I Handenarbeid e. If J Gemeenteraad. 1 ft FEUILLETON Reclame-Medeedelingen. I ÜEWMWIWi II A*J.P-'3 DRIEMOLENTJES -PUDDINO Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. De jonge Weduwe 40 cent per regel. Ir II 11 li! A ODOO,^GWCfi,£„ AJCOMr, -SQOWTOM OA VOLMAAKTS. CHOCOLADEDUDDING geeft vaak ruwe, beschadigde en leelijk uit» ziende werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door Purol. Openbare Raadsvergadering der ge» meente H E L L EVOETSLUIS op Woensdag 59 April desavonds half acht De Voorzitter, de Edelachtbare Heer P. de Geus, opent de vergadering. Afwezig dhr. Kros en 2 vacatures. 1. De notulen der vorige vergadering wor» den zonder eenige aanmerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Verslag van verleende hulp aan minver» mogenden van ooglijders van het gesticht te Rotterdam. Mededeeling van het Hoofdstembureau dat tot lid van den Raad is benoemd (vac. P. Goed» bloed a.r.) dhr. F. v. Harten (a.r.). 3. Bepaling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, be» lastingjaar 1925—1926 op 1,3. Dhr. DE HAAS kan niet met dat voorstel meegaan, hij vindt dat men op het oog dat de salarissen algemeen verlaagd worden, eerder de factor kunnen verlagen en wel op 1,2. Spr. komt niet hier voor eigen persoon op, maar voor de ingezetenen deze ondervinden toch al genoeg de druk waaronder de gemeente gebukt gaat. Dhr. FRIJDALL sluit zich geheel aan bij dhr. de Haas. Onderwijl verschijnt dhr. Kros ter verga» dering. De VOORZITTER wijst er op dat dit cijfer niet te hoog is, als wij den financieele toestand der gemeente goed bezien, dan komen wij tot de conclusie dat 1,3 nog te laag is Elk jaar stelt de Raad de begrooting vast en daarvan wordt de belasting geheven. Nu gaan dagelijks inwoners naar andere plaatsen, zoodat het belasbaar inkomen verminderd. Het vorige jaar 1924—1925 was de factor 1,5. Wanneer de gemeente nog meer achteruitgaat, zal deze factor weer gehandhaafd worden. B. en W. moeten de Raad ernstig aanraden, het voorstel van hen niet te verwerpen. Dhr. DE HAAS wijst op de gemeente van Vlissingen, deze ondergaat hetzelfde lot als Hellevoetsluis, daar heeft de gemeenteraad ook dergelijk voorstel verworpen, dit vond zijn oorzaak dat de begrooting in gunstiger omstan» dighcden was opgemaakt. De VOORZ. wil ook gaarne de factor ver» lagen, maar dit is hier onmogelijk. Wanneer dit gebeurt zal de begrooting met een tekort sluiten, en dit tekort moet gevonden worden op de begrooting voor 1926. Zoodoende raken wij meer achterop. Na eenige discussies wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 2 st. n.l. de h.h. de Haas en Frij» dall, de laastgenoemde stemde eerst blanco, de VOORZ. wijst er op dat dit volgens de wet verboden is, waarna hij zich tegen het voorstel verklaarde. 4. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot reorganisatie van den dienst der straatrei» niging. De VOORZ. wijst in zijn toelichting op de bezuiniging die hieruit voortvloeit. De gemeen» tewerkman, heeft een tractement van f 1500 per jaar, doch hij heeft geen volle dagtaak. Nu is Spr. in gesprek geweest met den aan» nemer van de vuilnisophaling, deze wil het straatvegen er bij nemen, voor f 600 per jaar en wil dan tegelijkertijd, het contract verlengen met 2 jaar en rekent daarvoor f 1500 per jaar. Bij berekening is dat f 1200 per jaar voordeel voor de gemeente. Dhr. SINTMAARTENSDIJK wijst er op dat aan dit voorstel een mooie kant, doch ook een droeve zijde is. De mooie zijde is de bezuiniging, welke hij toejuiht, de droeve zijde is dat een huisvader met een gezin van 7 kin deren met een klein pensioen aan den dijk wordt gezet. Spr. vindt het betreuringswaardig dat de bezuiniging hier geldt voor de minste ambtenaar der gemeente. Wanneer hij gepen» sioneerd is, staat hij straks voor de deur van het Armbestuur. Uit dit oogpunt beschouwd zal hij tegen het voorstel stemmen. Ook de heeren Frijdall, de