Kerk en School. Visscherij. Vergaderingen. Burgerlijke Stand Verkoop ingen. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Leest de Advertentie van Campfe n's Stof f eerderij voor eiken bok, geit, schaap of varken» 0,10 voor elke big0,05 voor elke mand of kooi met kippen, eenden, ganzen, duiven of ander pluim» gedierte of konijnen0,20 Art. 2. Voor staan» of ligplaatsen van tenten, stal» len, tafels en andere inrichtingen of voor» werpen wordt op marktdagen geheven f 0,20 per in beslag genomen M2 straatoppervlakte, bij abonnement f 2 per in beslag genomen M2 straatoppervlakte per jaar. Art. 3. De belasting is verschuldigd door hem, die van het marktterrein gebruik maakt, en bij afwezigheid van .dezen, door hem, die in zijne plaats optreedt. Art. 4. Het is verboden dieren of voorwerpen op het marktterrein te plaatsen, voordat de be» lasting betaald is. De bewijzen van kwijting moeten aan de met het toezicht op de invordering der gel» den belaste personen op hunne aanvrage on» verwijld worden vertoond. Art. 5. Deze verordening treedt in werking één maand nadat de heffing Koninklijk goedge» keurd is. Verordening op de invordering van »marktgeld« in de gemeente Soma melsdijk. Artikel 1. De invordering van het marktgeld geschiedt namens den gemeenteontvanger en onder zijne verantwoordelijkheid door den markt» meester, die voor elke aan hem gedane be» taling een bewijs van ontvangst afgeeft uit een daartoe door Burgemeester en Wethou» ders verstrekt register. De ontvangen gelden worden op den dag van ontvangst tegen quitantie ten kantore van den gemeente«ontvanger gestort. Art. 2. Het marktgeld moet op de eerste aanvrage worden voldaan. Art. 3. Niet» of nietsbehoorlijke vervulling van for» maliteiten, welke tot richtige heffing der be» lasting in de heffingsverordening worden ge» vorderd wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. De gemeente»ontvanger en marktmeester zijn verplicht te waken tegen overtreding van deze verordening. Art. 4. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Zijnde aan de heffing van deze belasting goedkeuring verleend bij Koninklijk besluit van 22 Juli 1925, no. 4. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, den 22 Augustus 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd: L. J. DEN HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. SOM MELSDIJK.*c Als een bijzonderheid wordt vermeld dat bij den heer L. Kastelein, commissionair alhier, een aardappel is gedolven wegende het kolosaal gewicht van ruim 9 ons (soort is King Edward). Wegens het bezigen van ongezegelde inschrijvingsbiljetten bij de dezer dagen te Melissant gehouden aanbestedingen zijn door den Ontvanger der Registratie en Domeinen alhier 66 boeten geconstateerd wegens over» treding der zegelwet. Die dienstplichtigen M. Born, M. Stout» jesdijk en M. Abresch zijn tegen 3 September a.s. opgeroepen om onder de wapenen te komen ter vervulling van herhalingsoefeningen. Belanghebbenden worden er op gewezn dat Dinsdag 1 September a.s de gemeente» ontvanger zitting zal houden voor ontvangst van schoolgeld. Van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie is bericht ontvangen dat deze ge» meente voor het jaar 1925 f 518,31 moet be» talen voor den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht. Bij de landbouwers Gebrs. V. v. H, werd door den landarbeider M. v. d. B. een aard» appel gerooid met het kolossale gewicht