voor de Zuidhollandsche en Zeeiiwsche Eilanden, Antirevolutionair Orgaan Voeten PUROL IN HOC SIGNO VINCES No. 3144 ZATERDAG8AUGUSTUS 1925 40STE JAARGANG EERSTE 'BLAD. De rechte Weg. Up dett Uitkipt ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 Alle stnkketi voor de Redactie bestemd, Advertentiësa esa verdere Administratie, franco toe t© zenden aan de Uitgevers Colijn ging den weg van Kuyper, Gelijk we reeds vroeger opmerkten. Dien weg zouden we kunnen ken schetsen op deze wijze Laat alle din gen eerlijk en met orde geschieden. Wat deed dr. Kuyper in 1901 Wat deed de heer Coiijn in 1925? Toen zij van Koningin Wilhelmina de opdracht ontvangen hadden, gingen zij niet eerst hun mannen zoeken, net zoo min als wie een huis bouwt begint bij de muren en het dak! Beiden gingen er eerst op uit, om te onderzoeken of zij een meerderheid hebben zouden in de Kamer. Zonder een „meerderheid" hangt een kabinet in de lucht. Heeft het geen vastigheid. Staat het in wankelbaar even wicht. Kan het tuimelen eiken dag. Is het wurmen. En is de eerste vraag eiken morgenZullen wij den avond halen Kuyper nu wilde niet in de lucht hangen. En Colijn wiide dit evenwin. Zij wilden beiden tenminste eenige zekerheid, dat ze vier jaar lang rustig kunnen voortwerken, zij en hun ambt- genooten. Anders was 't hun de moeite niet waard. Of beter gezegd, was hun optreden niet in 's Lands belang en zouden zij schade doen aan hun partij, die na tuurlijk bij een ontijdige nederlaag mee de schande, in elk geval den tegen- /jgspoed, te dragen had. Kuyper in 1901 wilde vastigheid. Colijn in 1925 wilde dit ook. En om daartoe te komen zijn beiden begonnen met saam te stellen een re- ge erpro,gram. Wat staat er in zoo'n program Daarin staat niet tot in de fijnste puntjes, wat de aanstaande ministers van plan zijn in vier jaren te doen. Dat kunnen zij niet precies zeggen. Dat hangt ook al meê af, van wat er in die vier jaar in binnen-en buiten land gebeurt. In dat program staan hoofdpunten. Dat en dat is het kabinet van plan Zoo en zóó denken ze het te doen. In die richting willen zij sturen. En is zulk een program klaar, dan onderzoekt de formateur, d.i. de man die het ka binet zal samenstellen, of er voor dit program een meerderheid in de Kamer te vinden is. Alzoo deed ook de heer Colijn. Natuurlijk zocht hij niet Links Colijn kan en zal geen program sa menstellen, waarover men Links in de handen klapt, al kan het best zijn en al hopen we, dat hij straks op som mige punten ook van de Linkerzijde steun ontvangen zal. Doch daar kan hij niet op rekenen. Wat van Links komt is toegift, maar zijn „meerderheid", die moet Colijn halen van Rechts. Dat heeft hij ook geprobeerd. En dat is hem ook gelukt. Hij legde aan de drie partijen van Rechts zijn regeerprogram voor en kreeg bevredigend antwoord, op grond van dat program wilde men de eerstvol gende vier jaar een kabinet steunen. Wat nu beteekent dit? Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat Rechts beloofd heeft, door dik en dun met den heer Colijn en de zijnen te zuhen meegaan, ja en amen zeggende, °P al wat deze voorstellen. Zoo iets is gewoon ondenkbaar. Qeen mensch, geen Kamerlid, Jcan of mag van te voren beloven, dat hij voor een artikel of vooreen wetsvoorstel stemmen zal, waarvan hij nog geen letter op papier zag. Geeft Rechts de critiek uit handen Geen sprake van! Elke wet, die komt zal door Rechts even nauwkeurig bekeken worden als door Links en als er wat op te zeggen en aan te merken valt, zal ook Rechts dit niet laten. Maar't zal zijn opbouwende critiek. Die de Wet wil verbeteren. En Rechts zal men, als 't éven kan, net zoo lang met de Regeering over leggen, tot er overeenkomst is bereikt. Want