Bij Muggebeten Kerk en School. Bui Gei Reclame-Mededeelingen. Ingezonden Stukken Van onze adverteerders. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. 40 cent per regel en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven poet PUROL dadelijk verlichting. B. en W. zullen eens zien of het mogelijk is de hekjes te doen verwijderen. De heer DORSMAN wil den Voorzitter over drie zaken interpelleeren le welke redenen de burgemeester had voor de verkiezingsaanplakbiljetten van het plakbord te doen afscheuren, 2e of deze wist hiermede in strijd te handelen met art. 54 der politie» verordening en 3e wat deze van plan is in de toekomst te dezen opzichte te doen. De VOORZITTER meent de biljetten zon» der onderscheid te hebben moeten verwijderen als maatregel van orde en gelooft niet hier» mede art. 54 der pol.»verord. overtreden te hebben. Binnenkort zal de raad het ontwerp eer.er nieuw pol «verord. bereiken, waarin een art. is opgenomen, dat vrijheid geeft, dat op bepaalde plaatsen mag worden aangeplakt. De heer DORSMAN blijft er bij dat de burgemeester zijn bevoegdheid is te buiten gegaan. De VOORZITTER ontkent dit, wanneer spr. het bord noodig heeft voor gemeente» zaken, moeten andere biljetten wijken, boven» dien zouden er biljetten aangeboden worden welk door andere raadsleden streng afgekeurd zouden geworden zijn. In dat geval zou spr. van die zijde geïnterpelleerd zijn geworden. De heer DORSMAN wil voorkomen dat bij de aanbesteding van werkzaamheden ambachtslieden buiten de gemeente wonende met het leeuwenaandeel strijken. De VOORZITTER antwoordt dat in het vervolg de opzichter van gemeentewerken be» grootingen zal geven. De heer STRUIJK (A »R.) meent dat de raad besloten had werken boven f 100 publiek aan te besteden. De VOORZITTER zegt dat dit niet het ge= val is met gewoon klantenwerk. De heer v. d. MEIJDE (wild) heeft op» gemerkt, dat men reparatiewerk heeft laten verrichten aan een dam voor waterkeering. Deze kosten (f 20) zijn weggegooid geld. Het volgend jaar moet er toch een nieuwe dam gemaakt worden. De VOORZITTER zegt den opzichter een schriftelijk rapport te zullen vragen. Wanneer de kosten slechts f 20 bedragen loopt het nog al los. Indien het werk daarmee afdoende is, houdt men f 1500 voor een nieuwen dam in den zak. De heer v. d. MEIJDE meent dat er toch een nieuwe dam moet komen. De heer NIPIUS (gemeentebelang) vindt dat het vuile water te lang binnen blijft. De Gezondheids»Commissie is er al aan te pas gekomen. De VOORZITTER noemt als oorzaak een motordefect aan het watergemaal. Intusschen is veel uitwateren ook niet gewenscht, dat verergert den toestand. De heer v. d. MEIDE vraagt hoe het zit met de kwestie van den heer v. d. Sluijs. De VOORZITTER zegt dat deze is afge» wikkeld. De heer v. d. Sluijs was niet bereid de kosten te betalen. Dan zitting in geheime vergadering. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Ooltgensplaat, 24 Juli 1925. De jacht op inbrekers. Mijnheer de Redacteur Ook uw blad is de dupe geworden van een poging om het publiek verkeerd in te lichten omtrent het in deze gemeente voorge» vallene op Zondag 19 Juli j.l., doordat daarin een verslag verscheen zeer opgesmukt en vol onjuistheden. Onjuist is dat de gemeenteveldwachter door een raam is geworpendoor het worstelen is een ruit ingedrukt, doch zander dat Jordaan zich daardoor verwondde. Met een mes werd Jordaan niet gesneden of gestoken, zoodat het mes onmogelijk op een ijzeren plaatje van een bretel kon afstuiten. Bij de vervolging des nachts zijn geen tientallen met revolvers gewapend de polders ingetrokken, in den stik» donkeren nacht. Daar ontbrak den moed toe niet alleen, doch het is in deze plaats verboden wapens te dragen en daarom bezit men geen revolvers. Van het afzoeken der dijken blijft bijna niets