-baMÓ ff 50 2de snede Klauers A d vertent iën. rai CHEH0DINE5AU5 J. Dames- ea üdeMing Kerk en School. Binnenland. Burgerlijke Stand. Vergaderingen. Visscherij. Correspondentie. MMUS JOHMES VIM DRIEL dagdienstbode Dagdienstbode Aardapi Aardapp] Haul j- J- WinKeinul OLIJfOl aan t( Openbare Vj Twee pei Ariso. REIïipt. maasHade 158, r'dam J. s Reclame-Mededeelingen in ieder pafte Het voordceligs! Adres voor Plaatselijk Nieuws», Leest de Advertentie van C a m p f e n's Stoffeerders] Uitslag Verkoopingen.i Mevrouw VAN OUDGAARDEN, Middelharnisvraagt voor No vember een flinke 26404 DAGDIENSTBODE jonker f mééi bij In pim. 21001 6501 HOOI 5001 701 7 notaris j.imii Haarwater Pyrol O NT HARINGSMIDDEL Nil Nil 40 cent per regel. ii r\siBe& f i eenpaM/e ps Amandel dan wordt ons land armer. Er moet evenwicht zijn tusschen beide en welke voortbrengselen die ons land uitvoert geven winst. Bijna uit» sluitend landbouw»voortbrengselen, omdat voor de industrie het ruwe artikel moet wor» den ingevoerd. Het voortbrengsel van den landbouw is de vrucht van den bodem en den arbeid en is dus zuivere winst. Wanneer we de cijfers nagaan van den jaariijkschen uitvoer, dan zien wij dat deze stelling juist is. Van de directie van den landbouw hebben wij dezer dagen cijfers gekregen, ook van het Centraal bureau van de Statistiek. In het jaar 1923 bedroeg de uitvoer uit ons land 1303 millioen gulden, waarvan de landbouw voor slechts 365 millioen gulden. Voor den oorlog was in» en uitvoer ongeveer gelijk. In den oorlogstijd is deze ongelukkige toestand ge» boren, en tot nu toe ongeveer gebleven. Lan» zamerhand gaan deze cijfers zich hersteilen, vooral door de landbouwvoortbrengselen, waaruit de groote beteekenis van den land» bouw voor de geheele maatschappij blijkt. Er zijn thans cveral loon»acties. In de ste» den kan dit kunstmatig worden opgevoerd, op een wijze waar de landbouw niet tegenop kan, o.a. in de bouwvakken. Ze moeten dan op het platteland maar uitzoeken hoe ze daar den trek naar de steden kunnen voorkomen. Nu kan de loon»actie op het platteland en bij den landbouw niet kunstmatig worden op» gevoert. Dan komt de landbouw in bijzondere moeite. Hoe hoog kan nu het loon zijn in den landb Immers nooit hooger dan de op» brengst van den bodem. De opbrengst van aardappelen b.v. moet aanzienlijk hooger zijn dan het loon. Men heeft behalve het arbeids» loon ook zorg te dragen voor de betaling van pacht, renteberekening, kunstmest, slijtage van machines en dergelijke, zoodat het loon dus nooit hooger mag zijn dan de opbrengst. Wanneer er verliezen worden geleden in den landbouw wreekt dit zich op den voortbren» ger omdat men dan niet in staat is den bodem zoodanig te bewerken en te bemesten als voor de voortbrenging noodig is. Nu de Mij. zich uitbreidt is het noodzakelijk dat de minder vruchtbare gronden in cultuur worden ge» bracht, terwijl voortdurende verliezen de cul» tuur van deze gronde onmogelijk zou maken. Het vermogen van ons land kan dus worden vergroot door het in cultuur brengen van die slechte gronden. Dat is de practijk vooral in het oosten van ons land. Spreker komt daar vandaan en is daar natuurlijk bekend. Allerlei dingen die geen winst geven zooals b.v. een groot aantal ontginningen zouden dan worden stopgezet. Is dus het loon in de industrie hooger dan op het platteland, dan bewerkt men daarmede de ontvolking. Wanneer de loonen in de steden te hoog worden is het gevolg daarvan werkloosheid, en wanneer het