Haas en Blind, spreken in gelijke bewoordingen hun afkeu» ring uit. De heer DE GANS, ook een tegenstander van het voorstel, wil den gemeentewerkman zijn dagtaak na.ier omschrijven. Bij nader in» zicht komen wij tot de conclusie, dat nog vele werkzaamheden, alsbrandspuit onder» houden, slachthuis schoonhouden, behulp» zaam zijn bij graafwerk voor de fitter, in» kasseering, doodgraver enz., door hem verricht kunnen worden. De VOORZITTER had schijnbaar deze tegenstand niet verwacht, vandaar de bena» ming »oppositie« welke hij gaf aan de sprekers. Daarna wijst hij er op, dat de opvatting van plichtsbetrachting bij de gemeentewerkman Looij erg ruim is. Hij raadt nogmaals den Raad aan, het voorstel niette verwerpen. Hierna wordt het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 2 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren de Boo en van Dorsser. Besloten werd, nu de werkman een vast omschreven dagtaak te geven, bij niet nako» men daarvan, zal hij ontslagen worden. Het andere voorstel, nl. het aanbod van den .heer Vermaat, inzake de vuilnisophaling, om het contract met 2 jaar te verlengen en nu te doen voor f 1500,— per jaar (eerst voor f 1639,—) wordt met algemeene stemmen aan genomen. 5. Voorstel van B. en W. om het land, gelegen achter het plantsoen, en vroeger in huur geweest bij K. Langedoen te huren, uit» sluitend voor het houden van feestelijkheden, verkapte kermissen, Corr.) De VOORZITTER zegt, dat dit tweeledig doel heeft. I. om het terrein te houden voor feestelijkheden en II. dat de gemeente ge waarborgd is dat de feesten niet op een andere plaats gehouden zullen worden. Wanneer dit steeds gebeurt, zal de pacht, welke f 350,— per jaar bedraagt, ruimschoots gedekt zijn. Dit land moet voor 9 jaar gehuurd worden. De heer FRIJDALL juicht het idee wel toe, maar vindt het veel te veel geld voor zoo'n klein stukje grond. De heer DE HAAS is door deskundigen ingelicht en vonden f 350 per jaar veel te hoog voor weiland zoo het ten hoogste f150 waard' zij, daarom is hij tegen het voorstel. De heer v. SINTMAARTENSDIJK (a.»r.) zal er ook tegen stemmen, hij merkte op, en terecht, dat deze feestelijkheden niet anders zijn dan verkapte kermissen, welke eenige jaren geleden ook gehouden zijn en daarbij komt nog dat de prijs te hoog is, nu wordt f 3150 uitgegeven voor feestvermaak, dat kan wel, maar men wil wel f 1200 bezuinigen door een gemeentewerkman te ontslaan. De "VOORZ. vindt dit geen geldverspilling Het voorstel wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 3 st. n.l. de h.h. Sintmaartensdijk (a.»r.), J. Blind (c.h.) en de Haas (v.b.) Tegelijkertijd wordt de begrooting hiermede gewijzigd n.l f 350 meer ontvangsten en f 350 meer uitgegeven. Eveneens aangenomen. 6. Voorstel van B en W. om over te gaan tot aanschaffing van enkele materialen voor den aan te stellen fitter, hiervoor is een be» drag van f 150 uitgetrokken, tegelijkertijd wordt de begrooting hiermede eveneens ge» wijzigd en worden beide voorstellen na een kleine discussie aangenomen. 7. Schrijven van Heeren Ged. Staten om» trent de jaarwedde van Burgemeester, Secre» taris en Ontvanger bij combinatie van twee of meer dezer betrekkingen in één persoon, met advies van B. en W. De VOORZ. wijst er op dat in deze rege» ling een onbillijkheid zit. Hierover zal ge» schreven worden naar de Ged. St. Hij stelt voor eerst antwoord op dit schrijven af te wachten, hetwelk met alg. st. wordt aange» nomen. 8. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer B. v. Drongelen (a.»r.) Tot de commissie van on» derzoek worden benoemd de h.h. de Gans en J. Blind. Nadat de vergadering even ge» schorst is, wordt bij monde van dhr. de Gans medegedeeld dat de geloofsbrief in orde is bevonden en toelating gewenscht is. Dit wordt met alg. st. aangenomen. 