Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUROL Vergaderingen. ffeclame-M&c§@cleelingeii. Plaatselijk Nieuws. Kerk en School. Ingezonden Stukken Burgerlijke Stand Visscherij. per 10,000 inwoners plm 20; thans is ze de laatste jaren reeds gedaald tot plm. 8. De begrippen van het volk over 't ontstaan van allerlei ziekten en de bestrijding daarvan zijn 'aandeweg beter geworden, vooral ook door heilzame werkzaamheid van het Groene Kruis, dat naast het verschaffen van betere ziekenverpleging de hygiënische opvoeding van ons volk ter hand neemt door het versprei» den van geschriftjes, 't doen houden van lezin» gen op ziektekundig en hygiënisch gebied, 't instellen van baker en moedercursussen, ten» toonstellingen enz. Door als deze invloeden is de gezondheidstoestand van ons volk zeer verbeterd en zelfs voorbeeldig geworden. Gelukkig heeft ook ons eiland deel genomen aan deze Gr. Kruis werkzaamheid. De verple» ging der zieken in hun huis wordt echter pas, zooals ze behoort, als er niet alleen een goed gevuld Groene Kruis magazijn is, maar ook een wijkverpleegster Door deze komt de zie» kenverpleging direct op veel hooger plan en van haar gaat voortdurend eert opvoedende kracht uit in dit opzicht in de huisgezinnen der zieken. Reeds zijn enkele gemeenten op ons eiland zoo gelukkig een wijkverpleging te hebben; de meesten hebben ze echter nog niet of on» voldoende. Door meer offervaardigheid en samenwerking zou hier nog veel verbeterd kunnen worden. Herkingen en Nieuwe Tonge bevinden zich in dit opzicht in een bevoor» rechte positie, 't Kleine Herkingen bezit reeds tal van jaren een uitstekende wijkverpleegster, die behalve 't gewone verpleegstersdiploma ook nog die voor krankzinnigen» en kraam» vrouwenverpleging verworven heeft. En in Nieuwe Tonge zijn we zoover, dat we over enkele maanden een Diaconale stichting rijk zullen zijn, waardoor dit dorp niet alleen wijk» verpleging zal krijgen, maar ook een degelijk ingericht wijkgebouw met gelegenheid tot ver» pleging van een beperkt aantal zieken. Overi» gens laat de ziekenhuisverpleging hier op ons eiland nog alles te wenschen over, omdat deze tot heden eenvoudig nog niet bestaat, kan men wel zeggen. Was er ten opzichte hiervan ook meersamenwerking, meer offervaardigheid en opofferingsgezindheid, dan zouden we het allicht hierin zoover gebracht hebben als ons zustereiland Schouwen en Duiveland, dat reeds sinds jaren een centraal ziekenhuis bezit. De hulpmiddelen voor ziekenbehandeling en niet minder voor ziekgnonderzoek, die de zieken» huizen tegenwoordig in meerdere of mindere mate bezitten, zijn de laatste kwarteeuw zoo sterk uitgebreid, dat ziekenhuisverpleging, het» zij voor behandeling, hetzij voor onderzoek, voortdurend toeneemt. In dit opzicht acht ik het een gelukkig verschijnsel, dat er een vtr» eeniging voor ziekenhuisverpleging is opgeric.it die het voor velen mogelijk zal maken, zoo noodig ziekenhuisverpleging te krijgen, al moet men daarvoor dan ook ver van huis, b v. Rotterdam of elders. Wat het vervoer onzer zieken betreft, die thans gewoonlijk alleen nog uit hoogen nood daarheen gaan zoo is dit vrijwel op 't primitieve standpunt van vroeger blijven staan, Een mooie aanwinst zal het daarom zijn, als we 't volgend jaar een goede ziekenauto voor onze zieken die ver» voerd moeten worden, beschikbaar zullen hebben. Als we nu nog even denken aan de totstand» koming