lAM N II voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. ijl I M. landen Antirevolutionair Orgaan lerdam iIKEIZOLF I •fl :en over No. 3123 WOENSDAG 27 MEI 1925 40STE JAARGANG iOACH 4000. iOACH lige Folihlinieh IN HOG SIGNO VINCES 4 I ie prijzen. on ister 91-93 bon 3115 et nieuwste |f 110,-. eiken EN, Lin- f 60,-. o quette SERDERIJ fERIJ BIB UIASSCHERIJ livaarnietDsuesosd >EIEN Eenoud Daroemd recept. HOUWER 25, Rotterdam Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Uit onze Partij. Binnenland. Reciame-Mfidledleeiingeri. ZONNEBRAND RECHTZAKEN Plaatselijk Nieuws. fis K KWANTITEIT Ikte mijne zaak paren groot. om te eten. te logeeren. K LIJKE DORDRECHT k Franco terug 3E PRIJZEl7| cheweg 166 en ide 75, Rotterdam uijsse, Middelhar Dirksla nd P. v. ;en, Sommelsdijk JuddorpH. Si» TongeC. Moer» .luisA. Soesman, G. Verweij Jacz., coopste Verrerfj lel tegen alle soorten morrhoïden, takken, i), kloven, fistels is >thekers en drogisten fOOK FLAKKEE: IDDELHARNIS f 50,» per heel gebit ING PIJNLOOS n weekdag 9.12 uur Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT I EN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f.1.— per plaatsing. Groole letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Gelijk geluid. De heer Colijn sprak te Amsterdam Rrof. Slotemaker de Bruijne te Rotterdam. En hierin nu komen de Anti»Rev. leider en de Chr. Hist, woordvoerders precies met elkaar overeen en sterken ze dus elkanders partij ongemeen: Dat ze nuchtere waarheid willen. Géén valsche beloften geen opschreeuwerij. Eerlijk tegen de kiezers zeggenDaar zijn tal van nuttige, zeer goede en gewenschte dingen, die gij gaarne zoudt willen en waar ook wij niet onwelwillend tegenover staan, doch waaraan in de eerste vier jaren Niet kan worden gedacht! Omdat de toestand moeilijk blijkt. Omdat deze zaken geld, veel geld zouden kosten en wij niet zouden weten, waar dit geld vandaan komen moet. Dat zei min. Colijn in de hoofdstad. En prof. Slotemaker in de Maasstad. Elk op zijn manier, maar 't kwam precies op 't zelfde neer. Het was een gelijk geluid. En we zien dan ook niet in, dat er bij de stembus ook maar één politieke kwestie »op de baan® is, waardoor we tegen de chr. hist, zouden moeten strijden. We staan elk op eigen terrein, doch naast elkaar. En beiden strijden we o.m. tegen de volks» verleugening door beloften en indrukken van beloften, die straks wegsmelten als sneeuw voor de zon. Democratische* politiek Ziedaar het onderwerp, waarover prof. SI. de Br. in Rotterdam sprak. Nu is hij geen nieuweling. Er schijnt zelfs sprake van geweest te zijn, dat hij mr. Lohman als ongekozen leider zij» ner partij opvolgen zou. Bovendien kent men hem uit zijn boeken. En wie deze gelezen heeft zal hem zeker niet houden voor een conservatief. Als hij dus spreekt en zijn onderwerp aan» geeft«Democratische® Politiek dan kan dit vraagteeken niet anders beduiden dan dat hij de vraag stelt of thans, in deze periode aan verschillende wenschen eener democrati» sche politiek kan worden voldaan. Natuurlijk, staat dit voor prof. 5. d. B., gelijk voor ons allen vast, dat we hebben te handhaven wat op sociaal terrein totnogtoe verworven is. Maar 't is de vraag van verder gaan En dan thans Daaromtrent nu nemen we uit het verslag der rede de volgende passage «De democratische programmata die ons worden voorgelegd, bewijzen dat democra» tische politiek thans onmogelijk is. Die programma's behelzen in hoofdzaak zes puntenonmiddelijk herstel van de onder» wijswetgevingontwapening ongedaan ma» ken hetgeen