voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan Hoofdpijn IN HOC SIGNO VINCES No. 3139 WOENSDAG 22 JULI 1925 40ste JAARGANG Uit de Pers. Gemeenteraad. L W. BOEKHOVEN ZONEN AjTe stukken voor de Redactie bestemd» Advertentiën en verdere Administratie» franco toe te zenden aan de Uitgevers Reclame-Mededeelingen. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten wordea berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Brielle vooruit In ons district heeft de oude Geuzenstad bij de stembus een gunstig figuur gemaakt. Onze wakkere broeders daar mochten een belang» rijke winst boeken. Ongetwijfeld is dit verblijdend feit voor een groot deel te danken aan het ontwakend or' ganisatiedeven in deze veste. Het komt er nu maar op aan de 50 winst tc behouden. Bij ons tweeledig doelbouwen en bewaren vereischt het laatste soms nog de meeste krachtsontplooiing. Zijn wij wel ingelicht dan zijn onze propa» gandisten in Brielle intusschen niet van plan op hun lauweren te rusten. Er is een campagne voor de komende wintermaanden gereed ge» maakt. Naast het houden van propaganda» en cursus«vergadering zal de Ant. Pers hen hier» bij uitstekende diensten kunnen en móéten bewijzen. Naast het dagblad «De Standaards *>De Rotterdammers zal bij onze menschen h Brielle het weekblad "De Maast en Schelt debodes een grootere plaats moeten innemen dan tot heden het geval was. Niet alleen de neutrale dagblad» maar ook de neutrale week» blad»pers welke bij de laatste verkiezingen weer duidelijk blijk gaf dat deze neutraliteit slechts in naam bestaat, moet uit de woningen van onze menschen geweerd worden. V-ij wenschen de Brielsche broeders Gods zegen op hun arbeid. V Syntheses 'n Modewoord in sommige kringen. Ook wel, waar men zich nog calvinistisch noemt. Een »vreerad« woord, maar we kunnen 't onze lezers wel eenigszins duidelijk maken. Zelfs is, of héét, men »gereformeerd«. Doch is niet eng in z'n ingewanden. Integendeel, die zijn zeer elastisch en ver» tragen veel. Daar zijn b.v. de ethischen. Bij hen is toch ook veel goeds I Ziet nu op de punten, waarin gereformeer» den en ethischen nog overeenstemmenlaat de andere punten eens wat rusten en verricht op den grondslag dier overeenstemming geza» menlijk allerlei werkzaamheden. Dan zijn er, die wéér verder af staan. Modern, neen i dat zijn ze niet. Ze zijn zéér religieus van aanleg. Maar, spreekt men dan nog wel van een «ethische dogmatiek», zij willen van heils»waar- heden haast niet weten en de religieuse stem» ming« is hoofdzaak. Zet nu de palen en pinnen nog wat verder uit, tot ge een terrein krijgt, waar ook met déze menschen samenwerking verkrijgbaar is. Dat is de voortschrijdende «synthese*, 's Zondags zit ge vooralsnog in uw eigen gereformeerde kerk. Hoewel, daar wordt ook al aan getornd. Maar in de week, och I laat de oude Kuyper zwijgen over verflauwing der grenzen, we leven nu in een anderen tijdin een tijd van »syn« these.» »Parmenas« in «De Wachter« schrijft «Zijn er verschijnselen, die in die richting gaan? Wie kent ze niet? Hier noemen we alleen het feit, dat onlangs bij zekeren maaltijd, naar we in het veslag lazen, van Gereformeerde zijde een dronk werd uitgebracht op de »synthese op veler» lei terrein.