van den z g n. nacht-telefoondienst, dan kunnen we als algemeenen indruk na dezen terugblik wel zeggen, dat ook ons eiland met den algemeenen vooruitgang op genees» kundig gebied is meêgegaan en dat er in velerlei opzicht stof is tot tevredenheid of alhans tot dankbaarheid voor het tot heden bereikte. Laten wij nu nog eens nagaan, in hoeverre ook Herkingen van dezen vooruitgang gepro» fiteerd heeft. Ik heb dit nagegaan en berekend uit de gegevens van de Centrale statistiek, van de Gezondheidscommissie en die, welke secre» taris Munters zoo goed was me te verschaffen uit 't gemeenteregister. Daarbij kwamen ver» rassende uitkomsten voor den dag. Sinds 't begin van deze eeuw is, wat de algemeene ge» zondheidstoestand der inwoners betreft, de balans ten gunste der groote steden overgesla» gen, ten nadeele van het platteland, wat dan wel niet ten onrechte wordt toegeschreven aan al de kostbare inrichtingen, die de groote steden hebben gemaakt voor zieken en gezon» den zooals ziekenhuizen, gezondheidsdiensten enz. Deze ongunstige verhouding wordt voort» durend erger voor 't platteland. Voor Herkin» gen is het echter juist andersom. Van 1875 1900 bedroeg hier de strefte per 1000 inwoners plm. 18 over 1900—1925 heeft deze 9,6 bedra» gen, een zeer laag cijfer, dat eerst in 1924 door ons geheele land bereikt is en nog nooit was voorgekomen. De zuigelingensterfte is over deze zelfde tijdvakken hier gedaald van 16 tot 5 per honderd. De laatste 10 jaren (1915—1925) zijn er te Herkingen slechts 7 zuigelingen gestorven d w.z. 3,8 per honderd, een cijfer ver beneden zelfs de groote steden. Wat besmettelijke ziekte betreft heeft tot heden Herkingen wel 't »toppunt« bereikt. Aan thyphus, pokken, roodvonk, diph-therie en andere ziekten, waarvan officieel aangifte moet plaats hebben, waren er in 1875—1900 156 zieken, waarvan 37 gestorven, d i. '/4 in 1900-1925 waren deze cijfers 87 ziektege» vallen met geen sterfgevallen. Wat de sterfte aan tuberculose betreft, zoo zijn van 1 Oct. 1900—1 Oct. 1925 te Herkingen volgens op« gave van den gemeente»secretaris daaraan ge» storven 5 personen, d.w.z. nog geen 3 per 10000 inwoners, terwijl dit 'cijfer voor 't ge» heele land gemiddeld 14 bedroeg, dus bijna 5 X hooger. Ook ten opzichte van de overige gemeenten van ons eiland neemt Her» kingen een zeer gunstige plaats in. Volgens de gegevens van 1908—25 van de gezond» heidscommissie heb ik berekend, dat de alge» meene sterfte te Herkingen gemiddeld ruim 10 lager was dan die van geheel Flakkee. De zuigelingensterfte was hieruit alleen na te gaan over 1922—'25deze bedroeg voor heel Flakkee gemiddeld 5 °/o en voor Herkingen 0 daar in deze jaren hier geen zuigeling overleden is. De slotsom van dit alles kan dus geen andere zijn, dan dat we in Herkin» gen alle reden tot dankbaarheid in dezen hebben. En als we nu nog opmerken, dat Herkin» gen een bloeiende Groene Kruisafdeeling be» zit en een goede wijkverpleging heeft, dan kan men zeggen, dat deze gemeente een uit» stekende plaats inneemt wat de algemeene gezondheidstoestand en ziekenverpleging be» treft. En 't is hier de plaats en gelegenheid om een woord van lof te spreken over de werkzaamheid van Zr. Mulder, als wijkver» pleegster hier, waarover ze wel een beetje vreemd zal opkijken, omdat ze nu dan krijgt wat ten volle is gemeend en verdiend. Want niet alleen is ze een goede verpleegster in dien zin, dat ze op