Rechtzaken. niet lezen, niet schrijven (blindenschrift na» tuurlijk), is een slecht rekenaar, beteekent physiek zeer weinig, kent in vele opzichten geen maat, in het geheel een uitmuntend ges heugen heeft. Doordat hij zijn belangstelling uiteraard slechts vestigt op het »kalenderen« wat hij dan ook zeer pleizierig vindt, onthoudt hij de kleinste bijzonderheden op de meest gedetailleerde wijze. In zeker opzicht is zijn wonderbaarlijk ge» heugen dan ook alleen toe te schrijven aan zijn buitengewone domheid op alle andere gebieden. Zoo is de aandacht van den blinden jongen intuïtief uitsluitend gevestigd op het ont» houden van gebeurtenissen met de data zon» der dat hij door een verschil wat de emotio» neelheid van die gebeurtenissen betreft, wordt getroffen. Dat hij ten eenenmale de invloeden van de verstands» en wilselementen mist, staat vast. Hij mist het besef, dat wat hij kan, iets ongekends is, is eigenlijk nergens bruikbaar voor, want kan alleen »kalenderen«, wanneer men hem voorzichtig in de sfeer brengt waar» in hij gewoon is te leven. Het onderzoek met dezen jongen is nog niet ten einde. Prof. Roels wil trachten duidelijke verkla» ringeD te kunnen geven over dit onfeilbaar geheugen. UIT BORCULO. Men meldt aan de N. R. Ct. De Directeur van de N.V. Electriciteits» Maatschappij De Berkelstreek, ing. C. J. Hu» genholtz, met wien wij Donderdag een onder» houd hadden hoopt het geheele bedrijf Zater» dag a.s. weer op gang te hebben. In het eind van de vorige week was het geheele bedrijf met uitzondering van Borculo in orde Daar is men nu druk aan bezig met het aanleggen van een provisorisch net in afwachting van een definitief herstel. Alle huizen te Borculo, die weinig te lijden hadden, hebben weer stroom. Geen kwartier nadat de storm geraasd had, was de heer Hugenholtz aan het werk en door dit prachtige optreden was het mogelijk 9 uur na de ramp stroom te leveren voorde groote bedrijven waterleiding en coöperatieve malerijen voor veevoeder die groote bedrijven moesten het eerst geholpen worden ten einde wakloosheid te voorkomen. Daarna kwamen de kleine bedrijven, bijv. die van timmerman en bakkers aan de beurt. Voortdurend blijven verschillende autori» (aten Borculo bezoeken; allen verklaarden itcn burgemeester jhr. R. de Muralt, dat de werkelijkheid de beschrijvingen ver overtreft. Maar ook spraken allen hun bewondering uit voor aller optreden wat de burgemeester en ing. Hugenholtz, wat de genie onder bevel van kap. Wynoldi Daniels, de politietroepen onder kapitein Boellaardt, gedaan hebben, is inderdaad den hoogsten lof waard. Pe noodworingen door de gemeente De» venter aatigtbosffn mv-rgen zijn er 13 ge» eed en dan volgen er nog 9 - worden even» eens op kosten van die gemeente voorzien van licht, van ledikanten, beddegoed enz Het zijn woningen zeer solide voor de kleinste gezinnen grootere gezinnen komen in de Padox»woningen uit Warmond terech De commissaris der Koningin heeft aan den burgemeester van Borculo zijn volle tevreden» beid betuigd met de regeling en den gang van zaken en heeft geconstateerd, dat alles thans definitief is geregeld. Het bouwbureau functieneert naar ieders genoegen, de taxatie» commissie werkt voorbeeldig. Geheimhouding is verzekerd. Borculo was de eenige gemeente waar onmiddelijk na de ramp een taxatiecom» missie was ingesteld, waardoor knoeierijen zijn uitgesloten. Dankbetuiging. Het comité voor huisvesting te Borculo voelt zich gedrongen allereerst de gemeente Deventer zeer hartelijk te bedanken voor de spoedige hulp, die zij verleende, door het aanbrengen van twee barakken, door tusschen» schotten verdeeld in 13 woningen. Zij hoopt dat meer gemeenten, die dit kunnen, dit voor» 'beeld zullen volgen, want er zijn nog veel dakloozen. Natuurlijk is het comité niet min» der dankbaar voor de hulp, door andere ge» meenten zoo bereidwillig geschonken, maar de meest practische