« Hier wijzen we op het optreden van een groep ernstige mannen, waaronder ook met Christelijke levensovertuiging, die »schoon den diepen oorsprong der geestelij ke ar tithese erkennende*», toch de partijen van Rechts en Links «in vruchtdragend verband wilden brengen», en er daarom naar streven, de klove tusschen Rechts en Links te overbrug» gen«. We bedoelen hier de heeren der Na» tionale Unie, van welke niemand minder dan de heer Van der Voort van Zijp verklaar» de, dat het volk «verzoening» wil van de bestaande politieke tegenstellingen, die alleen nog «kunstmatig door de politici worden in stand gehouden*». Mogen we bewaard blijven voor een Syn» these als er in 1795 gezien werd, toen pre» dikanten van orthodoxe richting om den Vrijheidsboom dansten, en sommigen er een «ere in stelden, |»revolutionaire begrippen te vereenigen met het Christelijk geloof! Vergeet niet, dat toen óók gezegde predikan» jen stonden, preekten en sliepen op de «Drie formulieren van Eenigheid». «De Standaard« schrijft De Kabinetsformatie. Veel is er gegist. Veel commentaren ook zijn er geleverd. En inmiddels heeft H.M. rustig overwogen de adviezen die Haar van de voorzitters van een zestal Kamerfracties bereikt hebben. Het resultaat van die overweging is thans, dat de Kroon aan den heer H. Colijn, Minis» ter van Financiën de vorming van een nieuw Kabinet heeft opgedragen. De heer Colijn heeft verzocht deze opdacht in beraad te mogen houden, hetgeen onge» twijfeld beteekent, dat hij bereid is te beproe» ven een nieuw Kabinet saam te stellen, doch op dit eigen oogenblik nog geen zekerheid van slagen in inzicht kon stellen Of hij slagen zal, moet dus worden afge» wacht Letten wij op de programma's der drie rechtsche partijen, dan schijnt ons de over» eenstemming zoo groot, dat wij goeden moed hebben. Maar bij de besprekingen die nu aanvangen, kan natuurlijk nader van meenings» verschil blijken. Het beste is nu maar om nog een paar weken geduld te oefenen en in dien tusschen» tijd de eenden en eendjes maar rustig te laten rondfladderen. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in het voornemen van den heer Colijn, eerst een werkprogram voor het nieuwe Kabi» net aan het oordeel der 3 rechtsche fracties te onderwerpen. Om, als hierop overeenstem» ming verkregen wordt, eerst daarna personen uit te noodigen tot het bezetten der ministeri» eele posten. DE OPDRACHT AAN COLIJN. De Nederlandsche pers houdt zich druk bezig met de benoeming van Minister Colijn tot Kabinetsformateur. Beginnen wij met te citeeren het blad dat het sterkst zijn misnoegen over deze daad der Koningin toont «Hef Volks. «Deze opdracht is een oorlogsverklaring aan de demokratiezij wordt dezerzijds zon» der de minste aarzeling, maar ook zonder den minsten twijfel aan den uitslag van den kamp aanvaard. Een parlementaire periode van scherpe tegenstellingen en feilen strijd gaan wij tegemoet; in het parlement en daarbuiten. Wee hen, die zich weifelend, schipperend en plooiend tusschen Colijn en ons plaatsen.» De Nieuwe Rotterd. Crt.s is ook niet te» vreden. Dit liberale blad wil het natuurlijk anderszooals de Vrijheidsbond altijd alles anders wil. Het schrijft «Colijn formateur van het nieuwe kabinet dat is jammer. Wij betreuren deze beslissing, omdat de politiek, die onder leiding van den heer Colijn door het demissionaire kabinet gevolgd is, onze instemming niet had. Vooi de verdien» sten van den heer Colijn, in zooverre hij de groote tekorten, welke de staatsbegrooting in de laatste jaren liet zien, heeft weten in te perken, en tot eene, zij het eenigszins geflat» teerd, sluitende begrooting heeft weten te komen, zijn wij niet blind. Ten aanzien van de politiek zelve, zooals deze in de door den heer Colijn verdedigde en door hem bij de Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerpen is neergelegd, heeft hij echter teleurgesteld. Ons land heeft in dit opzicht eene andere politiek noodig, dan die de politiek van minister Colijn is gebleken.