nhïïA l Jansen iitiieisii Dames- en HinflerHleedino Leest de maas en scheidehode 0W,5jDD!He| Kerk en School. Vergaderingen. Burgerlijke Stand. Correspondentie. Gemengd Nieuws. Reclame-Mededeelingen. smaakt a/s room MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .73 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten eo* Leest de Advertentie van Catnpfen's Stoffeerderij Het voordseiigst Adres voor 40 cent per regel. Bil Apoth. to Drogittcn. tot het oude heidendom Hóe kan een christen zoo spreken Ds. Kersten laakt alles in de Christelijke regeering. Niets deugt er. Maar spr zal aantoonen, dat God ons Volk bijzonder beweldadigd heeft. Spr. noemt nog maar enkele dingen zooals, de houding van de Chr. Regee» ring in 1903 bij de spoorwegstaking, en de legerwet van Min. Colijn in 1912, waardoor het als middel in Gods Hand mogelijk was, dat wij onze neutraliteit in 1914 konden hand> haven en wij niet in den oorlogsellende werden ondergedompeld. Dan noemt spr. de kordate houding onzer Chr. Regeering in 1918 bij de Revolutiegreep van Troelstra en het laaatste niet het minst, de veiligstelling van den gulden door Colijn. Al deze dingen zijn een onberekenbare ze» gen geweest voor ons land en volk, wie weet wat er gebeurd zou zijn indien wij al dien tijd een linksche regeering gehad hadden Er is alleszins reden God te danken voorde groote zegen welke Hij ons in een Christe» lijke Regeering schonk. Maar Ds. Kersten kent niets van deze dank baarheid, hij miskent slechts. Hij zegt dat wij A R. onze vaderen onteeren door een samen» gaan met Rome Maar hoe dan met de Vader des Vaderlands die met Rome een bondge» nootschap aanging om den vijand van ons vaderlijk erfdeel te verdrijven? Ds. Kersten verwijt ons ook het gezantschap bij den Paus. Wonderlijk dat hij het nooit heeft gehad over het gezantschap van den den Paus in den Haag. Het is evenwel on» waar dat wij met het zenden van een gezant naar den Paus diens kerkelijke of wereldlijke, macht zouden erkennen. Wij zien er niets meer in dan een luisterpost, een politiek centrum, wat vooral in den oorlogstijd gewaardeerd werd, omdat r.ien vermoedde dat de Paus eenigen invloed kon uitoefenen voor den Vrede Spr. noemt nog verschillende andere grieven, weerlegt ze op goede gronden, en stelt de vraagwat moeten we doen zonder de Roomsche hulp op staatkundig gebied. Er is kans dat de Roomsche Partij wanneer wij weigeren met haar samen te gaan, naar hulp uit de linkerzijde uitziet en zou het onder een Roomsch»SociaIistisch Kabinet beter gaan Integendeel. De Socialisten hebben de Room» schen reeds nu beloofd dat zij geneigd zijn het processieverbod op te heffen. Neen zooals de A.R. doen is het de eenigste weg om iets te bereiken. Duidelijk toont spr. aan, dat de Eolitiek niets anders is dan het innemen van et standpunt: beter een half ei dan een Ie- dige dop. Ds. Kersten denkt er anders over en heeft liever de leege dop 1 Spr. wekt alle mannen en vrouwen op om te stemmen op de A.«R. lijst. Ds. Kersten heeft bezwaren tegen het stem» men der vrouwen. Maar ook dit bezwaar heeft geen grond in de H. Schrift. Spr. denkt hierbij aan zijn moeder die in den Heere ontslapen is. Het was nog lang voor dat het vrouwen, stemrecht bestond, 't Was in 1905 bij den val van het Kabinet Kuyper, zij volgde met belangstelling de politiek van den dag. Een kennis van haar laakte het, dat zij zich met de politiek inliet, doch wat antwoordde zij «Ditzou ik geen belangstellen in mijn land en volk, zou ik geen belangstellen in hetgeen mijn man en mijn kinderen aangaat?