Antirevolutionair voor If. X*x4'^rhi?rb! ssidsche en Zeeuwsche Eilanden. Orgaan Kinderen PUROL IN HOC SIGNO VINCES J No. 3155 WOENSDAG16 SEPTEMBER 1925 40ste JAARGANG Binnenland. Officieel Gedeelte. Alle stukken voor de zich entiën en verdere Adttiinis tralie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Üeclame-Mededeelingen. n in; Deze Courant verschijnt eiken WOENSDA(aging ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden'k de BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 pe^r° AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. iteld. ■-MTOBfM JMMII—IIIII.JIM zje(1 't Zilveren Feest der F.N.Z. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond viert het feest van zijn 25»jarig bestaan met grooten luister en veel animo, aan 't feest» maal in de Kurhauszaal te Scheveningen za« ten wel duizend personen aan den disch. Het is ook wel te begrijpen. De Landbouw is een der hoofdbronnen van ons volksbestaan en het Zuivelgewin is er een der voornaamste onderdeelen van. Wij wenschen dan ook den feestvierenden Bond van harte geluk 1 De F. N. Z. is uiteiaard neutraal. Doch daarom behoeven de gedachten van onze christenboeren nog niet in neutrale ricljs ting te gaan! Er is reden, tot dank aan God 1 Worde die bij «onze menschen«, voorzoo» ver zij bij de zuivelwinst betrokken zijn, rij» 'JÉfè.'lijk gevonden. De oudere generatie herinnert zich nog wel, hoe treurig 't er, tientallen jaren geleden met onze zuivelteelt uitzag. Wij waren onzen naam kwijt. 't Was vaak een geknoei zonder end. En de resultaten voor den boer waren zeer sober soms. Toen heeft de oprichting der zuivelfabrie» ken en daarna de stichting van den F. N. Z. onder Gods zegen verbetering gebracht. Onze boter herwon 'n wereldnaam. Met de kaas zijn nog moeilijkheden te overwinnen, maar er is goede hope, dat ook dit product de plaats zal behouden en her» winnen, die het toekomt. Menschen brachten dit al tot stand. Maar God deed hun poging gelukken, Laten we vromelijk alzóó Zijn goedheid j? gedenken ook over onzen boerenstand, als we en met name onze landbouwers in ;n ,H un vakblad uitvoerig lezen van 't geen deze ui jubileerende Bond in 25 jaar al niet heeft tot stand gebracht. r. oor» "1UU1C11 een verzoekschrift, dat door U kan zonden worden aan Predikanten,. Eva? listen en andere Voorgangers, opdat zij de te verrichten werkzaamheden in het of baar den bijstand des Heeren afsmeeken. God de Heere verleene genadiglijk Zij zegen op onze zeven-en-veertigste jaarcollecte voor de scK- UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIEN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. met den Bijbel. Het Bestuur der Unie »Eefï gr, w ït Wtf/fc;, insgelijks vergaan«. Wij zijn te licht geneigd om te redeneeren als de vrienden van Job en aan te nemen dat wie door een ramp ge» troffen wordt, ook wel iets op zijn kerfstok zal hebben, waarvoor hem die ramp als straf werd opgelegd. Wanneer wij op grond van het voorgaande de verhouding van schuld tot straf buiten beschouwing laten, blijven de volgende feiten overBorculo was een nest vol kroegen en danshuizen, waarheen ook des Zondags velen uit andere dorpen kwamen om zich te ge» dragen op een wijze, waarvoor zij zich in hun woonplaats geschaamd zouden hebben. In de thans verwoeste kerk was bijna geen bezoek, de dienst werd gehouden voor een twintigtal aanwezigen En zelfs de bizondere kerkdienst die na de stormramp gehouden werd, had slechts twaalf toehoorders. Borculo herinnerde aan Sodom en Gomorra. Wij heb» ben volhardend gepoogd daar iets goeds tot stand te brengen, wij hebben persoonlijk kroegen bezocht en hebben veel tegenwerking ondervonden. Het was of wij den Duivel zelf te bevechten hadden. Wij zullen nu trachten een Evangelisatie tot stand te brengen. De heer Sybranda wekte zijn hoorders op, nadat op zoo groote schaal voor de geleden stormschade geld was bijeengebracht, ook dit Evangelisatiewerk met een bijdrage te steunen. Er zal namelijK ook een gebouwtje voor noo» dig zijn. Zoo was het dus in Borculo volgens een ooggetuige. Burgemeester de Muralt roerde de groote trom, wil een badinrichting en een park maken, en