Wat wij willen. Kerk en School. Officieel Gedeelte. Binnenland. VARIA. Reclame-ft/lededeelingen. Wij willen naar eisch van ons Christelijk beginsel vrijheid om voort te bouwen op de Christelijke grond» slagen van ons volksleven, die wij willen handhaven en wij wenschen, dat in onze wetgeving en in ons bestuur het Christelijk karakter van ons volk niet zal worden verloo» chend, m.a.w. dat ons recht en ons oordeel over goed en kwaad, dat ons begrip van schuld en straf, dat ons inzicht in het huwelijk en het gezin niet los gemaakt worden van zijn Goddelijken oorsprong en van de Goddelijke wet. IDENBURG. Aan J. van Zanten is vergunning verleend tot het plaatsen van een benzinemotor in zijn werkplaats kad. sectie B 2225. Onze dorpsgenoot de heer H. de Waard is met ingang van 15 Juni benoemd tot agent van politie te Utrecht. De heer H. Born is geslaagd voor het examen boekhouder voor de vereeniging van jeeraren. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 272 H.L. aardap» pelen. Bij publicatie wordt bekend gemaakt dat voor of op 16 Juni a.s., des v.m. 11 uur (n. t inschrijvingsbiljetten bij den Burgemeester worden ingewacht voor het lossen van 101.000 straatsteenen en tevens voor het verrijden van die steenen en 150 M3 plaatzand naar den onderberm Oostdijk. OUDE TONGE. J. K. had het ongeluk met de fiets door een ruit te vallen zoodat zij haar hand inwen» dig kneusde. F. Osseweijer heeft onderhands een partij huizen aangekocht van den heer P. C. van Dongen. NIEUWE TONGE. Door den Raad dezer gemeente is besloten tot het aanschaffen van een begraaftoestel voor het automatisch laten zakken v. lijkkisten. Genoemd toestel zal wor» den geleverd door de N. V. Sanders IJzergie» terijen te Enschede en zal binnenkort arrivee» ren. Onze dorpsgenooten J. Hanenberg en zijn echtgenoote C. v. d. Ouden, vertrekken a.s. week naar Noord.Amerika. Winkeliers, die in het bezit zijn van een tabaksvergunning zullen hun verschuldigde accijns vóór of op 15 Juni a.s. moeten voldoen ten kantore van den Rijksontvanger te Oude Tonge. Door het gemeentebestuur is aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, alhier, vergun» ning verleend tot het bouwen van een Wijkge» bouw met garage aan het Korteweegje, alhier. Wegens afwezigheid van den gemeente» veldwachter is tot en met 16 Juni a.s. aange» wezen de Rijksveldwa hter J. van Helden. De Burgemeester dezer gemeente is voor belanghebbenden te spreken des v.m. van 10 —12 uur (oude tijd). Zaterdag 6 Juni hield de P. V. «De Gevleugelde Bode® een vlucht van Chantilly, afstand 306.219 K.M. Wegens het zeer warme weer werden er Zaterdag slechts twee duiven geconstateerd en welP. A. Koster 1, G. Knöps 2, terwijl Zondagmorgen van de heeren S. J. Nagtegaal en J. Drooger een duif arriveerde, welke Zaterdagmiddag 2.30 te Dreischor op» gevangen was wegens buitengewone afmatting en Zondagmorgen weder in vrijheid was ge» steld, vclgens een tusschen de concoursring zittend briefje. Dat ieder zoo handele met opgevangen duiven. DIRKSLAND. Gevonden voorwerpen een heerenhorloge, inlichtingen ter gemeente» secretarie. Het inschrijvings» en het alphabetisch register der lichting 1926 zal van 10 tot en met 19 Juni a.s. ter secretarie voor belang» hebbenden ter inzage liggen. Voor de stichting van alleenstaande blin» den te Wolphezen zal een buscollecte langs de huizen der ingezetenen worden gehouden. HERRINGEN. Met den aardbeienpluk is deze week alhier een