H MASIENIOEK mmommwm Zaterdag 26 Sept. 1925. goor beiijottbag Mijnhardt's Bestel Ui» news. Haarden, For mm Caïerilëres enz. enz. - OUDDORP Twee Bladen. No. 3158. TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Kerk en School. Dit nummer bestaat uit Plaatselijk Nietsws, Leest de Advertentie van Campfen's Stof f eerder» J R@clame-lV!eded@8iingeii. Daniël 4 i 29—32. »Want op het einde van twaalf maanden, toen hij op het Ko« ninklijk paleis van Babel wan» delde, Sprak de Koning, en zeide Is dit niet het aroote Babel, dat ik gebouwd heb tot een huis des koninkrijks, door de sterkte mij» ner macht, en ter eere mijner heerlijkheid I Dit woord nog zijnde in des Konings mond, viel er een stem uit den hemel: U, o koning Ne» bukadnezar I wordt gezegd hef koninkrijk is van u gegaan. En men zal u van de menschen veistooten, en uw woning zal bij de beesten des velds zijn men zal u gras te smaken geven, als den ossen, en er zullen zeven tijden over u voorbijaaan, totdat gij bekent, dat de Allerhoogste over de koninkrijken der men schen heerschappij heeft, en dat Hij ze geeft aan wien Hij wil.« 111 (Vervolg). Wij leven in een tijd van vooruitgang op velerlei gebied. Men wroet in het ingewand der aarde en haalt daaruit schatten, die daar eeuwen lang voor het oog der menschen verborgen lagen de diepten der zeeën ontsluiten haar geheimen, waarvan men geen flauw vermoeden hadde wetenschap heeft dingen aan het licht gebracht, die de stoutste fantasiën overtreffen thans is men zelfs zoover, dat men de heer schappij heeft verkregen over de lucht en ver boven de aarde zich een pad baant door het luchtruim. En nog zijn wij niet aan het einde. De wetenschap zal nog verder voortschrijdenmen gevoelt, dat de toekomst ons nog groo- ter wonderen zal doen zien. Verre zij 't van ons, dat alles uit den bo >ze te noemen. Moeten wij alle roekeloosheid veroordeelen, mogen wij God niet ver zoeken, wij mogen daarom niet al het vreemde en wonderlijke, dat wij thans zien in den ban doen. Het is nog niet mogeiijk de volle beteekenis van vele uitvindingen en ontdekkingen van dezen ^tijd te verstaan. Maar dit is zeker, dat Qjit om een enkel voorbeeld te "noemen op het gebied der vlieg kunst bereikt is, van groot nut is voor het wereldverkeer. Afstanden worden opgeheven, de weg staat open tot voor korten tijd onbereikbare plaatsen. En even zeker is 't, dat de Heere zich daarvan ook bedient, om op die wijze Zijn Koninkrijk te doen komen aan alle plaatsen der aarde. God voert met alles Zijn raad uit. Al maakt de wereld van vele uitvindingen een zondig gebruik, de Heere komt daardoor toch tot Zijn doel. Hij gaf den mensch wijsheid om de krachten, die Hij in de natuur gelegd heeft, te ontdekken. Omdat de mensch echter daarin Gods hand niet opmerkt, maar zichzelven de eer geeft, wordt Gods toorn verwekt. Zijn oordeel rust niet op hetgeen het menschelijk vernuft weet tot stand te brengen, maar op des menschen over moed en hoogmoed. En dat Zijn gericht over den hoogmoedigen mensch ver schrikkelijk is, zien wij in Nebukadnezar. De Heere slaat hem met krankzinnig heid. Zijn menschenhart wordt veran derd in een beestenhart. Hij verkeert in den waan, dat hij een rund is en stelt zich als zoodanig aan. Men kan hem niet meer in zijn paleis houden. Hij wordt uit de menschen verstooten. hij voelt zich onder hen niet meer thuis, maar getrokken tot de dieren des velds. En men laat hem gaan. Hij eet gras met de ossen, gaat op handen en voeten, scheurt zich de kleeren van het lijf. Zijn lichaam wordt nat gemaakt