Kerk en School. Leest de Advertentie van Campfen's Stoffeerder!j ffeclame-Mededeelingen. [DRAISIfl Avan VALKEMBURG-S-' i A ••iLEVERTRAAri harnis werd met het geval in kennis gesteld. Na een tijdlang te hebben gezocht kwam de vrachtrijder A L. v. *d. V. met het ventje aan» zetten. Wat toch was gebeurd. Het kereltje was het wachten moede geworden, was naar het tramstation in Middelharnis gewandeld en zat daar op zijn vader te wachten. Men kan zich de vreugde van den vader indenken toen hij het verloren ventje weer ontmoette. Van den landbouwer M. B. stierf een dezer dagen een rund. Het cadaver is onder politie-toezicht begraven. Op de 11. Woensdag gehouden weekmarkt werden aangevoerd 25 runderen, 14 biggen en eenig pluimvee. Donderdagavond werd door de muziek' vereeniging «Sempre Cresendo« uit Middel» harnis, op het Marktveld alhier een uitvoering gegeven. Het geheel had een ordelijk en rus» tig verloop. Van de fiets van den koopman L. de W. werd dezer dagen een regenjas ontvreemd. Tegen een zaadhandelaar uit Middelharnis is alhier proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeidswet 1919. Terwijl de landbouwer J. K. uit Middel' harnis zijn motorfiets aan gang maakte schoot deze plotseling zoo hard vooruit, dat hij tegen een fiets van de W. uit Middelharnis reed. Belangrijke schade werd aan de fiets teweeg' gebracht. Donderdagmiddag werd de brandspuit no. II op den brandput aan den Molenlaan beproefd. Deze beproeving kan als heel goed gelukt worden beschouwd. MIDDELHARNIS. Van J. Smit viel Donderdagmorgen een ruim 3sjarig jongentje van den zolder. Het kind kwam zoo ernstig te vallen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Uit. slag van de gehouden aaanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor dhr. P. Arendsman alhier: Timmerwerk. A. C. Korvinkf 4775,— F. Osseweijerf 4900,— C. Speef 5090,- Lambertf 5000,— L. Stapelf 5290,- Camphensf 4661,— Metselwerk. J. Le Comtef 5370,- W. v. d. Wellef 4979,- J. Mackloetf 5100,— Worrelf 6170,— C. Smeetsf 5704,75 Smidswerk. J J. Nipiusf 481, C. J. Flendriksef 496,— Schilderswerk. J. H. van Asperenf 1306,50+ MetselTimmeren Smidswerk. W. v. d. Wellef 10108,- Metselen Timmerwerk. Joh. Kortewegf 10300,— C. Smeetsf 10704,75 Massa. Joh. Kortewegf 12100,— F. Osseweijerf 13200,— Lambertf 13150, A. C. Korvinkf 11812, Het werk is gegund aan de met gemerkte namen. Tegen L. L. is proces» verbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergunning DEN BOMMEL. Tegen L. C. de W. alhier' en W. Houthuizen te Ooltgensplaat, is proces» verbaal opgemaakt wegens overtreding der Ijk wet. Bij den landbouwer J. M. van Dis is onder het vee mond» en klauwzeer geconstateerd. Werkzaamheden Keuringsdienst over het derde kwartaal 1925. Aantal inspecties van winkels, pakhuizen, bakkerijen, enz. 14 aantal genomen monsters volle melk 7aantal ge. nomen monsters van andere waren 4. Het mond» en klauwzeer onder het vee van L. van Vugt is geweken. OOLTGENSPLAAT. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat een opgaaf der uitkomsten van de meting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigendommen voor een ieder ter inzage ligt. Zij die vrijstelling verlangen wegens kost» winnerschap of onmisbaarheid voor het gezin moeten zich in de maand October aanmelden. (Zie verder aanplakbord). OUDE TONGE. Van den landouwer G. C. v. S. lag een paard dood in den stal, voor den eigenaar een gTOOte schade Tegen verschillende vaklui is proces»ver» baal opgemaakt wegens overtreding arbeids» wet De boterprijs is alhier met 10 cent de K.G. afgeslagen, zoodat de prijs nu f 2,80 de K.G. is Van den heer J. B. stierf een zijner beste koeien. Het dier