(EN EN I Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. II s IflLEItHMOEL IN HOC SIGNO VINCES I No. 3153 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1925 40STE JAARGANG Isdijk tourant 1:1 Dalen lbuizen 'ranco levering ■ten bij Alle stiikkTfi voor de Redactie bestemd, Adveftenttën eaa verdere idttiiais tralie, fraaco toe te zetsdeiti aam de Uitgevers Een merkwaardig advies. Land- en Tuinbouw. Uit de Landbouwwereld. ill m Iddel harnis Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent Fq vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. interc. No. 202 Postbus No. 2 HEtEJSE ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Klein gedoe. De »lintjes« zijn weer uitgedeeld. En nu komt de critiek. Stellen we op den voorgrond, dat het uit» deelen van ridderorden, tenminste wat betreft de Ned. Leeuw en de Oranje»Nassau»orde, is een regeeringsdaad. Die onder publieke critiek valt. En onder controle der Staten«Generaal. Dit er dan ook critiek geoefend wordt, is niet erg, is goed. Wij, antirevolutionairen, al hebben we so» bere ideeën op dit terrein, hebben vroeger aan die critiek ook weieens meegedaan, toen 't in den liberalen tijd soms scheen alsof ah leen het »denkend« deel voor een onderschei» ding in aanmerking kwam. Als me dus mi b v. vraagt, of niet de kunst er a! te karig afkwam, dan is dit alleszins ge» oorloofde critiek, al willen we niet gerekend vorden daarmee in te stemmen. >nt- loos loos )S ets Maar wat wél «klein gedoe« is Vragen als: Waarom die wel en die niet? Waarom die een Leeuw en gene 'n Oranje» Nassau Waarom die officier en deze slechts ridder? Vragen, die toch zelfs in de »groote« pers worden gesteld. »Klein« zegt men en wendt zich af. Ter waarschuwing. Op twee Franscbe slagschepen heeft dezer dagen de krijgsraad de vierschaar gespannen en eenige jaren gevangenschap opgelegd, 't Waren ernstige zaken. Die in oorlogstijd direct met den kogel werden gestraft Het aansporen tot oproer. Op zichzelf reeds een ernstige zaak, maar dubbel ernstig, r.u bij de behandeling bleek hoe de communisten, ook op de Eransche vloot hun uiterste best doen, om communis» tische «cellen» te bouwen, ten einde op een gegeven oogenblik hun slag te kunnen slaan en de gansche vloot te brengen in hun macht. Niemand achte dit een hersenschim, noch in Frankrijk noch in Nèderland. Wat inder» tijd op de Russische vloot is gebeurd, geeft hier aanwijzing genoeg. Nergens schijnt de revolutionaire praktijk zulk een vruchtbare bodem te vinden als juist onder 't zeevolk. Er mag weieens goed onderzocht, hoe 't in dit opzicht staat ook met onze Nederland» sche zeemacht. In de Vragenbus van De Banier, het orgaan der S.G,P., had iemand blijkbaar eenige vragen gesteld in betrekking tot den dienstplicht, het vloeken, bidden en bijbellezen in de kazerne. De redacteur dier rubriek, jongere broer van ds. K., antwoordt daarop o.m. »Dat na den maaltijd in den Bijbel zou moeten worden gelezen, zooals U vvenscht, zal wel niet spoedig worden voorgeschreven. De vraag is ook of het stichtelijk zijn zoude wanneer zoovelen aanwezig zijn die daarvoor geen eerbied hebben. De stilte voor en na den maaltijd biedt gelegenheid tot bidden, waaraan de tafelgenoot zich niet behoeft te ergeren en hetgeen hem tot niets dwingt Het aanhooren van het lezen van een hoofdstuk uit de H. Schrift gaat alweer iets verder in de belemmering van de vrijheid van anderen. En ofschoon het alleszins aan te bevelen ware dat Gods Woord ook voor de militairen gelezen werd, zal de verwezenlijking van die begeerte naar wij meenen zich lang laten wachten. Niet immer wordt met reglement en dwang bereikt wat wij gaarne bereiken willen en zeker geldt dit in zaken van geestelijken aard.