I Plaatselijk Nieuws» Dit rapport luidt als volgt Ter voldoening aan de ons opgedragen en bereidwillig aanvaarde taak, namelijk het nazien der begrooting over het dienstjaar 1926, hebben wij de eer hierover in deze vergadering rapport uit te brengen, genoemde begrooting is door ons nagezien, beoordeeld, en in orde bevonden, welke sluit met een ontvangst en uitgaaf van f 73424,53. Bij ae behandeling heeft de Commissie zich op het standpunt gesteld, zich gebons den te gevoelen aan de door Gedeputeerden voorgeschreven wettelijke bepalingen, en als zoodanig heeft de Comm. zich dan ook zedelijk verplicht gevoeld te adviseeren deze begrooting alzoo voorloopig vast te stellen. Als ik zeg dat mij bij de behandeling dezer begrooting ons op het standpunt heb» ben gesteld dit te doen aan de hand van de ons voorgeschreven wetten van Gedep., neemt dit echter niet weg, dat wij die ten slotte de belangen onzer gemeente hebben te behartigen ons met die inzichten van Gedeputeerde kunnen vereenigen Dit heeft dan ook aanleiding gegeven bij de Commissie, een adres tot Gedeputeerde te richten, en daarin te verzoeken, en aan te dringen, dat door hen eenige wettelijke bepalingen, zoo worden herzien, dat het ods mogelijk wordt gemaakt, eenige posten ook op deze begrooting met een zeker per» centage te verlagen Om tot dit doel te kunnen geraken heeft de Commissie gemeend, in deze vergadering een motie in te dienen van den volgenden inhoud De Gemeenteraad van Ouddorp in haar vergadering van 9 October bijeen, w.o m werd behandeld de begrooting over het dienstjaar 1926, dat op deze begrooting, naar het oordeel van den Raad, posten voorko» men die volgens haar bescheiden meening met een zeker percentage verlaagd dienen te worden, maar door de bindende voor» schriften van Gedeputeerden, hierin verhin» derd worden, terwijl zij die evenwel toch noodzakelijk acht. Besluit Een adres tot Gedeputeerde Staten te rich» ten, waarin beleefd doch dringend wordt verzocht hare voorschriften omtrent het vaststellen van salarissen, kindertoeslagen enz. alzoo te wijzigen, waardoor het den Raad mogelijk wordt de volgende posten te verminderen. Ie. De salarissen der beide Wethouders te verlagen met 50 °/o- 2e. Het salaris van den Secretaris tevens Gemeenteontvanger té verlagen, door de kindertoeslag dien hij geniet als gemeente» ontvanger te doen vervallen, of het salaris dat hij bij deze combinatie geniet met 10 te verminderen. 3e. De bijdrage in het onderhoud van den weg Ouddorp—Sommelsdijk ten bedrage van f 2520.—, te verlagenen te brengen in over» eenstemming met het evenredig belang. 4e. Mocht eventueel door Gedeputeerde Staten aan ons verzoek wat aangaat de ver» mindering van salarissen en kindertoeslag worden voldaan, dan stelt de Commissie voor tegelijkertijd ook de salarissen der veldwachters te verlagen met 10 De Commissie, (w.g.) KI. WESTHOEVE. C. BREEN. T. TAN1S. De commissie was van oordeel dat zij, voor» zoover zij bevoegd was om de bezuinigings» maatregel te volgen, haar goekeuring daaraan te hechten, met inlassching van een motie waarin zij uitsprak om de salarissen van se» cretaris en veldwachters met 10 te verlagen, alsmede de onderhoudskosten van de grintweg Ouddorp—Sommelsdijk te doen inkrimpen. De VOORZITTERDus U stelt voor om de begrooting zooals zij daar ligt goed te keuren De heer KI. WESTHOEVE: Ja altijd met voorstelling van die motie aan den Raad, vergezeld met een adres aan Ged Staten wan» neer deze motie wordt aangenomen. De heer C. K. LODDER meent dat op menige post bezuinigd kan worden en heeft inzonderheid het oog op de salarissen der ambtenaren die