is in de slachtplaats geslacht en uitverkocht De ziekte onder de aardappelen neemt onrustbarend toe. Er zijn putten daar meer dan de helft van is aangetast NIEUWE TONGE. Bij enkele tabak», sigaren» en sigaretten verkoopers alhier, is door den Heer Inspecteur der Directe Belas» tingen te Hellevoetsluis en de Kommies Kap» per te Oude Tonge, inspectie gehouden of de aanwezige voorraden van banderollen wa» ren voorzien. Bij A. R. alhier, werd een par» tijtje ongebandeleerde tabak en sigaretten aan» getroffen en in beslag genomen. Proces»verbaal is opgemaakt. C. Volaart, alhier, had het ongeluk te battenoord in de Kaai te vallen. Met de schrik en een frisch nat pak liep het ongeluk af. Op Dinsdag, 20 October a s. des nam. 2V2 uur. zal ten huize van Dr C van Gelder gelegenheid zijn tot kostelooze in» en herin» enting. Door het Gemeentebestuur is aan dhr. P. van Alphen vergunning verleend tot het bouwen van een landbouwschuur aan de Burgemeester Overdorpstraat. De uien worden alhier verkocht voor f 2,— per H.L. De handel in de peen is erg traag. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept: 1700 H.L. aardappelen, 6500 baaltjes uien en 1000 baaltjes peen. De uitkomst van de meting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigendommen zal gedurende deze maand ter secretarie ter inzage liggen. A s. Woensdag 14 October des n.m. 4 uur zal in de openbare bewaarschool gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in» en her» inenting. De heer B. J. Mooijaait is benoemd tot hoofd der O. L. School te Genemuiden. De 3 dienstplichtigen der lichting 1905 zijn thans wegens geëindigden dienstplicht met ingang van 1 October ontslagen. MELISSANT. Het dochtertje van C. v.d.S, werd door een wielrijder aangereden. Zij kwam zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De Burgemeester, de heer De Winter, zal vanaf heden zijn zitdag in deze gemeente niet meer des Woensdags, doch des Dinsdags houden Men gelieve hier goede nota van te nemen. HERRINGEN. Volgens het proces»verbaal van opname van de kas en boeken van den Gemeente»ontvanger blijkt, dat het batig saldo der kas f 1357,7472 Is- HERRINGEN. Verslag van de huldiging van Dr. C. van Gelder bij zijn 25»jarig ambts» jubileum als gemeente»geneesheer te Herkingen 1 October 1925 was het 25 jaar geleden, dat Dr. van Gelder, woonachtig te Nieuwe Tonge, doch sedert al die jaren gelijktijdig als gemeentesgeneesheer te Herkingen de practijk uitoefende. Dat deze dag tot een ware feestdag zou worden gemaakt, stond ongetwijfeld vast en spontaan werd dan ook Dr. van Gelder dien dag zeker tot een onvergetelijke gemaakt. Van vele woningen werd de driekleur uitge» hangen. De huldiging had plaats in de raads» zaal des middags te drie uur Door een com» missie uit den Raad en de afdeeling van het Groene Kruis, die als commissie daartoe gelden van de burgerij had ingezameld, werd Dr van Gelder en echtgenoote buiten de gemeente per auto afgehaald en voor het gemeentehuis gebracht, alwaar hij door die commissie in de Raadszaal, die met bloemen, vlaggen, guir» landes, enz., was versierd en tot een ware feestzaal was gemaakt, werd binnengeleid. Na» dat vooraf op de stoep van het gemeentehuis door een paar schoolkinderen Mevr. van Gel» der, namens de ingezetenen een bouquet was overhandigd, werd in tegenwoordigheid van den Gemeenteraad en de Groene Kruis afd. en vele aanwezigen als belangstellenden, door den jubilaris en echtgenoote in de met bloemen versierde stoelen plaats genomen. Allereerst werd onder het nuttigen van een kopje thee en een glaasje wijn het woord ge» voerd door den Burgemeester als hoofd der gemeente, die als volgt sprak Hooggeachte