Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. ELAAR" IEL andarts ilieid meer mg 16, R'dain I II woensdag 20 mei 1925 40STE jaargang itikelefl gr *aad :l i IN HOC SIGNO VINCES uwen No. 3121 RECHTZAKEN I i W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Rotterdam STERDAM f 10,- en hooger en hooger f 7.50 rdige kuiaiiteiten DEKEN CADEAU Iterdam Ï.25, f 9,75, TRINGA ERDAm Telef. 8611 iELDER, Larnd- en Tssataboww. Gemeenteraad. RecSame-Mededeelingen. Tegen Slapeloosheid <1 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Geen Volksvleier. iek en Winkel >ERT van GENT J. A. SCHIPPER, Ouddorp iBedden, een kijkje oste adres TEEG li, enz. :n open maken i hooger, 9x12 amera's 9 x 12 12 met Zeiss leelig koperen dozijn f 1,10. met garantie. en U koopt. im 1-3. aden van 9—10. wachten staat, jd geen raad, rntgenstr. eens om, Vischwinkel Bom. 'kwaliteit »heid kwijt. nbevelend, amstadon hoek om mis. 17273 aelen en vierkante dstoelen. deed en onbekleed zooals Papierman» Ook verkrijgbaar Middelharnis. Neen, dat is minister Colijn niet Zelfs zijn felste tegenstander zal hem niet durven nageven, dat hij ooit ook maar met één mooie belofte het volk heeft lekker ges maakt. Volkomen nuchter zegt hij het de waarheid. Ook al is die waarheid hard. Zelfs al doet zij velen pijn en al snijdt zij stille verwachtingen afColijn is terecht van oordeelde uitgestelde hoop krenkt het hart en beter géén hoop wekken, dan een ijdele hoop. Zoo trad hij ook te Amsterdam op: »Nog altijd zie ik de tijden als bizon, der zorgelijk. In de komende vier jaren zal de parlementaire toestand beheerscht blijven door dezelfde feiten als die, welke haar gedurende de afgeloopen drie jaren bebeerschten. En daarom stelt een bewind, waarvan ik deel uitmaak, geen maatregelen in uitzicht die tot belangrijke uitgaven zou. den noodzaken«. Dat verstaat de eenvoudigste kiezer. Worstelen, om het hoofd vrij te houden, dat zal ook de eerstkomende vier jaren 't wachtwoord zijn. F.n daarmee is al wat méér geld kosten zou, belangrijk meer geld, hoe nuttig 't misschien ook ware, voorloopig ge» oordeeld. Min. Colijn werkt er niet toe mee. De antirevolutionaire partij evenmin. Omdat het vóór alles thans geldt We maken géén nieuwe schuld Valscbe verwachtingen. Die worden weer ^opgewekt. Laat ons zwijgen van de S.D.A.P., met haat drieërlei program, voor Kiezers., Kamer, en eventueel Regecringsgebruik. Zij is trouwens allang weer overtroefd door de communisten, .die nog veel en veel méér beloven dan zij Maar let nu op den Vrijheidsbond. Min. Colijn sprak er te Amsterdam van: «Wij vernemen, dat de Vrijheidsbond thans in studie gaaf nemen de mogelijkheid van het invoeren van het Staatspensioen. Maakt men nu niet daarmede tegen de ver. kiezingen den indruk, dat er staatspensioen zal komen, als de Vrijheidsbond aan t bewind komt?« Ja, natuurlijk doet men dat Maar krijgt de »Vrijheidsbond« invloed op de regeering, en kan er niets van zulk een Staatspensioen komen, ja! dan wordt er ge. zegd: We hebben 't ook nog maar pas in studie, waarde kiezerKom over vier jaren eens terug! Net zoo met de salarissen. Hoort men de critiek van den Vrijheids, bond zoo zei min. Colijn »is men dan niet geneigd om te denken, dat de critici, als zij aan het bewind komen, de maatregelen tot het herstel van het fi. nanciëele evenwicht, die voor velen zoo hard zijn om te dragen, ongedaan zullen maken Dat is