steun is te zorgen voor onderdak, wat de gemeente Deventer zoo belangeloos heeft gedaan. De voedselvoorziening. De voedselvoorziening van Borculo is nu weer tamelijk geregeld. De bakkers bakken weer. In de eerste dagen na de stormramp was dat anders. De bakkers waren toen niet in staat om te bakken, omdat hun bakkerijen zware schade hadden, maar bovendien omdat de electrische kracht ontbrak om huD machines te drijven. De Meelfabriek Holland uit Amster» dam heeft toen hulp geboden Oorspronkelijk had de directie van deze fabriek een hoeveel» beid meel aangeboden, dat in Borculo zou verbakken worden, maar toen aan een ver» tegenwoordiger dezer fabriek bleek, dat de bakkers niet in staat waren dat meel behoorlijk 'e verwerken, zijn de 50 aangeboden balen neel naar Doesburg gezonden. Met vracht» auto's zijn toen de vorige week 2500 brooden naar Borculo vervoerd en Maandag nog 1500 brooden. Het daarop nog resteerende meel is weer naar Borculo vervoerd. Set herstel van den ouden watermolen verzekerd. De burgemeester van Borculo, jhr de Mu» "lt, bericht De firma ten Boekei en Martens, grossiers in koffie en thee te Zutfen, wier voorouders den bekenden antieken watermolen te Borculo hebben gebouwd, hebben de restauratie van den molen geheel voor hun rekening genomen, l0t een zeer belangrijk bedrag. De volgende week wordt het herstel reeds ter hand genomen. Duitsche hulp. In de naburige Duitsche gemeenten wordt gecollecteerd voor het geteisterde Borculo. De burgemeester van Vreden heeft reeds persoon» bjk een bedrag, dat ingezameld was, aan den burgemeester van Borculo ter hand gesteld. Naar men verneemt, zal de boterfabriek te borculo begin volgende week weer in werking worden gesteld. De schoorsteen, die omgewaaid ls. zal voorloopig door een exhaustor worden vervangen. b>e politie heeft te Borculo een berucht Persoon uit Almelo aangehouden, die verdacht wordt te Borculo diefstallen te hebben gepleegd. B!) zijn aanhouding was hij in het bezit van eeu aantal gouden ringen. Ontheffing of vermindering van belasting. L {V* door de stormramp vele eigenaren schade ebben geleden aan hun eigendommen, ver» i'cnt but de aandacht der betrokkenen, dat gevolge artikel 53 der wet tot regeling der grondbelasting, ontheffing of vermindering van belasting, in evenredigheid tot het geleden verlies, wordt toegestaan voor eigendommen, waarvan onvoorziene rampen de opbrengst of het genot met meer dan 20 ten honderd heb» ben doen verloren gaan. De verzoekschriften moeten ten tijde, dat het verlies van opbrengst of van genot kan worden opgenomen en begroot, onder over» legging van een duplicaat van het aanslagbiljet, worden ingediend bij Gedeputeerde Staten der provincie, waarin de eigendommen zijn gelegen. DE STEUNVERLEENING DOOR GEMEENTEN. Afwijzend standpunt van Ged. Staten van Friesland. Ged. Staten van Friesland hebben de be$ sluiten van de gemeenteraden van Dantuma» deel, Dokkum en Schiermonnikoog tot wijzi» ging der begrooting over 1925 in verband met het besluit dier raden tot verleenen van steun uit de gemeentekas aan de getroffenen door de stormramp te Borculo enz. ter nadere over» weging teruggezonden, wijl het naar het oor» deel van Ged. Staten, niet op den weg van de gemeentebesturen ligt om in dezen hulp te bieden uit de gemeentekassen en hier, ook met het oog op de doelmatigste wijze van hulpverleening veeleer een taak voor de indi» vidueele inwoners des rijks bestaat om steun te bieden aan de geteisterde streken. Gedeputeerde Staten van Gelderland weigeren goedkeuring. Door den burgemeester van Wisch was een spoedeischende raadsvergadering bijeengeroe» pen om uit de gemeentekas f 3000 beschik» baar te stellen voor de door de stormramp getroffenen en wel f 2000 voor Borculo en f 1000 voor het Nationaal Steuncomité. Deze vergadering is evenwel niet doorgegaan, omdat inmiddels van Ged Staten van Gelderland het telefonisch