» den «Genesis 1, 2 en 3« te lezen «Genesis 2 en 3« 2e aan Dr. J. G Geelkerken, als hij, ge» hoor gevende aan de tot hem gerichte citatie, voor Uwe vergadering verschijnt, dezelfde vragen voor te leggen, zooals die zijn vastge» steld in Uwe vergadering van den 8stenjuli 11., behoudens de sub 1 genoemde wijziging. Voorts adviseerde de Commissie aan Ds. B. van Schelven op te dragen, de vragen aan Dr. J. G. Geelkerken te stellen. Deze voorstellen werden aangenomen en dus tot besluiten der Classis gemaakt. De actuarius der Classis B A. KNOPPERS SOMMELSDIJK. GeborenJohan, z v Pieter, Johannes Groenendijken Lientje, Adriana Meijer Jacob, z v Abraham Hoek en Willempje van Ant» werpen Cornelis, z v Willem Polder en Wille» mina Meijer OndertrouwdRoelof ter Steege, oud 25 jaar alhier en Willempje van Nimwegen, oud 23 jaar, alhier DEN BOMMEL. Geboren Arie, zoon van Arie Arensman en Adriaantje Bakelaar. Overleden: Jacobus Luijkx, oud 81 jaren, weduwnaar van Klara de VosLevenloos kind van het mannelijk geslacht, geboren uit Theodorus van Everdink en Adriana Legierse Dina Maria Lodder, oud 68 jaren, echtgenoote van Leendert Geelhoed. DIRKSLAND Overleden Krijn van Es, 60 jaar Hendrik Kemper 92 jaar weduwnaar van Maaike Vos Dina Pieternella Lena Touw, 58 jaar, weduwe van Adrianus Koole. STELLENDAM. GeborenDammes Cornelis, z. van H. Hogchem en van W. MichelMaria, d van J. Troost en C. KooleAdriaantje, d. van H. Breederveld en P. v. d. Ree Lena Jannetje, d van J de Jager en van N Rondema Gerrit, zoon van G. van Soest en N. Harman Teunis Cornelis, zoon van P van Es en J. Wesdijk. Ondertrouwd Jan Lokker, 29 jaar en Cor» nelia Breederveld 27 jaar. Getrouwd: Jan Lokker, 29 jaar en Cornelia Breederveld, 27 jaar. Overleden Maria Human, 15 jaar d. van D, Human en A. van Es Cornelis Jansen, 84 jaar, weduwnaar van M de Geus. GOEDEREÈDE. Geboren Dina en Johannis, d. en z. van Cornelis Westdijk en Lena Overbeeke; Marinus z. van Laurens Groenendijk en Maria den Eerzamen. GetrouwdHendrik Akerman 33 jaar en Dimmentje Troost, 29 jaar. OverledenJannetje Struijk 80 jaar wed. van Dimmen Rameijs. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Zitting van den Politierechter op Maandag 12 October 1925. Geen aansluiting op de waterleiding. Vervolgens heeft in hooger beroep terecht gestaan de 61»jarige aannemer A. A. H.V. te Brielle, door den kantonrechter aldaar ver» oordeeld wegens overtreding van de bouw» verordening te Brielle beklaagde zou nalatig geweest zijn in het doen aansluiten van een aan hem toebehoorende woning die binnen 25 M. afstand van een hoofdbuis van de waterleiding was gelegen, op die waterleiding was veroordeeld tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis, van welk vonnis beklaagde en de ambtenaar van het O.M. beiden in hoo» ger beroep waren gegaan, heeft het O.M. ge» ëischt bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Beklaagde zeide de aanvraag om aansluiting te hebben nagelaten, omdat de huurster ziek was. Deze had beloofd, ais ze beter was, hem te zullen waarschuwen, waarop beklaagde dan zou hebben gezorgd voor aansluiting. De agent L. v d. Waal had de overtreding geconstateerd. De directeur van de waterleiding, A. Mooi» dijk, verklaarde, dat volgens de laatste wijziging van de verordening alle woningen, gelegen binnen 25 M. van een hoofdbuis moeten zijn aangesloten. Hij had al eenige keeren uitstel gegeven. Er zou bovendien heel weinig hinder van het leggen van de dienstleiding worden ondervonden door de bewoonster. De huishoudster van de huurster,juffrouw A. C. de Bijl, zeide, dat haar mevrouw 88 jaar oud is, mevrouw was ziek en was bang voor den last, dien ze zou ondervinden. In April had mevrouw bronchitis, in Juni was ze beter geweest. Het O.M.Juist na het vonnis 1 Het O.M. vond het beroep op overmacht van den eigenaar niet op gaan. Waarom heeft beklaagde geen medische verklaring overge» legd, waaruit blijkt, dat de ziekte een verhin» dering zou zijn geweest Spr gelooft, dat de ziekte niet de oorzaak was, maar vrees van de dienstbode voor den rommel. Beklaagde had de aanvraag om aansluiting moeten doen en de werklieden moeten sturen. Als dan de toe» gang tot de woning door de huurster was geweigerd, zou het beroep misschien zijn op» gegaan. De kantonrechter heeft klaarblijkelijk gedacht aan onwil. Daarom is de straf zoo hoog. Beklaagde verdedigde zich uitvoerig. De huurster weigerde en wilde in huis geen