het juist, 't Wordt niet met zooveel woorden gezégd, maar de hoop wordt gewekt liter kan men altijd zeggen wij hebben im« mers niets belóófd 1 Min. Colijn te Amsterdam, zeide "De hoop dat we in de naaste toekomst terug zullen komen op maatregelen, de laatste drie jaren genomen, is een hersen. schim li Dat is hard, maar 't is eerlijk. Zout op de slek. Er kroop een slakje rond. Vu nog wel in 't tuinzand, maar 't hid in de kamer kunnen komen, op 't kleed. Min. Colijn, te Amsterdam, heeft het beestje voorgoed onschadelijk gemaakt. Uit één enkele passage in de Deputaten. rede, die toch anders duidelijk genoeg was gezegd, werd afgeleid dat min. Colijn wel geneigd zou zijn, om een mogelijke »Coalitie« ook uit te breiden tot den Vrijheidsbondöf ook een nieuwe meerderheid zou willen vor. men met den Vrijheidsbond in 't frontdat hij feitelijk elke antithese.politiek verloochend had en aanstuurde op een neutraliteits. of neutrale=zone.politiek. Weet ik, waar 't wel heen wou Maar de ondergrond van alles was dan toch, om ons volk wijs te maken, dat de heer Colijn eigenlijk van de «christelijke politiek* wel af wou wezen. Wat op den duur wantrouwen zou wekken tusschen den leider en zijn partij. »Zof« noemde min. Colijn al zulke gedach» ten »Wat ik gezegd heb is diter zijn vraag, stukken van nationale beteekenis, waarvan de oplossig te zoeken is op een breedere basis dan overeenkomt met de scheiding links.rechtsch, alsof de linksche gulden beter of slechter is dan de rechtsche*. Zuiverlijk dus, en ook niet meer dan dat de leer van de «neutrale zone*, net precies als die door dr. Kuypez ons reeds is onder, wezen. We hebben 't geen oogenblik anders ge. dacht. The almighty dollar. We zullen 't maar niet vertalen. Zóó mooi is het niet Maar wat er mee bedoeld wordt, kan men "begrijpen, als men de woorden leest van een Amerikaansch senator, Henry Shipstaed, die in het hoogste staatslichaam der Vereenigde Staten o m. zeide «Wij beheerschen den goud.voorraad der wereld Wij zijn in staat om het bankwezen der wereld tc beheerschen en zoodoende ook de economische macht der wereld. Dit is de geweldigste macht die ooit aan een natie gegeven werd om voor goed of kwaad te gebruiken. De manier waarop deze macht zal worden toegepast, zal het lot der natiën en van de menschheid bepalen Wij zijn bij machte 0111 de wereld gedurende de vol. gende honderd jaar den vrede voor te schrijven.« Zulke taal doet me altijd aan Nebocadnezar denken. »Wij zijn*; wij zullen«»\vij kunnen*... «Die in den hemel woont zal lachen«. Ilèm »uitschakelen« gaat toch niet. Wat elke maa.id te doen geeft. (2e helft Mei) Nadruk verboden. In Mei, dan leggen alle vogeltjes een ei. En waar ze zitten broeien, daar zullen wij niet stoeien, enz. Zoo zongen wij, ouderen, toen we nog op de schoolbanken gezeten waren. En nu moeten wij het onzen kinderen voor. houden, dat ze geen vogelnesten verstoren en jagen we de katten weg, die loerend in onzen tuin en op ons erf rondsluipen. Land. en tuinbouwer moeten ter wille van hun eigen belang vogelbes/chermers zijn, en daarom ook het nestelen der vogels bevorderen. Wat maken b.v. spreeuw en roek zich dit voorjaar weer verdienstelijk door het vernietigen van legio emelten, die weiden en akkers teisteren. Men bestrijdt dit ongedierte door uitstrooiïng van tarwezemelen, vergiftigd met Parijs groen: per Hectare 25 Kilo zemelen vermengd met 1 Kilo