bericht was ontvangen, dat geen raadsbesluit zou worden goedgekeurd, dat gel» dén voor dit doel uit de gemeentekas beschik» baar zou stellen. De Stormramp van 10 Augustus. Meten met twee maten. Men schrijft aan de Maasbode Het Huisgezin vertolkte ongetwijfeld veler meening, toen het in een a»tikel onder boven» staanden titel, ook door dit blad overgeno» men, uiting gaf aan zijn misnoegen over de ongelijke aandacht, die een groot deel der vaderlandsche organen besteedde aan de ver» woestingen, door den typhoon in de provirs» cie Gelderland en Noord»Brabant aangericht. Deze houding toch, die ook werd aangenomen door de geïllustreerde pers het extra»num» mer van het Leven, dat in dit opzicht al heel ongunstig afsteekt bij het jongste nummer der Kath. Illustratie, levert daarvan een ty» pisch voorbeeld had ten gevolge, dat'door diverse personen en instellingen, buiten de geteisterde provinciën woonachtig of gevestigd, aanzienlijke sommen zijn ter beschikking ge» steld van den burgemeester van borculo Nu is het te verklaren en in ziph niet te veroordeelen, dat de bewoners der provincie Gelderland speciaal ijveren voor de getrof» fenen in hun gewest en de Biabantsche bij» zondere aandacht besteden aan hunne getrof» fen stamgenooten het is echter zeer afkeu» renswaard, dat de overige Nederlanders ten deze onderscheid maken. Zou het nu geen aanbeveling verdienen, dat door het Natio naai Steuncomité rekening gehouden werd, bij het distribueeren der steunpenningen, met de bedragen, aan den burgemeester of andere autoriteiten der geteisterde gemeenten afzon» derlijk verstrekt, voor zoover niet afkomstig van gewestgenooten Dit denkbeeld zij het Nat. Steuncomité ter overweging aanbevolen. Nog een ander punt verdient overweging. Dank zij de door Het Huisgezin gesignaleerde aandacht, die een groot deel der Nederlann» sche geïllusteerde en niet»geïlustreerde pers aan de verwoestingen te Borculo en omgeving besteedde, is zelfs door de liefdadige Gelder» landers niet of in onvoldoende mate gedacht aan de overige geteisterde plaatsen der prov. Gelderland, als Didam, Kilder, enz., waar de typhoon mede ernstig huishield. Ook hier ligt een terrein, waarop door het Nationaal Steun» comité wellicht nog meerdere oneffenheden moeten worden verwijderd Het was wél een gelukkige gedachte van Minister De Geer om zulk een Comité in het leven te roepen De moord te Oosterbout. Omtrent den nog onopgehelderden moord op mej. Wilhelmina Bosgoed uit Oosterhout, verneemt de 's»Hert. Ct. nog: Toen zij niet in Dongen verscheen, waar zij volgens afspraak zou komen, terwijl zij des avonds weder bij haar eigen familie te Oosterhout zou terugkeeren, heeft haar 54» jarige vader de politie gewaarschuwd, welke onmiddellijk een onderzoek instelde en onder leiding van den heer inspecteur het kanaal afdregde van den Bredaschen weg af tot aan de Rijensche brug. Echter zonder resultaat. In den loop van den middag ontving de po» litie het bericht, dat het meisje gezien was bij de z.g. Brinkhoef, alwaar zij in matige snel» heid passeerde en de bewoners goedendag zeide. Alstoen was aan haar nog niets abnor» maals te bespeuren. Het eenige verdachte is dan ook, dat zij den weg volgde in plaats van het gebruikelijke rijwielpad langs het ka» naai. De Brinkhoef namelijk is gelegen nabij Dorst. Het is een groote omweg op de ge» bruikelijke route. Toen dit bekend werd, heeft de politie een nauwgezet onderzoek in gefieel deze streek ingesteld, wat tot Zaterdagavond zonder resultaat bleef. Toen echter vond haar 32»jarige broer, die in gezelschap van haar zwager de zgn. hon» derdbunder afzocht, een rijwiel, dat als het hare herkend werd. Men keerde toen terug naar Oosterhout en een nieuw onderzoek ving aan, waarbij de zoekenden plus min. een kwartier van de fiets opmerkzaam werden op een sterke lucht van bedorven vleesch. Op den reuk afgaande, vonden zij in een