een flinke zaal. Zou het niet beter zijn als hij begon met de kroegen en de danshuizen te sluiten Gemeentel ke ultkeeringen voor noodlijdenden elders. Gedeputeerde Staten van Friesland maakten in 1920 bezwaar tegen subsidie uit de gemeente» kas voor uitkeering aan de noodlijdende be» volking van Oostenrijk. De gemeentegelden, zoo schreven zij, zijn alleen ter beschikking van de raadsleden gesteld ter bevordering van gemeentebelangen, hetzij rcchtstreeksch of ver» wijderd verband. Hier is van een gemeente» belang geen sprake. Liefdadigheid oefenen, hoe sympathiek indien gedaan door particuliere personen, behoort geen daad te zijn van de gemeentelijke overheid uit de overheidskas, en is ook als aanmoediging niet noodig, daar het particulier initiatief zich allerminst onbe» tuigd liet, zij zou wellicht nog gevaarlijk kun» nen zijn voor dat particulier initiatief. Ook bij Kon. besluit werd in 1921 beslist, dat uit de gemeentekas geen bijdragen mogen worden verstrekt aan andere landen en ge» meenten indien daarbij het gemeentebelang niet is betrokken. Op een raadsbesluit van Het Bildt tot toe» kenning van een bedrag voor steun aan Bor» kulo en omgeving namen Ged. Staten van Friesland een afwijzende [beschikking op de volgende motieven Overwegende, dat bij deze steunverleening, noch onmiddellijk, noch middelijk eenig be» lang van de gemeente Het Bildt is betrokken dat dus ook geen gelden, welke voor de behartiging der belangen van die gemeente in de gemeentekas zijn bijeengebracht, voor dit doel mogen worden besteed dat trouwens dit doel ook beter gediend wordt door den zich reeds alom in het land openbarenden drang der individueele ingeze» tenen tot hulpverleening in dezen dat, zoo men ondersteuning uit publieke middelen noodzakelijk zou willen achten, wegens ontoereikendheid van den steun van particuliere zijde of om eenige andere reden, net naar het oordeel dezer vergadering ook dan niet op den weg van een gemeente of van eenige gemeentebesturen kan liggen, voor het verkenen van die ondersteuning de kas der gemeente aan te spreken. De waarheid over Borculo. Dinsdag 8 September deed de heer Sybranda, evangelist te Eibergen, langs draadloozen weg, belangwekkende mededeelingen over Borculo. Hij zeide ongeveer het volgende Toen de toren van Siloam instortte en acht» tien menschen bedolf, ontbrak het niet aan eigengerechtigden, die met een oordeel klaar stonden en zeiden «Wat hadden dezen wel misdreven, dat zij door dit ongeluk getroffen werden?* Het was tot zulken datjesus zeide: Hel nieuwe bankbiljet van f 10. Wie is de schoone 'uiocii.en verzekeren, dat'de Heere hunne af, genezen, Hij, de God gesteld gewijzigd op 25 September 1903 en laatstelijk gewijzigd of aan» gevuld bij de verordening van 30 October 1924. keerigheid wil Je genezen, Hij, de God, d'/ 4' mildelijk vergeeft en niet verwijt. Mocht t volk wederkeeren tot den Heere, dan wil Artikel I. 1. Artikelen 50, lo lid, wordt gelezen als volgt «Niemand zal over de klinkerzijstraten van de Voorstraat of den Binnenweg, of over het voetpad langs den Langeweg binnen de kom van het dorp met paarden béspannen rijtui» gen, met hondenkarren, handwagens, motor» rijtuigen of rijwielen mogen rijden, dit verbod is ook toepasselijk op beladen kruiwagens. Ook is het verboden over die zijstraten of dat voetpad vaten rollend te vervoeren.« 2. Tusschen de art. 53 en 54 wordt een nieuw artikel 53a ingevoegd, luidende «Het is den. bestuurder van een met paard of paarden of ander trekdier bespannen rij» of voertuig verboden buiten noodzaak over de bij de gemeente in onderhoud zijnde openbare grintwegen te rijden anders dan over één spoor, zijnde het spoor gelegen mid» den op den weg. Binnen 3 maal 24 uren na het invallen van dooiweer zal het verboden zijn, over de bij de gemeente in onderhoud zijnde openbare straten of wegen met beladen wagens te rijden, waarvan de last zwaarder is dan 1250 K.G. Iedere bestuurder van een rij» of voertuig hoe ook genaamd is verplicht, de wielen van het rij» of voertuig te reinigen van klei en ander vuil, alvorens de bij de gemeente in onderhoud zijnde openbare straten of wegen te berijden.