w Kerk en School. Visscherij. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. 1; Plaatselijk Nieuws. ï- li- i ■m: I v ii - u T- SOMMELSDIJK. Vorige week werden vanuit deze gemeente ongeveer 3000 balen uien, aardappelen en paardenpeen vervoerd. De landarbeider A. K. had het ongeluk van zijn fiets te vallen en zijn hoofd zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskun» dige behandeling moest stellen. Het zevenjarig zoontje van J. L. had het ongeluk spelenderwijs aan den Dorpsweg in een sloot te geraken. Gelukkig waren er enkele vriendjes bij de hand die het ventje uit dit ongelukkig avontuur hielpen, zoodat hij zich met een nat pak huiswaarts keeren kon. MIDDELHARNIS. Op de gehouden be» stuursvergadering van de vereenigiDg zieken» huisverpleging zijn de bestuursfunctie's als volgt verdeeld 1ste voorz. den heer C. Jansen, 2de voorz. dhr. J. Vroegindeweij, 1ste Secr. J. C van Loo, 2de secr. M C van Bijleveld Iste Penningm M v. Heest, 2de Penningm. A. Baart. De commissie om het reglement saam te stellen bestaat uit de heeren C. Jan» sen, J. Vroegindeweij, Ds Montfrans en Dr. Koenraad. Onze dorpsgenoot de heer L. Gebuis heeft met gunstig gevolg zijn examen afgelegd als Ingenieur In de plaats van den heer S. Zeedijk die heeft bedankt, is gekozen verklaard als lid van den gemeenteraad de heer D. Vogelaar. Door onzen vroegeren dorpsgenoot, den heer G. L. Born is aan de Geref. Kerk een obligatie groot f 100 geschonken. DEN BOMMEL. In den nacht van 25 op 26 September is er inbraak gepleegd in Ned. Herv. en Gereformeerde Kerk De on> bekende dader(s) hebben zich toegang ver« schaft tot de gebouwen door het verbreken van ruiten. Voor zoover bekend is er niets ontvreemd. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 2005 H.L. aardappelen en 276 baaltjes uien. Onder het vee van den landbouwer L. van Vugt is de besmettelijke ziekte mond; en klauwzeer geconstateerd. Door nagiften is de collecte voor de Stormramp gestegen tot f 687,30. Het comité blijft nog voortdurend bereidwillig nagiften jn ontvangst te nemen. OOLTGENSPLAAT. Bij den landbou» wer G. van Nieuwenhuijzen is onder het vee mond; en klauwzeer uitgebroken. Uitslag veiling van woonhuizen door No» taris Akkerman Een woonhuis en schilders» winkel ingezet door A. Gakeer op f 2800. Een huis verhuurd aan H. Verschuur in» gezet door A. de Vos Jz. f 1200. Een woonhuis verhuurd aan A. van der Welle ingezet door A. de Vos Jz. op f 700 Een woonhuis verhuurd aan M. Tiggelman ingezet door A. de Vos Jz. op f 960. Alle maten en gewichten moeten voorzien zijn van het herkeuringsmerk, b. Te beginnen 1 October zullen deze indien dit merk ont» breekt worden verwijderd. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen L. R. wegens het aannemen van een dreigende houding met een mes tegen een persoon waarmede hij in onmin was geraakt. Vertrokken uit deze gemeente A. Rombout naar Nieuw»Beijerland, mej. G. T. Breeman naar Rijswijk, M. W. Ras naar Middelharnis, A. J. A. C. van den Berg naar Rotterdam, F. Remus en gezin naar Willemstad, H. de Lange naar Leeuwarden. Ingekomen N. van den Houten van Rijswijk, J. K. van Berkum van Rotterdam, mej. M. Osseweijer van den Bommel, P. A. ter Horst van Sommelsdijk. OUDE TONGE. In den nacht van Zondag op Maandag is getracht in te breken in het huis bewoond door de wed. M. alhier, ge» stoord door een der buren moest de dader de vlucht nemen. De prijs van het spek is alhier met f 0,10 de K.G. opgeslagen, zoodat de prijs nu f 0,65 het pond en hooger is. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt uien f 2,25, aardappelen f 2,25 en Koepeen f 1,25 de 60 K.G. NIEUWE TONGE. Onze vroegere dorps» genoot, den heer J. van Zanten, slaagde j.l. week te Amsterdam voor het politie»diploma. In den nacht van j.l. Vrijdag op Zaterdag hebben ongenoode gast(en) zich, door het uitsnijden van een ruit, toegang verschaft tot het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier. Een kast in de consistorikamer werd openge broken, maar geld was er niet te vinden. Er wordt niets vermist, gelukkig dat de gelden niet in het gebouw bewaard blijven. De dief (dieven) konden dus zonder buit vertrekken Van de dader(s) geen spoor. Aan dhr W KnopsJGz teOudeTonge is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan het Korte Weegje alhier. J.L week werden van hier vervoerd3000 balen uien en 400 balen peen. Voor den kolenhandelaar L van den Doel is heden een groot schip kolen gearriveerd. Belanghebbenden worden er wel attent op gemaakt, dat vanaf 1 October a.s. de maten en gewichten dienen voorzien te zijn van het goedkeuringsmerk b. DIRKSLAND. Onder het vee van een drietal landbouwers alhier is Mond» en Klauw» zeer uitgebroken. MELISSANT. Door Burgemeester en Wet» houders dezer Gemeente is bekend gemaakt, dat gedurende drie maanden ter Gemeente» secretarie ter inzage ligt en tegen betaling der kosten algemeen is verkrijgbaar gesteld een wijziging van de Algemeene Politie»verorde» ning. Het sedert geruimen tijd ontbonden man» nenkoor »Halleluja« is de vorige week weder» om opgericht. Directeur is de heer A. van der Spaan Jz. Maandagmiddag kwam A. v. d. S. tot de minder aangename ontdekking dat hij zijn portefeuille met inhoud verloren was Hij liet het den omroeper bekend maken en al spoedig daagde de eerlijke vindster op. HERRINGEN. De Directeur van Waren te Dordrecht heeft aan B. en W. dezer ge» meente een schrijven gezonden, waarin hij sterk bepleit de noodzakelijkheid eener drink» waterleiding op Goeree en Overflakkee. De Raad heeft aan de Tweede Kamer der Staten» Generaal adhaesie betuigd op een adres der gemeente Zoeterwoude tot afschaffing van den z g zomertijd. Voorts werd een wijziging aangebracht in art. 31 der Bouwverordening dezer gemeente. Naar wij vernemen is de prijs der aard» appelen in deze gemeente f 2,25 die der uien f 2,00 per H.L. De kipeieren worden alhier opgekocht voor 8 tot 9 cent per stuk. Bij den landbouwer D. van Weel werd een aardappelsfruik gerooid waaraan niet min» der dan 97 stuks (groot en klein) hingen. Voorzeker een zeldzaamheid. Ter kennis wordt gebracht dat op Don» derdag 1 October a.s., des nam. van 12'/2 tot 1 uur (o. t.) voor de gevers en geefsters ter gem.»secr. ter bezichtiging wordt gesteld de aangekochte geschenken voor het 25»jarig ju» bileum van onzen plaatselijken geneesheer Dr van Gelder. Voorzoover er ruimte be= schikbaar is, mogen ook de gevers en geefsters des nam 3 uur (o. t.) bij de huldiging op de raadszaal tegenwoordig zijn. Des avonds zal er door het muziekgezelschap van Melis» sant alhier een concert worden gegeven. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 450 H L. aardappelen 320 balen koepeen, en 60 balen uien. Van den landbouwer P. Biemond moest de vorige week een zijner werkpaarden wor» den afgemaakt, daar het dier een spijker in een zijner pooten had getrapt, en dit onge» neeslijk bleek. GOEDEREEDE. Een stukje land in den polder den Nieuwen»Oostdijk van T. v. d. W. is onderhands verkocht aan P. T. v. d. B. Bij het suikerbieten laden tuimelde F. Non tusschen kade en schip. Behalve een nat pak bracht hij het er bijzonder goed af. Het is op de scholen goed te zien dat vele kinderen aan mazelen lijden, vooral de Bewaarschool waar er nog slechts enkele ko» men. De ziekte is tot heden niet ernstig. Maandag is er begin gemaakt met het drogen van cichoreiwortelen De campagne zal verscheidene weken duren daar er veel is gezaaid en het beschot goed is. OUDDORP. Zaterdag zijn vier perceelen land gehuurd voor den