I I De rat II II I 1 1 Kerk en School. Officieel Gedeelte. Buitenland. V er koopingen TWE 3oor De ee I I Land- en Tuinbouw. Economisch Weekoverzicht. Reclame-Mededeel ingen Hoeden- en Pettenmagazijn Als er geten moge groote doe' God beoog naam is. Hem loven teren Zijn tige, alwijz God, die voor Hem Hij op, dat kenne. Zoo zijn werken, o doel köme zoolang w Hem niet stemming levensdoel aanzijn o zouden ei Hem, alle >ons heil u gelijk ges in den He Ziethier lossing m ten worde Het Sc aanhaalt, andere w waar de in eigen maar in dan die zich zeW hetgeen verstaan, alle eige toch zou schuldige van het licht des f alles, w v steunen, zicht ov en in pl voor G Zijn ge een roe Ir WÊ B»j I mvi '4 \'i n i-i Kort en goed, ze wilden niet. Nu zou men zeggendan is 't uit. »Neen«, zegt de heer Van Braambeek, «ik zal er den Minister eens vijf vragen over stel? len en hem trachten te bewegen, die schoon» makerij toch maar weer «in eigen beheer« te nemen. Hij weet zeker, dat 't niet baat. Er is geen schijn van reden voor. Maar dom, dat ik daar niet aan dacht 1 Die eizeg mij het vrouwelijke van ridder ridsters, ridderessen van stoffer en blik, stèm» men en ze hebben in den regel bij haar vrien» dinnen een grooten mond, ze zullen 't zich te zijner tijd herinneren en zeggen Die «roo» den«, die nemen 't toch maar voor 'n arm mensch op UITKIJK. Het bezoek der Zuld«Afrlkaansche Landbouwers. Het Zuid»Afrikaansche boerengezelschap, dat een rondreis door ons land maakt, bezocht Maandagmorgen de Coöperatieve Kunstmest» fabriek te Vlaardingen, gebruikte het noenmaal te Rotterdam en bezichtigde des middags den modelstad «De Vaan« te Hillegersberg. Per electrische trein van 3.25 uur vertrok men uit Rotterdam naar de halte Renbaan bij Den Haag. Van h er begaven de landbouwers zich naar het buiten van jhr H. Loudon, voorzitter van het Comité van Ontvangst, «Huize Voor» linden«, waar jhr. Loudon hen toesprak. Hij zeide o.m. De tijd, dien u beschikbaar heeft om ons land te bezoeken is kort. Wij hebben begrepen, dat het vooral een studiereis gold en wij heb» ben dus ons best gedaan om uw bezoek zoo» danig te regelen, dat in korten tijd veel op land» en tuinbouwgebied door u zou kunnen worden bezichtigd. De tuinbouw en de veeteelt zijn, zooals u bekend zal zijn, bij ons belangrijke bronnen van welvaart. Óp landbouwgebied is in de laatste jaren veel verandering in de werk» methoden gekomen de coöperatie, de machi» nes, de kunstmest spelen daarbij een rol van beteekenis. Wij hebben u reeds en zullen u nog mooi vee kunnen laten zien, het beroemde Neder» landsche stamboekvee, dat helaas de Unie» regeering niet zeer willig is binnen hare gren» zen toe te laten. De schapenteelt zal u bij ons minder belang inboezemen. In uw vader» land heeft de schapenteelt veel grootere be> teekenis, dan bij ons. Wij zien u gaarne hier komen, niet alleen omdat uw land ons door de stamverwantschap van zoovelen uwer met ons sympathiek is, maar ook, omdat wij gesteld zijn op de han» delsrelaties, die wij met u onderhouden. De handel van ons land met Zuid»Afrika is in de laatste jaren belangrijk toegenomen. Wij zijn nu weer terug tot het cijfer van vóór den oorlog, wat betreft invoer van Nederland uit en ook de handelsbetrekkingen met Ned. Indië zijn aanzienlijk vooruit gegaan. De directe stoomvaartverbinding tusschen Zuid»Afrika en het vaste land van Europa, die door de gecombineerde Zuid»Afrika en Oost»Afrika»lijnen wordt onderhouden, moet een weldadigen