voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. c Antirevolutionair Orgaan Hoofdpijn tabletten Mijnhard! IN HOC SIGNO YINCES No. 3157 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1925 40STE JAARGANG Uit de Pers- W. BOEKHOVEM ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën eti verdere Adminis tratie, franco toe te zenden asm de Uitgevers Gemeenteraad. fSeslame-Medsdeelingen. Land- en Tuinbouw. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groofe letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Holland'Amerika-Zuid'Afrika Waarlijk, onze Nederlandsche landbouwers e.d.g., maken in den vreemde geen slechten indruk en 't is zoo jammer dat de werelds toestanden tegewoordig een uitzwermen van ons vo'k naar den vreemde zoo bemoeilijken 1 Indertijd zijn Hollandsche kolonisten ge< gaan naar Minneapolis in de Vereenigde Sta. ten. In 't N.W. van dezen Staat hebben zij een 15,000 acres onvruchtbaar, drassig, moe. rassig land zooals bij ons de Peel we« ten te maken tot vruchtbaar land, dat rijke oogsten geeft van uien, aardappelen, suiker» biet enz. Daarover schreef toen een Hollandsche Amerikaan in een onzer groote, Hollandsche bladen. Die krant kwam weer in Zuid«Afrika op de tafel van een der regeeringsmannen te» recht, die na lezing bij zichzelf zeiMaar ar^ilken grond hebben we hier óók en we zouden er wat voor over hebben, als die ge» maakt kon worden tot vruchtbaar land. 't Slot van de zaak was, dat thans uit Zuid» Afrika naar Minnesota geschreven is, of men niet enkele van die landontginners naarAfrika sturen kon, om daar de Boeren óók te Leren, hoe ze hun land verbeteren kunnen. Men had, gelooven we, hier óók terecht gekund. Nu zoekt men 't »langs een omweg Als de wegen en omstandigheden maar gunstiger waren, konden duizenden die hier blijven van kleine kracht, elders tot rijke ontplooiing hunner gaven komen, dat ge» looven we vast. _t' Vólkomen gelijkstelling In Marseille (Frankrijk) kwam het Internatio» naai Kongres der Socialisten samen. Tegelijker» tijd werd terzelfde plaats een vrouwenconfe» •ntie gehouden. Vertegenwoordigd was hier de geheele Internationale Soc. Vrouwenhewe» ging. We lazen een verslag van deze conferentie in Het Volk van 10 Septwaaruit we niet kunnen nalaten een passage te citeeren Het geeft zulk een juiste kijk op de mentaliteit die deze Vrouwenbeweging beheerscht Aangenomen werd een resolutie!! (Zonder die ware trouwens deze conferentie niet ge» slaagd geweest.) Daarvan zegt het verslag "De resolutie bevat hoofdzakelijk de eisch "van volkomen gelijk berechtiging jder vrouw »op ieder gebied van politiek en maatschappe» »üjk leven. Uit alle redevoeringen bleek hoe» "zeer deze eisch levend was bij de socialisti» »sche vrouwen. Het bleek dat nog in geen "enkel land van werkelijk gelijke rechten bij "man en vrouw sprake is. Thans weer wordt »haast overal het recht op arbeid aan de vrouw ontroofdAllen zonder onderscheid kwamen "daartegen in verzet. Allen waren bezield "door de vaste overtuiging dat de vrc uw haar "zelfstandigheid slechts kan verkrijgen door "zelf er voor te strijden, opdat ook de strijd "voor het socialisme met de man samen, het "best door haar gevoerd zou worden«. Het streven van deze Vrouwenbeweging wordt door dit citaat wel helder belicht. De vrouw »gelijkberechtigd« met de man. De vrouw »zelfstandig« naast de man. Om dit te verkrijgen moet de vrouw worden toegekend "het recht op arbeid. Hoever is in deze de Christelijke opvatting van de verhouding tusschen man en vrouw verlaten. Niet meer in het huwelijks» en ge» zinsleven vinde de vrouw volkomen bevredi» 8"ag, maar door van den man zich al meer onafhankelijk te maken. Het is noodig, dat de gevaren die hier drei» gen voor het gezinsleven door ons goed worden onderkend. En dat telkens weer van onze zijde