Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair 9QISEL Zenuw tabletten Mijnhardt likelen No. 3161 WOENSDAG 7 OCTOBER 1926 40ste JAARGANG IN HOG SIGNO VINCES Uit de Pers. Gemeenteraad. i ooid, en Ije* voor aagazijn ïgen van s van al W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Adminis tralie, franco toe te zeadeai aan de Uitgevers ,r; v Nog nooit zóó zout geproefd. Reclame-IVIededeelingen. mÊÊM pp Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent FQ vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc, No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. I tallen. Ivarkenstallen, la en bij klein luntend middel g meewerkt om meststof f8' 1 om in de stal. strekt door het 12369 en 12370. Woord, en Geest. Ons werd toegezonden het eerste nummer van het gereformeerd weekblad Woord en Geest, van welk blad als eindredacteur op. treedt Dr. J. G. Geelkerken te Amsterdam. Het was te voorzien dat dit blad zou uit. komen. Toen het duidelijk werd dat het Gerefor. meerde weekblad De Reformatie onder leiding van Prof. Hepp, niet de richting insloeg van de z.g. »Jongeren« onder ons Gereformeerde volk en dientengevolge enkele medewerkers, die deze richting wèl in wilden, het blad in den steek lieten, sprak het schier vanzelf, dat deze dissidenten de eerste gelegenheid de beste zouden aangrijpen, om zélf de bazuin aan den mond te zetten. Deze gelegenheid is hun thans door de firma Bosch en Keuning te Baarn geboden. Het eerste nummer van dit nieuwe pers. product voorspelt weinig goeds. De geest jgarvan het is doortrokken, is bij uitnemend. id geschikt om het twistvuur onder onze gereformeerde menschen hoog te doen op. laaien, een vuur waarbij wel de hoofden heet maar de harten koud worden. Wij doen slechts enkele grepen In verband met het heengaan van Prof. Bouwman, wordt al in de eerste »driefakkel« (welke in dit blad de plaats van onze drie» star inneemt) door Dr. Geelkerken de vraag gesteld »of, nu afgedacht van de daar aanwezige technische hulpmiddelen en prac. tische opleidings.mogelijkheden voor maat. schappelijke beroepen, de atmosfeer onder ons, waarin wetenschappelijk gewerkt moet worden, wel zoodanig is, dat er met opge. wektheid en zonder toch eigenlijk onnoodige en onaanvaardbare belemmeringen wetenschap, pelijke arbeid van den eersten rang kan wor» den verricht*. Wanneer Prof. Buijtendijk een In Memoriam ^vijd. aan den onlangs overleden Prof. Ze. (lambergen, dan schrijft hij «Reeds zijn in. augureele rede was wetenschap, geen politieke propaganda, geen deftige inkleeding van volks meeningen«. -*') En verder«Zijn vroomheid belette hem menschelijke, zelfs vernuftige af. leidingen uit bijbelteksten voor christelijke wetenschap uit te geven. Gods Woord was hem te heilig voor goedkoope beginselcon. structie*. En dan «Met vele vrome, eerlijke naturen deelde hij het gemis aan wantrou. wen, kon niet vermoeden hoe maar al te vaak boosaardige critiek met een masker van vroomheid kan optreden, wanneer de klein, heid en onzuiverheid van gewoonte.denkbeel. den worden aangetoond«. Ds. v. d. Brink schrijft in hetzelfde num. mer onder het opschriftDe Vensters open «Sinds onze groote mannen, onze echte lei. ders ons ontvielen, staan onze kerkelijke ver. gaderingen inzonderheid helaas, onze generale synoden, al meer in het teeken van conserva. tisme. We gaan niet vooruit, maar veeleer achteruit. Noch op leerstelling, noch op litur. gisch gebied bleek het tot dusver mogelijk ook maar één belangrijke stap voorwaarts te doen. Het oude wordt