invloed hebben, zoowel op de economische ontwikkeling van uw schoone land, als op onze onderlinge handelsrelaties. Het moet voor u, die gewend zijt aan groote uitgestrektheden met weinig bevolking, vreemd zijn, u in een land te bevinden, waar u eigen» lijk nergens kunt komen, of ziet de spits van een kerktoren. Nederland lijdt reeds aan over» bevolking en het zou wellicht voor beide landen een weldaad zijn, wanneer meer, dan dit tot nu toe geschied is, Nederlanders en vooral Nederlandsche landbouwers naar Zuid» Afrika konden emigreeren. Een emigratie op ruimere schaal zal wellicht in de toekomst mogelijk zijn; zij moet echter voorbereid wor» den. Voorloopig meen ik, dat er althans voor onze landbouwers nog ernstige bezwaren aan verbonden zijn, omdat deze bij ons aan een intensief gemengd bedrijf gewend zijn en de omstandigheden die zij bij u aantreffen, geheel verschillend zijn van die hier te lande. Ik vertrouw, dat het bezoek aan ons land bij u de aangenaamste herinneringen zal achter latendat dit bezoek bevorderlijk zal zijn voor onze onderlinge handelsbetrekkingen en dat nieuwe banden van vriendschap daarvan het gevolg zullen zijn. De toespraak van jhr. Loudon werd beant» woord in het Afrikaansch door den leider van het gezelschap, den heer J P. Kleynhans. Maandagavond werden in het Kurhaus te Scheveningen de Zuid»Afrikaansche landbou» wers door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. De Geer, ont» vangen. Onder de aanwezigen werden o.a. opgemerkt, behalve genoemde minister, de minister van Waterstaat, ir. Bongaerts, de leden der Tweede Kamer, Dresselhuis, Ebels, Knigge, Weitkamp, Braat, de hoofdambtenaren van het departe» ment van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dr. Swaving en Bonthuis, de burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijn met den w.n. secretaris, mr. G. A. v. Poelje en de wethouders v. d. Meulen, Quant en Vrijenhoek, de directie van de Ned. Spoorwegen, leden van de commis» sie voor den Zuid»Afrikaanschen handel, van het hoofdbestuur der Vereen, voor Vreemde» lingenverkeer en verschillende landbouw» en andere organisaties. Minister De Geer sprak de gasten als volgt toe Dames en Heeren, uit het ons stamverwante Zuid» Afrika. Het zij mij vergund, al zijt gij reeds enkele dagen binnen onze grenzen, u alsnog namens de regeering een welkom hier te lande toe te roepen. In hooge mate wordt het door het Nederlandsche volk op prijs gesteld, dat gij, na uw bestudeering van de landbouwtoestan» den in Groot»Brittannië uw verblijf in Europa een korten tijd hebt willen verlengen, ten einde ook aan ons land een bezoek te brengen. Het zal u niet onbekend zijn, dat hier te lande vele harten warm kloppen voor Zuid» Afrikadat wij de oude banden van taal» en stamverwantschap gaarne gedenkenen dat iedere toenadering op economisch en cultureel gebied ons een oorzaak van vreugd is. Is reeds om die reden een bezoek van Zuid«Afrikaners op zichzelf ons welkom, dubbel waardeeren wij uwe komst, waar deze ditmaal staat in het teeken van den landbouw, d.w.z. waar zij geldt een bedrijf, dat zoowel in uw land als in het onze hoog staat aangeschreven en dat tot uit» wisseling van wederzijdsche ervaringen en op» vattingen meer dan eenig andere aangewezen schijnt. De landbouwende stand wordt in Nederland geëerd zoowel om zijn economische beteekenis als om zijn moreelen inslag. Wij beseffen, dat hij een zeer belangrijk element vormt in onze welvaart. En wij zien