loon om aan de luxe te kunnen voldoen eveneens te hoog wordt, dan gaat het buitenland bij ons invoeren en krijgen wij eveneens werkloosheid. Wanneer de industrie iets gaat maken voor binnenlandsch gebruik maar het artikel duurder is, wordt het eveneens ingevoerd en veroorzaakt werkloosheid. Deze toestand wordt geboren door verwaarloozing van het evenwicht der loonen in de stad en op het platteland. Het loon mag dus nimmer hooger zijn, ook in de industrieën, dan het voortbrengingsvermogen. De welvaart van het land hangt voor geen gering deel af van de opbrengst en het voort» brengingsvermogen van den bodem, daarom kan er voor den landbouw nimmer te veel worden gedaan door de regeering om te kun» nen voldoen aan de hoogere eischen van onze samenleving. Er is nog een andere reden voor de groote beteekenis van de instandhouding van onze maatschappij o.a. voor den uitbouw van onze groote steden. Het platteland moet op een hoog peil worden gehouden om de groote steden steeds te kunnen voorzien van nieuwe energie van het platteland, om gezond te kunnen blijven. Zoodra het platteland en de landbouw aan deze steeds hooger wordende eischen zoowel voor de voeding als kleeding en huisvesting niet meer kunnen voldoen dan zou de maat» schappij zich niet verder kunnen ontwikkelen, en daarom is de landbouw voor de geheele maatschappij van zoo'n groote beteekenis. Nu is het evenwicht in de loonen vooral in den oorlogstijd verloren gegaan. De loonen moeten evenredig zijn met die van scheepvaart, handel en industrie. Wij krijgen nu reeds te zien de ellende in de groote steden. Als men de zaak goed beziet is de landbouw van over» wegende beteekenis voor de samenleving. Vroeger zeide men, arme boeren en arm land, en deze stelling bevat zeker groote waarheid. Ik hoop dat het algemeen begrepen zal wor» den. Deze waarheid moet overal verdedigd worden. Thans kan één persoon dat verkon» digen, doch er wordt niet naar geluisterd, alleen wordt geluisterd naar organisatien, Ka» mers van Koophandel, arbeidersorganisatien, welke krachtig naar voren treden, waarom het noodzakelijk is dat ook de landbouw zich krachtig organiseert en ook zijn stem verheft. De regeering moet die belangen vooral be» hartigen, in het algemeen belang van het rijk. Doipsvereenigingen kunnen nu reeds invloed uitoefenen op het aanleggen van een nieuwen weg, voor beteren afvoer van water en derg., doch de groote organisatien kunnen alleen invloed uitoefenen op de wetgeving, en het is nimmer uit te rekenen welke winst hier» door gemaakt wordt voor het platteland. Voorts moeten de menschen zich niet voor» stellen dat een, twee, drie, alles voor elkaar komt wat men gaarne wenscht, een eerste ver» eischte is dat de leden vertrouwen stellen in hun organisatie. Zij zijn er voor de idieele belangen, welke niet in cijfers zijn uit te drukken. Het Kon. Ned. Landbouwcomité, de R K. Boerenbond, ae Chr. Boeren» en Tuindersbond zijn afgesproken om gezamen» lijk op te treden voor de groote belangen van land» en tuinbouw. Als waar is wat ik betoogde inzake de groote beteekenis van den landbouw dan mag ze ook meepraten. Nu zijn er een massa dingen hier van minder beteekenis als in het oosten van ons land Daar zijn boerderijen welke bestaan uit mis» schien wel 200 ver uit elkaar liggende stuk ken grond. Streken waar 5—700 H.A. land in elke hemelstreek waarover overwegen noo» dig zijn en waarvoor ontzaggelijk veel grond aan de productie wordt onttrokken en de waterafvoer