krampachtig vastge. houden vooral uit vrees voor scheuring, zoodat niet ten onrechte beweerd werd, dat dan de scheurmakers de kerk regeeren, zij die leiding van zaken in handen hebben, doen al het mogelijks zelfs wel wat in de gemeente van Christus onmogelijk moest zijn, in ieder geval ontoelaatbaar dient te worden geacht, om hun machtspositie te behoudens. En in een artikelTucht over leer en leven werpt dezelfde schrijver onze kerken de be. schuldiging in het aangezicht dat zij bij toe. passing der tucht de personen aanzien. Hij schrijft: «Herhaaldelijk komt het voor, dat menschen van naam, van positie, van geld worden ontzien en de moed ontbreekt om hen broederlijk en liefdevol, eerlijk en oprecht te waarschuwen en te vermanen, of, a's dit vruchteloos blijkt, hun het gebruik der Sacramenten te ontzeggen. Dit geld voor. namelijk voor de gewone leden der kerk. En wat het opzicht betreft over de kerkedienaren met name de Dienaren des Woords, wordt al meer openbaaar een eenzijdig streven, om meer aandacht te schenken aan de leer dan aan het leven. Erger nog, er zijn mij gevallen bekend, waaruit duidelijk blijkt, dat men openlijke, ergerlijke zonden wilde bedekken en bemantelen, of, zooals het wel heet «in den doofpot stoppen« en dat diezelfde «men* met alle macht en middelen een kerkelijke tuchtoefening in 't leven riep, waar op zijn best slechts een schijn van kettersche gevoe. lens kon worden aangewezen«. De verdachtmaking aan het adres van onze leiders in het kerkelijk leven, liggen in deze citaten voor het grijpen. En de wijze waarop deze verdachtmakingen gelanceerd worden, zijn van de meest banale kwaliteit. Natuurlijk ontkennen ook wij niet dat er onvolmaaktheden in ons Gereformeerd leven schuilen en er binnen zekere grenzen ruimte moet zijn voor verschillende inzichten, maar de manier waarop Woord en Geest reeds in zijn proefnummer optreedt verdient sterke af. keuring. Ds. v. d. Brink schrijft«Met heiligen ernst moet er tegen geprotesteerd en gestreden worden.« Maar wij vragenis dit dan de wijze waar» op dien strijd moet gevoerd worden, moet hierin het nieuwe blad zijn bestaansgrond vin. den Dan nemen wij uw woord over en zeggen met het oog op het verschijnen van Woord en Geestn>Dit is in ons kerkelijk leven een veeg teeken, een sympthoom van kerkelijke ver wording Zóó wordt er onheilig vuur op het altaar gebracht en op. de straten van Askalon is er gejuich 1 cursiveering van ons, Red. V Kostelijke Lectuur. Kort op elkaar vinden we het Juli.Augus» tus dubbel nommer en dat van Sept. van het maandblad «Antirevolutionaire Staatkun' de«, dat bij Kok in Kampen uitkomt. Invloed natuurlijk der zomervacantie. Die opeenhoopmg van zooveel goeds I Wij vinden er aanleiding in, om nog eens weer dit tijdschrift onder de aandacht onzer lezers te brengen. De hoofdschotel in deze afleveringen is zeker wel 't artikel van mr. D. P. D. Fabius over «Het Karakter der Staten»Generaal«. Dat is nogeens weer de professor op den katheder, maar hij heeft nu zijn studenten onder alle rangen van ons a.r. volk, en al blijft het stevige kost, toch heeft hij zijn stuk zoo ge. schreven, dat een gewoon ontwikkeld burger» mensch het lezen en volgen kan. Voorts noemen we 't opstel van mr. Donner over de beslissing van mr. Heemskerk in de Dageraads»kwestie, waarbij ook de zaak van art. 36 onzer Geloofsbelijdenis weer ter sprake komt en, niet te vergeten i de waardevolle adviezen.rubriek van mr. Nooteboom. Sla men dét maandschrift niet overl Stellig elke kiesvereeniging en