voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, floor den CENTEN HUIG 13 ML 1648 J Antirevolutionair Orgaan RESTAURANT IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. No. 3138 ZATERDAG 18 JULI 1925 40STE JAARGANG H. SCHREURS I Alle stukken voor de Redactie bestemd, Ad verten tiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummei1 bestaat nit TWEEDE BLAD. ichten. II (Slot). Zoo ligt in hetgeen wij aan God danken, reden genoeg tot de verma ning om Hem in gedachten te houden. Daarbij komt ook nog de geneigdheid van ons hart om Zijn weldaden te ver geten, die zulk een vermaning voor ons noodig maakt. Wij willen gaarne voorspoedig zijn, vooruit in de wereld, hooger op, meer verdienen, winst maken, geëerd wor den, het goede van het leven genieten. Maar dikwijls is zulks niet goed voor 1 ons. Gewoonlijk kunnen wij daar niet tegen. Het leidt ons af van de geeste lijke dingenhet baant vaak den weg tot zelfverheffing en een vergeten van God. Geeft de Heere ons vele zege ningen, dat wij ze met vreeze en be ven ontvangen, biddende, dat wij Hem niet vergeten en ons hart niet aan het aardsche hechten. Gevoelen Gods kin- lederen zich in den druk klein, het wordt ^dikwijls gezien, dat zij in voorpoed in eigen kracht staan, en zoo weinig van hun afhankelijkheid doordrongen zijn. Ondankbaarheid is een van onze hoofd zonden, welker bron isgeen of wei nig kennis van Gods goedheid en eigen onwaardigheid. Ons aardschgezinde hart hecht zich aan het stoffelijke als het hoogste. Alleen genade maakt ons dank baar en wij hebben voortdurend ge nade noodig om dankbaar te blijven. Het is de H. G., die ons leert, dat wij van ons zei ven niets zijn en God ge nadig is jegens een zondaar, die ner gens aanspraak op maken kan. Ook zij. die bij aanvang daarin onderwezen zijn, hebben noodig gedurig opgewekt te worden God te erkennen. Hoe ge dachteloos worden vaak Zijn weldaden ontvangen, wat is er nog dikwijls een ontevreden zien naar zijn meerderen, hoe sterk kan het aardsche nog trekken, wat wordt er nog weinig geleefd in het gevoel van afhankelijkheid en on waardigheid en is er meer een opgaan in de gaven dan in den Gever. Ook bij de christenen, die zoo beweldadigd zijn, blijkt nog te weinig van dat dank baar leven, dat zich openbaart in een sterven aan de zonde en een leven naar Gods geboden. Wanneer het oog daarvoor open gaat, wordt er smart gevoeld over zooveel ondankbaarheid. Als wij er bij stilstaan, wie wij tegenover Gods weldaden zijn, krijgen wij er last van en wordt 't onze innige bedeHeerevergeef mij om Jezus' wil, dat ik zoo dikwijls U ver geet, zoo weinig aan U denkwil mij schenken de hulp van Uw Geest, opdat die mij telkens indachtig make, wie Gij voor mij geweest zijt en mijn schreden richte naar Uw getuigenissen. Zoo is 't niet zonder oorzaak, dat Mozes met nadruk vermaant: „Wacht u, dat gij den Heere, uw God, niet vergeet". Is hij er diep van doordrongen, dat God waard is in gedachtenis gehouden te worden, hij heeft ook Israël leeren kennen als een ondankbaar en hardnekkig volk. Daarom herinnert hij het volk er ook aan, hoe de Heere zich vertoornt over degenen, die Hem vergeten en niet wandelen in Zijn wegen. Dat doet hij in de beide laatste verzen van ons teksthoofdstuk„Maar indien 't ge schiedt, dat gij den Heere, uw God ganschelijk vergeet, en andere goden navolgt, en hen dient en u voor de zelve buigt, zoo betuig ik heden tegen u, dat gij voorzeker zult vergaan. Ge lijk de heidenen, die de Heere voor uw aangezicht verdaan heeft, alzoo zult gij vergaan, omdat gij de stem des Heeren, uws Gods, niet