aanvang genomen. Zij worden van hier uit door geheel Flakkee te koop aangeboden. MELISSANT. Van den landbouwer B. Troost stierf de vorige week een werkpaard. Verzekering dekt de schade. GOEDEREEDE. Aan de bakkers C. Flo» hi], A. v. Waarde en J. Everders is voorden tijd van 3 jaren verlof voor nachtarbeid ver» leend. De vorige week zijn de laatste oude aardappelen vervoerd plm. 130 mud. Woensdag 10 Juni des voorm. van 9—12 uur zal den Ontvanger der directe Belastingen en accijnzen zitting houden. Door enkele ingezetenen worden al nieuwe aardappelen gegeten. De uitkomst is niet over» vloedig doch ze zijn goed van smaak. OUDDORP. Men vertelt ons daar zoo even, dat de heer Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer, voor de AntisRev. Partij in den loop der maand, denkelijk Vrijdag 25 Juni, voor de kiezers zal optreden. Nadere aandui» ding zal wel volgen. Ter gemeente«Secretarie zijn 17 aanvragen ingediend voor vrijstelling van den dienst» plicht, wegens broederdienst. Wij weten hier zeer weinig van den «nieuwen tijd.« De secretarie en het postkan» toor zijn op de officiëele uren open de Chr. School volgt den zonnetijd, evenals de kerken en alle ambachtslui en veldarbeiders. De school» tijden op de Openb. School zijn van half negen tot half twaalf en van 2 tot 4 uur torentijd. Wie met de tram mee wil, dient er een uur eer te wezen en is dan ook een uur eer thuis. Van den landbouwer P. Westhoeve is een best paard in eens dood gebleven. Vele gewassen verlangen hard naar regen de paardeooonen en het vlas, kort van stengel, bloeien reeds. De Heinrich's boonen, die in groote hoeveelheid zijn gelegd, treffen best weder. f De collecte voor den gewapenden dienst zal hier op 18 Juni a.s. gehouden worden. f Op 13 Juni a.s. zal hier de jaarlijksche verkooping van klavergewassen in het logement A'c-^riek worden gehouden. f De arbeider W. van Spl., die uit het lai-d hutsw.ia' t* keerde, geraakte met zijn fiets in de sloot. Druipnat kon hij huiswaarts keeren HELLE VOETSLUIS. Onze vroegere plaatsgenoot dhr. J. C. v. d. Does, thans te Amsterdam, promoveerde Woensdag aan de Universiteit te Amsterdam tot Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op een proefschrift «Bijdrage tot de geschiedenis der wording van de Antirevolutionaire of Christelijk Histori» sche Staatspartij®. Dit is een boekdeel van 384 bladzijden. Donderdagavond zal in de Marine.Can» tine optreden Ds. N. Bijdemast, Chr. Geref. pred. te Delfshaven. Aanvang 8 uur NIEUW.HELVOET. De dames J. Rijp» stra en A. Rijpstra slaagden dezer dagen voor het 2e gedeelte van het examen voor ver» pleegster op de stichting «Bloemendaal® te Loosduinen. SOMMELSDIJK.** De WelEerw. Heer Ds. G. van Montfrans van hier heeft voor de toe» zegging van beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Ontwedde (Gron.) bedankt. Nadat zijn Eerwaarde dit na de predikatie op Zondagavond j 1. bekend had gemaakt, werd de geliefde en geachte leeraar door de gemeente staande toegezongen het 3e of laatste vers van Psalm 122. Zondag 31 Mei werd in de Herv. kerk alhier een gift van f 10 voor de kerk en op Zondag 7 Juni een van f 20 voor de kerk en f 20 voor de armen gecollecteerd. A.s. Zondag 14 Juni zal zoowel in de morgen als avondgodsdienstoefening eene col» lecte worden gehouden voor de zending. DEN BOMMEL. De vacaturebeurt in de N. H. Kerk zal Zondag a.s. vervuld worden door Ds. Bax van Oude Tonge des nam. 2 uur. OOLTGENSPLAAT. Wegens