9. Benoeming van een lid in de Commissie voor de Waterleiding, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van dhr. P. Goedbloed. Dhr. DE GANS wil de Commissie maar opheffen, hij vindt haar niet van zoo'n groot belang. De VOORZ. heeft, toen hij hier als Burge» meester kwam, die Commissie reeds aange» troffen, of zij noodzakelijk geweest is, weet hij niet. Voor groote steden werpt zij meer nut af, maar toch heeft hij de werking der Commissie altijd gewaardeerd. Dhr. DE BOO is niet voor opheffing. 29 jaar heeft die Commissie bestaan en altijd goed werk verricht. Nu zijn we door de kwade tijd heen, de machinist is gepensioneerd, het bedrijf wordt electrisch gedreven, het meterstelsel wordt ingevoerd, de Commissie geeft meer voordeel als nadeel. Dhr. DE GANS wil het voorstel aanhouden tot de e k. vergadering, dan is de Raad vol» tallig. Het voorstsl van dhr. de Gans wordt in stemming gebracht en verworpen. Nu wordt overgegaan tot benoeming van een lid in de Commissie. De uitslag der stem» ming wijst dhr. Frijdall aan, welke de benoe» ming aanneemt. Verder is ingekomen een verzoek van huis» eigenaren, in verband met de reorganisatie der waterleiding, het plaatsen van watermeters. De huiseigenaren meenen, dat de aanleg onoordeelkundig geschiedt en hen op groote kosten jaagt, dat niet zij, maar de huurders het verbruik moesten betalen en dat alleen in de bewoonde huizen meters geplaatst moesten worden en bovendien vragen zij kosteloos een vordering aan. De VOORZ. heeft dit stuk in handen van den Directeur gesteld. Deze geeft hierop het antwoord, dat bij een 14 tal onderteekenaars de meters nog niet geplaatst zijn en dat de schade, die er gemaakt, is betaald wordt. Verder raadt de Voorz. aan afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar al 29 jaar steeds de huis» eigenaars en niet de huurders het verbruik betaald hebben. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Na een kleine vraag van dhr. Frijdall inzake heffing van schoolgeld, gaat de Raad om 10 uur in geheime zitting ter behandeling van reclames hondenbelasting en voor een brief van den Raad van State. De Landbouw»Onderlinge. De maandelijksche groei van de L. O. en de T. O. Op 1 April 1925 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der L. O. toe PROVINCIE Aantal leden LOON 12 19,130 13 15,978 12 6,265 9 2,992 9 10,033 3 2,238 Noord-Holland 15 11,155 Zuid-Holland 15 26,637 14 22,523 Noord-Brabant 3 8,680 Totaal 105 f 125,631 Per 1 Maart 1925 traden als lid der T O. toe 39 werkgevers, uitbetalende aan loon f 73,492. Sedert 1 November 1924 vermeerderde het aantal leden bij de Landb.»Ond. met 675, uit» betalende f 577,300 loon, en bij de Tuinb.» Ond. met 243, uitbetalende f 337,690 loon. De Secretaris van de P. O. C. »Overflakkee,« A. W. KEIJZER. Herkingen, 1 Mei 1925. SOMMELSDIJR. L.l. Maandag stonden er 10 werklooze arbeiders bij den correspon» dent der arbeidsbemiddeling ingeschreven. Deze week zijn een 7 tal werklooze arbeiders door de gemeente te werk gesteld. Tengevolge het noodweer van Vrijdag» op Zaterdagnacht zijn op het gors onder deze femeente een 3 tal runderen omgekomen. De eesten zijn onder politie»toezich begraven. Deze gemeente moet over het jaar 1924 f 1215.28 betalen in de uitgaven gedaan voor den vleeschkeuringsdienst. MIDDELHARNIS. Op de gehouden keu» ring van jongelingen lichting 1926 zijn ge» schikt verklaard 26, tijdelijk ongeschikt 2 en voor goed ongeschikt 8. Bij den correspondent der arbeiders» bemiddeling hebben zich als werkloos doen inschrijven 15 arbeiders en 3 visschers. Van C. B. en van Van Heemst is een kalf en een koe uit nood geslacht. Beiden zijn voor de consumphtie goedgekeurd. Deze week zal de jaarlijksche schouw worden gehouden voor den polder De Oost» plaat Flakkee 7 Mei, Het Oudeland 8 Mei en de Westplaat 9 Mei. Door het gemeentebestuur is aan de familie Bouwmeester een telegram van rouw» beklag gezonden inverband met het over lijden van den hier geboren tooneelspeler Louis Bouwmeester. Voor den