aanzienlijk wordt belemmerd. Men heeft door ruilverkaveling getracht deze overal heen verspreide stukken aan een te rijgen en daardoor de voortbrenging aanzienlijk ver» betert. Op andere plaatsen, waar de regeering reeds ingreep, vooral in het oosten van ons land o m. met de afschaffing van het jacht» recht komt het niet zoo vaak meer voor dat konijnen schier een geheele oogst opvraten. Toen spreker eenige jaren geleden als land» bouwconsulent vaak op de fiets allerlei wegen bereed, kwam het vaak voor dat hij als het ware over deze knaagdieren heenreed. De groote organisatien behoortn op deze euvelen de aandacht der regeering te vestigen. Op het eerste gezicht lijkt het een ruw in» grijpen, van de zijde der regeering, doch is onder de tegenwoordige omstandigheden voor de voortbrenging dringend noodig. Er is nog iets. Wij zijn allen Nederlanders en hebben belang niet alleen bij het behoud maar ook bij den vooruitgang van de maatschappij en is het de plicht van eiken landbouwer om uit zijn bedrijf te halen wat er uit te halen is, in het belang van de samenleving. Op el» ken landbouwer rust de plicht om het peil van zijn bedrijf op te voeren en gebruik te maken van de middelen der wetenschap. Voor de verbetering van onze gewassen, de ver» edeling van zijn runderen en paarden. Daar» voor is noodig dat hij het onderwijs benut dat hem geboden wordt. De bladen waarin de ervaringen der wetenschap worden gepu» bliceerd leest, terwijl groote vereenigingen in staat zijn door deskundigen de resultaten uit andere streken bekend te maken. Wij moeten allen in eigen bedrijf de zaak verbe» teren door samen te werken. Omdat de landbouw van zoo'n groote be» teekenis is voor de Mij. is het noodzakelijk op allerlei wijze samen te werken voor betere productie. Er is zoo even gezegd dat bij aan» koop van kunstmest de speling in het gehalte door de A.H.V. te groot is genomen. Het is te lang geleden sinds ik als landbouw»consulent dit feit kon waarnemen, doch wanneer het waar is dat er misbruik van wordt gemaakt dan zal dit een reden zijn voor de groote maatschappijen om daaraan een einde te maken. Op dit thema ging de spreker voort waarna hij besloot met een opwekking aan de hoor» ders om alle krachten in te spannen om de organisatieën grooter te maken en vertrouwen te stellen in de besturen. Alle kleine dito, zich te organiseeren tot een groote machtige maat» schappij De Voorzitter verzoekt of een der aanwezi» gen het woord verlangt, waarop de heer De Haas van Rotterdam verklaart uit deze rede veel te hebben geleerd en vraagt of het niet gewenscht is dat het Ned. L. Comité maat» regelen neemt om bij de regeering aan te dringen om een oplossing voor het vraagstuk van het Mond» en Klauwzeer. De spreker zal van het door den heer H. naar voren gebrachte gaarre nota nemen. De heer Buth van Dirksland brengt in be» spreking de strijkgelden bij publieke verkoo» pingen, de groote maatschappijen hebben getracht daarvan af te komen. Alles wordt thans duur gemaakt door menschen die er eigenlijk geen belang bij hebben. Nadat de spreker ook deze vraag tot ge» noegen had beantwoord en niemand meer het woord vraagt, zegt de voorzitter te meenen de tolk te zijn der vergadering door den spreker dank te zeggen voor zijn uitvoerige rede, waaruit bleek de groote beteekenis van ons bedrijf voor de samenleving en de wel» vaart van het land, en sluit hiermede de vergadering. SOMMELSDIJK. Naar men verneemt is de landarbeider A. O. uit deze