toch allen wel met 10 be» zuinigd kunnen worden en geeft hier als voorbeeld aan dat het salaris van den haven» meester dat nuf 1200 is, ook wel wat af kan. De heer T. TANIS pleit voor het werk van den havenmeester daarvoor presteert door zijn meerdere werk dat hij heeft gekregen bij het innen van al de kaaigelden. De heer C K. LODDER wijst verder op de belangrijk hooge som die uitgetrokken is voor de bestrijding der huishoudelijke uitgaven van den Raad en vindt het toch wel wat al te grof dat zulks alles aan sigaren, koffie, enz. wordt besteed. De VOORZITTER meent dat hij 't geraamde bedrag van f 200 op de begrooting, daarvoor noodig heeft. Hierna wordt de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd en eveneens met alge» meene stemmen besloten om afschrift der motie met adres aan Ged Staten op te zenden Na nog eenige af» en overschrijving op de post van onvoorziene gebracht te hebben, sloot de voorzitter na rondvraag de verga» dering. (Particuliere correspondentie). VERGADERING van den gemeenteraad van GOEDEREEDE op Woensdag 14 October 1925, des nam. 7 uur. De Voorzitter, burgemeester Charbon, opent de vergadering, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastge» steld. Ingekomen stukken De kas van den gemeente»onvanger nagezien op 26 September 1925 is in orde bevonden. In kas was f 2525,85. Missive Ged. Staten omtrent nadere regeling jaarwedden Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, voor het geval, dat twee of meer dezer betrekkingen, door één persoon worden bekleed. Missive als boven betreffende uitkeering van het bedrag der rijksuitkeering ter uitvoering der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad 156) over de 3de en 4de termijn van 1925. Worden allen voor kennisgeving aangeno» men. Schrijven van B. en W. van Zoeterwoude om adhaesie te willen betuigen aan het besluit van den Raad hunner gemeente tot afschaffing van den z.g.n. zomertijd. B. en W. stellen voor hieraan adhaesie te betuigen, waartoe wordt besloten. Schrijven van Jan van Dam, dat hij de be» noeming tot fid van de schoolcommissie niet aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van W. Redert, inhoudende ver» zoek om ontslag als lid van den Gemeenteraad en tevens mededeelende dat hij op deze ver» gadering niet aanwezig kan zijn. Aangenomen voor kennisgeving. De VOORZITTER deelt mede dat alsnu als zoodanig is benoemd de heer P. T. van den Berg en deze inmiddels hiervan kennis is gegeven. Op voorstel van B. en W. wordt benoemd tot lid van de Schoolcommissie A. Krijger. Idem als boven tot lid der schaitingscom» missie voor de Rijksinkomstenbelasting tot 1 Mei 1927, P. Tanis Jz. (Hoofd), zulks in de plaats van W Redert. Komt in behandeling de begrooting der In» komsten en Uitgaven voor den dienst 1926. De VOORZITTER vraagt of één der heeren (bedoelde begrooting is aan de heeren Raads» leden rondgezonden) nog iets daarover in het midden heeft te brengen, waarop het volgen» de wordt gereleveerd De heer LOKKER vraagt wat met het op 1 November a.s. ledig komende lokaal der O. L. School zal gebeuren en of nog een ander onderwijzer zal worden benoemd, daar volgens z. i. het onderwijs in een klas van 50 tot 60 kinderen niet zal verbeteren. Hij geeft te kennen de Bijz. School op het Haven» hoofd met plm. 70 kinderen toch ook twee leerkrachten bezit. De VOORZITTER vraagt wat de bedoeling is van de heer Lokker, waarop deze antwoordt dat hij een tijdelijk onderwijzer aan de O. L. zou willen aanstellen. De VOORZITTER merkt op dat de benoe» ming van een tijdelijk onderwijzer behoort bij B en W. en van dit college geen voorstel