I li -J i ffl é/i cederpa^Je o iPiAmdnael/jespaml^p^ Kerk en School. Hi Reclame-Mededeelingen CRENADINESAUJ Plaatselijk Nieuws. 'Q 40 cent per regel. H- |£f M': ijj.f q 11 St fli ill men benoemd te zijn, tegen 1 stem blanco en 1 stem op v. d. Broek De heer BLOK (S.D.A.P wijst er op dat tijdens de markturen de jongens de auto's zoo toetakelen, daar mocht wel eens beter toezicht op gehouden worden. De VOORZITTER zegt dat de uitspannin» gen daar eigenlijk op te letten hebben. B. en W. stellen voor de volgende wijziging in de politieverordening te brengen. Artikel I. 1. Artikel 50, le lid, wordt gelezen als volgt «Niemand zal over de klinkerzijstraten van de Voorstraat of den Binnenweg, of over het voetpad langs den Langeweg bins nen de kom van het dorp met paarden bespannen rijtuigen, met hondenkarren, hands wagens, motorrijtuigen of rijwielen mogen rijdendit verbod is ook toepasselijk op beladen kruiwagens. Ook is het verboden over die zijstraten of dat voetpad vaten rols lend te vervoeren. 2. Tusschen de artt. 53 en 54 wordt een nieuw artikel 53a ingevoegd, luidende «Het is den bestuurders van een met paard of paarden of ander trekdier bespannen rijs of voertuig verboden buiten noodzaak over de bij de gemeente in onderhoud zijnde openbare grintwegen te rijden anders dan over één spoor, zijnde het spoor gelegen midden op den weg. Binnen 3 maal 24 uren na het invallen van dooiweder zal het verboden zijn, over de bij de gemeente in onderhoud zijnde openbare straten of wegen met beladen was gens te rijden, waarvan de last zwaarder is dan 1250 K G. Het is verboden, de bij de gemeente in onderhoud zijnde openbare straten of wegen te berijden met tractors, waarvan de wielen niet van een gladden band voorzien zijn ter voorkoming van het beschadigen of lóss krabben van de verharding. Iedere bestuurder van een rijs of voertuig hoe ook genaamd is verplicht, de wielen van het rijs of voertuig te reinigen van klei en ander vuil, alvorens de bij de gemeente in onderhoud zijnde openbare straten of wegen te berijden 3. Aan art. 71 wordt een tweede lid toegevoegd, luidende «Bij het vervoeren van mest of suikers bietenpulp zijn de bestuurders van de voers tuigen verplicht zoodanige maatregelen te nemen, dat verontreiniging van de straten of wegen daardoor niet voorkomt.« 4. In de 5e zinsnede van art. 138 word tusschen de cijfers 42 en 94 ingevoegd «533.^. Artikel II. Deze verordening treedt in werking twee weken na hare afkondiging. Het verbod tot het rijden met motorrijtuigen op twee wielen of rijwielen over de klinkerzijstraten van de Voorstraat treedt echter eerst op 1 Augustus 1925 in werking. De heer SLIS (C.sH.) wijst er op dat het vervoeren van vaten olie somstijds ook veel rommel veroorzaakt. De heer M. JOPPE (V.sB.) wil het verbod om met rijwielen de trottoirs op de Voorstraat te berijden uitstellen tot dat deze straat vers beterd is, thans is zij onberijdbaar. Besloten wordt de verordening wat betreft de Voorstraat pas 1 Aug. te doen inwerking treden. Een discussie heeft nog plaats over de redacs tie van het voorgestelde artikel, dat zegt, dat de wielen van tractors beschermd moeten zijn. De heer MIJS zegt, dat deze redactie geen goed Nederlandsch is. Het is niet te doen om de bescherming der wielen, doch om de bes scherm ing der wegen. De VOORZITTER voert aan, dat deze res dactie overgenomen is uit een door Ged. St. goedgekeurde verordening. Besloten wordt de redactie te wijzigen. Het zal verboden zijn met tractors over den weg te rijden waarvan de wielen niet voorzien zijn van platte banden. Met algem. stemmen wordt tot goedkeuring van deze wijziging in de politiesverordening besloten. Op voorstel B. en W. wordt besloten de vermenigvuldigingsfactor te houden op 3. Op voorstel B. en W. worden enkele straten in de nieuwe wijk resp. van de volgende namen voorzienVan Gorkum dwarsstraat, Dijkstraat, Kreekstraat, leen 2e