gehoorzaam zult geweest zijn". De verdere geschiedenis heeft dit woord in vervulling doen gaan. Israël is in Kanaan gekomen en heeft van het vette des lands genoten. Maar toen 't zijn God vergat, kwam 't onder Zijn gericht. Toen werd 't door zijn vijan den verslagen en verdrukt en wegge voerd in een land van ballingschap. Zoo vertoornt God Zich, als Hij groot van lankmoedigheid, over de ondank baren, die Zijn inzettingen niet houden. En heeft dat ook niet aan ons iets te zeggen Nemen wij toch de verma ning der Schrift en de lessen der his torie ter harte. Mochten ook de volken in dezen tijd daar acht op geven. Zijn niet Gods oordeelen op de aarde en worden de volken niet door Hem gekastijd, juist omdat dit nagelaten wordt? Rondom ons een namelooze ellende. Welvarende streken in woes tijnen veranderd die in overvloed zich baadden, tot den bedelstai gebracht in Rusland, een land, welks bodem onuitpuitelijk is, eertijds de korenschuur van ons werelddeel, velen aan honger en ellende prijs gegeven. Voor vele rampen, waardoor anderen bezocht werden, zijn wij bewaard gebleven niet omdat wij beter zijn, maar omdat God lankmoedig over ons is. Laat 't ons opmerken en wachten wij ons den Heere niet te vergeten. Want indien wij Hem niet in gedachtenis houden, zal Zijn oordeel ook ons treffen, bat wij toch niet overmoedig worden, waar de Heere ons rijkelijk zegent. Maken wij van de gaven onzen god, zoo zal de Heere dien zekerlijk verbrijzelen. Mozes zegt tot Israëlvergeet den Heere, uw God niet. Uw God. De Heere is Israëls God en heeft als zoodanig recht op den dienst van dat volk. Hij heeft Israël tot Zijn volk verkoren uit al de volken der aarde en heeft 't Zijn in zettingen gegeven tot een regel om naar te leven. Zoo zijn ook wij als het volk des verbonds onzen God volkomen gehoorzaamheid schuldig en zijn wij geroepen tot een dankbaar Hem gewijd leven. Maar indien wij dit vergeten en onzen God ontrouw zijn, zullen wij zekerlijk uitgeroeid worden. Hebben wij onzen God voor een poos vergeten, zijn wij van Hem afge dwaald, dat wij tot Hem terugkeeren. Er is genade voor die zijn ondank baarheid belijdt en door Jezus Christus tot Gods genadetroon vlucht. Herin neren wij ons, wie God voor ons, on dankbaren en ontrouwen geweest is een liefderijke en trouwe Vader en dat Zijn zegeningen ons dringen, ons als een offerande der dankbaarheid Hem te wijden. Hij immers, wiens trouw niet wankelt in eeuwigheid, die ons zoo menigmaal heeft uitgered, ja Zijn eigen Zoon voor ons niet gespaard heeft, is waard door ons bemind en gediend te worden boven alle schep selen. Gemeenteraad. Reelams-Medodeeü ngen Waar kunt gij in Rotter dam het beste eten? IN Rotterdam. Alom bekend voor de beste keuken. Matige prijzen. Dagelijks versche Zeeuwsche Mosselen. Moderne inrichting. Aanbevelend, I wgm eststraat en uitkomende cadaster Sectie E no. :ntiaren, bewoond door Te aanvaarden 1 Sep, BERG. avonds 7 uur (zomer, t logement Akershoek, ing voor 7 jaren, in) 25 van 1.06.30 H.A. 2 "land te Ouddorp aan sacht bij B. Temmink, eer T. Lodder te Baarn' BERG. er, Erwten, Tarwe, van ndag 20 Juli 1925 des Hotel Meijer te Mid, s VAN BUUREN. Verkooping van twee op Dinsdag 21 Juli Dinsdag 28 Juli 1925 onds zeven uur zomer, te Sommelsdijk. erf aan de Westzijde •mmelsdijk, bewoond ed. Driendijk, Sectie B 49 centiaren. i heer W. J. Nijgh Jr. oonhuis met erf en ïommelsdijk en achter, uidelijken Achterweg groot 1 Are 88 centi. 1925. VAN BUUREN. li 1925, 's voorm. 10 lendam, ter herberge 67 perceelen tarwe, de onder Stellendam, len Adrianapolder, in van den Eendrachts» van den Halspolder, leer D. Goedkoop te AN DER SLUYS. 