uithol» ling van den bodem het lijk van een vrouw, dat bedekt was met losgerukte heide in de nabijheid van het lichaam uit den grond ge» rukt en waarvan eenige deelen reeds ernstig door bederf geschonden waren. Het gelaat was geheel blauw»zwart. Om haar hals. be» vond zich een gewone hennepstrik met een lus zijwaarts. Aan haar arm was een gouden polsbandhorloge bevestigd, waaraan niet te herkennen was, dat er eenige poging was ge» daan om dit af te nemen. Het lichaam lag achterover, de armen langs het lijk, de hoed half afgevallen onder het hoofd. Het droeg een blauw mantelpak, lichtgrijze kousen en zwarte schoenen, alles zonder kreuken of vouwen, geheel gaaf en zuiver. Dr. Hulst uit Leiden verrichtte de sectie, nam eenige foto's en constateerde, dat er geen sprake was van geweld. Het lijk was, behoudens bederf, gaaf. Men moet dan ook aannemen, dat een an» dere wijze dan geweldpleging hier de oorzaak van de verstikking is geweest. De omstandig» heden immers, waarin het lijk zich bevond sluiten roofmoord buiten, althans maken het onwaarschijnlijk. Het ledig vinden van haar taschje wordt als niet abnormaal beschouwd, daar dit wel meer voorkwam en het meisje absoluut niet gecontroleerd werd. Ook het af» wezig zijn van een rijwielplaatje wordt ver» klaarbaar, wanneer men weet, dat zij dikwijls zonder uitging en, had ze het bij haar, het dan slechts met een touwtje los aan het rij» wiel bevestigde. Men wil aannemen, dat zij het op eenig punt van den langen weg ver» loren heeft, immers, ware het gestolen, waarom nam dan de dader ook het polsbandhorloge niet mee, wat in zijn algemeen model niet zeer de aandacht zoude hebben getrokken. Ook is het onverklaarbaar dat mej. B zich- geheel zonder verzet zou hebben laten om» brengen, terwijl, had zij wel verzet gepleegd, de doodstrijd van dit jonge lichaam, niet zou hebben nagelaten sporen te maken. Zelfmoord heeft ook geen enkelen grond van bestaan, daar mej B. voor zoover bekend steeds wel stil, maar niet melancholiek was, iederen morgen ter kerke ging en rustig haar bezigheden verrichtte. Wanneer men nog weet, dat zij buiten haar familie in Dongen, waar zij sinds het vorig jaar niet geweest was, ab» soluut noch mannelijke noch vrouwelijke kennissen had immers men zoude daar dan toch wellicht iets van gemerkt hebben dan kan men toch gelooven, dat een liefdesdrama hier niet in de termen valt. Het onderzoek met politiehonden heeft niets uitgewezen. De waarheid is dikwijls vreemder, dikwijls wreeder dan de ongebreideldste verdichting. Men oordeele b.v. maar eens over het vol» gende gruwel verhaal. Op 29 Mei van dit jaar werd het verminkte lijk van een jonge vrouw, Florence Kane, gevonden op een open bouw» terrein in de buurt van haar woning in de East New»York Avenue (New»York»stad) Het meisje was 's avonds tevoren van een schouw» burg naar huis gegaan, doch niet in de wo= ning gearriveerd. Aanwijzingen omtrent den dader ontbraken. Door de eigenaardige werking van instinct» matige aversies, die bij sommige menschen aanwezig zijn, dikwijls zonder dat zij het zelf weten, waren er al spoedig menschen die bij de plek waar het' slacbtaffer gevonden was, seen langen Neger en een langen Duitscher« hadden gezien. Maar deze aanwijzingen liepen uit op niets. Thans is de dader gevat; hij heeft al bekend ook. Het is een bedelaar zonder armen, die het meisje 's avonds bij haar woning had op» gewacht en dood geschopt. De man had zich daarmee willen wreken op den broer van het slachtoffer, een speurder van de politie, Kane, die den bedelaar eens een pak slag had ge» geven toen die op een Kerstdng liep te bedelen. Op 17 Mei werden te Zwolle twee jongens en twee meisjes verbaliseerd, omdat het viertal in het gras had, gezeten, wat niet mocht. »Hct is mij wel f 10 waard«, zeide één van de meisjes, sais ik niet voor het Kantongerecht behoef te komer.