gemeente te Hellevoetsluis gearresteerd wegens ontvreem» ding van een fiets. Hij had van een rijwielhan» delaar een fiets gehuurd doch deze niet terug» bezorgd. Aan den commissaris van politie te Hellevoetsluis verklaarde hij, dat hij onder de gemeente Rhoon had liggen slapen en dat men het rijwiel gedurende dien tijd had weg» genomen. De commissaris wantrouwde echter dit verhaal en na een scherp verhoor verklaar» de hij de fiets te Rotterdam te hebben verkocht. De man is aangehouden. Tegen een persoon wonende in deze ge» meente is proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 458 van het Wetboek van Strafrecht. Terwijl A. T. uit Middelharnis zijn fiets onder hei raam zette bij de winkelier J. v. d. B om zaken te doen, ruilde men in dien tijd zijn fiets. T. vond een oud rijwiel in de plaats van zijn zoo goed als nieuwe fiets. Deze zaak is intusschen in orde gekomen. Iemand bleek bij vergissing een verkeerde genomen te heb» ben. De schilder A. K. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden een hout» splinter onder zijn nagel te krijgen, welke zoo diep in zijn vleesch doordrong, dat de genees» kundige hem er uit moest verwijderen en K. zijn werk eenigen tijd moest staken. Wanneer het weder gunstig gebleven was, had men reeds deze week koren moeten dor» schen. Door de vele regens der laatste dagen is dit evenwel onmogelijk geworden. De landarbeider P. K. kreeg verleden week door de ontzettende zonnewarmte zonne» steek. Eerst eenige dagen later bleek dit. De landarbeider B. v. d. V. had het onge» luk bij het snijden van het koren zijn hand zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Belanghebbenden worden er aan herin» nerd, dat de loting voor den dienstplicht, lichting 1926, voor deze gemeente zal wor» den gehouden te Middelharnis in de raadszaal van het gemeentehuis, op Dinsdag 4 Aug. a.s., v m. 10.15 uur. Het zoontje van A. C. van Driel liep Donderdagavond, terwijl hij uit de timmër» manswinkel van zijn vader kwam, tegen de auto van molenaar Meijer, die daar juist pas» seerde. Door het spatbord van de auto werd hij achteruit geworpen en bekwam eenige hoofdwonden. Geneeskundige hulp was nood» zakelijk. In deze week wordt in deze gemeente bijzondere reclame gemaakt met de citroen» auto. Bijna dagelijks ziet men een vijftal van die exemplaren door het dorp rijden. MIDDELHARNIS. Door een kat zijn bij den heer C. v. d. Meide 8 mooie kuikens doodgebeten. Den heer W. Nieuwland welke eigenaar was van eene prachtige herdershond, geraakte dit dier op een zeer onaangename wijze kwijt, gencemde hond liep een kat achterna en liep met zijn borst in een puntig stuk ijzer met 't gevolg dat hij op de plaats dood bloedde. Den heer H. Bom, welke onlangs slaagde voor het examen boekhouder voor de vereeni» ging van leeraren, is thans weder geslaagd voor het examen boekhouder voor de vereeni» ging »Mercurius«. De uitslag van de gehouden wedvlucht van de P. V. »Seinpost« vanuit Vilvoorde, afstand 94,740 K.M, is als volgt: 1, 5, 7 en 11e prijs C. Nipius, 2 en 14 C. Hotting, 3 en 4 C. Dorsman, 6, 8 en 20 1. Koevoets, 9 en 22 A. Schuurman, 10 F. Koote, 11 en 12 J. Jordaan, 15 J. Nipius, 16 C. Buurveld, 17 F. Redauer, 18, 19 en 21 L Wessels, 23 L. Vis, 24 L. Bund—Zaaijer. Aankomst eerste duif 9 uur 37 min. 34 sec., aankomst laatste duif 10 uur 27 min. 22 sec. Den heer L. Polak heeft een woonhuis van den heer A. van Dongen, staande aan het Zandpad, onderhands gekocht. De schoonmoeder van den