Uratiinntiitin merk ui Fanrikanti verheul - RMtntam A d vertentiën. vraagt llui leverancier van veevoeder Rechtzaken. Gemeenteraad. H. VAN GELDER, Oranjeboomat 37a Rotterdam zijn billijk in prijs, en geven beste resultaten, vooral bij melkvee Bijzonder geschikt voor bijvoedering in de weide KANTONGERECHT SOMMELSDIJK, Zitting van Vrijdag 9 October' W. C. v. A., bierbotteler te Sommelsdijk, wordt ten laste gelegd overteding van de ars beidswet, door zijn personeel langer dan den wettelijken tijd te werk te stellen. Gehoord wordt getuige J. S., 33 jaar, biers bottelersknecht te Sommelsdijk, die vertelde, met nog twee knechts tot half 9 uur gewerkt te hebben wegens groote drukte. Het O. M. wil rekening houden met den aard van het bedrijf dat 's winters zoo goed als stil ligt en het van enkele warme zomer» maanden hebben moet. Toch heeft hier wets= overtreding plaats gehad, waarom geëischt wordt 6 geldboeten van f 4 subs 6X2 dagen hechtenis. Bekl. wordt (bij verstek) veroordeeld tot 6 geldboeten van f 3 subs 6X3 dagen hecht. A. v. D., 30 j., koopman te Stellendam heeft per rijwiel links van den weg gereden waars door een aanrijding heeft plaats gehad. Bekl. zegt dat hij met nog iemand reed en achterhaald werd door een auto, terwijl juist van tegenovergestelde richting twee personen per rijwiel aankwamen. Was de auto niet juist aangekomen dan had er geen aanrijding plaats gehad, Bekl. bekend links van den weg ges reden te hebben. Gehoord wordt get. M. K., 41 j landbouwer en K v. H., 41 j zonder beroep, beiden te Stellendam. Het O. M. wil er rekening mede houden dat bekl. rondborstig zijn schuld bekent en niet gelijk vele anderen doen de schuld van zich af tracht te schuiven. Geëischt wordt f 5 subs 5 dagen. Bekl. wordt veroordeeld tot f 5 subs 5 dagen hecht. Voor P. L. treedt als gemachtigde op C. K. L,, vlashandelaar te Ouddosp, wien ten laste is gelegd overtreding arbeidswet. Bekl. was niet in het bezit van een arbeidslijst, noch van een arbeidsregister, noch van 4 ars beiderskaarten, terwijl het te werk stellen van diverse werklieden hem hiertoe verplichtte Gem zegt er onwetend ie zijn ingeloopen, hij dacht dat de vlasbereiding onder het land» bouwbedrijf behoorde. Geboord wordt get. W. T., rijksveldwachter te Ouddorp, die zegt dat bekl. wel wist dat hij een aibeidsregister moest hebben. Het O. M. eischt 6 geldboeten van f 6 subs 6X3 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroor» deeld tot 6 geldboeten van f 4 subs 6X4 cagen hechtenis. j P., 60 jvlashandelaar te Ouddorp, wordt hetzelfde dehci ten laste gelegd. Bekl. verontschuldigt zich Hij werkt anders altijd met »zijn eigen kindertjes*. Geëischt wordt 6 geldboeten van f 3 subs 6X3 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroors deeld tct 6 geldboeten van f 2 subs 6X2 dagen hechtenis A. v. d. G 37 jaar, schipper te Dirksiand, wordt ten laste gelegd het lossen van zand op grond van het Waterschap te Dirksiand zonder de volgens den keur geëischte schrif» telijke toestemming bekomen te hebben. Bekl. zegt mondelinge toestemming gehad te hebben. Gehoord wordt A. V., 51 jaar, rijksveld» wachter te Dirksiand. Deze verklaart dat hem niet bekend is dat er wel eens mondeling toe» stemming tot lossen gegeven wordt. Maar in» dien dit het geval is dan moet er toch altijd een waarborgsom gestort worden. Als getuige a déchargie wordt gehoord W. L. C., 33 jaar, metselaar te Sommelsdijk, die verklaart voor bekl. om toestemming gevraagd te hebben. Dit kon deze