« Is dit niet een zéér verstandig advies maar wij veroorloven ons de vraagStemt dit nu overeen met de verkiezingspropaganda der S.G P. Hoe vaak hebben we het in die dagen hooren uitkrijten, dat «eerbiediging door de Overheid van de vrijheid der overtuiging« zelfs in de burgermaatschappij wél «A.R princiep®, maar strijdig met Gods Woord en met de letter van Art. 36 was? En hier geldt het nog wel volmaakt het terrein der Overheid, waar zijzelve alléén ge» biedster is en haar gezag nog wel zóó wordt gehoorzaamd, dat ze ook wel voor stilteen, zij het gedwongen, stichtelijkheid zou kunnen zorgen. Michiel de Ruyter vroeg er niet naar welke overtuiging zijn scheepsvolk had, maar hij riep het op dek en las hun den Bijbel. En Gustaaf Adolf knielde voor het front van zijn leger neder en was voorbidder. Waarmee wij niet zeggen willen, dat het bijbellezen en het overluide gebed aan tafel nu aanstonds in de kazerne en op de schepen van oorlog zouden moeten ingevoerd worden. We zouden 't niet onmogelijk achten in «het militaire huishouden«, maar bijbellezen en cverluid gebed aan tafel') zijn toch eigenlijk handelingen op het terrein der particuliere genade. Daar heeft de Overheid geen ambte» lijk gezag ontvangen, 't Zou dus eerst moeten worden uitgemaakt, in hoeverre haar autoriteit t d o. strekt als zij aan hét hoofd van de militaire huishouding eenigermate in een «ge» mengde» sfeer komt te staan. We willen er echter thans alleen de aan» dacht op vestigen, dat dit advies wel verre afwijkt van de strenge plichten, die in de stembusperiode van S.G zijde der Overheid tegenover het burgerleven zijn opgedrongen. Verre afwijkt van wat we in de dagen van het «Dageraads»debat« uit S G. mond ver» nomen hebben. De praktijk is inderdaad zóó eenvoudig niet als de theorie. Volgens de letter van Art 36 zou er toch wel geen sprake van kunnen zijn, of de militaire overheid niet in de kazerne Gods Woord zou moeten laten lezen«het Woord des Evangelies overal te doen prediken opdat God van een iegelijk geëerd en gediend wordeNiet alleen lezing van den Bijbel aan tafel in de kazerne, maar ook weer «kerk» parade» Immers«de hand te houden aan den heiligen kerkedienst« R A d. O. Wel te onderscheiden van de inroeping van den zegen des Almachtigen bij den aan» vang eener vergadering van openbare lichamen. Nadruk verboden. De vatbaarheid voor de Aardappelziekte. Men kent thans vele ziekten van het aard» appelgewasde ziekte van ouds bekend, is, Phytophtora infestans. Ir» een lijvig rapport van de hand van Dr Marie P_ Löhnis zijn de resultaten neergelegd van èen veeljarig onderzoek naar het verband tusschen de Aard» appelziekte, en voorts naar de eigenschappen, welke de vatbaarheid der knollen voor deze ziekte bepalen. De bestudeering dei weersge- steldheid heeft geen praktische resultaten opge leverd. Er is geen verband gevonden, dat aan» wijzingen kan geven voor een tijdig sproeien met Bordeauxsche pap ter bestrijding der ziekte. Nieuwe vragen deden zich echter tijdens het onderzoek voor, en deze werden door den onderzoeker aangegrepen in de hoop, dat deze tot praktische uitkomsten zouden mogen leiden. Enkele dingen uit het rapport willen we hier