met betrekking tot de salarissen geschied isrecht aan allen die in nood verkeeren (invoering van het staatspensioen) terugneming van de tariefwet en afschaffing van allerlei accijnzen; vereenvoudiging van den staatsdienst. Leest men die punten los van de stembus, los van verantwoordelijk» ueid, los van dezen tijd, dan kan spr. ver» klaren, dat meer dan één daarvan zijn sym» pathie heeft. Maar daarover gaat 't niet. In de politiek is 't absoluut noodzakelijk, dat fflen niet alleen profeet of idealist is. Het is veel te goedkoop, te vertellen, hoe het ™°et, als iemand er zelf zijn vingers van at houdt. Een program dat niet is uit te voeren, is voor de stembus veroordeeld®. Daarmee zijn we 't volkomen eens. Spreken we de waarheid tot het volk. Vrijzinnigheid en Vrijheid. Ons kwam dezer dagen onder de oogen een en ancler van wat er gebeurd is in eF, eerstvolgende jaren in het begin der Afscheiding. j .F1?* name over de houding, die toen Vrijzinnigheid tegenover de Vrijheid aan» ?am zoodat men er raar van staat te kij» ken, dat de Vrijzinnigen van thans zich bij voorkeur mannen noemen van den «Vrijheids» bond.® Wat een geest van verhevene vrijheid waaide toen in ons goede Vaderland 1 Zoo schreef b.v. de Gouverneur van de Provincie Groningen, Rengers, aan de plaat» selyke besturen in die provincie, met betrek» kmg tot godsdienstoefeningen van de Afge» scheidenen deze dwaze, vijandelijke, tyrannieke woorden «De woelingen vaö den gesuspendeerden predikant bij de Hervormden H. de Cock te Ulrum en van zijn aanhangers sedert eenigen tijd de strekking hebbende bekomen niet al» leen tot openlijke verachting en verguizing van burgerlijke en kerkelijke verordeningen en instellingen, maar zelfs tot verzetting en tegenstand tegen het publieke gezag, zoo is het noodzakelijk geworden maatregelen te ne» men, tot handhaving der rust en goede orde binnen deze provincie.« Ik schrijf UEd. bij deze aan, om in uwe gemeente, zooveel immer mogelijk acht te slaan op alle woelingen en opruiingen, welke zouden kunnen ondernomen worden door den gemelden gesuspendeerden predikant of zijn aanhangers, alle onwettige godsdienst» oefeningen en vergaderingen of bijeenkomsten, tot dat einde aangelegd, door de gewone plaatselijke politie zooveel doenlijk voor te komen en bij het onverhoopt plaats hebben van dezelve daarvan niet alleen processen» verbaal te doen opmaken, maar die vergade» ringen en bijeenkomsten door veldwachters en politiebedienden dadelijk te doen uiteen» gaan en tevens mij de meeningen en inzichten van het Plaatselijk Bestuur omtrent de gees» tesgesteldheid der ingezetenen mee te deelen en de meerdere of mindere bezorgdheid, welke er mocht bestaan voor de eventueele versto» ring der rust en goede orde in de gemeente teneinde door mij zal kunnen worden over» wogen welke meer effacieuse middelen er zul» len kunnen genomen worden, tot verzekering van de voortduring van die rust en goede orde en tot beveiliging van personen en goe» deren. Het is mijn vastberaden en ernstig voor» nemen niet te dulden, dat de rust en goede orde binnen deze provincie een oogenblik gestoord worden door lieden die door een opgewonden verbeelding en verhit brein ver» woed, de stoutheid zoo verre drijven van open» iijke ongehoorzaamheid aan wetten en gezag te prediken. Ik noodig UEd. bepaaldelijk uit om bi» zonder te letten op de gezindheden, bedoe» lingen en het gedrag der veldwachters, politie» bedienden en verdere suppoosten, en mij, ingevalle tegen een derzelve eenige gegronde suspicie bestaan mocht, alsdan daarvan dadelijk te onderrichten.