** «Hef Handelsblads (lib.) protesteert maar zwakjes «Nu, dat wij geestdriftig gestemd zijn over deze opdracht, kunnen wij moeilijk beweren. Wij hebben te duidelijk onze bezwaren tegen sommige politieke daden en verscheidene po» litieke uitlatingen van den heer Colijn doen gelden, dan dat men van ons een geestdriftigen vreugdekreet kan verwachten bij het bericht, dat de heer Colijn als formateur is aangewezen. Aan den anderen kant hebben wij er evenmin een geheim van gemaakt, dat wij geen reden zagen in den uitslag der verkiezingen, om hem niet meer ministrabel te achten.« «De Telegraafs (onafhankelijk) meent, dat de Koningin Colijn benoemd heeft, om daar» door klaarheid te krijgen omtrent den wel wat vagen uitslag der verkiezingen. «Door deze opdracht wordt nu gelegenheid geboden om den strijd tusschen de partijen, welke op 1 Juli niet een politiek volkomen duidelijken einduitslag gaf, voort te zetten, en aldus de staatkundige waarde van het stem» busresultaat nader te preciseeren. Te preci» seeren vooral, hoe diep het democratisch stre» ven, in den zin steeds van de anti»Colijn ten» denz, feitelijk in de coalite is doorgedrongen. Is daar in dien zin iets ingrijpend gewijzigd Die vraag werd op 1 Juli niet helder be» antwoord. Welnu, het experiment met de op» dracht tot kabinetsformatie zal een duidelijk antwoord wél kunnen brengen.« De kleine Roomsche pers mokt ook al tegen deze benoeming. Zij werkt sterk met het ar gument, dat de formateur lid van de grootste rechtsche fractie, dus Roomsch moest zijn, en een blad als «Onze Courants, R.K. Dagblad voor West»Friesland, ontziet zich niet om een goedkoope grofheid als deze af te drukken «Immers, men wist dat van den heer Colijn geen daden waren te wachten welke voor een gezond politiek leven zoo dienstig zijn.« Een geheel andere toon laten de groote Roomsche bladen hooren. «De Maasbodes schrijft «Wij voor ons hebben reden vol vertrou» wen het resultaat van Colijn's arbeid af te wachten. Hij is er de man wel naar om het nieuwe Kabinet een nieuw karakter te geven, dus niet naar reconstructie van het vorige te streven en den schijn zelfs daarvan te ver» mijden. Wie weet, of de formateur zich niet het meest geroepen zal achten om de defensie voor zijn rekening te nemen. Wij zijn dan in de gelegenheid een ouden wensch van velen te zien verwezenlijktéén departement van landsverdediging. Vooral echter ook zou zulk een oplossing beteekenen, dat zeer belangrijke bezuinigingen uit defensie zouden worden verkregen. Want Colijn heeft het vaderschap van het plan om op defensie een twintig millioen te sparen. In ieder geval werkt die gedachte door, ook al zou een andere dignitaris de porte» feuille van defensie torsen, waar Colijn dit» maal de gegadigden zal kiezen. «De Tijds en «Hef Centrums uiten zich in gelijken geest. Ons hoofdorgaan «De Standaards zegt o.m. «Of hij slagen zal moet worden afgewacht. Letten wij op de programma's der drie recht» sche partijen, dan schijnt ons de overeen» stemming zoo groot, dat wij goeden moed hebben. Maar bij de besprekingen die nu aanvangen, kan natuurlijk nader van meenings» verschil blijken. Het beste is om nu maar nog een paar weken geduld te oefenen en in dien tusschen» tijd de eenden en eendjes maar rustig te laten rondfladderen. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in het voornemen van den heer Colijn eerst een werkprogram voor het nieuwe Kabinet aan het oordeel der drie rechtsche fracties te onderwerpen. Om, als hierop overeenstemming verkregen wordt, eerst daarna personen uit te noodigen tot het bezetten der ministerieele posten.