nieuw begonnen cursus aan de Ambachtsschool hebben zich doen inschrij» ven 40 leerlingen. DEN BOMMEL. De regenmeter teeken» de over de afgeloopen maand April 44.5 m.M. neerslag tegen 42.5 m.M. over denzelfde maand van 1924. O OLT GEN SPL A ATTegen een land bouwer is procesverbaal opgemaakt wegens het vervoeren van verdacht vee, lijdende aan een besmettelijke ziekte. Bij nader vee- artsenijkundig onderzoek bleek zulks juist te zijn. Bij den landbouwer P. Crezee is onder het vee mond» en klauwzeer uitgebroken. Aan Mej. H. van Dam—Melissant is eervol ontslag verleend met ingang van 25 Mei a.s. als Telefoniste aan het hulpkantoor, alhier. Door G. Buijsse is een postduif gevangen, de eene ring was gemerkt 3 31022 en de gummiring Q. 194. De Burgemeester dezer gemeente maakt bij publicatie bekend dat de Wittebrug aan de Langeweg op Maandag 11 Mei en eenige dagen daarna voor het verkeer gesloten zal zijn. OUDE TONGE. De vrouw van J. H. had het ongeluk te water te vallen zoodat zij doornat huiswaarts moest keeren. Door de vele regens stonden de laagge legen landen onder water wat in dezen tijd niet gunstig te noemen is. De prijs van de aardappelen was iets hooger, men besteedt voor de Red Star f 3,50 en Bravo's f 4,75 de 70 K.G. De melkprijs in de fabriek alhier is met 2 cent de Liter afgeslagen, zoodat de prijs nu 12 cent de Liter is. NIEUWE TONGE. J.l. week is op de Westplaat onder Middelharnis een vaars ver» dronken van den landbouwer H. Lokers, alhier. Een niet onbelangrijke schadepost. De Postduivenvereeniging «De Gevleu gelde Bode», zal a.s. Zaterdag een vlucht houden van Vilvoorde (België) Afstand 89.843 K.M. Een wijziging van de Keur van de Pol ders Battenoord ligt gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage ten kantore van den Secretarts dhr. J. P. de Wilde. Vlucht van Lier (België) 69.623 K.M. De Postduivenvereeniging »de Gevleugelde Bode, alhier, constateerde Zaterdag j.l. als volgtA. Mans 1 en 7, G. Knops 2, 3 en 9, Nagtegaal en Drooger 4, P. Koster 5, K. van Es 6, P. Slis 8, M. de Wilde 10. Dhr. J. Bakker heeft het woonhuis, schuur, erf en bouwland, thans in huur bij dhr. H. Lokers, ondershands verkocht aan dhr. J. M. Brooshoofd Az. alhier. Jan Ras te Herkingen, had j. 1. week het ongeluk aan de z.g.n. Battenoordsche weg in de sloot te rijden. Met de schrik en een nat pak kwam hij vrij. Door den storm van j.l. Vrijdag is bij den polderopzichter A. K de schoorsteen van het dak gewaaid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tot bestuurslid van den Polder Klinker» land is herkozen dhr. C. v. d. Velde te Her» kingen. DIRKSLAND. De uitslag van de keuring van de dienstplichtigen der lichting 1926 en van de voorloopig afgekeurde dienstplichtigen der lichting 1925 is als volgt: Voor goed on geschikt verklaard: C. v. d. Maas, A. Brug» geman, J. van Hoften en H. A. Landheer. Tijdelijk ongeschikt verklaard J. W. de Bonte. Goedgekeurd werden P. Roodzant, A. Vroeg» indeweij, A. Bogert, A. v. d. Doel, L. v. Dongen, B. L. Geldhof, M. Grevenstuk, J. L. Groenen» dijk, A. v. Gulik, J. Hameete, A. v. d. Hoek, L. C. Klootwijk, J. de Leeuw, J. Lisseveld, J. Lugtenburg, A. v. d. Maas, P. Okker, K. Razenberg, D. A. Roozemond, M. van St. Anneland, W. Stolk, J. Struijk, W. J. van Vossen, J. L. Warnaer en C. Wolfert. Zaterdagmorgen is een schuurtje van den heer A. Groenendijk afgebrand. Doordat de motorspuit spoedig aanwezig was, konden de aangrenzende schuurtjes behouden worden. Verleden week werden van hier 500 H.L. aardappelen uitgevoerd. De heer J. Rozee, commies tit. bij df| P. T. T. te Gorinchem, is met 1 Mei naatl hier overgeplaatst. De commies»dienstgeleider J. J. U Matl theyer is thans overgeplaatst naar Voorhuis Dienstplichtigen der lichting 1926 die ijl aanmerking komen om wegens broederdienst f te worden vrijgesteld, moeten dit op 20 Mei C a.s. van 9 tot 12 uur ter secretarie aanvragen I De begrooting