Jubilares Het is mij bijzonder aangenaam, namens den Gemeenteraad en het Burgerlijk Armbe» stuur en als Hoofd dezer gemeente van harte geluk te wenschen met dezen dag, waarop wij mogen herdenken, hoe gij voor 25 jaren op 1 October 1900 als geneesheer voor deze gemeente in functie zijt getreden. Voor U een zegen, dat het voorrecht U geschonken is, om met lust, ijver en gezondheid dat ambt die jaren te hebben mogen uitoefenen. De wijze, waarop dat door U is gedaan, is boven alle lof verheven. Indien wij dan ook zouden moeten aangeven, in welk opzicht de verwachtingen zijn beschaamd, dan zou ons dat onmogelijk zijn. Slechte wegen, weer en wind, hagel, sneeuw en vorst, nachten en ontijden hebben U niet verhinderd naar Herkingen te komen, wanneer daar Uwe hulp werd gevraagd. Steeds volijverig, volvaard g, vriendelijk en voorkomend en met den meesten eenvoud waart gij den Herkenaars. In dagen van vreugde en van leed leefdet ge met hen mede, gij bewees hart en mede» gevoel te hebben voor de patiënten, die U zoo na aan het hart lagen, maar die ook omge» keerd daardoor U als het ware op de handen dragen. Door Uw nauwgezet onderzoek en den ern» stigen wil om, zoo zulks mogelijk was, beter» schap voor de patiënten te verkrijgen, en door Uw gevestigden naam als kundig Arts, hebt ge dan ook van het volle vertrouwen, hetgeen een geneesheer niet kan ontberen En hoe ge» makkelijk en vriendschappelijk gaat ge met allen om, verschil in standen kent ge niet, immers of ge komt in de ontvangkamer van de vooraanstaande in de gemeente, dan wel gezeten zijt tusschen bedstede en kookfornuis van den daglooner, het is voor U hetzelfde en bij beiden steeds even hartelijk, meevoelend en concientieus. Dat ge daarbij blijk gaf een groote mate altruïsme en philantropie te bezitten en reke» ning hield met mingegoedheid der patiënten stemt tot dank. Is het dan wonder, dat er vandaag op heel Herkingen vreugde heerscht en men allerwege de beste wenschen voor U koestert De verhouding tusschen U en het Gemeente» bestuur en het Burgelijk Armbestuur was steeds alleraangenaamst en het is ons dan ook niet bekend, dat er ooit een kiem van een conflict heeft gedreigd. Als een teeken des tijds is te beschouwen het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsont» werp, ten doel hebbende tuchtmaatregelen te treffen tegen de medici, tandartsen en vroed» vrouwen een waarschuwing tot ontzegging van de bevoegdheid de geneeskunst uit te oefenen, en die maatregelen toegepast door collega's onder bijstand van een jurist. De regeering, beducht, dat bij het zwaarder worden van den strijd om het bestaan, hande» lingen zullen geschieden den geneeskundige onwaardig, waartegen [tuchtmiddelen van de Mij. tot bevordering der geneeskunst niet meer het succes van voorheen zullen hebben, acht nu de tijd gekomen door wettelijke middelen de decadentie te stuiten.; Voor wie echter zulks noodig mocht zijn, daarvan zijn we overtuigd, voor U niet, en indien de geneeskundigen Uw waardige hou» ding aannamen, zou zulk een wet overbodig zijn. Immers, geeft Uw geheele optreden er geen blijk van, dat ge U geeft aan de algeheele menschheid, ten koste Uwer rust en niet zon» der financiëele opofferingen We denken daarbij aan de zoo interessante lezingen met lichtbeelden voor de Groene Kruis afdeelingen, aan uw rede, aantoonende de noodzakelijkheid eener drinkwaterleiding, aan Uw pogen ter verkrijging, eener Centrale Groene Kruisvereeniging, waarvan het buiten U was, dat dat nog geen succes had. De nachttelephoon verbinding met den Rot» terdamschen Geneeskundigen Dienst, waardoor bij spoedeischende overtocht, direct een bootje van Spido of een ander