in hem den trouwen bewaarder van vele onzer oud»vaderlandsche deugden, als soberheid, arbeidslust, eenvoud, rechtschapenheid. Het is overigens een landbouwland bij uit» nemendheid. waarin gij u thans bevindt. De dichtheid onzer bevolking die voor een belangrijk deel aangewezen is op landbouw, veeteelt, zuivelbereiding en tuinbouw daar» onder begrepen brengt mede, dat de bedrij» ven zelf over het algemeen klein zijn, welke kleinheid op haar beurt tot een zeer intensieve bebouwing noopt. Meer dan de helft van het totaal onder land» en tuinbouwbedrijven is minder dan 514 A., d.w.z. 12V2 acres, groot. Feitelijk bestaat hier een tekort aan land. Een tekort, dat zich openbaart in hooge land» prijzen en hooge pachten, al moet ik bij die laatste uitzonderen bepaalde streken, waarin de pacht van vader op zoon pleegt over te gaan. Koopprijzen van 125 pond per acre en hooger zijn te onzent geen zeldzaamheid. Door de ter hand genomen ontginningen en droogleggin» gen, waarbij in het bijzonder moge genoemd worden de gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, wordt getracht aan dit tekort tege» moet te komen. die inmiddels tot zelfs 37i% opliepen, maak» ten wij slechts te Amsterdam mede, aangezien er hier ter stede in andere Amerikaantjes zoo goed als niets omgaat. In New York schijnt men de Wabash»spoorwegmaatschappij toch niet als een waardelooze te beschouwen, want het is haast niet aan te nemen, dat een koers op een hoogte van 36 °/o zonder eenige reden gehandhaafd zou kunnen blijven. De beurs te Londen stond de vorige week geheel onder invloed van het voorstel der Engelsche regeering om subsidies te geven aan de mijneigenaars ten einde een staking wegens loongeschillen, te voorkomen. Het is natuurlijk, dat de betaling der subsidie neer» komt op een aanstaande verhoóging van den belastingdruk, zoodat het begrijpelijk is, dat zulks remmend op den handel werkt. De Amsterdamsche beurs gaf een verdeeld beeld te zien, waarbij rubberwaarden vrij sterk fluctueerden op de gelijksoortige fluctuaties van het product. De markt is door allerlei fantastische verhalen van niet» of wel be» staande voorraden, wat nerveus geworden en Het Engelsche Muziekkorps van het Leger des Heils, de Southsea 1 Band, bracht een bezoek aan Utrecht, waar het officieel door Burgemeester Fockema Andreae op het Stadhuis werd ontvangen Op onze foto de Utrechtsche Burgemeester met ambtsketting. Het is hier niet de gelegenheid, u met meer» dere cijfers te vermoeien. Uitvoeriger gegevens staan u ten dienste in het juist dezer dagen verschenen verslag over den landbouw in 1924, waarvan ik voor elk uwer een exemplaar in deze zaal beschikbaar heb doen stellen. Wel moge ik nog met een enkel woord uw aandacht vestigen op de zeer bijzondere plaats, welke de veeteelt in dit land inneemt. En zulks vooral, omdat ik vermoed, dat geen onderdeel van den Nederlandschen landbouw zóózeer uw belangstelling zal hebben als dit. Het is bekend dat het zwartbonte Nederlandsche vee ook in uw land in hoog aanzien staat en dat gij u op het fokken van dat ras met succes hebt toegelegd. In den korten tijd, dien ge reeds in Nederland waart, is u al gelegenheid ge» boden, dat vee van nabij te bezien, terwijl ook voor de volgende dagen nog een en ander te dier zake op het program staat. Ter aanvulling van die ervaring werd Dins» dagavond tevens voor elk uwer beschikbaar gehouden een exemplaar van een kort geleden verschenen publicatie over de rundveehouderij