Purol geneest en verfraait de Huid ItlBESTEDMG ZIEKE! D MIKT GEHEZEII!! -geeft prachtlgen glans INMAAKTIJD Kruidenazijn n. j. boer sommelsdijk ORGEL 1185.- Men lette op Al is het nog zoo'n weertje. Door Erdal blijf je 't heertje JOH. BE HEER - ROMIM V er koopingen Buitenland. Mar ktb er ichten. denimi van een zusierswilng mei ziekenzaal an Garage, enz. een het Korte Uleegle aldaar. firma i». boehuouek en zokek It. j. boer sommelsdijk Radio-toestel Kippenpoeder Kruiden sd Homaeopatisebe peesMllge praeparalenkureu spreekuren uan hei Kruidkundig Laboratorium Holel zaaljer Telefoon 33 Middelharnis Reclame-Mededeelingen Land- en Tuinbouw. Getrouwd Boerendienstbode 2 Schildersknechts Arbeiderswoning aan te besteden Perkament in elk kwantum verkrijgbaar Echte fijne Kruidenazijn, per fi. f 0.40 BRIELSCHE HYPOTHEEKBANK Spreekuur voortaan in plaats van Vrijdag eiken DONDERDAG. jyur en is er sprake van groote over» üfoductie, juist het tegendeel van rubber. In ze afdeeling waren speciaal Dinsdag aan» H. V. A. zeer in trek en vonden gretig afname tot zelfs koersen van 576 tot 581 aarin nog een claim en een slotdividend zit, waarop natuurlijk de speculatie gebaseerd is. Op de industrieele markt lagen Jurgens wat aangeboden, doch kunstzijde aandeelen konden zich weer herstellen na de scherpe Saline op prijsverlaging van het artikelwaar» door b. v. Mackubees van 120 op 130 °/0kwa* en en algemeen weer koopwaardig worden geacht. De kapitaalsuitgifte van de Viscose werd een doorslaand succes en werd op in» schrijvingen tot f 5000 niets toegewezen, wat weer de noodige haat en nijd heeft gezaaid. Het moreeren, waartegen zoo gevochten wordt, is daardoor weer in de hand gewerkt. Voor oliewaarden is de stemming ongeanimeerd, vooral voor Consols op het bericht, dat geen dividend zal worden betaald, terwijl Alge» meene Exploiraties na zelfs 120 te hebben genoteerd. Dinsdag tot 112 °/o vielen, waar schijnlijk op winstnemingen. Van Tabaks» en Scheepvaartwaarden valt niets bijzonders te beweren, aangezien er geen bijzondere stimuleerende berichten zijn. Het geld blijft nog steeds bijzonder goed» koop op 2 a 2V« °/o eerder aangeboden. De wisselkoersen zijn gedecideerd flauw voor Parijs en Brussel, welke deviezen zelfs inzakten tot 11.20 en 11.15. Op Woensdag 1 Juli 1925 veiling en op Woensdag 8 Juli 1925 afslag, beide dagen 's avonds 8 uur (z t.) te Dirksland, ter her» berge van J. Vermeulen, van Een huis met schuurtje, erf en grond (eeuwigdurende erf» pacht) te Dirksland aan den Gelderschendijk kad, Sectie B., No. 1206 groot 1 Are 34 c.A., ten verzoeke van de Dirkslandsche Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging »Vol« harding* gevestigd te Dirksland. Notaris VAN DER SLUYS. Veiling op Dinsdag 30 Juni 1925 en afslag op Dinsdag 7 Juli 1925, beide dagen des nam. 3 uur (Zomertijd) in het logement van I. de VHf te Nieuwe Tonge vanTwee perceelen bouwland in den polder Klinkerland onder Nieuwe Tonge. Notarissen J. VAN ISPELEN en G. SLUIS, WageDingen. Zaterdag 11 Juli bij inzet en Zaterdag 18 Juli bij afslag, telkens des avonds 7 uur (zo» mertijd) van een huis met schuurtje en grond te Ouddorp aan de Weststraat en uitkomende aan den Achterweg, kadaster Sectie E no. 1920, groot 1 Are 74 centiaren, bewoond door den heer L. Nederveld. Te aanvaarden 1 Sep» tember 1925. Notaris VAN DEN BERG. Wat toch een wonderlijke wereld tegen» woordig 1 Ontwapening Vrede I de uitroepen daarom zijn niet van de lucht. En nu komt Griekenland voor de variatie wat roet in 'teten gooien, uitroepende; weg met de re» geeringweg 1 Leger en Vloot spannen saam en hebben goed gevonden niet minder dan de regeering weg te jagen. Om 't leger een genoegen te doen had de kamer een besluit genomen om de begrooting voor het leger van 1 op 2 milliard drachmen te brengen en onmiddellijk honderd duizend geweren te be» stellen. 