« Welnu het is thans een buitengewone tijd. De machten der Revolutie maken zich op om het heiligste ons te ontnemen. En Gods Woord zoowel als de geschiedenis leert ons dat in buitengewone tijden van de vrouwen ook buitengewoon werk verwacht wordt. De nood dwingt ons. Zooals de nood soms vrou. wen dwingt om mannenwerk te doen, zoo dwingt de geestelijke nood onzes volks dat zij op 1 Juli hun stem uitbrengen voor de handhaving der Christelijke grondslagen in ons volksleven. Met grooten klem wekt spr. zijn hoorders op om niet met man en macht, maar met man en vrouw te stemmen op No. 1 van lijst 27, den heer H. Colijn. Op deze rede, die met spanning was aan. gehoord, volgde applaus. Na enkele minuten pauze werd het woord gegeven aan den heer den Ouden die het woord voerde over ons stembus program, de punten betreffende het financieel beleid en de defensie. Spr. zet op klare wijze uiteen hoe penibel onze staatsfinanciën er voor stonden toen Minis, ter Colijn de portefeuille van de Geer over» nam. Er was een tekort van 130 millioen. Door ingrijpende maatregelen, uitstel van storting in het invaliditeitsfonds en bezuini. ging op alle departementen van besturen wist de heer Colijn de begrooting sluitend te krijgen. Spr. wijst op de economische en moreele waarde van dit werk. De S. D. A. P. stelt het nu wel voor alsof Colijn de groote slachter is geweest van den werkman en zijn stukken vleesch de monsters, oorlog en marine verwierp. Niets is echter minder waarJuist op oorlog en marine is de bezuiniging zoo scherp mogelijk toegepast, en bij alle maatregelen heeft min. Colijn den werkman zoo veel mogelijk ontzien. Anders is het met kleine Colijntje, Wibaut Socialise tisch wethouder in Amsterdam, die een winst van 9 millioen uit de gemeentebedrijven weet te halen, waaraan de arbeider evengoed be. taalt als de kapitalist, zoozeer zelfs dat hij al belasting begint te betalen wanneer hij 's morgens het kraantje van de waterleiding open draait totdat hij 's avonds het knipje van het licht uitdraait nadat hij zijn dagblad het Volk gelezen heeft. Vervolgens wijst spr. op de noodzake. lijkheid, dat wij ons leger en vloot behouden om onze neutraliteit te handhaven. Scherp belichtspr. de houding der sociaal' mocraten inzake de ontwapening, Thans stelt de S. D. A P. het voor alsof die A..R. zulke vechtjassen zijn, maar'vele cita. ten van socialistische voormannen bewijzen hoe de S. D. A P. nog voor enkele jaren de noodzakelijk van nationale bewapening bepleit, te. Gods Woord zelf eischt van ons dat wij het land dat Hij ons tot een erfdeel gaf verdedigen Men wijst wel eens op het 6e gebod: gij zult niet doodslaan, maar men denkt er niet aan dat de zegen door God in het houden van het 5de gebod Eert uw vader en moeder luidt opdat gij lang leeft in het land dat u de Heere uw God geeft. Ook denkt men er niet aan dat onze vijanden de tien geboden overtreden wanneer zij een ander land hegeeren en de Overheid geroepen is deze zonde te bestrijden. Talma zei eens in de Kamer »wanneer men mij mijn kind met geweld wil ontnemen, zou ik dat dan niet met geweld mogen verhinderen Spr. wekt tenslotte tie hoorders op de A..R partij te steunen, opdat deze partij in staat gesteld wordt het A.