het vervullen van een vacaturebeurt te Herkingen hoopt Ds. Japchen a.s. Zondag alleen des voormiddags voor te gaan. Na Zondagmorgen bevestigd te zijn door Ds. Japchen van Hei en Boeicoop naar aan» leiding van Jacobus 1 vers 21, deed Ds. Jap» chen overgekomen van Haamstede des nam. intree naar aanleiding van 1 Samuel 12 vers 22 en 23. Het groote kerkgebouw was beide malen geheel gevuld. Aan het einde werd Zijn Eerwaarde toe gesproken door Ds. Pol» huys consulent, dhr. Vetter Godsdienstonder» wijzer te Langstraat, waarna de nieuwe Leeraar de zegenbede vervat in Psalm 134 werd toe» gezongen. Ook door de Edelachtbare heer W. J. Donkersloot Burgemeester deze gemeente werd zijn Eerwaarde toegesproken, zichtbaar aangedaan werden de sprekers dank gebracht voor de gevoelvolle woorden tot hem gericht, na het uitspreken van een dankgebed ging de schare uiteen. NIEUWE TONGE. Aanstaande Zondag» avond zal in de Ned. Herv. Kerk, alhier, de bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders moeten zich aanmelden in de consistoriekamer der kerk a.s. Vrijdagavond van 6,30—7,30 uur. Dhr. A. v. d. Berg te Oude Tonge heeft zijn benoeming tot tijd. onderwijzer aan de O. L. School aangenomen. HERKINGEN. Zondag a.s. 14 Juni hoopt alhier in de Ned. Herv. Kerk des nam. 2 uur op te treden Ds. Japchen uit Ooltgensplaat. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk is ten bate der Kerkvoogdij gecollecteerd een bankbiljet van f 10,— De collecte in de Ned. Herv. Kerk op Pinksteren ten bate der Zending gehouden bracht ruim f 44,— op. GOEDEREEDE. Vanwege de afwezigheid van den predikant zal Zondag 14 Juni des voorm. optreden Ds. K. v. As te Dirksland. OUDDORP. Het is aan den kerkeraad der Herv. Gem. gelukt, zijn wensch vervuld te zien, dat in de vacatuie=beurten alhier meer» dere malen predikanten optreden van verder gelegen dorpen uit Flakkee. A.s. Zondag des nam. hoopt te komen Ds. den Oudsten van Middelharnis. In beide beurten dien dag wordt extra gecollecteerd voor het bouwfonds. Ter verbetering van een vroeger bericht en met dankbaarheid berichten wij, dat de collecte voor den Ger. Zend. Bond op Pink» steren heeft opgebracht 149 gulden en enkele centen. De eerste bladzijde van het Zendings» nummer van den G.Z.B. van de maand Juni geeft te zien de portretten van het echtpaar Tanis, die in April naar de Toradja's van Midden»Celebes vertrokken. Naar de School met den Bijbel. III Naar welke school uwe kinderen zullen gaan, moet gij, ouders, weten en bepalen. Uwe kinderen zijn u van God gegeven, opdat gij ze zoudt opvoeden. Gij moet zorgen, dat ze klaar komen voor het practische leven. Gij moet ze ook leeren wandelen op den weg naar den hemel. Zijn er in de plaats uwer inwoning een Openbare School en een School met den Bijbel, dan moet gij wel bewust en vrij kie» zen, en bepalen in welke school uw kinderen zullen worden onderwezen en opgevoedin de school, waar de Bijbel het kompas is, of in de school zonder kompas. Gij moet het zeggen, ouders 1 Anderen zullen er wel met u over willen spreken. Dat kan geen kwaad, als gij u maar niet laat dwingen. Uw persoonlijke vrijheid moet gij u door niets en niemand laten ont» nemen. De vriendelijke, sympathieke onder» wijzer van de Openbare School zal u wel zoeken duidelijk te maken, dat gij die school niet moogt helpen afbreken, omdat gij daar» door de éénheid van uw volk aanrandt, on» verdraagzaamheid kweekt, enz. Gij hebt alleen te luisteren