heer W. v. d. Velde, welke tijdelijk bij hem vertoeft, had 't ongeluk te vallen en haar been te breken. Bij publieke, verkooping van een woonhuis en timmermanswerkplaats van de erven P. Meijer is dit aangeloopen op f 3910, 't welk ingezet was door den heer J. Boeter. Donderdagmiddag had door de gemeente de publieke verkooping plaats van afbraak 't welk in zijn geheel opgebracht heeft onge» veer f 209. OUDE TONGE. In de schokkererwten zitten veel door de worm gewreten erwten, toch besteed men 18 ets. de K.G. Er wordt alhier tarwe te velde verkocht voor f 220 tot f 240 per gemet. Uitslag van de veiling van een partij huizen van den heer L. Kosten. Koop 1 ingezet door L. Kardux voor f 4130, koop 2 door dezelfde voor f4560, koop 3 door A. Mooijaart voor f 2800, koop 4 door 'A. Kanters voor f 1890, koop 5 door C. Snijder voor f 520, koop 6 door J. de Berg voor f 340, koop 7 door C, Snijder voor f 400 en koop 8 door L. Kardux voor f 950. De boterprijs is alhier met f 0,10 de K.G. opgeslagen zoodat de prijs nu f 2,70 de K.G. is. NIEUWE TONGE. De Postduivenvereen. »De Gevleugelde Bode« hield Zaterdag een vlucht met jonge duiven van uit Vilvoorde (België) afstand 89,743 K M. UitslagC. A. Holleman 1 en 2, A. Mans 3 en 6, G. Knöps 4 en 5, Koster 7. Lossing 12.50 uur. Aankomst eerste duif 2.56 9 Alhier is een commissie opgericht, om Dr. C. van Gelder, ter gelegenheid van zijn 25»jarig ambtsjubileum, op 15 Augustus a s. een huldeblijk aan te bieden waarvoor het noodige geld ingezameld moet worden. Zij roept beleefdelijk de welwillende medewerking van de ingezeten in en hoopt, dat de gemeente door milde offers zal toonen, dat onze geachte geneesheer nog steeds aller sympathie mag wegdragen. HERRINGEN. Aan den Heer A. de Geus is op zijn verzoek door B. en W. der gemeente Melissant vergunning verleend tot het bouwen van een schuur A.s. Maandag 3 Aug. van 6 tot 7 uur (o. t.) zal de gemeente»ontvanger een speciale zitting houden tot inning der verschuldigde gelden van de verkochte kaaipalen. Belanghebbenden worden eraan herinnerd dat op Dinsdag 4 Aug. op het Hulppostkan» toor de Ouderdomsrente zal worden uitbetaald. Aan de loting voor de militie lichting 1926 zal door 7 personen uit deze gemeente worden deelgenomen. Het oogsten wordt door de aanhouden» de regen der laatste dagen nogal belemmerd. Bij enkele landbouwers zou reeds een begin zijn gemaakt met dorschen, wat thans nog niet kan gebeuren. Bij den correspondent der Arbeidsbe» middeling stonden op heden 2 werkloozen ingeschreven. MELISSANT. In deze gemeente worden de koepeen opgekocht voor den prijs van f 3,50 per H.L. Voorwaar een hooge prijs, in vergelijking met vorige jaren. Vanwege de R.T.M. is een aanvang ge» maakt, met den aanleg van een nieuw ladings» terrein nabij het station alhier. Daar een flink stuk bouwland onteigend is, zal het nieuwe 'errein dus wel gemakkelijk zijn. GOEDEREEDE. Dinsdag 4 Aug. zal op het Postkantoor de ouderdomsrente worden uitgereikt. De blazerschuit van P. Bazuijer is naar Rotterdam vertrokken tot het plaatsen van een motor. De ruim 70»jarige visscher G. Tanis heeft dezer dagen nog dienst gedaan als loods op een pleizierjacht paar Vlissingen. De loting voor de Nat. Mill zal plaats hebben te Ouddorp in het gemeentehuis op 4 Aug. a.s. Het aanbod van sjalotten is grooter dan de vraag. De prijs is lechts 4 cent per kilo. OUDDORP. Alhier zijn enkele perceelen naët verhuurd in het Oudeland. 1 groot 1.38.80 H A. door T. Lodder voor f 42.