er is steun beloofd. Dat wil zeggen, dat men indien immer mogelijk met het kabinet wil mede werken, in tegenstelling van Links, dat er geen traan om laten zou, als het kabinet viel. Ziehier nog een laatste opmerking Als men vooruit accoord maakt, wordt gezegd, dan is 't eigenlijk niet meer noodig dat de Tweede Kamer bijeen komt de Regeering heeft immers toch een meerderheid Daar zeggen we dit op: De proef komt op de som Dat zal men straks wel anders zien, of de Tweede Kamer ook noodig is. Was ze van 19011905 overbodig Stellig niet En zoo ook straks, dan zal de op positie al 't mogelijke doen, om aan te toonen, dat 't geen het kabinet-Colijn voorstelt, niet deugt en dan is het de taak van de ministers en de meerder heid om wat voorgesteld wordt te ver dedigen en het desnoods zóó te wijzigen dat de critiek van Links er geen vat meer op heeft. Om dus met elkaar de wetten zoo goed mogelijk te maken. Maar dit wéét het kabinet Als wij wetten maken in overeen stemming met het regeerprogram, dan is daar een meerderheid die ze met sympathie begroet. En al heeft die meer derheid dan ook bezwaren, daar praten we vriendschappelijk over en we doen met elkaar ons uiterste best, om tot overeenstemming te komen. Waar een wil is, daar is een weg. En al zijn ook dan ongelukken niet uitgesloten, het kabinet is er zooveel mogelijk tegen geassureerd. Er kan rustig worden gewerkt. Reel a m e-M ©d ©cS e@9 i mg e n. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Hi en dat van »onzen« Heemskerk, dat het nog een jaar langer uithield, het toch tegen afleg» gen. Maar dit is zeker ahovertreffend Minister Van Karnebeek, die óók zeven jaar zat, teekent nog weer voor vier jaren bij. Hij lijkt op B. Z. geabonneerd. Nu, hij is er de rechte man op de rechte plaats, al hopen wij van harte dat hij nog kans ziet, om dat tractaat met België nog een weinigje in Nederlandschen zin te herzien. Aan dat drankje is een leelijke bittere smaak. V De juiste weg. Herman Heijermans stierf En 't is van algemeene bekendheid, dat hij weinig of niets voor vrouw en kinderen had kunnen doen. Misschien wel als hij lakenkoop» man geworden was of te rechter tijd een reuze» bioscoop had opgericht, maar niet nu hij zich aan de kunst wijdde, al is 't dat wij zijn kunstproducten goeddeels verderfelijk achten. Wat heeft men toen gedaan Men is niet naar de Overheid gegaan. Zij, die Heijermans' kunst eerden en er van genoten, hebben de handen ineen geslagen en brachten een fonds bijeen, in de eerste plaats om de nabestaanden te steunen. Bijna zestigduizend gulden. Mijne heeren 1 De goede weg 1 Bewandel dien ook in 't vervolg. Wij zorgen voor onze dominee's, zendelin: gen enz doe gij het voor uw tooneelspelers, een slecht boek te verkoopen zoo verhaalt het N.bl. van den Boekh. dan aarzelde Justitie niet, om hem een permanente politie» post voor de deur te geven en wie dan naar binnen liep en met een pakje weer buiten kwam, die moest mee naar 't bureau en 't pakje opendoen en dan werd het »gif« ver» beurd verklaard. Nagegaan werden de zendingen, die zoo'n boekhandelaar deed per post, per besteller of hoe ookgeen dag liet men hem met rust. Zonder overdrijving zegt dit voikomen neutrale blad kan men gerust zeggen, dat de verkoop van ontuchtige boeken en geschrif» ten de laatste twee, drie jaar tot één derde van vroegere verminderd is. Eere zij minister Heemskerk. Hij maakte weinig geschais, Maar zijn hand was vast en straf. Nadruk verbade* Gods bestel over ons Daarin te mogen berusten, geeft het kalm» ste en zekerste leven hier op aarde. Ook in Sociaal opzicht. Den een maakt Hij baas en den ander houdt Hij levenslang knecht en daarmee heeft Hij Zijn wijze bedoelingen. De een