over als men weet dat de haven» dijk en molendijk bedoeld zijn. De velen die des Zondagsmorgens het zoeken met den speur» hond volgden, waren allen te beschouwen als gewone nieuwsgierigen, waarvan velen met warm kloppend hart voorden oud-dorpsgenoot een der gezochten, J. van Putten. Des middags zijn buiten de veerschippers en de politie geen andere burgers met de motorboot meegevaren, om aan de schippers op het Volkerak te vra» gen naar de gezochten. De wilde jacht geschied» de niet door burgers, doch uitsluitend door de bemanning van de motorboot, aan wie het gelukte de vluchtelingen te arresteeren. Daarna kwamen eerst de burgers toeloopen uit nieuws» gierigheid. Niet ieder korenveld over een af» stand van 5 K.M. behoefde te worden afge» zocht. Over den speurhond had men beter kunnen zwijgen. Die kost alleen veel als men in de impasse is geraakt en anders bemerkt men van verkregen resultaten al heel weinig. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Verschillende Waarheidsvrienden. Het hoekhuis op de Voorstraat«St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk heeft een radicale verandering ondergaan. Ieder Flakkeeënaar kent het voormalige pand van den heer M. de Haas wel. Thans is dit gebouw veranderd in een win» kei, waarin de heer A. Joppe een sigarenma» gazijn vestigde, welk magazijn hij morgen 29 Juli hoopt te openen. (Zie advertentie). Wekenlang is het verborgen geweest achter een hooge stellage wat vermoeden deed, dat er van dit pand iets fijns gemaakt zou wor» den. Dit vermoeden bleek juist. In modernen gevelbouw staat er nu een winkel, getuigend van fijnen smaak. De grond» pui is opgetrokken in bruin gestippeld graniet en verder zijn de groote spiegelruiten vervat in teakhout, hetwelk het geheel aangenaam aandoet en het aestetisch gevoel streelt. Het interieur is geheel conform de moderne eischen. De winkelopstand en de vitrines in de etalage's zijn in denzelfden stijl. Het geheel verhoogd het aspect van ons marktveld en de Voorstraat. Wij wenschen den Heer Joppe succes in zijn nieuw bedrijf. DE AARDAPPELTEELT OP FLAKKEE. In een der voorgaande nummers van dit blad heeft men kunnen lezen, dat er op Maandag 13 Juli j I. te Sommelsdijk een aard» appeldag is gehouden. De belangstelling voor deze bijeenkomst heeft de stoutste verwachtingen verre over» troffenmeer dan 200 personen vulden de zaal. Wij hebben reeds meerdere jaren achtereen onze aandacht geschonken aan de aardap» pelteelt op Flakkee en Goedereede en daarbij bleek ons, dat behoudens enkele uitzonde» ringen, het gewas alles te wenschen overliet. Men kreeg eigenlijk voortdurend den indruk, dat de Flakkeesche boer zijn hart had verpand aan suikerbieten, uien, paardepeen en tarwe, terwijl de aardappel als het stiefkind werd behandeld. Treft men van eerstgenoemde ge» wassen steeds velden aan, welke het vol» maakte nabij komen, met de aardappelen is het juist het tegenovergestelde. Ofschoon er reeds eenige verbetering valt waar te nemen, konden wij op onze rondreis door het eiland meermalen de verzuchting niet weerhouden »Hoe is het toch mogelijk, dat men dergelijke slechte en zieke aardappelen op het veld kan dulden«. Velden met 100 °/o en mea zou haast zeggen »en meer« topbont treft men nog herhaaldelijk aan. Toch mag men aannemen, dat, gezien de belangstelling, welke werd betoond op den te Sommelsdijk gehouden aardappeldag, de Flakkeesche boer niet onverschillig staat te» genover de aardappelcultuur. De voornaamste oorzaken van het minder goed slagen der aardappelcultuur op Flakkee zijn o. i. z. hierin gelegen, dat men niet vol» doende bekend is met den aard en de ver» spreidingswijze der degeneratieziekten, top» bont en bladrol, en het diep ingewortelde denkbeeld dat op Flakkee de aardappelen sterker achteruit gaan dan in de Hoeksche