—, 2 groot 1.32.20 door dezelfde voor f 42.—, 3 groot 1.32.75 door Job Padmos voor f 48.—, 4 Zeedijk Westnieuwland door Jacob Masten» broek voor f 25.— Het recht om te jagen in de Duinen van het West Nieuwland is gegund aan Pw. Be» zuyen voor f 52 gedurende den tijd van 1 Aug. a.s. tot 31 Dec. 1926. Op de beurs was de prijs der sjalotten teruggeloopen op 4 cent per kilo. Van den landbouwer KI. Sandifort is een beste melkkoe gestorven. Het vleesch werd voor het gebruik afgekeurd; het lijk is begraven. Heden, Donderdag, maakten een elftal auto's, achter elkander rijdende, een tocht door onze gemeente, langs verschillende wegen. Een jongetje, gelogeerd bij P. S. kwam met een er van in aanraking. Het liep wonder goed af, alleen een gat in het hoofd was het gevolg. f Qp^ het uiengewas heeft men honings» dauw geconstateerd welke op den groei van nadeeligen invloed is. 1f De arbeider A. H. uit het land komende reed met zijn rijwiel in een groote modder» sloot. Door groote inspanning wist hij zich» zeiven op den kant te werken. f De heer T. Tanis Tzn. is met algemeene stemmen benoemd tot Voorzitter en de heer W. Koole tot Zeemraad belangende den pol» der Nieuw»Stellendam. f De Onderlinge Machinale Dorschver» eeniging wil a.s. week met de werkzaamheden beginnen. f De stallen leverden in de afgeloopen week 8 zomerzalmen op. HELLEVOETSLUIS. Baldadige jeugd. Dinsdagavond hebben een paar schooljongens van 13 a 14 jaar het kastje waarin de Rijks» telefoonkabel is, welke door het Haringvliet Goeree en Overflakkee verbindt opengebroken, en met een klein ijzerzaagje (uit een speelgoed» doos) heel de kabel doorgezaagd, zoodat alle verbinding verbroken was. Al spoedig ont» dekte men deze zaak. 't Gaf natuurlijk dade» lijk groote moeilijkheden. De jongeheeren zijn dadelijk op het politiebureau gebracht. Drie dagen heeft men noodig om de zaak te her» stellen. In de zitting van den Raad van State afd. geschillen, is ongegrond verklaard het beroep van Th. Diependaal alhier, tegen het besluit van Ged. St. van Z.»H.waarbij is gehandhaafd het Raadsbesluit van 13 Febr. 1925 tot niet toelating als Raadslid. Bij de Politie kwam Vrijdagavond A. O. thuisbehoorende te Sommelsdijk alhier aan» gifte doen, dat zijn rijwiel, dat hij bij den fietshandelaar T alhier in huur had, gestolen was. De aangifte bleek valsch te zijn, daar hij later bekende de fiets te Rotterdam verkocht te hebben. De man is aangehouden. Voor het diploma A voor m.u.l.o. zijn alhier geslaagd A. den Ouden, J. Tompot, G. W. Quak allen wonende te N. Helvoet, voor diploma B J. Sieben. Dhr. M. v. d. Wiele, onderwijzer aan de m.u l.o. school is benoemd tot onderwijzer aan de meisjesschool voor m.u l.o. te Zwolle. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal op 's Rijks» werf tot 1 uur gewerkt worden. ROCKANJE. Bij Kon. besluit van 28 Juli is benoemd, met ingang van 1 Augus» tus, tot burgemeester der gemeente Schoon» hoven Mr F. L. J. E. Rambonnet, met toe» kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rockanje. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 2 Augustus 1925. NED. HERV. KERK. iommelsdijk, v.m. 10 en's av. 6,30 uur (Doop) Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 10 en 'sav. 6.30 uur Ds. den Oudsten. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Japchen van Ede. Oude Tonge, v.m. 9.30 (Doop) en 's av. 6 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. en 's av. Ds. Kruijt. Herkingen, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur de heer Van Dam (coll.) Melissant, v.m. 9,30 uur Ds Baarslag. Goedcreede, v.m. en 's av. Ds. Verschoor van Poortvliet. Ouddorp, v.m leesdienst en n.m. Ds. den Oudsten van Middelharnis (Doop). GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en n.m. 6,30 uur Ds. van Velzen. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. de Lange. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. van Duijn. Nieuw=Helvoet, v.m. 9,30 uur (H.A.) Ds. Westerhuis. Hellevoetsluis, n.m. 5 u. (H.A.) Ds. Westerhuis. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m., n.m. en 's av.leesdienst. Van de overige gemeenten geen opgaaf. SOMMELSDIJK.** De collecte voor het Studiefonds van den Geref. Bond heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 102 95 De heer G. j. Kruithof, onderwijzer aan de Openb. L. School alhier, behaalde dezer dagen de hoofdakte. De vacantie op de scholen alhier, begint heden en loopt t./m. Maandag 24 Augustus a.s MIDDELHARNIS.** De collecte voor het Studiefonds van den Geref. Bond heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 56.40 OUDE TONGE. Zondag a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid bestaan tot het bedienen van den doop. Doopvaderskunnen zich aanmelden Vrijdagavond aan de pastorie. NIEUWE TONGE. Men verzocht ons mede te deelen, dat nu de schoonmaak der kerk is afgeloopen, D.V. Ds. Kruijt, a.s. Zondag, zoo» wel des voormiddags en des avonds hoopt op te treden. DIRKSLAND.** De collecte voor het Studie fonds van den Geref. Bond heeft in deze ge» meente opgebracht de som van f 56.40 MELISSANT. Wegens vacaturebeurt zal in de Ned. Herv. Kerk alleen Zondagmorgen godsdienstoefening worden gehouden. GOEDEREEDE. De heer J. Hekman alhier is benoemd aan de O. L. School te Middel» harnis. Ds. J. W. Verschoor van Poortvliet (Z) hoopt Zondag 2 Augustus des voormiddags en 's avonds op te treden in de Ned. Herv. Kerk. OUDDORP. Naar wij vernemen hoopt de voorlaatste predikant bij de Herv kerk, onze gemeente te bezoeken en op Zondag 9 Aug. tweemaal te prediken. De Kabinetscrisis. De minister van financien, de heer Colijn, heefl Donderdag te Soestdijk aan de Koningin medegedeeld, dat hij de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie aanvaardt. Het gerucht, dat het departement van on< derwijs, kunsten en wetenschappen zijn zelf» standig bestaan in het nieuw te vormen ka» binet zou verliezen en ondergebracht zou worden bij een der andere departementen van algemeen bestuur, is niet juist. Van het nieuwe kabinet zullen negen mi» nisters deel uitmaken. De portefeuilles van binnenlandsche zaken en landbouw (één de» partement) en van justitie zullen aan Chris» telijk«Historischen worden toevertrouwd I die van financiën en van onderwijs (dat na rijp beraad zijn zelfstandigheid behoudt) aan anti» revolutionairen. Aan het hoofd van het mi» nisterie van landsverdediging en van dat van arbeid zal een Katholiek komen, en minister Van Karnebeek blijft met de leiding van bui» tenlandsche zaken belast. Omtrent waterstaat en koloniën bestaat nog eenige onzekerheid stellig zal aan het hoofd van een dezer beide departementen een Katholiek komen, en het is niet onmogelijk, dat het andere een anti» revolutionair tot chef krijgt. Dienaangaande schijnt echter nog geen zekerheid te bestaan. NIEUWE TONGE. Uitslag gehouden verkooping van Tarwe, Haver en Erwten door Notaris Van der Sluyj te Dirksland. Van den heer K. M. Houtaar (Haver) 0»43»63 H.A. Haver afgemijnd door dhr. C, I Verolme op f 163,— per gemet. 