® Hoe vindt ge een dergelijk stuk Lijkt het niet alsof onze Geref. vaderen van 1834, die geen vinger verroerd hebben om zich ooit tegen de wettelijke machten te ver» zetten de grootste oproermakers, roovers, scha» vuiten en bandieten waren Verbeeldt u »naar hun geestvermogens® moest een onderzoek ingesteld worden, alsof ze dus »krankzinnig« waren. Van hun «verhit brein« en »stoutheid« van «openlijke onge» hoorzaamheid aan wetten en gezag te predi» ken«, alsof er een binnenlandsche oorlog gaande was. En dat, waar onze Vaderen in stilheid en gelatenheid in kleinen kring samenkwamen om met biddingen en smeekingen 's Heeren aangezicht te zoeken, Gods Woord te lezen en een psalm te zingen En die menschen moesten uiteengejaagd, vervolgd, beboet, veroordeeld en in de gevan» genis geworpen worden. Van die menschen moest huis en vee en goed verkocht worden om de boeten te betalen, die hun waren op» gelegd door de mannen dervrijheid Wonderlijke vrijheid toch van de libe» ralen 1 Een kroeg was vrij. Een danshuis was vrij. Een schouwburg was vrij. Ook op Zondag. Maar een School met den Bijbel mocht men niet bouwen. Men kreeg er geen ver» gunning voor van de Overheid. Ook niet, al wilde men zelf alles betalen. Er werd geen vrijheid toe gegeven. En ook mochten de Afgescheidenen niet vergaderen rondom Gods Woord. Wat een verschrikkelijke vrijheid houden de liberalen er van ouds op nal Ja, om de Ned. Herv. Kerk willekeurig onder het Synodale juk te brengen dat was hun welgevallen. Daar p»ezen ze den Koning om. En dkt juichen ze nóg toe. Als Gods Woord maar 't meest gebonden ligt, dan juichen de liberalen en roemen hun vrijheid 1 Gelukkig, dat de Heere èn in de Kerk èn op politiek terrein de touwen genadiglijk wil komen verbreken. Hij geve de vrijmaking! Dat Gods Woord overal een vrijen loop verkrijge. Dat Gods inzettingen heerschappij mogen voeren. Aan de Besturen der A. R. Kiesvereenigin» gen, is door het Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingen onderstaande circulaire ge» zonden Waar ge op letten moetl Op de bepaling in de Kieswet, die het moge» lijk maakt, dat een kiezer, die om een of andere reden niet in staat is op den stemmings» dag zijn stem uit te brengen in de gemeente, op welker kiezerslijst zijn naam voorkomt, in eene andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. Deze bevoegdheid wordt in de Kieswet hoofdzakelijk in de volgende bewoordingen omschreven Art. 57aMet inachtneming van het be» paalde in de art. 57b tot en met 57j kan de kiezer bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten»Generaal in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in eene andere gemeente aan de stemming deelnemen. Art. 57bDe kiezer, die gebruik maken wil van de .in art. 57a toegekende bevoegd» heid, deelt, uiterlijk 14 dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in per» soon ter secretarie van eene gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar, mede, in welke gemeente hij aan de stemming deel» nemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voor» namen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente, in welke hij aan de stemming wii deelne» men, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrifte» lijke verklaring opgemaakt. De verklaring wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van die verklaring wordt den kiezer uitgereikt. Deze gunstige bepaling geldt dus niet alleen voor kiezers, die sinds het vaststellen der kiezerslijst zich metterwoon in een andere