krijgen mits hij f 240 waarborgsom stortte. Dit vond get. wel wat veel, daar gewoonlijk slechts f 5 als waarborg gestort wordt. Het O. M. zegt dat de keur slechts schrif» telijke toestemming kent, wat hier in geen geval heeft plaats gehad. Het feit is dus straf» baar. Iets anders is echter, of met het toe» meten van de strafmaat geen rekening gehou» den moet worden met heerschende toestanden en dan blijkt dat er wel meer mondelinge toestemming gegeven wordt mits er een waar» borgsom gestort wordt. Doch dit is slecht een welwillendheid van den opzichter. Hieraan is nu niet voldaan, tengevolge waarvan dus de verordening in alle gestrengheid in wer» king treedt. Geëischt wordt f 10 subs 10 dagen. Bekl. wordt veroordeeld tot f 5 subs 5 dagen hechtenis. J. P., 30 jaar, koopman te Dirksiand wordt ten laste gelegd gereden te hebben met een motorrijwiel zonder rijbewijs. Bekl. zegt voor een spoedgeval plotseling uit zijn werk te zijn geroepen en bij het aan» trekken van een andere jas vergeten te heb» ben zijn rijbewijs bij zich te steken. Geëischt wordt 2 geldboeten van f 3 subs 2X3 dagen hechtenis. Bekl wordt conform den eisch veroordeeld. A v S, 28 jaar, koopman te Dirksiand wordt overtreding der arbeidswet ten laste gelegd. Hij was niet in het bezit van de vereischte arbeidslijst en «register. Bekl zeide niet geheel met de arbeidswet op de hoogte te zijn en dies meende dat de arbeidslijst welke in zijn werkplaats hing nog wettig was. Hij had nog niet lang geleden deze zaak overgenomen en had voorheen nimmer met de arbeidswet te maken gehad. Dan had bekl moeten werken onder over» macht, daar zijn motor geweigerd had en een partij graan beslist binnen een beperkten tijd moest worden afgeleverd. Bekl hoopt dat een en ander als verzachtende omstandigheid kan worden aangemerkt. Het O M wil aannemen dat bekl door een motordefect onwillens in overtreding was, wat echter betreft het niet weten van een arbeids» wet komt hem wat verdacht voor. In onze verlichten tijd zal er toch wel niemand zijn die nooit van een arbeidswet hoorde, vooral niet in een plaats als Dirksiand, waar de po» litie ook in dit opzicht nog al actief optreedt. Bekl ontkent gezegd te hebben niets van de .arbeidswet af te weten, hij heeft gezegd niet geweten te hebben dat zijn arbeidslijst niet meer overeenkomstig der bepalingen van de arbeidswet was. Geëischt wordt 4 geldboeten van f 8 subs 4X4 dagen hechtenis. Bekl wordt veroor» deeld tot 4 geldboeten van f 4 subs 4X4 dagen hechtenis. A v R 31 jaar, wordt ten laste gelegd met een motor»tractor gereden te hebben zonder voorzien te zijn van een rijbewijs en zonder dat de motor voorzien was van nummer of letter. Bekl zegt dat de tractor hoogstens 3 K.M. per uur kan rijden en dat in den omtrek wel 30 dergelijke motoren zijn aan te wijzen, die geen nummer of rijbewijs hebben. Bekl wist niet dat de tractors onder de bepalingen der motor» en rijwielwet vielen. Ten slotte merkt hij op dat hij er zijn brood mee verdienen moet. Geëischt wordt 3 geldboeten van f 2 subs 3 X 2 dagen hechtenis. Conform den eisch wordt bekl veroordeeld J v d G 54 jaar, koopman te Dirksiand heeft zijn paard laten loopen over land van een ander zonder dat hij daartoe geregtigd was. Bekl zegf dat zijn paard door een sloot ge» gaan was. Schade er echter niet veroorzaakt. Gehoord wordt getuige A V, rijksveldwach» ter te Dirksiand, die opmerkt dat de eerst ge» stelde eisch tot schadevergoeding ad f 10 te hoog was. Schade is er niet aangericht Geëischt