Dijkdwarssiraat, Molenlaan, Hofplein, Hofstraat, Tuinstraat en Ringstraat. Vastgesteld wordt het kohier der hondens belasfing. Tot regent van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis (vacature Rosmolen) wordt bes noemd No. 1 van de voordracht, de heer G. Bom. No. 2 van de voordracht, P. de Graaf, had 1 stem. 1 stem was blanco. B. en W. stellen voor over te gaan tot vasts stelling van een gemeenschappelijke regeling inzake het vleeschkeuringsbedrijf. De heer M. JOPPE (V.B.) dringt er op aan, dat ook in deze gemeente goedgekeurd vleesch verkocht zal worden. De VOORZITTER wil hiertoe wel pogingen in het werk stellen, doch merkt op, dat er gezorgd moet worden, dat er absoluut geen fraude gepleegd kan worden. De heer BORN (A R.) vindt het beter.dat het vee in de gemeente zelf gekeurd wordt. De heer SLIS (C.H.) voelt hier ook veel voor, dan profiteert men er hier ook van. De heer BLOK (S.D.A.P.) zegt, dat hij bij het nazien der stukken gemerkt had, dat B. en W. ook voorstellen hadden betreffende het verbod van vervoer van veevoeder bij den vleeschkeuringsdienst. Waarom bracht de Voorzitter dit niet in bespreking De VOORZITTER zegt hierover in geheime zitting te willen spreken. De heer VAN NIMWEGEN (V.B.) vraagt waarom dit niet in openbare vergadering kan. De VOORZITTER zegt dat dit moeilijk gaat. Met algemeene stemmen wordt de gemeen» schappelijke regeling vastgesteld. In de rondvraag zegt dhr. BLOK (S.D.A.P.) op gevaar af een fitter te zijn, te willen vragen, waarom de rekening der gasfabriek nog niet is ingediend. Reeds het vorig jaar had spr. er op gewezen, dat deze op tijd bes hoorde te worden ingezonden. De VOORZITTER zegt hierover in de gas» commissie te hebben gesproken. Het is echter gebleken dat de boeken nog bij den accouns tant in Rotterdam waren, zoodat de directeur geen rekening kon opmaken. Deze heeft echter toegezegd, dat indien het lang mocht duren hij een voorloopige balans zou inzenden. De heer v. NIMWEGEN (V»B) zegt dat de vrachtlijders klagen. Daar er in deze ge» meente naar dit werk wordt ingeschreven en de broodnijd onderling groot is, wordt er niet aan veidieud. Beier is het daarom, om het onderling te regelen. Het gaat niet op dat een metselaar die met een kleine jongen werkt meer verdiend dan iemand die mer twee paarden rijdt. De heer KIEVIT (A.-.R.) merkt op, dat de gemeente hiervoor toch niet verantwoordelijk is te stellen. Zij weten toch zelf wel wat ze rekenen moeten. Wethouder G. JOPPE (AsR.) antwoordt dat het heel lastig onderling te regelen is. De VOORZITTER zegt onderzoek toe. Dan gaat de vergadering over in vergades rng met gesloten deuren. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente MIDDELHAR» NIS, op Vrijdag 15 Mei, des nam. half 9 uur. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed en deelt mede, dat het bestuur van den v. Pallandpolder bereid is een bij» drage in de verbetering van den weg naar het havenhoofd toe te staan ad f 750. De directeur der R. T. M. heeft haar bijdrage verhoogd van f 1000 op f 1500. B. en W. stellen thans voor één tiende gedeelte bij te dragen in de kosten, welke op f 78600 geraamd zijn, voor verbetering van den weg naar het havenhoofd en in het on» derhoud 50 per jaar bij te dragen In deze 10 zal dan de v. Pallandpolder f 750, de R. T. M. f 1500 en de polder OostplaatsFlak» kee f 1500 bijdragen, terwijl in de onder» houdskosten de laatstgenoemde polder ook nog f 300 bijdragen zal. L)e heer v. d. MEIDE (wild) is den weg nog eens wezen bekijken en gevoelt wel wat voor verbetering, doch het mag niet zoo veel kosten. Spr. wil den berm langs den slootkant ophoogen, en aldus den weg verbreeden. Dan wordt er productief werk gedaan, het kost minder en de weg kan 6 M. breed gemaakt worden. De VOORZITTER stelt voor niet met der» gelijke lapmiddelen te beginnen en wijst nog» maals op het groote belang voor de gemeente dat zij in het bezit is van goede toegangs» wegen. De