-R. beginsel in onze wet. geving door te voeren en een becht bolwerk te vormen tegen Ongeloof en Revolutie. De vergadering toonde door daverend applaus, haar instemming met deze met vuur en klem uitgesproken rede. Hoewel het rumoer dat een enkele maal van achteruit de zaal gehoord werd, de aanwezigheid van eenige socialisten verried, waagde zich niemand van hen met spr. te debatteeren. Mis. schien nog wel de verstandigste weg. In eigen pers en meetings de kiezers onjuiste voorstel, lingen te geven is altijd gemakkelijker, dan deze te verdedigen tegenover de r.aakte waar. heid van nuchtere cijfers en feiten 1 Ds. v. Montfrans sloot deze schoone verga, dering met dankzegging. Ten overstaan van Notaris van Buuren is ingezet het Café »Harmonie« a/d Langeweg door den heer J. Zaayer te Middelharnis op f 1.3700.— en een perceel bouwland in polder het Oudeland te Sommelsdijk door den heer W. Hagens te Dirksland op f 1140 per gemet of in geheel f 4286.— Vooral de vrouwen worden er bij deze nog eens aan herinnerd, dat het voor hen verplich= tend is, om zich a s. Woensdag bij het stem= bureau voor het uitbrengen van hun stem aan te melden. Bij niet nakoming dezer verplichting zonder geldige reden stelt men zich bloot aan vervolging. Tevens wordt nog in herinnering gebracht, dat niet anders dan met rood pot. lood mag worden gestemd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De collecte voor het blindengesticht Wolfheze heeft opgebracht f 32,30. Dinsdag 30 Juni a.s. des avonds 7 uur (O. T zal ook in deze gemeente gelegenheid bestaan om de radiorede van Minister Colijn te hooren in het het gebouw van B. van Rumpt alhier Na deze rede zal nog een opwekkend woord gesproken worden door den Heer Burgemees. ter en door den Heer Hogeweg, Hoofd der Bijz,. School alhier Kaarten verkrijgbaar bij L. Keijzer op Zater. dag 27 Juni des nam. van 5 tot 8 uur. De deuren worden geopend om 6,30 uur (O. T.) en gesloten 6,45 uur. Op de aanvraag van C. Sivius tot het verrichten van bakkersnachtarbeid zijn geen bezwaren ingekomen. DEN BOMMEL. De vrachtrijder J. B. reed met zijn geladen vrachtauto tegen een paal waardoor eenige materieele schade aan de auto veroorzaakt werd. OUDE TONGE. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht de som van f 17,47. De miliciens J. J. Nysse en J. C. Osseweijer zullen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Alhier zijn de eerste nieuwe aardappelen gerooid, het beschot viel mee, de smaak was slecht te noemen. Voor de A..R partij zal D.V. op Dins, dagavond 30 Juni des avonds om half 8 uur (n. tijd) in de Oude School optreden Ds. Sap van Gouda. Nadere gegevens zullen nog ver. strekt wordenZij, die belang stellen in het behoud der christelijke grondslagen in onze samenleving, houden dezen avond voor deze vergadering vrij. NIEUWE TONGE. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van ruim f 16. Uitslag van de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een Wijkgebouw alhier, door de Diaconie der Ned. Herv Kerk, alhier. (Architecten de Heeren Van Vliet en Van Bokkum te Rotterdam.) Timmerwerk. J. A. Rober, alhierf 6765 I. J. van den Broek, alhierf 6560 J. Holleman, alhierf 6433 I. Mosselman, alhierf 6335 Metselwerk. M. J. van Driel, alhierf 6205 Wed. G. J Noordijk, alhierf 6190 A. Mans, alhierf 5390 Schilderwerk. J. Holleman, alhierf 1549 L. Kareis Zoon, alhierf 1520 Smidswerk. Gebrs. Tieleman, alhierf 1720 M. Breur, alhierf 1275 Begrooting was f 12397. Het werk is niet gegund. Personen die examen moeten doen voor chauffeur bij het Vrijw. Landstorm, Korps Motordienst, worden er aan herinnerd, dat dit vóór 1 Juli a.s. moet geschieden, daar ze anders uitstel moeten aanvragen bij hun examenaf. nemer. Dienstplichtigen, die van