KDLFF marls voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. I lering zen Antirevolutionair Orgaan Ipalen Nhöüwerij R EN. IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 29 APRIL 1925 40STE JAARGANG it 91 RINGA id en goed liüdeiharnis zaden iters tciens rotie inniCHTine >UIF" fi --ftSJïïR ra cimi Gemeenteraad. RECHTZAKEN No. 3115 en en van 1872 pm - Teief. 8811 en Eottsrdam W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administraiie franco toe te zenden aan de Uitgevers V Schip en Roer. V Één woordeken verschil. V A. R. P. - H G. S. Reclame-Mededeelingen. Minder fraaie Handen ledereen is Opgetogen OP EF. 903é LM tapok Tan [ia Veoren »et pond, toi. 1-3. van 9—10. ilingen t i, Bed»artike» |icn enz. Flakkeesche senmakerij. >IRKSLAND |LEF. No. 1946 erk t kwali. a bedden, Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. D1ENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f l.~ per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Om de bewaring van het pand. De Deputatenvergadering is schitterend ge» slaagd. In volle eensgezindheid en overeenstemming was men bijeen. En de geestdriftige stemming bewees, dat de liefde en de trouw aan het beginsel en aan onze partijleiders ongeschokt en onge» broken zijn. Ontroerend waren de woorden welke door den heer Idenburg gesproken zijn. Zij ge< tuigden van een innigen band welke tusschen hem en ons volk bestaat. Smartelijk was het oogenblik, in welke hij afscheid nam van de practische leiding in ons partijleven. Maar wij zeggen het hem na: God is vrijmachtig. Hij geeft krachten en Hij ontneemt ze. Moge de Heere den heer Idenburg nog lang voor ons sparen en hem althans in zooverre de gezondheid laten, dat hij als een stille kracht naast den heer Colijn ons volk en onze be» ginselen dienen moge. ;"Vr ige kwatitetea» M r Behalve dit pijnlijk afscheid, dat de heer Idenburg door lichaamszwakte gedwongen was te nemen, is er geen enkele schaduw over den Deputatendag heengegleden. 't Was alles helder licht. «Om de bewaring van het pand* heette de rede van onzen partijleider. Met diepen ernst werden de wondeplekken van ons moderne leven aangewezen. Met groote kennis van de roerselen des maatschappelijken levens in onzen tijd, wees de Minister op de schrikwekkende ontkerste» ning van het gekerstende Europa. Wie het voorrecht had deze rede van den partijleider aan te hooren, besefte diep dat het oog van den heer Colijn geopend is voor de groote geestelijke nooden van onzen tijd, dat Zijne Ex. een juisten blik heeft op de ont. wrichting van het moderne geestelijke en ze» delijke leven. Duidelijk werd aangetoond dat de moderne beschouwing van de twee gaven GodsHuis» gezin en Overheid, leiden moet tot vernieling van het gezinsleven en tot ondermijning van het gezag, maar ook, dat als ijzeren conse quentie uit het .geen meester* het »gecn God* voortvloeit. Dair gaat het in het diepste wezen der dingen om geen God En de symptomen van dezen geest des on» geloofs en der Revolutie nemen in ons we» relddeel schrikbarend toe. Diarom ligt de taak voor onze Antirev, partij in het: Om de bewaring van het pandl Tegen de Revolutie slechts één redmiddel het Evangelie 1 Met groote zekerheid werd dezen weg door den heer Colijn aangewezen. Tegen den modernen geest die het ge» zinsleven ontwricht en het heerschend ka» rakter der Overheid ontnemen wil, sta dan de A.»R. partij met eenWij mogen niet en wij kunnen nietl Met grooteren ernst dan ooit gaan wij de toekomst in. Ter verdediging onzer geestelijke goederen, o. Mocht de groote ernst van deze zaak ons allen op het harte gebonden zijn. Dan was er geen plaats voor scheuring in kleinere groepjes, dan dachten we er niet aan onze dure krachten te verspillen aan vruch» telooze belangenpolitiek, dan zouden we onze ontevredenheid ondergeschikt weten te maken aan de ééne groote zaak waarom het in de bange worsteling des geestes gaat. Om de bewaring van het pand. Besmettelijke Gokziekte. De N. R. C. gaat hoog in den boom zitten en blaast tegen de Regeering. Die geen loterij wilde toestaan. 