Leo voor de Zoidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan idlen lilies WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1925 40STE JAARGANG IN HOG SIGNO VINCES tan No. 3145 .85 .90 .90 .65 .75 .90 .98 .75 .95 .59 .90 .95 .90 .90 W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers rat M1IUH ino's PAD SANK Uit de Pers. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. 1; AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK P( Telef. Interc. No. 202 ostbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten wordets berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. lOOR 164 elefoon 3384 ENTEN4Ï1 CEN en GEM KUNST* iNITUREN pAUTEUILS TERFIELDS, ld. Moquette uitgezocht r F E TTE N, fNKASTEN, CKLEEDEN, ÏN enz. !P feeel gebit NLOOS iitefdam ag 9s 12 uur leverbaar, ook op zeer ig reparatie tbieden. iddelharnis tte rdam MEDERIJ OE TOriOE ekken eciaal adres Vlechtwerk t leden tegen elden op te* nietdeden. gelijks wor* ;r leden van 22189 ug. des n.m den Kassier. tRUGGE. Twee van de Negen. Dit kan niemand beweren Dat de heer Colijn van zijn positie als sa» mensteller van het kabinet gebruik gemaakt heeft, om zijn eigen partij es flink aan zetels te helpen. I 't Zijn er twee van de negen. Niet, dat wij daarover klagen Het tegengestelde is het geval. Wij houden er niet van boven onzen stand te leven en men kan thans in elk geval niet beweren, dat de antirevolutionairen een on» evenredig sterken invloed hebben in het ka» binet. Wij hebben ons »deel«, meer niet. Voorzoover hier van 'n »deel« gesproken kan worden, want wij verwerpen verre de ge dachte, als zou 'n kabinet een soort buit of «geschoten wild« zijn, waarvan elk der schut» ters nu zijn evenredig deel hebben moet. Dat doet men tegenwoordig wel veel in fa gemeenteraad met wethouderszetels, maar in 's Lands regeering moeten we die gewoonte niet invoeren. Van-Zessen-Klaar. Dit kan ook niemand zeggen Dat de heer Colijn, om zelf des te beter te kunnen uitsteken en den baas te spelen, zich omringd heeft met mannen van den tweeden en den derden rang, die om hèm heendraaien, gelijk de planeten wentelen om de zon. Niets is minder waar. Zelfs de bladen onzer tegenstanders erken» nenHet zijn mannen van sta»vast elk voor zijn eigen taak berekend. Er is onder hen eensgezindheid. Die móét er trouwens ook zijn. Maar deze is verkregen, niet doordat de leden zich hebben verkocht als knechtjes»van» Colijn, maar doordat zij zich vrijwillig ver» ^~aden hebben tot mede»uitvoering van het door min. Colijn ontworpen regeeringsprogram Vanzelf is Colijn het middelpunt. Maar dat is hij jure suo Om een oude uitdrukking te gebruiken, Vanwege zijn bekwaamheden dus. Maar de andere acht zijn alevel mannen van 't soort, dat zijn eigen glans behoudt, ook al worden ze dicht bij een sterk licht gezet. Mogen ze met elkaar veel goeds tot stand brengen voor ons volk I Y Salaris-gerucht Als men 't oor te luisteren legt in de krin» gen van ambtenaren en onderwijzers, dan is daar een belangrijke vraag «Hoe zal het 1 Jan. '26 gaan Men herinnert zich de kwestie Het vorige kabinet heeft met 1 Jan. j.l. voor bet loopende jaar de voorgenomen salaris» vermindering voor een deel van 't corps niet ten volle doorgezet. Maar met de boodschap er bij Dat geldt maar voor één jaar, een jaar» van,gratie. blijft dus alles zooals 'tis, dan wordt 1 Jan. 26 de volle vermindering doorgezet en dat komt dan niet weinigen andermaal op f 100, f 200 a f 300 vermindering te staan. Nu komen echter geruchten. Het Hbl. schreef in den zin, als zou de Regeering vóór dien tijd de