If j Sociaal democratie en Godsdienst. AD U El H li I Kerk en School. Gemeenteraad* Posterijen* Visscherij. Rechtzaken. maJ Di jiiiiKe Hu Na mm. 200. olm. 2 1 Plaatselijk Nieuws. JLand- en Tuinbouw. Gei slijpen var mesjes, Kt aan Tevred BV a. I B i - Hv I h i 1 0 m In de dagen der verkiezingen kwam na af* loop eener meeting, alwaar veel socialisten tegenwoordig waren, enkele dezer heeren naar voren en vertelden den spreker dat het niet waar was wat deze zeide, als zou het socialisme en den godsdienst niet samengaan Zij meenden dat het socialisme slechts een economische fac» tor was in de samenleving, een partij die slechts optrad voor de belangen der arbeiders De godsdienst stond hier buiten. Zij zelf kwamen dan ook trouw ter kerk bij een orthodoxen predikant. Zij geloofden in God en Zijn Woord en meenden toch tevens socialist te kunnen zijn. Godsdienst is privaatzaak 1 Hoewel het ons tegen de borst stuit, nemen we hierover een stukje van Kleerekooper, dat hij schreef in zijn blad het socialistisch orgaan »Hef Volk*, waarin blijkt dat godsdienst bij de Sociaaldemocraten geen privaatzaak is, maar een voorwerp van de vuilste spot en de diepste heiligschennis. Luister naar de spottaal van dezen Anti* christelijken geest OPROERIGE KRABBELS. Geels en GroensKerken. Elke zonde straft zich De vroompjes gaan niet naar de komedie. Daardoor hebben zij geen flauw benul van den bouw van een tooneelstuk. En als men hun dan het aller, geniaalste drama aller eeuwen voorzet, dan gaan zij, precies als de kleine kinderen, met elkaar hakketakken of het wel écht gebeurd is. Zóó zit het in elkaar: Adam ging den grooten tuin in. Allemaal voor hem. Op het allerlekkerste na. Eén hap van bet allerlek, kerste en je bent er geweest voorgoed. Zeer goed 1 Zóó is het leven 1 Dit is het Eerste Bedrijf. Nauwelijks is aldus de zondige begeerte op aarde mogelijk geworden of Adam voelt zich misdeeld Hij moet hulp. hebben om van 't begeerlijkste af te blijven. Hij bekijkt de dieren. Hij trekt die allerstomste konklu. sie van den ouden Adam hij komt een vrouw tekort 1 Als hulp, wél te verstaan, om van 't begeerlijkste af te blijven 1 Dit is het Tweede Bedrijf 1 Nauwelijks is de vrouw, zelfs ongeboren nog, in het spel of Adam heeft de oogen al dicht. Als hij ze weer open doet is het éérste wat.ie merkt, dat er een stuk solied gebeente in zijn binnenste door een weeke plek is vervangen. En inderdaad, er staat een vrouw naast hem Dit is het Derde Bedrijf 1 Adam bekijkt het geschenk maar kent het nog niet. Hij meent zelfs, dat hier een stuk staat van hemzelf, dat düs voorgoed van hem afhankelijk zal zijn 1 Door dit mis. verstand, aldus het drama, loopen sedert dien de kinderen altijd nog van huis weg naar een woud, om één vleesch te worden. Adam echter en zijn helpster om van het begeerlijkste kf te blijven (aldus, in één adem voortgaande, het treurspel) zijn alle twee ganschelijk niet gekleed, maar aange. zien zij nog alléén met God gesproken heb» ben en nog niet met godsdienstigen, scha» men zij zich niet En daar staat de slang. Zijn moment is daar: Eva is er. Adam heeft haar schaamte» loos aangekeken. Er moet van het begeer» lijkste afgebleven worden .En daar staat de slang 1 En dan vragen die ezels nog of 't waar gebeurd is 1 Kiest wie gij dienen wiltl Maar blijft niet zeggen dat gij èn den Schep» per van Hemel en Aarde dienen kunt èn tevens socialist zijn, want dan maakt gij U eveneens schuldig aan deze heiligschennis waarin ge den spotlach van den Satan beluis» tert 1 SOMMELSDIIK.** Voor de Suppletiekas der christ. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede werd uit deze gemeente van 30 Mei tot 30. Augustus ontvangen de som van f 85.46. De werkzaamheden in het landbouw» bedrijf nemen op 't oogenblik alle handen in beslag. Er stonden dan ook deze week geen werkzoekenden bij het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling ingeschreven. Zelfs voor vele kinderen is er werk met het uit» zoeken van erwten. Deze week werden aan aardappelen, uien en paardepeen 2500 H.L. verscheept. MIDDELHARNIS. Vrijdagavond stelde een z.g. kasjesman in net logement Metier zich zoo woest aan, dat hij door de gemeente» veldwachters in het arrestanten lokaal werd opgeborgen. H. v. Eek had 't ongeluk tijdens zijn landwerk zijn hand zoo ernstig te verwonden dat geneeskundige hulp noodzakelijk was De burgemeester van Middelharnis maakt bekend dat een opgaaf van uitkomsten der metjng en schatting van gebouwde en onge» bouwde eigendommen in deze gemeente ge» legen van 1 tot 30 Oct. voor een ieder ter gemeente secretaris ter inzage ligt. STAD N. 'T HARINGVLIET.** Voor de Suppletiekas der christ. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede werd uit deze ge» meente van 30 Mei tot 30 Augustus ontvan» gen de som van f 13.62'/2. Zaterdag 10 Oct. des nam. 2 uur bestaat gelegenheid tot kostelooze in» en herinenting ten huize van den gemeente.geneesheer. Een opgaaf van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen ligt tot November a.s. ter ge» meentesecretarie ter inzage. De collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente opgebracht f 23.24 DEN BOMMEL.** Voor de Suppletiekas der christ. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede werd uit deze gemeente van 30 Mei tot 30 Augustus ontvangen de som van f 46.75. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 3675 H.L aardappelen. Tegen C. j. H. alhier is proces»verbaal opgemaakt voor het rijden over de spoorbaan der R.T.M. De Regenmeter gaf over de maand Sept. j.l. een neerslag van 180,3 m.M., tegen 93,4 m.M. over dezelfde maand van het vorig jaar. Ter secretarie ligt gedurende de maand October ter inzage een opgave van uitkomsten der schatting als bedoeld in de artikelen 15, 23, 43 der wet op de Grondbelastingen. OUDE TONGE.0* Voor de Suppletiekas der chris. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede werd uit deze gemeente van 3 Mei tot 30 Augustus ontvangen de som van f 15.40 De gemeentesopzichter Rietsma heeft tegen 1 Maart a.s. of eerder zijn ontslag aangevraagd. B. en W. maken bekend dat de meeting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen gedurende 30 dagen ter inzage ligt. De handel in veldvruchten is slap. Uien f 2. Aardappelen f 2,50 en koepeen f 1,25. NIEUWE TONGE. De oudste inwoner dezer gemeente, dhr. G. Zaaijer, herdacht dezer dagen zijn 94ste geboortedag. J.l. v/eek werden van hier vervoerd 1600 balen uien en 200 balen peen. DIRKSLAND.** Voor de Suppletiekas der christ vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede werd uit deze gemeente van 30 Mei tot 30 Augustus ontvangen de som van f 90- Tot wijkverpleegster alhier is benoemd Mej. van Heijselendoorn, Directrice van het tehuis voor ouden van dagen te Leiden. De dienstplichtigen der lichting 1925 D. A. Jansen en A. Vroegindeweij zijn Maandag 5 October bij het 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom ingelijfd. MELISSANT. De opgave van de uitkomst der meeting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigendommen welke binnen deze gemeente zijn gelegen ligt gedurende dertig dagen ter Gemeente»secretarie ter inzage. HERRINGEN.** Voor de Suppletatiekas der christ. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede werd uit deze gemeente van 30 Mei tot 30 Augustus ontvangen de som van f 24 92V2. Door Ged Staten is de rekening der Ge» meente over 1923 thans vastgesteld. Door den Gemeenteraad werd afwijzend beschikt op een subsidieaanvrage uit de ge» meentekas over 1926 ten behoede der Districts Arbeidsbeurs. Binnenkort zullen sollicitanten worden opgeroepen voor gemeentesveldwachter. STELLENDAM. Tegen M. S. alhier is proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet. De uitkomst der hermeting en herschat» ting van de belastbare opbrengst der gebouw» de en ongebouwde eigendommen ligt vanaf 5 Oct. tot en met 5 Novenber a.s. ter secreta» rie ter inzage voor belanghebbenden. De vorige week werden van hier verzon» den 350 balen uien, 300 H.L. koepeen en 50 H L aardappelen. Bij de Gebr. Human is Mond» en Klauw» zeer geconstateerd onder een koppel vee de vorige week van elders aangekocht. GOEDEREEDE.* Bij de op 2 dezer plaats gehad hebbende veiling ten overstaan van notaris Van den Berg zijn ingezet a. 0 47.95 H.A. 1 G. 13 R. bouwland onder den Havendijk alhier, door A. van Erkelens alhier op f 2210. b. 0 47.40 H.A. 1 G. 10 R bouwland alsvoor, door J Hameeteman te Ouddorp op f 2210. c. 0 46 75 H.A. 1 G. 5 R bouwland als» voor, door A. van Asperen alhier op f 2210. d. Een huis met grond alhier aan het Ha» venhoofd, door A. van Wijk alhier op f 1140. e. Een huis met schuur en grond alhier aan den Nieuwendijk, door J. van Splunder Az. té Ouddorp op f 1220. f. een perceel bouwland aldaar, groot 0.79.10 H.A. 1 G. 217 R. dooi J. van Dam Tz. te Ouddorp op f 2270. De vorige week werd door een stoomboot de lijn afgevaren die het net aan het vaartuig van J. Bakelaar verbond, zoodat het geheele net verloren ging. Het vaartuig werd niet aangevaren, dat foutief in het nummer van Woensdag j.l. vermeld werd. Zaterdag is de dag om de visschersvaar» tuigen schoon te maken en een kwastje teer te geven. Zoo ook het schip van T. De schip» per ging inspectie houden en zag nog een overgeslagen plek. Even de kwast genomen enplons, de schipper tusschen kaai en schip, kopje onder, maar hij was spoedig op den wal. Toen L. K. met paard en wagen de ha» venbrug opreed, sloeg zijn paard de staart over de leidsels en voort ging het al hollende door de gemeente, een straatlantaarn midden door, de molenwagen een eind medegenomen en toen ging het paard zonder de wagen de gemeente uit en eerst in den Oostdijk werd het tot staan gebracht na nog al aardig ma» terieelc schade te hebben aangebracht. Van den veehouder A. K. stierf een kalf Bij onderzoek bleek het te zijn gestorven doordat er een twee decimeter lange staaldraad in de longen zat. Toen C. v. V>ezel met paard en kar over den weg reed, werd zijn paard aangevallen door een over den weg loopenden stier, die een diepe wonde met zijn horens in de borst van het paard stak die door een veearts moest worden opgekramt. De Roode Kruis»collecte heeft langs de huizen f 20,05 en de verkoop van speldjes f 10,— opgebracht. De bouwknecht C. v. S. kreeg van een paard een trap tegen zijn dij en zal wel eeni» gen tijd gedwongen werkloos zijn. Uitslag aanbesteding van het op den wagen leveren en vervoer per as naar het schip, van 100 ton gedroogde cichorei wor» telen. Op den wagen f 0,58 per ton P. Breen, rijden f 0,32 per ton C. van Erkelens. OUDDORP. De prijs der cichorei was op het eind der vorige week f 18 a f 18,50 per 1000 kilowordt de cichorei onmiddelijk na den koop aan de fabriek gebracht dan wordt f 20 gegeven. Van de sjalotten prijs f 4,50 a f 5,60 per baal van 50 kilo, werd de vorige week 760 baal omgezet. De handel hierin was vlug en de prijs vast. De groote zaai uien doen f 2 a f 2,10 de kleine f 3,40 a f 3,60 per baal van 60 kilo. Van de aardap» pelen