tot het benoemen als zoodanig te wachten is, aangezien zulks de gemeente een aanmerkelijke uitgaaf zou kosten daar als hiertoe werd over» gegaan de Bijz. School eveneens recht zou hebben op een tijdelijken onderwijzer. De heer LOKKER wil toch voorstellen een tijdelijken onderwijzer te benoemen, waarop niet verder wordt ingegaan. De heer TROOST wil over deze kwestie niet veel zeggen maar het spijt hem toch dat zoo bitter weinig voor het L. O. wordt gevoeld. Wat de Begrooting betreft merkt hij op dat op het eene Hoofdstuk de macht berust bij Ged. Staten, het andere bij de Regeenr.g, enz doch dat genoegzaam blijkt, dat de uitgaven voor hooger onderwijs, als H. B. S f 250.— per leerling, Ambachtsonderwijs f 100 per leerling (wat echter bij de wet is geregeld), alsmede de uitgaven voor den grintweg Oud» dorp»Sommelsdijk f 1980.—, waarvan de bewo» ners uit de andere gemeenten het meest genie» ten, niet worden aangemerkt. Volgens hem beloopen de kosten aan de O. L School per leerling f 6,91, terwijl dit bij het Bijz. onder» wijs f 26,— bedraagt en zegt dat door de belastingbetalers, het meest wordt bijgedragen voor de buitenstaanders. Verder geeft hij uit het oogpunt van be» zuiniging in overweging de lecning straten gesloten voor 6 af te lossen, daar hij verwacht dat deze thans wel voor een lager procent kan worden geplaatst en spreekt verder de hoop uit dat de Voorzitter zich eens over de burgerij zal gaan ontfermen, daar dit toch zoo niet kan blijven. Daarna worden de discussiën gesloten en de begrooting eenparig vastgesteld gewone dienst in Ontvang op f 38594,45® en in Uit» gaaf op 38594,45s en kapitaaldienst in Ont vang op f 1497,85 en in Uitgaaf op f 1358,—. Alsnu deelt de VOORZITTER mede dat B. en W. hebben gemeend de opcenten op de R.I.B. te moeten verlagen met 20 opcenten en alzoo te brengen op 80, wat h i. zeer billijk lijkt, daar het heffingspercentage op de G.I.B. eveneens is verlaagd en door de voorgestelde verlaging van de opcenten op de R.I B niet zal behoeven te worden verhoogd. De heer TROOST zegt dat plm. f 9000,— aan belasting binnenkomt, waarvan wordt bijgedragen door de kleine man plm. f 3000,— en is beslist tegen de verlaging der opcenten op de R.I.B daar het voorstel tot verlaging daarvan weer ten bate komt van de hoogere belastingbetalers. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt wegens het staken der stem» men aangehouden tot een volgende zitting. Tegen stemden de heeren Troost, Heerschap en Lokker. In de rondvraag komt de heer LOKKER nog eens terug op de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School. De VOORZITTER vraagt of de heer Lok» ker hiervan een voorstel maakt, waarop deze bevestigend antwoordt en vraagt alsdan of iemand het voorstel»Lokker tot benoeming van een onderwijzer ondersteund. De heer TROOST zou gaarne het voorstel ondersteunen, aangezien hij steeds veel en nog voor het openbaar lager onderwijs voelt, doch dat hij als belanghebbende zulks niet wil steunen. Daar alzoo niemand het voorstel»Lokker ondersteund wordt dit verworpen. De heer C. K LODDER vraagt of het niet op den weg ligt van de Schoolcommissie om voor te stellen een zoodanigen onderwijzer te benoemen. Tenslotte vraagt de heer LOKKER of de tweede lantaarn aan het Havenhoofd nog ge» plaatst wordt, waarop de Voorzitter mede» deelt dat B. en W. hebben besloten dat zij een tweede lantaarn aldaar niet noodig achten, aangezien des avonds geen school wordt ge» houden. Dan vraagt de heer LOKKER de lantaarn aan de woning van Hekman te verplaatsen, wat de Voorzitter zal laten opnemen. Daarna sluiting. VERGADERING van den