voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. jfjoor de» |®nd»0 Antirevolutionair Orgaan Hoofdpijn IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. No. 3124 ZATERDAG 30 MEI 1925 40STE JAARGANG TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Niet het Reddingswerk bemoeilijken ieclames E^ededeaignggfL Kougevat?i Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers j Dit nummer bestaat uit Vanwege de Pinkster dagen zal ons a.s. Woens- nummer NIET verschijnen. Zoo hooren wij David bidden met 't oog op zijn dubbele zonden van over spel en doodslag. Hij heeft den Geest verzondigd, zoodat God niet onrecht vaardig zou zijn, indien Hij dien Geest voor altoos van hem wegnam. Van de kracht des Heiligen Geestes had David dorr genade iets leeren kennen. Dien Geest, hem eenmaal geschonken, had hij niet geheel verloren zelfs bij zijn diepen val. Hij weet Hem nog te bezit ten, gelijk blijkt uit zijn bede, dat de Heere Dien niet van Hem mocht nemen, zooais hij vanwege zijn gruwelijke zonde verdiend had. Ongetwijfeld heeft de koning hier op het oog den Geest, die hem als koning was geschonken en hem toegerust had tot het ambt, waartoe hij geroepen was. Maar niet minder bedoelde hij den Geest, die hem als kind van God gege ven was, den Geest, die de wederge boorte, het geloof en de heiligmaking werkt. De dichter gevoelt, dat de Heere aar recht hem had kunnen verwerpen, ij is niet meer waardig koning te zijn, maar dat de Geest van hem wijkt, gelijk Hij van zijn voorganger Saul was ge weken. Ja, hij gevoelt zich zoo schuldig, dat hij 't billijken moet, indien de Heere voor altijd Zijn vriendelijk aangezicht voor hem verbergt. Toch vreest hij niets meer dan den invloed en werking van Gods Geest te moeten ontberen. Hij kan zonder dien Geest niet leven En waar hij tot bezin ning is gekomen, wordt die Geest hem onmisbaar en gevoelt hij een levendige behoefte aan zijn heiligende en zali gende werking. Die Geest had hem zelfkennis geleerd hem doen verstaan, dat hij in ongerech tigheid geboren en in zonde ontvangen was. Zijn oogen waren geopend gewor den voor de wonderen van Gods woord. Hij beefde voor Gods heiligheid, maar verheugde zich ook in Zijn barmhartig heid en had rust voor zijn ziel gevonden in de genadige vergeving zijner zonden door den Verlosser, van God beloofd, dien hij door het geloof aanschouwde. Gelijk uit vele van zijn liederen blijkt, had David een vrij moedigen toegang tot God. Hij wist zich een gekende des Heeren. En welk een troosten genot had hij in de gemeenschap van zijn God gemaakt. Tot hooge eer was hij opge klommen. Machtige vijanden had hij overwonnen. Rijkdommen waren hem van alle kanten toegevloeid. Maar kostelijker dan dat alles was hem de gunst Zijns Gods. Naar Hem dorstte zijn zielin Hem vond hij verzadiging van vreugde. En niet minder had hij in dagen van tegenspoed in God ge vonden een fontein van heil. Een zee van rampen was over zijn hoofd heen gegaan. Er was een tijd geweest dat hij van alle kanten vervolgd werd, van de eene plaats voortgejaagd naar de andere, telkens in gevaar het leven te verliezen. Maar hoe had de Geest des Heeren nem ondersteund. Ware hij zich niet uewust geweest van de hulp en gunst van zijn God, hij ware reeds lang ver gaan in al zijn smart en rouw. Hij had zelfs nog kunnen roemen in de verdruk king. In de dagen van beproeving had hij 't dikwijls beter gehad dan in dagen van voorspoed. Wat leefde hij dan dicht bij God. Wat was hij ijverig in het bepeinzen zijner wet, in het wandelen op het pad Zijner geboden. Wat zalige uren en gelukkige dagen had hij door leefd, waar hij Gods vriendelijk aan gezicht mocht aanschouwen. En nu weet David, dat dit alles alleen genoten werd door de werking des Geestes. Maar al te goed had hij dat ervaren gedurende de weken en maan den, dat hij in de zonde verstrikt was. Hij had den Heiligen Geest beproefd. Omdat hij zich van den invloed