de hoogte van baar be» roep is. Haar diploma's toonen dat genoeg» zaam aan. Maar 't komt ook in haar beroep zooals in de meesten meer nog aan op 't geweten dan op 't weten. De persoonlijkheid, het karakter stempelt een verpleegster al of niet tot een verpleegster, zooals die behoort ge zijn; hulpvaardig en met hart en ziel in haar werk opgaand. Welnu, dat is met Zr. Mulder het geval, 't Verplegen is haar een behoefte des harten en ze heeft dit jaren te Herkingen gedaan, zonder salaris en uit lou» ter genoegen. En hoewel we haar de welver» diende rust gaarne zouden gunnen, hopen we- voor Herkingen, dat ze haar arbeid nog eenige jaren zal kunnen voortzetten. Want als men een goede wijkverpleging uit ervaring heeft leeren kennen, dan wordt 't gemis dub» bel gevoeld. Na dit ambtelijk overzicht, iets persoonlijks, want de persoon is moeilijk te scheiden van zijn werk, vooral als dit de ge» neeskunst betreft. Als ik nu, wat mij persoonlijk betreft, het thans afgesloten tijdperk overzie, dan kan ik niet anders dan dankbaar zijn. Ondanks mijn drukken werkkring ben ik tot heden voor ziekten gespaard gebleven en kan ook thans mijn werk nog behoorlijk doen. Over groote teleurstellingen in de praktijk of onaange» naamheden met overheden of patiënten heb ik niet te klagen gehad. Vooruitgang, wat de grootte van mijn praktijk betreft, heb ik nooit noodig gehad, daar ik er van den aanvang af er tot over mijn ooren inzat. Veeleer heb ik altijd het bezwaar gevoeld van te weinig rust en vrijen tijd. De praktijk is echter in den loop der tijden in zoover gemakkelijker geworden, dat de vervoermiddelen allengs beter en doelmatiger geworden zijn, waardoor meer tijd uitgespaard kan worden. In den Klinkerlandschen polder, met welks wegen ik 't meest te maken heb, zijn deze thans uit» stekend en toonen, wat met goed onderhoud bereikt kan worden. Verder heb ik een grooten steun gekregen in mijn leven door mijn vrouw, die ruim» schoots en met volle opofferingsgezindheid haar deel heeft opgenomen van de dagelijk» sche beslommeringen van een dokter met een drukke plattelandspraktijk. Toen een van mijn leermeesters, de beroemde Professor Pel, zijn 25»jarig jubileum als hoog» leeraar vierde, voelde hij zich daarbij ge» drongen, een deel van de hem zoo ruim» schoots gebrachte hulde over te dragen op zijn vrouw, omdat deze door haar opofferings» gezindheid en toewijding aan haar man en gezin het hem mogelijk gemaakt had, om al 't werk te doen, dat hij gedaan had. Had zij een deel van zijn tijd opgeëischt voor uitgaan e d., dan had hij noott zooveel tijd aan zijn eigen werk en studie kunnen besteden. Welnu, in zoo'n zelfde geval verkeer ik, een van zijn leerlingen, nu en dien lof wil ik ook mijn vrouw hier brengen, omdat zij dien zoo ten volle verdient en niet om haar op goedkoope manier een niet verdiend complimefje te ma» ken. En zoo wil ik het hier ook uitspreken dat mijn vrouw door haar gelukkige karak» tereigenschappen als groote werklust en ener» gie, blijmoedigheid en opofferingsgezindheid, gezond verstand en menschenkennis, haar zin voor orde en reinheid, mij tot grooten steun geweest is voor het volbrengen van mijn werk als geneesheer met een uitgebreide prak» tijk, die mij voortdurend lichamelijk en gees» telijk in touw hield En wijl ook ons gezin voor rampen of ziekten van beteekeDis be» waard gebleven is, zoo zou ik als slotstem» ming alles overziende