van 7 ons en een lood. De schuur van de Wed J. v. d. Doel is ondershands verkocht aan den timmerman A. v. d. Doel, alhier. Deze week wordt vanuit deze gemeente nogal wat vlas vervoerd. Thans ligt er weer een groot schip geladen met bestemming voor Kortrijk in België Een dochter van J. K., alhier, die op een fiets gezeten was, werd door een hond van H. P. blaffende achtervolgd. Ze werd bang en reed pardoes in een sloot. Met eenige materieele schade liep dit ongeval af. Belanghebbenden worden attent gemaakt op de verordening tot heffing en invordering van marktgeld in deze gemeente, voorkomende in dit nummer. De liefdadigheid van de inwoners dezer gemeente heeft voor de door den stormramp in het Oosten des lands getroffen bewoners het niet onbelangrijke bedrag van f 1400,— bijeengebracht. Het huis van wijlen den heer Abr. Schilperoord, staande aan de enkele Ring al» hier, heeft bij de publieke verkooping opge» bracht de som van f 1100. Bezoekt tijdens de groote uitverkoop het Tapijtmagazijn van A. WIELHOU» WER, Ring A 99 Sommelsdljk. MIDDELHARNIS. Het huis, bewoond door den heer D. de Haas is Woensdag bij publieke verkooping afgemijnd door den heer W. Buth voor f 1675. Dinsdag kwam C. Groen per fiets van het tramstation. In den ring slipte zijn fiets en viel omver, zoodat behalve de bestuurder ook nog een kist eieren en een kruik wijn op straat terecht kwamen, de kruik brak en het roode vocht ging verloren. Ook van de eieren ging een zekere hoeveelheid stuk. Het was voor den berijder een aanzienlijke schade. De uitslag van de gehouden wedvucht door de P V. »Seinpost« is als volgt: le, 8e en 9e prijs J. Nipius2—7e L. Wessels;3e J. Koevoets4—5e F. Redouer6e F. Koote, Aankomst le duif 11 uur 35 min. 50 sec., aan» komst laatste duif 12 uur 10 min. 12 sec. Dinsdagavond werd het zoontje van den slager J. Wielaard door een speelmakkertje met steen gegooid, waardoor hij zulk een ernstige hoofdwond bekwam dat geneeskun» dige hulp noodzakelijk was. Donderdag had het l'/2»jarig dochtertje van den heer Corn. Verhage het ongeluk in huis al spelende te vallen met 't gevolg dat zij haar pols brak. Weest gewaarschuwd 1 Een oude truc Men zij gewaarschuwd voor rondreizende personen die hun best doen zg. guldens met de beeltenis van H. M. de Koningin met hangend haar, te bemachtigen, waarbij het eigenlijke doel natuurlijk is in een andermans geldlade te grabbelen, met voor eigen bundel geen nadeelige gevolgen I STAD AAN 'T HARINGVLIET. Dhr. Dr. P. Oosthoek van 's Gravenhage heeft de benoeming tot gemeentegeneesheer aange» nomgtk. DEN BOMMEL. Op Donderdag 3 Sept. 1925 zal Schouw worden gedreven over dam» men, hekken, zijlen enz.' Bij A. C. Legierse is weer een varken gestorven, en onder politie»toezicht begraven. Ook bij andere personen zijn deze week var» kens gestorven, wat wel een schadepost is. Ook in deze gemeente is een Comité ge» vormd tot inzameling van gelden voor de slachtoffers van den stormramp in den Achter» hoek. Door B. en W. is aan J. M. van Reijen op zijn verzoek om vergunning tot het oprich» ten van een benzinebewaarplaats, goedgunstig beschikt. Aan den timmerman T. Mosselman is vergunning verleend tot het bouwen van een veestal voor den landbouwer B. C Jongeling. Bij beschikking van den M. v. O is aan C. Booster vrijstelling van herhalingsoefening verleend. OOLTGENSPLAAT. Maandag 31 Aug ter gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningen hoopt de muziekvereeniging «Uitspanning door lnspanning« een concert te geven in de verlichte muziektent op de Voor» straat. Door eenige notabele ingezetenen is men in staat gesteld het verplaatsen van de muziektent van den Bewaarschooltuin naar de Voorstraat te bekostigen. Programma. 