'n Loterij voor de Olympiade I 'n Reuzen»gokspel, met twee millioen aan stortgeld, één millioen aan prijzen, blijft netto één millioen en dèt noemt dan de pers van Nijgh, lacht niet vriendendoor het particu. liet initiatief bijeengebracht 1 Par»ti»cu.-lier i»ni»ti»a»tief Twintigjes, tientjes, halven en heelen koo» pen in de loterij En omdat de Regeering door haar weige ring, dat particulier initiatief heeft .vermoord* (1), in de geboorte heeft «gesmoord* wij vertalen 't nu maar in volkstaal daarom is de Tweede Kamer nu wel zedelijk verplicht die subsidie, dat waarborgfonds of hoe men 't noemen wil, aan te nemen. Om de «politieke zonde* van de Regeet ing weer goed te maken, die de loterij verboden heeft 111 Men ziet, in wat warnet we gekomen zijn. We hopen, dat onze mannen niet met de handen op de borst naar het Rotterdamsche Canossa zullen gaan, om boete te doen, wijl de Regeering de besmettelijke gokziekte geen ruimte van verbreiding gegeven heeft 1 V Troelstra's Huldiging. Mr. Troelstra is door zijn geestverwanten gehuidigd. Indien één, zoo heeft hij dat verdiend. En dat men, zij 't met veel krabbelen een 40.000 gulden bij deze gelegenheid heeft bij» eengebracht, wat straks als Verkiezingsfonds dienst zal doen, mag ons ter waarschuwing zijn. Men zal dat geld gebruiken. Réken maar, dat de laatste twee, drie weken het land met propaganda»iectuur zal worden overstróómd. Het geld ligt er nu voor. Eft gebruiken kan men het I Naar onze bescheiden meening is men on» zerzijds van oordeel, dat het een slappe, dooie stembus wordt. Men zal zich leelijk vergissen 1 De zware muziek staat gereed. Voor 40000 pop kan men heel wat instru» menten koopen, maar ze worden zorgvuldig achter 't scherm gehouden, tot het oogen blik dat de oorverdoovende muziek het u enkele weken lang in 't oor dreunen zal Stemt sociaal 1 Bedot uzelven niet. Als 't u nog niet overschillig is, in welke richting het Staatsbestuur zal worden geleid. Dat was begrijpelijk: Mr. Troelstra, zelf het woord nemende, bij gelegenheid zijner huldiging, sprak weinig over de actueele politiek, waar hij zoo pas is uitgestapt. Toch kon hij 't niet gehéél laten. En wat hij zei, was ook nu meer waard, dan wat tien «kleincn« zeggen. 't Kan ons ter waarschuwing zijn. Troelstra wees den vijand aan. «Die staat Réchts 1* zei hij. Precies, met dat verdeelde hoopje libera» len spelen de socialisten 't altijd wel klaar; dat geeft geen kopzorg meer. «Zorg dat ge de Coalitie raakt 1* Zoo luidt des meesters advies. Ais die eerst maar in de minderheid is, dan valt ze vanzelf wel in Duin en din Dan komt onze groote kansdie der S. D. A. P. Daar kwam Troelstra's korte redeneering op neer. Ieder weet dus, waar 't om gaat. Réchts in de minderheid, dan beeft de S. D A. P. nog niet het schip in de macht, maar dan heeft zij het roer in de hand, om» dat er dan geen ander is, die het houden kan. Zij het u, mannen.broeders, gezegd 1 In zijn rede, die hij Maandag hield in ho» tel »De Witte Brug«. zeide mr. Troelstra óók «Ware het voor de putti) noodig geweest, spr. zou zeker een ministerportefeuille heb» ben aanvaard*. Dair hebt ge nu den socialist. De partij is hem het hoogst. Niét het land, het volk. Een antirevolutionair leider zou in een dergelijk geval gezegd hebben «Ware het voor de nu He noodig geweest, spr. zou zeker een ministerportefeuille heb» ben aanvaard En vraagt ge naar bewijs Naar de daad, naast de praat: Colijn in den jare 1923. Voor de partij zou het toen heel wat voor deeliger zijn geweest, als hij zich: afzijdig ge» honden had, geen »roode« broeder zelfs die dit tegenspreken zal Maar om het vaderland nam hij aan. Ziehier de verklaring dezer letters: Antirevolutionaire partij en Hervormd Ge» reformeerde Staatspartij. Ons dunkt, over 't algemeen zal de Chi. Hist. Unie wel 't meest met die H. G. S. te stellen hebben. Bijvoorbeeld hierin Friesland, vooral nu de bekendeds. Van Lingbeek van Reitsum, een der voormannen onder de confessioneelen, eerste candidaat geworden is dezer partij. Maar elders is 't eenigszins anders. Op plaatsen b.v. waar, in 't midden des lands, onze partij voor een goed deel uit Herv. broederen bestaatdair hoopt de H. G. S. ook onder ons haar slag te slaan. 