Par. groen. Maar in de eerste plaats moeten we het hebben van onze natuurlijke bondge. nootende vogels en de mollen. Ook deze laatste hebben zich geducht geweerd. De land. bouwers krijgen er oog voor, en beginnen ook voor de mollen, die ze een tijdlang als 't ware te vuur en te zwaard hebben vervolgd, op te komen. Zóó is het goed geen verdelging, maar beperking 1 Aldus (blijft het evenwicht in de natuur bewaard. Wat beslist schadelijk is bestrijdt-men echter met kracht en volharding Bijvoorbeeld den runderhorzel of horzelvlieg. Verschillende veehouders zijn er al mee be. gonnen, toen het vee nog in den stal was in de wei moet de bestrijding thans worden voorgezet. De larven welke zitten in de be» kende bulten op den rug der dieren, verwijdere men door uitdrukken of met een pincet. Wie het kunstje niet goed verstaat, late het zich leeren door een veearts of een ander die het kent. Uit de larven, die blijven zitten, komen in deze en de volgende maanden de horzel, vliegen, welke door het gonzen de koeien verontrusten. De gezondheid der dieren en de melkproductie lijden er door. De vlieg legt haar eitjes op het rund, dit likt de eitjes of larven op de laatste bewegen zich voort door het runderlichaam tot ze in de huid zijn ge. komen. In de huid ontstaan gaten. Enorm is de schade, over heel het land in de wormhui. den veroorzaakt. Geen wonder, dat men de veehouders algemeen oproept ter bestrijding. Het werk van den enkeling kan niet baten allen te zamen moeten het werk ter hand nemen. Na midden Mei kan men op kleigrond koolrapen zaaien. De grond zij diep los 1 Op het zand wachte men nog tot de 2e week in Juni. Koop het zaad onder garantie 't is gebeurd dat winterraapzaad werd geleverd, en in een geheele streek het gewas mislukte. Zaai op rijen tot 50 c.M. van elkaar, de planten in de rij 30 tot 40 c.M. Gebruikt men een paarde» of handzaaimachine, waarmee het werk vlug opschiet, dan heeft men 2'/2 tot 5 Kilo zaad noodig. Men kan thans weer arsperges stekeD waarvoor een speciaal lang, smal mes wordt gebezigdsteek ze niet te lang, dan zoudt ge de wortels beschadigen, en raak ook niet de er naast staande vrucht. Steek driemaals daags, Vergadering van den Gemeenteraad van SOMMELSDIJK op Vrijdag 15 Mei des nam. 3 uur. De Voorzitter burgemeester DEN HOL LANDER opent de vergadering met gebed waarna de Notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De Aigetueetie Moederdag, in andere landen reeds lang ingevoeld, Zal in Nederland dit jaar voor het eerst worden gevierd op 20 Mei. Moge dit lieflijke beeld, dat wij hierbij geven, ertoe medewerken, de Moederhulde op dien dag algemeen te doen zijn. dan oogst ge blanke, goed smakende asperges. We willen hopen, dat de erge nachtvorsten nu uitblijven, en kunnen dus thans onze boonen leggen doe het bij gedeelten, dan oogst ge lang versche, malsche vruchten. Voor poste lein is het nu ook de tijd wanneer het althans warm weer is anders wachten we nog gerust. Deze groente gedijt slechts met warmte, dan ontkiemt ze snel, soms in één dag, en is spoe. dig oogstbaar. Na het zaaien het zaad wat doorharken en den grond aandrukken schijnt de zon, dan het bed met vochtige zakken be» dekken Warmte en vocht zijn noodig. Kent ge bindsla? Misschien niet; weinigen telen ze in België, Frankrijk en ook in Engeland kent men ze beter. Men kan ze in deze maand op vochtHoudenden, vruchtbaren grond zaaien. 