wordt f 6 subs. 6 dagen hechtenis. Bekl wordt veroordeeld tot f 5 subs 5 dagen hechtenis T K 54 jaar te Herkingen heeft de kieswet overtreden door geen gevolg te geven aan den oproep op 1 Juli te verschijnen in het stembuslokaal. Bekl zegt gewetensbezwaar tegen het stem» men te hebben De kantonrechter merkt op je had je toch kunnen aanmelden in het stembureau zonder te stemmen Bekl»kon er niet overheen« Geëischt wordt f 3 subs 3 dagen hechtenis. Bekl wordt veroordeeld tot f 1 subs 1 dag hechtenis Voor G M M treedt als gemachtigde op J v K te Herkingen, die eveneens de Overheid ongehoorzaam was, door niet te verschijnen in het stemlokaal Gem zegt dat bekl geen vrijmoedigheid had Het O M zegt dat de wet moet worden gehandhaafd, en men hier niet zit om de billijkheid te beoordeelen Geëischt wordt f 1 subs 1 dag hechtenis. Veroordeeling conform den eisch T A S 44 jaar te Herkingen, hetzelfde ten laste gelegd had eveneens gemoedsbezwaar G C de J 48 jaar te Herkingen meende dat het »haar plicht niet was« M S V 59 jaar te Herkingen had ook ge» moedsbezwaar Voor S v R O (in zelfde overtreding) treedt als gemachtigde op J v R te Melissant die meent dat onder art 72 der Kieswet, waar» door zelfs lichte ongesteldheid vrijstelling geeft van den eisch in het stembureau te ver» schijnen, ook valt gemoedsbezwaar, ook de invaliditeitswet stelt gemoedsbezwaarden vrij. Dan wijst gem op de ongelijke rechtsbedeeling in ons land Groote steden onthouden zich van rcchtvervolging De kantonrechter zegt dat de wet er een» maal is en deze houdt geen rekening met'ge»' moeds bezwaren Het O M merkt op dat het natuurlijk hier de plaats niet is een debat aan te gaan over het al of niet wenscbelijke van vrijstelling van gewetensbezwaarden in de Kieswet Slechts wil spr opmerken, dat men ook in de groote steden als Amsterdam en Rotterdam is over» gegaan tot strafvervolging Allen worden veroordeeld tot f 1 subs 1 dag hechtenis. Bij verstek worden ingevolge de kieswet veroordeeld J C K, A v d V, J S, A R d W, C R, L v P, C d L«v O, P v O, A R=v L, K B, A v d G«v V, B M»0, E M, M M v B, P N. A M»S, AN, R N d V, C v R.v O, D J v S V, T v V, H V, M W.G allen tot f 3,— sub. 3 dagen hechtenis A v d S»D eveneens in overtreding tegen de kieswet geweest, wordt bij verstek, wegens hoogen leeftijd, wel schuldig verklaard, doch geen straf opgelegd Gvd S—H was ziek Vrijgesproken P W, wegens overtreding leerplichtwet, bij verstek Geëischt f 12 subs 12 dagen Veroor» deeld f 10 subs 10 dagen A L, slager te Sommelsdijk, wegens over» treding arbeidswet Geëischt 4 geldboeten van f 6 sub 4X3 dagen hecht Veroordeeld 4 geldboeten van f 6 subs 4X4 dagen hecht J V, (bij verstek) wegens overtreding pol» verordening te Ouddorp Geëischt f 5 subs 5 dagen hecht Veroordeeld idem A C K, wegens rijden zonder licht (bij verstek) Geëischt f 5 sub 5 dagen hecht Ver» oordeeling idem C W, (bij verstek) wegens rijden zonder nummerbewijs Geëischt f 8 sub 8 dagen hecht Veroordeeling idem J v M, (bij verstek) wegens overtreding der IJkwet Geëischt f 3 subs 3 dagen hecht met verbeurdverklaring der gewichten Ver» oordeeling idem C J H, (bij verstek) wegens overtreding polsverord Geëischt f 3 sub 3 dagen hecht Veroordeeling idem VERGADERING van den gemeenteraad van SOMMELSDIJK op Vrijdag 9 October des nam. om 3 uur. De Voorzitter, burgemeester den Hollander opent de vergadering met gebed, waarna de de notulen worden voorgelezen en onveran» derd worden vastgesteld. De heer Mijs is met kennisgeving