«. Vierdagen later kwamen de jongens de meisjes zeggen, dat zij het af konden koopen, elk voor if 10. De meisjes vonden het wel wat veel, maar toch gaven zij f 10, in de vaste gedachte dat zij er geheel van af waren Kort daarna kre» gen de zusjes toch elk een dagvaarding, waar» na zij haar beklag gingen doen bij de maré» chaussees. Gisterenmorgen stonden nu wegens oplichting terecht de 26=jarige S en de 24=jarige J. W. De een had van de f 10 nog 48 cent, en de ander f 7,91 over gehouden. Tegen elk werd 14 hechtenis geëischt. Men kan één zaak van vele kanten bezien Honderdduizend vreemden op z'n minst, hebben Zondag Borculo bezocht, het geteis» terde stedeken. Honderdduizend, die mêe door hun ordelijk gedrag en 't stil beschouwen der vernieling, toonden dat medelijden hen bewoog. Honderdduizend, die den Dag des Heeren niet gebruikten om de samenkomsten der ge» meente te bezoeken, maar die er met welk doel dan ook 'n uitgaansdag van maakten. Honderdduizend, die offerden, elk hun gave voor opbouw en herstel, zilveren papier, mild geschonken, -> Honderdduizend, die wanneer ze thuis ge» bleven waren, doch de kosten van reis en verblijf hadden geschat en die dadelijk hadden overgezonden, zeker driemaal zooveel zouden hebben knnnen bijeenbrengen voor hetzelfde doel. Of 't gebeurd zou zijn, is 'n andere vraag Ikzelf maak verder op» noch aanmerking, maar 't sta er ten bewijze, van hoe verschil» lenden kant men een zaak kan bezien. Wereld» vermaandheid, wat is zij Thans heb ik een antwoord er op Zij is een banddikte breed. Piet Moeskops was »de« Nederlandsche wielrenner, op wien het sportieve vaderland zijn hoop gevestigd had; wereldkampioen, die al wat in den weg kwam, versloeg Groote ontsteltenis onder de sportmenschen Piet is tijdens de jongste beslissingsritten in 't Amsterdamsche Stadion door een jongen, Zwitserschen renner mef banddikte geslagen. Die banddikte ontneemt Piet z'n roemt Zielig zat hij met een groepje troosters op den grond van 't Stadion, plukte strootjes en grashalmpjes en verbrak ze tusschen zijn vin» gers, beeld van 's werelds ijdelen roem. «Opgaan, blinken en verzinken« Zoo is 't leven geteekend van de roemjagers dezer wereld. Of zulk een leven niet anders en beter zou kunnen worden besteed Juist, »N. Rotterdammer», juist! Uw blik is helder en scherp. Gij zegt het in uw goed»verzorgde taal en ge durft u zelfs wagen aan beeldspraak, die is afgeluisterd van de hoeve en op de straat, want gij spreekt van »De broeiende hooiberg« en van »het brandjt.«, waarvan ik vooral het eerste beeld een goede vondst acht. Gij spreekt over 't gevaar der Stenhuis»actie jn de socialistische beweging en gij schrijft Voor wie orde en regelmaat in een land niet te versmaden goederen acht en terro» risme door minderheden verafschuwt, kan de beteekenis van het eigenlijke conflict S. D. A P.—N. V. V. niet onverschillig zijn. Want het blijft broeien in den socia» listischen hooiberg. Wanneer eens de eigen middelen mochten ontbreken om, gelijk nu nog, het uitslaan van de vlammen te voor» komen, dan zou de noodzakelijkheid wel eens kunnen blijken om van buitenaf wat water op het brandje te spuiten, voordat het verder om zich heen grijpt. Nietwaar, het is Nieuwe Rottcrdamsch 1 Zelfs het bekende tikje zelfvoldane hoog» hartigheid ontbreekt niet. Maar dit willen we u wel zeggen, Als het, wat God verhoede, zoover kwam, dan zoudt gij stellig niet tot opperbrandmeester worden aangesteld Herinnert gij u November achttien Toen de bleeke schrik u om de kaken sloeg en gij zaagt als een lijk en in uw hoofdarti» kelen deed als de patriciër, wiens huis door bandieten overvallen is en die hun in zijn wilden angst de kostbaarste dingen belooft als ze. zich weer rustig willen verwijderen. 