vervoermiddel ook in den nacht overkomt, is voor een niet gering gedeelte aan Uw bemoeiingen te danken Ook in het wegenvraagstuk aan de overzijde, toondet ge belang te stellen, in verband met het zieken» vervoer. Maar welke mooie resultaten hebt ge al niet bereikt met uw actie voor een ziekenauto voor Flakkee en met het verkrijgen van een ziekenhuisje in Uw woonplaats. Daarbij staat eigenbelang geheel op den achtergrond, maar uitsluitend het belang van Uw patiënten, en het algemeen belang, geeft daarbij den doorslag. Het gaat niet bij U om een eerebaantje als Voorzitter of Bestuurslid, neen ge geeft U geheel om iets te bereiken. Gij zijt dan daarvan de ziel, de collectant, de onverpoosde werker bij uitnemendheid Indien dan ook voor Flakkee een lintje beschikbaar was, zou die U ten volle toekomen Aanvaard daarvoor van het Gemeentebestuur en de bur» gerij de innigste dankbetuiging. Ge zoudt dat niet alles hebben kunnen volbrengen, indien U w vrouw" U daarbij niet ter zijde stond en daaraan, voorzoover van haar kon verwacht worden, hare medewerking verleende Zij getroost zich opofferingen door Uw velerlei, afwezigheid, waardoor U zich zooveel minder aan U gezin kan geven, ten bate van het alge» meen. Daarom Mevrouw van Gelder, gevoelen we ons verplicht, ook U hartelijk dank te zeggen voor wat U daarin, zij het indirect, voor Herkingen en voor de menschheid hebt gedaan. En nu zeer geachte dokter. Het was ons niet te doen om den jubilaris eens flink in de [hoogte te werken, neen, wij allen zijn er ten volle van overtuigd, in alle ernst en geen woord te veel te hebben gesproken. Als bewijs van aandenken, aan de 25»jarige allergenoeglijkste samenwerking met Gemeen» te en Burgerlijk Armbestuur en om den dank voor uw zoo te prijzen optreden als medicus bieden wij U van Gemeentewege een ruststoel aan, met de wensch, dat ge terugkomende van Uwen geneeskundigen arbeid, daarin nog vele jaren moogt uitrusten en als ge Uw dan daarin neervleit in uwe kamer, wil dan daar» bij denken hoe te Herkingen uwen arbeid op prijs gesteld wordt. Wij hopen niet, dat het rusten daarin spoedig doet verlangen naar absolute rust, neen, wij wenschen U nog vele jaren van gezondheid en kracht toe, om kon het zijn, nog lang Uwe gaven aan Herkingen te geven. Als geneesheer, hebt ge het leven zien ter wereld komen, maar ook het leven zien ont» vlieden, waartegen ge, ondanks uwe bekwaam» heid machteloos stond, want het einde van alles hier beneden is de dood, en de beschik» king van leven en dood stond daarboven. Wat ge dan ook hebt mogen doen en naar wij van harte hopen nog vele jaren zult mogen doen, is te danken aan den Grooten Medicijn» meester, aan den Bestuurder van het heelal, die U met vele gaven heeft toegerust en Zijnen zegen aan de middelen niet heeft onthouden Mogen de ernstige bevindingen, die ge als geneesheer hebt gehad, dan ook voeren tot dien Grooten Medicijnmeester. Hij geve U nog vele jaren kracht, kennis en gezondheid om hier Uw taak voort te zet» ten, zij het in de meest gezegende omstandig» heden voor U en Uw gezin. Moge het einde zijn een belooning voor het goede gebruik Uwer talenten en een in genade opnemen hier Boven en moge deze U aangeboden ruststoel het symbool en voor» afschaduwing zijn van het volgens Openbaring 321 eenmaal zitten met de geloovigen en met Christus in Zijnen Troon. Hierop werd het woord gevoerd door den heer v. Houd^ hoofd der bijz. school alhier Hooggeachte Jubilaris I Het is thans voor u een gedenkwaardige dag heden 1 Oct. Het is toch thans 25 jaar geleden, dat u zich als dokter aan de ge» meente Herkingen hebt verbonden en gedu» rende dien tijd, hoewel niet als burger, om» dat ge in Nieuwe Tonge woonachtig zijt, maar dan toch als meelevend en meevoelend met de burgers van deze gemeente, gedurende 25 jaar in nauw contact Jhebt gestaan. 