Waard of in andere gedeelten van ons land. Het zou ons te ver voeren een uitvoerige beschrijving te geven over den aard en de verspreidingswijze der verschillende ziekten. Trouwens, hierover is op verschillende bij» eenkomsten, welke den laatsten tijd zijn ge» houden, reeds breedvoerig gesproken en is door middel van demonstraties op het veld nader toegelicht. Dat de aardappelen, verbouwd op Flakkee, niet sterker achteruit behoeven te gaan dan in de Hoeksche Waard, is reeds meermalen bewezen door opzettelijk daartoe door ons aangelegde pootgoedverwisselingsproefvelden, terwijl er thans aanwijzingen zijn, waaruit blijkt, dat de teler zelf ook meerdere jaren met succes met eigen nabouw kon doorwer» ken. Zooals hierboven werd opgemerkt, is de oorzaak der sterke achteruitgang o.m. in hoofd» zaak toe te schrijven aan de onbekendheid met den aard en de verspreidingswijze der degeneratieziekten. Voor hen, die belang stellen in het kwee» ken van een goed aardappelgewas en dit tot heden nog niet konden bereiken, willen wij hier eenige aanwijzingen geven op welke ma» nier thans een aanvang kan worden gemaakt, waarop met kans op succes kan worden voort» gebouwd. Verschillende telers betrekken een beperkte hoeveelheid pootgoed van ons kweekveld, hetwelk een vrij gezond gewas oplevert. De nabouw was in Flakkee meermalen zeer slecht, d. w. z. vrij sterk ziek. De oorzaak hiervan moet in de meeste gevallen worden toege» schreven aan het niet of te laat verwijderen der zieke planten, welke sporadisch in het gewas voorkomen en het lang blijven door» groeien der aardappelen, met gevolg sterke na»infectie. Wij hebben dezer dagen kunnen opmerken, dat enkele landbouwers deze veldjes reeds groen hebben gerooid, terwijl de stand nog van dien aard was, dat de kans op laat afsterven niet gering is. Van dergelijke velden kan men het vol» gende jaar een nakomelingschap verwachten, welke tegenvalt. Door deze veldjes in den loop dezer week nog te rooien, kan men vele teleurstellingen voorkomen. Het meerendeel der groote velden levert steeds een ziek gewashet selecteeren uit dergelijke velden geeft zeer veel teleurstelling, terwijl het ongeselecteerd nabouwen van deze oorzaak is van de slechte velden, welke men in Flakkee aantreft. De sterke achteruitgang der aardappelen in Flakkee is vrij zeker niet toe te schrijven aan grondsoort en klimaat, doch aan het werken met slecht ziek materiaal. Het onoordeelkun» dig aankoopen van nieuw pootgoed was mede oorzaak van het niet vooruitkomen met de aardappelcultuur op Flakkee. Men stelt in dit opzicht meermalen te groot vertrouwen in derden, welke geheel te goeder trouw wer» kende, niet kunnen uitmaken of men al of niet betrouwbaar pootgoed zal ontvangen. Wij hebben meermalen opgemerkt, dat men in Flakkee slechts bij uitzondering eens een veld aardappelen aantreft, waarvoor aange» kocht pootgoed werd gebruikt, hetwelk niet sterk ziek was. Voor hen, die een aanvang willen maken met de verbetering van hun aardappelgewas en zelf niet over geschikt uitgangsmateriaal beschikken, zouden wij willen aanraden thans te trachten dit aan te koopen bij betrouw» bare selecteurs, wier gewas met hooge punten is goedgekeurd en welke genegen zijn on» middelijk groen te rooien, of van velden, waarven blijkt, dat zij thans ongeveer rijp zijn. De keuringscommissies hebben reeds uitge» maakt in hoeverre van het gewas, op het moment dat werd gekeurd, goed pootgoed mag worden verwacht. Na het vertrek der keuringscommissies is echter de mogelijkheid van lang groen blijven met als gevolg sterke na»infectie niet uitgesloten. Van dergelijke velden kan het volgende jaar een flink gewas worden verwacht, doch tengevolge van de besmetting van den vorigen nazomer zal een groot aantal planten zwak mozaiek zijn, dus ongeschikt om pootgoed voor