van den dauw des hemels, hij laat het haar groeien, zoodat 't als vederen der arenden zijn lichaam bedekt, en de na gels, zoodat zij zien krommen en ge lijken op de klauwen van den roofvogel. Nog vindt men menschen, die zich verbeelden een beest te zijn en als een beest leven. Nog straft God soms hoog moed met krankzinnigheid. Daarmede willen wij niet zeggen, dat alle krank zinnigheid als een oordeel over bijzon dere zonden moet aangemerkt worden. Maar zulks kan het geval zijn. Zoo was 't althans bij Nebukadnezar. God treft hem juist in zijn verstand, waarop hij zich verheven en waarmede hij tegen den Almachtige gezondigd had. Weik een ontzettende vernedering. Die machtige Nebukadnezar, voor wien de volken beefden, aangebeden als een god, die man van kunst en beschaving, tot den staat van het redelooze dier gezonken. Komt 't in hem niet treffend uit, wat een mensch is, als God hem Zijn macht doet gevoelen Wie zal nu nog roemen in de grootheid van den mensch Laat de Heere niet zien, hoe deren. Te dien aanzien heeft hij het goede voorbeeld te geven en op te komen tegen ontheiliging van den Dag des Heeren op de terreinen, waarover zij de beschikking heeft Dat de nieuwe Minister van Onderwijs het gevraagde schoolterrein aan het Comité voor het sportfeest op den Zondag weigerde, daarover verheugen wij ons. Een andere beslissing ware van een A R. Minister moeilijk te vei wachten geweest. Wat mr. Rutgers deed, geschiedde geheel over» eenkomstig het A R. beginsel. Naar dat beginsel heeft de Minister er ook niet over kunnen denken om de ver» gunning voor een gedeelte van den Zondag te verkenen b v. voor den Zondagmiddag. Immers hij, die met Gods heilig recht rekent, kan en mag geen genoegen nemen met de heiliging van een gedeelte van den Dag des Heeren, maar moet voor zijn God den ge» heelen dag opeischen. Minister Rutgers nam een goede beslissing. Nogeens, men kan er op rekenen 't blijft er niet bij. Mr. Rutgers wordt nu eenmaal aan de over» zijde beschouwd, als 't antirevolutionaire kemp» haantje. Zijn voorganger dr. De Visser wordt dan tegen hem uitgespeeld als de man met den breeden blik en de ruimheid van levens» In »Mille Colonnes« te Amsterdam treedt sedert eenige dagen een dresseur op met een gedresseerde zeeleeuw. Onze fotograaf was er toevallig getuige van, dat de dresseur terugkeerend van een wandeling met de zeeleeuw plaats neemt op het terras van het Café en zijn zeeleeuw eveneens tot het zitten gaan uitnoodigd. nietig een mensch is, als hij in een ouderdom weer gelijk wordt aan zijn kind Groote geleerden zijn er geweest, die 't openlijk uitspraken„er is geen God, geen Almachtige Schepper van hemel en aarde", en, oud geworden zijnde, van hun verstand beroofd, als een onnoozel kind zich gedroegen. Zonder nu daarin bepaald een oordeel te zien, hooren wij er wel een sprake Gods in, die getuigenis geeft van onze geringheid. Zelfvergoding is een zonde, waarover de Heere zich zeer vertoont Ze is dan ook een verschrikkelijke zonde, waar ze God op zijde zet, God, ons aller Schepper en Formeerder, zonder wiens wil geen schepsel zich kan roeren of bewegen. Hij vernedert daarom een elk, die zich daaraan schuldig maakt, al is 't dan ook niet altijd zoo openlijk op aarde, als dat bij Babels koning het geval was. Maar al stelt Hij het gericht uit, Hij zal toch zeker den hoogmoedige vernederen, zoo niet hier, dan hierna maals. Want buigen moet een mensch. Hij zal den zondaar, die zich blijft verharden, ten toon stellen in zijn ijdel- heid en zijn aangezicht met