propaganda» c(ub moest een of meer exx. voor haar rekening nemenmen vindt reeds in den eersten jaar» gang uitvoerig stof voor degelijke inleidingen en besprekingen op de vergadering. En wie even kén, neme het voor zichzelf. Aan 't slot van zijn artikel in «Antirev. Staatkunde* schrijft de heer Fabius: «In samenvatting van het voorgaande, meen ik het karakter der Staten-Generaal te kunnen omschrijven als een uit het volk voortgekomen, en daarmede in voortdurend verband blijvend lichaam, aan welks mede. werking de Kroon in vele gevallen gebonden is, en dat, zonder eenig aandeel in het Staatsgezag nochtans geroepen is, in volko» men zelfstandigheid, met de Regeering de verantwoordelijkheid voor het beleid van 's lands zaken te dragen. Over dien zin alléén kan men al een stevige «inleiding* maken 1 Dezer dagen op een der vele, niet bij te houden zomermeetings, mengde zich ook Carry van Bruggen in 't debat, de bekende schrijfster. Hoe 't er nu zoo bij te pas kwam, doet er niet toe, Zij bracht het er bij te pas Doch zij vond, dat hoe eer hoe beter de zoo bekende bepaling uit onze Schoolwet moest, dat het openbaar onderwijs moet op» leiden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Wént, was de verbluffende redeneering: Maatschappelijke deugden zijn uit zichzelf per sé o n christelijk en christelijke deugden zijn on maatschappelijk. Veel hebben we op dit gebied gehoord. Maar iets dergelijks nog nooit. Rake opmerking. De »Rott.« schrijft het volgende De Septemberaflevering van «De Nieuwe Gids« bevat een belangwekkend artikel van den Delftschen hoogleeraar Prof. Dr. J. H. Valckenier Kips over «Soberheid in hooger onderwijs*. Daarin trof ons deze opmerking «Echter kan het voornemen van den Mi» nister om, indien het maar even mogelijk is, vacatures onvervuld te laten, niet genoeg worden toegejuicht. Als een hoogleeraar wat meer vakken voor zijn rekening heeft moet hij deze vanzelf wat eenvoudiger be» handelen en het zwaartepunt gaat dan meer naar het doceeren dan naar het eigen on» derzoek. Voor geboren onderzoekers is dit een nadeelzij zullen geduld moeten heb» ben doch wanneer deze beperking van het aantal hoogleeraren eenige jaren is toegepast, komt er van zelf ruimte om de besten een betere positie te geven. Inmiddels kan ver» eenvoudiging van 't onderwijs slechts aan het onderwijs ten goede komen. Daar alle professoren hooggeleerde heeren zijn, is het naar alle kanten g<ftd als deze functie niet al te talrijk is vertegenwoordigd*. Het is goed, dlit ook op deze wijze van het vraagstuk de aandacht eens wordt ge» vestigd. Daar is in wetenschappelijke kringen soms een neiging tot specialiseering bij het on» derricht, die schadelijk werkt. Schadelijk voor de schatkist door de enorme opdrijving der kosten, schadelijk voor het onderricht, doordien de ver door» gedreven splitsing de eenheid van opleiding bedreigt. Dit is volkomen juist opgemerkt. Alleen over den lichten spot aan 't adres der «hooggeleerden*, kunnen wij, laag.geleerd niet oordeelen. 