't Is daarom goed gezien, dat de bekende heer R. A. den Ouden in een lijvige bro» chure van 64 bladz. de verschillen tusschen deze partijen eens ter sprake en ter toetse heeft gebracht en o.a. het program der H. G. S, eens nauwkeurig bekeken en uit elkaar ge» haald heeft. En dan verbazen we ons gewoon, met welke politieke poespas de menschen tegenwoordig op de markt durven komen, 't L ij k t wel wat op 't bekende «Ons is niets te zot,* uit gansch anderen hoek. Stel, dat een staatsman als Groen dit program»product eens onder de oogen krijgen konl Hoe hij er tegen toornen zou! Hoe hij het zou uiteenrafelen 1 Ons dunkt, wie op de hoogte blijven kon der hedendaagsche politieke stroomingen, die heeft deze brochure ook beslist noodig. De heer Den Ouden houdt hier finale afre» kening. Ze zal wel geen fanatici overtuigen, o neenmaar wie onder ons wéten wil, wat men den mannen van die richten te antwoor» den heeft, die vindt in dit boeksken uit» gegeven drukkerij Koningstaat 21, Arnhem ten volle wat hij noodig heeft. Vergadering van den Gemeenteraad van Stellendam op Woensdag 22 April, des namiddags 3 uur. De VOORZITTER, Burgemeester Charbon, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. De VOORZITTER doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken .- a. Procesverbaal van de laatstgehouden opname van de boeken en kas van den Ge» meente»Ontvanger, welke boeken en kas in orde werden bevonden en waaruit bleek, dat in kas was een bedrag van f 2010,24. b Een missive van heeren Ged Staten dezer provincie dd. 16 Maart 11., houdende goed» keuring van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1925. c. De ingekomen rekening en verantwoor» ding van den Vleeschkeuringsdienst te Dirks» land over 1924, waaruit blijkt dat deze heeft opgeleverd een batig saldo van f 588,89, het» welk als eerste post in ontvang op den dienst 1925 zal worden overgebracht. d. De ingekomen rekening en verantwoor» ding van de Gezondheidscommissie te Mid» delharnis, over 1924, sluitende met een batig saldo van f 75,52. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze goedgekeurd. e. Een missive van heeren Ged. Staten dezer provincie dd. 31 Maart/6 April 11, daarbij toezendende een door hen ontworpen nieuwe regeling voor den cumulatie'aftrek, welke op de jaarwedden van de Burgemeesters, Secre» tarissen dn Ontvangers wordt toegepast, met verzoek hierover het gevoelen van den Raad te mogen vernemen Uit deze regeling blijkt, dat zoo twee of meer betrekkingen door een en dezelfde persoon worden waargenomen, de jaarwedde van de hoogstbezoldigde betrek» kingen zullen worden verminderd met 50 pCt. van die wedden. Indien echter de betrekkingen in verschillende gemeenten worden vervuld, blijft de jaarwedde in de grootste gemeente, zoo deze tevens is woonplaats van den func» tionarts ten volle uitgekeerd en de wedden genoten in de andere gemeenten verminderd met 50 pCt. Woont de functionaris evenwel in de kleinste gemeente, dan wordt de jaar» wedde voor die gemeente ten volle uitgekeerd en wordt de jaarwedde in de grootste niet» woongemeente verminderd met 50 pCt van de wedde, welke hij geniet in de kleinste ge» meente. Ditzelfde geldt voor de periodieke verhoogingen. Deze regeling zal echter alleen gelden voor hen die na de Koninklijke goed» ksuring in een van deze betrekkingen wordt benoemd. De Voorzitter deelt mede, dat deze regeling thans voor deze gemeente geen verandering oplevert. Burgemeester en Wethouders zijn evenwel van oordeel dat een aftrek van 50 