Gemeente» raad van OOLTGENSPLAAT, op Donderdag 15 Oct., des nam. 2 uur. Afwezig met kennisgeving de heer v. Nieu» waal. De voorzitter, burgemeester Donkersloot, opent de vergadering, waarna de notulen wor» den voorgelezen en onveranderd worden vast» gesteld. Verschillende ingek. stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. Daaronder noemen wij een schrijven van Ged. St. van Z.»Holland, berichtende dat een nieuwe salarisregeling is getroffen voor amb» tenaren die meer dan één gemeentebetrekking vervullen. Echter voor deze gemeente zonder belang, waarom het voor kennisgeving wordt aangenomen. Ged. St. zenden de rekening der Openb. Be» waarschool over 1923 goedgekeurd terug. Mej. Zoon dankt den Raad voor de be» noeming en hoopt het vertrouwen haar waar» dig te maken. Oude Tonge zendt de begrooting 1926 en rekening 1924 van het vleeschkeuringsbedrijf. De ontvangsten bedragen f 3906 de uitgaven f 3906, zoodat er een slot is van nihil. De winst voor deze gemeente was f 129, wat reeds is teruggestort in de gemeentekas. De rekening wordt met algem. st. goedge» keurd. B en W. zullen alsnog de bewijsstuk» ken dezer rekening nazien. De heer VOS (S. G. P.) vindt de lokaal» huur f 450 per jaar voor het vleeschkeurings» bedrijf veel De VOORZITTER antwoordt dat bij nader inzien de huur van deze twee lokalen nog het goedkoopste was. Een eigen slachtplaats enz. zou veel duurder uitkomen. Rente en aflossing zijn met deze huur van de besteedde kosten gedekt. De heer VERMAAS (r.»k.) maar dat ge» bouw wordt nu toch nooit eigendom. De VOORZITTER zegt dat alle verdere kosten nu ook voor Oude Tonge blijven, deze wijze was in ieder geval verreweg het voordeeligst. 't Is trouwens vroeger nog in den Raad geweest, die er zijn goedkeuring aan hechtte. De begrooting van het vleeschkeuringsbe» drijf over 1925 wordt in ontvang en uitgaven beraamd op f 3771,90. Wethouder JACOBS (R.»K.) meent dat de begrooting niet geheel juist is. Den Bommel is niet goed beraamd wat de ontvangsten be» treft. De VOORZITTER is het hiermee eens, maar 't is niet zoo erg dat er te laag beraamd is, dit is in ieder geval beter dan een te hooge raming. B. en W. hebben geen bezwaar deze zoo goed te keuren. De begrooting wordt met alg. st. goedge» keurd. De hoofdambtenaar van de Prof. Griffie heeft zijn tusschenkomst verleend tot conver» teering der leenig der gasfabriek in een 5 leening tegen k. 993/4 bij de Nat. Levensverz.» bank te Rotterdam. Deze leening was totaal f 170,000 (voor deze gemeente f 52,000). De Raad besluit dies overeenkomstig met algem. stemmen. De Mabeg betaalt de aflossingen- en de rente. De duur van deze leening is nóg 19 jaar. minder schoolgeld betalen, b.v. door een sub» sidie toe te kennen van gemeentewege, van f 3,50 per kind per jaar. De VOORZITTER wijst nog eens op het bezwaar van het scheppen van een precedent voor de gemeente. De heer VAN ROSSUM (V.Bzegt dat deze school te Achthuizen een schenking is, een wijziging zou een slag zijn in het aan» gezicht van den erflater. Spr. houdt zich aan het standpunt van B. en W De VOORZITTER zegt dat deze bewaar» school zich steeds zelf bedropen heeft In de laatste jaren zijn de kosten verhoogd, door hooger salarissen, licht en vuur enz Spr is er voorstander van de bewaarschool, en wan» neer de gemeente ruim in het geld zat, zou hij met het voorstel»Vermaas meegaan In de kom der gemeente zou dan ook een bijz be» waarschool komen, al geeft spr daar niet veel voor De kinderen doen er niet anders dan een matje vlechten enz 't Zou alleen het openen en sluiten met gebed zijn dat spr zou aantrekken De heer VERMAAS merkt