1925, 's avonds half rksland, ter herberge an diverse perceelen Breeder bij biljet oor deze verkooping 'oensdag 15 Juli 1925. AN DER SLUYS. 1925 des avonds 6l/2 fé van J. Legierse te van te velde staande zoeke van den Heer !5 des voorm. ten 10 Oost Achterweg te ■van paarden, wagens, enzoovoorts, ten Johs. Jansen voor» s VAN ISPELEN. W >p Donderdag 23 Juli rtijd), ten koffiehuize de Tweede brug 1 H.A. tarwe, gerst, n, voerbieten en kla, fotaris C. LOEFF. 25, s avonds 6 uur van I. de Witte, van haver en erwten, sven. Aangifte voor s hebben tot Woens» N DER SLUYS. :rkooping vanEen imermans werkplaats Voorstraat te Mid« 3 Juli 1925 bij inzet: 25 bij afslag, telkens :rtijd) in het Hotel en verzoeke van de VAN BUUREN. is 10 uur (zomertijd) ment van Kaashoek er, erwten, tarwe en tellendam RG 10 Juli 1925 in het te Oude Tonge en igustus 1925 in het rs Zoon aldaar, s 3 uur (Zomertijd) Sn, tuinen, aan het :n aan den Oostdijk eke van den Heer VAN ISPELEN. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT IËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. LNIS. :ee en Overflakkee 15 Juli 1925. tot f 16,- p. 100 st. tot f6,90 per lOOst. tot f 4,50 per 100 st. uks. K G 30,- per 100 K.G. per 100 K.G. per 100 K.G. f 8 per 100 K.G. X) K.G. t f 5,90 p. 100 K.G. f5,50 per 100 K.G. r 100 K.G. f36,- p. 100 K.G. f36,-per 100 K.G. >os. d. 47,— per 100 pond. 00 pond. pond. per 100 pond. 30,— p. 100 pond. :r 100 pond. 100 pond. er 100 bos. ir 100 bos. and. I, 14 Juli 1925. ilingslokaal, War» ien Veiling, wer« feed 8.10 6 85 5.85 tot f 6.05 tot SCHE VEILING Deuteronomium 8:11. Wacht u, dat gij den Heere, uw God, niet vergeet, dat gij niet zoudt houden Zijn geboden, en Zijn rechten, en Zijn inzettingen, die ik u heden gebied«. De opdracht aan den heer Colijn. Heel laat, Woensdagavond kwam 't bericht H. M. heeft den heer H. Colijn de opdracht gegeven tot het samenstellen van een nieuw kabinet. En de heer Colijn zal zien, wat hij kan. Wat wij hiervan zeggen Ten eerste, dat de heer Colijn krijgt, wat hem naar zedelijk recht toekwam, Hij is »de« man van Rechts geweest de laatste twee jaar hij heeft onze politiek gebracht, waar ze nu is, werd hij thans voorbijgegaan, heel onze partij zou dit voelen als een krenkende ach» teruitzetting. Zijn werk was niet af. De »sluitende begrooting« was 't begin. En 't ligt, dunkt ons, voor de hand, dat in de eerste plaats den heer Colijn de uitvoering wordt toevertrouwd. Of hij slagen zal Dat is alsnog de groote vraag 1 Zonder »vast accoord« gaat de heer Colijn niet in zee en de onderhandelingen daarover kunnen nu pas beginnen. Daarbij heeft hij klaarblijkelijk, zoo bij C.H. als bij R K. persoonlijken tegenstand te overwinnen, als de laatste dagen wel bleek Hij koopt géén kat in den zak. En met de mogelijkheid dat hij niet slaag moet men rekening houden. Wat nu onze eigen partij betreft Wij verheugen ons vanwege de erkenning der verdiensten van onzen leider. Maar als hij slaagt, krijgt wederom de A.R. partij de klappen der prügelmeesters uit 't gansche land. Om 't belang van volk en vaderland hebben we dat echter te dragen De Heere schenke den man, op wien we* derom gansch Nederland ziet, wijsheid en goed verstand en doe alles uitloopen tot heil des volks en tot eere Zijns Naams 1 In gesloten vergadering zal hierop nader worden teruggekomen. De balans, winst» en verliesrekening der gasfabriek sluit met een goed slot van f 3141,75s Daar er over het gesloten dienstjaar een post ad f 824,14 vergeten is te betalen, moet dit in mindering van de