* 3. Aan art. 71 wordt een tweede lid toe» gevoegd, luidende »Bij het vervoeren van mest of suikerbieten» pulp zijn de bestuurders van de voertuigen verplicht zoodanige maatregelen te nemen, dat verontreiniging van de straten of wegen daar» e >ioor niet voorkomt d/ In de 5e zinsnede van art 138 wordt de Heere wederkeeren tot Zijn volk! Zi Naam is Ontfermer, altijd geweest. Helaas heeft het volk uit Abraham gespt ten de roepstemmen Gods niet ter harte nomen. En als t ten slotte den Christus or vangt uit Gods hand, om Hem dan uit werpen en hem te nagelen aan het kruis, dj wordt het oordeel Gods voltrokken en Abt hams kroost wordt in toorne verstrooit ond de volkeren, om als balling nu te verkeeren een vreemd land, zonder koning, zonder'prie ter, zonder altaar - tot op den dag, dat hi overblijfsel zich zal leeren bekeeren tot de Heere en zich zal buigen voor den Christu om hem te aanbidden als hun Heere en Got Ons volk vertoonde teekenen van eenzelfde afval van den levenden God Zijn woord e waarheid werden verworpen. Ruwheid spotte nij overal. Een opkomend geslacht, wel g doopt nog voor 't grootste deel, maar in oi aiWCWir11-»*» Q.1UV.U s4C lllL/ling V ctll lUdlDUl Colijn. Heeft het zulke sluipholen»journalistiek noodig voor de voorbeidirig der groteske »Troelstra=hulde« De raming voor deze verbouwing werd ge» maakt in 1915. Toen op 195 mille. Het werk werd aangevangen in 1917. De kostenraming was toen gestegen op 380 mille. Ir, April 1924 berekende de Rekenkamer het prijsje van 140 milleten laatste blijkt het werk gekost te hebben f 986,258. De Rekenkamer is in April 1924 een corres» pondentie over deze weeldezaak begonnen met den minister van finananciëndat was toen minister Colijn. Deze antwoordt, dat de overschrijving der raming gevolg is van uitbreiding en wijziging van het oorspronkelijke verbouwingsplan en grootendeels van de prijsstijging in de dure jaren. Het Volk, dat als de spreekwoordelijke spin, als het tegen Colijn kan dienen, uit elke plant venijn weet te zuigen, schrijft nu »De minister van financiën is er anders niet afkeerig van zijn collega's, wanneer die uitgaven willen doen, op de vingers te tikken Colijn heeft het dus alweer gedaan. De opzet van het plan geschiedde in 1915. De aanvang van het werk viel in 1917. In April 1924 ging de Rekenkamer de re» kening nasnuffeien. Het werk was dus voltooid vóór 1924. De heer Colijn wordt minister in Augustus 19231 Commentaar overbodig. »Het is krasl* zegt Het Volk aan het slot van zijn artikel. Ja waarlijk, het is kras! R. A. d. O. De Burgemeester en "Wethouders van Som» melsdijk doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 13 Augustus 1925 is vastgesteld de volgende ver» ordening VERORDENING tot wijziging en aan» vulling van de politie» verordering voor de gemeente Sommelsdijk, vast» tusschen de cijfers 42 en 94 ingevoegd »53« Artikel II. Deze verordening treedt in werking twee weken na hare afkondiging. Zijnde deze verordening aan gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun be» richt van den 24 Augustus—4 September 1925 B. no. 5052 (2e afd G. S. no 91, in afschrift mcdedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12 September 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. den HOLLANDER, Iz. GEELHOED, Burgemeester. Secertaris KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders vanSommels» dijk maken bekend, dat op Donderdag 1 Oc» tober a s., des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloo/e inenting of herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den arts S. Knöps, alhier, aanmelden Sommelsdijk, 14 September 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. DEN HOLLANDER Plaatselijk Nietiws», SOMMELSDIJK.' Voor den landbouw» cursus, die eind October of begin November zal aanvangen, hebben zich 15 leerlingen aan» gemeld. In aanmerking genomen, dat dit de eenige gelegenheid is op ons eiland, om land» bouwonderwijs te genieten, had de deelname wel grooter kunnen zijn. Evenals vorige jaren zullen ook nu de heeren L. Pen en A J. van Hemert zich met het onderwijs belasten. Wederom is van den landbouwer A. J. K een varken