op, dat het be» drag dat er mee gemoeid is zoo aanlokkelijk groot niet zou zijn om er in Ooltgensplaa tbe» waarscholen voor te stichten. De bijz. scholen zijn pas bij massa's verrezen toen er 85 subsidie kwam. De VOORZITTER zegt dat ook bij de ach» terstelling van het bijz onderwijs in Ooltgens» plaat reeds een bijz. school was, offeren kan deze gemeente dus wel. De heer v. ES (A.R.) zegt dat de bewoners van de Langstraat dan ook recht hebben, die Er werd een groote optocht gehouden en geven wij hierbij een foto van een aardig Oud=Hollandsch tafereeltje. B. en W. krijgen machtiging tot af» en overschrijvingen van enkele posten. De gemeenterekening 1923 heeft de Raad terug ontvangen van Ged. St. met enkele aanmerkingen, w o. verschillende van admini» stratieven aard. Aan deze aanmerkingen zal worden tegemoet gekomen. Aan de orde is de behandeling der be» grooting van het algem. armbestuur, dienst» jaar 1926. De heer WITTEVRONGEL vindt den opbrengst van het »busje« van het armbestuur heel laag (f 20). De VOORZITTER zegt, dat het onderzoek naar dezen lagen opbrengst over het afgeloo» pen jaar nog gaande is. De begrooting sluit in ontvangsten en uit» gaven met f 11008. De bedeeling in geld be» draagt per week ongeveer f 100. De kanton» rechter heeft machtiging gegeven de f 350 per jaar voor de vrouw van v. Dam van dezen »echtgenoot« (uitsmijter) terug te vorderen, met mindering van hetgeen deze vrouw ver» dient. De begrooting wordt met algem. st. vast» gesteld. De heer DE VOS had gehoord dat er een woning van het armbestuur is, waarvoor geen huur betaald wordt, deze huurder probeert zoowat geheel van de »liefdadigheid« te le» ven, iets wat toch niet aangaat. Wethouder JAKOBS antwoordt dat deze man meermalen is aangeschreven, zonder suc» ces. Er zal op een andere wijze moeten wor» den ingegrepen. Verder is dit een moeilijke kwestie. Het armbestuur kan dien man Diet zoo op straat zetten. De heer DE VOS zegt dat bij de betaliDg van belasting beslag gelegd kan worden op het loon. Hij heeft uien verkocht en reeds den volgenden dag weigerde hij te betalen. De VOORZITTER zegt dat er desnoods krasse middelen zullen worden genomen. De begrooting van de bewaarschool wordt vastgesteld in ontvangsten en uitgaven met f 2635,285. Met algem. st. wordt ook deze aldus vastgesteld. De heer VERMAAS (R.»Kvraagt of er nog iets gebeurd is in verband met de ge» dane belofte inzake wijziging van de bepa» ling in de acte van schenking. De VOORZITTER antwoordt dat er po» gingen gedaan zijn, doch de kosten zullen niet meevallen. Wanneer er wat meer school» geld ontvangen wordt zullen er toch veleja» ren verloopen eer de kosten zijn terugont» vangen. De heer VERMAAS stelt deze vraag in verband met een nieuwe regeling van het bewaarschooL-onderwijs (eventueele subsidie aan de bijz. bewaarschool). De VOORZITTERwanneer wij hierop ingaan is het mogelijk dat er in het dorp ook een bijz. bewaarschool met subsidie der gemeente komt, wat de gemeentekas feitelijk niet dragen kan. B. en W. durven dan ook niet goed op deze zaak in te gaan. Straks bij de behandeling zal de Raad zien dat de ge» meentefinanciën, hoewel iets beter dan het geweest is, nog lang niet rooskleurig zijn. De heer VERMAAS zegt dat de bewaar» school te Achthuizen, waar ook zijn kin» deren op gaan, grootendeels van de liefda» digheid der stichting afhangt. Het bewaar» schoolonderwijs steunt niet op de wet zooals het 1. onderwijs, zoodat er, wanneer chr. be» waarschoolonderwijs komt, den aanval op de gemeentekas niet te vreezen is. Spr. beschouwt deze kwestie anders dan de voorzitter. Spr. geeft B. en W. en den