hand nogwel eens 0ver 't hart strijken en het deed, alsof het daar wel eenigen grond voor had. N. R, c. nam 't bericht over. En meldt sen dag later M 'j6 ^or8en Hef r k- »MichaëIistische« blad vult het bericht van Hbl., dat wij gisteravond hebben overgenomen, aan met j6 ®.?dedeeling dat niet alleen over 1926 ue bijslag gehandhaafd blijft, doch dat de 'lans geldende regeling veilig zal worden gesteld tegen de mogelijkheid van een wijzi» g'ng alleen bij ministerieel besluit. Bovendien schijnt men, volgens het blad met reden te mogen verwachten, dat de her» ziening van het Bezoldigings»besluit in ruim» bartigen geest zal geschieden. Onze plicht in dezen is onze ambtenaren enz. tot groote voorzichtigheid te manen. In geen enkel blad, dat geacht mag worden met regeeringskringen in verband te staan, kwam n°g iets dergelijks voor. Of wij 't niet hopen Van harte En als bovendien nog sómmige pijnlijke »plooien« kunnen worden gladgestreken, 't zal ons een reden tot verheuging zijn. Maarwees voorzichtig met illusiën Colijn doet het niet, of 't moet kunnen, en daarin staan we nog steeds aan zijn zij. Er worden met »geruchten« en »berichten« soms zulke vreemde manoeuvres uitgehaald God zegene den arbeid van ons volk, dat zal zeker wel 't voornaamste zijn in deze zaak. Communist en Calvinist. Als twee hetzelfde doen Dan is het nog niet hetzelfde Dat zag men in Duitschland weer. 'n Communist in den Rijksdag hield een rede tegen de Kerk, die bijna een handgemeen veroorzaakte. Hij prikte, stak en beet. Het was al klare vijandschap 1 De Staat mocht volgens hem geen cent aan de Kerk ten koste leggen Priesters (en predikantenmoesten door de Kerk zelf bezoldigd worden Dat laatste zeggen wij óók. Weg met de zilveren koorde 1 Zijn wij daarom communist? Allerminst 1 Wij vragen het in 't belang der Kerk omdat het de eere der Kerk te na komt en tot vele gevaren aanleiding geeft als de Staat de Kerk geheel of gedeeltelijk onderhoudt Wij vragen 't uit liefde tot de Kerk. De communist uit haat tegen de Kerk. Precies het omgekeerde dus. Wij vragen «Scheiding van Kerk en Staat«, om de Keik tot haar volste ontplooiing te doen komen de communist vraagt die Schei* ding, om de Kerk te doen ondergaan. Hemel en aarde verschil Vs Een Standbeeld. Den lOen October is 't Paul Krugers hon» derste geboortedag en een comité heeft zich gevormd, om ook in óns land dien dag waardiglijk te herdenken. Daarmee gaan we gaarne accoord. Maar nu wil dit comité, lezen we, belang» stelling wekken, 't gansche land dóór, om te Utrecht een standbeeld voor «Oom Paul« op te richten. Zullen wij hieraan meedoen In onze lijn ligt het niet. Een standbeeld blijft voor ons, calvinisten, een zeer hooge uitzonderingwij vragen er geen noch voor Groen, noch voor Kuyper of Lohman, zelfs wat ons Oranjehuis betreft zijn we er zeer zuinig mee. Zullen we nu voor den calvinistischen staats» man, want dat was Kruger, ondanks zijn weinig »gladde« uiterlijke omgangsvormen, het wèl gaan doen? Houden we ons aan de oude zede. En laat schoonste monument dat men hem oprichten kan in 't hart van ons volk I - óp onze christelijke scholen de historie van Paul Kruger als een der geloofshelden van het internationale calvinisme evengoed als van prins Willem I en van Groen van Prinsterer in levendige kleuren, van geslacht tot geslacht worden verteld. Hef sterkste en beste Ministerie. »De Haagsche Post« schrijft in een hoofd» artikel o.m. over het ministerie»Colijn: Toen de Koningin haar eerste keuze liet vallen op den heer Colijn gaf zij voor de zooveelste maal blijk van haar grondig