« VERGADERING van den Gemeente» raad van HERRINGEN op Vrijdag 17 Juli des voorm om half 11 uur Afwezig is de heer de Geus (S.G P.) De voorzitter, burgemeester de Winter, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Enkele ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. Besloten wordt met het oog op het pensioen enz., den veldwachter te benoemen als functio» naris van verschillende bijbetrekkingen voor» heen door hem verricht en zijn ontslag te doen ingaan 1 Maart of zooveel vroeger of later dit mocht noodig zijn, te beoordeelen door B. en W. In bespreking wordt gebracht het benoemen van een handwerkonderwijzeres. Wethouder VAN ECK (Lib.) verklaart zich tegen het benoemen van een handwerkonder» wijzeres daar de andere school er dan ook een zou moeten hebben, wat de gemeente wel op een f 1000 zou komen te staan. Juffrouw de Boer heeft tot volle tevredenheid alszoo» danig deze betrekking waargenomen, al had zij geen acte. Wanneer het hier liep over een f 150 zou het nog wat anders zijn. Wanneer de bijzondere school dan ook f 150 moest hebben, zou spr. er zich niet tegen verzetten maar nu wordt het te duur. De heer v. d. VELDEN (A.R.) vraagt of er geen ontheffing gevraagd kan worden. De VOORZITTER zegt dat de L. O. wet 1920 de benoeming met acte eischt, zonder acte mag er geen handwerkondeiwijs gegeven wor» den. Het bedrag dat de heer v. Ek noemt raakt echter kant noch walzooveel behoeft er niet te worden uitgegeven. De gemeente kan wel voor minder terecht. Juffrouw de Boer kan niet gehandhaafd blijven, het advies van den Inspecteur wijst ook in die richting. Wan» neer niet aan de wet voldaan wordt beloopt men de kans dat de subsidie wordt ingetrokken wat eenige duizenden zou beloopen, men kan voor een paar honderd gulden voordeel de gemeente niet aan zulk een schadepost wagen. Wethouder v. ECK stelt dan voor een op» roeping te doen voor f 100. De wet laat de gemeente in het stellen der vergoeding vrij, wanneer de gemeente oproept is er dus aan de wet voldaan. De VOORZITTER wil de belooning liever op f 150 bepalen. De heer v. KEMPEN (S.G.P.) vindt het een rare manoeuvre van den heer v. Eek om de kosten eerst op 1000 te stellen en nu een op» roeping te doen voor f 100. Weth. v. ECK zegt dat dit een manoeuvre is om het geld in de zak der gemeente te houden. Met algemeen stemmen wordt besloten een oproeping te doen met een belooning voor acte ad f 150. De schippers die hier domicilie kiezen en zoo nu en dan met hun vaartuig op de slik» ken verschijnen om hun familie enz. te bezoe» ken zonder hier te laden of te lossen, vragen voor dat verblijf op de slikken vrijstelling van havengeld. B. en W. stellen voor hierover goedgunstig te beschikken. Met al. st. wordt aldus besloten. Besloten wordt over te gaan tot aflossing van een geldleening. B. en W. stellen voor in de bouwverorde» ning aan art. 31 een nieuw lid toe te voegen, waardoor de eigenaars van nieuw te bouwen woningen verplicht worden te zorgen voor den aanleg der rioleering, ook thans is dit de bedoeling der verordening, maar daar volgens den kantonrechter deze bedoeling niet duide» lijk blijkt is het goed dit nieuwe lid aan art. 31 toe te voegen. De heer v. WEEL (Lib.) is hier wel voor, mits deze bepaling niet van terugwerkende kracht is. De heer v. KEMPEN (S.G.P.) is er positief tegen. Hier wordt een gedeelte der burgerij lasten opgelegd welke door de geheele ge» meente