van dien Geest onttrokken had, was hij bezweken voor de verzoeking en een prooi geworden van zijn zondige lusten. En wat had hij nit t moeten missen Er was donkerheid over zijn ziel geko men. De vrijmoedigheid om tot God te naderen, was geweken. Hij had niet kunnen bidden van harte, met kinderlijk verlangen, zoolang hij in de zonde vol hardde. Hij had gevoeld, hoe er een scheiding tusschen God en zijn ziel was gekomen. Het was voor David een droevig en somber leven geweest. Noch uit des Heeren woord, noch in zijn huis had vertroosting en genieting ge smaakt. Lang had hij ontbeerd het zalige van die innige gemeenschapsoefening met God. Ach, hij had ze eerder ont vlucht dan gezocht, en iedere dag had hem verder van God afgevoerd. Was het vroeger, toen de Geest hem leidde, zijn dagelijksch werk de inzettingen des Heeren te onderzoeken, toen de Geest zich aan hem onttrok vanwege zijn zonde, dwaalde David al verder van God af, en was 't meer zooals vroeger Uw woord is een lamp vooi mijn voet en een licht op mijn pad. Maar nu, David is tot bezinning ge komen, tot het besef: hoe diep hij gevallen is. O, wat verlangt hij vurig weer door den Heiligen Geest geleid, vertroost en verblijd te worden. Alles kan hij missen, maar dien Geest niet. Hoe dorst hij naar den levenden God, tot wien de Geest hem leiden moet. Als die Geest hem bij de hand vat, is hij beveiligd tegen de zonde en gewa pend in de ure der verzoeking. Door de kracht van Gods Geest kan hij Satan wederstaan en ziet hij Gods vriendelijk aangezicht over zich lichten. En waar hij op zoo droeve wijze ervaren heeft, hoe onmisbaar die Geest hem is, bidt hij vurigHeere, „neem Uw Heiligen Geest niet van mij". Er zijn er die ontevreden zijn, wien het niet alles gaat zooals zij wenschen. Dit kan. Ook de Antirevolutionairen, óók de A. R. Voormannen zijn menschen met gebreken. Maar wie zijn roeping en den ernst van den tijd verstaat blij f tvoo alles en zelfs niettegenstaande alles Antirevolutionair Daar is geen andere weg open. De Kamers der Staten Generaal zijn niet in de eerste plaats aan gewezen om slechts te getuigen, neen er moet in de Volksvertegenwoor diging een meerderheid gevormd woruen waarop een Rechlsch Ka binet kan steunen. De Kamers zijn dus niet allereerst de plaatsen van het woord, maar van de daad. Tweedracht breekt kracht. En wanner door allerlei kleinere groepjes de noodlottige splijtzwam onze kracht breekt, triumfeert Links! En wat baat dan ons getuigen onze invloed js weg De plaats om te getuigen is in onze organisatie. In de Kiesvereen., in de Kamer- en Statensecties en in onze Deputatenvergaderingen. Maar we loopen niet weg, nooit! Waar scheuring en verbrokkeling intreedt, wordt het reddingswerk bemoeilijkt, want daar verliest het Woord Gods zijn invloed op het staatsleven. Weest dus getrouw en stemt Colijn! Tegen de Revolutie het Evangelie M «at neemt AKKER's Abdijsiroop Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbeialing, BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Teief, Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten woiduï berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. .Advertentiën worden Ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. PSALM 51 s 13b. »Neem Uw Heiligen Geest niet van mij«. I VERGADERING van den Gemeentes raad van NIEUWE TONGE op Don» derdag 28 Mei des nam. 2 uur. De voorzitter burgemeester Sterk opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Var» de gasfabriek »Maweg« is ingekomen bedrijfs overzicht, over de maanden Januari en Februari waaruit blijkt dat er in die maan» den een netto verlies geleden is van f 1867.16 In den vleeschkeuringsdienst zal deze ge» meente bij te dragen hebben f 631.52 en in de kosten der gezondheidscommissie f 56 82. Ontvangen is een staat van belasting uit» keeren aan deze gemeente. In den keuringsdienst van waren blijkt deze gemeente over het afgeloopen jaar te