aanstippen. Het sproeien voor de le maal op een oogenblik, dat de ziekte reeds in de soort te vinden was, bleef steeds zonder uitwerking op de mate van loofaantasting. Het sproeien van den grond vóór het uitbre» ken der ziekte heeft geen invloed op het oogenblik van aantasting door Ph. infestans. De vatbaarheidsgraad hangt niet samen met de -dikte van de schil. Uit kunstmatige be» smettingsproeven bleek, dat b v. de oogen een toegangsweg vo.or de schimmel in den knol. Knollen op zandgrond en kleigrond gegroeid hebben eenzelfde mate van vatbaar» heid door de oogen. De oogvatbaarheid blijkt in het algemeen toe te nemen bij het rijp worden der knollen. De grond, welke door neervallende sporen vanaf zieke planten is besmet, blijft eenigen tijd besmettelijk voor aardappelknollen Zware klei blijft veel langer infectieus (besmettelijk) dan zandgrond Bij rooien na eenige droge dagen was het pro» cent zieke knollen, na bewaren, veel geringer dan bij rooien na eenige regendagen. Het schijnt dus raadzaam vatbare Knollen niet te rooien, wanneer de grond zeer nat is. Zij kunnen dan veiliger dieper in den grond blij» ven, en gerooid worden na eenige droge da» gen. Bij gesneden knollen, die gespreid bui» ten bewaard waren, was de wondsluiting nog niet ingetreden. Het buiten laten liggen van de knollen om het gevaar voor besmetting door rooiwonden te verminderen, treft dus geen doel Gave Eigenheimers, in zand ge» groeid, weiden bij nat bewaren met doorge» sneden zieke knollen niet besmet. Bij Eigen» heimers, in klei gegroeid, op gelijke wijze be» handeld, vond wel besmetting plaats. Bijvoederen van melkvee in de weide. «Is bijvoederen van melkvee in het land gewenschtzoo ja, hoe dient dit te geschie» den Dit vraagpunt is aan de orde gesteld in de afdeelingen der Friesche Mij. van Land» bouw. Een 24»tal hebben hierop geantwoord de antwoorden zijn in een rapport verwerkt, waaraan wij 't volgende ontleenen. Bij onvol» doenden grasgroei is tijdige bij voedering nood» zakelijk om den voedingstoestand en dus productievermogen op peil te houden. Te lang wachten wreekt zich. Het verstrekken van krachtvoer in den zomer wordt slechts onder zeer bepaalde omstandigheden rendabel geacht. Bij geil gras wegens overmatigen re» genval wordt bij voederen in het land zeer gewenscht, doch praktisch moeilijk uitvoerbaar geoordeeld, dewijl droog ruwvoer het eerst in aanmerking komt. Betreffende den invloed van het bijvoederen op de kwaliteit der zui» velproducten is zoo goed als niets bekend. De nazomer en nog meer de herfst kan de dankbaarste periode van het bijvoederen in het land worden genoemd. Vooral het indi» recte voordeel, dat de dieren in veel betere conditie den staltijd ingaan, rnoet niet uit het oog worden verloren. Bij voederen is het meest rendabel te achten bij hoog=productief en bij onvolwassen melk» vee. Vooral in het najaar is hiermee rekening te houden. Noodzakelijk is het om verzwak» king tegen te gaan bij mond» en klauwzeer, en spoedig hersteld der productie te bevor» deren. Verstrekt men het bij voeder regelmatig op vaste tijdstippen, dan voorkomt men reeds grootendeeis het onrustig worden der dieren. Gebruik van een zomerstalgeregeld iets in koekvorm geven gedurende den geheelen wei» detijdweiden in kleine koppelsongezien aanbrengen van het ruwvoertijdelijk vast» zetten, enz zijn middelen om het bij voederen te vergemakkelijken. Zindelijkheid en verwij» deren der resten is bovendien vereischte. Zijn er overwegende bezwaren tegen het bijvoe» deren in het land, dan is tijdelijk opstallen en vroeg stallen in den herfst zeer aanbeve» ienswaard. Dit geidt vooral voor den greid» boer, die minder dan de bouw van bijvoe» deren gewend is, en in het bijzonder voor bedrijven in de laagveenstreek. Verregend hooi. 