de herhalings» oefeningen bij hun korps af willen zijn, dienen zich voor nadere inlichtingen te wenden tot den heer J. C. Nieuwenhuijzen, alhier. Belanghebbenden worden er wel attent op gemaakt, dat alhier een valsche rijksdaalder in omloop is. Wil men er niet de dupe van wor« den, dan is oppassen aangeraden. Het zoontje van dhr. J. C. H., alhier, kwam al spelende in een moddersloot terecht. Na eenige moeite werd het knaapje uit zijn benarden toestand gered. Met de schrik en een bemodderd pak liep het ongeluk af. DIRKSLAND. Besloot de Raad laatst het vermenigvuldigingscijfer der inkomstenbelas, ting te verlagen van 1.50 op 1 30. thans is nader besloten dit nog meer te laten dalen en te brengen op 1.20, alzoo een verlaging van 20 procent. Door de Bijz. Vrijw. Landstorm zal vanaf heden eiken Vrijdagavond, 8.30 uur (n.t.), schietoefeningen worden gehouden. HERKINGEN. Ter secretarie dezer ge» meente ligt een lijst ter inzage met de namen van hen die elders wonen doch alhier deze week die a s. is aan de stemming zullen deel» nemen. MELISSANT. Het woonhuis van de Wed M. Sarelse is afgemijnd door dhr. K. Neels voor de som van f 35.10. MFLISSANT.* Ook in deze gemeente heeft de heer R. A- den Ouden, adj =secr. van het C. C de kiezers voorgelicht omtrent het A.»R. stembusprogram en de politiek van den dag. De vergadering stond onder leiding van den heer J. H. Dijkers van Sommelsdijk, die de vergadering opende op de gebruikelijke wijze. Als uitgangspunt van zijn rede had spr. ge» nomen een zinsnede uit de motie welke door de A»R Kiesvereeniging alhier in 1922 was aangenomen en^waarjn gezegd werd dat wan» neer er geen verandering kwam, ons land fi< nancieel en moreel in een verwoest gebied zou herschapen worden. Inderdaad stond het er met den financieelen toestand niet mooi voor toen Colijn aan 't roer kwam Naast de hulpe Gods is het hem te danken dat onze gulden weer 100 centen waard is en ons land van den financieelen ondergang is gered. Dat zal den opstellers van^deze Melissantsche motie wel tot groote dankbaarheid stemmen. Vervolgens zet spr. op duidelijke wijze uit» een wat het voor ons volk, niet het minst ook op moreel en zedelijk terrein, zeggen wil dat wij voor de inflatie bewaard bleven. Na behandeling van het financieel beleid onzer regeering en een heldere uiteenzetting van de noodzakelijkheid dat ons volk in christelijke richting blijve geregeerd, verde» digde spr. het optreden van de A.»R. partij tegenover de aanvallen van Ds. Kersten. Ds. Kersten is jaren lang bezig de A »R. te be» strijden. Echter in de laatste weken zag de A »R. partij zich genoodzaakt zich tegenover de aanvallen van Ds. Kersten in pers en mee» ting te verdedigen. Na op duidelijke wijze te hebben aangetoond de onhoudbaarheid der politiek welke door Ds Kersten gevoerd wordt, door welke politiek het tegenovergestelde wordt bereikt van wat hij zelf wenscht, werd de gelegenheid open» gesteld tot debat Hiervan werd gebruikt ge» ma&fét door de H H J. Sieling (rechts platte» lander) en M. Struik (S G. P.). De heer Sieling die ongeveer een half uur aan het woord was gebruikte deze gelegenheid om de Christelijke Regeering zoo zwart moge» lijk af te schilderen. Deze Regeering is de schuld van al de ellende waarin ons land ver» keert. Christelijk is ze allerminst, want zij legt het er op toe het volk zoo ongelukkig moge» lijk te maken, ze steekt de boel in brand om later nog als redder te willen optreden. Het ligt niet in ons voornemen heel dit debat dat 3 uur duurde