winst gebracht worden. De heer DE BONTE kan niet begrijpen hoe een post van f 824,— vergeten kan zijn. De SECRETARIS merkt op dat deze fout ter goedertrouw gemaakt is. Het was een ver» gissing zooals een ieder wel eens maakt. De schoolschoonhoudster krijgt uit erken» tenis voor haar 25»jarigen arbeid f 25 gratifi» catie. De rekening en begrooting zullen worden nagezien door een commissie bestaande uit de H.H. Kooman en Bestman. Uit obligatiesleeningen ad f 10.000 en f 14.000 worden resp. uitgeloot de no. 122 107—78—94—61—95—117—75 en 24-23-13- 22-4. C. Vroegindeweij krijgt toestemming voor plaatsing van een benzinepomp tegen een recht van f 1 per jaar. Van den vleeschkeuringsdienst wordt om administratieve redenen een bedrijf gemaakt. Aan de andere betreffende gemeenten zal deze wijziging worden voorgesteld. De landarbeidersvereen. heeft een stukje land gekocht van de wed. Zaaier de Graaff en vraagt een voorschot ad f 68,90. De prijs bedraagt f 1390—, B. en W. vinden den prijs billijk en adviseeren goedkeurend. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. B. en W. willen enkele bepalingen opnemen in de politieverordening. Zij stellen voor »Kraantje lek«, het bekende hooge plekje nabij Zandvoort, vierde dezer dagen zijn 250jarig feest. Vergadering van den Gemeenteraad van van DIRKSLAND op Donderdag 16 Juli 1925, des nam. half 3 uur. De Voorzitter, burgemeester De Winter, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen voorgelezen en ongewijzigd worden goedgekeurd Verschillende ingekomen stukken worden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen Ingevolge advies van Ged. Staten is bij rondschrijven de vermenigvuldigingsfactor te ruggebracht van 1,5 op 1,2 De raad hecht hieraan thans zijn sanctie. De schoolreisjes der bijz. en openb. school hebben resp. gekost f 210,55 en en f 375,85. De gemeente zal hieraan resp. bijdragen f 134,30 en f 150,— Vastgesteld wordt de rooilijn voor een te bouwen huis door den heer Warnaer, aan den Stationsweg. Eenige ontheffingen van de hondenbelasting worden verleend De heer ZOETEMAN (A.R.) wil aan be» woners, 1 K.M. buiten de kom der gemeente wonende, vrijstelling van belasting geven voor 1 hond. Op voorstel van den VOORZITTER wordt besloten in een volgende vergadering hierop terug te komen. De heer DE BONI E (S.D.A.P.) vraagt wat het voor een boer geeft een hond meer of minder in de belasting. De heer ZOETEMAN antwoordt: ik wil andere menschen dan boeren ook vrijdom geven. Achterstallig schoolgeld wordt oninbaar verklaard. De heer ZOETEMAN zegt in verband hier» mede, dat in een schoolbestuursvergadering een besluit is genomen. Dit is bij rondschrijven kenbaar gemaakt. Dit is nog niet ter kennis van B. en W. gebracht. het voetballen in de kom der gemeente te verbieden behalve op de kantstraatjes wordt ook verboden op de tegelstraatjes te rijden en per rijwiel paarden door het dorp te ge» ieiden. De heer DE BONTE vindt het een goede bepaling om het voetballen in het dorp te verbieden, doch zou wel willen, dat er voor de jongens een speelterrein gemaakt werd, anders weten ze niet waar te blijven. De VOORZITTER gelooft niet, dat de op» geschoten jongens zich in een beperkte ruimte zullen laten opsluiten. Zij willen precies als de bijen overal heen zwermen. Wethouder WARNAER (A.»R.) vindt het idee van den heer de Bonte wel aardig, maar voor gemeenten als Ouddorp b.v. met veel woest gebied, maar in Dirksland moet met ieder hoekje grond gewoekerd worden. Zou de heer de Bonte een terrein kunnen aan» wijzen. De heer DE BONTE wil er eens over na» denken, maar