naar wat God u in den Bijbel leert als uw roeping»uwe kinderen op te voeden in de vreeze en de vermaning des Heeren«. Als uw geweten u daarheen wijst, moet gij de School met den Bijbel kiezen voor uw kinderen. Als gij zoo naar uw ge» weten handelt, doet gij als vrije menschen. Er zullen er tot u komen, om u met goeden raad te dienen, en het u uit Gods Woord duidelijk te maken, dat gij uw kinderen in den heiligen Doop reeds gebracht hebt tot den Heere Jezus, en dat gij ze nu ook, wat de school betreft, bij Hem moet laten. Dat is een goede raad. Die raad wordt u gegeven door menschen, die het goed met u meenen. Maar gij moet zelf beslissen. Het moet uw overtuiging zijn, uw geweten moet met dien goeden raad accoord gaan het moet u zijn, alsof de Heere Jezus zelf het tot u zeide, en gij Hem gehoorzaam wilt zijn. Als gij dan besluit, uwe kinderen te zenden naar de School met den Bijbel, handelt gij als vrije menschen, menschen van overtuiging. Bij de bepaling, op welke school gij uw kinderen doen zult, gelden, zooals men da noemt, «paedagogische motieven®. Dat wil zeggen, dat gij het goed voor uw aandacht zult houden, dat uw kinderen niet alleen on» derwezen, maar ook opgevoed zullen worden. De opvoeding is van zoo groote beteekenis. Al zou het eens mogelijk zijn, dat het onder» wijs in lezen, schrijven, rekenen, enz. in de Openbare School hetzelfde ware als in de School met den Bijbel, de opvoeding is zoo geheel anders Ook bij het onderwijs, maar vooral bij de opvoeding moet gerekend wor» den met de verhouding van uw kinderen tot God en Zijn heilig Woord. Dat mag niet en kan niet en gebeurt niet in de Openbare School. Dat mag en kan en moet en gebeurt ook in de School met den Bijbel. Dus daar moeten uwe kinderen zijn. Als goede ouders hebt gij de toekomst van uw kinderen op het oog. Hun toekomst, dat is dit en het toekomende leven. Wie alleen met dit leven rekent, zal misschien met de Openbare School vrede kunnen hebben. Maar gij rekent met het geheele leven dat eindigt niet met den dood daarmee rekenend, zendt gij uwe kinderen daar waar naar Gods Woord wordt onderwezen, d.i. naar de School met den Bijbel. I^Als ouders hebt gij het recht en den plicht» 40 cent per regel. 'iinen en DtuKioopen der Huid, Doorzitten bij Wielrijders, verzacht en geneest men met py^Q^ Bij ApotH.en Drogisten om toe te zien op de school waar uw kinde, ren worden gevormd. Dat zult gij alleen kun» nen doen, als gij u voegt bij de vereeniging, die de school met den Bijbel onderhoudt. Daar kunt gij uw invloed laten gelden. Gij doet mee aan de verkiezing van het Bestuur, dat de onderwijzers benoemt, op hun onder» wijs lef, en zorgt dat alles gaat naar den eisch van Gods Woord. Dat Bestuur denkt over de zaken van uw kind, zooals gij. Het zorgt, dat er onderwijzers komen naar uw wensch. Van die ouder rechten en »plichten kan bij het Openbaar Onderwijs niets komen. Daar treedt de «gemeenschap® in uw plaats. Het Gemeentebestuur staat daar over de school, en is bij het besturen der school gebonden aan de wet, die den Heere Jezus en den Bijbel buiten de school sluit. Als uw kinderen in school zijn, moet gij als ouders, aan uw kinderen denkend, voor hen kunnen biddenbidden ook voor de onderwijzers en de onderwijzeressen bidden voor heel de school. Zou dat gaan, als gij weet, dat er in de school niet gebeden wordt Dat weet gij zelf wel. In de school met den Bijbel wordt gebeden. Daarmede kan uw ge» bed in