25 jaar achtereenhebt ge toch onze zie» kenkamers betreden. En dit is van het grootste belang, daar de zieken ons na aan het hart liggen en zij waardeeren wat anderen voor hen doen, vooral wat de dokter doet, hetgeen de zieken, maar ook de familiebetrekkingen, ten zeerste waardeeren en tot ons hart spreekt. Deze dag jubileert u als dokter en daar» mede wenschen wij u namens de burgerij te feliciteerert en danken u voor wat u voor onze zieken gedaan hebt Als leek zijn wij niet in staat uw verdiensten naar waarde te schatten, wat alleen door een vergadering van medici zou kunnen geschie» den, maar wel kan beoordeeld worden dat het publiek het volste vertrouwen in u als dokter stelt, wat voor de patiënten van groot belang is en met dat vertrouwen complemen» teeren wij u. Wel kunnen wij als leek beoordeelen dat u met de meeste toewijding bij nacht en ontij voor de zieken gereed hebt gestaan, u zelf weinig rust gevende vooral daar u de praktijk van twee gemeenten bediend. Dokter van Gelder, u waart onze zieken niet een vreemde en voelde mee met uw pa» tiënten en bloedverwanten. We danken u er voor, voor etgeen ge gedaan hebt om het lijden der zieken te ver» lichten, ook voor uw patiënten in de toekomst. Ook buiten uw gewonen kring waart ge werkzaam, getuige uw actie voor de zieken» auto, waarvan het initiatief van u is uitgegaan en geheel uw werk is. Op ons rust dan ook de aangename plicht, namens de burgerij, met waardeering en blijd» schap te spreken voor de zorg en toewijding waarin ge in deze 25 jaar onze zieken hebt behandeld. Ook u, Mevrouw van Gelder, danken wij er voor, want ook in het onrustig doktersle» ven had ge uw aandeel. Als blijk van waardeering bieden wij u spontaan namens de burgerij, eenige geschen» ken aan, waaraan zoowel het dubbeltje van den arme als de gulden van den rijke heeft bijgedragen en wil ik gaarne de tolk zijn om de achting en dankbaarheid der ingezetenen aan u over te dragen. Verder spreek ik den wensch uit dat Cod u en uw gezin zegene en u en Mevrouw voor en met uw gezin nog vele jaren gespaart moge blijven en dat de Heere uw praktijk zegene, welke naar wij hopen door u nog vele jaren zult mogen uitoefenen, en dat wij nog vele jaren u, dokter van Gelder, mogen noemen onzen dokter. Ik dank U 1 Vervolgens sprak de heer van Weel lid van den Gemeenteraad, nog eenige woorden waarbij hij den jubilaris dankte voor alles wat hij in al die jaren die ze te Herkingen woonachtig zijn, voor hem en gezin als ge» neesheer was geweest. Slot volgt in ons a.s. Dinsdag nummer). GOEDEREEDE. De prijs der melk is me4 2 cent per Liier opgeslagen en is nu 16 een per Liter. Zaterdag 10 October zal de heer K. Soeteman een winkel openen in fijne vleesch» waren ingericht naar de eischen des tijds. Toen F. v. H Maandag met een wagen juin van den Hoofddijk afreed sloeg het op de hands paard over de streng en voortging het doch niet lang want al sproedig geraakte paarden en wagen in de sloot en de knecht 40 cent per regel. •LEEUVKARPEIV onder de wagen, die zich nogal bezeerde, doch wonder boven wonder er het leven afbracht. De heer D. Lodder heeft een stuk land aangekocht tot het plaatsen van een warenhuis voor druiventeelt. De uitkomst van meeting en schatting van bebouwde en onbebouwde eigendommen zal gedurende de maand October ter secretarie ter inzage liggen. OUDDORP. Als lid der Plaatsel. Comm. voor den Bijz. Vrijw. Landstorm Verband »Monden der Maas« is benoemd A. v. d. Kemp alhier. Met dezen bestaat genoemde comm. verder uit