afwezig. Besloten wordt een geldleening aan te gaan bij de Maatsch. Gemeentecrediet te Amsterdam ad f 31400,— tegen 5 Ged. St. berichten dat zij niet accoord gaan met den gestelden termijn eener geldleening voor dekking der kosten van den nieuwen begraafplaats enz. In stede van 70 jaren mag deze slechts op 50 jaar gesteld worden. Besloten wordt de aflossing binnen 50 jaar te doen plaats hebben en wel als volgttot 1954 f 800 per jaar, van 1955 tot 1974 f 400 per jaar en in 1975 f 200. De heer v. NIMWEGEN (V.B.) die meent dat Ged. St. den raad te weinig vrijheid in handelen geeft, stemt met den heer Kieviet hiertegen. De kas van den gemeente ontvanger is na» gezien en in orde bevonden. In kas wasf 1571.10 De heer Hey, vraagt als weger verhooging van jaarwedde, f 600 acht adressant te weinig. B. en W. stellen voor deze zaak bij de be» grooting te behandelen. Conform wordt met algem. st. besloten. De heer SLIS (C.H.) vindt dat de werktijd van den weger moeilijk te regelen is. Om ieder van dienst te zijn, zou hij van 's mor» gens 5 tot 's avonds 10 uur altijd klaar moe» ten staan. Vooral met de verhouding tusschen zomer» en zonnetijd was het vaak heel lastig. Natuurlijk kan men niet vergen dat Hey al» tijd bij de brug tegenwoordig is. Doch er zal toch op de een of andere manier een mouw aangepast moeten worden. Besloten wordt nader op deze zaak terug te komen. Enkele ontheffingen van de hondenbelasting worden toegestaan. De heer D. Joppe dient een request in, waarin verzocht wordt in de gemeenteverordening op te nemen een artikel bepalende dat het houden van varkens en het hebben van mest» putten in de kom der gemeente verboden is. De volksgezondheid loopt thans gevaar. Dit schrijven wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om prae«advies. De heer BLOK (S D.A.P.) meent ook dat tengevolge van het houden van varkens de ratten worden aangekweekt. Zij verontreinigen het drinkwater enz. Hieraan mag wel eens aandacht geschonken worden. De VOORZITTER zegt een proef te zullen nemen met het pas ontdekt middel voor rat» ten verdelging. Dit schijnt goed te voldoen. De klacht van den heer Joppe is wel gegrond. De lucht van de mestput bij zijn woning is soms ondragelijk. B. en W. ontvangen machtiging tot het doen van eenige af» en overschrijvingen op de be» grooting. B. en W bieden den Raad aan de gemeen» tebegrooting dienst 1926. Verslag wordt uitgebracht door de commissie belast met het nazien der gemeenterekening, bestaande uit de H.H. Le Comte, Slis en Blok. De heer Le Comte, sprekend namens deze commissie, zegt dat de rekening met de be» scheiden in orde bevonden is. Er is nogal een flink batig slot zoodat er mogelijkheid is bij de begrooting enkele voorstellen te doen, welke anders achterwege moesten gebleven zijn Toch kan de commissie niet tot algeheele goedkeuring adviseeren, daar in deze rekening zijn op genomen de cijfers van de rekening der gasfabriek, welke nog niet den Raad ge» passeerd zijn. De VOORZITTER merkt op dat de rekening in ieder geval door de gascommissie is nage» zien en zij toch ook door Ged. St. zal wor» den gecontroleerd. Heel ernstig is het feit dus niet. De heer LE COMTE (S.G Pzegt, dat de fabriek weer een winst gemaakt heeft. In de rekening is er al over die winst beschikt ter» wijl de Raad hierin geen stem gehad heeft, deze staat hier voor een voldongen feit. De VOORZITTER stelt voor dan maar de gemeenterekening in de volgende vergadering vast te stellen. De heer BLOK (S.D.A.P) bepleit