de wacht betrokken worde bij het beginsel naar luid van 's Heeren Woord. uit en over Rusland. Het volgende bericht doet zien, dat het in Rusland nog lang niet een ideëele staatsge» ®eenschap geworden is en dat met name de corruptie of het staats» en zedenbederf, dat onder het Tsarisme, we erkennen hetzulk een groote omvang had aangenomen, nog laDg niet verdwenen is Ziehier 't bericht, zonder eenigen opsmuk Omtrent het binnenkort te Charkof aan» vangend proces tegen een groep rechterlijke ambtenaren en advocaten, beklaagd van corruptie, melden de bladen nader, dat, behalve 9 rechters en 8 advocaten, ook ver» schillende ondergeschikte ambtenaren, kier» ken enz. zullen terecht staan,, in het geheel 92 personen. Bij het voorloopig onderzoek is aan het licht gekomen, op hoe buiten» gewoon groote schaal deze ambtenaren reeds geruimen tijd geknoeid hebben. Bij sommige arrondissementsrechtbanken heeft letterlijk iedereen geknoeidvan den president af tot den jongsten griffie»klerk toe. Van één rechter is gebleken, dat hij er een aantal agenten op nahield die zich met de be» schuldigden van verschillende misdrijven (meestal vervolgingen wegens clandestiene jeneverstokerij, maar ook wel andere mis» drijven) in verbinding stelden en dezen een matig, voorwaardelijk ofwel vrijsprekend vonnis »verkochten«. Verschillende andere rechters achtten het niet beneden hun waar» digheid, zelf met de vervolgden te onder» handelen 1 Van de aldus verkregen gelden gaven de heeren rechters en ambtenaren zich aan diverse buitensporigheden over. Toen de zaak ontdekt was en tot arrestaties werd overgegaan, werden drie rechters aan» getroffen bij een zwelgpartij met bekende misdadigers. Ook eenige leden der balie waren daarbij tegenwoordig. Nu twijfelen we er niet aan of deze rech» terlijke ambtenaren zullen voorbeeldig worden gestraft, want 't is niet zoo, dat men van bovenaf in sovjet»land zulke toestanden be» gunstigen zou. Maar 't bericht toont toch, wat onder het huidige bewind mogelijk is Dat het zwovcr komen kon, is een bewijs dit er méér hapert, dat 't geen hier openbaar kwam Ook bij ons en in andere Wcstersche lan» den is r»iei alles gelijk het wezen.moest, maar toch durven we zeggen, het is vrijwel on» mogelijk, dat ingetreden bederf zoo ver voort» vreten kan, 't Is niet, dat we ons hebben te verheffen. Zonder bederf is 't nergens. Maar bij »Ciiarkof« vergeleken zinkt dat in 't niét! dank zij, goch communisme, noch bourgeoisie, doch dark zij het bederfwerend zout, dat God nog in 't midden onzer nalie heeft neergelegd en dank zij Zijn algcmeene genade, weiker werking nog krachtig in onze volkszeden merkbaar s VERGADERING van den gemeente» raad van MIDDELHARNIS opVrij» dag 18 September des nam half '3 uur De Voorzitter, burgemeester den Hollander opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Bericht is ontvangen van den Heer Hekman dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan» neemt. De heer Koote bericht hetzelfde van zijn benoeming tot lid der gascommissie B. en NL adviseeren het verzoek van den Raad van Zoeterwoude om adhaesie te betui» gen over zijn adres aan de Staten»Generaal om den zomertijd voorgoed af te schaffen, voor kennesgeving aan te nemen. De heer STRU1JK (A.R) wil wel adhaesie betuigen. De heer DORSMAN (Volksbelang) vindt dat men een gek figuur slaat wanneer men adhaesie betuigt aan dit adres De Regeering wil den zomertijd wel afschaffen, 't Is nu al een paar keer in behandeling geweest, maar de 1ste Kamer houdt het tegen. In stemming gebracht wordt besloten ad» haesie te betuigen. Tegen stemden de heeren Wethouders en de heer Dorsman stemde blanco. De directie van den keuringsdienst van waren district Dordt wijst op de noodzakelijk» heid van een waterleiding voor Goeree en Overflakkec. Het water dat gebruik moet