1. Wilhelmus van Nassouwe 2. Radio (Pas Redoubli) 3. Chiz matante 4. Voix. Roumaines 5. Douc Avere 6. La Fauvette du Temple Pauze 7. La Plebeienne 8. Une Confidence 9. L Aurore d'un Beau Jour 10. Brise D'antomne 11. Spearmint 12. Wilhelmus van Nassouwe Door P. Jordaan is een postduif gevan» gen gemerkt aan de linkerpoot 3 JQ c 2408. Slechts een schrede. Dr. Overwater welke enkele dagen met vacantie alhier vertoefde, is onverwacht overleden. Donderdag werd zijn stoffelijk overschot naar zijn geboorteplaats Strijen vervoerd. NIEUWE TONGE. Mej. L. van den Doel Pd., die begin Augustus tot leerlinge»verpleeg» ster te Renkum werd benoemd, heeft die benoeming aangenomen en zal 1 September a.s. in functie treden. Op 1 October zullen van de lichting 1910, 4 dienstplichtigen naar de aanvullingsreserve overgaan. De dienstplichtige van de lichting 1925, L. van Zielst alhier, zal a s. week worden in» gelijfd bij het 7e Reg. Veldart. te Bergen op Zoom. Aanstaande week zullen met groot verlof huiswaarts worden gezonden de dienstplich» tigen T. L. Polder, K. J. Kievit, C v. d. Kroon en C. Pape, behoorenae tot het 14e Reg. Inf. te Bergen op Zoom. De heer H. van Balen alhier viel een prachtig heeren»rijwiel ten deel, dat door den winkelier J. C. Holleman beschikbaar was gesteld voor zijn clientèle, wie bij iedere aan» koop van diverse artikelen tot een waarde van 50 cent of meer, een bon werd afgegeven. (Zie advertentie in dit blad). OUDE TONGE. Het kind van D. P. had het ongeluk onder een auto te komen, ge» lukkig kreeg het weinig letsel. De heer C. Snijder heeft ondershands een woning gekocht van M. van der Vliet te Rotterdam voor den heer P. Vis alhier. Het Comité, dat indertijd gevormd is tot steun voor Oostenrijksche kinderen, heeft alhier met hulp van dames en heeren eene collecte gehouden ten behoeve van de ge» troffenen in Noord-Brabant en Gelderland, waarvan de opbrengst bedroeg f 1010,—. DIRKSLAND. Het programma van het op a.s. Zaterdag 29 Augustus alhier te houden sportfeest is als volgtN.m. 2,30 uur opmarsch der deelnemende vereenigingen vanaf het plein der openbare school naar het terrein. Gym» nastische oefeningen, concert, voetbalwedstrijd D. V. V. I—Z. V. V. Om 6 uur gezamenlijke afmarsch. Het avondfeest vangt aan 7,30 uur met opmaisch vanaf het schoolplein, gymnas» tische oefening, dansmuziek, gymnastische groep met fantastisshe belichting. Slot groot vuurwerk. Verleden week werden van hier verscheept 5250 baaltjes uien, 5600 H.L. aardappelen en 300 baaltjes peen. A.s. Maandagavond zal in verband met den verjaardag van H. M. de Koningin de Muziekvereeniging een concert geven in de tent, terwijl de beide zangvereenigingen even» eens enkele zangnnmmers zullen geven. Van de lichting 1910 zullen 6 dienst» plichtigen naar de aanvullingsreserve overgaan. Hun militaire goederen zullen zij evenwel eerst in December a.s. moeten inleveren. Het zoontje van den heer J. P. Nieuwland werd door een fietsrijder zoodanig aangereden, dat het een arm brak. Rectificatie. Het bericht als zou de Ge» meenteraad besloten hebben f 1000 voor de slachtoffers van de stormramp uit de