heer DORSMAN (Gemeentebelang) zegt dat er een luchtje is aan de stemming welke over dit voorstel beslissen zal. Ze is niet geheel frisch en zuiver. De VOORZITTER merkt op dat er geen wettelijke bepalingen zijn die op deze stem» ming invloed kunnen uitoefenen. De heer DORSMAN antwoordt dat er toch ook moreel recht is. Het is spr. gebleken, dat een paar raadsleden uit den reactionairen hoek voor dit voorstel zijn. Daar zij anders ve'elal tegen alle voorstellen voor verbetering stemmen, valt dit op. De verklaring is, dat zij persoonlijk belang bij de verbetering van dezen weg hebben. Met name noemt spr. de H.H. Esselink en Struijk. De heer KOOTE (A.R.) vindt het offer, dat de gemeente te brengen heeft te groot. Het is hier een belang voor het geheele eiland en dat moet Middelharnisnietalleen vergoeden. De gemeente zal wat voorzichtig met haar financien moeten omgaan. De tijd van groote weelde is voorbij. De heer DORSMAN zegt dat de onder» houdskosten ad f 700 per jaar de gemeente de nek nog breken. De VOORZITTER antwoordt het zoo don» ker niet in te zien. De heer DORSMAN zegt dat de reactio» nairen bij de verkiezingen hun kiezers beloofd hadden te zullen bezuinigen opdat de belas» tingen naar beneden konden. 'Wat zij nu doen is hiermede in strijd. Het voorstel»B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 4 stem» men. Tegen stemden de H.H. Koote, Krijgs» man (A.R.) v. d. Meide (wild) en Dorsman (gemeentebelang). Sluiting. SOMMELSDIJK. Van den landbouwer L. B. v. N. werd dezer dagen een 9»jarig paard in de wei doodgevonden. Het beest is onder politie»toezicht begraven. In deze gemeente komen eenige gevallen van mazelen voor. L.l. Maandag stonden er 6 werklooze landarbeiders bij den correspondent der ar» beidsbemiddeling ingeschreven. Deze week zijn 4 werklooze landarbeiders door de gemeente te werk gesteld. Deze week zal er langs de huizen een collecte gehouden worden voor de bijbel» verspreiding in ons land en in Nederlandsch» Indië. Van den landbouwer G L. B. zijn ten» gevolge de warmte drie nuchtere kalveren in de schuur gestorven. De cadavers zijn onder politie«toezicht begraven. MIDDELHARNIS. Tot Dijkgraaf van den «Oostpolder Flakkee« is gekozen de heer M. G. Bom. Over de afgeloopen week heeft zich niemand bij den Correspondent der arbeiders» bemiddeling als werkloos aangemeld zoodat dit bureau weer tot het volgend seizoen is opgeheven. Tijdens de verzending van varkens met de stoomboot ging een der varkens van den slager A. L. uit Sommelsdijk dood, 't welk aan boord uit nood geslacht is. Ter gemeente»secretarie ligt van 13 tot 26 Mei voor een ieder ter inzage de lijst van jnkwar tiering. OOLTGENSPLAAT. De collecte ge» houden ten voordeele van de vereeniging tot Bijbelverspreiding te Amsterdam heen opge» bracht f 57,18. Militieplichtigen der lichting 1926 kunnen zich tusschen 16 en 31 Mei a.s. aanmelden ter Gemeente»secretarie tot het opmaken van stukken ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of Theologische studie. De kade langs den polder «het Rietveld« is geheel afgesloten wegens het heerschen van mond» en klauwzeer, waarschuwingsborden zijn geplaatst, ieder volge dus deze raad op. Door Hendrik Noordijk is een postduif gevangen gemerkt no. 7 2088, de gummi» ring van buiten D 728 van binnen 210, Derby Bruxelles. Terwijl A. van den Heuvel en L. Huijer op een paard waren gezeten, ging het dier op hol met het gevolg dat de berijders het met een nat pak en de schrik moesten betalen Verder liep dit ongeval goed af. OUDE TONGE. Bij P. B. is een wied» machine ontvreemd. Van de dader(s) geen poor. De collecte voor de bijbelverspreiding heeft de som van f 59,845 opgebracht. L. K. had het ongeluk zich zoodanig te bezeeren dat hij per auto thuis gebracht moest worden In het tijdvak Juli—September moeten de volgende miliciens opkomen A. Boger» man Jz A Bogerman Pz., A. Kardux, J. v d. Berg, B J Boeter, P. de