veel hebben gestort f 50 78. Ged. St. berichten dat den Burgemeester deze gemeente bij K. B. is toegestaan tot 1 Mei 1926 te Middelharnis te wonen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk vraagt een subsidie ter bestrijding der kosten voor de oprichting en instandhouding der wijk» verpleging. B. en W. stellen voor om op voorwaarde, dat alle ingezetenen zonder onderscheid van deze verpleging kunnen profiteeren, f 300 subsidie toe te kennen. De heer KROON (Neutraal) voelt hier niet heel veel voor. Het gaat uit van de Ned. Herv. Kerk. De oude Wenting zou zeggen »Wie trakteert moet het gelag betalen«, nu blijkt echter dat de gemeente moet betalen nog niet zoo weinig ook Spr. begrijpt niet, dat hier een eigen wijkverpleging noodig is. De Te Amsierdam werd door »Ons Huis« mei 2400 kinderen het lentefeest gevierd (Wordt vervolgd gemeente telt maar een 2000 zielen. Boven» dien zullen vele armen er toch geen gebruik van kunnen maken, om redenen welke spr. hier niet noemen wil. Het zal dus meer voor de gegoeden zijn. 't Ware beter, dat men wat minder zorg aan het kooitje besteed had en wat meer aan het vogeltje. Nu zal voor dit laatste de gemeente moeten zorgen. De heer DORST (AR) vraagt of B en W. zich met den kerkeraad verstaan hebben over het bedrag der subsidie. Immers slechts dan kan men hier spijkers met koppen slaan. De VOORZITTER meent dat deze zaak geheel los van de wenschen van den kerke» raad moet bezien worden. De heer HOLLEMAN (neutraal) wil graag aan dit sympathieke plan steun verleenen. Wanneer de wijkverpleging een jaar of 3 ge» werkt heeft, zal de heer Kroon geheel anders over deze zaak denken dan nu. Het balletje is eigerlijk op geworpen door het Groene Kruis, die wel van goede wil is doch geen centen heeft De heer DORST meent ook dat een wijk» verpleging heel nuttig werken zal. De gemeen» te is zedelijk verplicht deze pogingen te steu» nen, afgezien nu van het te geven bedrag. De heer A. C. BREEsNEE (A R) zegt, dat het hem uit ondervinding met eigen familie gebleken is hoe noode een wijkverpleging gemist kan worden. De VOORZITTER bepleit het nut van een wijkverpleging en wijst er op, dat er thans patiënten langer in het ziekenhuis verpleegd worden dan gebeuren zou wanneer er een deskundige wijkverpleging in het dorp was. De kosten van een ziekenhuis verpleging zijn veel hooger dan van een wijkverpleging. Spr. acht de uitgifte van f 300 subsidie zeer zeker volkomen gerechtvaardig. Als de gemeente noodlijdend was, ware het wat anders. Eenheid is dus onmisbaar. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met de stem van den heer Kroon tegen. Nogmaals wordt gestemd over het voorstel aanschaffen van een begraaftoestel, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen stiakten. Daar de heer A C. Breesnee (A R.) vóór stemt is het voorstel met 4 tegen 3 stem» men aangenomen B. er» W. stellen voor ingevolge gemeen» schappelijk overleg met de betrokken gemeente besturen een nieuwe gemeenschappelijke rege» lieg te treffen aangaande de vleeschkeurings» dienst. De bedoeling is om de kosten niet meer te vinden door bijdragen naar het zielen» tal, doch door bijdragen naar het aantal shchtingen van iedere gemeente. De heer DORST (A R.) schrikt wat terug van het woord bedrijf. Dat zal geld kosten. Er» wie moet dat nu leiden, alleen Middel» harnis? Spr vreest dat de andere gemeenten de dupe zullen worden. De oude regeling was althans voor deze gemeente voordeeliger. De heer HOLLEMAN (neutraal) meent dat Middelharnis best wat meer betalen kan, zij heeft toch het gemak van het noodslachtings» gebouw ook. De heer VISBEEN (neutraal) merkt op en ook van den verkoop van goedgekeurd vleesch. Wethouder PRINCE (neutraal) zegt, dat Stad a/h Haringvliet bijna niet slacht 't Zou toch onbillijk zijn om deze gemeente nu toch te laten bijdragen voor het zielental. De VOORZITTER meent ook dat de voor» gestelde regeling veel