Raad in overweging deze zaak goed in te denken, dan zullen zij de onbillijkheid zien welke bij de huidige re» geling zich voordoet Er zijn 'verschillende arbeiders te Achthuizen die 15 a 20 cent be» waarschoolgeld moeten betalen. De kinderen in het dorp kunnen wel allen in één bewaar» school ondergebracht worden. Spr. ziet niet in dat dit gescheiden moet zijn. De VOORZITTER zegt dat de bewaarschool te Achthuizen R.»K. is, dus in ieder geval een bijzondere school is. Dezelfde rechten heeft het dorp dus om ook subsidie voor een bijz. bewaarschool te eischen, wanneer de gemeente de R.»K. school te Achthuizen subsidieerd. B. en W. zijn blij dat er te Acht» huizen een bewaarschool is. Doch deze is in ieder geval een bijzondere. Laat de Raad dus geen precedent scheppen door subsidieering. De heer VERMAAS bepleit de wensche» lijkheid dat de ouders te Achthuizen wat menschen moeten nu hun kinderen tot het 6e jaar thuis houden. De heer VERMAAS zegt dat in de Lang» straat niemand den moed heeft een bewaar» school te stichten De heer Vermaas bedoelt slechts met zijn voorstel op te komen voor het »proletariaat«. (Bij de begrooting wordt hierop teruggekomen). Aan de orde is de behandeling en vast» stelling der gemeentebegrooting, dienstjaar 1926 De VOORZITTER deelt mede dat B en W. ook deze begrooting nog gesteld hebben in het teeken der bezuiniging. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den gemeentebode Jordaan op f 100,— en het salaris van den gemeenteambtenaar Door duin op f 750,— te bepalen. De heer v. ROSSUM vraagt of B. en W. dus noodig achten dat er een ambtenaar ter secretarie is. In dit voorstel ligt een erkenning van deze noodzakelijkheid. De VOORZITTER zegt het B. en W. dit niet erkennen. Was er een ambtenaar noodig dan zou dit salaris hooger moeten zijn. Gaat Doorduin weg dan zullen B. en W. trachten het met volontairs te doen. De heer v. ES gaat met het voorstel B. en W. niet accoord, doch om onaangenaamheden te voorkomen, stelt spr. voor deze zaah straks in geheime vergadering te bespreken. B. en W. stellen voor f 500,— te noteeren voor een in te richten burgemeesterskamer. De VOORZITTER bepleit de noodzakelijk» heid hiervan. Wethouder JACOBS zegt dat het zoo niet kan blijven. De heer v. ROSSUM geeft B. en W. in overweging, gezien de financiën, deze post terug te nemen. Wethouder NOORDIJK (V.B.) zegt even» eens, dat een burgemeesterskamer noodzake» lijk is. In stemming gebracht, wordt het voorstel B. en W. verworpen. Tegen stemden de H.H de Vos, v. Rossum, Hobbel, Waling, Witte» vrongel en Brinkman. De heer de VOS wil over post 135 graag het woord voeren in geheime vergadering. De heer WITTEVRONGEL zet dat er klach» ten zijn geuit van huurders van gemeente» woningen, die een waarborgsom moesten storten tegen 4 terwijl de gemeente toch wel een hoogere rente bedingen kan. Spr. vraagt waarom er geen hoogere rente betaald kan worden. De VOORZITTER zegt, dat de tijd, dat het onbillijk was voorbij is. De boerenleenbank betaalt nu maar 33/4 De gemeente is dus hooger en het is een soliede belegging. B. en W. zouden gaarne de post onder» houd straten, wegen en pleinen wat hooger ramen, doch zij durven het in verband met den min»gunstigen toestand der gemeente niet aan. Wel zijn zij er van overtuigd dat ver» schillende straten noodig verbetering behoe» ven, doch als het dringend wordt zal er des» noods maar een lening gesloten moeten worden Bij de post kosten der bewaarschool zegt de heer VERMAAS zijn voorstel nog in te houden. B. en W. hebben nu kennis genomen van spr.'s standpunt en hoopt dat zij zijn standpunt gaan waardeeren. Op