gemeente» kas voteeren, was eenigszins voorbarig. Heden (Vrijdagmiddag) zal de Raad over dit verzoek beslissen. Vermoedelijk wordt afwijzend be» schikt, daar Ged. Staten een dergelijk besluit, als niet dienend een gemeentebelang, niet zullen goedkeuren. HERRINGEN. Op Dinsdag 1 Sept. word* ten hulppostkantoor weder de Ouderdoms' rente uitbetaald. Bij den Correspondent der Arbeidsbe» middeling stonden vorige week geen werk» loozen ingeschreven. Vanuit deze gemeente zullen aan de te houden oefening op 8 Sept. van het Vrijw. Landstormkorps Motordienst deelnemen P. Soeteman en St. v. d. Velde. MELISSANT. Door dhr. W. en J. Keur is bij B. en W. een aanvraag inged end om respect, een woonhuis met landbouwschuur en een woonhuis aan den Dorpsweg te mogen doen bouwen. GOEDEREEDE. Door D. Tanis is een postduif gevangen gemerkt No. 27 117346. Dhr. L. van Beek Lz. te Dirksland is ge» kozen tot Bestuurslid der Cichorei»drogerij alhier. Alhier wordt door een zestal jonge da» mes gecollecteerd voor Borculo. Voor sjalotten wordt 4'/2 cent per kilo en voor de ajuin f 2,50 per 60 Kilo besteed, terwijl aardappelen worden opgekocht voor f 2,— per 70 Kilo. In deze gemeente komen onder de kin» deren gevallen van mazelen voor, tot heden niet in ernstigen aard. Voor de Vereen. »Ons belang is een schip Rhur» en Eierkolen op komst. Prijs per 100 kilo f 1,50. Onder de varkens zijn er enkele ziek. Een' is er dood in zijn hok gevonden. OUDDORP. Woensdag kregen T. Loddei en C. K. Lodder een proces»verbaal van den Rijksveldwachter, betreffende de arbeidswet. Er was geen arbeidsregister, arbeidslijst en kaarten aanwezig. Tevens moesten eenige jongens beneden den leeftijd van 14 jaren, ontslagen worden. Door den heer Burgemeester dezer ge» meente zijn enkele personen uitgenoodigd om a.s. Zaterdag des nam. te 3 uren op het Ge» meentehuis te vergaderen, om een commissie samen te stellen, die in onze gemeente gel» den zal inzamelen ter leniging van den nood door den storm in het oosten des lands. Van den heer Burgemeester van Borculo is een dankbetuiging ingekomen voor de hulp door muziek» en zangvereeniging verleend. Deze dankbetuiging staat aan het bord aan» geplakt. Door J. Mierop is in den Oostdijd een postduif gevangen, wier rechterpoot een gummi ring droeg met Z. 870 en een zilveren ring met 44982 No 1—25. Aan den linkerpoot was een zilverring, gemerkt met 81—Zierikzee On» der de vleugels stond het woord Zierikzee. f Rectificatie! Naar aanleiding van het bericht in het nummer van 22 dezer als zoude er des Zondagsavonds op de z.g. «Horrels» gehoogten« geen politietoezicht aanwezig zijn deelen wij mede dat onze correspondent de dupe werd van onjuiste inlichtingen. Wij ver» kregen van zeer welingelichte zijde thans betere inlichtingen, waaruit blijkt, dat dit be» richt geheel en al uit de lucht is gegrepen. Wel degelijk ontwikkelt de politie ter plaatse een groote activiteit, ook het bericht over den brand zelve bleek sterk overdreven te zijn. f Een zoontje van den arbeider W. B. is in het ziekenhuis «Eudokia* te Rotterdam ter behandeling opgenomen. f Een 4 tal Amerikanen die eenigen tijd bij hun familie hebben doorgebracht hopen 2 Sept. a.s. wederom naar hun land te ver» trekken. De reis zal geschieden per s.s. «Rot» terdam«. f Van den arbeider J. K. is een jas die hij bij zijn rijwiel had neergelegd door een koe geheel verslonden. Deze koe heeft meer» malen zulk een »lekkernij« veroberd. t In den Oostdijk heerschen nog steeds de mazelen onder de kinderen. In een gezin zijn er reeds zeven door aangetast. f Niet voordeehgDe arbeider P. kwam tot de ontdekking dat hij zijn horloge ver» loren had, zijnde in het land aan het werk. t Eenige perceelen landerijen gelegen aan de Klaverscheweg hebben bij verhuring ge» middeld 120. gulden per Voornsche maat op» gebacht. f De Coöp. Cichoreidrogerij »Ouddorp« is voornemens om de campagne omstreeks midden September te doen aangaan. ROCKANJE. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School in het dorp hebben B. en W dezer gemeente benoemd Mej. A. Lan» gendoen, alhier, thans werkzaam als volontaire aan die school De Continental Petroleum Company heeft B. en W. vergunning verzocht om op het perceel van A. de Bruin, gelegen aan den Boomweg, alhier, kadastraal bekend Sectie B no. 1445, een ondergrondsche benzine»opslag» inrichting te mogen plaatsen. De collecte voor de slachtoffers der storm» ramp te Borculo heeft in deze gemeente f 581,76 opgebracht. Dit bedrag zal door den wnd. Burgemeester, voorzitter van het plaat» selijk comité, aan het Nationaal Steuncomité worden overgemaakt. De gemeente»secretarie zal wegens de ver» jaardag van H M. de Koningin, Maandag a.s. gesloten zijn. Onder het vee van A. van Marion Jr., Jbs. Goedendorp en J. J. de Gruijter is mond» en klauwzeer geconstateerd. GODSDIE MST OEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 30 Augustus 1925. NÉ&. HERV. KERK. Sommelsdijk, 'sav. 6,30 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 10 en 'sav. 6,30 uur Ds. den Oudsten (Doop.) Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en nam. 6 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, v.m. 9,30 uur dhr. Vetter van Langstraat.! Ooltgensplaat, v.m. 9,30 (Doop) en 'sav. 6 uur Ds. Japchen. Oude Tonge, v.m. 9.30 uur Ds. Kruijt van Nieuwe Tonge. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 leesdienst er» 's av. 6 uur Ds. Kruijt. Herkingen, v m. 9,30 uur Ds. v. As v. Dirksland Dirksland, v.m. 10 leesdienst en 's av. 6 uur Ds. v. As. Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds Baarslag. Goedereede, v.m. (Doop.) en 's av. Ds. de Gidts Ouddorp, v.m Ds. v. Montfrans van Som» melsdijk en 'sav. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en ft.m. 6,30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m en 's av. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 (Voorb. H.A.) en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur (o.t.) leesd. Ouddorp, v.m. en n.m. leesdienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.in. 10 en 's av. 6,30 uur leesdienst. Herkingen, v.m. 9 n.m. 2 en 's av. 6 uur leesd. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzeres aan de Bijzondere La» gere School, alhier, hebben zich niet minder dan 77 sollicitanten aangemeld. De onderwijzer aan de School met den Bijbel alhier dhr. C. v. d. Sluijs slaagde he» denmorgen te Utrecht voor de acte Fransch L O. MIDDELHARNIS. De heer A. Beversluis Valotair»Onderwijzer aan de Chr. Nat. school te Sommelsdijk slaagde Woensdag te Utrecht voor de acte Fransch L. O. Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk een extra gift gecollecteerd van f 10 ten bate dier kerk STAD AAN 'T HARINGVLIET. Wegens het restaureeren van de Ned. Herv. Kerk zal eenigen tijd godsdienstoefening worden ge» houden in het gymnastieklokaal van de O. L School. OOLTGENSPLAAT. Voordracht Hoofd der Openbare School No. 2, Langstraat: N. van den Houten, RijswijkL. J. Heyboer, Krui» mngenD. van Zanten, Vreeland. NIEUWE TONGE. Onze dorpsgenoote Mej. J. M. Nelisse, is toegelaten tot de 3e klasse van de Kweekschool voor onderwijzers (essen) te Dordrecht. OUDE TONGEf. Woensdag 26 Augustus maakten de leerlingen der 3 hoogste klassen der Chr. School te Oude Tonge hun eerste schoolreis naar Rotterdam. Uit de zeer milde bijdragen die voor dat doel binnenkwamen is zoo duidelijk gebleken dat de liefde voor Chr. School nog niet is verflauwd, 's Morgens zes uur stapten de 50 kinderen met de gelei» ders in een extra tram naar Middelharnis om verder de reis naar Rotterdam te vervolgen. Dat onderweg flink getracteerd werd, spreekt vanzelf. In de stad werd gewandeld naar het Willemsplein om vandaar per havendienst »Spido« naar het vliegveld te varen. Hoe ge» noten de kinderen bij het zien aankomen en vertrekken der groote vliegtuigen, hoe luis» sterden ze naar de verklaringen van den des» kundige, die ze rondleidde. Na een zitje in het restaurant werd een rondvaart door de havens gemaakt. Ze voeren langs de trotsche zeekasteelen der H.»A. Lijn en Rotterdamsche Lloyd en maakten kennis met het machtige Rotterdamsche havenbedrijf. Bij aankomst werd gewandeld naar een Lunchroom op de Cool» singel waar de tafels reeds gedekt stonden. De grage kindermonden lieten zich hun diner fijn smaken. Vandaar ging het naar de Dier» gaarde. Dat is en blijft voor ouderen en jon» geren altijd een bijzondere attractie. Een kind wil nu eenmaal ook als het op reis isleven, actie. Natuurschoon maakt, niet zooals op den oudere indruk. Het kind wil leven zien. Daarom werd ook juist Rotterdam gekozen om te bezoeken. Met de «sneltram» werd weer de terugreis aanvaard. Blijde over al het genotene kwamen ze thuis. De predikant der gemeente Ds. Bax maakte de tocht mede. Weer een bewijs van medeleven van zijn eerw. met onze school. Op het schoolplein bracht hij nog dank aan allen die op eenigerlei wijze hunne me» dewerking tot het welslagen van deze reis hadden verleend. God schonk heerlijk zomer» weder. De kinderen die de reis niet meemaakten, uit de laagste klassen dus, zullen ruim worden getracteerd. OUDDORP. De onderwijzeres aan de 2de Openb. School in deze gemeente, in den Oostdijk, Mej. W. M. Kanaar, behaalde deze week de akte Fransch, Lager Onderwijs. Ds. J. J. Timmer te Ermelo heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. bedankt. Onze vroegere dorpsgenoot, toen ter tijd onderwijzer te Middelharnis, de heer P. van Eyk, thans te Gouda woonachtig, slaagde 1.1 Dinsdag bij het examen voor de Hoofdakte Jazz»muziek in de Kerk» Amerika is en blijft 'n raar land. Ook daar is 't modernisme sterk. En waar de moderne dominees op den kan» sel staan, daar preeken ze in den regel zóó mooi, zóó innig, zóó dierbaar, dat de menschen aan één of twee preeken in een jaar al genoeg hebben en de rest van den tijd hun plaats onbezet laten. Dat geeft dan leege kerken. 