't Lijkt anders wel alsof deze prof. van meening is, dat het zelfs onder zijn collega's geldt't Zijn niet allen koks, die lange mes» sen dragen 1 Maar 't gaat met de professoren als met de ambtenaren. Zónder eenige kwade bedoeling Er is bij de eene, als bij de andere categorie steeds een neiging, om nieuwe professoren en nieuwe ambtenaren voort te brengen. En dat allerminst uit traagheid. Stellig niet, doch ter vervolmaking van het werk. Daarbij werd eji wordt echter weieens ver» geten le. dat »bruin« niet èlken wagen trek» ken kan2e. dat men bij él maar verdere aanplant door de veelheid.van.boomen soms 't bosch niet meer ziet en 3e. dat de volko» menheid tóch nooit bereikt wordt en men met normale middelen moet trachten schitte» rende resultaten te krijgen. Léat min. Rutgers maar wat piano aan spelen. Openbare Vergadering van Raad der der gemeente ROCKANJE op den 30sten September 1925 v.m 9.30 uur. Alle leden zijn tegenwoordig. Voorz. de heer K. Nieuwland, loco.burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld, na de opmerking, dat de sloot naast de burgemeesterswoning zal worden gedolven en niet alleen schoongemaakt. In behandeling komt de door B. en W. aangeboden gemeente begrooting 1926. Deze werd reeds door den Raad, die daartoe in twee secties was verdeeld, onderzocht. Wethouder LUIJENDIJK brengt namens die secties rapport uit over hun bevindingen, naar aanleiding waarvan het volgende wordt besloten a. den post van f 40.— voor vergoeding van bestelloon van telegrammen aan inwoners buiten den kosteloozen bestelkring af te voe» ren(z.h.s.) b. de posten voor kosten van volksfees. ten niet met f 5.— te verminderen. (De heeren Beijer, Luijendijk en Oudwater stemden voor vermindering en de andere leden tegen). c. den post «jaarwedden van den concierge, dé ambtenaren en bedienden der gemeente, secretarie en de boden« te stellen op f 1225.— (de heeren Trouw en Rietdijk stemden, tegen de raming op dat bedrag) d. den post «Druk» en bindwerk* tot f 50.— te verlagen. (De heeren Klok en Luijen» dijk stemden tegen verlaging, de heer Nieuw, land stemde blanco) e. den post «Premiën en loonen aan Brand» weerlieden« te ramen op f 250.— (Daartoe werd besloten m£t algemeene stemmen) f. voor kosten van schoolreisjes en school» feestjes te begrooten f 100 (z. h. s.) g. het- voor werkverschaffing uitgetrokken bedrag van f 550.— te handhaven (de heer Trouw stemde tegen, terwijl de heer Nieuw» land blanco stemde) h. de subsidie aan het algemeen burgerlijk armbestuur te stellen op f 500.—, in verband met de hierna vermelde besluiten betreffende de begrooting van dat bestuur voor 1926. De begrooting der gemeente wordt hierna zonder verdere wijziging vastgesteld z. h s. en komt die van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur in behandeling, welke wordt goed. gekeurd behoudens na te noemen wijzigingen worden aangebracht Onvangsten Huur van landerijen te verhoo» gen tot f 2250.— (z. h. s Subsidie der gemeente te verlagen tot f 500.— (tegen de heer Nieuwland). Uitgaven Bedeeling in geld te verhoogen tot f 950.— (z. h. s.) de eindcijfers der laatst» genoemde begrooting zijn dan Ontvangsten f 4537,22'/2 en uitgaven even» eens Met algemeene stemmen wordt voorts beslo» ten, het burgelijk armbestuur mede te deelen, dat de gemeenteraad niet bereid gevonden zal worden de rekening over 1925 goed te keuren, indien de uit hoofde van landhuur te ontvan. gen bedragen ten volle in ontvangst zullen zijn verantwoord Hoewel reeds in uitgaaf op voornoemde gemeentebegrooting uitgetrokken wordt nog afzonderlijk besloten aan de Vereen. «Het Groene Kruis« alhier, over 1926 een subsidie van f 400.