40 cent per regel. 't Leger was daarmee niet te vreden en stelde zich generaal Pangalos aan 't hoofd der beto» ging en richtte tot den president van de repu» bliek Michalakopvelos een ultimatum inhou» dende dat de regeering direct moest aftreden, daar de leiding dezer regeering voor het land verderfelijk was. Voor dat wapengeweld moest de regeering zwichten en heeft toen Papanestasion met de vorming van een nieuw Kabinet belast. Ziehier dus een militaire staatsgreep, waar» bij gelukkig geen bloedstorting plaats had gelijk bij de vorige, waarin Koning Konstan» tijn zijn troon verloor en vijf ministers het leven, die veroordeeld werden om tegen de muur te staan, d. i. doodgeschoten te worden. De Grieksche militaire macht wil dat Grie» kenland even militairmachtig zal zijn als voor den oorlog, Het geldt hier dus niet een te» ruggaan van de republiek tot de monarchie, integendeel zal het effect een nog radicaler linksche koers zijn. In China blijft de toestand ernstig ofschoon voor nieuwe gevaarlijke uitbarstingen nog niet dadelijk gevreesd wordt. Wel zouden die heel spoedig kunnen komen, wijl er een alge» meene staking door geheel China wordt voor» bereid. Er worden door geheel China instruc» ties gezonden aan alle organische«comités. Doch er zijn gelukkig ook tegenstroomingen ontstaan vooral in de steden waar de koop» lieden genegen zijn tot een overeenkomst met de mogendheden, terwijl de werklieden en de soldaten den strijd onverminderd voort» zetten. Er is een belangrijke strooming die naar men zegt, den steun heeft van den Rus Krassin, welke aanmaant tot matiging en voor» zichtigheid, daar men niet zeker weet of de mate van tegenstand, die Sovjet»Rusland door zijn optreden in China wekt, in Japan en Engeland, voor Rusland zelf niet al te nadeelig kan zijn. Deze strooming kan dan als soort rem in China dienst doen. Willen de Chineezen dat niet, doch alleen doorzetten dan kan en zal in dat land nog een ijselijke geschiedenis afgespeeld worden, wanneer n. 1. Japan Engeland met zeer stellig Amerika er bij, de tegenstanders worden, en wanneer de tegenstand, waaraan niet te twijfelen valt, zich ten volle Iaat gelden, dan zal China willen op zijn grondvesten en te laat berou» ren, wat het eerder had moeten doen. «Zwarten, en «Blanken.. 't Is géén kinderspel in Marokko 1 Daarvan zij we nu wel overtuigd. Laat het overdreven zijn, dat de Rifs over 150.000 strijdbare mannen beschikken, van alles wel voorzien en tot den oorlog toegerust, toch is hun macht niet gering te schatten. Wreekt zich ook niet het feit van de «Zwarte troepen« die Frankrijk, al is 't dan niet uit Marokko, bij tienduizenden in de wereldoorlog getrokken heeft. »De gekleurde Franschen« als men zei. In dien wereldoorlog heeft Frankrijk zelf aan NoordsAfrika den modernen oorlog ge» leerd en nu ziet heel dat zwarte volk, van de zee tot diep in, tot over de Sahara zichzelf als de gelijke van de blanken. Ze kennen de finessen van den krijg. Schrikken er niet meer voor terug. Weten de «wapenen der beschaving« net zoo goed te gebruiken als de Europeanen dit doed en nemen zelfs den zelfkant van militair Europa in hun dienst, om hen naar al de regelen der Kunst te leiden in den strijd. De Boeren in Engeland wisten 't beter. Die hebben altijd tot stelregel gehad Géén zwarten er in halen, als er strijd tus» schen blanken isl Maar éérst de Engelschen in den Boerenoorlog en later de Franschen in den Wereldoorlog hebben de hulp der «zwarten* gezocht. En daarmee vreezen we, een groote kuil gegraven voor zich en hun zaad. Particulier Intiatlef. Wat dit vermag, blijkt weer. Te Jeruzalem, we maakten er indertijd mei» ding van is geopend een Hebreeuwsche Uni versiteit. 