gemeente hebben gevestigd, maar voor eiken kiezer, ook voor hen, die op den stemmings» dag, om welke reden dan ook, buiten hun woonplaats vertoeven. Zij hebben slechts te zorgen, dat ze uiter» lijk 14 dagen vóór den stemdag ter bevoegder plaatse hebben kennis gegeven van hun voor» nemen om elders hun stem uit te brengen. «Uiterlijk 14 dagen«. De stemming zal dit jaar plaats hebben op 1 Juli. De uiterste datum voor het inleveren der verklaring moet dus geacht worden te zijn 16 Juni. Deze mededeeling moet worden gedaan «in persoon« Men kan er dus niet een ander op af sturen het ook niet schriftelijk doen, als men het geschift althans niet zelf ter secre» tarie brengt. Ze mag worden gedaan «ter secretarie van een gemeente«. Dat wii dus zeggen van elke willekeurige gemeente in het gansche rijk het behoeft dus niet te zijn in de gemeente, waar men op de kiezerslijst staat, evenmin in de gemeente waar men aan de stemming zal deelnemen. Om een voorbeeld te noemen een Amsterdamsch kiezer kan in Maastricht gaan mededeelen, dat hij in Delfzijl wil stem» men. Men lette echter op wat bij de mededeeling moet worden opgegeven 1. naam en voornamen 2. dagteekening en plaats van geboorte 3. de gemeente, op welker kiezerslijst men voorkomt 4. een adres in de gemeente, waarin men stemmen wil, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Dit laatste is noodig om het gemeentebe» stuur in staat te stellen tijdig de stemkaart aan dit adres af te geven. Den besturen der Kiesvereenigingen wordt met nadruk verzocht in de weken van voor» bereiding voor de verkiezing hun aandacht ook bij deze zaak te bepalen en zoo goed mogelijk uit te zoeken, welke onze A.«R. kiezers langs dezen weg tot het deelnemen aan de stemming moeten worden aangespoord. Voor het geval er bemiddeling tusschen de eene en de andere plaats noodig is, is het Bureau Centraal Comité alle dagen geopend en gereed elke correspondentie te voeren, die het richtig verloop van zaken bevorderen kan. Het zal ook gaarne opgaaf ontvangen van de kiezers, die van deze bepalingen gebruik willen maken, teneinde de besturen der Kies» vereenigingen ter plaatse, waar zij denken te stemmen, daarvan mededeeling te doen en uit te noodigen ook hunnerzijds de mogelijk» heid te bevorderen. Wanneer zoodanige kiezer in de plaats, waar hij stemmen wil, geen enkel adres kent, dat hij bij zijn verklaring zou kunnen op» geven, zal natuurlijk de secretaris def plaatse» lijke Kiesvereeniging zijn eigen adres of dat van een ander daarvoor willen beschikbaar stellen. Men vrage ook daarvoor de bemid» deling van het Bureau C. C. Wacht met deze dingen niet tot den laatsten dag I Het Bureau Centraal Comité, R. A. DEN OUDEN Adj.'Secr. Een oude verkeersweg heropend. Men schrijft uit Den Briel aan de N. R. Ct. Van oude tijden her bestonden er voor Den Briel twee levenswegen. De eerste, sinds 1576 in zijn geheel het eigendom der stad, liep over de breede Maas naar Maassluis en was de kortste verbinding met Den Haag, van groot belang toen Den Briel een stem had in de Staten van Holland, maar ook voor d'plomatiek verkeer over Hellevoetsluis met Engeland Dat Brielsche veer telt mee in de vaderlandsche, en b.v. door den tocht van Prins Willem III in 1688, waardoor in Engeland «the glorious revolution® werd ver» oorzaakt, ook in de Europeesche geschiedenis. Na de verandering in onze staatsinstellingen in 1795 verloor het aan belang, was eerst nog dienstbaar voor de groote troepenbewegingen in den Franschen tijd, kromp daarna in tot een gewoon plaatselijk verkeer. Aan