en tot 's nachts 1 uur aanhield hier weer te geven. Wij wijzen er slechts op dat het den heer den Ouden wat betreft den aard der tegen hem aangevoerde argumenten heel gemakkelijk gemaakt werd. Wij begrijpen niet hoe iemand die volslagen onkundig is met de nuchtere werkelijkheid vaip ons staatkundig leven, het wagen durft in <fen volle vergadering zijn po» litieke domheid op zoodanige wijze voor ieders oor tt demoi streeren, gelijk Sieling dit behaag» de toen. Het scheen wel dat hij zich uitputte om nu eens goed te doeD uitkomen hoe dom dat hij is wat betreft den gang van zaken in het politieke leven. Wat hij zoo nu en dan eens opving van den eerste de beste of las in het een of ander plattelanders blaadje scheen voor hem de hoogste politieke wijsheid te zijn. Zoo moesten wij van hem de enormiteit hooren, dat er aan het invaliditeits» en ouder» domsfonds 100 millioen per jaar werd weg» gesmeten terwijl dit cijfer inderdaad veermeer dan de helft minder is 1 Van de wet op de weelde belasting wist hij blijkbaar absoluut niets af, en toch kraamde hij er maar allerlei onzin over uit Op een kop koffie moest 2 cent belasting betaald worden, straks Ioopen alle menschen op bloote voeten wegens de dure belasting op schoenen en klompen 1 Hij scheen nog nooit gehoord te hebben dat ver teringen beneden 75 cent vrij zijn, en de weeldebelasting dus bedoeld het uitgaand publiek een kleine bijdrage te ontnemen voor de schatkist. Dat slechts de schoenen duurder dan f 15.— belast worden bleek hij nog nooit gehoord te hebben evenmin dat klompen geheel vrij zijn 1 Het toppunt van brutale domheid was echter toen hij beloofde dat er nu wel een rechtsche plattelander in de Kamer komen zout, omdat er maar één plattelanders lijst was en alle stemmen welke te veel op de linksche plattelanders waren uitgebracht ten goede moesten komen aan den Rechtschen plattelander. En toen de spr. dit ontkende en er op wees, dat er twee plattelanders lijsten waren en het dus zeer te betwijfelen was dat er twee van één lijst in de Kamer zouden komen, was zijn antwoord «Kerel, je weet er niets van 1« Wanneer de kiezer zijn stembiljet nagaat blijkt hem ras, dat de twee plattelanders lijsten vlak naast elkander staan, de één heeft als no. 1 de Boer en de tweede: Braatl Verder vulde S. zijn debat aan met platvloersche en grove anec» dotes a la Braat. De heer M. Struyk bracht het debat geluk» kig weer op wat hooger peil. Enkele ernstige grieven van Ds. Kersten werden door hem naar voren gebracht en door den heer den Ouden op afdoende wijze weerlegd. Natuurlijk hadden de debaters nog meer bezwaren op hun hart, doch daar het inmid» dels over één uur geraakte, meende de Voor» zitter de vergadering thans te moeten sluiten. Uit ditzelfde blad blijkt, dat de heer Struyk zich beklaagt over het gesmoord debat en A.«R. oproept om het voor de verkie» zing het debat in een vergadering te M. voort te zetten. Het is niet mooi van dhr. Struyk te spreken van een gesmoord debat. Ds. Kersten geeft nog geen gelegenheid tot het stellen van vragen, doch snijdt iedere verdediging of aan» val af door zijn redevoeringen direct te sluiten met gebed. De heer den Ouden geeft echter een uur voor debat en wanneer de debatters nog langer tijd noodig hadden gehad voor het aanvoeren van allerlei zaken, waaronder er vele waren, die absoluut buiten spr.'s betoog omgingen, dan klaagt men over een gesmoord debat. Is dit een ridderlijke wijze van bestrij» ding STELLENDAM. Tegen S. K., autover» huurder te Nieuwe