buizen en kranen hebben. Zijn andere panden zijn wel aangesloten. De directeur van de waterleiding verklaarde, dat beklaagde bij de aansluiting van zijn eigen woning ook al onwillig was geweest. Bij verstek de niet verschenen 44»jarige we» duwe J. H. T. uit Stellendam, die voor de zooveelste maal een ambtenaar beleedigd zou hebben en daarom conform den eisch werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen voorwaardelijk met 3' jaren proeftijd. Belemmering van een ambtenaar. Toen de veldwachter W. Tintel te Ouddorp den 29»jarigen J. M. betrapte op strooperij, zou M. den veldwachter in de uitoefening van zijn ambt hebben belemmerd. Eisch en vonnis luiddenf 40 boete subs 20 dagen hechtenis. Kruidenbitter. Wegens diefstal van een fleschje kruiden» bitter uit een café te Nieuwe Tonge op 5 Augustus j l. werd de 19=jarige loswerkman L. W. K. uit Melissant, conform den eisch veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf Hoewel hij den diefstal ontkende, waren er genoeg getuigen die hebben gezien dat be» klaagde de flesch in zijn zak stak. In een zaak A. C. S., boekhouder, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Brielle, waarbij hij wegens overtreding van de Motor» en Rij wiel wet was veroordeeld be» klaagde zou op 4 Juli in Den Briel de veilig» heid en vrijheid van het verkeer in gevaar hebben gebracht tot f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis, heeft het O.M. geëischt beves» tiging van het vonnis. Beklaagde ontkende het verkeer in gevaar te hebben gebracht. Hij reed geen 60 K.M., zooals in het proces=verbaal staat. Er werden 3 getuigen gehoord. In een zaak van W. d. V., appellant van een vonnis van den kantonrechter te Brielle, waarbij hij wegens overtreding van de Motor» en Rijwielwet belaagde zou onder Oostvoor» ne op een gevaarlijk punt geen signalen hebben gegeven en daardoor een fiets hebben stuk gereden was veroordeeld tot f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis en een schadevergoeding van f 20 voor de vernielde fiets, heeft het O.M geëischt, na het hooren van een drietal getuigen, bevestiging van het vonnis. Mr. Hermans uit Den Briel betoogde dat beklaagde niet strafbaar is en dat de kanton» rechter in elk geval den eigenaar van de fiets, Vermeulen, in zijn eisch tot schadevergoeding niet ontvankelijk had moeten verklaren. Op Donderdag 22 October 1925 te Oude Tonge in Café Van Veen bij veiling en op 29 October 1925 aldaar in Café De W^ert bij afslag, beide dagen des namiddags 6,30 uur, van een huis, schuur en erf aan den Molenweg te Oude Tonge, ten verzoeke van den heer Z. Timmers aldaar Notaris VAN ISPELEN Op Vrijdag 23 October 1925, 's avonds half 7 uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, veiling en op Vrijdag 30 October 1925, 's avonds half 7 uur, te Dirks» land, ter herberge van J. Keuvelaar, afslag vanTwee huizen, eene landbouwschuur, wagenhuis en 2 tuinen (geschikt voor bouw» grond) te Dirksland, aan het Boschpad en den Gelderschen Dijk, in 7 perceelen en in com» binatie, ten verzoeke van de Erven van wijlen den heer Jn. van Oostenbrugge. Breeder bij biljet omschreven bjotaris VAN DER SLUYS Veilingbericht van Broek op Langendiik 15 October. Gewone Uien f 2,76 tot f 3,30 per 60 K.G Drielingen f 2,52 f 3,18 60 Kleine f 4,62 f 4,80 60 Aanvoer 6200 Kilo. Veilingbericht van Noord-Scharwoude 15 October. Grove Uien f 0,00 tot f 0,00 per 60 K.G Gewone Uien f 2,70 f 3,20 60 Drielingen f 2,88 f 3,15 60 Kleine f 4,68 f 5,98 60 Aanvoer 1000 Kilo ROTTERDAM, 13 Oct. 1925 Op de heden in ons Veilingslokaal, War- moezierstraat 37—39, gehouden Veiling, wer» den de volgende prijzen besteed Kipeieren. .f 9.55 tot ƒ12.20 Idem (klein)5.50 tot 9.15 Idem extra zwtot Eendeieren7.— tot 8 65 Ganseierentot - Kalkoeneieren tot Kievitseieren tof Middenprijs f Aanvoer 60000 stuks. DF ROTTERDAMSCHE VEILING Kiest eieren voor z'n geld Dat geldt op 't ooogenblik van Polen. Dit land zit tusschen twee natuurlijke te» genstanders in Duitschland en Rusland en met beide was het zooal geen kwade vrien» den, dan toch héél koele buren. Polen voelde zich langen tijd sterk. 