het volgende jaar te leveren. Wanneer de boeren op het eiland Goeree en Overflakkee de aardappelencultuur met ernst ter hand nemen, en gezien de belang» stelling op den te Sommelsdijk gehouden aardappeldag, twijfelen wij daar niet aan, en daarbij de werkwijze volgen zooals die heden door verschillende selecteurs met succes wordt toegepast, dan zullen ook binnen afzienbaren tijd de aardappelvelden op Flakkee met eere kunnen worden beschouwd als te behooren bij de andere cultuurgewassen, welke op het bedrijf worden verbouwd en daarbij de plaats innemen, welke hun met eere toekomt. De Hoofd»Contr. v. Z.»H. G. A. VAN DER WAAL. Klaaswaal, Juli 1925. De Landbouw»Onderlinge. De maandelijksche groei der L. O. en T. O. Op 1 Juni 1925 trad per Provincie het hier» onder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw»Onderlinge toe Provinciën Aantal leden Loon Groningen Friesland Drenthe Overijsel Gelderland Utrecht Noord Holland Zuid Holland Zeeland Noord Brabant 10 73 39 15 11 3 22 27 23 6 19.914 82.436 21.419 7.379 6.249 1.412 16.730 35.274 31.255 4.006 f 226.074 Totaal 229 Per 1 Juli 1925 traden als lid der T. O. toe 37 werkgevers, uitbetalend aan loon f 111.291. Sedert 1 November 1924 vermeerderde het aantal leden bij de Landbouw»Onderlinge met 1.033, uitbetalende f 927.772 loon Tuinbouw» Onderlinge met 330, uitbetalende f514,433 loon. De Secretaris van de P. O. C. Overflakkee. A. W. KEIJZER. Herkingen, 24 Juli 1925. SOMMELSDIJK. Wie het was doet er niet toe. Maar hij kon niet zwemmen en wilde toch met het warme weer zich wat verfrisschen in het koele havenwater. Voor een flinken Hollandschen jongen is er altijd een weg waar een wil is. Dies overlegde hij met zichzelven hoe hij zonder levensgevaar de begeerde ver» frissching zou kunnen bekomen en kwam op een idee. Hij nam een ouden autoband, pompte die vol lucht, schafte zich een zwembroek aan en vol verwachting fietste hij naar de Middelharnissche haven. Zoowat half in hield hij halt. Hier zou hij zich in het element der visschen wagen. Hij was spoedig ontkleed, de autoband onder zijn armen gebonden, en daar ging hij 't Ging alles goed, 't water was lekker, hij dreef op zijn geïmproviseerden zwemgordel en hij genoot volop in de natte heerlijkheid. Maar toen ineens geraakt er een lapje van zijn ouden autoband en de lucht die hem had drijvende gehouden ging er van door. Onze zwemmer, die niet zwem» men kon, verkeerde in een moeilijk geval Hij had op dat moment twee dingen noodig grond om naar den oever te kunnen gaan en lucht om te kunnen ademen. Hij kon wel grond krijgen, maar dan kon hij niet bij de lucht, en maar om kort te gaan, hij spar» telde als iemand die van de edele zwemkunst niets verstaat en toch alle moeite doet om het hoofd boven water te houden. En werkelijk, het ging. Hij bleef boven water en langzaam naderde hij den oever. Hij voelde grond, klom met een zucht van verlichting op den kant, onderzocht dien ellendigen autoband, dien hem in den steek had gelaten en zocht zijn kleeren op. Maar hij was in zijn veraltereerd» heid de haven overgeparteld, zijn witte hemd lag aan den overkant en het lachte hem uit in het licht der avondzon. Toen heeft hij nog eens verwijtend naar zijn autoband gekeken en is hij over het havenhoofd heen om zijn goed gegaan. Hij wou reuze bananen hebben, 't Was iemand die van veel dingen verstand had, maar die, wat de eenvoudigste dingen van het leven aangaat, toch nog in raadselen wandelde Hij wou eens bananen hebben en hij ging ze zelf koopen. De winkeljuffrouw, met een innemend lachje, legde hem twee bananen voor. Die meneerWat zijn ze klein juffrouw, hebt U niet wat grootere De juffrouw zoekt en zoekt en legt twee andere op de toonbank neer. De kooper is nog niet voldaanGeeft U me maar die daar voor't raam liggen, juffrouw zulke