't Jaar achttien: toen gij van kamer tot ka» mer vloodt, als ge die beeldspraak verstaat neen, ge hèbt kans dat de rappe gasten u voor aller veiligheid zoolang in 't brandspuit» huisje opsluiten, terwijl het »brandje« wordt gebluscht. Duitsche ballingen. Over de ellende der Duitsche optanten wor» den treurige berichten gegeven. Deze menschen werden met hun armoedje over de Duitsche grenzen gebracht. Een correspondent van het Handelsblad schrijft er over. Hij kon dit als ooggetuige »Zooeven heb ik weer een trein vol Duit» sche optanten uit Polen zien aankomen. Een trein vol ellende en wanhoop. Ik heb ze voorbij zien trekken, de ongelukkige banne» lingen, een lange, trieste stoet van mannen, vrouwen en kinderen, allen bepakt en beladen met koffers en manden en doozen, waarin het weinige, dat hun rest, inderhaast is saam» gegaard. En nu vullen ze, dicht opeen ge> aromd, den voorhal van het station, wachtend tot de vrachtauto's terugkeeren, die ook hen naar het optantenkamp, ver buiten de stad, zullen brengen. De vrouwen, uitgeput door de lange, vermoeiende reis, afgetobd door de zenuwsloopende opwinding van de laatste dagen, zijn neergezegen op koffers en banken. Kinderen huilen drenserig. Het is dan ook al bij twaalven en de stakkertjes zijn dood óp. Ginds ligt er een op een groote reismand, 'n ventje van misschien nét vierjaar. Moeder kon hem niet dragen, omdat ze de handen vol had met 'n zuigeling van 'n paar maanden en een handkoffer en hij moet dus, hangend aan haar rok, meeloopen. Maar nu heef» ze hem op de reismand gelegd en onmiddellijk is het kereltje in slaap gevallen In een sche» merigen hoek van de stationshal voedt een jong moedertje haar baby. Elders weer tracht er een haar luidkeels schreeuwend kind op de armen in slaap te sussen. Met sombere gezich ten staan de mannen aan den muur geleund. Hier en daar zit er een op zijn koffers het hoofd in diepe wanhoop in de handen. Hun existentie immers is vernietigd en de toekomst ligt donker voor hen. Waar zullen ze belan» den Zullen ze er in slagen een nieuwen werkkring te inden, die het hun mogelijk maakt in het onderhoud van vrouw en kin» deren te voorzien Of zullen ze wie»weet» hoelang in het optantenkamp moeten blijven in het kamp, dat volgens de schilderingen in de Poolsche pers een hel is Somber staren allen voor zich uit. Dof en zwijgend. Even slechts komt er wat beweging als de vrachtauto's voorrijden en weer een groep met pak en zak wordt opgeladen om naar het kamp te worden gebracht. Zonder belangstelling kijken de anderen toe, in doffe berusting wachtend tot ook hun beurt komt. Les misérables 1 De ellendigen 1 Zonderlinge huwelijken. Een onlangs gepubliceerde Londensche sta» tistiek levert een treffend bewijs van de be» wering, dat liefde geen grenzen kent, zeis niet die van een zeer uiteenloopenden leeftijd. Het aantal huwelijken tusschen personen van zeer verschillenden ouderdom, is volgens die sta» tistiek inderdaad verbazingwekkend en de leeftijdsverschillen zijn het niet minder. Ziehier enkele grillen van den snaakschen Amor Een jonge man van 20 trouwde dit jaar met een «jongedames van 91, terwijl een heer van 71 een bruidje van 15 naar het altaar leidde 1 Een levenslustge weduwe van 95 stapte met een jonkman van 27 het huwelijksbootje nog eens in. Twee broers van 81 en 88 konden er niet toe besluiten hun verder leven in eenzaamheid door te brengen. Twee zusters van 18 en 22 verklaarden zich gaarre bereid den levens» avond der broers wat op te vroolijken, twee huwelijken waren het gevolg. Bij een en twintig in het afgeloopen jaar voltrokken huwelijken bestond een leeftijds» verschil van vijftig jaar tusschen de beid? partijen. EEN ONTPLOFFING BIJ NEWPORT. 