wor» den om brood te bakken is vaak ondeugelijk. Zij dringt er bij den Raad op aan om wan» neer het zoover mocht zijn, dat in deze ge» meente de drinkwaterleiding gelegd is in de verordening een bepaling op te nemen dat de ingezetenen verplicht zich aan te sluiten. De VOORZITTER zegt dat de kwestie der drinkwaterleiding nog in voorbereiding is, zoodat nu niet verder op deze zaak behoeft te worden ingegaan. Toch is het dienstig van dit schrijven goed notitie te nemen. De heer KRIJGSMAN (A.R) vindt zulk een bepaling onuitvoerbaar. De mindere man zou er door gedupeerd worden. De heer ESSELINK (A.Rgelooft wel dat de huisbaas deze kosten voor zijn rekening zou nemen. De heer KRIJGSMAN zegt dat de huisbaas het in dit geval toch wel weer op de huren verhalen zou. De VOORZITTER merkt opzoo ver zijn wij in ieder geval nog niet. De R.»K. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen vraagt subsidie. Op advies van B. en W. wordt hierop niet ingegaan. In verband met een schrijven van een paar inwoners der Nieuwstraat over aansluiting op de rioleering zegt de voorzitter dat wanneer het op een paar personen zou afstuiten het 't beste is maatregelen te treffen waardoor het doel toch bereikt wordt. Wethouder VROEGINDEWEIJ (A.R.) ad» viseert de Gezondheidscommissie in de zaak te betrekken, sommige toestanden zal zij on» toelaatbaar achten. De heer KRIJGSMAN vindt, dat, wanneer de Gezondheidscommissie b.v. het hotel Metier afkeurde, dit voor het dorp geen ramp zou zijn. De zaak wordt tot verder onderzoek aan B. en W. overgelaten. Ingekomen is een schrijven van den heer Esselink, waarin deze meldt wegens drukke werkzaamheden en ook in verband met art. 24 der gemeentewet te bedanken als lid van den Raad. De heer Esselink spreekt de beste wenschen uit voor den Raad en de gemeente. De VOORZITTER dankt den heer Esselink voor de trouwe wijze waarop deze tijdens zijn lidmaatschap de belangen der gemeente diende. De heer Esselink is altijd trouw op zijn post geweest en spr. is er van overtuigd dat hij steeds zijn beste krachten aan de gem eente gaf De heer ESSELINK dankt den voorzitter, voor zijn woorden. De heer H. J. Campfens, automobielenhan» delaar, vraagt tot bouw eener garage het stukje grond, thans in erfpacht aan den heer van Zielst gegeven, in erfpacht te mogen overne» men. heer DORSMAN vraagt of er wat op den heer v. Zielst te verhalen zou zijn. In ieder geval zou spreker eerst de teekening der ga» genoemde verslag uit. Er zijn wel een paar opmerkingen welke de commissie echter liefst in gesloten zitting maken wil. Met algem. st. wordt de rekening van het burgerlijk armbe» stuur over '24 met een batig saldo van f 6337. De heer DORSMAN brengt namens de commissie, bestaande uit de H.H. Krijgsman, Dorsman en Esselink, verslag uit over het onderzoek van de gemeenterekening 1924. De commissie heeft alles in orde gevonden en adviseert tot goedkeuring, waartoe met algem. st. wordt besloten. De Gemeente»rekening is vastgesteld met een batig slot van f 6690,72. Machtiging wordt verleend tot wijziging van de gemeentebegrooting 1925. B. en W. bieden den raad de gemeentebe» grooting dienst 1925 aan De commissie, be» last met het onderzoek, bestaat uit de H.H. Krijgsman, Dorsman en v. d. Meijde. De vergoeding voor de bizondere Wees» huisschool wordt over 1924 vastgesteld op f 866,25. B. en W. stellen voor stappen te doen tot reorganisatie van het onderwijs aan de open» bare Jongensschool. De bedoeling is te stichten een U.L.O. school met aanvankelijk 3 of 4 leerjaren, waarop in ten minste drie vakken van Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde en Handelsre» kenen les zal worden gegeven. Door deze uitbreiding van de O. L. Jongensschool zal een leerkracht op kosten van het rijk meer benoemd moeten worden. Met alg. st. wordt de heer