in die 25 jaren kunnen aangevendankbaar en voldaan. Voldaan, niet in dien zin, alsof ik me zelf heel wat voelde of blind ware voor het vele gebrek» kige, dat ook mij en mijn werk aankleefde, maar in den zin van tevreden met wat ik aan goeds ontving in al die jaren. Bij de overdenkingen, die in me opkwamen gedurende de laatste maand, was ook deze, of het niet gewenscht en raadzaam was mijn werkzaamheden wat in te perken, om wat meer vrijen tijd te krijgen en mijn krachten wat te sparen, 'k Geloof wel, dat ik getoond heb niet tot de werkschuwen te behooren, maar 't werk kan toch wel eens te druk en te zwaar zijn. Vooral .ten opzichte van een dokter met een uitgebreide plattelandspraktijk geldt de uitspraak van een Fransch geneeskun» dige»La medicine est une belle vocation,' mais un rude metier«, de geneeskunde is een schoone roeping, maar een zwaar beroep, 't Ongeregelde leven maakt, dat de meeste dok» ters vroeg »versleten« zijn, dat zij zelf weinig profiteeren vaD al hun arbeid, waardoor o.a. de gemiddelde leeftijd van de bevolking tegen» woordig 15 jaren hooger is geworden dan 100 jaren geleden en dat de dokterspraktijken ge» middeld niet langer dan 25 jaren duren. En vooral als men gekomen is aan wat de Ame» rikanen noemen »de verkeerde zijn van de 5o«, is het raadzaam den boog minder strak te gaan spannen en met de kwalen van den ouderen leeftijd te gaan rekenen, die dikwijls reeds aanwezing zijn, terwijl men Zich nog in volle gezondheid waant. Wat meer vrijen tijd zou ik ook gaarne hebben voor studie ook buiten de geneeskunde. En last, but not least zou 't huiselijk leven ook wat meer tot zijn recht komen, als 't hoofd van 't gezin 't niet altijd zoo volhandig en volhoofdig had. Om al deze redenen scheen mij ten opzichte van Herkingen de tijd gekomen om te gaan. »Daar is een tijd van komen, Daar is een tijd van gaan Dat hebt ge meer vernomen, Maar hebt ge 't ook verstaan Maar de een had daar dit tegen in te bren» gen en de ander weer wat anders en zuster Mulder dreigde dan ook Herkingen te verlaten. Bovendien maakt de ondubbelzinnige wijze, waarop Herkingen me heden toont, hoe het zich door waardeering van mijn werk en ge» negenheid aan mij verbonden voelt, het mij moeilijk deze band zoo maar ineens door te hakken. En daarom ben ik dan op mijn besluit weer teruggekomen en hoop, dan nog enkele jaren met lust en ijver te blijven werken voor het lichamelijk welzijn der Herkenaars. Dat mijn werk gezegend moge worden, en dat de verhouding tot overheid en patiënten even aangenaam moge blijven. Herkingen heeft ons met geschenken overladen en wij voelen ons klein onder zooveel bewijzen van sympathie. Deze geschenken zullen ons bij het dagelijks gebruik ervan daaraan doen denken en juist hierdoor krijgen zij voor ons hun hooge waarde hoe fraai en kostbaar ze ook overigens op zichzelf zijn. Tenslotte dankt spr. aan 't eind van deze plechtigheid allen, die op de een of andere wijze er toe meegewerkt hebben om dezen dag tot een onvergetelijke te maken voor hem en zijn gezin. (Tot onze spijt moesten wij deze schoone rede eenigszins verkorten. Red.) Nadat nog door velen gebruik was gemaakt om den jubilaris persoonlijk te feliciteeren, na een gezellig te zamen zijn, sprak de Burge» meester nog een enkel woord, naar aanleiding der herdenkingsrede van den jubilarishoopte dat hij nog vele jaren de gemeente Herkingen als dokter mocht bedienen