Boet, M. Polle» mans, HL de Laat en J. Hartog. NIEUWE TONGE. De Kiezerslijst 1925» 1926, op 23 Maart j.l. vastgesteld, blijft van kracht, tot 15 Mei a.s. is tegen betaling dei kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Het zoontje van de Wed. v. D. had een wondje aan zijn hand. De dokter constateerde bloedvergiftiging, W. Koppenaal en C. Hoogstraten, ver» lofgangers van de lichting 1922, zijn voor 14 dagen herhalingsoefeningen naar 's Hertogen» bosch vertrokken. Aan dhr J. v. Balen alhier, is vergunning verleed tot het bouwen van een woonhuis aan het Korteweegje. Verslag van de Algemeene Vergadering van de Afdeeling Nieuwe Tonge der Zuid» Holl. Ver., alhier, op 16 Mei 1925 des n.m. 7 uur. De Voorzitter verwelkomt de aanwezigen en stelt al dadelijk aan de orde het eenige punt van de agenda n.l. «Bespreking van 't voorstel van 't Bestuur, om steun te veileenen door onze Groene Kruisafdeeling aan de plan» nen tot oprichting van een wijkgebouw en 't aanstellen van een wijkzuster, zooals die zijn voorgenomen door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier en welke plannen thans op 't punt van uitvoering staan.« Spreker geeft daarbij in korte trekken een overzicht van den loop van zaken in deze. Toen de pacht van de familie Van Griethuij» zen, die de hofstede naast 't doktershuis be« woonde, ten einde liep, begon het Groene Kruis Bestuur met de eigenaresse, de boven» genoemde Diaconie, te bespreken of het terrein vlak bij de dokterswoning gelegen, niet beschik» baar gesteld kan worden voor Groene Kruis doeleinden als het plaatsen van een grootere ligtent e d., eventueel het oprichten van een Wijkgebouw Dit verzoek vond een welwillend gehoor bij 't Diaconiebestuur en verschillende samensprekingen hadden het verblijdende resultaat, dat dit College in beginsel bereid gevonden werd op die plaats een wijkgebouw op te richten, met magazijn voor onze verple» gingsartikelen, met een ziekenzaaltje voor het verplegen van enkele zieken, voor wier verple» ging de Diaconie dan een verpleegster zou aanstellen, die buiten haar werk in 't wijkge» bouw dan als wijkzuster werkzaam gesteld zou worden voor de verpleging van zieken aan huis en voor wien in 't wijkgebouw ook wor» den ingericht. Daar verleden herfst tot dit alles voorloopig slechts in beginsel besloten was en er dus nog heelwat gebeuren kon, waarop deze plan» nen schipbreuk kondc-n lijden, heb ik van dit alles voorzichtigheidshalve maar niet gespro» ken op de Algemeene Vergadering in Octo» ber 1.1. 't Scheen ook te mooi, om op verwe» zenlijking te durven rekenen. Nu deze plannen thans echter wel degelijk binnen korten tijd verwezenlijkt zullen worden en het Diaconie Bestuur met dit alles ook ons Groene Kruis en de geheele gemeente van dienst willen zijn, hebben wij eerst in 't begin dezer week een Bestuursvergadering gehouden en van avond de leden van het Groene Kruis bijeengeroepen om een beslissing te nemen in verband met deze voor ons kleine dorp inderdaad zeer belangrijke stichting. En we kunnen dan, zou ik zeggen, in de eerste plaats de Diaconie niet anders dan ten zeerste dankbaar zijn, dat ze onze gemeente met deze Inrichting zoo'n reusachtige stap vooruit wil brengen, wat betreft de verpleging, en verzorging van zieken en lijdenden. Maar daarmeê kunnen wij natuurlijk niet meê vol» staan en willen deze dankbaarheid toonen door een daad n.l. 