in» zicht in staatszaken. Sommige bladen hadden gepoogd te betoogen dat iemand wiens partij relatief aan de stembus het meeste had ver» loren zeker niet in aanmerking zoude kunnen komen voor formateur; en wie uitsluitend oordeelt naar de normen van de verpolitiekte schrijvers kon inderdaad moeilijk tot eenige andere conclusie komen. Maar het Hoofd van den Staat oordeelde er blijkbaar anders over wie ons landsbestuur gaarne zooveel mogelijk los ziet van al hetgeen verpolitiekt is juicht de schijnbaar zonder aarzelen ge» dane keuze onvoorwaardelijk toe. Het was inderdaad van geen belang rekening te houden met partij»gedoehet was daaren» tegen van het allergrootste belang dat aan het hoofd van het Ministerie de beste man kwam die vrij is, en bereid. En een ieder die niet door den partij»bril kijkt zal toegeven dat de heer Colijn die man iseen krachtige, kordate, beproefde figuur, die men opgewas» sen acht tegen het werk dat hem wacht. Reeds bij de samenstelling van zijn Mi» nisterie heeft hij het bewijs geleverd dat hij het vertrouwen dat men in hem stelt verdient. Wie nu eenmaal wil fitten kan ook hier wel aanmerkingen maken maar het is ongetwijfeld het beste Ministerie dat wij in jaren hebben gekend. Wie zoude, de moge» lijkheden der practijk in het oog houdend, een beter kunnen samenstellen, zelfs op papier? Wij zullen het blijven betreuren dat niet een paar zetels werden bezet met voormannen van links. Wij weten niet of hun die werden aangeboden, nog minder of zij hen zouden hebben willen aanvaarden maat wij vinden het jammer dat de gansche linkervleugel blijft zitten met leiders zonder praktische ervaring van daadwerkelijk bes windvoeren. Het land zoude er slechts bij hebben kunnen winnen, en het Ministerie zoude er nog sterker door hebben gestaan als er een paar mannen van links in waren gekomen. Maar zulke begeerlijke toestanden zijn nu eenmaal nog onmogelijk in onze politieke werelden, dit in aanmerking ge» nomen, hebben wij hier over het geheel het sterkste en beste Ministerie dat onder de omstandigheden kan worden samengesteld. Waar de «Haagsche Post« onmiddellijk na aftreden van het Ministerie»Ruys de hoop uitsprak dat, in de eerste plaats, de heer Colijn aan Financiën zoude blijven en de heer Van Karnebeek aan Buitenlandsche Zaken, is het onnoodig hier thans ingeno» menheid te betuigen met het aanblijven dier twee bewindvoerders op hun oude plaatsen, die onder de omstandigheden verreweg de belangrijkste in het Kabinet blijven.Jhr.de Geer krijgt Binnenlandsche Zaken, Mr. Schokking krijgt Justitie en Mr. Rutgers het nog steeds bijzonder belangrijke Departe» ment van Onderwijs. De Katholieken bezet» ten het gewichtige Ministerie van Arbeid met den heer Kooien, die er vermoedelijk beter werk zal doen dan zijn voorganger, de heer Aalberse, en die als Kamervoorzitter zoowei om zijn persoonlijkheid als om zijn capiciteiten in hoog aanzien is gekomen verder krijgen wij Oorlog voor Majoor Lam» booy, Koloniën voor den heer Weiter, en Waterstaat voor den heer Bongaerts. Vrijheid. In de «Geldersche Kerkbode» schrijft Ds. G. Renting: In revolutionaire kringen wordt, als men tenminste de beweringen van die zijde ge» looven mag, de hoogste waarde toegekend aan den drievoudigen zegen der omwenteling «vrijheid, gelijkheid en broederschap.» We hebben telkens de gelegenheid, om èn in eigen land, èn in het buitenland op te merken, wat er onder die moderne en revo» lutionaire vrijheid moet worden verstaan. Dezer dagen lazen we daarvan ook weer een treffend staaltje. Ditmaal betrof het de vrijheid van een