't Steunde vooral op Frankrijk. En dan op de «kleine Entente«. Maar nu gaat Frankrijk, mét de «groote Entente«, naar allen schijn zich verzoenen met Duitschland en tevergeefs heeft Polen het uiterste gedaan, om ook de Duitsch»Pool» sche grens in die verzoening te doen opnemen. Het voelde zich dus vereenzaamd. En kiest nu eieren voor zijn geld. Met Duitschland kan 't niets worden, daar» van is Polen overtuigd, maar misschien kan het goede vrienden met Rusland worden en zoo kreeg 7sjitsjerin, de Russische minister van Buitenlandsche Zaken, die voor zijn ge» zondheid naar een Duitsche badplaats gaat, een uitnoodiging, om over Warschau te rei» zen en daar eens met de Poolsche regeering saam te spreken. Voor West=Europa om óp te letten Worden Polen en Rusland het eens, al blijft Polen precies wat het is, dan wordt de Russische invloed naar het Westen alwéér uitgebreid 't «Asperientje® kent iedereen Hèb maar es flink hoofdpijn I Maar weet men, wat er bij te pas komt eer 't een asperine»tablet i s Dat heeft dr. Van Os, pas opgetreden hoogleeraar te Gro» ningen ons verteld. Eerst bereid men calciumcarbid. Dat wordt omgezet in acethyleen. Dat is de grondstof van acetaldehyde. Daaruit wordt door oxydatie vervaardigd synthetisch azijnzuur. Dat levert op azijnzuur»anhydried. En dat verbonden met salicylzuur levert het populaire geneesmiddel, de asperine op. Een goed punt voor St. Pancras Het bestuur van de Vroonermeer heeft besloten, den onlangs afgcbranden molen weer op te bouwen. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad, zoodat spoedig het ty pische van het Hollandsche landschap in dien polder zal zijn hersteld. Er kón nog een tijd komen, dat die molen» sloopers spijt kregen als haren op 't hoofd. Eén, betrekkelijk kleine uitvinding en de wind wint weer op stoom en electriciteit. In een onzer a.r. weekbladen maakte dezer dagen een schrijver de zeer juiste opmerking, dat «onze menschen® soms wonderlijke schut» ters zijn op 't veld der Vaderlandsche Ge schiedenis. Broodnoodig is hier onderricht 1 Hoor hem zelf dit ongeloofelijke feit ver tellen «Dat hieraan ook bij bestudeerde men» schen nog heel wat ontbreekt, bleek me pas geleden nog toen een Gereformeerd onder» wijzer Johan van Oldenbarneveld vér boven Maurits verheerlijkte omdat hij 't zoo gevoelde terwijl bleek dat hij over dit tijdvak niets bizonders gelezen had en zelfs niet wist, dat er ook een handboek van Groen van Prinsterer was over Vaderl. Gesch. noch een »boekje«(l) over «Maurits en Oldenbarne» veldt« in 't Fransch«. 't Is kras en nog eens kras 1 Waar heeft dan toch, zouden we vragen die gereformeerde onderwijzer zij n opleiding gehad. «Omdat hij 't zoo gevoelde« Zijn gereformeerdheid kan de man van mij cadeau krijgen, óf 't ook noodig was, dat het gereformeerd onderwijs een eigen weekblad kreeg 't Komt een kwart eeuw te laat. ledei landbouwer dient zich vóór den aan» vang van het Dorschen te overtuigen, dat de gevaarlijke deelen der dorsch»machine be» schermd zijn Neem gedurende de werkzaam» heden de bescherming niet weg 1 Zorg dat de inwerper van het graan veilig staat, zoodat de mogelijkheid van inglijden door struikelen is uitgesloten. M. BROOSHOOFT en CORNELIA HAGENS die, mede namens wederzijdsche familie, hun dank betuigen voor de belangstel» ling bij hun huwelijk ondervonden. Dirksland, 8 Oct. 1925. 26720 A. BECKING en G. J. VAN BEEK die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blij» ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 26723 IJselmonde, 14 October 1925. Eben Haëzer Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders en Grootouders TEUNIS TANIS en NEELTJE HAMEETEMAN op den 21 October hunne 50» jarige Echtevereenlging te her» denken. 26733 Hunne dankbare kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Ouddorp, Oct. 1925. Ötrusczxaczasa J^C3SXZ33C: Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders en Zondag 18 October a.s. hunne 25«jarige Echtvereeniging te herdenken. 26730 Hunne dankbare Kinderen Ouddorp, October 1925 ;^scjx-x::7ecrai.3sc3sc^3c^ Heden ontvingen we het treu» rig bericht uit Montana Noord» Amerika, dat aldaar op 9 Sep» tember j.l. zacht en kalm na een langdurig lijden is overleden onze geliefde Broeder Echtgenoot van Leentje Bakker, in den ouderdom van bijna 61 jaar. 26725 Uit aller naam, GEBRs. VIS VAN HEEMST. Sommelsdijk, October 1925. Hiermede vervullen wij onzen treurigen plicht U kennis te ge» ven, dat na een langdurig lijden is overleden onze geliefde Moe» der, Behuwd», Groot» en Over» grootmoeder 26726 Wed. van J. H. VERMAAS, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam, H. VERMAAS en Famili* Middelharnis, 13 October 1925.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 5