'n Vrije Universiteit op Joodschen grondslag. Thans wordt uit New»York gemeld, dat het den voorzitter van curatoren is gelukt «nog vóór het begin der eigenlijke actie« (I) een bedrag van V/2 mill, dollar voor deze Universiteit bijeen te brengen. Verstaan we dit wel, dan beteekent het, dat dit bedrag nog slechts is een voorproefje, een gave vooruit, zooals vroeger de dominees wel een sommetje kregen «voor de eerste preek«, als ze ergens inkwamen, nog vóór eenig salaris was uitgekeerd. Hoe het zij, 't is een mooi begin. En nu weet ik wel, dat hier een goed deel van het joodsche wereldkapitaal achter staat, maar in 't klein heeft toch ook ons land ge» toond, waartoe een volksgroep in staat is, wanneer zij, buiten steun van 's Lands kas voor eigen Hooger Onderwijs zorgt. De calvinisten wezen vóór lang den weg. En nu onlangs zijn de katholieken gevolgd Dat het joodsche voorbeeld prikkele tot vernieuwde inspanning der krachten. Het Bolachewistische gevaar. Lord Birkenhead heeft Zaterdag een rede gehouden over het nieuwe bolschewistische gevaar, in verband met de onlusten in China. De «Dailly Mail* wijst erop, dat deze rede bijzonder belangstelling verdient, aangezien lord Birkenhead lid der kabinetscommissie voor buitenlandsche zaken is. Het zou daar» om geen verwondering wekken, indien het bewijsmateriaal, dat het ministerie van buiten» landsche zaken bezit omtrent het feit, dat de bolschewiki de aanstichters zijn van de on« lusten in China, gebruikt wordt om de overige Europeesche regeeringen van te dringen op een gemeenschappelijke actie tegen de regee» ring te Moskou. Wat elke maa.id te doen geeft. (Ie helft Juli) Nadruk verboden. Nog even moeten we het weer over de emelten hebben. Wat hebben die »wormen« dit voorjaar allerwegen een schade veroorzaakt: in geldswaarde niet uit te drukken, maar buiten» gewoon groot. »Parijsch groenheeft in vele gevallen het kwaad gestuit en erger voorkomen. Maar laat de toepassing van zulke middelen ons niet doen vergeten, dat er natuurlijke bond- genooten zijn, die we niet genoeg kunnen waardeeren hier de vogels en de mollen. De landbouwer K. Schoenmaker te Middelveen (Gr.) had in 't vroege voorjaar een akker, die krioelde van emelten, zoodat hij geen haver durfde zaaien. Hij kwam op 't idee om nest- kastjes te plaatsen in ieder kastje nestelde zich een spreeuwenpaar. De grond werd be» werkt met cultivator en eg, zooaat de «wormen* naar boven werden gebracht en een prooi werden der spreeuwen. De akker werd zóóda» nig gezuiverd, dat het gewas zich behoorlijk kon ontwikkelen. Zegt het voort 1 Voor vele landbouwers blijft een moeilijke vraag hoe raak ik de distels (stekels) op mijn bouw» land kwijt. De Landw. Presse geeft dezen raad laat de distels doorgroeien tot ze bloeien en maai ze dan tot op 40 a 50 c.M. af. De holle stengels gaan dan door het regenwater tot rotting over, en met de stengels sterven ook de wortels. Later wordt dan de akker omge» ploegd en voor den herfstzaai gereed gemaakt. Zit er «kweek* in het land en is men bang voor verdere vernieling, dan handele men aldus men laat het land braak liggen, ploegt het enkele malen om, verbouwt er dan beste wik ken op voor groenvoeder, welke dicht worden gezaaid en voor een vlugge ontwikkeling een stikstofgift ontvangen. De nog opkomende resten der distels worden door de wikken ver» stikt. Volgens deze beide methoden kan een akker, dicht met deze distels bezet, in één jaar geheel daarvan worden gezuiverd, 't Is nu, op den akker en in den hof, de tijd van hakken en schoffelen, van telkens losmaken van den bovengrond. Zulk een bewerking, waardoor onkruid wordt uitgeroeid en korst» vorming voorkomen, staat gelijk