— te verleenen, (de heer Trouw tegen en 'de heer Nieuwland stemde blanco). Naar aanleiding van een opmerking bij de rondvraag van den heer Oudwater wordt uit den weg geruimd het misverstand, als zouden de raadsleden over 1924 onrechtmatig presen» tiegeld hebben geind, wat was gerezen naar aanlieding van een opmerking van den heer Trouw over den desbetreffenden post in de ge» meenterekening over 1924. De heer LUIJENDIJK zougaarnezien.dat de raad op zijn besluit tot het plaatsen van een muziektent, genomen in de vergadering van 14 Sept. j.l., terugkwam, doch.op voorstel van den heer TROUW wordt dit gehandhaafd Tegen de handhaving stemden de heeren Luijendijk en Klok. De heer TROUW maakt Burgemeester en Wethouders er op attent dat, nu een lokaal dei O. L. school in het dorp niet meer voor lager onderwijs noodig is, afscheiding daarvan van het overige deel der school aanbeveling verdient, omdat de kosten van onderhoud van dat lokaal niet meer geacht kunnen wor» den te behooren tot de in artikel 101 der lageronderwijswet bedoelde kosten van onder» houd. Nadat aan J. Hoogvliet en aan J. van der Linde Azn. nog voor een '/2 jaar afschrijving van hondenbelasting over 1925 is verleend, sluit de voorzitter'de openbare vergadering, terwijl de heer Oud water reeds na de stemming over het besluit aangaande de muziektent was vertrokken. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ROCKANJE, op Vrij» dag 2 October 1925 nam. 2 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Installatie van den Edelachtbaren Heer P. F. Zeeman, als hurge» meester dezer gemeente. Alle leden zijn tegenwoordig en verder vele genoodigden. Voorzitter de heer K. Nieuwland, loco.burg. De Voorzitter opent de vergadering en ver» zoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke na voor» lezing onveranderd worden vastgesteld. Thans verzoekt de Voorzitter den secretaris het Koninklijk Besluit voor te lezen, waarbij tot burgemeester onzer gemeente is benoemd de Edelachtb. Heer P. F. Zeeman, oud=ge» meente»secretaris van Vrijenban, te 's»Graven» hage. Daarna verzoekt de Voorzitter hetjongste raadslid den heer Trouw, en den gemeente» secretaris den heer de Waal den Edelachtb. Heer Zeeman en zijn echtgenoote te willen binnenleiden. De Voorzitter spreekt de heer en mevr. Zeeman als volgt toe Zooeven is door den heer gemeente=secre» taris ons het Koninklijk Besluit van 12 Sep. tember j.l. voorgelezen, waarbij U, mijnheer Zeeman, door H.M. de Koningin benoemd zijt als burgemeester der gemeente Rockanje. Ik mag U zeker namens den Raad wel geluk» wenschen met deze benoeming en U een hartelijk welkom toeroepen in deze gemeente. Een gemeente zooals Rockanje toch met haar groote uitgestrektheid, haar bevolking van verschillende gezindten, haar bloeiende land» bouw, veeteelt en tuinbouw en het zich de laatste jaren zeer-uitbreidende vreemdelingen» verkeer, vraagt van den Burgemeester bijna den geheelen mensch. Van de medewerking der wethouders, van den Raad en verder van allen, die bij de gemeente.financiën of bij de gemeenteadministratie zijn betrokken, meen ik dat U verzekerd zult kunnen zijn. Verschillende vraagstukken zullen zich aan U opdringen, anderen zullen Uwe aandacht vragen. In de eerste plaats zal zich zeer zeker aan U opdringen het belastingvraagstukde belastingen toch zijn de laatste jaren door verschillende omstandigheden, waarover ik op dit oogenblik niet zal uitwijden, zeer hoog gestegen en als het U als burgemeester zou mogen gelukken door verschillende bezuini» gingen of door het scheppen van nieuwe bron» nen van inkomsten den belastingdruk aan» merkelijk te doen verminderen, zou dat U zeer zeker de harten der inwoners doen win» nen. Uwe aandacht vragen, mijnheer de bur» gemeester, zal in de eerste plaats zeer zeker het onderwijs zijn, zoowel het openbaar als het bijzonder lager onderwijs en ook het land» en tuinbouwonderwijs zal zulks doen. Door