de wen» schelijkheid dat de rekening der gasfabriek wat vroeger klaargemaakt wordt De VOORZITTER stelt voor dit aan de gas» commissie te berichten. De heer BLOK geeft er den voorkeur aan Ged St. een en ander te berichten, opdat deze bij de definitieve goedkeuring er rekening mede houden dat de rekening der gasfabriek niet door den Raad is vastgesteld. De heer v. NIMWEGEN zegt dat de Raad hierover dan ook alle zeggenschap prijs geeft Waarom zijn dan eigenlijk de raadsleden nog noodig De gemeente=rekening wordt in stemming gebracht en, onder voorwaarde, dat de Raad in de volgende vergadering op de bestemming van het winstsaldo der gasfabriek terug kan komen, vastgesteld. De gemeenterekening sluit in gewonen dienst ontvangsten f 137002,68 uitgaven f 123663,145 batig slot f 13309,53B, waarbij in acht genomen moet worden, dat van dit batig slot reeds f 3000,— zijn uitgetrokken voor den dienst 1924, zoodat de dienst 1926 begint met een voor» deelig saldo van ongeveer f 10,000,— De kapitaaldienst sluit in ontvang en uitgaaf met f 3074,31. De rekening van het burgerlijk armbestuur en weeshuis wordt goedgekeurd. De rekening van het burgerlijk armbestuur en weeshuis sluit in ontvangsten met f 18860,955 uitgaven f 17066,375 batig slot f 1794.58 Een wijziging en aanvulling wordt toege» staan in de verordening op de volkshuisvesting. Deze is van den volgenden inhoud Artikel 1. 1. Na artikel 7 wordt een nieuw artikel 7a ingevoegd, luidende »De voorgevel van elke nieuw te bouwen woning moet naar de straat zijn gekeerd Van deze bepaling kunnen Burgemeester en Wethouders in bijzondere gevallen vrijstelling verkenen Deze vrijstelling kan echter nimmer worden gegeven, wanneer niet de onbelem» merde toegang tot de straat ten minste 2,50 Meter bedraagt. Wanneer een te bouwen perceel aan meer dan een zijde begrensd wordt door bestaande of geprojecteerde straten, bepalen Burgemees» ter en Wethouders naar welke zijde de voor» gevels gekeerd moeten zijn. Het uiterlijk van een nieuw te maken ge» bouw met al wat daartoe behoort, hekken, muren en dergelijke, moet zoodanig zijn, dat het noch op zichzelf noch in verband met de omgeving, uit een oogpunt van welstand aan» stoot kan geven. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd te dien opzichte nadere eischen te stellen 2. Art. 12 wordt gelezen als volgt »In elke woning moet ten minste éèn woon» vertrek aanwezig zijn met een oppervlakte van ten minste 15 vierkante Meters tusschen de muren gemeten, na aftrek van alle betim» mering voor bedsteden, kasten, schoorsteencn enz., terwijl elk der andere woonvertrekken een oppervlakte van tenminste 6 vierkante Meters tusschen de muren gemeten, na aftrek van alle betimmering, moet hebben 3 Art. 19 wordt gelezen als volgt *>Het is verboden gebouwen te bouwen met houten voor», achter» of zijgevels. Van dit verbod kunnen voor gebouwen niet tot woning bestemd Burgemeester en Wet» houders ontheffing verkenen onder de door hen te stellen voorwaarden. Op boerenhofsteden moeten de woonhuizen door voldoende brandgevels van de schuren zijn gescheiden. De daarin aanwezige deuren moeten van ijzer worden vervaardigd. 