bedoel ik. De winkeljuf schuift het gordijntje weg, werpt een blik over de uitgestalde artikelen voor het venster en vraagt dan met een ver» wonderden blikdeze Juist, roept de kooper hartelijk, die bedoel ik. Maar, meneer, dat zijn komkommers. Tegen een tweetal personen is in deze gemeente proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Arbeidswet 1919. Vorige week stond er één werklooze land» arbeider bij den correspondent der arbeids» bemiddeling dezer gemeente ingeschreven. Vrijdag 31 Juli a.s. hoopt M. Breeman, wonende alhier, zijn 94sten verjaardag te her» denken. Dezen zomer overkwam hem nog een ongeval, daar hij door een fietsrijder werd omvergereden, zoodat hij een poos op bed moest blijven. Van dezen val is hij evenwel wederom geheel hersteld en mag zich thans in een goede gezondheid verheugen. Bij A. Doornbos een postduif, gemerkt rechterpoot nummer 3 Dj E 14950linker roode gummiring No. 471. MIDDELHARNIS. Het dochterje van Kr. Razenberg had 't ongeluk te vallen en haar arm te breken. Wegens verandering der brandspuitnum» mers, namelijk spuit 5 is spuit 3, spuit 4 is spuit 2, spuit 3 is nu spuit 1, worden bij alle werkgasten de bordjes teruggehaald. Op 2 Aug. zal het 25 jaar geleden zijn dat Mej. L. Buurveld in dienst trad als huis» houdster bij den heer C. v. d Sloot. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 567 H.L. aardappelen. Bij de Gasfabriek Oost»Flakkee is voor deze gemeente tot gasfitter aangesteld dhr. J. M. van der Zwan uit Vlaardingen. Van F. v. d. P. stierven 2 varkens, wat wel een schadepost mag heeten. De landbouwers onder deze gemeente zijn reeds druk aan het tarwe snijden. Wan» neer het weer zich goed houdt, zal het koren spoedig in de schuren gehaald zijn. OOLTGENSPLAAT. De Edelachtbare Heer W. J. Donkersloot heeft zijn woonhuis onderhands verkocht aan de Wed. T. IJ. Neels De gehouden verkooping van aardappelen door Notaris Akkerman, in Achthuizen j.l. Vrijdag hebben opgebracht f 420 tot f 435 per '/2 H.A, OUDE TONGE. Van den landbouwer L. v. d. Boogaart is een paard verdronken. Voorzeker een schadepost. Onze dorpsgenoote A. van Vugt slaagde dezer dagen te Antwerpen (België) voor zie» kenverpleegster met onderscheiding. Tot gezworen van den polder Oudeland is gekozen de heer D. G. van Es. De milicien C. Westdorp zal in het tijd» vak van 5—21 Sept. onder de wapenen moeten komen. NIEUWE TONGE. Blijkens een van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten» schappen ingekomen nota, is deze gemeente over 1924 als bijdrage in de kosten der R. H. B. S. te Middelharnis een bedrag van f 3199,23 verschuldigd. Aan dhr. H. Sneep, alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een steenen varkenshok. Een perceel bouwland van de familie Houtaar te 's»Gravenhage, thans in huur bij dhr. P. van Zon, zal a.s. Vrijdag publiek worden verkocht. J.l. week zijn alhier de eerste uien gele» verd van teelt 1925, door dhr. Jb. Verolme, alhier. De 42»jarige J. van Sliedrecht, alhier, had het ongeluk in een moddersloot te val» len. Daar er niemand in de nabijheid was, bemerkte men eerst na eenigen tijd dat hij te water lag. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, mislukten. Genoemde Van S. leed aan toevallen. Het bouwen van het wijkgebouw met garage aan het Korte Weegje, alhier, is ge» gund aande firma Holleman en Gebuijs, alhier, timmerwerkdhr. A. Mans alhier, metselwerk; dhr. J. Kareis te Herkingen,schil» derwerk en Gebrs. Tieleman, alhier, smidswerk. Zij die op 1 Juli niet aan de stemming hebben deelgenomen, zijn opgeroepen om op Donderdag 30 Juli a.s., des v.m. van 10—11 uur ter gemeente»secretarie te verschijnen om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Tot leden van de commissie belast met het nazien der gemeente«rekening over 1924, zijn benoemd de