over 1925 eD de rekening L over 1924 van den polder Nieuw-Kraaijerial tot 13 Mei a.s. bij den secretaris van dien R polder ter inzage liggen. HERKINGEN. De uitreiking van eere.L blijken aan de leden van den Vrijwillige Land* storm alhier laat nog een korten tijd op zicV wachten. Alleen is een commissie benoemd welke de Heer v. N. zal bijstaan. Naar uit goede bron wordt vernomen zal binnen kotten tijd onze gemeente»veld. wachter zijn ontslag aanvragen. Zondag 1.1. geraakte de Heer D. v. Vf. van hier met de auto in het Korteweegje in de sloot. Gelukkig konden de inzittenden uit hun benarde positie worden verlost en wet. den deze daarna per voertuig naar huis ge. bracht. Ook de auto kon met vereende krach, ten worden opgebracht met niet noemens. waardige schade. Overigens liep het met de schrik en een nat pak af. L.l. week had alhier een zoodanige twist I plaats tusschen de familie Br. en M., n.l, vrouwen en kinderen, welke zoo hoog liep; dat men handgemeen raakte. Van e. en a. ii| proces»verbaal opgemaakt. MELISSANT. Aan dhr. J. H. van dei Werf is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Dorpsweg, De rekening en verantwoording over 1924 en de begrooting over 1925 liggen tot 10 Mei a.s. ten kantore van den secretaris van den polder Nieuw»Kraaijer, dhr. J. A. Kleijnenberg, voor een ieder ter inzage. De voor deze gemeente gekeurde dienst, plichtigen, lichting 1926, zijnde 13 personen, zijn allen voor den dienst geschikt geacht. Door publicatie is bekend gemaakt dat op Maandag 18 Mei van 9—12 en van 2-4 uur gelegenheid zal zijn voor belanghebben den om redenen op te geven ter verkrijging van vrijstelling wegens broederdienst. STELLENDAM. De vorige week werden I slechts 50 H. L. aardappelen (Red star) ver. zonden. GOEDEREEDE. Het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1924, is tegen betaling der kosten ter secretarie ver krijgbaar gesteld. Het onderzoek der verlofgangers der lich tingen 1912—'14 zal waarschijnlijk plaatsheb ben alhier in de Bewaarschool op 4Junie.k. Door den Keuringsraad der Mil. zijn op 1 Mei van de 8 Militieplichtigen 3 afgekeurd n.l. D. Bruggeman, F. Jongste en J. Tanis. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente veldwachter A. Neele is aangebracht een schm» pel, ongemerkt met gescheurde heft. De eig M naar kan ze daar terug bekomen. De vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling geen werkzoekenden ingeschreven. Zaterdag werden per schipper van Gelder 300 balen gedroogde cichorei vervoerd. De Noordzee»visschers J. 't Mannetje en L. Lokker zijn de vorige week nog langs een drijvende mijn gevaren. Bij het uitoefenen van hun bedrijf heb ben de vaartuigen G.O. 11 en G.O. 5 een zwaard gebroken. OUDDORP. Bij L. A. was een kip op 14 eieren te broeden gezet, en er zijn 15 kuikens voor den dag gekomen. Wegens een hoogst ernstig ziektegeval is de Weststraat over de geheele lengte voor rij» en voertuigen, dus ook voor automobielen en motorfietsen, afgesloten. Tegen W. H. is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden met een driewielkar zonder burrie op een openbaren weg. Wij brengen even in herinnering dat dit verbod voor alle wegen in de gemeente geldt. Vandaag (Maandag) zijn de koeien vooiv het eerst naar de duinen gegaan, om die beweiden. In de Westduinen is het aantai* 300 stuks. De winkelier W. heeft zich een bekeuring op den hals gehaald, wegens overtreding van de boterwet. Als een bijzonderheid valt te melden, dat in de maand April geen enkel sterfgeval is voorgekomen. f Voor de niet gecontracteerde suikerbieten besteedt men reeds een prijs van f 20,50 per 1000 K.G. 27) Er waren kranten, drukwerken, stukken, brieven, er was van alles. 