't Schrikbeeld voor dominéé, kerkeraad en kerkbestuur. Dan moet er wat tegen gedaan. En dan zoekt men 't niet in terugkeer tot de oude paden, maar men speurt naar nieuwe wegen. Men leze slechts dit bericht «Enkele kerken in Amerika hebben jazz» muziek ingevoerd om het wegslinken van de goegemeente tegen te gaan. Het denk» beeld werd geboren in het brein van een strijkjesleider, die op faam en dollars zon. Hij kwam op het idee om psalmen om te werken in jazz«stijl en jazz.tempo en ze per radio te verspreiden. Aanvankelijk keerde een groep kerkelijken zich automatisch in hevige gramschap tegen den muzikalen on» verlaat. Daarop noodde hij de protestee» rende geestelijken tot een concert in besloten kring. Hij kwam, jazzte en overwon. En eenstemmig werd besloten om een aantal kerken met saxopones nieuw leven in te blazen*. Voor wie 't niet goed begrijpt, diene dat men er de psalmen op dansmuziek heeft ge» zet, om daardoor volk te trekken. Maar dat de echte orthodoxen, die er als onlangs bleek in Amerika ook nog in menigte zijn, daarin een welbehagen zouden hebben, dat wil er bij mij niet in. Men brengt zoo de wereld in de kerk. Méérmen maakt van de kerk, wereld. En din komt Hij «wiens oogen vuur»vlam» men zijn« en zegt«Ik zal u uit Mijnen mond spuwen*. En dan doet Hij het ook. GOEDEREEDE. Dinsdag waren alle zeevisschers al terug» gekeerd. G. Tanis was zijn geheele vischtuig verloren Donderdagochtend voeren ze weder uit, doch waren des avonds al terug vanwege de dreigende lucht en wolken. OOLTGENSPLAAT. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 31 Augustus des na» middags ten 3 uur (Zomertijd.) SOMMELSDIJK. Geboren Jacob, z. v. Jacob Mastenbroek en Maria Meijer. Ondertrouwd: Johannes Tamboer, 21 j.,te Dirksland, en Maria Visser, 20 j. alhier. DEN BOMMEL. Getrouwd Cornelis van der Sluijs 27 jaren en Tona Snijder 24 jaren. DIRKSLAND. OndertrouwdJoost Doornhein 27 j. en Plona Koedam 21 j. Op Vrijdag 4 September 1925, des namiddags 3 uur (nieuwe tijd) te Middelharnis aan den Westdijk, voor den winkel van L. J. Auperlée, van meubelen, ledikanten, waschtafels, stoelen! linnenkast, theekast, rieten meubelen, kinder» wagens, kinderstoelen enz. Deurwaarder GROENENDIJK. De Koningin in de Peeiatreek. Van het bezoek der Koningin aan de ge» teisterde dorpen in de Peelstreek, Zeeland en Langeboom, gaf het »Huisgezin« indrukken, waaraan wij het volgende ontleenen Bij de eerste boerenwoning staat 't boertje voor de deur. Hij tikt aan z'n pet, verlegen kijkend. Als de Koningin hem een hand geeft, en vraagt naar zijn ongeluk en hoe 't gebeurd is, vindt hij dat zoo aardig, dat al zijn schrik ineens weg is. En hij vertelde alles wat ze maar weten wilde. Hier direct openhartige vriendelijkheid, wel» gemeend, sprekend uit het hart. De boer met de pet op z'n hoofd, zijn si» gaar in den mond, terwijl z'n hond rond hem loopt en snuffelt overal zooals hij dat altijd doet, als er vreemd «volk* is, vertrouwelijk praat, vertelt en vraagt ie, juist zooals 'them te binnen schiet In de stad vriendelijkheid met uitgestreken gezichten en glimmend haar in fraaie »schei«, speechen op papier, hooge doppen, de zwarte jassen alles even vormelijk en niet de minste welgemeendheid, 't Gebeurt omdat het zoo hoort. Neen, geef mij maar den boer I Laat hem naïef, laat hem zooals men dat noemt «onge» manierd* zijn, in ieder geval is er bij hem meer oprechtheid dan bij de menschen uit de stad, die meenen, dat in alle verschil van kapitaalsbezit ook standsverschil besloten '-Jji De boer zegt het juist zooals hij 't meu€? Voor allerhande hoopen dooreengeworpen stroomassa's, omgewaaide heggen, prikkeldraad ontzag H.M. zich niet. Zij wilde juist zien, zooals 't was. En vindt ge 't dan ook niet aardig van zoo'n bruingebranden, pijpsmorende boer te moeten hooren«Kek me daor nou toch is, ze lopt net dor dieje rommel of 't niks is. En ze vat nog nie eens d'r rokken op. 