v. Hemert defi» nitief tot keurmeester, ingevolge vleeschkeu» ringswet, benoemd. De heer Vrijdag vraagt de beschikking te mogen hebben over een lokaal des Woensdag tusschen 4-6 uur tot het geven van les in de Fransche taal. Met algem. st. wordt dit goed» De Grieksch»Turksche grensrege!ing»Commissie, die tot taak heeft de grenswijziging tusschen Turkije en Griekenland te regelen en hiervoor te Adrianopel vertoeft. De Voorzitter hiervan is de Nederlandsche Luit. Kol. P. J. Bakker in het midden op onze foto. rage willen zien Hiertoe wordt besloten. Met algem. stemmen wordt besloten aan te gaan een overeenkomst met Ged. St. inzake den weg naar de tramhaven. De gemeente zal betalen 10 der kosten van verbetering tot een maximum van 7800 en jaarlijks de helft der kosten van onderhoud dragen tot een maximum van f 1000. De gemeente zal haar tussdienkomst verleenen tot de over» dracht van den weg van de verschillende eigenaren aan de Provincie. Besloten wordt op voorstel van B. en W. een stuk grond van den Staat, nabij den tuin van de dames Slis, in erfpacht over te nemen, tegen een bedrag van f 48 per jaar. Indien de gemeente deze erfpacht niet aanvaardde, zou de staat tot veiling zijn overgegaan. De heer KOOTE (A.R.) meent dat de ge» meente dit aanbod met beide handen moet aanvaarden. In gesloten zitting beraadslaagd de verga» dering over de ingekomen sollicitaties voor de betrekking van onderwijzeres aan de Meis» jesschool. De voordracht luidt1 D. K. Poort» vliet, tijdelijk onderwijzeres aan deze meis» jesschool2 S. A. H. v. Eek, onderwijzeres te MelissantH L. P. Backer te Melissant. Na heropening der openbare vergadering wordt met 9 stemmen benoemd no. 1 van de voordracht. De heer DORSMAN hield zich, als bloed» verwant van een der sollicitanten, buiten stem» ming. Besloten wordt grond in erfpacht af te staan aan G. van Beek, A. van Dongen en D. J. van Gent. Uitgeloot wordt aandeel no. 7 van de geld» leening van 1 Sept. 1908, groot f 600. Namens de commissie belast met het na» zien van de rekeningen en begrootingen, der instellingen van weldadigheid, bestaande uit de H.H. Koote, Nipius en Struijk, brengt laatst» gevonden. Voordat wordt overgegaan tot behandeling der voorgestelde wijziging in de pol. verord. stelt de voorzitter de rondvraag aan de orde. De heer KOOTE vindt het 's avonds aan de Lijnbaanstraat te donker. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. De heer SLIS wil 2 boomen aan den Prinses Juliana weg doen rooien, anders zal er op dien hoek nog ongelukken met het verkeer gebeu» ren. De VOORZITTER deelt mede dat hiertoe reeds besloten is. Dan wijst de heer SLIS er op dat er bij de Hoflaan een huis is verrezen met een afdak, dat niet past in het kader der andere gebouwen. De heer STRUIJK wil koolasch doen bren» gen op den oprei bij het noodslachtingsgebouw De VOORZITTER belooft zulks. Dan komt in bespreking het ontwerp der gewijzigde po!itie»verordening. Art. 35 zal voortaan bepalen Het is verbo» den in de kom der gemeente mest, zand, grint en pulp op zoodanige wijze te vervoeren, dat de straten verontreinigd worden. Art. 37. Liedjeszangers, straatmuzikanten, liedjesverkoopers, goochelaars, kunstemakers en dergelijke personen zullen hun bedrijf in het openbaar zonder vergunning van den burgemeester niet mogen uitoefenen. Art. 38 Het is verboden op straat met sneeuwballen te gooien en in de portieken of bij raamkozijnen van woningen en winkels te staan of te zitten. Art. 41. Aanplakken van biljetten zal alleen mogen plaats hebben op eigen erf en voorts tegen betaling der kosten op de aanplakborden daarvoor aangewezen. Art. 45. Het is verboden over de klinkers van de Voorstraat, de trottoirs van den Water» weg, schoolstraat, Stationsweg, en Hobbema» straat met voertuigen met paarden, hitten