schaamte en spot bedekken. De mond der hoo- vaardigen zal verstommen, ontzetting zal hen aangrijpen, als de Heere in het gericht tegen hen opstaat. Dan zullen allen, die in hun eigenwaan den Zoon Zijns welbehagens niet wilden kussen, verpletterd worden. De Heere zal hen verdrijven, gelijk rook verdreven wordt gelijk was voor het vuur smelt, zullen de goddeloozen vergaan van Zijn aan gezicht. Want Hij, de Allerhoogste, laat zich door een ijdel menschenkind niet van Zijn zetel verdringen, Hij laat zich de teugels van het wereldbestuur niet ontnemen, Hij laat niet af van Zijn eisch, dat al wat leeft, zich voor Hem buige. (Slot volgt). Het eerste relletje. Over het Purmerender relletje tegen min. Rutgers hebben we maar niet veel gezegd, overtuigd dat het niet het eenige blijven zou hij zal nogaleens wrijfpaal zijn, reken daar maar op De Waarheidsvriend® schrijft over het rel» letje Van vrijzinnige zijde wordt heel wat kabaal gemaakt over een beslissing, welke dezer dagen de A.R. Minister van Onderwijs, mr. Rutgers, nam. Er zou te Purmerend een landbouwten» toonstelling worden gehouden met daaraan verbonden een sportfeest op Zondag. Voor de plaats, waarop dit sportfeest zou plaats hebben, was de aandacht gevallen op het terrein van de Rijks Hoogere Burger» school ter plaatse, rijksgrond dus, voor welks gebruik natuurlijk vergunning aan den Minis» ter van Onderwijs moest worden gevraagd Het Comité van het sportfeest, dat met den Minister onderhandelde, ontving echter een weigerend antwoord en zag zich de vergunning ontgaan. De gedachtengang, welke mr. Rutgers tot zijne weigering leidde, kunnen wij ons in» denken. De overweging zal zijn geweest, dat de Overheid geroepen is de Zondagswet te handhaven en de Zondagsrust te bevor» opvatting 't beste maar, dat we er ons op voorbereidenmr. Rutgers wordt met argus» oogen op de vingers gezien. Gelukkig, dat hij tegen een stootje kan 1 SOMMELSDIJK. Met 1 October as zul» len er 3 gewone dienstplichtigen uit deze ge» meente, van de oude landweerlichting 1917, overgaan naar de aanvullingsreserve. Belanghebbenden zullen vermoedelijk in December a.s. deJiun verstrekte rijksgoederen, met uitzondering van hun zakboekje, moeten inleveren. Mej. F. Rosmolen behaalde haar Diploma op de eerste Flakkeesche Modevakschool alhier. Directrice Mej. L. van Delft. De Ontvanger dezer gemeente zal Dins dag, 29 Sept. a.s. zitting houden voor het ontvangen van den tweeden termijn schoolgeld Het zoontje van A. C. v. D had het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Deze constateerde beenbreuk. Deze week arriveerde hier voor den ko» lenbond »Helpt Elkandei« een schip turf. Ook nietdeden kregen gelegenheid hun win» tervoornad aan te schaffen. Belanghebbenden worden er aan herin» nerd, dat a s. Donderdag 1 October de ge» neeskundige S Knöps gelegenheid zal geven tot kostelooze inenting. Woensdag 1.1. boodt men op de beurs alhier voor i HL. uien f 2,25 en voor 1 H.L. aardappelen dezelfde prijs. De aandacht van belanghebbenden wordt met nadruk gevestigd op de 26 Sept a.s. in wer» king tredende wijziging van da politie»verorde» ning dezer gemeente, waarvan de belangrijkste bepalingen betreffen Waar in verband met de regens der laatste weken nogal haverij aan de aardappelen werd verwacht, valt dit, nu men algemeen aan het rooien begonnen is, nog al mee. Alleen in enkele stukken die erg laag liggen zijn de vruchten erg door het kwaad aangetast. Over het algemeen is de opbrengst goed te noemen. De heer P. Knöps alhier is te Utrecht geslaagd voor