voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. e c Akktr's Abdijsiroop Antirevolutionair Orgaan Elke lepel helpt IN HOC SIGNO VINCES No. 3154 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1925 40STE JAARGANG EERSTE BLAD. Onze" Taak. Of» den Uitkijk» W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Half September, de politiek begint. Dat gaat elk jaar weer zoo. Begin September keeren ministers, kamerleden en andere „hooge oomes" van hun vacantie terugze hebben dan nog enkele dagen, om weer te wennen, dan komt de dag der Troonrede en daarmee herbegint de politiek. Hieraan zij thans een woordje gewijd. Met name bespreken we de vraag hoe wij, als antirevolutionaire partij, den nieuwen tijd tegemoet gaan. Dan zeggen wij ten eerste, dat in dezen tijd tegemoet gaan met goed ver- rouwen. We staan tegenover een bevriend kabinet. Onze leider heeft het samengesteld. Hij heeft het kabinets-program ont worpen hij heeft de ministers gevraagd, men mag aannemen dat hij er zijn stempel op heeft gezet. Dat geeft ons goeden moed. Zelfs al weten we vooruit, dat we ons niet kunnen voorstellen, dat al onze vvenschen zullen worden vermeld Dat is zoo met de roomschen niet. Met de chr.-historischen niet. Dat kan ook niet met de antirevolu tionairen het geval zijn. Colijn moest met 'n,1 vierspan uit. Fiere paarden van de R.K. Een van ons, en een van de C.-H. En daarom kan hij niet doen, alsof «r maar één enkel antirevol. vosje voor de regeeringstrik staat, dat begrijpen we en dat willen we erkennen ook en daar zullen we ook mee rekenen. Maar nu aan den anderen kant Wij kennen en erkennen de positie der Regeering. Die beminde Regeering, die we van Harte gaarne zullen steunen-, als zij in christelijken zin ons land regeert. Doch daarnaast heeft toch ook de A.-R. partij, de A.-R. richting, de A.-R Xamerclub, een eigen roeping. Ook in het komende tijdvak. En daar willen we op wijzen. Er is een bemind kabinet. Maar er is niet een kabinet „van ons" Dat verschil is nogal groot. Zoo licht zou men daarover heen stappen en zeggen, dat de A.-R. leider de heer Colijn dan toch het Kabinet heeft saamgebracht. Ongetwijfelt, dit is waar. Maar ook, maar zelfs de heer Colijn kan geen ijzer met handen breken, kan van een roomsch-katholiek en van een chr.-historischen geen antirevolutionair maken. Wij moeten de werkelijkheid zien. En dan zitten er in het Kabinet van negen slecht twee antirevolutionairen. En, hoe belangrijk finantiën voorloopig blijft, toch kan men nog niet eens zeg gen, dat deze twee departementen voor wat de beginselen betreft, zijn van den eersten rang. Want ook bij onder wijs zal de eerste jaren voor onze eigen menschen niet zoo heel veel winst te behalen zijn, vreezen we. 't Kabinet wordt door ons gesteund. Wordt van harte gesteund. Doch niemand meene, dat de A.-R. partij en de A.-R. Kamerleden, geen andere taak zouden hebben, dan nu vier jaar lang achter het Kabinet aan te sloffen. Dan zouden het slaapmutsen zijn. Hun zetel stellig niet waard. Zooals men weet, heeft de Regeering een program opgesteld en daarop ver kregen de instemming ook van onze A.- R. Kamerclub. Hierbij dient een opmerking gemaakt. Het is onze aandacht niet ontgaan, dat ten tijde, wanneer die instemming verkregen moet zijn, niet alle A.-R. Kamerleden binnenslands zich bevon den. Wist men, dat ook zij met 't program instemden De „Waarheidsvriend" vreesde reeds, dat wij te veel hadden toegegeven aan de Chr.-Historischen, om van de Roomsch-Katholieken nog te zwijgen, wij zouden, meent dit blad, in beter conditie zijn hier plaatsen we een vraagteeken als b.v. een van de Chr.