billijker is. Wie nu het meest van de noodslachting gebruikt maakt, betaalt ook het meest. Wethouder D. BREESNEE (Lib.) zegt, dat de gemeente deze nieuwe regeling wel zal moeten aannemen indien de andere gemeen» ten er mede accoord gaan. Anders wordt deze gemeente aan zichzelf overgelaten en dan komt het nog duurder uit. Het voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de H.H. Dorst, Kroon en Visbeen. Besloten wordt ingevolge ministerieele aan» schrijving een rekening courant te open bij de bank van Ned. gemeenten. In de rondvraag wijst de heer KROON er op, dat niettegenstaande het op de begraaf» plaats 2e klas huurgraven zijn er mee gehan» deld wordt alsof net eeuwigdurend aan den eigenaar is afgestaan. De VOORZITTER licht deze zaak toe, waaruit blijkt dat er een misverstand bestaat. De graven worden voor onbepaalden tijd af» gestaan. De bedoeling is geweest ze aan den eigenaar te verkoopen. De heer KROON vindt het tarief te laag, wanneer de graven voor altijd worden afgestaan. De heer DORST merkt op, dat Ged. St. het niet zullen goedvinden dat er meer van de begraafplaats ontvangen wordt dan deze aan de gemeente kost. De heer A. C. BREESNEE geeft B. en W. in overweging om wanneer het waar is, dat de graven eeuwigdurend aan de eigenaren wordt afgestaan, ait toch te veranderen, b v. voor het tijdperk van 150 jaar. De VOORZITTER stelt voor deze zaak in handen van B. en W. te leggen voor prae» advies. Aldus wordt besloten. Dan zitting met gesloten deuren. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijaiiardt's Hoofdpijntabletten. 60 ct. Openbare raadsvergadering der gemeente HELLEVOETSLUIS op Vrijdag 22 Mei des avonds 7,30 uur. De Voorzitter, de Edelachtb. Heer P. de Geus opent de vergadering. Afwezig dhr. J. Frijdall en 2 vacatures. De notulen der vorige vergadering van 29 April j.l. zijn nog niet gereed en liggen der» halve niet ter lezing. 1. Beëediging van het nieuw benoemde lid van den Raad, dhr. B. v. Drongelen. Dhr. J. BLIND leidt dhr. van Drongelen binnen. Deze legt, op de hem voorgelezen voorschriften, den eed af. De VOORZITTER feliciteert hem met de benoeming en spreekt den wensch uit, dat hij moge medewerken tot bloei der gemeente. la Ingekomen stukken a Verslag van het ooglijdersgesticht te Rot» terdam over het jaar 1924. Mededeeling van dhr. Frijdall, dat hij ver» hinderd is tot bijwoning der raadsvergadering. c. Goedkeuring van het Departement van Onderwijs inzake het verhuren van een lokaal aan de Rijkskweekschool alhier. d. Mededeeling van dhr. F. v. Harten (a.r.) dat hij zijn benoeming tot lid van den Raad aanneemt. e. Dankbetuiging van de gem. zangvereen. »Zanglust« aan het Gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van een meda 11e voor het concours op Hemelvaartsdag alhier gehouden. f. Missieve van dhr. I. ^rmaat van Nieuw» Helvoet, dat hij accoord gaat met het raads» besluit inzake het contract voor het ophalen van vuilnis. g. Verslag van den Keuringsdienst te Rot» terdam, dienst 1924. h. Goedkeuring van Ged. Stataten inzake wijziging Gemeentebegrooting. i. Mededeeling van dhr. P. de Gans dat hij ontslag neemt als voorzilter van het Alg. Arm» bestuur. De VOORZ. verzoekt dhr. de Gans. of hij nog enkele weken z'n functie wil blijven ver» vullen in verband met de reorganisatie van het Alg Armbestuur. Dhr. DE GANS verklaart zich hiertoe bereid. 2. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van den Raad dhr. F. v. Harten. In de commissie van onderzoek worden benoemd dhr. Kros en Sintmaartensdijk. Nadat enkele oogenblikken de vergadering geschorst is, brengt dhr. KROS verslag uit en verklaart dat de brief in orde is bevonden en toelating gewenscht is. Dit wordt met alg. stemmen aangenomen. 3. Schrijven van Heeren Ged. Staten inzake de bestemming van de bezittingen van het Algemeen Armbestuur met voorstel van B. en W. daaromtrent.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1