en dat hij uit den door de gemeente aangeboden stoel niet een bewijs moest zien om rust te gaan nemen, doch juist een geschenk, waarvan hij als ge» neeshees van Herkingen gebruik moest maken om uit te rusten van zijn zeer op prijs gestelde diensten als dokter dezer gemeente. Hierna werd de bijeenkomst beëindigd. Ieder aanwezige was overtuigd, dat een wel verdiende hulde onzen algemeen geachten dokter was gebracht. Niet vergeten mag worden, dat bij de huldi» ging waardevolle geschenken aan Dr. van Gelder werden aangeboden door de gemeente en door de burgerij. Des avonds gaf de muziekvereeniging uit Melissant op de speelplaats ,der school nog een concert en werd door Jhaar in optocht door het dorp nog menig stukje muziek ten gehoore zegeven, hetwelk begunstigd door het prachtige weer nog velen op de been bracht. 40 cent per regel SOMMELSDIJK. Vorige week werden vanuit deze gemeente 1500 H.L. aardap» pelen, uien en peen verscheept. Voor 1 H.L. aardappelen besteedt men alhier f 2,50 en voor 1 H.L. uien f 2,—. De landbouwer L. G. had het ongeluk een zoodanigen trap tegen zijn enkel te krij» gen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij gedwongen is eenigen tijd rust te houden. L.l. week stonden er bij den correspon» dent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente geen werkloozen ingeschreven. De landbouwersknecht G. B. had het ongeluk zoodanig met zijn been bekneld te geraken, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en eenigen tijd zijn werkzaamheden niet zal kunnen verrichten. De straatnaamborden voor de nieuwe wijken in deze gemeente zijn dezer dagen in de onderscheidene slraten aangebracht. Het laatste schip keien, benoodigd voor de vernieuwing van de Voorstraat, is verleden week uit Duitschland alhier gearriveerd. Donderdag 15 October a s zal het 50 jaar geleden zijn, dat het nieuwe Weeshuis, staande aan den Langeweg alhier door de weezen in gebruik werd genomen. Dit prachtige gebouw werd gesticht en ten geschenke gegeven door wijlen dhr H de Krijger De eerste steen werd een jaar te voren op 5jMei 1874 gelegd door de toenmaals verpleegde weesmeisje A J van Es, thans gehuwd met C. Jordaan, wonende te Middelharnis Waren bij den overgang van het oude naar het nieuwe weeshuis ruim 40 weezen ter ver» pleging aanwezig, thans is er slechts een, ja verscheidene jaren zelfs was er niet een, zoo dat inplaats van de binnenvader en de moe» der, een huisbewaarder kon worden aangesteld Voorwaar een door Gods goedheid buiten» gewoon groot voorrecht in een zoo groote gemeente MIDDELHARNIS. Vrijdagmorgen lagen van den heer P. Grootenboer twee varkens dood in het hok. De cadavers zijn voor de consumpthie afgekeurd. De schilder H. v. d. Wende had 't on» geluk terwijl hij een spiegelruit, welke ge scheurd was uit de omlijsting zou halen, dat 't bovengedeelte van den ruit brak en op zijn armen viel waardoor hij in de linkerpols een snij wond en aan zijn rechterhand ernstig verwondingen opliep. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Over het derde kwartaal zijn door de schutsluis binnengekomen 288 schepen met een inhoud van 24365 ton en uitgevaren 286 schepen met een inhoud van 23870 top. Gevonden voorwerpen een zwarte hand schoen, door J. Koster Steenenweg en een zwarte doek, door de dame Bot, Hobbelman- straat. Tijdens den voetbalwedstrijd, welke Zon» dag alhier gehouden is had L. Gouswaard uit Sommelsdijk het ongeluk te vallen en zijn been te breken Het zoontje van A. Stolk, die hier tijde» lijk woonachtig is had 't ongeluk tusschen de Wilhelmina brug bekneld te raken. Nadat men het ventje uit zijn akelige positie ont heven had bleek bij geneeskundig onderzoek, dat hij inwendig ernstige kneuzingen had op gedaan. Het dochtertje van den timmerman J. v. Eek had in de woning 't ongeluk te vallen en haar arm te breken. Lichting 1926. Buitengewoon dienstplich tigen J J Boeter, A Verwers, Jac v d Valk, P Nipius, J Krijger, C v Sliedrecht, D Blok, C Jordaan, A v d Slik, P Tamboer, A Dub» beid, C Korteweg, Gvd Waal, K Knöps, T den Boer, W Driesprong, L de Waard, F H v d Berg, J Looij. H Born, P Hommel, J Taaie, J Smit. Gesvoon dienstplichtigen: G Boogerman, Gvd Bos, J Troost, J Vroegin» deweij, L W Vroegindeweij, P J Zaaijer, J v d Gevel. Th A H Schipper, J K Beijer, G Reingoud, A Boogerman. DEN BOMMEL. Tegen C. B. is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is er ingebroken in een schuur van J. P. M„ waarbij een geweer ontvreemd werd. De dader(s) zijn nog niet bekend. Door het Bestuur van de Bijz. School is van E. Mast een stuk grond aangekocht voor speelplaats. NIEUWE TONGE. J.l. week werden van hier vervoerd 1400 balen uien 200 balen peen. Zij die vrijstelling wenschen aan te vra gen wegens kostwinnerschap of persoonlijke onmisbaarheid, moeten zich ter gemeentese» cretarie aanmelden. De dienstplichtigen van de lichting 1905 zijn wegens geëindigden dienstplicht, met in gang van 1 October j.l ontslagen. Door de bakkers, alhier, is de broodprijs met 2 cent verlaagd. Bij publicatie is de uitslag bekend ge» maakt van de dit jaar gehouden Stierenkeu ringen, zie voor nadere toelichting aanplak» bord. Van de tien woningen dezen zomer aan het Korte Weegje, alhier, gebouwd, zijn er thans reeds^vijf in gebruik genomen. Aan de anderen wordt nog met vereende krachten gewerkt, zoodat die ook spoedig klaar zullen zijn. Tengevolge van de uitbreiding der ge» meente is men genoodzaakt geworden het gasbuizennet uit te breiden en een drietal gaslantaars aan het Korte Weegje te plaatsen. De Wentinkstraat is echtef nog steeds van het gaslicht verstoken. OUDE TONGE. Bij de Wed K ontstond een begin van brand Doordat ze het spoedig bemerkte kon erger voorkomen worden, doch de gordijnen voor het raam waren al verbrand J. H. M. geraakte met zijn hand tusschen een kneedmachine bekneld, zoodat geneeskun dige hulp noodzakelijk was De handel in veldvruchten gaat nog niet vlug voornamelijk niet in aardappelen daar er veel ziekte in is Prijzen f 2,50, Uien f2,— en Koepeen f 1,— HERKINGEN. Zaterdag stierf van den landbouwer Kaashoek een best werkpaard. Het cadaver is vervoerd naar het abattoir te Dirksland. Verzekering dekt de schade Van Ged. Staten is bericht ontvangen, houdende beslissing vaststelling gemeente» rekening 1923. Idem eener goedkeuring wijzi» ging begrooting 1925 Bevolking. Vertrokken naar Rotterdam P. Immerzeel en gezin Bij den gemeente»veldwachter zijn in lichtingen te verkrijgen omtrent een gevonden portemannaie en een broche STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden120 H.L aardappelen, 500 balen uien, en 100 H.L. koepeen. Bij C. v. Lenten worden voor de 2e maal van dit jaar rijpe aarbeien geplukt. Dit is zeer zeker een bijzonderheid. GOEDEREEDE. Den droger C B. kwam met zijn schedel zoo geducht tegen een ijzeren