Tonge, is proces»verbaal opgemaakt wegens 't rijden zonder voorzien te zijn van een nummerbewijs^ De blazersschuit S. L. 38 is door onder» handsche verkoop overgegaan in eigendom van J. Roon alhier. De 16»jarige dochter van Dr. P. J. Mul» der alhier is Maandag 1.1. in Eudokia te Rot» terdam opgenomen tot 't ondergaan van een operatie. F. van Es Pz. alhier heeft vrijwillig dienst genomen bij de Infanterie, ten einde alzoo zijn andere broeders recht op vrijstelling we» gens broederdienst te verschaffen. Voor de A. R. Kiesvereen. alhier, trad in een goed bezochte vergadering op Ds. Kraaij Ned. Herv. predikant te Staphorst. Met ernst en klem wees spreker op den geestelijken nood van onzen tijd en op de verdienste van een rechtsch ministerie, niet alleen door zijn posi» tieven arbeid, doch ook door het behoudend element dat zij in onze wetgeving bewaarde. Zullen wij bewaard blijven voor de onheilen van een Revolutionair kabinet, dan zullen wij als middel in Gods Hand met eensgezind» heid moeten optreden. Het is niet alleen Her» vormd en daarom Anti»Rev., doch onverschil» lig van welke kerkelijke richting men is, blijft het onze roeping ons te scharen onder het vaandel der A »R. partij. 't Was voor de A.=Rev. te Stellendam een goede avond. GOEDEREEDE. Voor de herhalingsoefe» ningen bij het Reg. Genie, legerplaats Zeist, is opgeroepen J. de Ronde, lichting 1919, van 10-27 Aug. e.k. In het tijdvak van 28 Sept.-4 Oct. zal een collecte worden gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis. OUDDORP. Deze week zijn. hier drie portemonnaie's verloren en ook alweder te» ruggevonden, dank zij de bekendmaking door den omroeper en voor het raam van den boekhandel de Mooij. Wie het aangaat, lette er opl Zoowel binnen de kom der gemeente als er buiten is het verboden op wegen en straten,paarden of ander vee te geleiden, door een geleider, die op een rijwiel zit. Met 1 Juli treedt de nieuwe tariefwet in werking. Houders van motorrijtuigen en mo» torrijwielen, die in het bezit zijn van een nationaliteitsbewijs, dienen dit bewijs in te leveren bij den heer Rijksontvanger, die dan een nieuw formulier er voor in de plaats afgeeft. Tegen T. B uit Kloosterburen is proces» verbaal opgemaakt wegens het venten langs de huizen zonder vergunning en tegen F. v. d. K. wegens het rijden zonder licht. Een stuk bouwland aan den Nieuwen weg, groot 1 gemet 148 roeden, is bij pu» blieke verkooping afgemijnd voor f 2980.—, door den heer M. Tanis Cz Voor herhalingsoefeningen worden onder de wapenen geroepen op 10 Augustus Cor» nelis van Splunder, Willem Breen en Pieter Spuijbroekop 3 Sept. Jacob Mastenbroek; op 10 Sept. Martinus Tanis, Willem Hamee» teman, Jacob Pikaart, Jan Vlietland en Klaas van Dam. Hier ter plaatse bestaan plannen om te komen tot de oprichting van een gymnastiek» vereeniging. Wij herinneren bij dezen aan de verga» ring der Anti»Rev. Kiesver. in de Oude School, Dinsdag 30 Juni te 8 uur (N. T.) Rede Colijn per radio Spreker Ds. v. Grieken, Herv pred. te Rotterdam. Zie aanplakbord. f Het loopen of zich begeven op het terrein achter de Chr. School, is ten strengste verboden. De waarschuwingsborden zijn reeds geplaatst. f Te dezer plaatse zijn reeds flinke par» tijen sjalotten afgekocht met levering a.s. campagne. Naar men ons bericht is de prijs 7'/2 cent per kilo. f Voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zal het stembureau alsmede die der hulpbereaux geopend zijn van 's morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Dit