't Worden ook kroppen die zoowel rauw als gestoofd genuttigd kunnen worden. De meesten zullen echter wel de kropsla als slage. recht prefereerenmen kan dan de bindsla stoven. Om ze te doen »ki oppen* is het aan» leggen van een band dikwijls noodigvandaar de naam. 't Werk gaat nu geregeld door in den tuin zaaien en planten wieden, hakken en schoffelen. Verschillende groenten zaait men af en toe, om ze den geheelen zómer door te kunnen oogsten, of steeds jong en malsch te hebben. Zoo b.v. worteltjes om de drie we» ken, kropsla om de 14 dagenpostelein en kervel e a. Wie zijn bedden vrij houdt van onkruid bevoordeelt zich zeer 't is geen pret» tig werkje, maar 't loont en geeft veel plezier en voldoening, Is het weer gunstig dan bren. gen we al eenige bloemen op de perken, b.v. de Pelergonium Zonale. Met een rand van goud. of zilverbonte Zonalen maakt men een mooi perk zet de grootste achteraan 1 De hoog» ste planten komen in het midden geen twee planten van eert bloemen kleur bij elkaar. Wij brengen voorts in de perken Verbena's Petu nia's Heiliotropenze komen in den vollen grond, dus moeten uit de potten gedaan wor. den. Ook de Laurier, Phormiums Aloe's en andere koude kasplanten mogen op de bestem» mingsplaats voor den zomer gebracht worden Ingekomen is rekening en verantwoording der gezondheidscommissie, waaruit blijkt dat er een batig saldo is van f 75.52. De begroo» ting dezer commissie sluit in onvangsten en uitgaven met f 1413 85. De heer v. NIMWEGEN (V.B.) vraagt of dit bedrag alleen de begrooting voor Som» melsdijk is. De VOORZ. antwoordt dat dit gelukkig niet het geval is. Mej. J. Schoof vraagt ontslag als onderwij» zeres met ingang van 16 Juli a.s. Eervol wordt haar dit gegeven. Op een reclame inzake schoolgeld van C. A. T. wordt afwijzend beschikt. B. en W. bieden den Raad het Gemeente» verslag 1924 aan. Machtiging wordt verleend tot wijziging der begrooting van 1924.1925. Hierbij brengt de heer v. NIMWEGEN ter sprake de subsidie van de Ambachtsschool, welke hij te hoog vindt. Dit is een verkeerde manier van bezuiniging. De heer LE COMTE (S. G. P.) wil hebben dat, nu de gemeente financiëel bijdraagt, het gemeentebestuur ook medezeggenschap in de schoolzaken zal hebben. Over het verzoek van L. Soldaat, brugwach» ter, om salarisverhooging, ontstaat een breede discussie. B. en W. willen het voorloopig aanhouden en het bij de begrooting behandelen. De VOORZ. licht de kwestie toe en zegt dat de man niet genoeg aan het baantje ver» dient om het zelf te doen. Nu deed zijn vtouw het, maar deze kan het wegens ouderdom niet langer waarnemen. De heer A. A. MIJS (V.B.) meent dat de Raad met deze vrouw niets te maken heeft. De gemeente heeft Soldaat zelf aangesteld en wanneer hij het niet meer kan waarnemen moet hij bedanken. De heer SLIS (C. H.) zegt dat het een bij» betrekking is, wanneer er een hoofdbestaan van gemaakt werd zou het voor de gemeente te duur uitkomen. 40 cent per regel Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, en Examenvrees, gebruikt men met het beste resultaat de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MOND. ADVIES fl 1.. Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren De heer v. NIMWEGEN (V.B.) acht het. geen Soldaat in zijn brief schreef, als zou zijn vrouw in «gemeentedienst versleten zijn« een belediging voor den Raad De heer MIJS merkt op. dat Soldaat daar zelf de schuld van is, het is geen beleediging voor den Raad maar voor hem zelf. Wanneer hij goed begreep dat hij volgens zijn instructie zelf aangenomen is de brug te bedienen zou hij met deze klachten niet zijn gekomen. Dit is hier in 't geheel niet op zijn plaats. Tenslotte wordt conform het voorstel B. en W. besloten. Besloten woidt de huur van de woning van den veldwachter tegen f 50 opnieuw te doen ingaar. Ged. St. zenden een schrijven waarbij den Raad advies gevraagd wordt inzake een voorge» stelde wijziging van de regeling der jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, (cu» milatié.aftrek). De bedoeling is om de jaarwed» den van gemeenteambtenaren die in twee of meer gemeenten functionarissen zijn in de hoofdgemeente 100 en in de andere ge meente 50 der jaarwedde te geven. Als hoofdgemeente wordt beschouwd, de plaats waar hij woont of mocht hij in geen der plaatsen waar hij functionaris is wonen, die gemeente met het grootste zielental. De nieuwe regeling zou pas ingaan bij eventueel nieuw aan te stellen ambtenaren B. en W. achten deze wijziging voor deze gemeente van geen belang. Inplaats de cumi. latie aftrek te verlagen tot 50 willen zij het maar op 60 °/o houden. De heer v. NIMWEGEN (V.B.) acht het wenschelijk de jaarwedde pas dan vast te stellen wanneer de nieuwe ambtenaar in functie is. De VOORZITTER bestrijdt deze meening en zegt dat het noodig is aat beide partijen vooraf weten welke voorwaarden er gesteld worden. Besloten wordt conform de meening van B. en W. Ged. St. te berichten. Het gemeentebestuur van Middelharnis vraagt deze gemeente subsidie te geven voor de verbetering van den weg naar het haven» hoofd. B. en W. meenen dat Sommelsdijk hierbe» zwaarlijk op kan ingaan. De heer KIEVIT (A»R.) meent dat deze zaak anders zou staan wanneer het geheele eiland bijdroeg, maar is er tegen om alleen subsidie te geven. De heer MIJS (V.»B.) zou er den voorkeur aan geven indien de wegen van het eiland voor gemeenschappelijke regeling werden on» derhouden. Thans doet zich het geval voor dat b.v. Middelharnis veel minder aan onder» houdskosten te voteeren heeft dan Sommels» dijk. Om nu bij te dragen aan Middelharnis acht spr. niet gewenscht. Besloten wordt geen bijdrage toe te staan. B. en W. stellen voor een gebruikte lijk» koets aan te schaffen. Nu vele gemeenten een lijkauto gaan gebruiken, kan deze gemeente wellicht voor niet te veel geld een gebruikte koopen. Ook willen B. en W een begraaf» toestel aanschaffen, met welk toestel het laten zakken van de kist zeer regelmatig en plechtig kan plaats hebben. De kosten van een toestel bedragen f 175 of f 200. Conform het voorstel B. en W. wordt met alg. st. besloten. Besproken wordt een aanvulling van de marktverordening. De heer KIEVIT (A.»R.) vindt het verschil tusschen het gewone marktgeld en den abon» nementsprijs te groot. Besloten wordt het marktgeld te doen be» talen vóór het vee wordt toegelaten. B. en W. stellen voor tot marktmeester te benoemen den gemeenteveldwachter tegen een belooning van f 25. De heer LE GOMTE (S. G. P.) is hier te» gen. De heer MIJS (V.«B.) acht Uil er den aan» gewezen man voor, maar is er tegen het sa» laris te verhoogen. Hij verdient meer dan genoeg. De heer SLIS (C.«H.) merkt op dat de veld. wachter van Heenvliet ook marktmeester is. In stemming gebracht blijkt Uil met 9 stem» ■i ■I

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1