30 dooden, 300 gewonden. Volgens de tot dusverre hier uit Amerika ontvangen berichten, werden aldaar bij de ontploffing aan boord van een pleizierboot 30 personen gedood en een honderdtal gewond, waarvan velen in levensgevaar verkeeren. Bo» vendien hebben 200 anderen lichte brandwon» den opgeloopen. De «Mackinac® keerde terug van Newport na.ir Pawtucket, alwaar de 650 passagiers, die zich aan boord bevonden, woonden. Tot hen behoorden vele mannelijke en vrouwelijke werklieden van een naaigarenfabriek. De boot had's avonds pas Newport verlaten en voer langzaam toen, terwijl vele passagiers het hoogste lied zongen, eensklaps een stoom» ketel sprong. Er ontstond een hevige paniek, aan boord van het schip. Negentien passagiers werden op slag door de ontploffing gedood, terwijl vele anderen over boord werden gesla» gen Anderen beproefden den ontsnapten stoom te ontkomen door over boord te springen. In de paniek dacht ieder slechts aan eigen redding. De nabijheid van oorlogsschepen, die onmid» dellijk sloepen met matrozen ter redding uit» zonden om de drenkelingen op te pikken, voorkwam, dat meer levens verloren gingen. In den levensavond vereend. Vijftig jaar geleden verliet een Schot uit Perth zijn geboortestad en zijn verloofde en vertrok naar overzeesche gewesten. Als vrij» williger nam hij deel aan den oorlog van de Boeren tegen de Zoeloes en van de Engel» schen tegen de Boeren. Eenige weken geleden keerde hij naar zijn geboortestad terug, om er zijn levensavond te slijten. Daar ontmoette hij thans vijf»en»zeventigjarige zijn vroegere verloofde weer. De oude liefde, die gedurende een halve eeuw had gesluimerd, ontwaakte wederom en dezer dagen zijn zij thans eindelijk met elkaar in het huwelijk getreden. Een relief van de stad Babyion Volgens de «Osserv. Rom« is in Irak een kostbare 4435 jaar oude steenen plaat gevon» den, waarop de stad Babylon in relief is weer» gegeven. Onder de Arabieren, die de vondst deden, en de hooge waarde van het stuk vermoedden heeft zulk gevecht om het bezit van den steen plaats gehad, dat zes personen werden gedood en vele werden gewond. De steenen plaat is nu naar Londen over» gebracht. De waarde wordt geschat op onge» veer 100 000 gulden. De last van het geld. Eenigen tijd geleden ontving een schot, Henry Stewart genaamd, die te Rijssel in een machinefabriek werkzaam is, bericht, dat hem een fortuin van ongeveer 3/4 millioen pond sterling ten deel was gevallen en sinds dien werd zijn deur, gelijk te doen gebruikelijk is, platgeloopen door allerlei menschen. die plot» seling belang in hem stelden. Ook zijn brieven» bus bleek dagelijks te klein. In één week tijds ontving hij meer dan duizend brieven. De groote meerderheid van deze correspon» dentie was van vrouwen afkomstig, die hem bijna allen, minder of meer, of heelemaal niet onder bedekte termen tot een huwelijk uitnoo» digden. Dit soort invitaties kwam uit alle wind» streken en van uit alle lagen der maatschap» pij, welke liggen tusschen een Parijsche midi» netie en een Italiaansche gravin Een der ad» spiranten was zelfs zóó verlangend, tot de fa» milie Steward te gaan behooren, dat zij voor» stelde, voor 't geval hij al getrouwd mocht zijn, aan zijn zoon haar hart en hand te reiken, als hij tenminste vader was. De arme Stewart zit er leelijk mee in en met den dag wordt de toestand verwarder. Brieven en portretten, om strijd overredend en verleidelijk stapelen zich rond hem op. Maar daar blijft het niet bij. Talrijke rechts» geleerden verlangen niets liever dan hem ter» zijde te staan bij het beheer van zijn nieuwe vermogen en zij zijn de eenigen niet. Daar zijn notarissen en kassiers, uitvinders en ar» tisten en lieden, die voorstellen hun b.v. 100 pond te geven Ook is er iemand, die gaarne een Noordpoolexpeditie gefinancierd zou zien. In het kort, velen bieden zich aan, om hem bij de verdeeling van zijn vermogen te helpent EEN NIEUW BEROEP VOOR VROUWEN. Betaalde »babbelkousen«. Een ontelbaar aantal mannen zal het wel meer dan eens hebben ondervonden, dat «de vrouw« hun in welbespraaktheid en radheid van tong meestal verre de bazin is. En waar het steeds mogelijk is gebleken, alle gaven - zij het vaak met eenige inspanning in klinken» den munt om te zetten, zal het geen verbazing