en fokkerij in Nederland. Ik spreek het vertrouwen uit, dat zij hier één en ander zult zien, dat zelfs voor u, die wij ons gaarne als modelfarmers denken, niet zonder beteekenis is. Het ligt v®or de hand, dat veel niet ongetwijfeld in uw eigen be» drijven kan worden toegepast. Andere toe» standen zult gij hier aantreffen, die in menig opzicht een gevolg zijn van andere klimato» logische of economische omstandigheden. Doch dit zal, naar ik vermoed, uwe belangstelling allerminst schaden. Gij komt niet om na te volgen, maar ons uw geest te verrijken met wat op uitheemsch landbouwgebied zich voordoeten gij draagt daarbij het besef, dat deze verruiming van horizont op den duur ook voor uw eigen bedrijven niets dan vrucht kan dragen. Ons volk hoopt zeer, dat deze uwe ver» wachting in ruime mate vervuld zal worden. In onze dagen is de overtuiging wel haast gemeengoed geworden, dat de welvaart van de ééne natie niet een bedreiging, maar een guns» tige kan te meer vormt voor de welvaart der andere. Vvaar dit reeds in het algemeen geldt, spreekt het vanzelf, dat iedere opbloei van het economisch leven in het ons zóó sympha» thieke Zuid»Afrika de Nederlandsche natie met groote vreugde overvult. Het is ons een oorzaak van oprechte voldoening, dat mede dank zij de werkzaamheid van de Zuid»Afri» kaansche Vereeniging en de commissie voor den Nederlandschen»Zuid»Afrikaanschen han» del de uitruiling van goederen tusschen uw land en het onze zich na den oorlog op zoo verblijdende wijze heeft hersteld en zelfs ver» levendigd en dat een geregelde rechtstreeksche stoomvaartverbinding tusschen Zuid»Afrika en Nederland sedert eenige jaren het hare daartoe bijdraagt. Uw bezoek aan dit land vormt een handwijzer in dezelfde richting. Moge, wanneer gij straks naar uw woon» steden terugkeert, een vriendelijke herinnering aan de hier doorgebrachte dagen u bijblijven. De heer Kleyhans beantwoordde namens de gasten de rede. Het gezelschap bleef hierna nog geruimen tijd in de zalen van het Kurhaus bijeen. 40 cent per regel. VOOÖ DLK Z'IN KCUS '1 uui a*«u""u, Kipstraat 85«87 Rotterdam w ZIE DE 5 ETALAGES Voor hoeden No. 85. Voor Petten No. 87 Aanbevelend J. HENIGER Jr. heeft men blijkbaar; de juisfe-richting verloren zoodat sommige angstige Ebuders gemakkelijk het hoofd kwijt raken en den éénen dag a la hausse gaan, om bij niet gelukken den volgenden dag te cóntramineeren. De positie van de markt is eh blijft toch gezond, aan» gezien de koersen slechts betrekkelijk kleine verschillen te zien geven en er van dringend aanbod geen sprake is geweest. Veel meer beweging was op te merken in de industrieele afdeeling ter beurze, waarbij vooral Jurgens aafndeelen een ongekende wilde rijzing te zien gaven tot 148 toe, doch wat de reden daarvan is, weet niemand naar verluidde zouden Engelsche aankoopen tot een dergelijke koersopzetting hebben ge» dreven. Eveneens bestond er groote vraag voor Kunstzijdeaandeelen, 'vooral voor Neder» landsche, die thans een waardevolle claim betalen van circa f 450. De petroleumafdeeling is zwak voor aan» deelen Koninklijke Olie, die tot 374 in» zakten j 1. Dinsdag, terwijl Algemeene Explo» raties na tot zelfs 137 °/o te zijn opgezet, be» langrijk reageerden tot 125 °/o- Sommige com» missie huizen schijnen er op uit te zijn het publiek met het laatste soort aandeeltjes vol te stoppen, doch worden door de meesten deze waarden twijfelachtig beschouwd. ware de organisatie en wat hij, tot op hoogen