moeten worden gedragen. Rioleering is een gemeentezaak. Wethouder v ECK (Lib.) zegt dat gebleken is dat de gemeente geen recht kan krijgen, dus moet de rioleering dan maar geheel weg blijven. De heer v. d. VELDEN (A.R.) zegt dat het een fout is, dat de zinkputten op de rioleering uitloopen, wanneer een dezer zinkputten ver» stopt raakt, is de geheele rioleering verstopt. Op een hoofdriool behooren geen zinkputten uit te loopen. De VOORZITTER zegt dat wanneer een zaak als pas gepasseerd is voor gemeente»reke» ning zou komen, men voor consequenties komt te staan welke financieel voor deze gemeente niet te dragen zijn. De menschen hebben een sloot welke als riool dienst deed gedempt om er voordeel van te hebben. Nu gaat het toch niet aan dat de gemeente de kosten draagt om hier voor een rioleering in de plaats te krijgen. Wethouder v. ECK blijft er bij om niets te doen dan moeten die menschen zich zelf maar helpen. De heer v. d. VELDEN zegt dat deze menschen er feitelijk onschuldig zijn ingeloo» pen. Het is een zaakje dat al van een 50 jaar terug loopt. Het is onbillijk om hun voorde kosten te laten opdraaien. De VOORZITTER zegt dat hierover te praten valt. 't Gaat nu over de toekomst. Wethouder DE BOER (A.R.) zegt dat de menschen het genot hebben van de gedempte sloot. Ze hebben er dus niet slechts schade van. 't Gaat toch niet aan dat men een sloot dicht gooit welke als rioleering dienst moet doen en te denkenm'n buurman moet maar zien hoe hij z'n zaakje opknapt De V OORZITTER merkt op dat het stand» punt van Wethouder De Boer juist is. Wij moeten goed het onderscheid tusschen een stads» en een dorpsgemeente in het oog hou» den. Hier kan ieder heel goed voor eigen rioleering zorg dragen. Wanneer hier geen be» paling van gemaakt wordt, kan er in de toe» komst misbruik van gemaakt worden. Er kun» nen zooveel slooten gedempt worden. De heer v. KEMPEN zegt dat hij wel ge» meenten voor de voet kan opnoemen, die zelf voor de rioleering zorgen. De VOORZITTER vraagt hem die gemeen» ten op te noemen. Spr. kent een gemeenie vlak onder de rook van Rotterdam, welke het niet doet. De heer v. KEMPEM*weet zoo direct geen gemeenten op te noemen. De heer v. WEEL wijst op de Sommelsdijk» sche gracht. De VOORZITTER antwoordtdat is geheel iets anders die gracht heeft de gemeente zelf laten dempen, dus moest zij voor rioleering zorgen. Hier zijn particulieren ten eigen bate aan het dempen geweest. In Melissant is de voorvaart ook van gemeentewege gedempt, dus moest zij zelf voor de rioleering zorgen. Het voorstel B en W, in stemming gebracht wordt aangehouden, daar de stemmen staakten. Tegen stemden de H. H. v. Weel, v. Kempen en Kievit. De gemeente» en armenrekeningen werden aldus vastgesteld Gem. rekening, Ontv. f 33195.70. Uitgaven f 25998.69® Goed slot f 7197,00®. Armenrekening, Ontv. f 9244.15 Uitgaven f 4799,20®. Goed slot f 4444,94®. Kapitaal dienst, Ontv. f 6598,585 Uitgaven f 6577,76®. Goed slot f 20,82. B. en W. stellen voor van den vleeschkeu» ringsdienst een bedrijf te maken. Practisch komt hierdoor geen verandering, doch admi» nistratief is het gewenscht daar het gemeente» bestuur er dan vanaf is om de mandaten te schrijven en het bedrijf zorgen kan voor een reservefonds Wethouder v. EK is er tegen, 't Is beter dat de rekening ieder jaar door de gemeente wordt afgesloten. Een reservefonds is niet noodig. Laten ze liever het slachtgeld vermin» deren. Wethouder DE BOER merkt op, dat indien in plaats van reservefonds, gesproken werd van een bedrijfskapitaal men er.geen bezwaar tegen hebben zou. Wethouder v. EK zegtze hebben geen be» drijfskapitaal noodig De VOORZITTER antwoordthet verwon» dert mij dat ik dat uit den mond van een boer hooren moet. Weet de heer v. Ek wel dat wij hier de laagste slachtloonen hebben Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met de stem van den heer v. Ek tegen. Dan geheimen vergadering. 