is op 1 Juli a.s. f Deze week is in den Oostdijk de jaar» lijksche schouwing geschied door het snoeien van boomen en heggen langs de wegen. f Eenige arbeiders (naar men zegt zeven in getal) hebben een bekeuring opgeloopen in den «Eendrachtpolder te Stellendam, we» gens het loopen op eens andermans dreef. TINTE. Voor de examencommissie van het Centraal Bureau»Instituut Pont werden in Den Haag door Jonghr. W. P. Krijnen, alhier, jongste bediende op het kantoor der N. V. Houthandel te Brielle, vaardigheids» proeven gegeven in machineschrijven. Dien» tengevolge werd hem door de examen»comissie het Diploma uitgereikt. Bij den landbouwer J. alhier werd een beele kolonie bunzings ontdekt. Onderschei» dene omwonende kippenhouders ondervon» den daarvan de nadeelige gevolgen Vele kui» kentjes werden vermist. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 28 Juni 1925. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6,30 uur Ds. v. Montfrans. (Voorb. H. A) Middelharnis, v.m. 10 en 's av. 6.30 uur Ds. den Oudsten (Coll.) Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Polhuijs. Den Bommel, v.m. Ds. v. Montfrans v. S.dijk. Langstraat, v.m. 9 en nam. 2 uur (o.t.) dhr. Vetter. Oude Tonge, 's av. 6 uur Ds. Bax. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. P. Kruijt. Herkingen, n.m. Ds. den Oudsten v. M.harnis. Melissant, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Baarslag. Goedereede, v.m. Ds. de Gidts (Doop). Ouddorp, v.m leesdienst en n m. Ds. de Gidts van Goedereede (Coll. Chr. Sch.) GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en n.m. 6,30 uur Ds. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m en 's av. Ds. Schaafsma. Stellendam, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. van Lummel van Zuidland. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Herkingen, v.m., n.m. en 'sav. leesdienst. Van de overige gemeenten geen opgaaf. OUDDORP. Naar wij vernemen worden er geen godsdientoefeningen in de kerk of pastorie der Doopsgez. Gemeente gehouden. De heer J. haafkens, thans hoofd eener Chr. School te Huizen, bij zijn oud»leerlingenen vrienden alhier welbekend, hoopt op 1 Juli den dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden te Ouddorp aan de Chr. School zijn onder» wijzers»loopbaan begon. HERKINGEN. De tot den Dienst des Woords toegelaten Heer Lamain zal D. V. een der eerstkomende Zondagen alhier voor de Geref. Gemeente optreden. DEN BOMMEL. Maandag 29 luni a.s. des avonds half zeven hoopt voor de Anti=Rev. Kiesvereeniging op te treden Ds. Sap van Gouda, tot het houden van een politieke rede, in de Bijz. School. OUDDORP.f Algemeene Ledenvergadering der «Boeren» vereeniging« op Zaterdag 27 Juni 192S 's avonds ten 7 ure, Zomertijd, bij Spee. Agenda 1. Bestelling van mais, kolen, poters, kla» verruiters en schilfers. 2. Betaling m -.is, chilisalpeter, schilfers, erwten en diermeel. SOMMELSDIJK. Geboren Gil i ia, d. v. Leendert van der Waal en Gilzia Dubbeld. A. R Paterson N. J. N. A. Uw abonne» mentsgeld tot 1 Juli 1926 in dank ontvangen. De Administratie. [P. J. D. Wegens Uw late inzending en plaatsgebrek moet Uw stukje tot de volgende week overstaan. Red.] Vliegtuig verongeluktde vier inzittenden omgekomen. Het vliegtuig H. N. A. B. M. van de Ko< ninklijke Luchtvaartmaatschappij, bestuurder H. Klunder, is gisteren, op weg van Rotter» dam naar Parijs, met aan boord de heeren jhr. mr. L. P. A. v. d. Brandeler uit Domburg, J. T. J. Labouchère uit Vogelenzang, en H, Groginsky, uit