velerlei ge» bied zijn gehuchten als Achthuizen stiefmoe» derlijk bedeeld. Spr. noemt verschillende onderwerpen. Nu zal spr. geen voorstel doen omdat hij merkt dat het toch kelderen zal. Bovendien zouden kwaadwilligen kunnen ver» moeden, dat spr. zich zelf bevoordeelen wil. Dat deed hem nog steeds zwijgen. Het vol» gend jaar zal spr. echter, indien B. en W. er niet zelf mee komen, met definitive voorstellen hieromtrent komen. Vooral de arbeiders lijden in Achthuizen door hun isolementvoor de boeren is het nog niet zoo erg, die weten zich toch wel te redden. De heer v. d. BRINK (S D.A.P.) zegt dat als het den heer Vermaas er om te doen is speciaal de arbeidersklasse te bevordeelen, spr. zijn stem er niet aan onthouden kan, De VOOZITTER zegt dat wanneer de ar» beidersklasse te Achthuizen hulp noodig heeft, moet er langs een anderen weg voor gezorgd worden. De heer \ERMAAS merkt op dat de ouders progressief bijdragen. De bewaarschool in het dorp steunt op de gemeentekas, waarin ook nog enkele guldens van Achthuizen zitten. De bewaarschool te Achthuizen moet echter maar voor zich zelf zorgen en gedeeltelijk op de schoolgelden en de liefdadigheid steunen. Hierin schuilt een onbillijkheid. Wethouder JACOBS wijst op de historie dezer bewaarschool en zegt dat de gemeente zich niet de pretentie moet aanmatigen de zorgen dezer school over te nemen. Het is en blijft een geschenk. Bovendien is de bewaar, school wel nuttig maar niet noodig. De moe. ders hebben er gemak van. Het staat er dus anders mee dan met de lagere school. Spr. gaat niet met het standpunt van den heer Vermaas accoord. De discussie over dit onderwerp wordt ten slotte 1 gesloten. Aan ontvangsten van belastingen wordt ge. raamd: 80 opcenten op de bebouwde eigen, dommen f 2300,—20 opcenten op de onbe. bouwde eigendommen f 1300,— 50 tot 110 opcenten op de personeele belasting f 4000,-; 100 opcenten op de rijksinkomsten»beIasting f 12378,—48 opcenten op de dividend en tantième»belasting f 300,—100 opcenten op de vermogens»belasting 2213,—, en het cijfer van de plaatselijke inkomstenbelasting is ge, raamd op f 37770,26. (Het heffingspercentage bedraagt 6). De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op den gewonen dienst met f 131,949,90. En de kapitaal»dienst in ontvangt f 600,—, uitgaaf f 500,—, (batig slot f 100,—). De Dijkring Flakkee vraagt tegen het brand, spuithuisje een hoekje grond te mogen hebben voor bergplaats van vloedplanken. B. en W. stellen voor dit toe te staan tegen een huur van f 10,— per jaar. Conform wordt besloten. Een benzine»pomp mag geplaatst worden tegen een huur van f 10,— per jaar. De heer HOBBEL zou het mooi vinden, wanneer er op deze pomp een licht gebracht werd, al is het dan geen electrisch licht zooals in Amsterdam. De heer WITTEVRONGEL vraagt iniich, tingen omtrent de waterleidingplannen voor Flskkcc. De VOORZITTER deelt mede dat er deze week een vergadering is gehouden van Bur, gemeesters en Secretarissen. De heer den Hollander heeft daarin een en ander meege, deeld. Deze was i essimistisch gestemd. Ged. St. hebben een onderzoek doen instellen. De gemeente Ouddoip bleek zeer halstarrig. De geest onder de collega's deugt niet. In ieder geval »ou aansluiting verplichtend moeten gesteld worden. De oppositie is groot Veel hoop heeft spr. niet meer nu de heer den Hollander, die eerst erg optimistisch was, zich zoo pessimistisch uitliet. Dan (om half 7 uur) zitting met gesloten deuren. SOMMELSDIJK» L.l Woensdag waren op de weekmarkt aangevoerd 25 runderen, 7 biggen en eenig pluimvee. Tegen een drietal personen in deze ge» meente is