on» derwijzer op een school in Berlijn. Het was geen Christelijke school, maar een z.g. verzamelschool, waar die kinderen wor» den onderwezen, welker ouders geen genoe» gen nemen met het onderwijs, dat op Evan» gelische of R K. Scholen gegeven wordt. Fei» telijk dus een »neutrale« school. Het hoofd van die school vroeg noodge» dwongen verplaatsing aan. De Oudersverga» dering van die school eischte, dat hij zou worden ontslagen. Deze eisch werd op de volgende wijze gemotiveerd. Naar het oordeel der ouders kon hij geen onderwijzer meer zijn le. Omdat hij nog lid van de kerk was 2e. omdat hij in zijn onderwijs nog met het bestaan van God rekening hield 3e. omdat hij weigerde uit te spreken tot welke politieke partij hij behoorde 4e. omdat hij niet toeliet, dat zijn leerlingen op uitstapjes, enz. zich tooiden met de kleu» ren der politieke partijen 5e. omdat hij verbood, dat bij dergelijke aangelegenheden door zijn leerlingen politieke strijdliederen werden gezongen 6e. omdat hij niet verkoos, dat de school» kinderen hem aanspraken met den naam «ka» meraad« 7e. omdat hij op conferenties, enz. het be» ginsel huldigde, dat politiek niet op school hoorde 8e. omdat uit al deze bezwaren ten duide» lijkste bleek, dat de onderwijzer de grootste vijand van den vooruitgang was. We kunnen veilig aannemen, dat we prin» cipieel in vele opzichten nog al heel wat van dit schoolhoofd, dat ontslag nemen moest, verschillen. Maar het bovenstaande teekent toch den treurigen toestand, die er heden ten dage ook in Duitschland op schoolgebied wordt ge» vonden. Het leert ons des te meer den zegen waar» deeren, dien de Heere ons schonk in ons Christelijk onderwijs en tevens hopen en bid» den, dat ook elders hoe meer een krachtige beginselstrijd moge worden aangebonden niet slechts tegen de ruwe openbaringen, maar bovenal tegen den geest van revolutie en on» geloof. Land- en Tuinbouw. Wij lezen in het Verslag ingevolge artikel 13b der Statuten over het jaar 1924 (2e boek» jaar), der onderlinge bedrijfsvereniging «Land» en Tuinbouwbelang« gevestigd te 's»Graven» hage, uitgebracht en goedgekeurd in de Leden» vergadering van 30 Juli 1925, te Utrecht,o.a. het volgende Het is ons aangenaam te kunnen consta» teeren, dat het jaar 1924 een in vele opzich» ten voorspoedig jaar voor onze vereeniging is geweest. De financieele uitkomsten zijn bevredigend geweest en geven aanleiding om den leden 15 procent van het bedrag, dat als voorschot is betaald, terug te geven, waardoor de omslag 23*/2 laSer is dan de Rijkspremie. In het jaar 1925 werden aangemeld 719 schadegevallen en wel 37 van vrouwen en 682 van mannen. De oorzaken der ongevallen waren 29 door gebruik van voertuigen bewogen door dieren of personen 4 door gebruik van voertuigen bewogen door andere middelen 1 door gebruik van vaartuigen 20 motor» en gewone rij» wielen, waarvan 1 door gebruik van een motorfiets 38 door omgang met paarden 36 hoornvee 5 andere dieren 9 werktuigen met me» ganische inrichtingen 1 door omgang met werktuigen zonder mechanische inrichtingen 95 door val van het slachtoffer, voorzoo» ver niet behoorende tot een andere rubriek 56 door val van een voorwerp 79 knellen, schrammen, stooten 52 vertillen, verrekken, verstuiken 150 gebruik van gereedschappen 15 wondinfectie geen te water geraakt 1 door den electrischen stroom 21 diverse oorzaken en 107 geen bedrijfsongeval, waarvan er 89 niet en 18 gevallen als bedrijfsziekte in behandeling zijn genomen. Omtrent den duur der arbeidsongeschikt» Leid wordt opgemerkt, dat 68 gevallen een duur hadden van minder aan 