4. Art. 32 wordt gelezen als volgt »Houten binten onder vloeren mogen op geen grooteren afstand dan ,0,75 Meter en onder zolderingen op geen grooteren afstand dan 0,85 Meter hart op hart, gelegd worden. De afmetingen van de binten moeten ten minste bedragen a. bij een vrije spanning van ten hoogste 3 Meter, de dikte 6 centimeters en de hoogte 16 centimeters, b. bij een vrije spanning van ten hoogste 4 Meter, de dikte 8 centimeters en de hoogte 18 centimeters. c. bij een vrije spanning van ten hoogste 4,50 Meter, de dikte 8 centimeters en de hoogte 20 centimeters. d. bij een vrije spanning van ten hoogste 5 Meter, de dikte 8 centimeters en de hoogte 23 centimeters. Bij spanningen grooter dan 5 Meter en bij balklagen van gebouwen niet tot bewoning bestemd, kunnen Burgemeester en Wethouders ten opzichte van den onderlingen afstand en de afmetingen der binten nadere eischen stellen. De balken, uitgezonderd die op den beganen grond van gebouwen niet aan dijken gebouwd, moeten ten minste om den anderen verankerd worden met ijzeren ankers van ten minste 19 millimeters vierkant en elk balkeinde moet ruim de helft van de dikte der muren zijn ingemetseld. Niet balkdragende muren moeten met het tweede bint worden verankerd en de onder» linge afstand van de ankers mag niet meer bedragen dan 2,50 Meter. 5. Art. 34 wordt gelezen als volgt »De daken moeten met pannen bedekt en met hout onderschoten zijn en mogen niet steiler dan onder een hoek van 60 graden op den horizon samengesteld met uitzondering van gebroken daken. De afstand van de spanten en de zwaarte der gordingen zijn ter beoordeeling van Burge» meester en Wethouders, evenals de bedekking met kien of eenig ander materiaal Ieder dak moet een volkomen afsluiting vormen tegen wind, water en sneeuw ep voor» zien zijn van voldoende goten tot afvoer van hemelwater.* Artikel 2. Deze verordening treedt in werking onmid» dellijk na hare afkondiging. Eveneens besluit de Raad met drie stemmen tegen, op voorstel van B. en W. Gezien het advies van de Gezondheidscom» missie gezeteld te Middelharnis Gekt op de Gemeentewet Vast te stellen de volgende Verordening tot aanvulling van de verordening op de volks» gezondheid voor de gemeente Sommelsdijk, vastgesteld op 16 October 1903. Artikel 1. Tusschen de artikelen 1 en 2 wordt een nieuw artikel la ingevoegd, luidende »Aan nieuw aangelegde of nieuw aan te leggen straten of wegen binnen de bebouwde kom van het dorp Sommelsdijk of van de buurtschap Kralingen worden geen mesthoopen of verzamelingen van mest, vuilnis, suiker» bietenpulp, suikerbietenblad of andere vee» voederartikelen al is het ook gedekt toe» gelaten, dan op een afstand van ten minste 25 Meter vanaf een rooilijn. Deze bepaling is ook toepasselijk op mest, vuilnis, of een of meer der bedoelde veevoederartikelen, aan» wezig op aldaar staande voertuigen. Daar waar aan de thans binnen genoemde kommen bestaande straten of wegen dergelijke hoopen of verzamelingen aanwezig zijn, kun» nen Burgemeester en Wethouders, indien die hoopen of verzamelingen een voor de om» geving hinderlijken stank verspreiden, oprui» ming daarvan binnen een door hen te stellen termijn gelasten en ook tevens voorschrijven, dat geen nieuwe hoopen of verzamelingen van dien aard daar ter plaatse mogen worden neergelegd. Deze bepaling is ook toepasselijk op mest, vuilnis, of een of meer der bedoelde veevoederartikelen, aanwezig op aldaar staande voertuigen. Burgemeester en Wethouders kunnen, indien de op mestvaalten binnen meergenoemde kom» men liggende stoffen of bepaalde stoffen een voor de omgeving hinderlijken stank versprei» den, opruiming daarvan binnen een door hen te stellen termijn gelasten en ook tevens voor» schrijven, dat geen nieuwe stoffen van dien aard daar ter plaatse mogen worden neerge» worpen of neergdegd« Artikel 2. Deze