tijd van 10 jaren, in» gaande 11 Nov. 1926, als volgt: le perceel grootte 2 G. 128 R door Kr. Grin wis J K. Tz. voor f 332,45 of f 137 per gemet2e perceel grootte 2 G. 256'/2 R door L Klein Jz. voor f 405,41 of f 142 per gemet3e perceel 4 G. 242 R. door Job Padmos Mz. voor f 495,08 of f 103 per gemet4e perceel 2 G. 52'/2 R door Jacob Mastenbroek Lz. voor f 309,22 of f 142,17 per gemet. Het 3e perceel is wei» land, de overige perceelen zijn bouwland. Een 172»jarige vaars van Joh. van Dam in den Oostdijk is verdronken het dier is onder politietoezicht begraven, daar het voor het gebruik afgekeurd werd De winkelier O. heeft na 11 uur des avonds zijn winkel voor het publiek geopend gehad, en de wed. J Tbakkerij, heeft de arbeidswet overtreden. Beiden zijn bekeurd. Tegen J. V. Jz. is processverbaal opge» maakt, omdat hij een paard, dat gewond was aan de borst, toch bleef gebruiken om te trekken. De kiezers, die op 1 Juli niet aan de stem» ming hebben deelgenomen, en daarvoor geen afdoende reden hebben opgegeven, zijn op» geroepen om op 13 Nov. as. voor het kan» tongerecht te Sommelsdijk te verschijnen. P. V. is bekeurd voor het rijden op een rijwiel, voorzien van een rijwielplaatje, waartoe hij niet gemachtigd was. Eveneens P. T om» dat hij geen plaatje op zijn fiets had. C W reed op een motorrijwiel, zonder in het bezit te zijn van een nummerbewijs, en werd des» wege bekeurd. De prijzen van verschillende gewassen, hier geteeld, zijn als volgtHaver f 10,— a f 11,— per 100 kilo; tarwe f 13,50 per 100 kiloaardappelen, Zeeuwsche blauwe f 3,— a f 3,80 en Eigenheimers f 2,30 a f 2,50, beide per mud van 70 kilogroene cichorie f 18, a f 18,50 per 1000 kilo paardepeen f 2,— a f 2,30 per 60 kilogroote uien f 2,— a f 2,25 en kleine uien f 4,— per mud van 60 kilo sjalotten f 5,— a f 6,— per 100 kilo. Zeer veel werd er Zaterdag verscheept, zoodat er aan de haven een groote drukte heerschte. Bij het kuilen naar bliek heeft Joh. Melissant een zalm van 23 pond gevangen. Een prachtig buitenkansje. f Smalle rijwielpaden en daarbij glibberig zijn gevaarlijk. Dit ondervond de arbeider P. v. W. die per fiets uit het land huiswaarts reed en per ongeluk in een breede sloot reed. Met veel moeite wist hij zichzelf op de kant te brengen. f J. de Vogel en H. van der Linde zijn aangesteld om op te treden als drogers bij een Coöperatieve cichoreifabriek te Kapelle (Zee» land). ROCKANJE. Naar wij vernemen zal de burgemeester, de heer P. F. Zeeman, zich eerst in Nov. a s. in onze gemeente vestigen. Tot dien tijd blijft hij woonachtig te 's»Graven» hage. In een op Vrijdag as n.m 2'/4 uur te houden raadsvergadering zal hij worden gein» stalleerd. Het Bestuur en gecommiteerde ingelan» den van St. Annapolder c a. zullen op Don» derdagvoormiddag a.s. ten gemeentehuize ver» gaderen. B. en W. verleenden aan A. P. Moree, caféhouder alhier, vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel bekend gemeente Rockanje Sectie C no. 1303. SOMMELSDIJK Donderdag 1 October a.s. des namiddags te 3.15 uur zal in de Ned Herv. Kerk, alhier, de Kerkelijke hu welijkschinzege» ning plaats vinden van Iz. v. d. Boogert en L C. Bom. Zondagavond 4 October a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk, alhier de Doopsbediening plaats hebben. Doopvaders moeten zich hiervoor aanmelden, Vrijdagavond 2 October des avonds om 7 uur. Wegens beëindiging van den Zomertijd zullen de diensten in de Ned. Herv. Kerk, alhier, vanaf Zondag a.s. weder aanvangen ■s morgens om 9.30 en 's avonds om 6 uur. MIDDELHARNIS.