Heeren A. Dorst en A. Vis» been. Door H.H. Ged. Staten dezer Provincie is goedgekeurd de heffing van 70 opcenten op de hoofdsom der rijks»inkomstenbelasting. Het dochtertje van P. v. d. D. had het ongeluk in de kaai te vallen. Gelukkig werd het spoedig op het droge geholpen en van een wissen dood gered. Dezer dagen is men alhier met het tarwe snijden begonnen. Door de regen is men ge» noodzaak geworden de werkzaamheden te verdagen. Wordt het weer gunstiger, dan begint men nog deze week met het dorschen. Een en ander vraagt arbeidskrachten en bestrijdt de werkloosheid. Tot leden belast met het nazien der Rekening en Begrooting, resp. over 1924 en 1926, van het Algemeen Armbestuur, zijn benoemd de heeren T. Holleman en A. C. Breesnee. Blijkens bij den Gemeenteraad ingekomen schiijven van den heer Commissaris der Koningin dezer Provincie zijn tot leden van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Middel» harnis, benoemd Ds. J. Polhuys te Stad aan 't Haringvliet en Dr. S. Knöps te Sommelsdijk. Op 15 Augustus aanstaande zal het 25 jaren geleden zijn, dat Dr. C. van Gelder, alhier, als geneesheer, in functie trad. Door zijn bekwaamheid, gepaard aan een buiten» gewone werkzaamheid, heeft hij onze gemeente en hare omgeving, gedurende dien tijd, vele diensten bewezen. Dat hij nog vele jaren de praktijk mag waarnemen, is onze wensch en bede. A.s. Zaterdag houdt de Postduivenver. »De Gevleugende Bode« alhier, met oude duiven een vlucht van Bordeaux, afstand 841,523 K.M. en met jonge duiven van Soignies afstand 126,999 K.M. Door den beurtschipper H. Waling, al» hier is een vrachtauto aangeschaft. De eerste aardapoelen van den teelt 1925 zijn heden geleverd aan Gebrs. Verweij, alhier, door de Gebrs. Van Es, voor f 4,00 per H.L. Nu bedraagt de prijs f 3,50. DIRKSLAND. De loting voor de dienst» plichtigen der lichting 1926 zal alhier plaats hebben op Woensdag 5 Augustus a.s. des n.m. 1 uur (n.t.) De dienstplichtigen A. Grootenboer en N. Zoon zijn tegen 5 October a.s. voor her» halingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Een rijwiel dat niet van het vereischte belastingmerk was voorzien werd in beslag genomen. HERKINGEN. Ter secretarie der gemeent ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van A. Soeteman broodbakker alhier, om vergun» ning tot het oprichten jeener broodbakkerij op perceel, kadastraal bekend Sectie No 1315. Op Vrijdag 7 Aug's a.s. v.m. 10 uur zal ter secretarie gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende 3 dagen voor het bovengemeld tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zie verder aanplakbord. Maandagmiddag had een dochtertje van den heer A. Soeteman het ongeluk van den zolder te vallen en een arm te breken. De prijs van de melk in de Zuivelfabriek is gebracht van 7 op 8 cent per '/2 Liter. De roomboter van f 1.30 op f 1.35 per l/2 kilo. Per schipper van den Doel werd dit jaar het eerste vlas uit deze haven vervoerd. Door de aanhoudende droogte viel veel fruit van de boomen, wat thans door het ruwe weer nog erger is. MELISSANT. De dienstplichtige van de lichtigg 1925 D. Sieling Lz. is Zaterdag j.l. naar zijn garnizoen te Bergen op Zoom ver» trokken, teneinde te worden ingelijfd bij het 14e Regiment Infanterie. Tijdens de vacantie van den burgemeester treedt als waarnemend burgemeester op, wet» houder Van Beek. STELLENDAM. De 18*jarige H. Klink, reed Vrijdagmorgen op een los paard langs de dijk, jen wilde de Voorstraat opdraaien doch daar het paard door hem was aangezet tot in wilden galop, kon het niet zwenken, en maakte daarbij een sprong zijwaarts, waarbij de berij» der eraf schoot, en hierbij eerst in aanraking kwam met de bovenkant van de straat, en tegelijk in den bermsloot terecht kwam. Op eigen krachten wist hij zich eruit te werken, doch op den kant gekomen zakte hij in elkaar. Door geneeskundige hulp kwam hij weer bij en moest hij worden thuisgebracht. Het paard is spoedig daarop gegrepen. Het ongeluk liep echter goed af. OUDDORP. Zaterdagavond zijn G. en K. v. K. bekeurd, omdat zij op de fiets reden, zonder licht. Fietsers, past op 1 De personen, die niet aan de stemming hebben deelgenomen en ondanks herhaalde oproeping, de reden daarvan aan den But, gemeester tot nog toe nie hebben medegJ, deeld, zullen in moeite komen. Morgen, Dins.