is de prijs der Zeeuwsche blauwe f 2,90 a f 3,50 en der eigenheimers f 2 a f 2,40 per mud van 70 kilo. Voor de suikerbieten, mits franco aan de laadplaatsen gebracht, wordt f 16,50 a f 17 per 1000 kilo betaald. Een vijftal winkeliers zijn bekeurd, om» dat hun gewichten niet waren geijkt, zooals het moest. Bij T. T. is een aardappelplant gerooit, waaraan 245 stuks groote en kleine aardap» pelen zaten. Door het spel der kinderen geraakte een hoop hooi van K. V. in brand. Gelukkig kon het brandje spoedig gebluischt worden. HELLEVOËTSLUIS. Mevrouw Lindstee» Struik (R.»K.) welke benoemd was tot lid van den Gemeenteraad woont sinds eenige tijd jn Amsterdam. TINTE. Het daartoe benoemde Comité uit het Bestuur van de Vereen, voor Chr. Belangen hoopt in 't begin der maanden November, December, Januari en Februari verschillende sprekers uit eigen kring te doen optreden. Deze »Winterlezigen« zullen aan» vangen met eene spreekbeurt te vervullen door Ds. G Mak, Geref pred van Den Briel en Tinte. Voor de restauratie der Geref Kerk al» hier is een vrij aanzienlijk bedrag noodig. Met blijdschap kan worden medegedeeld, dat dit bedrag er komt, daar voor flnke bedragen wordt ingeteekend op de lijst van offers voor dit doel. Zoo zullen wij na niet al te langen tijd hier drie keurig ingerichte gebouwen bezittenKerk, School en Vereenigingsgebouw. Bij gelegenheid van de installatie van den nieuwen Burgemeester van Rockanje.'den heer Zeeman, op jl. Vrijdag, werden de kin» deren op al de scholen mild door ZEdacht» bare getracteerd. SOMMELSDIJK. Nu de zomertijd weer een einde genomen heeft beginnen de scholen des middags weer om half twee. De wintercatechisatiën zullen deze week weder in de Ned. Herv. Kerk beginnen en welmeisjes tot 16 jaar Dinsdagsavonds van 7—8 uur, meisjes boven 16 jaar van 8—9 uur; jongens tot 16 jaar Donderdagsavonds van 7—8 uur, jongens boven 16 jaar van 8—9 uur. MIDDELHARNIS. Woensdag, 30 Sept, her» dacht Ds. A. M. den Oudsten, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn 25»jarige ambtsbediening. Des avonds hield de Jubilaris een rede naar aanleiding van 2 Sam. 7 18b »Wie ben ik, Heere, Heere, en wat is mijn huis, dat Gij mij tot hiertoe gebracht hebt Spreker stond achtereenvolgens stil bij Ie. Wie David was; 2e. Wat zijn huis was en 3e. Wie de Ileere was, om daarna zijn tekstwoorden te beschouwen met toepassing op ziebzeive. In het 2e deel zijner rede re» leveerde hij in 't kort zijn verblijf in de 8 gemeenten, die hij mocht dienen, n.l. Hage» stein, Kockengen, Wezep, St. Maartensdijk, Monster, Nijkerk, Dinteloord en Middelharnis waaruit duidelijk bleek, dat de vijandschap der wereld ook dezen Dienaar des Woords niet gespaard bleef, maar ook dat Zijn pre» diking rijke vrucht gedragen heeft. We zullen echter op deze rede niet verder ingaan, aan» gezien ze in druk is verschenen en dus voor ieder verkrijgbaar is. Zij is voorzien van een fraat portret van de Jubilaris. Het batig saldo komt ten goede aan het Studie» fonds van den Geref. Bond. Na de predicatie werd de Jubilaris toegesproken door Ds. Van Montfrans, die de gemeente verzocht haar Herder en Leeraar toe te zingen Ps. 134 3, door Ds B»x en door Ds. Polhuis, Mede te» genwoordig waren o a. Ds. De Gidts en Ds. Baarslag, Burgemeester Den Hollander. Het heeft Ds. Den Oudsten, zooals vanzelf spreekt, niet aan blijken van belangstelling ont» broken, zoowel uit zijn vorige gemeenten (uit Dinteloord b.v was een heele deputatie voor deze gelegenheid overgekomen) als uit M'harnis. Meer dan ooit is gebleken, dat ook in M'harnis waardeering gevonden Wordt van den arbeid van dezen predikant, die »den vollen raad Gods« verkondigt. Zeer