leidt een on» afhankelijk levende ander is zijn gansche leven lang afhankelijk van anderen, zal hij hebben werk en brood. iajjjDe een kreeg een lichaam mee, waarmee hij tachtig jaar lang, om zoo'te zeggen kan doen Bergen organiseerde dezer'dagen een Bloemen«corso waarbij zeer interessante inzendingen waren, o.a. bovenstaande molen met spelende kinderen. Een Record. De aftredenden zaten zeven jaar. Op zichzelf al een record, waar het kabinet van Heemskerk Sr., dat indertijd vijf jaar zat zangers, romanschrijvers e.d.g.,en houden we met elkaar de Overheid buiten onze par» ticuliere zaken. Dat is, ziet ge, de juiste weg. Vaste en Straffe Hand. De groote mond trèkt. Trekt iD elk geval de aandacht. En er is, helaas 1 zooveel stil werk, waar weinig op gelet wordt en dat dan ook weinig in zijn waarde wordt geschat. Daar hebt ge nu het Kabinet. Neen, niet het nieuwe. 't Kabinet, dat pas afgetreden is. Wat is er tijdens de verkiezingen, zelfs van christ. zijde, niet van alles en nog wat tegen ingebracht En neem nu dit ééne eens. Wat feitelijk geen mensch wist Wat het departement van Justitie de laatste jaren heeft gedaan tégen de verspreiding van ontuchtige lectuur. In 't openbaar, heel weinig. N.l. wat »in de krant» kwam. Met de inbeslagname indertijd van »De Hel« had Justitie leergeld betaald. Sinds dien arbeidde Justitie in stilte. Maar onverdroten en als 't zwaard zonder genade ging zij achter de onwilligen aan, voor de meeste handelaars en verspreiders was een waarschuwing al genoeg. Als echter een boekverkooper voortging wat hij wil en 't staat ongerept tot zijn dienst, de ander heeft doorntjes in het vleesch, 'k zal nu maar het verkleinwoord gebruiken, waardoor hij in zijn lichaam gedurig gehinderd wordt en al vroeg moet zeggen, dat hij niet meer mee kan in zijn werk. De een krijgt een reeks van bloeiende kin» deren, die hem straks helpen in zijn zaak, of de gezinszorgen meedragen en verlichten en hem in zijn ouderdom zijn tot een stok en een staf. En de ander sukkelt jaar in jaar uit met vrouw en kroost, zoodat het huiselijk leven tenslotte geheel in het teeken van ziekte zwakheid, tegenspoed en droefheid komt te staan en men onwillekeurig aan den morgen van eiken nieuwen dag zich afvraagtwat zal het ook nu weer zijn Uit den aard der zaak drukt 't levens te» genspoed niet het minst den arbeidenden stand, daar is zoo weinig om bij de zettenmen heeft er zoo weinig tegenweer. Hoe gemakkelijk komt men niet voorhon» derd gulden in de schuld, om nu maar iets te noemen en wat onmogelijke pogingen moet dan een arbeider, die enkel van zijn arbeiders» inkomen leven moet, niet aanwenden om daar weer uit te komen Iemand, die een zaak heeft of eenige be» zittingen, heeft dan altijd nog onderpand, maar dat heeft een arbeider niet en hoe daar in de groote steden vooral misbruik van ge» maakt wordt door woekeraars en woekeraar» sters, daarvan staan soms schier ongeloofelij ke staaltjes in de krant. Tijdelijke geldnood, niet eens voor zulke groote bedragen, daar kan een arbeidersgezin zoo onder lijden. En dan krijgt men gevallen, dat de kost» winner zoo allernoodzakelijkst nog 'n maand rust moet nemen, maar toch lang vóór die tijd om is, weer begint, omdat de nood nijpt en er géén laatste vijftig gulden meer in de kast liggen om te kunnen gebruiken als de hooge nood er is. Hierover wil ik nog twee dingen zeggen. Er zou voor vele arbeiders heb ik weieens gedacht een ware uitkomst gevonden zijn in menig geval des levens, als zij tijdelijk en in beperkte mate geldelijken steun genieten uit een »arbeidersbank«. Dat zou géén gewone »bank« zijn. En ook weer geen diaconiesteun. De bedoeling zou zijn, om arbeiders, die tijdelijk in nood zitten door bij zonderen te» genspoed, maar als ijverige, flinke werkers bekend staan, door dien noodtijd heen te helpen door een kleine leening, die ze dan straks in beter tijd weer langzaam aflossen en waarvoor ze niet meer rente betalen dan voor de uiterst eenvoudige administratiekosten noo» dig is. Een gewone »bank« doet dat niet. Die kan de toekomstige .verdienste van den arbeider niet als onderpand erkennen het is te onzeker en een gewone bank móét met volkomen solide gegevens werken. 