3 dagen 531 gevallen een duur hadden van 3 tot 42 dagen 13 gevallen een duur hadden van 42 tot 75 dagen (voorloopige rente); 9 gevallen een duur hadden van 75 tot 100 dagen (voorloopige rente) 7 gevallen een duur hadden van meer dan 100 dagen (voorloopige rente) 2 gevallen van blijvende invaliditeiten geen geval met doodelijken afloop Van de 7 voorloopige rentetrekkers mei een duur van meer dan 100 dagen, zullen er vermoedelijk 5 invalide blijven; 1 fractuur rechter elleboog en onderbeen 1 peespanaritium linker ringvinger 1 kneuzing rechter borsthelft 1 scheur wond linkerduim 1 hoofd en schouderfractuur. Er blijkt verder uit 't verslag dat er een getroffene was, die sterk van simulatie en ag» gravatie verdacht werd en op advies van on» zen Medischen Adviseur is opgenomen in een internaat voor ongevalspatiënten, waaruit hij na pl.m. 5 maanden totaal genezen is ont» slagen. Voorts dat de reserve voor nog verschul» digde en begroote uitkeeringen op 31 Decem» ber 1924 en de contante waarden voor de vermoedelijk blijvend invaliden van 1923 en 1924 werden vastgesteld op f 32.373.255. De reserve voor rentetrekkers werd per 31 December 1924 berekend en bedroeg f 27.628. Onze administrateur, de Ongevallen»Verze» kering»Maatschappij »Fatum«, heeft voor ad» ministratie=kosten in rekening gebracht een bedrag van f 1,44 per f 1000 loon. Het voorschot werd berekend naar een premie voet, die 10 procent lager was dan de Rijkspremievoet voor veehouders f 12,96 voor landbouwers f 12,24 voor tuinders f 7,20 per f 1000 arbeidsloon. Aangezien, zooals reeds gezegd, de verkregen resultaten aanleiding hebben gegeven om 15 procent van het voorschot terug te geven, be» draagt de omslag voor veehouders f 11,02; voor landbouwers f 10,40 voor tuinders f 6,12 per f 1000 loon. Uit de Landbouwwereld. Nadruk verboden. Ruilverkaveling. Op 31 October 1924 kwam de Wet, op de Ruilverkaveling tot stand. Deze wet beoogt het tot stand brengen van verbeteringen op het punt van bodemindeeling en bodemex» ploitatie door bet opheffen der belemmeringen, die het verspreide en versnipperde grondbe» zit voor den landbouw medebrengt. Dit ver» spreide grondbezit werd reeds door den land» bouwkundige Dr. W. C. H. Staring «een kan» ker in onzen landbouwgenoemd. Ruilverka» veling schept een beteren toestand door het samenvoegen van aantal kleine perceelen tot grootere. Vóór de Wet er was, werden reeds eenige vrijwillige ruilverkavelingen in ons land uitgevoerd onder leiding van de Ned. Heide» Maatschappij. Daardoar werd een belangrijk betere economische indeeling der bedrijven verkregen, en wel om de volgende redenen 1. Alle perceelen verkregen een doelmatigen vorm en voldoende afmetingen voor de ex» ploitatiegunstiger ligging ten opzichte van goede wegen en waterloopen, waardoor de toegang naar het perceel en de afwatering vol» doende zijn verzekerd. 2. Door samenvoeging van vele verspreid liggende perceelen, tot één bedrijf behoorende, verkreeg men een belang» rijk snellere, betere en goedkoopere explotatie, daar veel tijd kon worden bespaard 3. Vorm, ligging en groote der perceelen maken het mogelijk, dat zij bestemd kunnen worden voor die cultuur, waarvoor zich de grond het best leent. 4. Het stichten van nieuwe bedrijven wordt op de aaneengelegen eigendommen soms in de hand gewerkt. 5. De eigendoms» grenzen en »rechten zijn nauwkeurig verzekerd. 