** Wegens beëindiging van den Zomertijd zullen de diensten in de Ned. Herv. Kerk, alhier, vanaf Zondag a.s. weder aanvangen 's morgens om 9.30 en 's avonds om 6 uur. Heden (Dinsdag)avond half acht wordt in het Koor der Ned. Herv. kerk een ver» gadering gehouden, waaiop aan Ds den Oud» sten ter gelegenheid van zijn 25»jarig ambts» jubileum namens de gemeente een geschenk zal worden aangeboden. Zij, die hiertoe door hun gave hebben bijgedragen, worden met hun huisgenooten verwacht. Tot tijdelijke onderwijzeressen zijn aan de O. L. School aangesteld Mej. Bakker uit Me» lissant en Mej. Boomsma alhier. DEN BOMMEL. WelEerw. Heer Ds G. van Montfrans verzoekt ons te berichten dat hij zijne vacaturebeurt alhier des namiddags om 2 uur hoopt te vervullen. NIEUWE TONGE. De Heer C. v. d. Berg, tijd onderw. aan de O. L. School, alhier is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Oudenhoorn. HERRINGEN. Vanaf heden, ligt gedurende acht dagen ter visie bij den boekhouder J. G Noordijk de lijst van stemgerechtigde lid» maten der Ned. Herv. Kerk. Doopouders, die op a s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk hun kinderen het Heilig Sacrement van den Doop wenschen te geven, worden verzocht om op Vrijdag 2 October a.s. daarvoor aangifte te doen .in de consistorie» kamer des avonds van 1 tof 7 uur (O. T.) OOLTGENSPAAT. Mej. P. G. Zoon van Middelharnis heeft haar benoeming als on» derwijzeres aan School No 2 aangenomen en hoopt 1 October in dienst te treden. Wegens een vacaturebeurt te Herking^n hoopt D.V. Ds. Japchen alleen des voormid» dags op te treden. MELISSANT. In de Ned. Herv. kerk zal alleen Zondag» morgen godsdienstoefening worden gehouden wegens vervulling eener vacaturebeurt eldeis. GOEDEREEDE. De catechisatiën voor de schoolkinderen zullen voor hier en den Ouden»Oostdijk we» der op de gewone uren worden gehouden De lijst van stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. kerk, zal gedurende 8 dagen bij den Voorzitter des kerkeraads ter inzage liggen. Zondag 4 October zullen de godsdienst» oefeningen weder op de gewone tijden worden gehouden nl. vm. 9,30 en 's avonds 2,30 uur. De Zondagsschool zal des nam. 2 uur aan» vangen. OUDDORP. De catechisatiën voorde school» kinderen worden in deze week weder hervat ook in de school aan den Oostdijk. A.s. Zondag wenscht des nam. in de Herv. kerk op te treden Ds. Baarslag van Melissant. Alsdan is, er doopsbedienin.g LIJST 4 van de 47ste jaar=collecte voor de scholen Mét den bijbel. Transport van lijst 3 f 9866,48 Siddeburen met Helium f 326,25 St. Anna Parochief 114,85 Bols ward-.w f 172,20 Oosterlittens c. a.f 51,75 Ooster=Nijkerk f 91,35 Twijzel met Eestrum f 90,50 Wommels '-if 160,— Wons met Engwier f 37,55 2e Exloërmond (Oost)f 62,75 Gramsbergen c. a. f 69,35 Nijkerk en Nijkerkerveen f 593,20'/2 Oosterend op Texel (Ger Kerk) f 79,88 Berkel en Rodenrijs f 175,22 's»Gravenzandef 518,21 Naaldwijk. .f 1012,92V2 Nieuwerbrug a/d Rijn f 131,68 Ottoland met Brandwijk en Mo» lenaarsgraaff 189,74 Poortugaal f 110,30 Rotterdam IV (oud=Charlois) (Ger. Kerk)f 226,- Slikkerveer .f 89,25 WaddinxveenV f 213,75 Wassenaarf 320,76'/2 Krabbendijke met Oostdijk f 169,60 Spui bij Terneuzen 'l. .f 124,15 Werkendamj f f 163,12'/* Totaal van 100 Loc. Com. f 15160,83 De Uniecollecte is bij deze 100 Locale Co» mité's, vergeleken bij 1924, ruim f 900 gestegen. Te Siddeburen en te Naaldwijk bedroeg de opbrengst ongeveer 50 °/0 meer dan verleden jaar. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »£en School met den Bijbeh. Kerkelijke vergaderingen. Het was een verre van gemakkelijke taak, waarvoor de Dordtsche Synode zich geplaatst zag, om uitspraak - te doen inzake de dwa» lingen, die door Arminius en de zijnen ver kondigd werden, aldus schrijft Dr. Ruys in «Leidsch Kerkblad«. Hun afwijkende gevoe» lens betroffen immers niet slechts een enkel ondergeschikt stuk der geloofsleer^ maar raakten feitelijk de geheele Gereformeerde Belijdenis en dat op de meest kardinale pun» ten. En het bleek dan ook al ras, dat er van een bijleggen in dit geschil, van verzoening geen sprake wezen kon, maar dat de strijd onherroepelijk op een scheiding met de dwa» lenden uitloopen moest. Toch heeft de Synode allerminst een over» ijld besluit genomen, doch het dient tot haar eer geconstateerd 1 het meest mogelijk gedulp met de Arminianen betracht. De grootste moeilijkheid, waarop zij bij hen ech» ter stuitte was deze, dat de aangeklaagden de rechterlijke bevoegdheid der Synode wei» gerden te erkennenniet als beschuldigden wilden worden beschouwd, over wier gevoe» len de Synode uitspraak zou hebben te doen, doch eenvoudig als broeders onder de broe» deren, die met elkander hebben te beraad» slagen over de aanhangige zaken. Onnoodig echter te zeggen, dat- de Synode in de in» williging van dezen eisch niet treden kon. Zij was immers niet maar een particuliere conferentie, waar aanhangers van onderschei» dene gevoelens ter onderlinge gedachten» wisseling elkaar ontmoèften, doch de Synode der Kerken, die bij de Gereformeerde Belij» denis de wacht te betrekken had. En zoo was dan ook het einde der zaak, dat de Remonstranten ten slotte waar zij weiger» den zich als beschuldigden over de geschil» punten te laten ondervragen buiten de Synodale vergadering gesloten werden. Aan deze min of meer formeele kwestie waren inmiddels niet minder dan 35 zittingen gewijd en waren bijna 6 weken zoek gebracht 11 En nu stond men nog pas feitelijk aan het begin 1 Want over het eigenlijke geschil was in het geheel niet gehandeld. En zoo diende nu allereerst uit geschiften der Arminianen hun gevoelens nader te worden onderzocht en eerst daarne zou de Synode haar eigen standpunt en gevoelen daar tegenover kun» nen plaatsen. De Synode splitste zich daartoe in secties, die alle zelfstandig prae»advies zouden uitbren» gen. En dat deze secties haar arbeid niet licht hebben opgevat, blijkt wel hieruit, dat na af» loop, de voorlezing der verschillende rappor» ten niet minder dan 20 zittingen in beslag genomen heeft. Toen, bleek het echter, dat alle leden der Synode op de voornaamste punten volkomen eenstemmig waren. Want al mocht er ook op enkele punten (zooals op het stuk van infra» en supralapsarisme) eenig verschil van inzicht bestaan, het standpunt der Remonstranten werd toch algemeen veroordeeld. Wat nu nog restte, wasuit de verschillende rapporten een gemeenschappelijke conclusie te trekken. Na veel gedelibereer waarbij heel wat persoonlijke gevoeligheden ontzien moe» ten worden, daar men eerst verre van eenstem» mig was, aan wie dezen arbeid moest worden opgedragen werd eindelijk bij stemming een commissie aangewezen, die aanstonds met haar taak begon en na drie weken arbeiden een welgedocumenteerd eindrapport aan de Synode aanbieden kon, welk rapport ongewij» zigd met algemeene stemmen aangenomen en door^ alle leden der Synode onderteekend werd! Daarmede was dus eindelijk de Conones van Dordt of de Vijf Artikelen tegen de Remonstranten vastgesteld, welke den 2den Juli 1619 definitief werden goedgekeurd. De Gereformeerde Kerken waren een derde Belijdenisschrift rijker geworden, hetwelk tot op dezen dag toe ongewijzigd een der Geloofssymbolen onzer Kerken gebleven is. VUURWERK. Het gebeurde, dat ik op Koninginnedag nog in den avond geroepen werd bij een ernstig zieke en op mijn weg daarheen in de anders zoo stille buitenwijken onzer stad een ongewone drukte waarnam. Reeds uren te voren waren troepen opgeschoten knapen in luidruchtige vroolijkheid langs mijn woning getrokken maar nu was er op sommige punten haast geen doorkomen meer aan. Groote massa's menschen vulden de straten, allen zich voortbewegend in dezelfde richting. Ze gingen naar het vuurwerk. Toen ik een oogenblik