proces»verbaal opgemaakt wegej-- overtreding van de IJkwet. Deze week had onder deze gemeente een* ernstig auto.ongeluk plaats. De vrachtwagen van den heer v. D. uit Dirkslarid sloeg door onvoorziene omstandigheden van den Oude» landschen dijk. Een zoontje van v. D. kwam onder de tuimelende auto te liggen, waardoor deze zoodanig werd verwond dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Voor het leven van het ventje wordt gevreesd. Thans moet hij het naar omstandigheden nog al redelijk maken. Door een landbouwer uit deze gemeente is aangifte gedaan dat bij zijn vee mond» en klauwzeer is uitgebroken. Door den Ontvanger der Registratie al» hier zijn wederom een 40»tal overtredingen geconstateerd wegens het niet bezigen van plakzegels op door diverse personen afgege» ven kwitantiën, aan zegelrecht onderworpen. Voor iedere overtreding is f 100,— boete op» gelegd. MIDDELHARNIS. De heer Champhens heeft zijn woon» en winkelhuis verkocht aan den heer L. van Putten alhier. Het 12«jarig dochtertje van den heer w Peeman moest deze week onverwachts na- het Ziekenhuis te Rotterdam worden vervoercf om aldaar een operatie te ondergaan. Men besteedt hier voor aardappelen f 2,50 de 70 Kilo, koepeen f 1 en ajuin f 2,35 de 60 Kilo. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tegen H. de W. is proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 106 der Politieverordening (het verlaten van de kaai met een schip zon» der toestemming van den havenmeester). Maandagavond ontstond een begin van brand in de woning van A. D doordat een kleedje onder een gasstel vlam vatte. Door de hevige rook werd de man, die reeds te bed lag wakker, en de brandende voorwerpen nu spoedig buiten wist te krijgen, waardoor erger werd voorkomen. Een kind van A. D. had het ongeluk van de tafel te vallen en een arm te breken. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De gemeentereiniger wilde zijn kar, ge» laden met vuilnis in Spui leegstorten, wat hem ook gelukte, maar kar en hit gingen mede het water in. Met behulp van een paard werden hit en kar weder op het drooge ge» bracht en liep het ongeval met eenige mate» rieele schade af. K. uit Nieuwe Tonge meende dat hij ook wel kon rijden op een motorrijwiel met zij» span, wat hem echter niet meeviel. Na eerst te hebben geprobeerd een boom omver te rijden kwam hij in 'n diepe sloot terecht en moest toen uit zijn benarde positie worden bevrijd. De motor moest op stal worden gezet en de berijder kon zich van droge kleederen gaan voorzien. fn het Oranje»comité 1926 hebben voor deze gemeente zitting genomen de heeren: F. Nieborg, Voorz.A. Koppenaal, Secr; L. Braber J.Lzn., Penn.Ds. J. Polhuijs, Ds. B. W. de Graaff Dr. P. Oosthoek en J. C. Elvé, leden. Aan den heer P. Arensman A.Pzn. is vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis naast het z.g.n. Dijkhof. OOLTGENSPLAAT. Aan Jacob Huizer is vrijstelling verleend wegens broederdienst. Uitspraak Ged. Staten 6—12 October 1925. Tegen A. K. uit Ooltgensplaat, werkzaam bij den landbouwer A. de Koning Jz. te Rhoon, is door rijks» en gemeentepolitie proces»verbaal opgemaakt wegens eenig misdrijf tegen het leven van genoemden landbouwer. Het mes waarmede de bedreiging plaats had, werd in beslag genomen. OUDE TONGE. Alhier heerscht er onder de kinderen veel mazelen. Zelfs onder enkele volwassen komen er verschijnselen voor. Alhier is den broodprijs met 2 cent per brood afgeslagen, maar de boter 5 cent per pond opgeslagen. NIEUWE TONGE. De prijs van de na» tuurboter is alhier verhoogd en gebracht op f 2,90 de K.G.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4