het Doctoraal examen in de Geneeskunde. MIDDELHARNIS. Het 10»jarig zoontje van C. Noordijk had 't ongeluk met zijn hoofd tegen een ijzeren hek te vallen. De inmiddels ontboden dokter constateerde her» senschudding. Aan den leeraar der R. H. B. S. den heer van Tiel, is wegens zijn vertrek naar Goes, door de Gymnastiek »Sparta« als aandenken een pendule ter hand gesteld. De uitslag van de gehouden wedvlucht door de P. V. »Seinpost« vanuit Mons, af» stand 146,012 K.M. is als volgt: Ie prijs J Krijgsman, 2e J. Grootenboer, 3e F. Koote' 4e C. Buurveld, 5e L. Vis, 6e P. de Gans' Aankomst 1ste duif 11 uur 23 min. 10 secj DEN BOMMEL, Aan de haven werden de vorige week vervoerd 2790 H.L.aardappelen. Tegen J. K. alhier is procesverbaal opge» maakt wegens overtreding van art. 459 van het W. v. S. De Burgemeester maakt bekend, dat de maten en gewichten vanaf 1 October e. k. dienen te zijn voorzien van het goedkeurings» merk b. De collecte voor de Stormramp in het Oosten heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 679,80. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat inschrijvingsbiljetten worden ingewacht voor de levering van anthraciet. Op Donderdag 1 October aanstaande zal Schouw worden gedreven over de werking van de Spongen bij den Dijkring. OUDE T0NGE.' »Het Volk« schrijft: Een vreemde zaak. De gemeentelijke weegbrug I alhier werd omstreeks Mei van dit jaar door een reparateur afgekeurd Dezelfde reparateur kocht later de weegbrug, die voor gebruik waardeloos was voor de gemeente. Thans gaan er geruchten, dat dezelfde brug door den re» parateur na eenige kleine reparaties in een andere gemeente is geplaatst en aldaar goed» gekeurd. Naar aanleiding hiervan heeft het raadslid Beijer aan B. en W. de volgende vragen ge» richt 1. Is het B en W. bekend, dat de secretaris dezer gemeente aan den heer Vis te Sommels» dijk heeft verzocht de weegbrug I af te keuren in plaats van te herstellen 2. Is bovenstaande juist, heeft dan de secre» taris dit op eigen initiatief of op last van B. en W. gedaan 3. Indien mocht blijken, dat de handeling bedoeld in vraag 1 geen steun vindt in een opdracht van B. en W., bent u met mij dan niet van oordeeel, dat deze houding van den secretaris scherpe afkeuring verdient De boterprijs is met f 0 10 de K G. ver» hoogd zoodat de prijs nu f 2 90 de K G. is. Het kind van C. K. had het ongeluk van een wagen te vallen zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De prijzen der veldvruchten is als volgt, uien f 2,25, aardappelen f 2,25 en Koepeen f 1,25. NIEUWE TONGE. Onder het vee van den landbouwer A. J. de W. onder deze gemeente is mond» en klauwzeer uitgebroken HERRINGEN. Belanghebbenden worden attent gsmaakt, dat Dinsdag 29 Sept ten hulp» postkantoor weder ouderdomsrente betaalbaar wordt gesteld. In den tuin van den heer St v. d. V. is een pompoen gegroeid die het kossale ge» wicht had van 80 pond. Aan den mil. L. v. d. Sluijs, welke voor herh. oefen, onder de wapenen is, is op zijn verzoek door den Min. van Oorlog kostwin» nersvergoeding toegekend. Door het Bestuur van het Waterschap De Dijkring Flakkee zal op 1 Oct. a.s. de jaar» lijksche schouw worden gehouden. De Christelijke Bibliotheek, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk, zal over enkele weken wederom voor de liefhebbers worden opengesteld Den Heer C. v. d. Velde, Voorz der afd. Herkingen en omstreken van de Zuid» Holl. Vereen. »Het Groene Kruis« alhier, heeft als zoodanig ontsiag genomen. Aan de heeren P. Snijder en A Huizer beiden alhier, is