omdat toch mijn weg in die richting voerde me met de steeds wassende stroom liet meevoeren en zag de opgetogen gezichten dier kinderen de jolige uitbundigheid der jongens en meis» jes, die in lange slierten langs me heenzwier» den de rustiger pas der ouderen, die het al zoo vaak gezien hadden en toch weer zien wilden ja zelfs een oudje, voortschrompe» len aan de arm van een niet veel jongere begeleider toen frappeerde mij de zeldzame overeenkomst die deze naar het vuurwerk gaande menschenmassa met het leven bood. Is dat eigenlijk ook het leven niet? Zijn de vergankelijke dingen dezer aarde alles wat ons leven aan tijdelijke beloften en vreugden bergt hoezeer ook in zich zelf goed en hoe geoorloofd de genieting er van ook zijn mag wel veel anders als vuur» werk? Een oogenblik staat het in de volle bekoring van zijn betooverend kleurige licht» combinaties dan plots, slaat het uit van al dat moois, dat ons leven borg, niets over» latend dan wat smeulende stukken. Is dat ons leven nieteen gaan naar vuurwerk We waren nog maar kinderen toen be» gon de trek reeds. En in de dagen van 's levens opgang werd het sterker, heftiger. We wilden het zien het mooie, rijke menschenleven. Al die schoon» heden en heerlijkheden zelf zien en bezitten en genieten. Later werd dat trekken niet minder. Wel anders niet minder. Andere begeerlijkheden, nieuwe verlangens namen de plaats dervroe» gere in. Vroeger was het de min nu werd het de positie, het geld, naam en eer, aan» zien en invloed. Ja onder de menschenmassa, die uittrekt naar 's levens vuurwerk, wordt zelfs de oude niet gemist. Het oog wordt niet verzadigd van zien. De trek naar het vuurwerk dezer aarde zit den mensch in het bloed. We willen »vuurwerk« zien. Met die dingen nog bezig kwam ik bij mijn zieke. Een jonge, sympathieke vrouw, door God bezocht met folterend lichaamslijden, voor wie het »vuurwerk« van dit aardsche leven bezig was uit te dooven in een felheid van slagen. Daar lag ze. Ach het vuurwerk van haar leven was nog zoo pas begonnen Het was nauwelijks ontstoken in de heerlijkheid van een jong huwelijk in de weelde der moederrijkdom. Ach hoeveel «onontstoken stukken«, ston» den er nog niet in dit beginnende leven die zooveel heerlijks en schoons en goeds beloofden. Het is bitter om van het «vuur» werk« weggehaald te worden als het nog aan den gang is. Het is bitter, wanneer het vuurwerk uitgaat, voor het nog goed begon» Hoe heerlijk is het toch een christen te zijn 1 Wat kan God in de ziel van een mensch toch groote dingen doen. Als Zijn lamp ons bijlicht kan het ten tijde des avonds zoo wonderlijk helder zijn. Daar lag ze. Hoe los was ze van alles. Los van heur mooie veelbelovende leven los van heur man los, zelfs van heur lieve kindeke. En terwijl tot in de intimiteit dezer zieke» kamer het verwijderd geraas en geknetter van het vuurwerk doordrong, lazen we samen hetzelfde wat de schrijfster van »de Negerhut« oom Tom laat lezen, als hij, afgerukt van vrouw en kinderen, over de Roode Rivier den dood tegemoet vaart dat heerlijke hoofdstuk uit het Johannis»evangelie«Uw hart worde niet ontroerdgijlieden gelooft in God, gelooft ook in mij In het huis mijns Vaders zijn vele woningenanderszins zoo zou ik het u gezegd hebbenik ga henen om u plaats te bereiden. En zoo wanneer ik henen zal gegaan zijn, en u plaats zal bereid hebben, zoo kom ik weder en zal u tot mij nemen, opdat gij ook zijn moogt, waar ik ben«. Dan sprak hare zwakke stem maar de kracht der eeuwigheid lag er in. «Ik heb alles Hem gegeven. Nu wordt ik voortgedreven naar Christus, naar mijn Leven. Verborgen bij mijn God Dit was geen «vuurwerk». Dit was licht schijnende in het eeuwige leven. Door de nu verlaten straten ben ik naar huis geuaan. Als het ambt ons leven