het onderwijs toch wordt niet alleen de grond» slag gelegd voor de toekomst der jeugd, doch ook van die der gemeente en haar bevolking. Nu zou ik nog even willen aanstippen, de politie, wier hoofd gij zult zijn. Zij zal in U moeten zien eenTeider, onder wiens leiding orde en rust gehandhaafd moeten worden niet door bruut geweld, noch door overdreven dienstijver, doch door bezadigd optreden en kalm overleg. Daarna zou ik nog even willen noemen het vreemdelingenverkeer, dat zich, zooals ik straks reeds zeide, de laatste jaren zeer heeft uitgebreid en reeds een bron van inkomsten is geworden voor velen. Dat vreem» delingen verkeer, waarvan wij hopen dat het zich tijdens Uw burgemeesterschap zóó zal mogen uitbreiden en zulk een vlucht zal mogen nemen, dat in Rockanje's dreven op de Westpunt van Voorne vele villa's gebouwd 40 cent per regel. Zenuwstillend—zenuwsterkend. Buisje 75 ct. en betrokken zullen worden door kapitaal» krachtige personen, die zouden kunnen mede» werken tot den bloei onzer gemeente. En verder, mijnheer de burgemeester, verwachten en vertrouwen wij van U, dat U zult willen en kunnen zijn een burgervader voor ons allen, doch voor en bovenal voor diegenen, die als burgervader Uwe hulp en medewer» king zullen noodig hebben. En ten slotte wil ik U burgemeester toe» wenschen, dat het U en Uw gezin onder Gods onmisbaren zegen gegeven moge worden jaren van geluk en voorspoed in deze gemeente door te brengen. En hiermede wil ik besluiten en verklaar ik U voor geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Rockanje en draag ik U den ambts» keten over met het verzoek den voorzitters» hamer van mij te willen overnemen en den voorzitterszetel te willen innemen. De nieuw benoemde burgemeester, de Edel» achtb Heer Zeeman, sprak ongeveer als volgt Allereerst wil ik H M. de Koningin mijn hartelijken dank betuigen, omdat Zij mij voor deze betrekking heeft waardig gekeurd. Dan betuig ik mijn hartelijken dank aan Z Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan den heer Comm. der Koningin voor de medewerking om mijn benoeming te bewerk» stelligen. Ook dank ik den heer Nieuwland, loco»burg., voor de hartelijke woorden, die hij mij heeft toegesproken en wil ik daarop het volgende antwoordenHet is een be» denkelijke last, die op deze gemeente rust. Ook is het waar, dat zuinigheid de wijsheid weieens bedriegt. Deze gemeente heeft aan de eene zijde vele voorrechten, maar aan de andere zijde veel tegen, omdat ze afgelegen ligt. Een betere verbinding zou deze gemeente ongetwijfeld ten goede komen en vestiging van gegoede personen zou ook tot den bloei der gemeente kunnen bijdragen. De behoefte der gemeente ken ik echter nog niet en zal het mij ook eerst duidelijk moeten zijn om te kunnen streven naar verbetering van den Hnanciëelen toestand Ik zal er evenwel mijn beste krachten aan geven om tot verbetering te geraken. De crisisjaren zijn gelukkig achter den rug en is het misschien nu mogelijk om de middelen aan te wijzen om verbetering in dezen toestand te brengen. Ik roep de ge» meente toe om eendrachtig samen te werken om den bloei der gemeente te bevorderen daarbij spreek ik de hoop uit, in de eerste plaats den steun van het gemeentebestuur en van den gemeentesecretaris te mogen genieten om te samen tot heil der gemeente werkzaam te zijn. Voorts werd het woord nog gevoerd door verschillende raadsleden en genoodigden, waarna de openbare vergadering door den voorzitter werd gesloten.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1