gestorven. Dit is het tweede varken van dien landbouwer binnen korten tijd Het dier is onder politietoezicht begraven. De slager J. H. had het ongeluk zoo» danig in zijn duim te snijden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stel» Jen. Aan den dienstplichtige K. Volwerk, van de lichting 1926, ri alsnog vrijstelling van den dienst serieend wegens broederdienst. Vorige week stonden er bij den corres» pondent der arbeidsbemiddeling dezer ge» meente geen werklooze landarbeiders inge» schreven. De vrouw van M. d B. had het onge» luk in de welput te geraken. Op baar geroep werd zij door spoedig toegeschoten hulp daar» uit gehaald. Maandag kocht de landarbeider H. V. een varkentje. Toen zijn vrouw Dinsdagmorgen het beestje wilde gaan voeren was het spoor» loos verdwenen. Spoedig is evenwel bekend geworden dat het varken door een ander is gevonden en aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven. Deze week worden er vanuit deze ge» meente veel uien verscheept. Er zijn er ver» kocht voor f 2,50 per H L. Een dochtertje van P. v. N. liep achter een wielslede. Ongelukkig kronkelde er een touw dat op de wielslede lag om haar been, waar» door zij op den grond werd geworpen en een eind meegesleept. Wonder boven wonder be» kwam het kind geen ernstige verwondingen. MIDDELHARNIS. De P.V. «Gevleugelde Vrienden« hield Zaterdag haar eerste postdui» venwedvlucht vanuit Ooltgensplaat met 12 duiven, afstand 15 K.M De prijzen werden behaald als volgt: 1ste prijs G. van Dongen, 2de prijs J. de Baan, 3de prijs A. Taaie. Al spelende viel de zoon van J. Wielaard van een paar gymnastiekringen in de smederij van de Wed. Nieuwland. De borstelmakers jongen P. Krijger viel tijdens zijn werkzaam» heden van den zolder. Beiden bezeerden zich zoo ernstig aan hun hoofden dat geneeskun» dige hulp noodzakelijk was. S. de Koning alhier heeft Zaterdag te Amsterdam met gunstig gevolg zijn examen afgelegd voor het Politie»Diploma. Onze dorpsgenoot K. Verhage, thans in werkelijken dienst bij het korps politietroepen, wordt met ingang van 6 October overgeplaatst bij de marechaussées te Apeldoorn. Onder het vee van Gebr. Bom, loopende in een weide aan den Rottenburburgsche weg, is Mond» en Klauwzeer geconstateerd. Het dochtertje van F. v d Nieuwendijk viel Zaterdagmiddag in de kaai. De jonge heer Koert welke het ongeval bemerkte had het genoegen het meisje te redden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Be» langhebbenden worden er op attent gemaakt, dat huisslacbtingen minstens vier dagen te voren ter gemeente»secretarie moeten worden aangegeven. Voor de lichting 1926 zijn ter inlijving bestemd J. Hoedeman, P. Arensman en M. A. Magielsen. De overige ingeschrevenen zijn bestemd voor buitengewoon dienstplichtigen AaD A. Schuurman is als laagste inschrij» ver, opgedragen het vervoer van de grint v. n jÉËÊÊÊÊÊÊÊ De Indische Faculteit ie Utrecht. Tot hoogleeraar in het Ned. Indisch burgerlijk» en handelsrecht is benoemd Mr. B. Heysman, oud»raadsheer in het Hooggerechtshof van Ned »Indië. de Kaai naar de Burg. Sterkstraat voor 35 cent de M3. In de woning van P. J. G. doet zich een geval van besmettelijke ziekte voor, (febris ^yphoidëa) DEN BOMMEL. Onze vroegere dorps» genoot de heer A. Hermans slaagde dezer dagen voor het politie»diploraa met aanteeke» niugen. Aan J. Zoon alhier is gegund het schoon» houden en vervoeren van het vuil der kade tijdens de bietencampagne. Op het verzoek van H. Bakker alhier om vergunning tot den verkoop van alcohol» houdenden drank anderen dan sterken drank in het perceel Sectie B no. 1194, plaatselijk gemerkt A no. 43 is door B. en W. goed» gunstig beschikt. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1229 H L. aardappelen. Van de lichting 1910 zullen in deze ge» meente 3 personen overgaan naar de aanvul» lingsreserve. Donderdag 17 September a s. zal schouw worden gedreven in den polder St. Adolpsland. OOLTGENSPLAAT. Van de 34 dienst» plichtigen der lichting 1926 moeten 10 per» sonen worden ingelijfd, te weten de nummers 3 tot en met 8, 11, 12, 14, 15. De postduivenvereeniging «de Reisduif« heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanuit Soignies, afstand 124,911 KM. Uitslag: L. van Nimwegen le en 10e prijs, J. van der Welle 2e, 5e en 7e prijs, J. Dorsman 3e, 6e en 9e prijs, J. van Ree 4e en 8e prijs. De duiven zijn opgelaten 8 uur 's morgens. Aan» komst le duif 11,26,50 uur, laatste duif 12,59,52 uur. De collecte voor de stormramp te Bor» culo is thans gestegen met de nagiften tot f 1633. Het pakhuis en kantoorgebouw voor A. van Rossums Zaadteelt en Zaadhandel, welke aan alle eischen wat betreft afwerking en in» richting voldoet, is thans gereed gekomen, gelegen in, de onmiddelijke nabijheid van het vaarwater geeft dit vanuit het gebouw een prachtgezicht op de rivier. Daar we bij erva» ring weten welke drukte de bestaande zaken te dezer plaatse mee brengen, zoo wenschen wij dhr. van Rossum succes met de uitbreiding van zijn Zaadhandel. 40 cent per regel. stooten, vallen en bezeeren zich her» haaldelijk. Bij de zorgzame Moeder ontbreekt in huis, dan ook nimmer een doos 30»60»90 ct. NIEUWE TONGE. Jl. week werden van hier vervoerd 200 balen uien en 400 balen peen. Tot Directeur van de muziekvereeniging »Apollo«, alhier is benoemd de Heer H. van Balen Jr. Van den landbouwer J. B. alhier, stierf jl. Maandag een jonge stier. Het dier is naar het slachthuis te Middelharnis vervoerd JL Donderdag zijn voor herhalingsoefe» ningen in werkelijken dienst gesteldM Fels» bourg, E L. van den Doel, J. G. Dekker en A. van Sliedrecht. Zaterdag a.s. zal de P.V. »De Gevleugel» de Bode« alhier met oude en jonge duiven een vlucht houden vanuit Mons, afstand 140,946 K M. DIRKSLAND. Naar wij vernemen heeft Mej A Dorenbos ontslag gevraagd als wijk» verpleegster alhier. Gevonden voorwerpen een paardedeken, terug te bekomen bij den heer Joh. Groenen» dijk, onderlangs alhier; een sleutel en een ceintuur ter secretarie. Vrijdagmorgen geraakte een span paarden met een wagen in de haven. De dieren konden aan de overzijde der haven weder op den kant worden gebracht. HERRINGEN. Het bestuur der visscherij op de Zeeuwsche Stroomen brengt ter kennis dat op Dinsdag 22 September a.s. zullen wor» den opengesteld de volgende mossel zaad» banken a die op de Kabeljauws» en Veermansplaat, b die op de Oosterlandsche slikken, c die op de Krammerplaat, d die op het diep der Grevelingen. Naast één persoon, welke bestemd is tot gewoon dienstplichtige der lichting 1926, zijn 6 personen aangewezen tot buitengewoon dienstplichtige. Volgens de begrooting der Gezondheids» commissie gezeteld te Middelharnis is deze gemeente verplicht over het jaar 1926 bij te dragen f 24,21 of f 0,03 per inwoner. De milicien der lichting 1922 van het. Regt. Grenadiers, K. Witvliet, welke jl. Don» derdag van hier vertrok voor herhalingsoefe» ningen keerde Zaterdag reeds terug, als zijnde verders ongeschikt voor den militairen dienst. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 420 H.L, aardappelen en 280 balen koepeen. Aan den heer P. D. Holleman is een di» ploma toegekend als jurylid van de gehouden Groote Internationale tentoonstelling op Bak» kerijgebied te Groningen. Voor de aardappelen wordt thans een prijs besteed van 2.40 per H.L. f4.10 voor de kleine uien en f 2.50 voor de groote uien. Van de verloting te Oude Tonge vielen in deze gemeente 3 flinke prijzen, n.l. van een 2'/2 jarig paard, een singer naaimachine en een aardappelsproeier, respectievelijk aan H. v. Seters, P. D. Holleman en M. Polderman. Zaterdag werd hier de nieuwe slagerij van den heer L. Goedegebuur, geopend De etalage was prachtig, wat nogal belangstelling trok. GOEDEREEDE. De levering van suiker» bieten voor de coöperatieve suikerbietenfa» briek »Dinteloord« te Dinteloord, zal aan» vangen op 21 September a.s. De muziek» en zangvereeniging gaven Zaterdag 12 September een uitvoering op het Marktplein, hetwelk veel volk trok. Het aandeel der kosten voor deze ge» meente voor den Keuringsdienst van Waren is f 194,97. Aan den heer W. Redert is op zijn ver» zoek eervol ontslag verleend als lid der schat» tingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting De heer J. van der Velde heeft zijn be»

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1