velen hebben den Jubilaris een bezoek gebracht. Wij bemerkten tal van fraaie bloemstukken, o.a een prachtige blpemenmand van de Jongedochtersvereeu. »Tabitha«. Reeds den vorigen avond had een samen» komst van meer intiemen aard plaats gevon» den in het Koor der kerk, welke vergadering stond onder leiding van den heer C. v. d. Sluys, Voorzitter der huldigings»commissie. Deze sprak eerst de gemeente toe, haar wij» zende op de vele critiek, die op allen en alles wordt uitgeoefend en haar atmoede aan pres» taties, o.a. op het gebied van de Herv. Geref. actie, het Chr. onderwijs en de jeugdarbeid. Vervolgens richtte hij zich tot den Jubilaris om in hartelijke bewoordingen dankbaar te gedenken zijn arbeid in vorige gemeenten en hier en zijn sympathie voor den Geref. Bond en Geref. Zendingsbond. Eindelijk bood hij namens de gemeente een prachtigen vulhaard aan. De heer A. Beversluis voerde het woord nameDS de Ned. Herv. Jongel. Vereen »Je» hova Nissi«, dankte den Eere»Voorz. voor zijn sympathie voor de J V. en bood aan de »En» cyclopaedie der Heilige Godgeleerdheid» van Kuyper. Broeder Koote herinnerde aan de de »moeiten des levcns«, die Ds. Den Oud= sten niet zijn gespaard geworden, tevens den wensch uitsprekend, dat de Heere met Zijn genade den prediker mocht nabij zijn. Broeder Baart herinnerde aan een ontmoeting, die hij met den Jubilaris had, reeds jaren geleden, toen Dirksland een beroep op Ds. den Oud» sten had uitgebracht, pe Jubilaris, alsnu het woord verkrijgend, zegt hoe goed het hem doet te bemerken, hoeveel vrienden hij in M'harnis heeft en dankt de gemeente en de Jong. Vereen, voor haar geschenken en de andere broeders voor hun hartelijke woorden. Gezongen wordt nog »Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht enz.« waarna de beer A. Beversluis met dankzegging eindigt. Stelle de Heere Ds. Den Oudsten tot rijken zegen 1 v. d. Sluys. MIDDELHARNIS. Den heer A. Beversluis Volontair aan de School met den Bijbel te Sommelsdijk is met ingang van 1 Nov. be» noemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Ouderkerk a/d IJssel. Als een bi» zonderheid zij hierbij vermeld dat naar deze betrekking 170 personen solliciteerden. Voor de catechisanten in de Ned. Herv Kerk zal door Ds den Oudsten geen catechi» satie worden gehouden. De catechisaties der Geref Gemeente heb» ben een aanvang genomen Ds de Blois geeft zijn onderwijs in het Zondagsschoolgebouw aan het Zandpad. DEN BOMMEL. De collecte in de N. H. Kerk ten bate van de Langstraat heeft opge» bracht f 57.— Zondag a.s, zal in de N. H. Kerk gelegen» heid worden gegeven tot Doopsbediening. Aangifte moet geschieden Vrijdagavond a.s. van 6 tot 7 uur. Aan de vroegere predikant bij de Ned. Herv. Kerk Ds. H. Japchen thans te Ede is door den Kerkeraad een toezegging»beroep gezonden. NIEUWE TONGE. Met ingang van 15 October a.s. is tot tijdelijk onderwijzer alhier benoemd dhr. A. Scherpenisse te St. Maar» tensdijk. DIRKSLAND. Wegens vervulling eener vacaturebeurt des nam. elders zal Ds. van As Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier alleen des voorm. 9,30 uur optreden, des nam. 6 uur zal er leesdienst worden gehouden. Aan de beurt' van aftreding als Ouder» ling en Diaken der Ned. Herv. Kerk, zijn de heeren Chr. Brooshooft, als Ouderling, en J. Breur Gz,, als Diaken. MELISSANT. De lijst van stemgerechtigde lidmaten der'Ned. Herv. Kerk ligt gedurende acht dagen ten huize van Ds. Baarslag ter inzage STELLENDAM. A.s Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk een collecte worden gehouden voor de Bijzondere Bewaarschool alhier. GOEDEREEDE. De collecte voor nood» lijdende kerken en personen heeft f 