leeftijd, voor de propaganda is geweest, weet men onder ons nu overal in 't land. Hij toog er op uit, van Oost tot West, van Noord tot Zuid, om voor de Vereeniging, in wier taak hij met zijn gansche hart geloofde, zijn be» zielend woord te doen uitgaanwat deze man voor haar gedaan heeft en voor onze Vrije Universiteit was, kan moeilijk in weinige regels worden gezegd. Hoe omvangrijk de taak was, hem opgedragen, hij wist den tijd te vinden voor allerlei anderen arbeid. Als bestuurslid van een onzer scholen inAmster» dam gaf hij zijn ijver en toewijding als Hoofd» bestuurder van den Ned. Bond van Jonge» lmgsver. op Geref. Grondslag arbeidde hij met onverflauwde krachten veel deed hij indertijd van zich spreken als Voorzitter der Kiesvereeniging «Nederland en Oranjes in Amsterdam VII, waar hij «de coalitie» voor den Gemeenteraad, voor de Provinciale Sta» ten en voor de Tweede Kamer menigmaal ter overwinning leidde. Als Ouderling diende hij enkele jaren de Gereformeerde Kerk te deze stede hij werkte, zóólang en zóóveel, tot op een dag het duidelijk werd hoe zijn kracht verbruikt en voor hein het werk geëindigd was. Nog ging hij voor herstel van gezondheid naar Sonnevanck kwam, wat aangesterkt, te» rugbeproefde zijn arbeid voor de Vrije Uni» versiteit, die hij geen oogenblik kon loslaten, weer te hervatten, maar het was heel duide» lijk dat van hervatten geen sprake meer was. Hij moest zijn arbeid overgeven. Dat viel hem, vooral in 't begin, uiterst moeilijkmaar hij leerde in Gods wil berus» ten en sleet zijn laatste levensjaar als een, die van dag tot dag meer het Vaderhuis nader trad. Zijn belangstelling bleef onverflauwd. Toen schrijver dezes hem eenige weken ge» leden bezocht, was een van zijn eerste vra» gen: «En hoe gaat het met »De Standaard»?, en zijn afscheidsgroet was er er een »aan de broeders». Hoog was de waardeering, die hem door de onzen toegedragen werd. Óm te beginnen door de hoogleeraren van de Vrije Univer» siteitwe noemen met name Dr. Kuyper, Dr. Rutgers, Dr. Woltjer, Dr. Geesink, Dr. Ba» vinck, en wie niet al, die den arbeid van Van Óversteeg op den hoogsten prijs hebben geschat, en het doet ons goed daarbij te kun» nen voegen, dat hij mede in ruime mate de hoogachting wegdroeg ook van velen, die buiten onze Partij leven en zelfs haar tegen» staan. Want deze man was een edel man het rid» derkruis dat zijn borst sierde was daar op zijn plaatshet was een man, die leefde voor zijn mooien arbeid, vreemd aan alle zelfzucht, een man die zich gaf in den mooisten zin van het woord. Wat deze man voor zijn gezin was, is moei» lijk in woorden te zeggen wat zullen ze hem missen. God trooste zijn hoogbejaarde we» düwe, zijn kinderen, ook die in het buitenland vertoevenHij trooste ons allen, want wij allen verliezen veel in hem. »De Standaard«. Begrafenis Jac. van Oversteeg. Woensdagmiddag is het stoffelijk overschot van den heer Jacob van Oversteeg op de be» graafplaats Zorgvliet te Amsterdam ter aarde besteld. Zooals te verwachten was, was de belangstelling bij de begrafenis van dezen bekenden Amsterdammer, die na een lang» durige ziekte overleden is, groot. Van de be» langstellenden noemen wij directeur der Vrije Universiteit, mr. G. H. A. Grossheide, Tijo H. van Eeghen, J. Krap van de curatoren, mr. S. de Vries Czn. en verder de hoogleer» aren dr. C. Ch. Aalders, dr. G. H. Geesink, dr. V. Hepp en mr. W. Zevenbergen, lector der V. U. De heer Yan der Woude was er namens den Senaat van 't