bind terecht dat hij geneeskundige hulp moest hebben. Het eerste schip gedroogde cichorei heeft de haven verlaten met 50,000 kilogram. Daar de verdienste met de zeevisscherij dit saisoen zeer schaars is, zijn er een paar mannen naar elders vertrokken voor lotsverbe» tering. Uitslag verkooping bij afslag op 9 Oct in het hotel »De Gouden Leeuw«. Perceelen I, II en III gecombineerd f 6840, J. Padmos Mz. te Ouddorp Perceel IV f 1460, J. Grinwis te Goedereede; Perceel V f 2000, A. van Splunder te OuddorpPerceel VI f 2300, Joh. van Dam te Ouddorp. OUDDORP. Wat de prijzen der landbouw» producten betreft, valt er over het algemeen een daling te constateeren, terwijl de aanvraag maar redelijk is. Van gedroogde cirhorei is de vorige week 100,000 kilo verscheept, In voor» koop is de prijs daarvan f 11,50 per 100 kilo. De groene doet f 18 per 1000 kilo. Al de vijf fabrieken zijn thans in volle werking. Hierbij de prijzen van andere producten. Groote uien f 1,60 a f 1,75 per baal van 60 kilokleine f 2,60 a f 3,10 per baal van 60 kilo Sjalotten f 4,50 a f 5,50 per baal van 100 kilo. Aardappe» len, Zeeuwsche blauwen f 2,60 a f 3,40 en Eigenheimers f 2,10 a f 2,40 per 70 kilo. Paar» de peen f 1,20 a f 1,50 per 60 kilo. f Onder de jonge varkens is te dezer plaatse de hobbelziekte waargenomen. f Tegen K. T. is proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding der ijkwet. f Een onaangenaam frisch bad. De werk» man Kr. H., misleid door de duisternis, had Zaterdagavond het ongeluk in een der met water gevulde waschbakken te loopen. Door zijn kameraden werd hij uit zijn benarde positie verlost. f De arbeider G. v. Spl. uit den Oostdijk moest heden Maandagmorgen naar Rotterdam vervoerd worden tot het doen ondergaan van een operatie. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagavond zal in de Marine Cantine optreden Ds P de Groot, predikant der Chr Ger Kerk te Rotterdam Aanvang 8 uur Gedurende de wintermaanden zal er een cursus voor vervolgonderwijs gegeven worden Degenen die hiervan gebruik willen maken kunnen zich voor 15 October 1925 op het Secretarie opgeven NIEUW.HELVOET. Donderdag 15 Oc. tober zal het vaandel van het Kinderkoor U N A's voorbereiding, directeur Ph Ver maat onthuld worden MIDDELHARNIS De catechisatie's in de Ned. Herv. Kerk zullen deze week door Ds. den Oudsten weder gehouden worden. A.s Zondag zal er in de Geref Kerk alhier dankdag worden gehouden voor het gewas, terwijl alsdan de oogstcollecte zal won den gehouden OUDE TONGE Zondag a.s zal er in de Ned Herv Kerk den Heiligen Doop bediend worden Vrijdagavond kunnen doopvaderszich aanmelden aan de pastorie GOEDEREEDE Zondag a s zal er alleen des voorm kerk zijn vanwege de te vervullen vacature Ouddorp OUDDORP. Ook op de O School I, zal, naar wij vernemen, a s winter in de avond uren onderwijs worden gegeven Aanvang le Maandag in Nov; aangifte bij het Hoofd der School Ds de Gidts van Goedereede is aan de beuit om as Zondag des namiddags in de Herv Kerk op te treden HELLEVOETSLUIS De extra»collecte inde Ger Kerk heeft opgebracht ruim f 30 De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Geachte Redactie I Beleefd verzoek ik U onderstaande regels in Uw geëerd blad een plaatsje te geven. Donderdagavond moest ik in Sommelsdijk, tijdens de muziekuitvoering aldaar, eenige boodschappen doen. Wat ik daar beleefd heb, heb ik nog in geen andere gemeente van ons vaderland