't Gebeurt dat in regenperioden een ge» maaid gewas geheel verregentzeer veel van de voedingswaarde kan dan verloren gaan, 't Kan zelfs voorkomen, dat zulk slecht gewon» nen hooi moeilijk of in 't geheel niet bewaard kan blijven. Is dit dan waardeloos? Proeven in Duitschland hebben bewezen, dat ditge.-ns» zins bet geval behoeft te zijn. In sommige streken waren groote hoeveelheden klaver en lucernehooi door den regen zeer bedorven, slechts geschikt voor de mestvaalt Men han» delde er echter anders mee, op initiatief van twee deskundigen. Hei hooi werd op'hooper? gezetvier vrachten op een hoop. Aan zulk een hoop werd toegevoed 10 Liter aange zuurde ondermelk, waarna er een laag aarde op kwain van 30 tot 50 centimeter. Men kreeg aldus een veevoeder van uitne» mende kwaliteit, een zuur persvocder, dat door het vee met graagte werd gegeten, en niet te onderscheiden was van voeder, uit silo's afkom» stig Men houde het in gedachten en passé het, bij voorkomende gelegenheid, eens toe De Kali>iadustri«, De moderne bemestingsleer heeft onze aan» dacht gevestigd op vier hoofdvoedingsstoffen: stikstof, posphor, kali en kalk, de vier pooten der boerentafel Eén dier stoffen, de kali, wordt ons voornamelijk geleverd door de Duitsche kali»industrie voorts door de Elzasser kalimij» nen, welke sedert den oorlog aan Frankrijk zijn toegewezen. Tusschen beide kwam in 1924 een overeenkomst tot stand, waarbij een ge» meenschappelijke verkooppolitiek werd uitge» stippeld De orders voor den afzet naar de Vereenigde Staten en Zweden werden gelijke» lijk verdeeld, en een dito regeling zal in de loop van dit jaar waaischijnlijk worden getrof» fen ten aanzien van de afzet over de geheele wereld. Duitschland zelf heeft de meeste kali noodig, méér dan de overige landen der wereld samen slechts 40 pCt. der geproduceer» de kali wordt uitgevoerd. De afzet was natuur» lijk door den oorlog sterk verminderd, en sedert dien nog niet weer op peil gebracht. In 1913 bedroeg de binnen» en buitenlandsche afzet ruim 11 millioen d. c zuivere kali, in 1923 en 1924 nog maar 8'/2 millioen. Men hoopt echter dit jaar den omzet weer te kun» nen opvoeren tot ruim 13 millioen d.c. zuivere kali, Hiertoe zijn 40 a 50 der beste mijnen, bij het syndicaat aangesloten, in werking de overige der 218 mijnen zijn gesloten. B-r. De Bethesda»brand in Budapest. Aan alle vrienden van Bethesda. De beide leden, door het Holl. Bethesda» Comité naar Budapest gezonden, om zich per» soonlijk op de hoogte te stellen van den toe» stand aldaar, zijn al weder in het vaderland terug. Ze hebben een tweetal dagen in Bethesda vertoefd en dien tijd besteed aan allerlei onder» zoek en besprekingen. En toen ze daarmee gereed waren zijn ze ijlings weer naar huis terug gestoomd. Woensdag vergaderde het Comité te Zwolle en daar werd uitvoerig verslag uitgebracht van hun bevindingen en ervaringen. En die waren velerlei. Want het doel van hun reis toch had een breedere strekking, dan alleen zichop.de hoogte te stellen van den omvang dezer ramp Naar aanleiding van in de laatste maanden gevoerde correspondentie, was toch in beginsel reeds besloten, dat