-Historischen het Kabinet had ge vormd, omdat dan onze hulp zou zijn gevraagd en wij onze voorwaarden hadden kunnen stellen We zijn 't hier niet geheel mee eens. Maar er ligt een grond van waarheid in. En daarom is de taak van onze Partij en van onze Club straks tweeledig. Déér wilden we nog op wijzen. Ten eerste hebben we het Kabinet krachtig te steunen. Van den heer Colijn mogen en kun nen we aannemen, dat zijn Kabinet niets zal voorstellen of willen doorzeiten nen, maar heeft allerminst beloofd, dat zij daar niet buiten gaan zou. Wij blijven als partij zelfstandig. Steunen het „bevriende" Kabinet. Maar zijn er geen slippendragers van. V Een Reden die weegt. waar wij onze stem aan moeten ont houden. De heer Colijn moge soepel zijn Tegen ons, tegen zijn beginsel zal hij niets toelaten en we mogen daar naast verwachten, dat de oogst voor onze beginselen niet gering zal zijn. Dan zal zeker een storm opsteken. En onze trouw zal meê daaruit blij ken, dat wij in dien storm hem krachtig ter zijde staan. Maar ons program ais partij, Gaat zooveel verder dan 't zijne als minister. Dat kan nu eenmaal niet anders. En wij hebben te letten op ons pro gram. Bij elk regeeringsvoorstel hebben we voor ons eigen program bij de behan deling nog zooveel winst te behalen als ons maar even mogelijk is. We staan tegenover een bevriend Kabinet. Dat ons dus zal steunen, waar het kan. En ook zonder en buiten het Kabinet hebben wij elke gelegenheid te benut ten, om te werken voor onze beginselen. 't Kabinet is gebonden aan zijn regeer- program. Maar de partij heeft zich wel ver bonden om dat regeer-program te steu- ft@ciame-IVJecIede@lingen. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1ÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worde® berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 9 99 Ofhaperde hier soms iets? De socialisten spreken er schande van. N.l. over het feit, dat hun door de kleine Rechtsche meerderheid in de Staten van Zuid* Holland geen enkele zetel gegund wordt als Gedeputeerde, niettegenstaande zij een be» kwaam man als den Schaper stelden voor can» didaat. Doch Rechts zei eenparig Neen De reden zal men vragen. Waarom doet Rechts in Zuid»Holland aldus? Er is een reden, die wéégt. a Er is van Rechts aan den heer Schaper ges vraagd, den socialistischen candidaat, dat hij nooit ofte nimmer zijn medewerking verleenen zou om door middel eener revolutie te komen tot een socialistischen Staat. »Dat beloof ik niet«, zei Schaper, f Men wéét van hem, dat hij van revolutie weinig verwacht. Maar haar, om zoo te zeggen, afzweren, dat kan hij ook weer moeilijk als socialist. »Ja«, zegt Rechts, »dan kunnen wij u niet in een regeeringspositie Jielpen stemmen®. Denk daar óók niet licht over. Stel u eens voor, we hadden een tamelijk Eenheid gewenscht. Nu bestaat hier geen eenheid. Onze gedragslijn is verschillend. Er zijn gewesten, waar mede door onze toe» stemming een socialist als Gedeputeerde ge» kozen wordt, en daar zijn er, waar men net doet als in Zuid»Holland Dit kan, dunkt ons, niet zoo blijven. Onze partij is niet als de socialistische een partij, waarin van bovenaf alles wordt voor» geschreven, zoodat men zich alom in de partij daaraan heeft te gedragen. Doch er moet steeds in vrijheid naar een» heid worden gestreefd. Als de A.R. partij op de eene plaats precies andersom handelt dan op de andere als zij in 't eene geval juist andersom beslist dan in 't andere, dat er precies aan gelijk is, dan verhoogt ze daarmee niet de kracht der partij. Dan kijkt het volk er raar tegen aan. Het is daarom wel zaak, dat de vraag, of ook socialisten in regeeringsposten behooren te zitten, ernstig onder ons wordt aan de orde gesteld. Opdat we mogen komen tot eenheid van zienswijze. En daardoor tot een» heid van handelwijze. De Post. »Het komthopen we maar. En hoop doet leven 1 De eerste portvermindering is tegen één October in uitzicht gesteld, maar veel Donderdag is te Amsterdam de Zweedsche duikboot»flottielje, bestaande uit »Illern«, »Valrossen«, »Utteru« en »Hajen«, aangekomen. De duikbooten zijn gemeerd aan den steiger'van de firma van Es en van Ommeren aan de Ruyterkade. groot aantal socialistische burgemeesters, Ge» deputeerden, een paar Commissarissen der Koningin, verschillende hooge ambtenaren enz. enz., al te gader socialist, en er kwam dan, 't kan plotseling komen opzetteneen ernstig gemeende poging ter herhaling van November 1918 zou niet de minderheid alsdan een heel wat betere kans hebben dan tóén Denk over zooiets niet licht. De socialisten hinken altijd op twee ge» dachten. Den eenen keer zegggn ze »Och, watRevolutie er is immers geen kijk op!