11,84 op» gebracht. Bij genoegzame deelname zal door den onderwijzer A. E. Snijder, geheel belangeloos in de komende winteravonden herhalings» onderwijs worden gegeven. OUDDORP. De beroepen predikant, Ds. Van Mastrigt van Harderwijk, is voornemens deze week de gemeente te bezoeken en hoopt a.s. Vrijdagavond te 6 uur in de Herv. Kerk op te treden. Ds. Bax van Oude Tonge hoopt a.s. Zondag des nam. te 2 ure de vacaturebeurt in de Herv. Kerk te vervullen. Dien dag wordt er gecollecteerd voor het Bouwfonds. Ook in den komenden wintertijd zal er op de Chr. School des avonds gelegenheid zijn om onderwijs te ontvangen. Voor aan» gifte en andere bijzonderheden, verwijzen wij naar een advertentie in dit blad geplaatst. NIEUW»HELVOET. Maandagavond werd in de Ned Herv. Kerk een.Kerkconcert gege» ven waaraan medewerkte Mevr. Alice Stokvis» Kramer, Sopraan uit Miinchen en den Heer L. de Bruin, Orgel uit den Briel. De extra=collecte in de Geref. Kerk 1.1. Zondag bracht f 43,50 op. VERGADERfNG van den Gemeen» teraad van OUDE TONGE, op Dins» dag 29 September, des v.m. half 11 uur. De voorzitter, burgemeester v. Schouwen, opent de vergadering waarna de notulen wor» den voorgelezen en onveranderd worden vast» gesteld. Verschillende ingek. st. worden ter kennis der leden gebracht. Aan het verzoek van Zoetervvoude om ad» haesie te betuigen aan zijn adres aan de Tweede Kamer om den zomertijd voor goed af te schaffen wordt op voorstel van B. en W. met alg. st. voldaan. Het verslag van den toestand der gemeente ligt voor de raadsleden ter visie. B. en W. bicden de gemeenterekening aan, sluitende in ontvangsten met f 119,447,04 en uitgaven f 116,682,21. Een batig slot alzoo van f 2,764,83. De kapitaaldienst in ontvang» sten met f 23,602,55 en uitgaven f 23,599,50. Batig slot f 305. B. en W bieden de rekening aan van het algem armbestuur sluitende in ontvangsten met f 16,153,92 en de uitgaven met f 6,382,92. Deze rekening sluit alzoo met een batig slot. van f 9,790,37. Voorts bieden B. en W. de rekening aan der boedel »Dabbe« welke sluit in ontvang» sten met f 4,525,215 en uitgaven f 2,269,42 Met een batig slot alzoo van f 2,255,215 De rekening van het Weeshuis sluit in ont» vangsten met f 529,90 en uitgaven f 437,44 Alzoo met een batig saldo van f 92,46 De gemeentebegrooting 1926 wordt aange» boden, sluitende in ontvang en uitgaaf met f 116,389,90 en de kapitaaldienst met een ontvang van f 5,103,05 en uitgaaf f 5000 en batig slot alzoo van f 103,05 De begrooting van het alg armbestuur sluit in ontvangsten en uitgaven met f 14,370,36s En de begrooting der boedel »Dabbe« in ontvangsten en uitgaven met f 5,388,535 en de begrooting van het Weeshuis in ontvang» sten en uitgaven met f 326,46 De commissie tot nazien der rekening be» staat uit de H.H Snijder, Beijer en v Loon en die tot onderzoek der begrooting uit de H.H G C v Schouwen, W Los en v d Boo» gaard De commissies werden bij stemming geko» zen Tengevolge der stichting der Bijz School moest de commissie van toezicht op het L O met 2 leden worden uitgebreid B en W be» velen aan de H.H Faas en v Loon Beiden worden gekozen Op voorstel»B en W wordt besloten de twee geldleeningen der gasfabriek te conver» teeren van 6 'n 5 Hetzelfde gebeurt met een gemeenteleening Het raadslid Beier (S D A P) had aan B en W de volgende vragen gesteld, in verband met de kwestie over de weegbrug I 1 Is het B en W bekend, dat de secretaris dezer gemeente aan den heer "Vis te Sommels» dijk heeft verzocht de weegbrug te keuren in plaats van te herstellen 2 Is bovenstaande juist, heeft dan de sec» retaris dit op eigen initiatief - of op last vau B en W gedaan 3 Indien mocht blijken, dat