6. Een en ander had tot gevolg, dat de grond in waarde steeg. Pluimveeteelt een groot landbouwbelang. Dit groote belang is niet te ontkennen. Verrassend snel heeft na den oorlog de kip» penhouderij zich hersteld, en was in de moei» lijke jaren, welke zijn gevolgd, een mooie bron van inkomsten. Menige kleine boer is er door op de been gehouden. Van welke beteekenis de pluimveeteelt is, zegt b.v. het feit, dat in 1924 de waarde van den uitvoer van pluim» veeproducten steeg tot één vijfde deel van onzen beroemden zuivelexportin dit jaar ging men nog vooruit. De zaak verdient dus wel de algemeene aandacht, in 't bijzonder der landbouworganisaties. Verschillende van de» ze hebben zich voor de pluimveebelangen ge» federeerd, en dragen jaarlijks f 100,— bij. Die Federatie heeft b.v. het beheer van het Proef» fokstation te Beekbergen (een tweede foksta» tion vindt men te Horst (L gefinanceerd door de Roermondsche Eiermijn en beheerd door een der vier consulenten, door de Re» geering aangesteld). Voorts leidt en beheert de Federatie de legwedstrijden te Beekbergen, Nijmegen, Barneveld, Laren (G.), Enschedé en West»Graftdijk. Ons land is het eerste, waar de legwedstrijden een wetenschappelijke en practische waarde tevens hebben. Er wordt dus al veel gedaan, maar nog lang niet genoeg. Tal van zaken, als ziektebestrijding, regeling van fokstations, onderwijs e.a. vragen dringend om regeling en steun, 't Is Daarom, dat de Federatie een beroep heeft gedaan op alle landbouworganisaties. Moge zij niet achter» wege blijven 1 «Door samenwerking is de pluimveeteelt op te bouwen tot een bedrijf, dat gemakkelijk de halve waarde kan krijgen van onze zuivelproductie.« Stalverbetering en Melkwinning. De oorlog heeft veel goed werk gestuit en geheel stop gezet. Zoo b.v., in verschillende provinciën, de pogingen tot stalverbetering en, wat daaraan vastzit, tot een beteie melkwinning. Maar gaandeweg wordt het eene na het andere weer opgevat. Zoo werden in 1923 en 1924 besprekingen gehouden, om tot sa» menwerking te komen tusschen verschillende landbouworganisaties in Brabant, Gelderland en Overijsel. Een commissie werd benoemd, welke een werkplan opmaakte, dat zich aan» sluit bij het programma voor de verbetering van melkwinning. Melkcursussen zijn in vollen gang, melkexamens worden allerwegen ge» houden. Bedoeld werkplan omvatle. Het hebben van een modelstal, te exposeeren op verschillende tentoonstellingen2e. Het or» ganiseeren van stalwedstrijden, waarvoor pro» pagandaslezingen zullen worden gehouden 3e. Voor streken, waar reeds veel goede stal» len zijn, zullen diploma's of medailles wor» den uitgeloofd voor het goed gebruik der stallen4e. Advies verstrekken bij verbouw van stallen5e. Een nauwgezette studie ma» ken van het meest gewenschte type van boer» derij. Wanneer de boeken afsluiten? Voor zoover de landbouwers boekhouden is het vrijwel regel om de boeken af te sluiten op 30 April. Dit wordt ook aanbevolen, en wel op grond hiervan, dat om dien tijd de winterprovisie is verbruikt of nog zeer klein is, en bijgevolg de voorraden gemakkelijk zijn op te nemen. De heer P. H. Burgers te Wolpheze is het hiermee niet eens, zijn eigen ervaring leerde hem anders. Wat op 31 De» cember in de bergen en in de kuilen zit, is voor een boer niet moeielijk te schatten. Maar hoe zal hij dit doen op 31 Mei met de ge» wassen, die te velde staan Naar welke maat» staf of prijs moet hij die taxeeren Een ver» gelijking met de handelswaarde is hier niet mogelijk. En zuiver alleen te rekenen, b.v. de aardappels, wat ze ons gekost hebben, is niet juist. Op 31 Dec. is alleen het te velde staande wintergraan te schattende heer B. doet dit door ongeveer de kosten na te gaan. Hooger

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1