« En dan weer heet het »'t Gaat met dat gewone, parlementaire ge» doe toch zoo langzaam 1 Nooit komen we zoo, waar we wezen moeten, 't Moet anders gaan En din spreekt de Revolutie»muziek. Als Rechts dus zegtDie kans willen we in Zuid»Holland niet loopen, dan is dit aller» minst een opgeraapt argument, maar we voe» len, dat ook daarvoor veel te zeggen is. Aan wat zijde zullen de socialistische macht» hebbers staan, als wéér een revolutie»bui op» komt-' aan de zijde van 't bestaande, wettige Gezag, óf aan aan den kant der aanstormen» de Revolutie? Dat is een zeer belangrijke vraag. om de kaken heeft zij niet't is een kleine verlaging op sommig buitenlandsch goéd, niet precies datgene dus waarop reeds zoolang is aangedrongen. Doch we houden den moed er in. Keulen en Aken zijn niet op één dag ge» bouwd en de hooge posttarieven worden niet op één dag afgebroken 1 't Een leidt wel tot 't ander. Als men b.v. de buitenlandsche briefkaarten gaat verlagen tot 10 cent per stuk, dgn komt er een tijd, waarin ook de Post beseft, dat men de binnenlandsche niet op lxj2 cent kan laten staan. Er wordt tenminste 'n begin gemaakt. Voor het Sociale Leven. 't Scheen te worden metaal op metaal. Hard tegen hard, leek het te gaan in de metaalindustrie, maar gelukkig 1 net op het laatste zijn we deze klip in ons bedrijfsleven ontzeild, dAnk zij Onze christelijke vakbeweging. Zoo protestantsch als katholiek. Hier mag wel eens de nadruk op worden gelegd, tegenover hen, die van meening zijn dat die »christelijken« toch altijd achter een »rooden« admiraal aanzeilen. 't Bléék in déze nijverheid anders. Toen patroons en »roode« bond zich stevig vastgewerkt hadden en de splinters en schil» fers er al afvlogen, hebben de «christelijke* bonden de zaak gered. Door noch achter de eene noch achter de andere partij aan te loopen, maar beide par» tijen te zeggen, waarin de «christelijk® welen waarin ze niet meegingen. De patroons luisterden daarnaar. Werden 't met hen eenj. En toen moesten de socialistische arbeiders wel volgen, al kraaiden ze dan ook luide uit, dat zij de overwinning hadden behaald Dat trucje kennen wij wel. De Christelijke Vakbeweging. Vast staat nu tusschen de partijen, dat niet de Overheid maar het Collectief Contract be» slist óf er overwerkuren zullen worden gemaakt. De Overheid zegt alléén Het mag. Maar 't Contract moet beslissen, of 't ook zkl. Over dat zullen denken de »christelijken« milder dan de socialisten. Ze houden zich 40 cent per regel. Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden» extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! f2.75 MJO óók zoo lang mogelijk vast aan den 8»uren» dag, maar móét het, om wérk te houden, dan durven ze er van afwijken ook. En over het loon zal dan afzonderlijk ge» handeld moeten worden, zoo had de christe» lijke vakbeweging het met de patroons van den Metaalbond afgesprokenen er bleef voor de socialistische beweging niet anders over, dan zich hierbij neer te leggen. Alléén een staking beginnen, was te riskant. Wij wenschen de christelijke vakbeweging met dit succes van harte gelukmoge ook zij spoedig hiar malaise weer te boven zijn. Nadruk verbod»* 71 J 't Is dit jaar een vroege «derde Dindag.« De eerste September viel op dien dag der week en zoo zullen we D.V. ditmaal reeds den 15en de plechtige samenkomst hebben der Staten=Generaal in Vereenigde zitting en zal, naar we hopen Hare Majesteit het nieuwe zittingsjaar met een Troonrede openen. En als steeds zullen daarbij de Sociaal» Democraten afwezig zijn. Waarom precies, heb ik nooit goed kunnen begrijpen. Met welk onderdeel van hun leer het in

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1