resp. het timmer» en metseb werk opgedragen voor een te bouwen woon. huis voor den heer H. de Geus te Dirksland' fl Vrijdag had aan de Kolenwagenslag te Scheveningen een ongeval plaats fc- met de Stoomstram van de H. S. M. Door het afloopen van een wiel kwam de locomotief dwars over de rails te liggen. Onze foto toont duidelijk aan hoe de machtige machine beschadigd werd. Alles wat op ïde locomotief stond, zooals pijp enz., werd er afgerukt. le. Het verbod om met motorrijtuigen of rijwielen te rijden over de klinkerzijstraten van de Voorstaat of Binnenweg of het voet» pad aan den Langeweg. Ook is het verboden daarover met beladen kruiwagens te rijden of vaten rollend te vervoeren. 2e. Het verbod om .net paarden bespannen rij» of voertuigen de gemeentelijke grintwegen te berijden anders dan over het spoor midden over den weg. 3e. De wielen van het rij» of voertuig te reinigen van klei of ander vuil alvorens be» doelde grintwegen of de gemeentelijke straten te berijden. 4e. Het nemen van de noodige maatrege» len bij het vervoer van mest of suikerbieten» pulp ter voorkoming van verontreiniging van de straten of wegen. Op de 1.1 Woensdag gehouden weekmarkt waren aangevoerd 32 runderen, 11 biggen en eenig pluimvee. De door de gemeente aangekochte lijkwa» gen is deze week gearriveerd. Het is een heele mooie wagen. MELISSANT. Door het gemeentebestuur alhier is aan de Maatschappij tot detailver» koop van petroleum »De Automaat« te 's»Gra» venhage vergunning ver.eend tot het stichten van een inrichting tot berging van petroleum en benzine, op het perceel kadaster gemeente Melissant, Sectie B. No. 743. De Gebrs. Buys verkochten aan Luarus Mijnders een 1 '/2»jarig paard voor f 675, ter» wijl Mijnders deze weer voor Dnitschland verkocht voor f 725. Dit is dus wel een be» wijs dat de goede paarden nog duur zijn. Het Bestuur der Nationale Stichting »Tehuis voor alleenstaande blinden® (Wolf» hezen) bericht ons dat de opbrengst der col» lecte in deze gemeente f 29,35 bedroeg en zegt aan alle gevers hartelijk dank. STELLENDAM. Van de lichting 1926 zijn aangewezen tot gewoon dienstplichtigeG. C. Jansen, A. Kievit, J. v. Oostende, J.'L. v. Oostenbrugge, H. Grootenboer, M. van Lenten en tot buitengewoon dienstplichtige J Moy» ses, B J Kooyman, A. van Heemst, Lt Koese, C. Keijzer, M. Kievit, J. Troost, A. Human, W. C. Keijzer. De blazerschuit S L 49 is onderhandsch verkocht aan B. v. van Strien te Hooge Lage Zwaluwe. De gemeente»begrooting 1926 ligt van 23 dezer tot den dag van de behandeling in den Raad ter secretarie voor een ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Thans is een lading huisbrandturf gearri» veerd en verkrijgbaar tegen f 0,85 per 100 stuks. 40 cent per regel tabletten. Rond Model Bij Verkoudheid aangenaam en geneeskrachtig Flacons 40 en 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten GOEDEREEDE. Dinsdag 29 September zal aan het postkantoor de ouderdomsrente worden uitbetaald. De weg was te slecht om te fietsen maar v. W had een kar om er mede te rijden, wilde dus niet loopen. Hij reed er al spoedig mede in den breeden bermsloot waar hij aan den anderen kant druipnat uitkroop. Het water scheen Dinsdag een bijzondere aantrekkings» kracht te bezitten P. V. reed tweemaal met een vracht bieten in de sloot, een paard van v. A. "en een koe van de Wed d. E. ook al in een sloot die met menschenhulp op het droge moesten worden gebracht. De bietenafkomst schijnt nogal loonend te zullen zijn daar er nu al worden gerooid van 20,000 per Voornsch