Studentencorps. De Kiesvereeniging Nederland en Oranje was vertegenwoordigd door de heeren J. Deute» kom, W. J. Bossenbroek en H. P. Zijlstra. We vermelden verder den heer A. Colijn, burgemeester van Nieuwer»Amstel, bestuur» deren van den Ned. Bond van Jongelings» Vereenigen op Geref. grondslag de heeren Joh. T. de Lange, J. Wijnbeek en P van Nes Cznds. T. Ferwerda en F. L. van der Bom namens het bestuur der vereeniging voor L. O. en M. U. L.»onderwijs op Geref. grond» slagde heeren A. J. Oostra namens directie en H. L. Baarbé namens redactie van het dagblad De Standaard. Verder nog tal van vrienden van den overledene. Aan de groeve sprak als oud vriend van den heer Oversteeg de heer R. C. Verweyck. Spr. zeide het een zware taak te achten aan dit graf het woord te moeten voeren, niet omdat er zoo weinig, doch omdat er zoo ontzaglijk veel is te zeggen van den overledene, die een eenvoudigen man is geweest, nederig van hart. Aan zijn werk herinnerende, noemde de Men wil het overgroote vreemdelingen en wel speciaal Amerikanenbezoek wijten aan de gevolgen van het buitengewoon gunstige jaar 1924, waarin de nieuwe wereld een bloei» periode heeft doorgemaakt, als in de laatste 10 jaren niet gekend. Speciaal de schoone streken van België en Frankrijk worden thans overstroomd door vacantie-reizigers, die waar schijnlijk het aangename met het nuttige ver» eenigen en tevens eens gaan opnemen hoe de economische toestand in die landen is. Doch ook het jaar 1925 belooft wat voor den Ameri» kaan er moeten enorme schatten vergaard worden de oogst is buitengewoon overvloedig en zal dus kapitalen opleveren. Alleen in Canada zullen meer dan 40.000 extra arbeiders te werk gesteld moeten worden om den graan» oogst binnen te halen. De New Yorksche beurs geeft niettegenstaande den vacantietijd een voortdurend bewegelijk beeld te zien met opgewekte, meestal vaste tendenz, waarbij spoorwegwaarden een grooten rol spelen. De ongekende rijzing b.v. in Wabash»waarden, In den Haag heeft de politie»agent J. A. Osferop, hoewel zelf niet kunnende zwemmen, den 4»jarigen Wim Casander uit zee gered, toen deze spelende een golfbreker was afgegleden. Hierbij het portret van den jongen met zijn redder. Jac. van Oversteeg. In den ouderdom van bijna 74 jaar ontsliep in den nacht van Zaterdag op Zondag, te Amsterdam, na langdurig lijden, de heer Jac. van Oversteeg. Toen, ruim 41 jaar geleden, de heer Van Oversteeg Rotterdam verliet, betreurde men daar reeds zijn heengaan naar de Hoofdstad, wijl in hem op allerlei Christelijk gebied voor de Maasstad, waar hij aan de Spaarbank ver» bonden was, een ijverig werker verloren ging. Doch pas in Amsterdam zou ten volle blij» ken wat men aan hem had. De Vereeniging voor Hooger Onderwijs had behoefte aan een organisatoraan 'n bekwaam administrateur, aan een ijverig propagandist en waarschijnlijk is wel nimmer een zoo ge» lukkige vereeniging van deze kwaliteiten ge» vonden als in den heer Van Oversteeg. Hij volmaakte de administratie; hij schiep als 't heer Verweyck in de eerste plaats zijn arbeid voor de Vrije Universiteit Als allen die hier samengekomen zijn konden zeggen wat Van Oversteeg voor deze instelling heeft gedaan, dan zouden wij, aldus spr., slechts een loflied op hem hoorenal zijn levenskracht, zijn denken heeft hij hieraan gegeven. In vroegere jaren heeft hij aan het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium zijn arbeids» kracht gegeven, eveneens heeft hij geijverd voor