't aanbieden van een jaar» lijksche subsidie uit onze inkomsten, waar voor dan een vrijwillige verhooging der contributie door de leden wellicht noodig zal zijn. Uw Bestuur heeft in zijn vergadering besloten aan Uwe goedkeuring voor te leggen het doen van 2 voorstellen aan het Diaconiebestuur n.l. het eerste een jaarlijksche subsidie van f 250,— en het tweedeeen jaarlijksche subsidie van f 200,— en een bijdrage in eens van f 500,— uit onze reserve, ter bestrijding van de instal» latiekosten van het wijkgebouw, met name die van de inrichting van een centrale verwarming van 't gebouw, waartoe de Diaconie uit prak» tische en gezondheidsredenen (slechts één een» trale kachel aan te houeen, gelijkmatige, ge» makkelijk te regelen temperatuur in de ver» schillende vertrekken en lokaliteiten, geen rook of stof door gewone kachels in de kamers gemakkelijke toevoer van water in de vertrek» ken en badkamer) gaarne zou willen overgaan, waarvan echter de aanleg en inrichtingskosten nogal aanmerkelijk zijn. Door aanneming van ons tweede voorstel zouden deze echter be» langrijk lager worden voor de Diaconie. Afgezien nog van 't groote belang van zoo'n centrale verwarming voor de zieken, die in 't wijkgebouw verpleegd zullen worden, zou deze ook zeer gewenscht zijn voor onze verplegings» artikelen, die aan huis bij de patiënten in gebruik gesteld moeten worden, want deze zouden dan ook 's winters behoorlijk op temperatuur gehouden worden, in plaats van ijskoud, welke toestand niet alleen minder aangenaam in 't gebruik is, maar voor som» mige artikelen ook zeer nadeelig. Bovendien is deze zaak nog van groot gewicht in verband met 't volgende. Het Diaconie»Bestuur heeft zich n.l. ook bereid verklaard een aarage voor de ziekenauto aan 't gebouw te doen bouwen en deze op zeer billijke voorwaarden te ge» bruiken af te staan aan de ziekenauto»co.n» missie. Daar deze garage dan ook nog voorzien zou worden van een werkbank, zoo zou de auto een uitmuntende stalling krijgen, zooals men er wel niet veel zal aantreffen op het platteland. De voordeelen (vooral in 't koude jaargetijde) zouden zeer belangrijke zijn geen mogelijke vorstschade aan de autogemakkelijk ingang en op temperatuur brengen van den motorde patiënt komt direct in een ver» warmde auto te liggen, 't Is duidelijk, dat de ziekenauto»commissie dit royale aanbod met beide handen zal willen aannemen. 't Is nu aan de vergadering om zich over een en ander uit te spreken. Tegenover bovengenoemde bijdragen door onze Vereeniging staan zeer groote voordeelen, n.l. dat wij op die manier het groote nut van de wijkverpleging zullen kunnen genieten, die wij anders wel nooit zouden kunnen krijgen verder zullen wij in 't wijkgebouw een uit» stekend ingericht magazijn ten gebruike krijgen, waaraan wij dringend behoefte hebben, vooral met 't oog op onze vele groote zieken. Verplegingsartikelen, die thans over twee opbergingsplaatsen verdeeld zijn; bovendien krijgen we gelegenheid enkele patiënten een behoorlijke verpleging te geven, die hun thuis niet kan gegeven worden. Wel is waar is en blijft de geheele stichting eigendom van de Diaconie en hebben wij er dus niet als heer en meester over te beschikken, maar praktisch zal dit alles voor ons 't zelfde nut afwerpen, alsof wij dit uit eigen middelen hadden tot stand gebracht. En daar er in onze gemeente slechts één kerkelijke gezindte bestaat, is er ook geen bezwaar tegen, dat dit alles van een bepaald kerkelijk bestuur uitgaat, gelet ook op het feit, dat de verhouding tusschen onze Diaconie en ons Groene Kruis steeds welwillend en aan» genaam geweest is. Bij de beraadslaging werd o.a. ook gevraagd of 't Groene Kruis door zijn subsidie ook een vertegenwoordiger in 't Bestuur der Stichting zou krijgen. Hierop antwoordde de Voorzitter, dat deze vraag ook ter sprake gekomen was in de Bestuursvergadering en dat reeds bij vroegere samensprekingen met de Diaconie gebleken was, dat deze daartoe reeds uit zichzelf be» sloten scheen. Hoewel dit toen nog slechts voorloopige besprekingen waren, meende de Voorzitter toch, dat men dit voorloopig 't best aan de Diaconie kon overlaten, gezien de welwilende samenwerking en de bescheiden finantieeie rol, die het Groene Kruis in deze zaak speeit, waarmee het meerendeel der ver» gadering instemde. Verder werd gevraagd of 't Groene Kruis deze jaarlijksche lasten kon dragen. Op ver» zoek van den Voorzitter zette de Penning» meester den geldelijken