ö dag, zal het hoofd der gemeente voor def laatste maal zitting er voor houden. De heer J. K. moet een kunstbewerkin in Eudokia ondergaan. Daar met het vervol I in de tram niet tot Maandag gewacht koj worden, is de patiënt in de auto van onzen C geneesheer naar het motorvaartuig van den beurtschipper gebracht, in den nacht van Zaterdag op Zondag, en aldus kon de zieke Zondagmorgen elf uur te Rotterdam zijn. Nu eerst is bekend geworden de opbrengst van de collecte voor den gewapendan dienst. Het bedrag is ruim 20 gulden. Aan den Vrij w. Landstorm wordt ter ken, I nis gebracht, dat de schietoefeningen a.s. 2a. i terdag van 5 tot 7 uur worden voortgezet. f Het dochtertje van W. reed met haat rijwiel in een sloot. Omstanders brachten haar i alsmede het vehikel op den beganen grond. f Naar men ons van welingelichte zijde bericht, wenscht de Muziekvereeniging D.V, 13 Augustus deel te nemen aan het concours l te Goudswaard. f De Coöp. Cichoreidrogerij »De Een,; dracht« heeft een partij gedroogde wortelen verkocht. Op het oogenblik is de prijs mo menteel 11 gulden per 100 K.G. f Deze week is er een aanvang gemaakt i met het rijden van rogge en tarwe. SOMMELSDIJK.** Zondagavond 2 Aug. a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier dt Doopsbediening plaats hebben. De doopvaders moeten zich hiervoor aanmelden in de con> sistorie op Vrijdagavond 31 Juli, des avonds 7 uur. MIDDELHARNIS. De heer S. J.kenheer, alhier slaagde te 's Gravenhage voor examen handelskennis 1. o. De maandelijksche collecte, gehouden ig de Ned. Herv. Kerk, heeft Zondag ten bate der Kerk opgebracht ruim f 34. De heer L. Verolme is benoemd als be. stuurslid der Ned. Herv. Zondagsschool et heeft deze benoeming aangenomen. DEN BOMMEL Zondag hoopt in de Ned Herv. Kerk des nam. 2 uur op te treden Ds van As uit Dirksland. In den namiddagdienst zal Zondag in de Ned. Herv. Kerk gelegenheid wordet gegeven tot doopsbediening Aangifte hiervat moet geschieden Vrijdagavond a.s. van 7 to: 8 uur. De vacantie van de Bijz. School is heden (Maandag) aangevangen en eindigt 17 Aug I aanstaande. J.l. Zondag trad zoowel des morgens als des avonds voor de Ned. Herv. Gemeente alhier op haar vroegere en nog zeer geziene predikant Ds. Japchen, thans te Ede. Het kerkgebouw was beide keeren net als gedurende al den tijd dat Ds. Japchen in deze gemeerv\ arbeidde, geheel gevuld. Verscheidene persoif/f uit de omliggende gemeenten waren eveneens l aanwezig. Mocht deze ledige plaats in de Ned. Herv. Kerk, welke hier zoo zeer gevoeld wordt, spoedig vervuld worden. OOLTGENSPLAAT. Voor de betrekking j als Hoofd der Openbare School No. 2 hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. NIEUWE TONGE. Uitslag overgangs»exa» I mens R. H. B. School te Middelharnis, van| leerlingen uit deze gemeente Bevorderd van de le naar de 2e klasse. K. v. Es en L. Koert Van de 2e naar de 3e klaste A. Kornet en B. J. J. v. Gelder Van de 3e naar de 4e klasseG. de Geus, I C. A. Holleman, K. Waling en M. P. de Wilde Van de 4e naar de 5e klasse J. D. de Wilde en W. Koert. Tot lid van de Commissie tot wering I van Schoolverzuim is benoemd dhr. J. A. Breesnee, alhier. DIRKSLAND. De heer M. Holleman, alhier slaagde te Rotterdam voor' examen hoofdacts Ds. A. de Blois te Vlaardingen heeft beroep naar de