de H.H. Gobius du Sart, T. Tanis Tz, KI. Westhoeve en G. H. Tanis. Drie personen zijn uit de tram gespron» gen voor dat deze stilstond. Daarom is tegen hen proces» verbaal opgemaakt. Juist met uit» stappen uit een rijdende tram gebeuren de ergste ongelukken. Ook vijf melkveehouders zijn bekeurd omdat zij met hun maten niet aan de ijkwet hebben voldaan. Naar wij vernemen is de smid v. D. in een vroeg morgenuur bekeurd wegens overtre» ding van de arbeidswet. Alle wielrijders worden er opmerkzaam op gemaakt, dat hun rijwielen op publieke wegen, van een helder brandend licht moeten zijn voorzien in den tijd tusschen een half uur na en tot een half uur voor zonsopgang. En verder is het tenslotte aan de bestuurders van voertuigen verboden om in de kom der ge» meente, bij het omrijden van hoeken van straten en wegen harder te rijden dan stapvoets. j- Doör de cichoreidrogerij »Eendracht« is reeds de eerste lading gedroogde wortelen, nieuwe oogst, verscheept. Naar men verneemt is deze partij in voorkoop verkocht voor f 11,50 per 100 kilo. f Een stier, toebehoorende aan de wed. T is uit een weide aan den Middeldijk gebroken en heeft op den weg een paard aangevallen van den koopman S. Het paard bekwam een diepe wonde in de borst waardoor de hulp van een veearts noodzakelijk was f Op de beurs besteedde men deze week voor de groote zaaiuien f 1,95 en voor de kleine soort f 3,— per mud van 60 kilo. Van» wege de daling der prijs was de handel traag. De aangevoerde graskalveren deden gemid» deld van 60—90 en biggen van 16—20 gulden beiden per stuk. f Van den landbouwer V. geraakte een wagen met uien geladen in een diepe sloot. De voerman wist nog bijtijds uit den wagen te springen. De wagen beliep nogal belang» rijke schade op. HELLEVOETSLUIS. De verkoop van speldjes ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht f 51,07. NIEUW'HELVOET. Goede vangst Door de Rijkspolitie te Krimpen a/d Lek is aange» houden de alhier wonende A M toen hij aldaar in een kerk wilde inbreken. Daar den laatsten tijd herhaaldelijk in kerken en scholen is ingebroken*. is in die richting een onder» zoek ingesteld en heeft hij bekend zich nog op een zevental plaatsen aan inbraak te heb» ben schuldig gemaakt. M. is meerdere malen met de Justitie in aanraking geweest en heeft de Rijkspolitie dus een goede vangst gedaan. ZUIDLAND. Verleden week had de heer W. van Sint»Maartensdijk het ongeluk, bij de bediening van een zaagmachine, op zoodanige wijze daarmee in aanraking te komen, dat zijn duim werd afgezaagd. Dr. Zwaan ver» leende geneeskundige hulp. Dinsdagavond had de heer Drost het ongeluk met zijn auto te water te gerakeu. Het incident had tot oorzaak, dat de heer Drost, die zelf chauffeurde, het gezicht plot» seling door een zwaren nevel werd benomen, zoodat hij een bocht niet tijdig bemerkte. Het ongeval liep zonder persoonlij ke ongelukken af. ROCRANJE. Zooals reeds eerder is ge» meld is het Bestuur van het Fanfarekorps »Ons Genoegen« voornemens in de Kerstweek een bazar te houden. Tot bestuursleden van het bazarcomité zijn gekozen Mej. A. Lan» gendoen»Dekker, Presidente, en Mej. T. W. de Kloe, Secretaresse»Penningmeesteresse. Door laatstgenoemde zullen cadeaux in ontvangst worden genomen. Zij, die iets voor ons muziekcorps gevoelen geven een cadeau. Hoe gering het ook zij, alles zal ongetwijfeld in dank worden aange» nomen. Na 1 October 1925 moeten de maten en gewichten het goedkeuringsmerk dragen van de letter B. De nieuw benoemde burgemeester, de Edelachtb. Heer P. F. Zeeman schonk een bedrag van f 100,— voor tractatie der school» kinderen. In verband met de door den nieuwen burgemeester toegezonden gift hadden de kin» deren der O. L. S. in het dorp een feestje. Op dien dag werden ze onthaald op choco» lademelk en koekjes. Na hun hart aan al die lekkernijen te hebben opgehaald zijn ze wel» gemoed en met een blijde herinnering aan den nieuwen burgervader naar huis terugge» keerd. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 11 October 1925 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en nam. 2 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Japchen. Oude Tonge, v.m. 9.30 uur Ds. Bax. Herkingen, n m. 2 uur Ds. van As. Dirksland, v m. 9,30 Ds. van As en 's av. 6 uur leesdienst. Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds Baarslag. Goedereede, v.m. en nam. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Bax (coll.) GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en n.m. 6,30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Graaff. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur leesd. Stellendam, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Bou» ma Em. pred. te Rijsenburg. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer Nieuw=Helvoet, v.m. 9,30 uur Ds. Westerhuis. Hellevoetsluis, n.m. 5 uur Ds. Westerhuis. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Blois. Herkingen, v.m. 9, n.m. 2 en 's av 6 uur leesd. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, geen dienst. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. Woensdagavond om half acht had in de Chr, Weeshuisschool aan den Langeweg de viering plaats van het 1272'jarig bestaan der Jongelingsvereeniging Psalm 119:9 te Sommelsdijk. Het gezellige zaaltje was goed bezet, een vijftigtal personen waren opgeko» men. Vescheidene begunstigers der vereeniging met hunne vrouwen en dochters hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven om met de vereeniging samen het blijde feit te herdenken. De vergadering werd geopend met het zin» gen van Ps. 119 5, waarna de voorzitter, vr. Jan Knape Mzn. een gedeelte voorlas uit de Bergrede en voorging in gebed. Daarna werd ter kennis van de vergadering gebracht een brief van vr. L. Koster te Delft, oud'lid en »voorz. der vereen., waarin hij het betreurde niet zelf op dezen avond tegen» woordig te kunnen zijn. Waar hij nog zoo kort geleden de vereen, verliet en met zoo» vele banden aan haar verbonden was, had hij zoo gaarne samen nog eens al het door» leefde herdacht. Daarna nam de voorzitter het woord om tot de vergadering te spreken overVan wat is voorbijgegaan en van wat nu is. Spr. zeide zich te hebben voorgenomen om de geschie» denis der vereen, te verhalen en beloofde dit zoo interressant mogelijk te zullen doen. Hij zou weinig namen, datums en jaartallen noe» men, omdat hij niet bedoelde een verslag te leveren, maar een verhaal, waarin de voorbij» gegane tijden leefden. In zijn referaat wilde spr. deze ééne groote gedachte vasthouden Hoe is onze vereen, geworden tot wat ze nu is, hoe is het beginsel dat nu in haar leeft geworden en gegroeid. Vanaf de oprichting der vereen, ging spr. de geschiedenis na en teekende de lijnen, waarlangs het Geref. be» giusel dat in de vereen, leeft, zich ontwik» kelde, daarbij even stilstaande bij de verschil» lende hoofdmomenten in deze ontwikkeling. Van een vereen, van jongelinge met Chr. be» lijdenis, maar toch met zeer verschillende op» vattingen, is onze vereen., aldus spr., gewor» den tot een vereen, wier leden allen de zui» vere Geref. waarheid liefhebben en die er naar streven om in die waarheid toe te ne» men in kennis. En dat is onze vereen, eerst geworden na veel moete en strijd. De ge» schiedenis onzer vereen, is geen alledaagsche, zij had soms zware stormen te verduren en moeilijke