New York, bij Landrecies, aan de Belgisch«Fransche grens, boven het woud van Mormal, verongelukt. Alle inzittenden zijn omgekomen. Nadere bijzonderheden ont» braken gisteravond nog. De vertegenwoordigers der K. L. M. terstond naar Landrecies vertrokken. Uit Bergen (België) wordt gemeld Het ongeval met het vliegtuig van de K. L. M. heeft tegen 12 uur plaats gehad op een af» stand van plm. 5 K M. van Landrecies. Het vliegtuig was op een hoogte van ongeveer 300 M.eenige personen, die op het land werkten, zagen het met den neus naar beneden omlaag storten. Men heeft dadelijk een onderzoek in» gesteld, dat eerst tegen half vier tot een re» sultaat heeft geleid. Men heeft toen vastge» steld dat er, met den bestuurder, vier men» schen in het vliegtuig hadden gezeten. Alle vier waren dood. (Volgens de namen, hier» boven gemeldvolgens dit bericht woonde de heer Labouchèie te Parijs.) De politie is gewaarschuwd. Havas meldt nog dat alle boomen ter plaatse waar het toestel is neergekomen zijn afgekapt. De motoren van het vliegtuig (dat volkomen vernield is) zijn diep in den grond gedrongen. De poststukken zijn in ontvangst genomen door den postdirecteur te Landrecies en 1% parket van Avesnes. J Nader wordt gemeld Het toestel waarmee het ongeluk gebeurd is, is gisterochtend op den gewonen tijd in goeden staat uit Sch phol vertrokken. De weer» berichten in Waalhaven waren goed bij hel vertrek om 10 uur. Geen der deskundigen hier kan zelfs bij benadering veronderstellen hoe het ongeluk gebeurd kan zijn. Zooals bekend is, wordt elk toestel dat vertrekt nauw» keurig gecontroleerd. Het ongeluk moet oms teeks 12 uur ge» beurd zijn. Toen het toestel, de F III, om 1 uur nog niet te Parijs gelan was is men van» daar uit gaan informeeren, waarbij bleek dat Brussel op den normalen tijd was gepasseerd. Men is toen verder gaan zoeken tot de afge» legen plaats des onheils was gevonden. De slechte verbindingen van de plek waar het ongeluk plaats had verklaard dat het be» richt hier zoo laat is ontvangen. Zoodra de K. L. M. bericht kreeg heeft zij den technischen leider uit Rotterdam, den agent uit Parijs en een rechtskundig adviseur van het hoofdkantoor naar de plaats van hel ongeval gezonden om een onderzoek in ie stellen en het vervoer der verongelukten te regelen. De bestuurder, H. Klunder, is 32 jaar oud en ruim een jaar in dienst bij de K. L. M» Hij stond reeds voor hij bij de K. L. M. i? dienst trad bekend als een secuur en rustig werkende piloot. Klunder was gehuwd en had een kind. Jhr. van den Brandeler was ambte» naar van het openbaar ministerie te Middel' burg. Hij was gehuwd en had drie kinderen. De heer Labouchère was ongehuwd. De Ame» rikaan was afkomstig uit Brooklijn en *as voor zaken op reis. Moordaanslag. Toen in den nacht van Z»' terdag op Zondag, omstreeks half 2 de koop' man Steven Blankespoor in zijn kosthuis bij A. v. E. aan de Renswoudscheweg, nabij Vee' nendaal, met zijn rijwiel thuis kwam, hoorde hij, naar de »Tel.« meldt, in de verte een gepraat over moordplannen op hem. Hij g,n daarop naar zijn buurman die op eenigen at' stand woont en verbleef daar tot ongeveer uur en fietste toen weer in de richting van zijn kosthuis. Spoedig zag hij echter twee mannen op den weg staan, namelijk zyn kostbaas, die een geweer droeg, en een zeko ren V. v Ziende dat de kostbaas het geweer aan overgaf, draaide hij zijn rijwiel om en vluchtte naar zijn buurman terug, een eind achtervolgt

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4