den kant van Maassluis dwong de aldaar gewekte ener» gie, gevolg van den toenemenden vooruitgang van den Rotterdamschen Waterweg, er de Brielsche regeering toe een stoomboot in de vaart te brengen. Aan Brielsche zijde bleef het bij een simpel roeibootje, een bespotting eigenlijk van onzen tijd. De tweede levensweg liep door de zeevaart langs den Briel naar Rotterdam. Deze, die veel voordeel aan de stad bracht, verloor eerst door het graven van het Voornsche kanaal voor een deel en eindelijk door den Rotter» damschen Waterweg geheel zijn beteekenis. Toch bleef het bestaanswezen der eilanden zich richten op Rotterdam, eerst enkel door stoombooten, vervolgens door de Rotterdam» sche stoomtram, nog zeer onlangs door een boot door ingezetenen van Den Briel direct van Vlaardingen in de vaart gebracht, niet 40 cent per regel in gelaat en hals komt veel» vuldig voor bij wielrijden en andere openluchtsport. Om middelijk is dit te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 ets. PUROL MOND. ADVIES fl 1.» Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren het minst gewekt door het toenemend vreem» delingenverkeer naar het prachtige Brielsche achterland, Oostvoorne en Rockanje, waarin den laatsten tijd tal autobussen de bezoekers heen voeren. En nu eindelijk heeft het gemeentebestuur ingezien welk een kans voor den bloei van dit eiland de opwekking uit den doode van den eersten historischen weg kan geven. Woens» dag werd onder belangstelling van talrijke autoriteiten, onder wie jbr. mr. B. W. Th. Sandberg, griffier van Ged. Staten, en mr. S. H. Blomberber, chef der afdeeling, een proef» tocht ondernomen met een flinke, breede stoomboot, geschikt tot vervoer van auto's. In een rede, waaraan bovenstaande bijzon» derheden ontleend zijn, deed mr. Egter van Wissekerke, burgemeester van den Briel, de beteekenis van dit feit uitkomen, en het voor» malige Statenlid, notaris P. L. van den Blink, die jarenlang voor deze bediening van het veer geijverd had, bracht hulde aan de ge» meente, die nu, in plaats van geld te beuren, jaarlijks een aanzienlijke som er bij legt, daarin gesteund van andere zijden. De pachter, de heer K. Kraak te Rotterdam, heeft op uitne» mende wijze aan de gestelde voorwaarden voldaan. Waar nog vóór 4 jaren een roei» bootje de reizigers overbracht, kan men nu direct per auto van het vasteland de eilanden bereiken, dank ook de nieuwe aanlegsteigers. Daar griezelt Ter Laan van. In Rotterdam is 'n Harnas»straat. Ook 'n Kuras»straat, 'n Viziersstraat en 'n Lanssstraat. Daar griezelt Ter Laan van. Neen, niet K., maar de andere, Rotterdamsch Raadslid. Harnas, Lans, Vizier, Kuras Wat I ze willen immers den oorlog uit de wereld bannen, moeten we dan niet vóór alle dingen zulke oorlogswoorden schrappen uit onze taalEn ze dan publiek te pronk te zetten, blauw op wit, aan de hoeken der straten, hoog tegen de huizen aanl Ter Laan, 't is gelóóf ik 'n Jan Klaagde zijn nood bij B. en W. En waarlijk I die hebben 'm in 't spothem metje gezet en stellen den Raad in allen ernst voor, ten einde 's mans felbewogen borst tot bedaren te brengen, die oorlogszuchtige namen te veranderen inKlos», Kegel», Wieier» en Kokerstraat. Daarmee zal de vrede in Europa voor jaren zijn gered! Het «Schiedamsche Kerkblad« schrijft Deputatenvergadering en Alg. Verg. Vrijheidsbond. De Deputatenvergadering was weer een schitterende wapenschouw. De polsslag van ons partijleven klopte daar weer met feller slagen. Een en al enthousiasme. De dagbladen gaven »verslag.