niet oppervlakkig maakt ons de bitterste en de schoonste le» vensrealiteiten niet »gewoon« maakt dan moet het leven ons diep»ernstig maken. Het juichte nog na in mijn ziel: hoe heer» lijk is het toch een christen te zijn 1 Wat blijft er van uw leven over, mijn lezer, als het «vuurwerk» afgeloopen is? Meer dan zwartgeschroeide stronken Ouderling. «Schiedamsch Kerkblad». J.L Zondag deed een pas bevestigd predikant bij de N. Herv. Gem. te Rotterdam zijn intrede. Mij trof in 't verslag daarvan déze zinsnee Terwijl de gemeente zong Gez. 3 1, 3, 4, schreed de «optocht», die gevormd wordt door drie heeren Gecommitteerden, den te bevestigen predikant, diens consulent en bevestiger en den Rotterdamschen kerkeraad twee aan twee daarachter, en steeds belang» stelling wekt bij enkele honderden, die na hem gezien te hebben de kerk verlaten, door de St. Laurens. «Die na hem gezien te hebben, de kerk ver» laten Is 't geen treffend beeld van velen in onzen tijd Als er op 't gebied der religie wéér wat nieuws te zien is, zijn ze er bij, maar zich rustig neerzetten om te hooren, wat het Evan» gelie tot hen te zeggen heeft, daartoe komen zij niet. Als God zegen geeft. Uit onzen gouden glorietijd In een buitenlandsche uitgave, verscheen dezer dagen het reisverhaal van zekeren Peter Mundy, die in 1640 Amsterdam bezocht en ons land dóórtrok. Blijkbaar was hij iemand met een paar goede oogen en die een rappe pen hanteerde. Ons trof vooral déze passage Het is een merkwaardig land dat Holland, oordeelt de schrijver. De vier elementen schijnen den inwoners niet bijzonder gene» gen. De grond is modderig en moerassig, het water is er brak en onaangenaam van reuk, zoodat de lucht op talrijke plaatsen bedorven is. Als brandstof moeten zij het veen gebruiken. En toch, niettegenstaande al die bezwaren is het den inwoners gelukt het tot een land te maken, waarin gezond» heid en welvaart heerschen en het rustig en blij leven is. Ofschoon het land en dat nog wel door veel arbeid slechts voor weidegrond geschikt is, bezitten de bewoners alles wat de aarde voortbrengt. Koren, hout teer, vlas en hen» nep, halen zij van Danzig en de Baltische landen, masten, timmerhout en visch van Noorwegen, vee van Denemarken, en zoo drijven zij voordeeligen handel met elk land en worden ze steeds rijker en welva» render. Nergens is dan ook zoo'n drukke scheepvaart als hier. Onze vaderen waren, gelijk wij, een volk vol zonden. Maar tóch, lettend op hun veeljarigen wors» telstrijd om de religie, moeten we niet op» merken, hoe God Zijn Woord waarheid maakt Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en alle din» gen zullen u toegeworpen worden Des Heeren dienst heeft een belofte, ook voor het tegenwoordige leven. STELLEMDAM. De garnalen visschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevissht en daarbij ge» middeld per dag en per vaartuig gevangen 120 K.G. garnalen. OUDDORP. De garnalenvisscher hebben de vorige week nog veel gevangen, 500 a 600 kilo per vaar» tuig. SOMMELSDIJK. GeborenJan Cornelis, zoon van Cornell''' Hogchem en Adriaantje Poortvliet. Overleden Cornelia Edewaard, 81 j., wed. van Jan Schippers. MIDDELHARNIS. GeborenLeonardus, z. van P. L. Meerle» veld en Th. Krijger. OndertrouwdH. J. Leppink, j.m. 25 j. en M. Mans j.d. 30 j. OverledenP. C. van Loon, 64 j. echtgen. van L. v. d. Linden. DIRKSLAND. OndertrouwdDaniël Vermeulen j.m. 36 j. en Krijna Cornelia Poortvliet j.d. 26 jaar; Marinus Brooshooft j.m. 28 jaar en Cornelia Hagens j.d. 25 jaar. GetrouwdArend van den Hoek 25 jaar en Jacoba Los 24 jaar. H. SCHOONEJONGEN f. Te 's=Gravenhage is ten zijnen woonhuize, Anna Paulownastraat 30, op 81»jarigen leeftijd overleden, de heer H. Schoonejongen, in leven Directeur van het Provinciaal Weeshuis, Middelharnis, Ridder