't Is dus voor een klein deel philantropie. En daarom ook alleen uit te oefenen in een bepaalden kring van gelijkgezinden liefst van een en dezelfde kerkelijke gemeente. Hoofd» beginsel zou moeten zijn de arbeider betaalt straks, als de tijdelijke ongunst der omstandig» heden weei geweken is, in kleine termijnen al 't geen hem geleend is, weer terug aan de »bank«, met een weinig interest, en dan kunnen van dat geld weer anderen geholpen worden. Maar dan heb ik nog een tweede opmerking. Zie geen arbeider daarin mijnerzijds bedil» lerij, maar een eerlijke poging om te komen tot eenige verbetering. Vooreerst dan wordt er onder den arbei dersstand niet zelden te vlug en te vroeg ge» trouwd. Daar neem ik geen woord van terug. Al oordeel ik geen enkel persoonlijk geval ik spreek gehéél in 't algemeen. Het is naar Gods V-oord, voorzeker, dat 40 cent per regel. Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge» worden voeten, verzacht eD geneest men met 30»60»90 ct. jonkman en jonge vrouw op huwbaren leeftijd en kennelijk door den Heere tot elkander gebracht, ten huwelijk zullen gaan en, gestéld eens 1 dat zij gingen afspreken laten we wach» ten tot we een jaar of veertig zijn ik hèb ze gekend die de koperen, ja èén die de zil» veren bruiloft zijner verloving vieren kon we hebben dan een gespekte spaarpot en ook geen kans meer op een groot gezin gestéld dat eens, zoo geloof ik, dat dit zeer zondige overleggingen zouden zijn. Maar aan den anderen kan Gods ordonnantie geeft ook weer geen en» kele aanwijzing, dat die trouwtijd dichter bij de twintig, dan bij de dertig moet zijn 'k noem nu maar wat m.a.w. dat we er maar op los trouwen moeten. Wij moeten ook hier eerst rustig nederzitten en goed de kosten berekenen, eer wij den toren bouwen gaan En dan is, geloof ik, de man er niet af, met te constateeren, dat hij een paar goede handen aan t lijf heeft, noch de vrouw met te over» leggen dat zij een huishouden drijven kan en besturen kan, en misschien zoolang er geen kleine kinderen zijn, ook wat mee verdienen kon, noch ook zij beiden, als ze constatee» ren, dat ze hun »boeitje« zoowat bij elkaar scharrelen kunnen Mij dunkt, hier komt méér kijken. Ieder kent den aanhef van het huwelijks» formulier, dat direct in herinnering brengt, hoe de weg der gehuwden; om der zonde wil, in den regel niet met rozen is bestrooid en wij weten, 't zij uit ons eigen, 't zij uit an» derer leven, hoe dit niet te pessimistisch is ingezien. De dag des tegenspoeds kómt. Slechts weinigen die hem ontgaan En nu behoeft de christen te eener zijde, niet in angst en vreeze voor dien dag le leven. Ik roep het stille getuigenis van zoovele oprechte kinderen Gods in of 't in hun leven en dat hunner vaderen niet menigmaal geble» ken is, dat de Heere de uitkomst op hun ge» bed reeds beschikt had, nog vóór de dag des tegenspoeds kwam. En ik geloof vast, dat ook menig geloovig arbeidersgezin daarvan meepraten kan. Zij zullen getuigen moeten, dat ze geen overvloed hebben gehad, die heeft de Heere dan ook nooit als een belofte Zijn kinderen toegezegd zij moeten tevreden zijn met een »Uw brood zal zeker zijn en uw water gewis»maar

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1