't Meeste schuift Jeannette op zij. Dat blijft rustig liggen voor morgen. Er is een dikke «notarisbrief» van haar neef, »zaken«, ook die kunnen rustenze handelt die liefst morgen achter elkander af; om de brieven vooral is 't haar te doen. Een brief is er bij, die ze aan de stijve, schoolsche letters al herkentvan «jonge Jaap», die elke maand verslag moet doen van den toestand, waarin 't Stoephuis, de Stoep» huistuin en de Sioephuis»bezittingen in Oos tervoort, voor welke hij de verantwoordelijk» heid heeft, zich bevinden. Dan is er 'n kort briefje van Hermien. Zij heeft er één, 'n baasje 1 Bij Théo ver» wachten ze in den nazomer nommer twee zoo staat het leven, zoo staan de geslachten niet stil Weemoedig glimlachend legt Jeannette den brief weer neer. Haar leven schijnt wél stil te staan I Niets dat dit leven beweegt. 't Gaat haar eiken dag voorbij, maar zij blijft waar, wie en wat ze is. Alleen wordt ze een weinig ouder. Snel grijpt ze naar een volgenden brief, ze wéét, dat ze zich aan zulke gedachten niet moet overgeven en ze heeft sterkte genoeg verkregen, om zich aan den greep dezer ge peinzen te onttrekken. Ze zal morgen een langen brief aan meester Krijtman schrijven. Hermien meldt, dat hij minder wordt. Hoogstens maar 'n kwartier meer wandelen gaat; 't liefst voor zijn raam of in zijn tuin zit, waar hij 't dorpsplein kan overzien en, schreef Hermien er bij, hij praat vaak over jou en is zoo blij, als hij weer wat van je hoort. Weer zucht Jeannette zacht. «Oude man 1» overlegt ze. «Ge hebt toch eigenlijk veel voor, ge zijt naar den mensch gesproken zooveel dichter bij 't eind van de reis dan ik los Maar dan wordt ze werkelijk boos op zich» zelf. Ze weet, dat dit zondepraat is. Ze begrijpt niet, hoe ze juist thans aan zulke gedachten komt. »Ik geloof, dat ik naar 't vaderland terug moet«, denkt ze. »En dan zien dat ik hier of daar een betrekking krijg, die ik hoofdzakelijk pro deo vervul, maar die toch mijn leven stuurt en doel geeft, zoodat ik niet dat on» tustige gevoel heb, als zou ik nutteloos den aardbodem beslaan Hé, wat is dat? Dominee is zeker in de verstrooiing geweest, dat hij zoo'n groot zwaar lak achter op zijn brief stempelde 1 Voorzichtig snijdt ze den brief open. Dominee schrijft geregeld kanten en hoeken en randen volmen moet altijd zorgen, dat men bij 't opendoen zijn epistel niet bescha» digt en daarmee hier of daar 'n krabbelzin» netje onleesbaar maakt 1 Ze mag anders zijn brieven graag. Man van beschaving en ontwikkeling en wetenschap, als hij is, die ook over een goede pen en een vlotte stijl beschikt, is 't op zich zelf al een genot, om zijn pittige «verhan» delingen», als Jeannette ze soms kenteekent, te lezen. Daar komt bij, dat hoe meer zij dominee Donkerman in den loop der jaren leerde kennen, vooral ook door langdurige en uit» voerige correspondentie, hoe meer ze hem leerde hoogachten. Ze had indertijd van zijn huwelijk gehoord. Dat was eigenlijk een vergissing geweest. 'n Onbezonnen jeugdliefde van twee, die eerst toen ze 's levens ernst gingen beseffen, ervoeren hoe weinig ze op elkaar waren aan» gelegd. Zoo waren ze samen door t leven gegaan. Zonder gekibbel of huiselijk ongenoegen, ja zelfs met zekere liefde voor elkaar in 't hart, die nooit werd uitgebluscht, maar de kring, waarin zich hun gedachten, belangstel» ling, begeerten bewogen, was zoo geheel an» ders, als men hem nam of haar. Geheel ongedacht had Jeannette ditopeen harer reizen eens van een Hollandsche dame, die de familie Donkerman sinds vele jaren had gekend, vernomen. En nu had dit zoo haar hart gewonnen Dominee Donkerman, die als vanzelf erin den gang der jaren toe gekomen was, om ook over gezins» en familie»aangelegenheden vrijmoedig te correspondeeren, schreef wel zelden over zijn gestorven vrouw, maar als zij genoemd werd, dan was het nooit anders dan met ongekunstelde achting en dankbare erkenning, dat hij de moeder zijner kinderen herdacht. Éénmaal, dat 't zoo te pas kwam, had hij zich laten ontglippen«Zij is voor mij en de kinderen geweest, al wat zij zijn kon 1« wat wel te denken gaf, maar op zichzelf toch niet