een tweetal leden in dit najaar naar Budapest zouden trekken, want het bleek almeer, dat de gewichtige en belang» rijke zaken, waarover gehandhaafd werd, niet per brief konden worden afgehandeld, doch een persoonlijk bezoek noodzakelijk maakten. Deze brand heeft dit bezoek dus alleen be» spoedigd. Thans mag gezegd worden dat het Comité volkomen op de hoogte is van alles wat noodig was te weten om voort te kunnen werken. Wat nu den brand betreft, de omvang viel nog al mee, na de eerste berichten. De beide groote hoofdgebouwen zijn gelukkig gespaard gebleven, al heeft de eene gevel ook erg gele» den. Dicht bij het oudste hoofdgebouw, en daarvan door een binnenplaats van plm. 8 meter breedte gescheiden, ligt in de lengte van dit hoofdgebouw het zoogenaamde «Wirt» schafts«»gebouw. Dit bedrijfs-gebouw bestaat uit één verdieping met daarboven alleen een zolder, en was gedekt met een houten dak Het heeft een lengte van ongeveer 58 meter, en wordt voor allerlei doeleinden gebruikt waschinrichting, strijk» en drooglokalen, wo» ning voor het personeel, lijken»kamer, berg» plaatsen enz enz 't Is een oud gebouw, zeer primitief ineericht En juist óók over aller» noodzakelijkste vernieuwing en verbetering van dit gebouw was in den laatsten tijd veel gecorrespondeerd. De brand is ontstaan in den ouden schoorsteen van het waschlokaal. Er woei een sterke wind, en nu schijnen vonken tusschen de houten zoldering gewaaid te zijn. En toen stond alles weldra in vlam. Dit ge» bouw is geheel uitgebrand met een daarbij staande schuur, en alleen door een wonder is het nabij gelegen groote gebouw gespaard ge» bleven. Want tijdens den brand, toen reeds gewanhoopt werd aan het behoud van dit gebouw, is de sterke wind plotseling van West naar Oost gedraaid, zoodat de wind die eerst op het gebouw stond, in eens de vlammen naar de andere zijde joeg. De achterzijde van het bedrijfs»gebouw grenst aan een breede straat. En nu was de hitte zoo geweldig, dat zelfs een aan de overzijde staande schutting moest worden omgehaald om den brand te stuiten. Was de wind niet zoo plotseling ge» draaid, dan was naar den mensch gesproken geen redding mogelijk geweest van de beide hoofdgebouwen en de verdere gebouwen. Gods bewarende hand was dus kennelijk over Bethesda. 't Spreekt van zelf dat alle patiënten in veiligheid moesten worden gebracht. Naar schatting is de brandschade ongeveer f 15000 Op verzoek der beide leden werden verschillende fotografische opnamen gemaakt. De assurantie is onvoldoende. De Hongaar» sche toestanden zijn zóó, dat het onmogelijk is alle gebouwen op de juiste opbouwwaarde te verzekeren. Dat zou schier niet te betalen zijn Gevolg is dus dat ook slechts een deel wordt vergoed. Voor zoover de leden konden vast» stellen, zou vermoedelijk de Assurantie den gevel van het hoofdgebouw geheel herstellen en voor het verbrande gebouw een gedeelte willen vergoeden. Hierover wordt nog onder» handel!. De Comité»leden hebben gelukkig met het Bestuur van Bethesda, maatregelen kunnen treffen om aanstonds de helpende hand te bieden. Het bleek toch, na rijp overleg met den Architect, de goedkoopste weg zou zijn, het oude gebouw weder te herstellen. Maar dan moet onmiddelijk allereerst het gebouw onder dak worden gebracht, en wel vóór het einde dezer maand, wanneer de sterke regen» periode begint Alleen dan kan het gebouw worden behouden en binnenshuis worden her» steld. Na allerlei bespreking werd ten