de handeling bedoeld in vraag 1 geen steun vindt in een opdracht van B en W, bent u met mij dan niet van oordeel, dat deze houding van den secretaris scherpe afkeuring verdient De voorzitter gaf op de vragen thans het volgende antwoord In antwoord op de vragen van den heer Beijer in zijn schrijven d.d 21 September 1925, waarvan wij met verwondering kennis namen, hebben wij de eer u het volgende mede te deelen 1 Dat bij een gesprek, omtrent weegbrug I, door den gemeente»opzichter Rientsma, aan de heeren Prince en Snijder en later ook aan den heer de Wit is medegedeeld op 11 Sep» tember j.l. dat hij wel wist, waarom de vorige weegbrug 1 was afgekeurddaar zat een amb» tenaar tusschen, en toen heeft ten slotte op aandringen van den heer Snijder, Rientsma, dien ambtenaar genoemddit was de secre< taris 2. Dat daarop de heeren Prince en Snijder, zijn gekomen bij den burgemeester voor een nader onderzoek omtrent bedoeld gezegde alstoen zijn geroepen en verschenen, opzichter Riemstra en daarna de secretaris, en heeft de Burgemeesier gezegd »Secretaris, u wordt ten laste gelegd, drt weegbrug I op uw advies is afgekeurd door Vis«. Hierop heeft de secre» taris geantwoord »ik weet van niets, ik heb toen Vis die brug is wezen repareeren, wel met Vis staan praten, maar in geen geval over het goed of afkeuren van die brug, dit had toch ook geen zin. Vis kwam om die brug te repareeren, wat hij dan ook heeft gedaan hij had geen opdracht de brug te keuren. Hierop zeide Rientsma»Ja, ik heb gezien dat de secretaris stond te praten met Vis, en toen dacht ik er het mijne van, en ook dat dat bij dat gesprek tegenwoordig was de heer Verweij»hij voegde toen nog den secretaris toe»ik heb zulks niet gezegd met de ge» dachte dat u er voordeel van zoudt hebben gehad.» Hierop heeft de Burgemeester laten roepen Verweij, die verscheen en verklaarde dat hij intertijd is tegenwoordig geweest bij het bedoelde gesprekhij zeide toen»er is toen in geen geval gesproken over goed» of afkeuren, siechts gekscherend gezegd, zou je hem niet inruilen voor een nieuwe een ge» woon praatjes. 3 Dat na de reparatie die brug weder spoedig niet het juiste gewicht aangaf, waarom de Burgemeester het wegen op die brug heeft stopgezet en in de wethoudersvergadering van 28 Januari 1925, na bespreking, op advies van de heeren Prince en opzichter Rientsma, werd besloten dit punt ter tafel te brengen in den Raad en voorloopig prijsopgaaf te vragen bij Massee te Goes 4 Dat in de vergadering van den gemeente» raad van 5 Februari 1925 het volgende is besproken Waarop uit de notulen dier vergadering het volgende wordt voorgelezen (6) Brengt de Voorzitter ter sprake weeg» brug I, en zegt dat die brug, steeds niet juist het gewicht aangeeft, ook niet na reparatie, waarom B. en W. een voorstel doen een nieuwe brug te koopen. De heer van den BERG zegt, dat hij ver» schillende malen die brug heeft gecontroleerd en telkens afwijking in het gewicht heeft ge» constateerd. De h^er PRINCE zegt ook herhaalde malen de brug te hebben beproefd, maar telkens gaf zij verschillen aan, dan veel, dan weinig, zij is niet zuiver. Na nog eenige bespreking, wordt met alge» meene stemmen besloten, tot aankoop van een nieuwe brug ter vervanging van weeg» brug I. Dit in antwoord op vraag 1, waardoor tevens het antwoord op de'overige vragen overbodig geacht wordt". De heer BEIER merkt op dat het niet zijn bedoeling was persoonlijkheden in dit geding te betrekken. Een verstandhouding als thans tusschen gemeenteambtenaren heerscht is der gemeente evenwel niet dienstig De VOORZITTER meent dat de gemeente» opzichter spijkers zoekt op laag water. Wethouder PRINCE (Lib.) zegt