wekken, te vernemen, dat zich in den laatsten tijd een nieuw beroep voor de vrouwen heeft ontwikkeld. De leden van het zwakke geslacht namelijk, die zich erop kunnen beroemen, een nog grootere welbespraaktheid dan haar ove» rige zusters te bezitten, hebben tegenwoordig allicht een kans als causeuse op partijen en diners werkzaam te kunnen zijn en daarmede al naar gelang harer gave meer of minder rijkelijk haar brood te verdienen. In die functie wordt slechts één eisch aan haar gesteld, namelijk een geregelde en op» gewekte conversatie met de mannelijke gasten gaande te houden. Hoe beter zij zich van deze taak kwijten, des te hooger is het honorarium, dat haar door de gastvrouw wordt uitbetaald. Speciaal in Engeland met zijn meestal zwij» gende Britten is de causeuse voor een zware taak geplaatst, indien zij er voor wil zorgen, dat men de beruchte spelden niet langer hoort vallen. Zooals reeds gezegd, het is geen gemak» kelijke taak, die zij te vervullen heeft. Van alles en nog wat moet zij op de hoogte zijn, iedere première moet zij hebben bezocht, iederen gangbaren roman hebben gelezen. Potitiek en economie, vliegwezen en landbouw, over al deze zaken en nog duizend andere moet zij met het meeste gemak weten te praten, opdat de gasten zich vooral niet vervelen. Naar een dezer dames in een Londensch blad verhaalt, is het haar nog slechts twee malen overkomen, dat zij op een gesprek niet wist in te gaan. De eerste maal geschiedde dit, toen haar partner, een Engelsche tachtigjarige lord, een gesprek over de schelpenkunde aan» ving en de tweede maal toen een geestelijke haar verwikkelde in een conversatie over de ethische grondslagen bij het uitoefenen der bijenteelt uit winstbejag. Haar hoogste hono» rarium ontving zij, toen zij den van wege zijn zwijgzaamheid en den grooten ernst ver» maarden financier sir Basil Zaharow een zoo» danig aantal kwinkslagen vertelde, dat hij heel den avond zat te gieren van het lachen. Dr. A. Schuckink Kool, voorzitter van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings» en Vacantiekolonies, vergezeld van den ad» ministrateur, heeft namens het Bestuur den Burgemeester van Borculo aangeboden om vanaf 20 Augustus in Huis Heelsum tot een maximum van 50 kinderen gratis te verplegen. De burgemeester was zeer gereserveerd te» genover de vele spontane aanbiedingen voor kinder»opneming, omdat in het belang van de ouders en van de volksgezondheid persoonlijk onderzoek ter plaatse aan de uitzending zou moeten voorafgaan Een aanbod echter van een gezaghebbend lichaam op gebied van kinderzorg, ter plaatse vertegenwoordigd door een van de gemeente gesubsidieerde afdeeling, meende hij in dank te mogen en moeten aanvaarden. De burgemeester heeft de uitvoering van het aanbod staande het bezoek overgedragen aan Dr. Bos, voorzitter van afdeeling Borculo, die onmiddellijk aan het werk is gegaan. De ouders hebben een instinctief gevoel om de als door een wonder gespaarde gezin» nen, bijeen te houden. Als het weder omslaat en de huizen»resten onder den drang van noodzaak en van over» heid ontruimd zullen worden, zal kinderop» neming veel meer dan in de eerste dagen, worden gewaardeerd, aldus oordeelden bur» gemeester De Muralt en Dr. Bos. Het blijkt wederom, dat een goed georga» niseerd lichaam met een aantal deskundig bestuurde kinderhuizen een bezit is van na» tionale waarde. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfoi» matiebureau van VAN DER GRAAF A Co 's Bureaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 13 Aug in Neder land uitgesproken 86 faillissementen tegen 89 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Aug. 1925 2649 faillissementen tegenover 2768 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ondankbaarheid is alijd zwakheid. Ik heb nooit gezien dat degelijke menschen ondank», baar waren.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 7