40 cent per regel. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mynhardt's Hoofdpijntabletten Buisje60ct. ZUIDELIJKE SILHOUETTEN. Kees in China. De Limburgschen redacteur van «De Maas» bode« schrijft Kees Bleekerszoon van Urk, semi»alphabeet, ex.metselaarsknecht, nu aannemertje, had voor het eerst een echt congres van zijn bond mee» gemaakt in Valkenburg. Van de duizend gul den champagne op den laatsten avond ver» fuifd, had hij behoorlijk zijn deel gepaafd. Toen hij, zwaar steunende op zijn massieven bergstok den terugtocht naar zijn hotel aan» vaardde, begon de lucht in het Oosten al een bedenkelijk blauwselachtigen tint te krijgen. Kees Bleekerszoon vergiste zich in den weg en laveerde kopzwaar de grendelpoort uit. Na een uur voortgedazeld te zijn, ontwaak» te hij en merkte dat hij zich tusschen twee wijd»glooiende gele heuvelen bevond. Een vage schrik overvalt hemhij moet denken aan het gele gevaar. Een vroege wandelaar komt hem achterop, gevolgd door eenige haastig stappende voet» gangers. Als die den wandelaar passeeren wil» len, roept er een van Chuif Cheng vaan Chang I 1) Waarop de wandelaar Alaaf te Yoepe. 2) Een koude rilling vaart Kees Bleekerszoon door de leden gossiemijne, ik ben in China, denkt ie, ik ben met m'n zwaren kop te ver doorgetippeld. Hoe nu er uit te komen? Eerst den weg vragen. Maar in welk taal? Hij herinerde zich eenige woorden Fransch. Zijn moed bijeenrapend vraagt hij den wan» delaar Chni»se in Sjine ici En tout cas, moi je suis Schinnois, 3) ant» woordt de veronderstelde mandarijnenzoon. Pour aller naar Europe Op het hooren dezer vraag, verdween de vlechtlooze hemelrijkbewoner schaterend over een duister hol weggetje. Kees Bleekerszoon zwoegt gekweld van dra» kendroomen voort over den muilen gelen weg. Twee wat Europeesch gekleede dames wan» delen voor hem den weg op. Hij luistert Heet Yel Yeu nao chaol gechik 4) Jeh jao, Mang wou'tzoe. 5) Verrold, hoe kwam hij nu hier. Het werd dag en de zon ging op, maar geel dan elders, meende hij. Twee kinderen naderen. Watch eint zechoen, yong 1 6) verstaat de afgezwaaide congresganger. Gezang in de verte. Ellendig in hart en nieren taffeit Kees in die richting voort. Een troepje jongelui toch wat Westersch ge» kleed komt aangeboemeld, ook wat tipsy. In 't voorbij gaan hoort hij ze met dolle geest» drift zingen «Chang, ding fing brung Chong sönd reng I Hang se jang an ding lang Beng 7) Eenige Chineezen trokken vieze gezichten tegen hem. Hij voelde zich bedreigd en liep met zijn hoofd tegen een wegwijzer. Even wankelde hij Kees Bleekerszoon toen hij dat opschrift las Aken 5 K.M. Valkenburg 14 K M. Maastricht 25 K.M. Na dit gelezen te hebbeD weende hij half» omshalf van vreugde en viel in een gerusten, diepen slaap, droef murmelend Waarom spreken ze hier ook Chineesch 1) Op zij Jan (zoon) van Jan. 2) Leve de mijnwerkers 1 3) Woordspeling: ik ben van Schinnen. 4) Heeft Gabrielle Mathieu naar school ge» zonden 5) Wel ja, Herman wilde 't zoo. 6) Wat schijnt ze (de zon) mooi, jongen. 7) Dialect uit Akener»Vaalserland Jan, je fijne bruine schoenen zijn rein; Hang ze gauw aan je lange beenen. (Spot» liedje).

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1