toestand onzer ver» eeniging uiteen en daarbij bleek, dat deze zeer gerond was, zoodat deze ook met deze nieuwe geen zorg behoefde te baren en vooral de Voorzitter was zeer optimistisch gestemd ten opzichte van 't resultaat van een vrij» willige contributieverhooging als ze van de leden voor deze zaak gebracht mocht worden. Tenslotte werd nog gevraagd of wij voor een bepaald aantal jaren onze bijdragen zou» den toestaan voorloopig. Na eenige discussie bleek de |vergadering van oordeel, dat we 't best kunnen doen met de Diaconie 't volste vertrouwen te schenken daarom geen enkele eisch of beperking aan ons voorstel toe te voegen en als dit voorstel werd gekozen het tweede n.l. een jaarlijksche subsidie van f 200 en een éénmalige bijdrage van f 500 in de inrichtingskosten van 't wijkgebouw voor 't verkrijgen van een centrale verwarming daar» van. Na hulde gebracht te hebben aan het Diaconiebestuur, dat zulke belangrijke dingen tot stand wil brengen tot heil der leidende menschheid en na de hoop uitgesproken te hebben dat tegen 't eind van 't jaar een en ander tot aller tevredenheid in werking zal zijn gesteld, sloot de Voorzitter de vergadering. DIRKSLAND. Op Maandag 25 Mei a.s. zal in de polders Dirksland, Oud»Melissant, Roxenisse en Alteklein een schouw worden gehouden. Op Woensdag 20 Mei des v.m. van 9—12 uur zal ter secretarie zitting worden gehouden voor het indienen van aanvragen om wegens broederdienst van den dienstplicht te worden vrijgesteld. Tot Kommies bij 's Rijks directe belas» tingen alhier is aangesteld de heer C. Rijkaart. Op den hoek van het Schelpenpad is door den A.N.W.B. een wegwijzer geplaatst, ook is er een geplaatst aan de haven te Goe» dereede bij de woning van den heer T. Lod» der, om de richting Ouddorp aan te geven. Tegen a.s. Vrijdagmiddag 2 uur is een algemeene vergadering belegd van het Bestuur en stemgerechtigde ingelanden van den polder Dirksland c.a. Bij publicatie hebben Burgemeester en Wethouders ter algemeene kennis gebracht, dat alle mestputten en vuilnisbakken binnen de kom der gemeente moeten zijn opgeruimd en alle achterwegen en sloppen moeten wor» den opgehoogd en onder de lijn gebracht door de in art. 71 der algem. politie verorde. ning aangewezen personen vóór Vrijdag 29 Mei a.s. Wegens Hemelvaartsdag zal deze week in plaats van Donderdag alhier Woensdag beurs worden gehouden. De dienstplichtigen N. Zoon, A. van Broekhoven, J. Smit, P. T. Markwat, A. Ho» gerwerf en M. A. de Ruiter zullen voor her» halingsoefeningen onder de wapenen moeten komen. MELISSANT. Door publicatie is bekend dat het verslag van den toestand der Gemeente ter secretarie ter inzage ligt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. HERRINGEN. Op 27 Mei zal alhier op de kaai dezer gemeente verkooping plaats hebben van een groote partij oude sparpalen, des avonds te 6 uur. Zondagmorgen 1.1. kreeg het 5»jarig zoontje van D. Struijk alhier een pot kokende koffie over de borst en het benedenlichaam zoodat het vanwege de brandwonden in zorg» wekkenden toestand verkeerde. GOEDEREEDE. Het Bestuur van de cichorei drogerij »Goedereede« zal aanbesteden het lossen en rijden van cokes. 400.000 K.G. Inschrijvings biljetten worden ingewacht tot Zaterdag 23 Mei bij den boekhouder dhr. A. C. den Eerzamen. OUDDORP. De meelhandelaar J. B. le» verde in de woning van iemand aan den Weitjesweg wat af, toen zijn paard niet ver» koos te wachten. Onbestuurd kwamen paard en wagen in een diepe sloot terecht. Verschil» lende personen in de nabijheid verleenden hun goede hulp om alles op den wegtekrij» gen, wat waarlijk niet gemakkelijk ging. Een groote hond van V. schoot Zaterdag uit op een kleinen van den knaap W. Raads» heer. Deze wilde zijn hondje helpen en nu beet de groote hond den knaap in zijn rech» terbeen. De geneesheer moest er aan te pas komen. Heden, Maandag, moest de knaap de wond nogmaals laten onderzoeken, of er soms gevaar