verordening treedt in werking onmid» dellijk na hare afkondiging. Met algem. st. wordt mej. N Knape benoemd tot helpster bij de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School. Tot tijdelijk havenopzichter wordt wederom aangesteld de heer Hoek. De heer LE COMTE vraagt of deze niet tevens helpen kan bij de weegbrug, opdat het bezwaar door den heer Slis genoemd komt te vervallen. De heer SLIS zegt dat er dan voor eder een afzonderlijke boekhouding moet zijn. Wethouder G. JOPPE (A=R) gelooft dat het beter is dat één persoon verantwoordelijk blijft. De heer BLOK vraagt of het wel noodig is dat Hoek weer tijdelijk opzichter wordt. De VOORZITTER zegt dat de veldwachter anders den geheelen dag aan de kaai moet zijn, wat niet gewenscht is Bij stemming wordt als commissie belast met het nazien der gemeentebegrooting aan» gewezen de H.H. v. Nimwegen, Kievit en Blok. Machtiging wordt verleend aan B. en W. nog gebruik te mo ,en maken van de kasgeld» leening tot 15 Nov a.s. De VOORZITTER zegt nog een belangrijke zaak voor de geheime vergadering te hebben, doch vooraf de rondvraag stelt. De beer SLIS vraagt of deze gemeente geen uitnoodiging heeft gehad om adhaesie te be» tuigen aan het adres van Zoeterwoude om de Zomertijd af te schaffen. Spr. stelt voor alsnog adhaesie te betuigen. De VOORZITTER zegt dat bij deze ge» meente geen verzoek is ingekomen. Spr. ziet echter niet in waarom de gemeente zich op het terrein van de Overheid zou begeven. Met alg. st. wordt het voorstelsSlis aange» nomen. De heer SLIS vraagt wanneer de nieuwe begraafplaats klaar zal zijn. De VOORZITTER zegt dat in verband hiermede nadere voorstellen zullen gedaan worden. De heer BLOK bespreekt de ongewenschte toestanden in verband met het al of niet in» laten van water in de haven. Er heeft telkens stagnatie plaats, desnoods zal er een verorde» ning gemaakt moeten worden, waarbij schepen boven een bepaalden diepgang verboden wordt, binnen te komen. De VOORZITTER zal in verband hiermede den hoofdingenieur vragen stellen. De heer BLOK zegt dat er in de Molenlaan een hek, door' de gemeente geplaatst, door een persoon ten eigen nutte ergens anders geplaatst is. De VOORZITTER zal het doen terug vor» deren. De heer v. NIMWEGEN zegt dat hij Woens» dagavond j.l. iemand uit den Haag, naar de tram bracht. Het was zoo donker dat men niets zien kon. In Middelharnis brandden echter wel lantaarns. De heer SLIS zegt dat het wel eens andersom ook gebeurt. De VOORZITTER zegt dat er over 't alge» meen meer licht in Sommelsdijk dan in Mid» delharnis is. De heer v. NIMWEGEN gelooft dit gaarne, doch meent toch dat dit niet ten opzichte van het gaslicht geldt De VOORZITTER zegt, dat de gemeente Sommelsdijk meer aan gaslicht verstookt dan Middelharnis De SECRETARIS zegt, dat Woensdag j.l. het licht gemiddeld kwart na zes uur moest branden. Besloten wordt den veldwachter de controle op het aantrekken der lichten, op te dragen. De heer M. JOPPE (V.B.) vraagt of de straatkeien franco Sommelsdijk geleverd wor» den, wat de Voorzitter bevestigend beant» woordt. De heer LE COMTE vraagt of het graszaad voor d: plantsoenen in Sommelsdijk besteld is, wat de Voorzitter eveneens bevestigend beantwoordt. De heer BLOK vraagt wat B. en W. denken te doen ten opzichte der plantsoeneering der gedempte kerkgracht. De VOORZITTER wil er wat treurwilligen plaatsen. Eerst was het plan er populieren te zetten, maar dat zou schade kunnen aanrichten aan de perceelen. Dan zitting met gesloten deuren. VERSLAG van den Raad der gemeente OUDDORP, op Vrijdag 9 Mei 1925. Afwezig met kennisgeving de heer KL Voogd Opening op gebruikelijke wijze. Notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Behandeling ingekomen stukken 1. Schrijven van H H. Ged Staten dezer Provincie, bevattende de goedkeuring en me» dedeeling dat het aantal sterken drank»vergun» ningen voor deze gemeente is bepaald op 9. 