ondervonden. Het is mij voldoende gebleken, dat Sommelsdijk voor muziekuit» voeringen nog niet rijp is. Maar laat ik re gelmatig beschrijven. Ik was, om in de drukte event, ongelukken te vermijden, van mijn fiets gestapt en wandelde door enkele stegen, die zich in de buurt der kerk bevonden. Let» terlijk geen oogenblik ben ik tijdens die wan deling met rust gelaten. Achter me (Iet wel!) was een voortdurend geschreeuw van opge schoten kwajongens, die zich zoo ontzettend laf aanstelden als ik nog nooit ergens heb gezien. De scheldwoorden, die mij naar het hoofd geslingerd werden, wil ik niet noemen, ook van verdere onbeschoftheden, als schop» pen tegen mijn fiets, trekken aan mijn baga» gedrager enz., niet gewagen. Alleen zou ik willen vragen Waarom was er in genoemde stegen geen politietoezicht? Zijn B. en W. onkundig van de voornaamste karaktereigen» schap van een goed deel der bewoners, n.l. lompheid Of is de politiemacht ontoerei kend om èn bij de muziek èn bij de andere gedeelten van het dorp haar toezicht uit te oefenen Dan zou ik willen voorstellen de muziek» uitvoeringen maar te staken, tot het moreele peil der Sommelsdijkers zoo hoog gestej- - is, dat men vreemdelingen kan laten passee» zonder hen overlast aan te doen. M.i. gaat de veiligheid van vreemdelingen boven dorpsamusementen. Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, Iemand, die de plichten, maar ook de rechten van Nederlander heeft (ook dus op bescherming van persoon en goederen). SOMMELSDIJK. Geboren Servaas, zoon van Servaas Kievit en Johanna Grootenboer Daniël, zoon van Jacob van den Broek en Johanna Catharina Snijder. Ondertrouwd: Jan van der Valk, 23 jaar, te Middelharnis en Maria Looij, 24 jaar, alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenCorneiis z v A Wesdijk en A J KnopsCorneiis z v W van Damme er Koningswoud; Jacob Leendert z v C Ma- paard en L van Rossen. Getrouwd: C v Gurp 22 jaar en I Koppe naal 27 jaar. NIEUWE TONGE. Getrouwd: Dirk Katsj.m. 18 j. en Willempje Noteboom, j.d. 17 j. beiden alhier. DIRKSLAND. Geboren: Neeltje d. v. Marinus Guldemees- ter en van Anna Korteweg. Getrouwd D. Vermeulen, 36 jaar, en K. C. Poortvliet, 26 jaarM. Brooshooft, 28 jaar, en C. Hagens, 25 jaar. MELISSANT. Geboren: Maria, dochter van J. Hameete en N. NagtegaalPieter, zoon van M. A. Molenaar en C. Vroegindeweij. ZUIDLAND. Geboren Jacob, zoon van Willem Nieuwen- huizen en Aartje MeinsterJan, zoon van Marinus Breeman en Pietertje van Meurs; Liedewij, dochter van Joost Haasdijk en Neeltje de Groot. GehuwdWillem van Gijzen, oud 26 jaar, en Hendrika van Seventer, oud 24 jaar. Overleden: Pieter Verheij, oud 20 dagen; Corneiis Warning, oud 71 jaar, echtgenoot van Thomasje van TrigtMaarten Herrewijnen, oud 51 jaar, echtgenoot van Elizabeth Gar denier. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij gemid deld per dag en per vaartuig gevangen 110 K.G. garnalen en aan de pellerijen afgeleverd. GOEDEREEDE. Schipper J. Grinwis beliep de vorige week f 75 schade aan zijne netten. OUDDORP. In de vorige week zijn gevangen 400—500 kilo garnalen en van 8 tot 5 kilo schubben, alles per vaartuig. GOEDEREEDE. Woensdag 14 October des avonds 7 uur gemeenteraadsvergadering. De foto laat zien, dat het gedrang bii het instappen niet meer noodig is, daar ieder in de volgorde van zijn nummer wordt toegelaten.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2