huis, onder uw werk of waar ook samengaan. Daarom, uw kinderen naar de School met den Bijbel. Begint maar vroeg met de goede keuze voor uwe kleinen. Wilt gij ze naar een Bewaarschool doen, gij moet dat weten, maar dan naar een, waar Gods Woord in eere is. Dan blijven uw kinderen, als zij naar de gewone lagere school met den Bijbel gaan, in dezelfde levens» sfeer. Liever niet naar een Bewaarschool, dan naar een waar een andere geest is dan bij u thuis. Hebt als ouders de school, waar uw kin» deren gevormd worden, lief. Bidt voor haar, strijdt voor haar, als gij daartoe geroepen wordt. Gebruikt in dien strijd eerlijke, heilige wapenen. Offert ook voor haar, opdat zij nog beter aan haar doel, immers ook aan uw be» geerten moge beantwoorden, namelijk, uwe kinderen te vormen tot menschen Gods, tot alle goed werk bekwamelijk toegerust. Geeft u zeiven en uwe kinderen aan DE SCHOOL MET DEN BIJBEL. Zomerconfereniies 1925 van den Zendingsstudie»raad. Evenals verleden jaar zullen deze in de drie eerste weken van Augustus worden gehouden en wel D V. van 3—8,10—15, 17—22 Augustus. Omtrent het voorloopig programma kan het volgende worden medegedeeld Eerste week, (3—8 Augustus)Voorzitter Ds. Krtiger (secundus Ds. Pol) vice»voorzitter Dr. Kaajan Openingsrede Ds. Beukenhorst Bijbelbesprekingen Ds. Wiersinga (Wormer). Cursussen 1. Miss. Insp. Schlunk (in het Duitsch) «Blicke in die innren Schwierigkeiten der Missionsarbeit (le Heidenpredigt2e Tauf» unterricht3e Gemeinde.aufbau 4e Kirchen» gründung)®. 2. Oud.Gouverneur G. J. Staal over Suri» name. 3. Ds. D. K. Wielenga (Ijlst) over Soemba. Studiegroepen a) Islam en Christendom® door Ir. Dr. van Beusekom (den Haag)b) »Nieuw»Guinea« door den Heer H. Kinkhorst (Utrecht). Referenten De Heer P. Bergmeijer, oud»lid van den Volksraad van Ned. Indië over «Sociale vraag» stukken in Indië; Ds. J. C. Aalders, Geref Pred van Batavia over «De waarde van Wes» tersch Cristendom in onze Oost«de Heer J. van Keulen, Geref. Kweekschool over «Onderwijzersopleiding en Zending«Ds. H. C. de Groot (Angerlo) over «Ons winterwerk« de Heer A. Iemhoff over zijn arbeid als direc» feur van de opvoedingsgestichten te Hoen» derloo. Verder hoopt Zr. Schoch in ons midden te te zijn, terwijl Ds. Vriezen (Tubbergen) op een middag zal vertellen van zijn reis naar Palestina. Tweede week, (10—15 Augustus), Voorzitter Dr. Brouwer, Zendingsdirector Oegstgeest vice=voorzitterDs. Kluin (Angeren) Ope» ningsredeDr. Dokkema, Rector der Zen» dingsschool te Oegstgeest over «Karakter en Taak der Nederl. Zending«Bijbelbesprekin» gen Ds. Briët (Utrecht). Cursussen 1. Miss. inspect. Schlunk (in het Duitsch) «Das Werhaltnis van Mission und Kultur (le Grundsëtzliches Verhëltnis zur Sul.arbeit 2e Mission und geistige Kultur3e Mission und sittliche Kultur4e Mission und asthe» tische Kultur)« 2. Ds. Kluin «Het Geestesleven der Natuur» volken 3. Ed. Müller, oud»Zendeling van de Rijnsche Zending (in het Hollandsch) «De Zending in de Bataklanden (le Land en Volk 2e Religie 3e De Zending en hare resultaten tot 1914; 4e De nieuwe tijd en zijn invloed op de Ba» taksche Kerk)®. Studiegroepen a)«Midden»Java« door den Heer H. A. C. Hildering (Amsterdam) b) »West»Java« door ReferentenBr. H. Bielke over «Verge» zichten of luchtkasteelen (Een blik in de toe» komst van Suriname) Waarschijnlijk Dr. G. Royer, vroeger te Modjowarno en br. O. E. van der Brug van West»Java de Heer J. v. Keulen, Geref. Kweekskhool over «Onder» wijzersopleiding en Zending« Dr. K J. Brou» wer (Oegstgeest) over «Ons winterwerk« Ds. C. A. van der Brugghen over «Mathilde Wrede en haar arbeid in de gevangenissen. Derde week, (17—22 Augustus), Voorzitter Dr. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam vice»voorzitter Ds. de Jong (Amsterdam) Openingsrede Ds. Rauws, Zendingsdirector Oegstgeest over «Karakter en Taak der Nederl. Zending« Bijbelbesprekingen Ds. Ferguson, oud»Zendeling (thans Durgerdam). Cursussen 1. Miss. Dir. E. Kriele uit Barmen (in het Duitsch) over «Eine werdende Volkskirche im Heidenland (Batakland auf Sumatra), (le Der Schanplatz und Seine aussern und inneren Wandlungen wahrend den letzten 15 Jahren 2e Die Einwerkung dieser Wandlungen auf die Gestaltung der Missionsarbeit3e Die Mitwirkung der Eingeborenen beim Aufbau ihrer Kirche4e Die beginnende Selbsttatig» keid der Batakschen Kirche)® 2. Br. F. J. F. van Hasselt van Nieuw Gui» nee over «Nieuw»Guinee« 3. Br. H. D. Voortman van West»Java over «West»Java«. Studiegroepen a) «Het Geestesleven der Natuurvolken door Jonkvr. H. B. de la Bassecour Caan b) «Posso» door Mej H. M. M. Wiersinga (Nijmegen). Referenten Ds. Rauws, Zendindgsdirector over «Het Opium»vraagstuk«Ds. C. Fergu» son «Zendeling en Indonesiër«Ds. Gram» berg Ev. Luth. Pred Zwolle «Amerikaansche Reisindrukken®de Heer J. van Keulen, Geref. Kweekschool Hilversum of den Heer H. A. van den Hoven van Genderen, Voor» zitter van de onderwijzers»Zendingscommissie «Onderwijzersopleiding en Zending«Ds. Rijnders, Zendingsdirector over «Ons winter» werk«ook hopen wij Mevrouw Hofman in ons midden te hebben. Eveneens op een der conferenties br. Eggynk (Java»Comité), br. H. v. d. Klift (N. Z. V.), Dr. H. van der \een van Rante Pao (Zuid» Selebes), afgevaardigde van het Ned. Bijbel» genootschapDr. L. W. Vogelezang, Genees» heer.Directeur van het Hospitaal te Poerbo» linggo, Zendeling H. Kabelitz van Kalitjeret (Java) van de Salatiga»Zending en br. H. J. Wesseldijk, die weer na een langen verloftijd in September naar Posso mag terugkeeren oud»Zendeling Ellen (Halmahera). De uitgaande Zendingsarbeiders hopen allen in Lunteren tegenwoordig te zijn. Programma en deelnemersprijs (f 20 alles inbegrepen) blijven dezelfde als in vroeger jaren. Echter is op veler verzoek een wijziging gebracht in de dagindeeling. Het avondeten zal thans om 6 uur zijn, terwijl de middag» samenkomst (5.30-6.45) zal vervallen, daar men de programma's wat overladen vond. De avondvergaderingen zullen nu in tweeën ge» splitst worden en wel van 7.15—8.30 en van 9—10.15, waartusschen een theepauze. Nadere inlichtingen verstrekt het Bureau van den Zendingsstudie»Raad, «de Nye Weh» me« de Bilt (U.), waar men zich thans reeds kan aanmelden. Het prospectuscnummei zal eerst circa half Juli verschijnen. KAMERVERKIEZING. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Twee» de Kamer der Staten Generaal de kiezers, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57der Kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voor» komt, in een andere Gemeente aan de stem» ming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge» bruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien da» gen vóór den voor den stemming bepaalden dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deel nemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezers» lijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deel» nemen, behoort tot het stemdistrict in het» welk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. Aan het opgegeven adres ontvangt den kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De mededeeling van den kiezer, dat hij in een andere gemeente dan die, op welker kie» zerslijst hij voorkomt, aan de stemming wil deelnemen, geldt tevens voor zijn deelneming aan een nieuwe stemming ingevolge art. 135 der Kieswet. Sommelsdijk, 9 Juni, 1925. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. DIENSTPLICHT. Inschrijvings register en alphabetisch register. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1926 met het daaruit opgemaakt al» phabetisch register gedurende tien dagen, van 11 tot en met 20 Juni a.s., ter gemeentesecre» tarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met rede» nen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgeneester, ter secretarie worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningindeze beslist bij een met redenen omkleed besluit. Sommelsdijk, 9 Juni, 1925. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Oraje«Conmlté 1926 Zuld«Holland. Gistermiddag is in de oude Haagsche raads, zaal een bespreking gehouden die ten doel had de oprichting van een provinciale orga, nisatie voor ZuidsHolland als onderdeel van het Oranje»comjté 1926 te Utrecht, dat zich ten doel stelt de aanbieding aan het Koninklijk echtpaar van een huldeblijk van de Oranje» vereenigingen in Nederland ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest in Februari 1926. De voorzitter van den Kon. Oranje» bond te 's«Gravenhage, de heer A. C. Ver» beek sprak in deze bijeenkomst een welkomst, woord. Gekozen werden tot leden van het dage» lijksch bestuur de heeren Ds. I. Voorsteegh, Katwijk a/Zee, voorzitterJhr. Ir. A. C. Wei! Ier, Zoeterwoudschesingel 44, Leiden, secreta. ris. De benoeming van een 2en secretaris werd nog aangehouden. Zoodra het dagelijksch bestuur voltallig is, zal met de organisatie worden aangevangen! De voorzitter van het Oranje»Comité 1926 deelde mede, dat het huldeblijk zal bestaan uit het geschilderd portret van de Koninklijke Familie, aan welk voornemen de Koningin haar goedkeuring heeft verleend. De terugkeer der Kon. familie. De Koninklijke Familie denkt 5 Juli a.s. uit Zwitserland terug te keeren en zich dan eerst eenige weken naar «Den Ruigenhoek« te begeven, om tegen midden Augustus het paleis Het Loo weer te betrekken. Minister Ruys te Beemster. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Bee. renbrouck, vertoefde Zaterdag in de gemeente Beemster. De minister gebruikte het noenmaal ten huize van Burgemeester De Geus, in wiens gezelschap een bezoek werd gebracht aan en. kele inrichtingen op het gebied van land» en tuinbouw, een der watergemalen van «De Beemster« en de bekende stamboekveefokkerij van den heer P. Jonges. De Zuiderzeeplannen. Het bestuur van de Vereeniging tot ontwik, keling van den landbouw in Hollands Noor. derkwartier heeft eenige dagen geleden het volgende adres verzonden aan den Minister, raad om aan te dringen op bespoediging van de Zuiderzeeplannen. «In de op 13 Mei 1925 gehouden ledenver. gadering onzer vereeniging werd ons opge» dragen, met klem bij U aan te dringen op een spoedige indiening van het wetsvoorstel tot snelle doorzetting van de Zuiderzeewerken, omdat de groote belangen, die daaraan voor onze bevolking verbonden zijn, geen aarzelen of talmen hiermede gedogen. De