2. Mededeeling als voren betreffende de besluiten omtrent de jaarwedden der ambte» naren. 3. Een schrijven van den vroegeren nacht» waker A. Snel behelzende het verzoek om zijn pensioen met 40 °/o te verhoogen. Na korte toelichting door den Voorzitter wordt besloten, om al deze stukken voor kennisge» ving aan te nemen. 4. Een schrijven van H. Hoek, landarbei» der alhier, die aan den raad verzoekt om goedkeuring te mogen erlangen ingevolge van de opengestelde mogelijkheid der Landarbei» deiswet tot verkrijging van de noodige gel» den tot den aankoop van een gedeelte bouw» grond, liggende aan den Oude Nieuweland» sche Langeweg en tot het bouwen van een woning, gezamenlijk tot een bedrag van f 2475. Wordt besloten om daaraan goedkeuring te verleenen 5. Nog onder de ingekomen stukken was een blijkbaar ongeteekend schrijven, waarvan de voorzitter aarzelend mededeeling deed. De Raad wilde voor de curiositeit daarvan mededeeling. Vrij gememoriseerd kwam het ongeveer hierop neer, (het was blijkbaar een uitknipsel uit een of ander blad) dat op een zekere plaats in ons land een eigenaardige historie afspeelde, als uitlegging van een po» litieverordening. Eenige jongelui waren aldaar in het late avonduur in een vrij opgewekte stemming bij of om het dorp bijeen. De dienstdoende nachtwaker achtte het noodig om aan de hand van de politieverordening deze jongelui er opmerkzaam te mogen ma» ken, dat zij niet mochten zingen wanneer zij zich naar huis begai en. Direct kwamen alle stembanden bij deze jongelui los en hieven in koor aan »Wij gaan nog niet naar huis, wij gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange nietAlzoo ontslagen aan de ver» plichtingen van deze verordening, vertoefden die jongelui nog eenigen tijd ongestoord in gezelschap van den nachtwacht. Daar de bedoeling van die inzending aan den Voorzitter niet recht duidelijk was, vroeg hij of iemand der raadsleden van de herkomst of bedoeling van dit schrijven wetenschap droeg. Dit schrijven werd dan ook op de rij van onvruchtbare werken gerangschikt en wij betwijfelen het of de Secretaris het noodig acht om dit te notuleereri. Verslaggever Alsnu komt nogmaals in behandeling het in een vorige raadszitting aangehouden ver» zoek van de Maatschappij tot vtrkoop van Petroleum, n.l. om alhier op het dorp bij de smederij van den heer Crezee een benzine» pomp te mogen plaatsen. De VOORZITTER lichtte dit verzoek nog» maals toe en deelde mede, dat de meerderheid van B. en W. hier voorstelde om haar goed» keuring daaraan te hechten. (Slot in het volgend nummer Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd», Groot» en Overgrootvader, HENDRIK KEMPER Wedr. van Maaike Vos, eerder Wedr. van Joh. Chris. Voordenberg. Uit aller naam, Wfde. VAN J. G. KNÖPS- Kemper. Dirksiand, Oct. 1925 26719 Wilt u verzekerd zijn, Versche waar te eten, Dient u dit adres te weten, Versch, ge bak kengerookt, gestoomd Prima waar, Ligt bij uw komst al klaar. Aanbevelend, Vischhandel «Noordzee*, N.B. Straat voor tramstation hoek om 4de huis, Rechts.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 3