dat de ge» meente=i?pzichter den secretaris gebruikt om eigen persoon te dekken, zijn houding is on» hebbelijk. En het is niet de eerste maal dat zoo iets voorvalt. Met den bouw eener garage ging het evenzoo. De VOORZITTER leest een schrijven voor van den heer C. Vis Lzn. te Sommelsdijk, waaruit blijkt, dat deze overtuigd is dat alles wat den secretaris wordt ten laste gelegd on» gegrond en louter laster is. De heer BEIER niet te vreden met deze uiteenzetting der feiten, stelt een motie voor, waarin de wensch wordt uitgedrukt dat beide partijen gelijktijdig door B. en W. worden gehoord. De heer VAN SCHOUWEN (Lib) vraagt alvorens te stemmen, wat Beijer tot het stellen zijner vragen bewoog en hoe hij aan de stof voor die vragen kwam. Gaat hij op geruchten af of heeft hij zekere gegevens De heer BEIER verklaart hierop, dat het bericht uit Het Volk niet van zijn hand was en vraagt of de heer Snijder door B en W§j\ in deze kwestie gemengd was De heer SNIJDER geeft bevestigend ant» woord Het voorstebBeijer in stemming gebracht wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen Tegen stemden de heeren de Wit, Prince en van Schouwen Na de rondvraag volgt sluiting Van eJ onzer pr het groc volgende Hij ha. alles en i eenling s niet. Hij die hem Na de publiek zicht pre neemt hi nog knaj lijk ging zijn broei gekomen reukorgaa mattenklc zijn broei De vol Het Cc organisati dienst in dering var op behan wet« in Nu he opnieuw gen. Con Minister met de b einde een mogelijk pers het groote bt misbaren De Landbouw»Onderllnge. De maandelijksche groei der L.iO. en der T..O. Op 1 September 1925 trad per Provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L.=0. toe Provincie Aantal leden Loon Groningen 7 f 14.969,- Friesland 14 f 13.798,- Drente 18 f 11 531,— Overijsel 3 f 1.437,- Gelderland 7 f 4.546,- Utrecht 4 f 3 594,- N.»Holland 11 f 11 388,— Z.»Holland 9 f 10 673,- Zeeland 17 f 17 092,- N.»Brabant 13 f 6.712,- Totaaal 103 f 95.740,- Per 1 September 1925 traden als lid der T.»0. toe 19 werkgevers uitbetalende aan loon f 22.354,-. Sedert 1 Nov. 1924 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw«Onderlinge met '1415 uitbtalende f 1.422.252,— aan loon. De Tuinbouw»Onderlinge met 398 uitbalen» de f 584.123,— aan loon. De Secretaris, A. W. KEIJZER STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gedurende de vorige maand zijn op het postkantoor alhier behandeld 33 telegrammen 650 gesprekken en 36 oproepberichten STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 110 K.G. garnalen en bij de pellerijen aange» bracht. GOEDEREEDE. Op het Haringvliet is men druk begonnen met de kuilvisscherij De vorige week werd door de garnalen visschers 140—150 kilo per getij gevangen. OUDDORP. De visschers vingen in de vorige week van 500 tot 600 kilo garnalen per vaartuig, en verder 80 kilo schubben. Aan de Zuid«Holl het Prov. ven verzc lUel Het Be te Middel lijden van nejongen venhage, collecten aan het Middelhaij tot het p den heerj merdam. (w.g.) Maassluis gwammerl K. J- geven kerj dochter Oude Ton Met N flinke zei in christel verkeer en Brieven Vroeginde Faillissementen. Opgegeven door Van der Graaf Co. (afd. Handelsinformaties.) K. Koppenaal, winkelier en schilder te Oude Tonge, Kerkring 7. Cur. mr. A. Zaayer te Dirksland. ^•Terstond bij W. J. Dirksland Op een tegen 1 bij Heer niet benec voorzien, stand 26683 voo blad. De ond< leefd aan Adres No. 23, De Landl BELANG« 23 Octob Hotel MO Voorwaa voeging va Boomga Ondergei tevredenhe: verzekerir de Heer J te Melissat COEVERT dige uitbe paard. In s is deze Ma ten zeerste A. C. VA Dirksland

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2