dreigde. Bij het overboord zetten der netten ge» raakte J. Zandburg tusschen de sprankels be» kneld, waardoor hij een been ernstig bezeerde en daar hij niet loopen kon, door andere visschers op een fiets naar huis werd gebracht. Bij de keuring voor de Nat. Militie on» derlaatst waren drie jongelingen verhinderd te verschijnen, die daarom opgeroepen waren om 15 Mei te Oud.Beijerland te komen. Een van hen, Jacob Sandifort, werd voorgoed ongeschikt verklaard; de beide andere,Gerrit Tanis en Jacob Santifort, zijn niet verschenen. Algemeene vergadering van de Boeren» leenbank den 15e Mei in de Oude School School gehouden. Aanwezig waren 159 leden. De vergadering wordt geopend door den Voorzitter, den heer C. Tanis K.Pz., waarna de Secretaris, de heer KL Westhoeve, de no« tulen der vorige vergadertng voorleest, welke notulen onveranderd worden goedgekeurd. De Secretaris brengt daarna verslag uit 0v. het boekjaar 1924, waaruit blijkt, dat de bank zich in gestadigen bloei mag verheugen. De Voorzitter wijst tot stemopnemers aan de heeren T. Tanis Tz. en E. Grinwis T: Hierna komt aan de orde de rekening en de balans over 1924. Deze worden, zooals zij door Bestuur en Raad van Toezicht zijn onderzocht en in orde bevonden, zonder be merkingen goedgekeurd en vastgesteld, dé rekening in ontvangst en uitgaaf tot een be. drag van f 1.277.098 875 en de balans in actief en passief met een bedrag van f 739 351.10 Besloten wordt de winst over 1924 ad f 5.352,70 toe te voegen aan het reservefonds, dat daar. door stijgt tot f 32.751.35. Het aftredend bestuurslid, de heer C. Tanis K.Pz. en het aftr. lid van den Raad v. Toe. zicht, de heer C. Breen Pz., worden beiden herkozen, terwijl tot plaatsvervangende be. stuursleden worden verkozen de heeren J Breen Pz. en J. Sandifort. Genoemde heeren nemen allen hun benoeming aan. De rentevoet voor spaargelden wordt vast. gesteld op 4 en voor voorschotten on 5Va P Nadat de voorzitter de vergadering heeft gesloten, wordt aan ieder der aanwezige leden het presentiegeld uitgekeerd. ~t Tegen J. M. is proces»verbaal opgemaakt wegens het zoeken en rapen van wilde een. deneieren. -f De jaarwedde van den kassier der Coöpe, ratieve Boerenleenbank is bij acclamatie op de laatstgehouden vergadering met f 100 pet jaar verhoogd. Tevens werd een voorstel ingediend om de presentiegelden aan leden van f 0.50 tt brengen op f 100 Dit vond geen instemming en werd alzoo bij stemming verworpen. f Kon eenige dagen geleden melding ge» maakt worden naar verlangen om droogte vanwege de regens die in pleonasme neer, daalde, zoo verlangt men nu sterk om regen Veel van het laatst gezaaide zaad ligt droog in den grond zoodat van een normale ont, kieming geen verwachting is. Ook het sjalot, tengewas en de rogge»akkers op de minder, i waardige gronden beginnen thans te lijden I Spoedige regen kan nog veel vergoeden op de zandgronden. HELLEVOETSLUIS. Woensdagavond l zal den heer W. Zorgman organist te Maas, j sluis alhier een orgelbespeling geven. Het pro, gramma is zeer aantrekkelijk. Het bevat twee koraalbewerkingen en orgelwerkingen van Bach, Mendelssohn, Mailly en Guilmat. Aan, vang 7.30 ure. TINTE. Ongetwijfeld door de groote hitte bevangen, stortte Zaterdag j.l. tot tweemaal toe de hit voor den bakkerswagen van den heer H. op den grond. Gelukkig liep een en ander nog al goed af. Tot bestuursleden der Vereen, voor Chr. Belangen zijn op de laatste ledenvergadering gekozen de heeren P. W. J. Krijnen, H. van Halen, W. Beukelman, C. Klok, P. W. v. R L. Roskam, F. Beukelman Wz., P. G. Bakk J. Stolk Cz. Vrijdagochtend j.l. struikelde mej. H. S, geb. F. alhier in haar woning, terwijl zij met haar huishoudelijke werkzaamheden bezig was. Deze val had tengevolge, dat|zij haar rechterdijbeen brak. Onmiddellijk vervoer per zieken«auto naar Rotterdam werd door den inmiddels ontboden geneesheer noodzakelijk geacht. SOMMELSDIJK. Tot resp. voorzitter