tijden te doorworsttlen, maar Gode zij dank, een bloeiende vereen, mag nu haar 12'/2»jarig bestaan vieren. Wel een vereen, klein in ledental, maar eene die sterk is door den vriendschapsband, die allen te samen» houdt en door de liefde tot dezelfde Geref. beginselen. Aan het slot zijner voordracht richtte spr. zich tot zijn medeleven, hen op» wekkend tot ernstigen arbeid en tot een ern» stig leven. Men zegt van ons, aldus spr., dat er bij ons zooveel door kan, dat wij het zoo licht opnemen, laten wij" in ons leven toonen, dat men dat liegt. En dat kunnen wij alleen als we angstvallig vasthouden aan het woord van onzen God en als we met al ons ver» mogen trachten om ons leven in preciese overeenstemming te doen zijn met de heerlijke beginselen, die wij de onze noemen. En als we dan straks het leven ingaan als mannen, dan zullen wij samen met 's Konings soldaten niet ophouden met kerk en school en politiek ja met heel de wereld te beroeren, totdat de Kruisbanier van Koning Jezus waaien zal hoog boven het woelen der volkeren. En dan bij alle verguizing en smaad troost ons de belofte van;, den Christus Die overwint die zal alles beërven en ik zal hen geven de krone des levens. Vervolgens kreeg vr. D. van der Stoep het woord om voor de vergadering een tweetal stukken uit onze Nederl. letterkunde voor te dragen. De Voorzitter zeide den spreker dank voor zijn meesterlijke voordracht. Dan Pauze, waarin de verg. een verfrissing werd aangeboden. De heer Boekhoven speelde vaderlandsche liederen op het orgel, die tot meezingen dwongen en natuurlijk ook ons Bondslied. Na de Pauze bracht de afgevaardigde van de J. V. te den Bommel een felicitatie uit. Dan kreeg vr. Witvliet het woord om zijn inleiding voor te dragen getiteldHet vijfde gebod. Het was een mooie inleiding, waarbij het ons vooral trof dat de inleider het vraag» stuk behandelde met het oog op de behoeften van den jongeling. Bij de bespreking ontwik» kelde zich een debat tusschen den inleider en bezoeker A. Krijgsman. Daarna werden nog enkele oogenblikken pauze gegeven, waarin nogmaals een verfris» sching werd aangeboden. Het orgel juichte nog eens onder de vlugge vingeren van den heer Boekhoven en de vergadering natuurlijk met haar mee. Dan kreeg vr. Joh. Knape Mz. gelegenheid om voor te dragen Het sterven van Lorenzo de Medicis. Dit tragisch stuk werd met stille aandacht aangehoord. Tot slot gaf de voorzitter het woord aan vr. K. C. van Spronsen, eerelid der vereen., die een woord sprak »van hart tot hart« naar aanleiding van hetgeen de heer Pontier een» maal schreef in het gedenkboek van den bond: »De jongelingsvereeniging heeft dan eerst haar rechte plaats in het leven van den jongeling ingenomen, wanneer zij voor hem geworden is de weg waarlangs hij geraakt tot zijn le» vensideaaldienstbaar te kunnen zijn aan de komst van Gods koninkrijk I« De Voorz. zeide den spr. hartelijk dank voor de bereidvaardigheid, waarmee hij had voldaan aan het verzoek der vereen, om op dezen avond het slotwoord te voeren. De banden tusschen vr. van Spronzen zijn nauw, de vereen, is veel aan hem verschuldigd. Na» mens de vereeniging dankte hij hem voor de hartelijke en leerzame woorden die hij ge» sproken had. Dan dankte de voorz. de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en riep hen allen een hartelijk»Tot weerziens op onze Jaarverga» dering» toe. Hij zeide moeder Gideon dank voor de bereidwilligheid waarmee zij de voor» ziening van de consumptie op zich had ge» nomen en den heer Boekhoven voor zijn heerlijk orgelspel. Daarna werd de verg. door vr. Van Spron» sen met dankgebed gesloten.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4