ontegenzeggelijk groote uitgaven, die het werk zal vereischen, worden door de daarvan te verwachten baten zoo ruimschoo' vergoed, dat het uit economisch oogpunt nit- te verdedigen zou zijn, ons volk die voordee» len langer dan ook maar eenigzins onvermij. delijk is, te onthouden. Daar door de drooglegging een oppervlakte land voor onze bevolking beschikbaar komt van ongeveer 200000 H.A zal die oppervlakte aan een bevolking van zeker wel 300000 zie» len (Haarlemmermeer 18000 H,A. heeft thahs reeds 25000 inwoners) levensonderhoud kun» nen verschaffen en bovendien aan onze geld» beleggers een jaarlijksche opbrengst van f 30 millioen. Voor het geval de Staat de kosten der droogmaking betaalt en het levensonder» houd per persoon gemiddeld op f 300 wordt gesteld, staat tegenover een uitgaaf van f700 millioen een jaarlijksche opbrengst van 90 millioen aan levensonderhoud en f 30 millioen aan rente. Door de uitgaaf van f 700 millioen wordt dus de toekomstige welvaart van onze zich steeds uitbreidende bevolking in hooge mate gediend, terwijl zij alleen reeds uit het oog. punt van rentegevende kapitaalvorming de vergelijking met geldbelegging in het buiten» land glansrijk kan doorstaan, daar de rente die van het geld wordt getrokken, niet laaf is en bovendien volledige zekerheid bestaat, dat het gevormde kapitaal niet voor ons volk verloren kan gaan. Daarbij komt dan nog, dat de werken, die voor de afsluiring en drooglegging moeten worden verricht, gedurende vele jaren een bron zijn van levensonderhoud voor onzen bevolkingsaanwas en het daarvoor uit te ge» ven geld alleen op die wijze reeds onschat» bare diensten zal bewijzen. De groote vermeerdering van onze bevolking moet noodwendig tot pauperisme voeren, in» dien niet op energieke wijze wordt ingegrepen, hetzij door bevordering van emigratie, hetzij door verschaffing van toonenden arbeid in het eigen land. Het zou naar onze meening strijden met de nationale waardigheid, indien een zoo kostelijke gelegenheid tot volksexpansie langer dan noodig is onbenut bleef en het beste deel der bevolking daardoor tot emigratie werd genoodzaakt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 4 Juni in Neder, land uitgesproken 95 faillissementen tegen 71 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van I Januari tot en met 4 Juni 1925 1830 faillissementen tegenover 1901 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. UIT BOEK EN BLAD. Ook de souvereine macht der persoonlijkheid bezitten we bij de gratie Gods. Persoonsge» lijkheid is er niet. Er zijn zwakke, enghartige personen, met geen breeder vlerkgewip dan de huismusch, maar er zijn ook sterke, breede imponeerende karakters met den vleugelslag van den adelaar. Onder die laatsten vindt ge er dan weer enkelen met koninklijk karakter, en deze heerschen in hun kring, onverschillig of men voor hen wijkt of hen tegenstaat, bij tegenstand meest nog te krachtiger. En geheel datzelfde proces nu gaat op alle terreinen des levens door Op het ambacht, in de fabriek, op de beurs, in den handel, bij de scheepvaart, op het terrein der weldadigheid en der men» schenliefde. Telkens blijkt de een machtiger dan de andere te zijn, door zijn talent, door de omstandigheden. Overal is er heerschappij, maar een heerschappij, die organisch werkt; niet krachtens staatsinvestituur, maar uit de souvereiniteit van het leven. Dr. A. KUYPER,

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2