men moet niet op een paar centen zien. In Art. 54 der pol. veror. willen B. en W. een clausule maken waardoor het verboden is aan personen die wegens dronkenschap ver» oordeeld zijn geweest of als drankmisbruikers bij het hoofd der politie bekend staan, café's te bezoeken. De bedoeling is enkele personen in deze gemeente uit de café's te weren. Bij een arrest van dén H. R. is gebleken dat een degelijke verord. rechtsgeldigheid bezit. Met alg. stemmen wordt conform besloten. Bepaald wordt in de bouwverordening dat waar geen rooilijn is vastgesteld deze zoo» noodig wordt getrokken langs de voorgevels der naastbijgelegen perceelen B. en W. stellen voor de begraafplaats te draineeren. De kosten worden geraamd op f 480. Hierover heeft een breede discussie plaats. Tenslotte wordt als deskundige de heer Leunen gehoord en besloten aan B. en W. over te laten de verdere uitwerking der plan» nen en in de volgende vergadering met defini» tieve voorstellen te komen. De rekening der Woningbouwvereen. wordt ter kennis der vergadering gebracht. Over een nieuw brandspuithuisje zal in ge» heime vergadering gesproken worden. Een wijziging in de gemeentebegrooting wordt toegestaan. Het Polderbestuur stelt voor dat in de ver» harding van den nieuwen weg de gemeente bijdraagt. Het wil er prima materiaal opbren» gen waarvan de kosten berekend zijn op on» geveer f 670. De polder wil f 300 bijdragen en vraagt de gemeente voor de rest te zor» gen. Wethouder WARNAER licht het voorstel toe en betoogt de wenschelijkheid om hierop in te gaan. De bedoeling is 60 M3 grint en 60 M3 hoogovenslak er op te brengen. Wethouder v. d. POEL (A.R.) hoopt dat de gemeente er dan met één jaar af is wan» neer het goed wordt aangepakt. De heer KASLANDER (A.R.) wenscht dat de weg dan zóó gemaakt wordt dat ook voet» gangers er wat aan hebben. Wethouder WARNAER zal hiervoor zorgen. De heer KOOMAN (Libwil wat voor» zichtig zijn met deze gemeentesubsidie. De gemeente heeft hij den aanleg het leeuwen» aandeel bijgedragen onder accoord er dan ook af te zijn. Nu komt de polder vragen weer meer dan de helft in het onderhoud bij te dragen. Dat is tegen het accoord. Wethouder WARNAER zegt dat volgens contract de weg met grint verhard zou wor» den. Dit bleek echter niet voldoende. Nu moet er wat zwaarder materiaal op. Waarom zou deze tegenvaller niet door beide openbare lichamen gedragen kunnen worden De VOORZITTER is het eens met den heer Kooman. De polder bleek in den aanleg niet hooger te willen bijdragen dan 17V4- De rest kwam voor de gemeente. Spr. heeft toen ge» zegd laten we er maar op in gaan, want er is toch een mooie kant aan ook, de polder zou n 1 voor het onderhoud zorgen en het bestuur had er blijkbaar geen idee van dat die zoo hoog zou loopen. Wethouder WARNAtR meikt opdaar had de polder wel zeker erg in. De VOORZITTER zegt dat men nu wel komt met het argument er moet zwaarder materiaal op, doch de weg mag geen grintweg genoemd worden. Een beschrijvingsbrief van den polder sprak nog van grintweg doch die is nu niet meer geldig. Nu is het een basalt» weg Het is een verkeerd standpunt om nu het onderhoud tegenvalt te wenschen dat de gemeente in het onderhoud bijdraagt. R.-ch» tens heeft de polder te zorgen voor een goeden basaltweg. Dit is ook voor de polder een groot belang. In de suikerbietencampagne heeft de polder er zelfs het grootste belang bij. Niettegenstaande echter de gemeente gee» nerlei verplichting heeft om bij te dragen in de onderhoudskosten, meent spr. voor dit jaar 40 cent per regel.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 3