enz. bespannen, handwagens, hondenkarren, en motorrijtuigen te berijden. Met kruiwagens en rijwielen mag niet worden gereden over de trottoirs der genoemde wegen. In sloppen welke minder dan 2 M breed zijn mag niet met rijwielen gereden worden. Art. 48. Tijdens muziekuitvoeringen op een der tenten gegeven, is het verboden in de nabijheid van de tenten heen en weer te loo» pen of op andere wijze de muziekuitvoeringen te storen. Art. 49. Het is verboden gezeten op een rijwiel paarden te geleiden. Art. 50. Voetgangers zijn verplicht op den Westdijk op Zaterdag en Zondag en op de algemeen erkende christelijke feestdagen of bij feestelijke gelegenheden van des nam. 4 tot 11 uur rechts te houden. Op voorstel van den heer DORSMAN wordt hieraan een verbod toegevoegd om op ge» noemde straat bij groepjes te staan. Art. 51. Niemand mag de openbare straten met aan elkander verbonden rij» of voertuigen anders dan stapvoets berijden Op voorstel van den heer SLIS wordt hier» aan toegevoegd dat het verboden is met ver» bonden geladen voertuigen te rijden. Op voorstel vaft den heer KRIJGSMAN wordt verboden op een rijwiel gezeten, voor» werpen welke gevaar opleveren voor de vei» ligheid onbeschermd te vervoeren. Art. 58. Hondeneigenaren of hondenhou» 40 cent per regel Stillen de ergste hoofdpijn. Buisje 60 cent. ders, wier bonden door gehuil en geblaf in de omgeving de rust verstoren, zijn gehouden maatregelen te nemen dat deze honden van des nam. 11 tot des voorm. 5 uur geen over» last kunnen veroorzaken. Op voorstel van den heer DORSMAN wordt in art. 67 bepaald dat het straatschuren vóór des nam. 3 uur gedaan moet zijn. Op voorstel B. en W. wordt besloten nog een art. op te nemen waarbij het verboden wor^it op plantsoenen te loapen. De heer STRUIJK vindt dat in art. 102 gewijzigd moet worden het gegeven max. cijfer van benzine, autoline enz. welke men in voor» raad mag hebben Het is gewenscht dit van 160 te verhoogen op 250 L. Wethouder VROEGINDEWEIJ vindt het eveneens gewenscht dit op 250 L. te bepalen. De winkeliers moeten toch eenige voorraad kunnen hebben. Conform wordt met algem. st. besloten. De heer SLIK vindt de bepaling in art. 69, dat voertuigen welke binnen 3 X 24 uur na de intrede van dooiweer de wegen berijden niet zwaarder belast mogen zijn dan 1250 K.G. hinderlijk. Spr. stelt voor dit cijfer op 1500 K.G. te brengen. Feitelijk is dat nog te weinig. Conform wordt met alg. st. besloten. De heer DORSMAN vindt dat in verband met art. 75 er te weinig urinoirs in de ge» meente zijn. De VOORZITTER zegt toe deze kwestie nader te zullen bestudeeren. De heer KRIJGSMAN wil een verbod op» nemen om op de openbare straten paarden» keuringen te houden. De heer v. d MEIDE is het hiermede eens. De meerderheid van de leden verklaart zich hiertegen. Op voorstel van den heer SLIS wordt nog bepaald dat in de kom der gemeente geen algemeene dorschplaatsen mogen gehouden worden. Dan sluiting. Land» en TuinbouwsOngevailenwef. De Heer Runia deelt in 't "Friesch Dag» blad het volgende mede: Sedert Mei 1923 werkt de Landbouw»onge» vallenwet. Met het inwerkingtreden dezer wet is een nieuw beginsel ingetreden in onze Sociale Wetgevinging. Het beginsel namelijk dat de Overheid de richtlijnen der Sociale verzekering aangeeft, maar de uitvoering zooveel mogelijk laat aan belanghebbenden zelf. Een 8»tal Bedrijfsvereenigingen hebben dan ook het leeuwenaandeel der werkgevers in het landbouwbedrijf ingeschreven als lid. Een klein percentage dat zich opgaf bij de Rijks» verzekeringsbank. De Besturen der Bedrijfsvereenigingen zijn samengesteld uit vertegenwoordigers der werk» gevers en arbeidersvan beiden evenveel. In dezen is dus aan het parilculier initiatief ge» legenheid gegeven om haar krachten tot ont» wikkeling te brengen.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1