'n Ander wijf zou 't wel uit d'r lijf laoten. Belangstelling toonde de Koningin overal en gelukkig waren onze Peelrandbewoners als zij bij hen binnenkwam om «zeivers* te zien en te hooren. Eén stevige boerenmoeder was er met wie de Koningin ook gepraat had. «En wat had de Koningin allemaal te vertellen*. «Och meneer, docht«te»nou, dat ik ooit ge» docht haj een hand te krijgen van de Koningin. Ik wis nie wè me overkwaamp. Hier viet ze me. En ze praot net as 'n gewone boerin, over alles en ze wit ok alles 1* Ik wed, dat de boerenmoeder van morgen d'r hand niet gewasschen heeft. Overal ligt toch de humor, en maar^Ad ook. 't Leven op zich is toch reeds eeuljj weldige bonk tragiek en wanneer we ons er geheel door lieten overvallen, wij waren alle» diep ongelukkig Treffend oogenblik tusschen dooreen» gesmeten balken, brokken muur, kapotte tafel en stoelen, de Koningin tegenover den boer, die zijn zoon verloor. «En daar eerwaarde Koningin zaten we, 't was zoo gebeurd, daar heb ik m'n eenigsten jongen opgepakt, dood was ie 11* En dan de vaderlijke trots nog»'t Was zoo'n flinke, as g'em gekend had, ge zoudl zeggen 't is zunde* Je voeld iets vreemds in je keel. «Daar staan de klompe van m'n vrouw, nog net zoo, als toen ik ze opviet nadat zt de deur op der hoofd had gehad.* Ligt in 't bidprentje, dat 't zusje van de» plotseling uit 't leven weggerukien jongen, H.M. aanbood, ook niet iets wat onzen boer kenmerkt Kosten, verband houdende met een crematie. In antwoord op een vraag van het lid der Tweede Kamer der Staten»Generaal, den hew Scheurer A.»R., deelde de minister van onder» wijs, kunsten en wetenschappen mede dat dt regeering zich niet had laten vertegenwoordi' gen bij de crematie op Westerveld van hel stoffelijk overschot van Louis Couperus, doet dat de chef van de afdeeling kunsten en weten» schappen bij zijn departement een persoonlijk uitnoodiging tot het bijwonen van die crematie had aangenomen. Naar ae Kamer meende volgde reeds hieruit dat de kosten van de reis naar Westerveld en terug niet als rijksuitgaaf konden worde» aangemerkt, nog daargelaten dat zij verband hielden met een onwettige handeling en d( verevening ook om die reden niet zou kunne» plaats hebben. Volgens den minister had de betrokke» hoofdambtenaar de uitnoodiging tot bijwoninj der crematie niet ontvangen als particulier doch alleen als chef van de afdeeling kunsie» en wetenschappen. Als zoodanig had hij hel zijn plicht geacht, tegenwoordig te zijn bij begrafenis van een onzer grootste ietterkunfli' gen. Hoewel de regeering om principieel' redenen, in verband met den vorm der begra' fenisplechtigheid, niet zelf tegenwoordig wil® zijn, noch om die redenen namens haar een afvaardiging kon zenden, mocht de minister, naar hij meende er geen bezwaar tegen mak® dat de kosten van de reis welke was geschied in het belang van den dienst der kunsten® wetenschappen, dus ter behandeling van aan' gelegenheden, zijn departement betreffend' ten laste van hoofdstuk V a werden genomen De opvatting van de Kamer omtrent het b£f kenen van onwettige uitgaven achtte de mini' ter in het algemeen juist, doch z i. was zij dit geval niet geheel toepasselijk. Er dien® n.l. onderscheid gemaakt te worden tussche» een handeling, door de regeering om ptin®

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4