« Maar toch tegen den Vrijheidsbond kun» nen we niet opbieden. Altijd toch maar weerbaas boven baas. De alg. verg. van dien Bond gaf behalve, wat noodig was voor de behandeling van partijzaken ook nog een gemeenschappelijke »thee« en »maaltijd« en een filmvoorstelling benevens een autotocht. De film zal wel bijzondere Vrijheidsbond» sche propaganda hebben bedoeld. En de auto tocht op Zondag, illustreert prachtig hetsfre» ven naar Godsdienst volgens art. 4 van het program. SOMMELSDIJK. Van den landbouwer I. B. stierf een rund. Het cadaver werd onder politietoezicht begraven. Bij het verrichten zijner werkzaamheden kreeg de monteur A. V. een stukje van een porceleinen gloeibuisje tegen een zijner oogen met het gevolg dat zijn oog zoodanig ver» wond werd, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Terwijl de landbouwer L. G. klavers aan 't maaien was, maaide hij een broedende patrijs door midden. In het nest lagen niet minder dan zeventien eieren. Van den landbouwer D. V. sloeg Zater» dagmorgen een paard dat voor een rolblok gespannen was op hol, doordat hij aanreed tegen een wagen met grint. Het paard werd, nadat het deze gemeente ingehold was, op het Marktveld gegrepen. Dit ongeluk liep met eenige materiëele schade af. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat voor het opmaken van stukken betreffende vrijstelling wegens broederdienst ter secretarie dezer gemeente in 't bijzonder zitting zal worden gehouden op Donderdag 28 Mei a.s. des voormiddags van 9—12 uur. Nederland en Oranje. Donderdagavond 28 Mei a.s., om half 8 uur zal D.V. de Anti» Rev. Kiesvereen. Nederland en Oranjeeen algemeene ledenvergadering houden. Verschil» lende belangrijke zaken zullen daar besproken worden De heer Joh. Knape Mzn. zal een onder» werp inleiden over de Ontwapening. Het gaat tegen de verkiezingen. De tegenstander slaapt niet. Ons land wordt overstroomd met revolu» tionaire lectuur. De leugen en de laster worden gretig aan» gegrepen om stemming te maken tegen de christelijke beginselen. Laten wij dus althans in een ernstige pe= riode als heden werd ingeluid, niet op het appèl ontbreken Houdt Uw Donderdagavond onbezet voor deze vergadering MIDDELHARNIS. Gevonden voorwer» pen. Door J Schuurman een bruine leghorn kip, door Mej. Rood een trapje, door Corn. Champfens een bruin kinderschoentje, op het gemeentehuis zijn gedeponeerd een zilveren dameshorloge en een nikkelen heerenhorloge» ketting. Maandagmiddag zakte het 8=jarig zoontje van H. Wervers aan den stationsweg bewus» teloos in elkander, toen men hem overeind wilde helpen bleken de levensgeesten reeds geweken en bracht men hem als lijk in de ouderlijke woning. Zaterdagavond werd het zoontje van den heer B. van den Berg door een auto overreden, door den gemeenteveldwachter Nieuwenhuize werd hij in de woning gedragen, de inmiddels ontboden dokter constateerde een lichte her» senschudding. De bestuurder is onschuldig aan 't ongeluk. De vrouw van den heer H. H. Sloesen had 't ongeluk in den kelder te vallen met 't gevolg dat zij haar pols ernstig kneusde. Door J. v. Zanten is aan B. en W. ver» gunning gevraagd tot het plaatsen van een 2 P.K. benzinemotor in het perceel B 2225. DEN BOMMEL. Tegen J. de V. alhier is proces»verbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht. Aan de haven werden de vorige week 450 H.L. aardappelen vervoerd. OOLTGENSPLAAT. Door de rijks» en gemeentepolitie is tegen een persoon in deze gemeente woonachtig, proces»verbaal opge» ui f I fit I v Hi ■BS

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1