anders kon heeten dan een lofprijzing van de overledene. Daaruit, en ochuit tal van andere dingen, had Jeannette zijn hoogstaand karakter leeren kennen en toen hij indertijd 'vroeg of hij haar in zijn brieven niet voor 't gemak mocht tutoyeeren, mits natuurlijk zij niet achterbleef 1 had 't haar eerst wat moeite gekost, den man, dien ze als haar meerdere erkende op dien meer gemeenzamen toon toe te spreken. Jeannette heeft den brief nu uitgelezen. En nu leunt ze, héél iang, in haar stoel. Wat de post verder bracht, blijft liggen, dominee's brief ligt voor haar op tafelaf en toe neemt ze hem ter hand, om een zin, een gedachte nog weer over te lezen en dan ver» valt ze weer in diep gepeins. Soms trekken rimpels op haar voorhoofd zich samen. Dan weer, herleest ze 'n deel van den brief en komt een glimlach op haar gelaatsoms vouwt ze eerbiedig de handen en is in ge bedsgepeins verzonken. Ze gevoelt de groote beteekenis van dezen brief Een nieuw keerpunt kwam in haar leven Ds. Donkerman heeft haar ten huwelijk gevraagd. 't Zij ze hem tenslotte verblijden kan of teleurstellen moet, een aanzoek als dit is in elk geval ernstige overweging waard en een antwoord, dat niet dan na gezette en bid» dende overdenking gegeven wordt. Het is een wonderlijk woord voor een hu» welijksaanzoek, maar Jaennette's eerste gevoel is, dat ze zich door dezen brief van dien man veréérd acht. Bij sommige woorden en zinnen bloost ze als een schoolmeisje, dat een lofspraak van den meester krijgt. Toch is het een brief, ja 1 wel van groote, innige hartelijkheid, maar zonder passie. Ds. Donkerman is eerlijk voor God en menschen. Hij komt er rond voor uit, dat die onstui mige liefdedrang, waarmee in de lente des le vens de jongeling zijn liefste nadert, thans in zijn hart niet gevonden wordt. «Alle ding zoo zijn z'n eigen woorden heeft, naar de Schrift getuigt, zijn bestemde tijd. Er is 'n jeugdtijd om dronken te zijn van jonge, zingende minne, er is een tijd des meer bezadigden levens, waarin niet de liefdevlammen hoog oplaaien doch waar» in het gelouterde liefdevuur niet minder ver warmt 1 Op dien meer bezadigden leeftijd ben ik, mag ik niet zeggen, »zijn wij« gekomen Maar dit kan ik u betuigen, mevrouw! u, die ik zoo gaarne als je mij 't recht geeft met intiemer naam zou willen noemen, dit kan ik u betuigen na nauwkeurig zelfonderzoek, als voor Gods aangezicht, dat dit vuur en die warmte bij mij gevonden worden. De liefde eener eerste jeugd, neen 1 die kan ik u niet geven. Maar de volle, gelouterde, overgegeven liefde van den gerijpten man, die wèl; die zal, als je ze aanneemt, Jeannette 1 laat ik één keer dien naam mogen neerschrijven, voor jou zijn, voor jou alleen mijn onwankelbare mannen» trouw, als je die niet verstoot, mijn leven lang, tot aan mijn laatsten ademtocht!» In dien geest is de gansche brief geschreven. Dominee pleit met een enkel woord voor Maria, die in haar laatste meisjesjaren een leidsvrouw zoo noodig heeft, wat Frits be» treft, die is meest bij zijn grootouders thuis, waar hij 't gymnasium volgen kan en daarna gaat hij naar de academie, zoodat hij slechts bij tusschenpoozen in 't ouderlijk huis vertoeft. Of ds. Donkerman iets weet van 't geheim harer ziel? Met geen enkel woord zinspeelt hij er op. 't Kan ook moeilijk zoo zijn, dat geheim gaat met den ouden Krijtman in 't grafdaar kent ze haar «meester» wel voor Doch haar gedachten zijn hiermee bij den zoon aangeland. Wat ze ds. Donkerman antwoorden zal, weet ze niet. Daar moet over worden nage» dachtdat moet voor Gods aangezicht gebracht, maar dit weet ze nu al reedsze mag en zal nooit haar ja zeggen, als het een leugen in haar mond zou zijn 1 Daar is de huwelijke staat te heilig voor. Daarvoor is Gods Wet te streng, die daar zegt«Gij zult geen valsche getuigenis spreken tegen uw naaste I« Dat heeft iemand als ds. Donkerman niet aan haar verdiend. Ze is nu van Théo Krijtman los