in de Orde van Oranje»^ Nassau. De overledene, een der baanbrekers der A »R. partij op ons eiland, behoorde tot de oprichters der Chr. School te Middelharnis. Zoowel te Middelharnis als te Zeist was hij eenmaal ouder» ling der Geref. Kerk. Gedurende 46 jaar is de overledene directeur van het Geref. Prov. Weeshuis geweest. De moord op Mr. Wijsman. Bij i'e Haagsche politie is iemand komen mededeelen dat hij eenigen tijd geleden in Marokko in kennis was geraakt met een in het vreemdenlegioen dienenden Nederlander, zich noemende Bekr, die lettenden op diens vragen en uitlatingen vermoedelijk meer afweet van den tot dusver niet tot klaarheid gebrachte moord op mr. Wijsman De vage persoonsbeschrijving, die de man gaf vertoont op enkele punten eenige overeen» komst met het signalement destijds |aan de politie verschaft van den vermoedelijken dader. De politie stelt een onderzoek in. Het nieuwe spoor waardeloos. Naar aanleiding van het bericht omtrent mededeelingen van den uit België verwijderden Nederlander in betrekking tot den moord op mr. Wijsman, kan worden medegedeeld, dat ook de thans verstrekte vage inlichtingen ge» voegd moeten worden bij de vele tot dusver door de betrokken autoriteiten ontvangen ge» gevens, waarvan bij nader onderzoek de on» juistheid is komen vast te staan en die niet tot eenig resultaat in de goede richting leidden, zoodat ook aan dit verhaal door de politie absoluut geen waarde wordt gehecht. Oplossing Te Parijs kwam een Vredescongres bijeen» Daar is veel gepraat en er zijn ettelijke mo< ties aangenomen, maar we kunnen niet inzien, dat de werkelijke vrede er één stap mee ver» der is gebracht. Maar nu de motie inzake Marokko «Betreffende Marokko heeft het Congres een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het conflict in Marokko en alle andere conflicten voor den Volkenbond gebracht moeten worden, ten einde een billijke op» lossing te verwezenlijken*. Wat schiet men hier nu mee op? Vooreerst is 't de vraag, of Frankrijk hiertoe geneigd zal zijn en of het niet zal zeggen: Dit is een binnenlandsch geval, een opstand-, Abd el Krim behoort zich te onderwerpen e» daarom kan ik zijn zaak niet aan den Volken» bond ter beslissing overgeven 1 Maar ges Niet, dal het is al di Wat zal 'Dit, - goed kansj Frankrijk ei kopschuw veilige Rifh met zijn za staan. En wat Halen ka De chris met zijn tre Rijksregeeri nig te zeggi Met gewe Zelf heef Maar nu bood den g van China, hoop dat h: Feng nan Maar stui zetten, er zijn naam hij was. Ten spijt Die er n 't Gaat mensch en O, dan y Neen, di Er is nu Daar zor voor. Gekheid, een aap zo eindelijk di de wereld Immers, De aap sjjj En natul meening d wijzen bij. hemel en den aap ge «Zij heb zouden zij Een zt Brusse, J PeeLplaatsjl jes die evl doch die u Hij deec plaatsen nel Maar dat Zoo had boerinnen I bovenkleed! Geschrevl Er kwaml >,kunt u be laag uitgesil enz. stel boerinnetje den zich stï 't Spul 1 Te hope'l hulp wordt Toen ik auto zat, w vrees, bi Maar da En toen snelheid t<| ander gevel voor 't zei sneller gerJ 't Schijn veel sterke i Daar wel dolste autcl Amerika 3(1 meer begril Bewonde v Indertijd! Maar ee l tig zijn, al aanraking Duse, htl Eleonor; speelster, -I gekomen e en terwijl Amerika I midden inl storven. Wist m men iets I bekende cl werd het I Thans vl En lacoil «Toch h gulden te eenige dot Misschie Zéker te leven, gel te doen te zeggen, naar Ame In de d Noorwege; drukt, op jaar 1870, gedistinge den muur rikstad, di gezijn, or zien zij middellijk bruik om toegankeli Ongeve onder de een van vijftig jar die hij zt ontdoet. «Ga me din, en gebiedenc hier.« De mai «Vertel niet eens graag een «Wel j hier zoov >mee wilt De Enj scharen f -

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2