en secretaris van het college van Notabelen zijn gekozen de heeren K. Kastelein en D. de Mooij, terwijl de heer J. A. Slis Jzn. benoemd is tot kerkvoogd in de plaats van zijn vader. Gedurende de Godsdienstoefeningen op Zondag 24 Mei a.s. in de Ned. Herv. Kerk (voorgaager de heer Schalekamp van Nieuwe» sluis) zal een collecte worden gehouden ten behoeve van behoeftige Godsdienstonderwij» zers en behoeftige weduwen en weezen van Godsdienstonderwijzers. i V Gedurende deze week zal langs de huizeftj in deze gemeente een collecte worden gehou» den ten behoeve der vereeniging voor Bijbel, verspreiding zoowel in Nederland als in Ned. Oost»Indië. MIDDELHARNIS. Waarschijnlijk zal Ds. G. van Velzel a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) voorm. 9,30 uur wederom optreden. OOLTGENSPLAAT. Doopvaders gelieven zich Donderdagavond ten 6.30 uur aan te mei» den in de kerkekamer der Hervormde Kerk. Op Hemelvaartsdag zal in de Geref. Kerk alhier 's morgens 9.30 uur dienst worden ge< houden door Ds. de Lange. DIRKSLAND. A.s. Zondag hoopt D.V. voor de Ger. Gem. op te treden Ds. J. Fraanje j van Barneveld, De Godsdienstoefeningen zul» Ien dan 3 maal plaats hebben 's morgens, 's middags en 's avonds, terwijl er in den middag Doopsbediening zal plaats vinden. Doopouders kunnen hiervan aangifte doen bij den Kerkeraad Vrijdagavond in de con> sistorie. In de [Geref. Gem. zal Hemelvaartsdag, 's morgens op den gewonen tijd leesdienst worden gehouden. HERRINGEN. Zondag a.s. is alhier in de Ned. Herv. Kerk aan de beurt van optreden Ds. Polhuijs van Stad a. t. Haringvliet. Donderdagavend 21 Mei a.s. zal D.V. eene vergadering van stemgerechtigde mans» lidmaten der Geref. Gem. worden gehouden. Op Donderdag, Hemelvaartsdag zullen de scholen zijn gesloten. Voorts zal er in de Ned. Herv. Kerk geen en in de Geref. Gem. des avonds Dienst worden gehouden. Door den Kerkeraad det Geref. Gemeente alhier is voor een te beroepen predikant twee» tal opgemaakt bestaande uit Ds. Kievit uit Veenendaal en Ds. Fraanje uit Barneveld. Door de Kerkvoogdij der Geref. Gem. zijn zij, die nog plaatsgelden zijn verschuldigd, daaraan herinnerd, deze week die af te dragen bij den penningmeester. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk zal Donderdagavond a.s. 6 uur hopen op te treden Ds. J. Baarslag. GOEDEREEDE. De collecte voor de Chr. Mill. Tehuizen heeft f 9.33 opgebracht. Zondag a.s. zal er gelegenheid zijn tot het bedienen van den H. Doop. Aangifte Zaterdagavond half 8 bij predikant. Dhr. J. v. d. Velde hoofd der Bijz. School aan het havenhoofd, heeft de benoeming als lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs aangenomen. De catechesatiën voor de schoolkinderen zullen tot 30 Juni stilstaan. Op den Hemelvaartsdag zal er des avond te 5.30 kerk worden gehouden. 4 OUDDOf tijding ontv van Groot»/ Herv. Gem. Door 1 nen bij de houden wor en in Juni. De vac; a.s. Zondag slag van Me wordt gecol! Op Heme uren godsd eener predik L.l. Vri wijzeres aan slaagd voor Nat. School NIEUW»! Zondag eer dit voorbee Vader Sb Het Schi| Een zuiv lijke intere eener geme dere begee toegelaten bonds. Is het heel goed dat ook 1 kenteeken Immers, w< visschen ii koren e| wijnstok. Maar da en de roe Daar hebt Omdat er slechts met achtige, ik ook maar Welk ee neering is ons allen dat we He die mij be zal ik oc in den he hend voor loochenen hemelen i| Alzoo uw willek ook laten, haar die i< zonde«toes de Verzoel eisch. Waaron den, als zich schilj tegendeel we geen lijks redeij nis»doen toch therd Hoe st, We mo| deelen meente isl Natuur aantal va Maar gef onze? Weet boven 23 wilden d| geheel jaren« is ger. De veel eerfl die bij den geesj reeds van dez dankbari velen oi het goec een zwa: Vooral toestanc Het Iijksch percenta lijdenis manneli Gij gj Dat de toekl ik in Maandfc Jonged< over he Het houder 88 uitsp der 19 He m tijd

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2