gemet. OUDDORP. Al weder is een nieuwe zangvereeniging opgericht. Het is de vierde in deze gemeente. Aanvankelijk zijn er 18 leden als leider zal optreden de heer J. v. d, Linde. Als weger bij de fairbank aan de haven de Kil is aangesteld C. Kapteijn Jz. Wij brengen even in herinnering dat de ouderdomsrente op a.s Maandag en Dinsdag op het postkantoor wordt uitbetaald. De suikerbieten, die niet gecontracteerd zijn, kunnen thans voor f 17 per 1000 kilo geleverd worden. A.s. Dinsdag, 29 Sept., des avonds te 7 uren (o. tworden er in de gemeenteschool door den vrijw. landstorm schietoefeningen om prijzen gehouden. Men heeft ons verzocht er bij te melden dat er alleen toegang voor leden is. Woensdag 30 Sept., des nam. te drie uren (n. t.), bestaat er ten huize van den ge» neesheer gelegenheid tot kostelooze inenting Heden, 24 Sept, had de inschrijving plaats vanwege de Landbouwvereen. »Ons Belang®, voor de levering van kunstmeststof» fen. Achter iedere hoeveelheid en soort kun» nen wij opgeven de verschillende prijzen.' 4500 K G. Superphosfaat f 2,81, f 2,95, f 2,79 per 100 kilo18700 K G. Thomasslak» kenmeel f 0,23, f 0,22, f 0,215 per procent; BIJ - 26632 CATALOGUS TER INZAGE SCHERP CONCURREEREND 17400 K.G. Kalizout 20 f 2,75, f 2,73, f 2,70 per 100 kilo 1700 K G. Kainiet f 2,23, f 2,20, f 2,15 per 100 kilo800 K.G. Kalkmergel f 2,25, f 2,20 per 100 kilo. De gunning wordt later bekend gemaakt. f Deze week zijn nog rijpe aardbeien van den kouden grond geplukt, terwijl bij S. B. nog een bed in vollen bloei prijkte. f Tegen de arbeiders A. KI. en J. M. is proces»verbaal opgemaakt wegens het niet doen aangeven van hun te slachten varken. 1f Op de beurs Donderdag j 1. besteedde men voor de uien f 2,25 (groote) en voor kleintjes f 4,00 per 60 kilo. In sjalotten was eenige hausse merkbaar, althans men besteedt nu 6 cent per kilo de graskalveren deden van 60—75 en biggen van 13—17 gul» den per stuk. De handel was loom. f Per circulaire is aan de leden der Coöp. cichorebdrogerij »Onverwacht« de mededee» ling gedaan dat per aandeel en per week 1500 kilo wortelen moeten worden geleverd. ROCKANJE. De uitbetaling van ouder» domsrente zal op 29 en 30 September a s. plaats hebben. De Penningmeester van het hoogheem» raadschap »Voorne« houdt alhier ten Raadhuize op Vrijdag, 25 September van 9-12 uur zitting. De gemeenteveldwachter G. H. van der Wel slaagde te Amsterdam voor het politie» diploma. B. en W. verleende ingevolge de Hinder» wet aan W. Vermeulen alhier vergunning om jn zijn zuivelinrichting 2 electromotoren te plaatsen. Ten huize van W. v. d. H. alhier komt een geval van »Roodvonk« voor. Onder het vee van den landbouwer A. Barendragt Jzn. is mond» en klauwzeer ge» constateerd. GODSDIE NST OEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 27 September 1925 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, v.m. 10 en 's av. 6,30 uur Ds. van Montfrans. Middelharnis, v.m. 10 en 's av 6,30 uur Ds. den Oudsten (Doop en collecte). Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. Bax v. O. Tonge. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Japchen. Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en 's av. 6 uur Ds Kruijt. Dirksland, v.m. Ds. van As en 's av. leesdienst. Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds Baarslag. Goedereede, v.m. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m leesdienst en n.m. Ds. de Gidts van Goedereede (beide beurten collecte voor de Chr. School).

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 3