slotte zoodanige oplossing gevonden dat reeds den volgenden dag met dezen arbeid kon worden begonnen. In Hongarije zullen krachtige pogingen wor» den gedaan om zoo spoedig mogelijk geld te verzamelen. De oogst is dit jaar bijzonder goed. En nu zal o.m. ook zuster Margit een rondreis maken en op verschillende plaatsen optreden om een oogstcollecte te houden. Den boeren zal worden gevraagd een deel van hun oogst voor dit doel af te staan 1 God zond dus wel een nieuwe beproeving, maar 't is mogelijk dat juist deze brand een middel in Zijne hand is om Bethesda weder meerderen zegen te doen toekomen. Maar, zooats boven reeds gezegd werd, het bezoek der leden was van breedere strekking. Er werden verschillende besprekingen gehou» den met het voltallig Bestuur, de aan Bethesda verbonden Doctoren en anderen, om voor de toekomst den toestand van Bethesda blijvend te verbeteren en gezond te maken. En ze mogen zeggen dat ook hierbij hun arbeid voorspoedig is gemaakt. Ze hebben een en andermaal positief en met nadruk in hun besprekingen vastgelegd, dat Holland niet genegen zou zijn gelden te verzamelen om eventueele tekorten in de ex» ploitatie te gaan dekken. Dat was en bleef en zou blijven de roeping en de plicht der Hongaren zelf. Wel waren ze bereid hen te helpen om de exploitatie geleidelijk te ver» beteren en daarop te bezuinigen en daarvoor met goeden raad en advies te dienen. Zij hebben dit dan ook gedaan zooveel in hun vermogen was, en vooral de beide Hoofd» Doctoren toonden groote belangstelling voor de cijfers en de berekeningen die konden worden overgelegd, van de explotatie van een paar Christelijke Ziekenhuizen in Holland. Maar voorts verklaarden ze zich gaarne be» reid ook finantieel te helpen zooveel het Co» mité kon, maar alleen door verbetering en aanvulling der verpleging, om daardoor de inkomsten te doen stijgen. Zooals bekend is heeft het Holl. Comité dit voorjaar de nieuwe Chirurgische Afdeeling helpen bekostigen. En deze Afdeeling is een groot succes geworden, en werd oorzaak dat niet alleen het getal der patiënten steeg, maar ook het bedrag der inkomsten sterk vermeer» derde. Bethesda's reputatie voor Chirurgische behandeling stijgt met den dag Gevolg is dat thans alle bedden bezet waren, en er plaats te kort komt. Om nu op dezen weg verder te gaan, en deze bron van inkomsten nog verder te ver» sterken, hebben de leden, namens het Comité, op zich genomen de kosten voor de uitbrei» ding van een tiental bedden voor de le en 2e klas. Een drietal kamers zouden daarvoor worden ingericht. En de H H. Doctoren ver» klaarden er zeker van te zijn, dat deze bed» den spoedig zouden bezet zijn met patiënten die een goeden prijs zouden betalen. Het Bestuur verbond zich deze bedden in geen geval te bestemmen voor patiënten, waarvoor minder dan de kostprijs zou worden betaald. Want alleen dan, wanneer voor deze nieuwe bedden meer betaald werd dan de kostprijs bedroeg, zou worden voorkomen, dat elk nieuw bed het eventueel tekort der exploitatie zou verhoogen. De derde klasse betaalt hoog» stens 2/3 van den kostprijs, het andere moest dus door de hoogere klassen worden betaald, om het everfwicht zooveel mogelijk te bereiken. Voorts werd nóg een belangrijke zaak uit» voerig besproken. De exploitatie der groote gebouwen geschiedt niet op de meest voordeelige wijze. De Stich» ting bestaat nu ongeveer 60 jaar, en alles werd tóen bij den aanvang op echtoud»Hongaarsche, dat is echt royale