met bemesten. Veel te weinig wordt het toegepast, wie het doet, zal verbaasd staan over de vaak wonder» bare uitwerking. Men neme een vergelijkende proef: een deel van het gewas, van de rijen bewerke men, een ander deel niet. Het verschil zal u overtuigen. In België nam Briem een hakproef bij bieten. Eén perceel werd éénmaal gehakt, op 5 Juni, een tweede 4 malen op 10 en 27 Mei, 5 en 20 Juni. Het 1ste stuk bracht per H A. op 45000 K.G., het tweede 49200 K G. Lezer en lezeres, hebt gij u, evenals wij, aan de heerlijke kersen te goed kunnen doen? De oogst is ongelijk. Over 't algemeen droegen de boómen in de Over«Betuwe matig, te Eist echter kon men zwaar geladen boomgaarden zien. daaraan dit te danken was? De boom» gaardbezitters aldaar hebben zich laten over» tuigen van het nut der bijen voor de bevruch» ting; zij hebben gezorgd, dat er bijenvolken in hun boomgaards waren. Vroeger werden de imkers geweerd, men was bang voor de bijen, nu gaat men de bijenhouders voor de plaatsing van hun korven en kasten beloonen. Wie de natuur gadeslaat, leert wel. Tegen de aardappelziekte, die zich hier en daar ver» toont, is een meermalige besproeiing meteen tusschenruimte van 2 4 3 weken aan te beve» len. Dit geschiedt met Bordeauxsche of Bour» gondische pap, bij niet zeer zonnig of zeer winderig weer, omdat anders de bladeren licht beschadigd worden. Het in den handel zijnde »normaal pappoederis direct voor het gebruik gereed. Men vrage verdere inlichtingen bij zijn land» of tuinbouwvereeniging, waar allicht ook een spuit te huren is als men er zelf geen heeft Huismoeder, u zorgt voor het rozenperk? Verwijder dan om den anderen dag de uitgebloeide bloemen, opdat de goede niet besmet wordenbesproei de rozen bij droog weer des avonds dit gaat «Aef wit* tegen, de rups-*tt de groene luis. Maar tegen de rups is niets afdoender, dan dagelijks weg» zoekenOok uit de anderen bloemperken moeten de verwelkte bloemen en gele bladeren geregeld worden afgeplukt, 't lijkt mooier niet alleen, maar de planten bloeien des te rijker en langer. Laat geen gras in de perken groeien, steek de randen nu en dan af. Houd uw Knol begonia-perken goed vochtig, met een sproei» gieter de planten, en met een pijpgieter af en toe ook den grond. De Cineraria's die men vroeg of voor de winter in bloei wil hebben, had men reeds in Mei of Juni kunnen zaaien; 't kan echter nu ook nog, maar dan niet langer wachten. De Primu la Chinensis,. die 's winters onze bloemtafels versieren, kan men thans zaaien in een zaaischotel, gevuld met goede zuivere aarde er komt een glasruit overheen, en dan in een bak onder glasdit bakje in de scha» duw of althans tegen de zon beschermd, de aarde mag niet droog worden, 't Is de tijd om het zomerlot aan de petzikboomen aan te bindén. Hebben de boomen zeer veel hou» dan snij de men er wat van weg. Bind de takt ken niet op, doch naast elkaar. Is er wat veel wild of z.g. waterlot, snijd dit dan in of ver» wijder het geheel, naar omstandigheden. Houd nu uw groententuin geregeld vrij van onkruidverzuimt ge dit thans dan gaat er veel verloren. En laat ge het goedje in 't zaad schieten, dan valt dit uit, of komt later op den mestvaalt, en ge vervuilt uw tuin voor jaren. Tot de helft dezer maand kunt ge nog andijvie zaaien, niet «volhart*, maar een har der soortwinterandijvie, tegen de eerste nachtvorsten in den herfst bestand. Later dunt men het bed uit, om te verplanten, terwijl men een deel der planten op het bed laat staan met ongeveer een voet tusschenruimte. Zie uw koolplanten na, om de rups er uit te houden. HERKINGEN. Naar men ons van betrouwbare zijde me» dedeelt, zal door het Bestuur van de Afdee» ling Goeree en Overflakkee van de Vereeni» ging tot bevordering der Bijenteelt gedemon» streerd worden met een bijenstand o.a. W. B. C.skasten, Dr. Zander kasten en observatie» kasten en verschillende imkersartikelen, op den op 21 Juli a.s. te houden paardenten» toonstelling van »Fokkersbelang«. Voor deze gelegenheid is reeds een zilve» ren medaille uitgeloofd door bijenstand «Mei» lona* te Santpoort. Het doel van deze expositie zal zijn pro» paganda te maken voor het imkeren en het gebruik van honing te doen bevorderen. MIDDELHARNIS. Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Woensdag 1 Juli 1925, Bloemkool le srt. f 17,—tot f 21,80 p. 100 st. Bloemkool 2e srt. f 10,— tot f 14,60 p. 100 st. Bloemkool 3e srt f 6,50 tot f 9,80 p. 100 st. Uitschot f 4,60 tol f 4,70 per 100 stuks. Kropsla f 1,— tot f 2,70 per 100 stuks. Perziken f 2,70 tot f 14,per 100 stuks. Aardbeien f 20,— tot f 22,40 per 100 pond. Peulen f 16,60 tot f 22,10 per 100 pond. Tomaten f 20,— per 100 pond. Roode bessen f 22,— tot f 23,— p 100 pond. Blauwp. Aardapp. f 13,— per 100 K G. Eerstelingen f 9,70 tot f 11,70 per 100 K.G. Diverse poters f 6,40 tot f 8,60 p. 100 K.G. Kruisbessen onreip f 13,— per 100 KG. Zwarte bessen f 27,— tot f 28,— p. 1(X) K.G. Doppers f 30,— tot f 31,80 per 100 K.G. Rabarber f 5,50 tot f 5,70 per 100 bos. Peen f 4,60 tot f 9,80 per 100 bos. Uien f 3,60 tot f 5,— per 100 bos. Kroten f 3,10 tot f 4,60 per 100 bos. Boereboter f 1,12 tot f 1,21 per pond. L. G. STEHOUWER en 26308 KLAASKE PEN die mede namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank betuigen voor de rfvvele blijken van belangstelling bij hun .huwelijk ondervonden. Sommelsdijk, 2 Juli 1925. Gevraagd tegen November een flinke Adres: L. VAN DEN BOGAARD, Oude Tonge. 26306 TERSTOND gevraagd, bij J. RAS, Mr. Schilder Oud» dorp. 26310 TE HUUR te Nieuwe Tonge een flinke 26309 Te bevragen bij Iz. VAN ZIELST Iz., Nieuwe Tonge. Op Woensdag 15 Juli des nam. 3 uur (zomertijd) zullen de arch. VAN VLIET en VAN BOKKUM, namens de Diaconie der Ned. Herv. Gem. te N.«Tonge, trachten De aanbesteding mag geschieden vaks» gewijze of in massa. Bestek en 2 teekeningen te verkrijgen Jegen betaling van f 5.—, (rest. f 2 50 bij ongesch inl.) bij den heer P. MUYE le Nieuwe Tonge» 26311 Schriftelijke inlichtingen bij de arch. Groene Hilledijk 209 te ROTTERDAM. GEDIPL. DROGIST. De ondergeteekende ver» klaart dat het van de Holl. Isaria»Maatschappij te Amsterdam, geleverd door den heer A. VOGELAAR, Middelstraat 203 te Nieuw»BeijerIand, uitstekend voldoet en zeer eenvoudig in de bediening is. Ik durf met alle vrijmoedigheid dit adres aanbevelen. 26307 J. J. BOM. DEN BOMMEL, Schaapweg. tegen SNOT, DIPHTERITIS, per pak 75 ct. GEDIPL. DROGIST. DirkslandWed. v.OOSTENBRUGGE Nieuwe Tonge: RIETVELD. 9 registers met Vox Humana en koppe» lingen, in noten of eiken kast. Desge» wenscht gemakkelijke betalingscondities Oostzeedijk 324/32 Bij aankoop vergoeding reiskosten. VRAAGT GRATIS CATALOGUS Verkrijgbaar tegen den koers van den dag bij de Nationale Bankvereeniging te Middelharnis en te Brielle onze PANDBRIEVEN a 5 °/0 van f ÏOOO,— en van f 500,— en 5 van f ÏOOO,— en van f 500.— en f ÏOO,—. Zij geven U de meest zekere geldbelegging. Inlichtingen ten kantoren voormeld en bij den heer A. A. MIJS, te Sommelsdijk. De Directeur, W. D. F. VAN DIJK. Met Dr. Ruppricht's en Dr. Hemmers geneeswijze is gedurende tal van jaren wonderveel succes bereikt Hoort het resultaat van Dordrecht en Rotterdam, waar onze spreekuren reeds gedurende vele jaren werden gehouden (voldoende voor één maand f 5,—) URINEONDERZOEK .11-, eiken DONDERDAG van HALF NEGEN tot HALF DRIE Aan ons Laboratorium is verbonden Dr. G. H. DUNNE» WOLD, Arts, Controleerend Geneesheer en Medisch Adviseur

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 5