het Ned. Jongelings»Verbond op Geref. grondslag, voor het Chr. onderwijs en voor de School met den Bijbel. Spr. noemde voorts het optreden van Van Oversteeg op politiek gebied, waar hij voor de A. R. beginselen gestreden heeft. Hij deed, ook voor de kerk meer dan vele anderen. Zich afvragende hoe het kwam, dat deze man zoo rusteloos kon arbeiden, zeide hij, dat God hem deze kracht gegeven heeft. In zijn strijd kende hij geen vrees, hij wilde slechts dienen. Voor heel ons volk is deze man, die nooit zich zelf heeft gediend, een man van betee» kenis geweest. Nadat allen van psalm 80 8 gezongen hadden, dankte ds. T. Ferwerda, uit naam van de familie, de aanwezigen voor hunne belangstelling. (Hdbl.) Vrijwillig Landstorm»Korps Motordienst Sectie Goeree. Vrijwilligers die nog niet voorzien zijn van uitrusting en uniform, kunnen in Hotel Meijer te Middelharnis op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Aug. a.s. gekleed worden. Vrijwilligers wonende te Middelharnis en Sommelsdijk op Dinsdag 18 Aug des middags van 2—4,30 uur, Woensdag 19 Aug. 's mor» gens van 9—11,30 uur, 's middags van 2—4,30 uur. Vrijwilligers wonende in de overige ge» meenten op beide dagen, 18 en 19 Aug., op dezelfde tijd als bovengenoemd, maar ook des avonds van 6—8,30 uur. DE COMMANDANT. De staking in de Engelsche steenkoolmijnen is dan toch gelukkig, voorloopig althans niet doorgegaan. Alle donkere wolken zijn echter helaas I niet weg. Een is er gebleven, en dat is die, dat in 't voorjaar 1926 deze evengoed zich kan ontlasten, als voor eenige dagen 't geval was. 't Is dus maar zooveel als een wapenstilstand, 't Groote gevaar van een staking zit hierin, dat heel het economische leven van Engeland zou worden ontwricht. Alle vervoermiddelenspoorwegen, stoom» booten, menschen die deze bedienenalles en allen zouden dan tot stilstand worden ge» bracht. En wat daarmee verbonden is en daar» uit voorkomt is niet gemakkelijk te beseffen. Nu heeft de regeering besloten en aange» nomen aan de mijneigenaren en de mijnwer» kers om de schade te betalen indien de staking niet doorgaat, mits van nu af aan om een grondig onderzoek in te stellen en overeen» komstig het slot daarvan eene goede regeling vast te stellen. Daarvoor wordt een tijd ge» steld van circa 9 maanden. De betaling door den staat kan en zal dus vele millioenen kosten, maar eene staking zou naar berekening het tiendubbelehebben gekost. Dan zitten de socialisten en communisten geweldig tegen den staat te stoken, om de orde der dingen omver te werpen, d.i. alles aan den staat te brengen, alles op zijn Rus» sisch te maken. Deze prediken van de daken, dat de staat een kapitaalsheffing moet stellen en een nog sterkere progessie in de inkomsten, belasting en eene verhooging der successie» belasting tot driekwart van de nalatenschap. De eerste ministers Baldwin en Churchill hebben reeds bij voorbaat verklaard dat zij voor den bedreiging uit den weg zullen gaan en dat de radicale elementen, als ze het op haren en snaren zetten, heel de ordelievende natie tegenover zich zullen vinden. De mach» ten der anarchie zullen verbaasd staan, zoo zei o.a. de premier, als de tijd aanbreek dat de geordende saamleving, met de geheele regeeringsmacht achter zich, zich zou opmaken om haar bedreigde goederen in veiligheid te stellen. Deze waarschuwende taal is duidelijk zoodat de extremisten 't zich mogen laten gezeggen om door een fataal opzet land en volk niet in een ramp spoedig strijd te