wijze, ingericht. Arbeid en arbeidsloon speelde toen geen rol. En alles is sindsdien vrijwel zoo gebleven De reus» achtige ouderwetsche kachels in alle lokalen, gangen en kamers geplaatst, verslinden reus» achtig veel brandstof Vroeger goedkoop, thans »peperduur« 1 Waarbij nog komt dat ze on» voldoende verwarmen. En wat al arbeid is daarvoor noodig 't Is dan ook geen wonder dat Ds Biberauer daarover met zorg was ver» vuld. Waf zou een centrale verwarming geen enorme besparing en verbetering brengen 1 De wasch»inrichting is meer dan primitief. Alles moet met de hand gedaan worden. Er is niets dat op een machine zelfs gelijkt 1 Het onderhoud der gebouwen is sinds het be» gin van den oorlog absoluut verwaarloosd. Ér was geen geld. Alles roept en schreeuwt om reperatie en onderhoud. De stukken val» len uit de muren. De leden hebben alles nauwkeurig met den Architect bekeken, en met het bestuur besproken en overlegd. Er is maar een goede, radicale oplossing voor dit alles. En een oplossing die oogenschijnlijk heel goed mogelijk is. Lap» middelen baten hier niet. Collectes, hoe mooi ook, zijn voor deze groote behoefte niet vol» doende. Daar zijn andere, grootere middelen voor noodig. Bethesda is het volle onbezwaarde eigen» dom van de vereeniging «Filadelfia«. Er rust geen hypotheek of schuld op. Bethesda is een mooi bezit. Als straks de foto's worden ge» publiceerd, zal ieder daarvan zich met eigen oogen kunnen overtuigen. Het is gelegen aan het prachtige Stadspark, en het is nu met zijn groote gebouwen en uitgebreide tuinen een zéér begeerenswaardig bezit. En er zijn vele begeerigen naar I Nu zal er, om aan alle behoeften te kunnen voldoen, alles economisch in te richten met centrale verwarming, machinale wasch»inrich< ting, afdoende reperatie van alle gebouwen enz. enz., en bovendien om de Stichting te helpen een voldoend bedrijfskapitaal, (wat nu geheel ontbreekt) noodig zijn ongeveer I mil» lard, dit is pl.m. f 35.000,—Welnu wat is er nu eenvoudiger, zou elke Hollander vragen, dat er een eerste hypotheek wordt genomen voor dit bedrag In Hongarije heerscht echter een schrijnend geldgebrek En wanneer het Bestuur zulk een hypotheek zou nemen, zou daarvoor minstens 24 a 25 rente betaald moeten worden. Dat is niet te doen. Nu kan het Bestuur wel eiken dag zulk een bedrag van den Staat bekomen, maar dan moet de Stichting zijn vrijheid opofferen. En dat wil het bestuur zeer terecht in geen geval. Men wil het positieve, echt Christelijke karakter tot eiken prijs handhaven, hoeveel zorgen dit ook kost. God heeft tot dusver geholpen, Hij zal het ook verder doen. Als we ons geloof maar behouden. Dit is de grondtoon en het fundament, waarop het Be» stuur staat. De vraag rees duskan Holland deze Hy» potheek niet nemen Wanneer officieel de bewijzen geleverd wordena. dat de geheele Stichting onbezwaard is, b hoeveel de wer» kelijke waarde bedraagt, c. dat er jaarlijks een aflossing van f 1000 of 1500 wordt gegarandeerd, d. dat er een behoorlijke rente van b.v. 6 wordt betaald, en e. dat er ten slotte geen juridische bezwaren tegen zulk een hypotheek bestaan, zou dan tegenover het zooveel groo» tere bezit, dit bedrag niet zeer spoedig als goede, jzekere belegging in Hollend te ver» krijgen zijn Dit alles hebben de leden uitvoerig bespro» ken en zij hebben aan het Bestuur beloofd deze zaak aan het Comité voor te leggen, en J' ;i !2

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1