Geref. Gem. alhier aangenomen' Voor het overgangsexamen van de lel naar de 2e klasse slaagdenA. L. M. Boger» I man, S. Kasteleyn en B. Vis. Van de 2e naar I de 3e klasse: C. Bogerman en J. den Hol'f lander. Van de 3e naar de 4e klasse C. Poort' vliet en C. Warnaer. Van de 4e naar de 5e klasseJ. W. Roozemond. De heer D. A. Janssen alhier slaagde f; voor het onderwijzersexamen. HERKINGEN. Indien geen verandering plaats heeft, hoopt D.V. a.s. Zondag 2 Aug in de Ned. Herv. Kerk op te treden zoodesj 's morgens 9,30 als des 's avonds 6 uur de Weleerw. Heer Van Dam, godsdienstonder'1 wijzer te Utrecht. In beide diensten zal bijl 4e rondgang een extra collecte worden gcf houden tot dekking der onkosten. OUDDORP. Vrijdag a.s. des avonds te 7| uur bestaat in de consistorie der Herv. Kerkf gelegenheid om aangifte te doen voor bedie» ning van den H. Doop. De vacaturebeurt in de Herv. Kerk is I op a.s. Zondag des namiddags 2 uur te ven vullen door Ds. den Oudsten van Middel' harnis. Alsdan is er doopsbediening. Ds. Van Duin, voormalig predikant der Geref. Kerk te dezer plaatse, wenscht zijn I vacantie alhier door te brengen, en op a.s. Zondag in beide beurten voor deze zijn eerste gemeente op te treden. Belijdenis doen. Professor Bouwman schrijft in de Bazuin1 Het is de gewoonte in vele Kerken dat de jonge leden, die onderwezen zijn in de leer I der kerk, door den kerkeraad onderzocht worden in de kennis der waarheid en in de beweegredenen die leiden tot het afleggen der belijdenis en dat zij daarna, door den kerke» raad toegelaten, in de vergadering der ge< I meente openlijk verklaren dat zij de leer der kerk houden voor de waarachtige en volko' mene leer der zaligheid, en dat het hunne begeerte is om den Hcere te dienen naar Zijn Woord en in een godzalig leven te wandelen. Twee zaken moeten hierbij vermeden wor< den, om of het belijdenis doen op te vatten als een zuiver instutaire zaak, dus geheel uit» wendig en buiten het persoonlijk geloof en de persoonlijke bekeering öf wel het belijde» nis doen los te maken van de bediening des verbonds en er niet anders toe over te gaan dan wanneer men gekomen is tot de volle verzekerdheid des geloofs. Het eerste leidt tot de volkskerk, het tweede tot het Labadisme. In sommige kringen is men gewoon bet doen van belijdenis op te vatten louter als een belijden van wat men geleerd heeft, van de leer der kerk. Men acht de belijdenis niet het vragen van den toegang tot het Heilig Avondmaal, maar meent dat zij niets anders doen dan met wat dc de voorstag nog weer menschen. beschouwer Men wil toe zijn. Het toon om - het kerkelijl nog »aanne meer aan d de gemeent laat dooper Dat is de Anderen zeer ernstij menschen belijden, m recht verkr: maal. Het voor deger geestelijke i verzekerdhi ouders gefc doopt, iede wel belijde lijden van enkele bijz tot het A| men dus van wezenl der uitwenj geestelijke bevoorrect deren tot 1 is het stre\ dat zoo wi ligen discl] praktijk it mystieke men niets, gemeente bindt de c heiligheid een oordet zullen vel maar zij i Woord en genadeverl huldigen distische arbeiding H. Schrifij nigen tot zaamheid Een deij doen van scheidene melijk nie wanneer kerdheid l maal is in, mand mag verbonds dient en ken om begeerte en bedorv tot het As tot het d minnelijks mag aann kende en zoodanige! nen dat vreezen. geerte, die zen, en te geniete^ door de zulke ziel! des Heere is, beneve God zijn heid, duid - Don er raadsvt Gebore KoppenaJ d. v. Will vloet hanna Ve Vervloet Barend Gebore Bakker e: Overlei Hendrik nelia No Geborei Grootenb Overlei De garj gedurenc deld perl 100 tot De gai per vaar in de sta Te Zei Maarsberj voertuig en te steq stuur en ernstige zat, kwaï Op dd iemand zat in ee De fie in een kl uit de auto. He, onmidde! moeder,

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2