trekken. Briand, de Fransche Minister van Buiten» landsche Zaken is verleden Maandagavond te Londen aangekomen om met Austen Cham» berlain den ontwerp.tekst van het Fransche antwoord op de laatste nota van Duitschland te bespreken. In verband met de belangrijk» heid van de te behandelen onderwerpen blijven de leden van kabinet hun vacantie te Londen. De algemeene gedachte is dat de Duitsche regeering verzoeningsgezind is, en dat ook de Fransche bijdraaiend is. Men meent te Parijs, dat Frankrijk reeds genoeg bewijzen gegeven heeft in Europa den vrede te willen en daarvoor groote op» offeringen zich heeft getroost. Op Woensdag 19 Augustus 1925, veiling en op Woensdag 26 Augustus 1925 afslag, telkens 's avond 7'/2 uur (Zomertijd) te Middelharnis, in Hotel Meijer, van een woonhuis met grond (eeuwigdurende erfpacht) te Middelharnis, aan het Zandpand, kad. sectie B. no. 1985 groot 50 centiaren, bewoond door den heer Dd. de Haas, dadelijk te aanvaarden. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 19 Augustus 1925, 'svoorm. 10 uur (zomertijd) te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, van 20 perceelen klavers in kavels 6, 25 en 45 van den Eendrachts» polder en in kavel 6 van den Halspolder, ten verzoeke van den heer D. Goekoop te Goe» dereede. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 19 Augustus 1925 nam. 2 ure (nieuwe tijd) te Middelharnis nabij het tramstation aldaar, van Dekkleeden, gedeelte» lijk nieuw en gebruikt doch in goeden staat, verschillende afmetingen. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 19 Augustus 1925, 's avonds half 9 uur (Zomertijd) te Sommelsdijk, in Hotel Tabbers veiling; en op Woensdag 26 Augustus 1925, 's avonds half 9 uur (Zomertijd) te Sommelsdijk, in Hotel Tabbers, afslag vanEen huis met erf en grond te Sommelsdijk, aan den Ring, kad. Sectie B no. 444, groot 1 Are 05 centiaren, ten verzoeke van de Erven van wijlen den Heer Abr. Schilperoord Klzn., Dadelijk te aanvaar» den. Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 21 Augustus, 's voormiddags 10 uur (zomertijd) te Stellendam, in het Logement Kaashoek van 36 perceelen klaver 2e slag. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 22 Augustus 's avonds 6V2 uur (zomertijd) te Ouddorp, in het Logement Akershoek, verhuring bij inschrijving A. ten verzoeke van den Heer L. van der Wende te Dordrecht, voor 10 jaar ingaande blootschoof 1925, van 2.69.80 H.A. 5 G. 265'/2 R-V. M. bouwland te Ouddorp in den Ouden Oostdijk aan den Klaverweg, in 5 perceelen, thans in pacht bij Jan en Leunis van der Wende. B. ten verzoeke van den Heer M. Joppe te Som» melsdijk voor 10 jaren, ingaande blootschoof 1925 van 1.17.80 H.A. 2G. 169V2R- V.M. bouwland te Ouddorp in den Springertpolder thans in pacht bij Antonie Meijer, en voor 10 jaren, ingaande blootschoof 1926 van 1.08.00 2 G. 105'/2 R. V. M. bouwland te Ouddorp aan het Waterweegje, thans in pacht bij Pieter Meijer Lz. Notaris VAN DEN BERG. 1 Ct «Ma Jezus, van heiligi Op< die rc De redg aan de De prat] Ruurlo, maakte D| regen en 1 en schooif indruk een natutj wij in nooit hel] den de geenszinsjjj schier eis ders bev alle zom^j voor van Maar fietsers onverwat; eikenboc het wort En slecl behoedz; De ve toch gav onstelter den klir en meer deloos kanteld en weid ken ovt en vers in de d| beving schoone gevaren! en wan gewoeltf een dui Deze langs waar lal gen en in een zyde 01 KV

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2