0»34«60 H A. haver afgemijnd door dhr. P, Klapmuts op f 156,— per gemet. (Tarwe) 0»36»13 H.A. Tarwe afgemijnd door dhr H. Felsbourg op f 178,— per gemet. 0»36»79 H.A. Tarwe afgemijnd door dhr. G Kievit op f 176,— per gemet. Schokkererwten 0»30»62 H.A. afgemijnd door dhr, Joh. Ven weij op f 181,— per gemet. 0»32»15 H.A. afgemijnd door dhr. A. Holster op f 190,— per gemet. 0»33»99 H.A. afgemijnd door dhr. A. Holster op f 190,— per gemet. 0»30«31 H.A. afgemijnd door dhr. Joh. Ver» weij op f 190,— per gemet. Van dhr. C. Timmers (Tarwe) 0»22»96 H.A. afgemijnd door dhr. P. Tim» mer op f 172,— per gemet. Van dhr. N. van Alphen (Schokkererwten) 0«28»32 H.A. afgemijnd door dhr. J. van Paasschen op f 180,— per gemet. 0»27»55 H.A. afgemijnd door dhr. J. van Paasschen op f 168,— per gemet. (Tarwe) 0»24»19 H.A. afgemijnd door dhr. C. Broos» hooft op f 176,— per gemet. Van Mej. Wed. A. Grootenboer (Schokkererwten 0»24»03 H.A. afgemijnd door dhr. A. Groo» enboer op f 186,— per gemet. SOMMELSDIJK. OndertrouwdMarinus de Boed, 25 j. te Oude Tonge en Johanna van Es, 19 j., alhier. GehuwdDimmes v. d. Waal, 27 j., te Middelharnis en Trijntje van Lente, 24j alhier. NIEUWE TONGE. OndertrouwdAbram van Heemst, j.m. 24 I j en Neeltje Antje Dekker, j.d. 22 j., beiden alhier. HERKINGEN. Maand Juni. Geboren: Johannis z. v. P. Hoogerwerfen Maatje Bestman Willempje d. v. Marinus Me» lissant en Adriana Romijn. Gehuwd: Cornelis Jan Drooger j.m. 24 jaar en Elisabeth Moerkerk j.d. 18 jaar. OUDDORP.f Opioeping ter vergadering van leden der landbouwvereeniging »Ouddorp« op Zaterdag 1 Aug. 1925, 's nam. ten 7 ure (zomertijd) in hotel Akershoek. Agenda 1. Betaling van mais. 2. Bestelling van mais voor spoedige levering. GOEDEREEDE. Vanwege den sterken wind zijn de Noord» zeevisschers deze week niet uitgevaren. Wegens plaatsgebrek zijn we gedwongen^» het gemeenteraadsverslag van Nieuwe TongtW;! te laten overstaan. Voor de vele bewijzen van -w deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Broe» der, Behuwdbroeder en Oom den Heer betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Fam. VAN DRIEL. Sommelsdijk, Juli 1925. 26406 Met November gevraagd een zindelijke A. W1ELHOUWER, Ring A 99, Som» melsdijk 27410 Tegen November een flinke gevraagd bij Mej. D. JOPPE, Voorstraat, Sommelsdijk. 26400 volgens origineel Re» cept van Dr. v. Praag per flacon f 1.— SOMMELSDIJK Fa. SI TELEF. 376| Wegens bij Botersloot, te leveren, bev| vertrek, binnt zolder en vrij sloot, le en 2( en zolder me van Electr. Lit. met waterspoel en winkel be 12.500.-, j dijnen inbegred Adv. Bur. GEB 42, Rotterdam. voor eer balsem makken te verstor wantKlo bij buil ontvellin brand, so spieren, zuimt nii te nemer Per N. J. BOI rna Gedir tune De Landboi feft, GOEDEREEI ving op DINSDAC leveriug„van 01 201 Voorwaarde] Secretaris A. ''i£& Afslag op "GUSTUS 1921 G. KANTER] dagen des nan aan het GroeJ Oostdijk te van dhr. L. K' Afslag op 1925, in het PER aldaar, uur (Zomertijc in den polder Tonge. In 3 perceel ne wijze de h. Per flac.f 1.95. f Gedir N. J. BOER Gediplomeerd Drogist of het HOOI er van aangeboden DIRKSLAND - C. DE BONTE- 26405 (Huidz. v.h. Dr. de Wilde) Te raadplegen Dagelijks (beh. Zaterd.) 8—10 en 12—3. Avondspreekuur: Maandag en Donderdag 7—8. 26401 (Poudre Dipilataire) f 0.75 N. J. BOER SOMMELSDITK Gediplomeerd Drogist Vi Li

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4