Maar zal dat ook zoo zijn, zoo blijven als ze in 't vaderland terugkomt, hem ontmoeten kan, ja wanneer er dagen kunnen komen, dat ze hem haast dagelijks ziet en spreekt? Ze meent het wel, maarals ze zich eens vergist Dan zou 't een leven»van»leugen zijn I «Och, Heerewat kan een menschenleven toch moeilijk zijn Hééft ze ds. Donkerman waarlijk lief? Neen, zoo mag de vraag niet worden gesteld dat is niet eerlijk. Als ze zijn aanzoek aanneemtals ze hem voor Gods aangezicht trouw belooft, zou ze dan in Gods kracht die belofte kunnen houden en is ds. Donkerman de man, dien ze haar liefde zou kunnen schenken? Ja, zoo staat het weer wèl. Maarals dan Théo's vrouw, hoorde ze weieensis niet sterk Met een schrik schokt Jeannette overeind. Dat is een inblazing van Satan in haar ziel 1 «O, Heere 1 mijn God Iverlos mij van den Booze!« zucht ze Vreeselijk, die gedachte alléén 1 Plotseling gaat haar een licht op. Niets geschiedt bij toevalalles is van den Heere. Als nu God haar een weg opent, om door een huwelijk met een man, dien ze lief» hebben kan en met wien ze meent gelukkig te kunnen zijn, om in de sterke burcht van een eigen huisgezin, bij haar eigen man, gebon» den door den heiligen band des huwelijks beveiligd door «den trouw» waarop God zelf het »amen« zegelde, des te veiliger te kunnen zijn voor de listige omleidingen des Satans, Zal ze dan hierin Gods weg niet zien? Drie dagen later, in een hartelijk schrijven, ging Jeannette's jawoord naar de pastorie van Oostervoort. En de «jonge weduwe» had grooten vrede. (Slot volgt), Door D. legen aan den kocht aan P. bouwen. Smalle rijl zijn gevaarlijk. T die zich per alreeds duister king geraakte b sloot en wist kant te werken. _f Een zoor van een heinii omstanders wer< Tot best] Ongevallen»Con Landbouw-Ond; j Breen Pzn. e _-j- Een nog in het huwelijl derdag j.l.inon1 evenwel de dag men tevergeefs r absent bleef. E liet hij per brii zijn plan voorh derdaad vroegti Uitslag k| lichting 1926. Marinus BakeU zuyen, Human Diggelen, Pietei Eeuwit Hameeti ham Hoek, Jacol Cornelis van di cher, Leendert Niy, Pieter San Jacob Tanis, J Westdijk, Hen Poulus Boelaar: nes Duvalvis aangesloten bij schikt: Adrian,;, ongeschikt: Co man, Adrianus Huibert Pikaart. Sandifort, Jacolj TINTE. VJ Daartoe uitgen< mité, vergadercr den j.l. Donderc de stichting eer De leiding di opgedragen aaii Hoofd der Ger Na het zinge! voor in gebed, Hij zet nu ui van dezen avor nieuw geluid», nieuweren tijd. zijn even well onzen tijd krijs| dartele tonen 1 gebied strelen liederen, die flfki aanheft, ons te Toch kan nie maal geworden inwoning. Stils roest. Ons get eischen. Ook I dit, dan weer dat Het nieuwe j gelokt heeft op op eene andere Spr. gaat na komen, om all houden in het Dit was verb Waarom niet Het oordeel verschillend. Isij de komst van Naar aanleidin| Prof. Dr. van spr. tot de co ware plaats de moet worden bf de vraag naar waarheid. Onze Roomse vast aan de oud Hunne kerkfj Onder Prote van inzicht ov< gebouw. Zelfs een eenstemmi} het gebruik v. wat niet met d beslist af, terv vatting toegeda voor vergaaerit Intusschen overeen, dat moet gebruikt Tot dat puni Het is nietn de kerk te get male gevallen i Dus, dan is andere vergade welk nut het k deringen enz. gehouden won Doordronger' het hier gekor loopige gemen; Deze Commi nieuwe vergad is tot het hesk voerbaar is, da schoolbestuur, I gebouw, toebei] ging, onder ze stelt. Voorts meen' tatie van dit nieuw in het 1 Christ. Belang samenkomst bel in van alle aar een hartelijk w| mededeeling 1 verklaart met mitè ontworpe willen de vere< zaak financieel Van de gelej merkingen won zigen gebruik g de verg. tot li<| langen toetrede Nadat nog 1 heden te verc week samen te de Heer H. v. gebed, de voo: voor de medewt Door de dagen en het van de machin is de watersta zeer hoog. G< landbouwers rr aardappels den de koeien wee

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2