pCt. voor de niet-woongemeente niet te bil» lijken valt tegenover de woongemeente, en achten het gewenscht, dat deze regeling eenigszins dient gewijzigd te worden, nl. dat van dezen aftrek van 50 pCt. ook wel een gedeelte mag ten goede komen aan de woon» gemeenten o. a 2/5 gedeelte. De heer VOGELAAR is van hetzelfde ge» voelen, dit kan in de toekomst wel zoo zijn. Ook de andere leden zijn van hetzelfde ge» voelen en wordt dan ook het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen aangenomen. Dit zal dan ook aan heeren Ged. Staten kenbaar worden gemaakt. f. Een adres van C. Klink, schipper alhier dddaarbij zijn misnoegen te kennen gevende, dat alhoewel hem het vorig jaar door Burgemeester en Wethouders op zijn verzoek is toegezegd dit jaar de benoodigde onder» houdsgrint te mogen leveren, de levering van een scheepje grint aan een ander uit de ge» meerite, door den Burgemeester is opgedragen. Hij kan zich daarmede niet vereenigen en 40 cent per regel. door Arbeid of Weersinvloeden worden weer gaaf, zacht en blank door PUROL. MOND. ADVIES 8 1.» Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) lelefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren over de volstrekt Pijnlooze en toch Radicale werking van Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. verzoekt thans aan den Raad hem de daaraan geleden schade van f 50,— te willen vergoeden. De VOORZITTER deelt mede dat dit stuk evenwel niet in den Raad thuis behoort en stelt dan ook namens B en W. voor dit weder te stellen in handen van Burgemeester en Wet» houders ter afdoening. De heer HOLLEMAN wenscht eerst daar» over verder te worden ingelicht. Htj verneemt toch, Burgemeester en Wethouders hebben besloten de benoodigde grint door Klink dit jaar te doen leveren, en wat daartoe heeft geleid dit besluit niet uit te voeren Hij is van meening dat Klink zich in deze zeer terecht benadeeld acht, en is van oordeel dat deze zeer zeker het recht heeft, zich tot den Raad te wenden, waaraan toch Burgemeester en Wethouders wel eenige verantwoording van hun daden verschuldigd zijn. Indien dan ook blijkt dat Burgemeester en Wethouders in deze te ver zijn gegaan, is het ook billijk dat Klink de geleden s hade krijgt vergoed. De VOORZITTER deelt den heer Holleman mede dat hij straks in de geheime vergadering de nood'ge inlichtingen zal verstrekken. 2 Thans deelt de VOORZITTER mede dat is ingekomen een schrijven van den heer Iz. Douw op het door de gemeente gedane bod van f 100 per duizend stuks getelde straat» keien waarbij deze bericht, dat hij met dat aanbod accoord gaat, zoodat de gemeente er thans eigenaar er van is. De keien zijn in» middels geteld en blijken te zijn 2902 stuks. B. en W. hebben nagegaan waar deze nog zouden moeien worden bijgestraat en achten de eerste bocht rechts van de straat de ge» schikste plaats. Met algemeene stemmen wordt zulks goedgevonden en worden B. en W. gemachtigd dit in eigen beheer te doen ge» schieden en uit de loopende begroot ng te betalen. 3 Daarop deelt de VOORZITTER mede dat naar aanleiding van het verzoek van den heer Holleman, in de vorige vergadering ge» daan, betreffende verhooging van de wedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. B. en W. hebben ook deze zaak be» sproken en zijn van oordeel dat zoo de ambtenaar niet langer verplicht wordt daar» voor eiken avond van 6'/2 tot 7 uur ten ge» meentebuize zitting te houden, doch onder de gewone secretarie»uren n.l. van 10 tot 12 uur, deze niet meer gebonden is gedurende de avonduren en deze dan ook al zeer te» vreden zal zijn en een verhooging van salaris dan wel achterwege zal kunnen blijven. Het komt hem dan ook al zeer zonderling voor dat deze ambtenaar daarvoor des avonds nog een half uur zitting dient te houden. In andere gemeenten komt dit beslist niet voor en mocht dat zoo zijn dan zal zulks welbe» taald worden boven het salaris door heeren Gedeputeerde Staten vastgesteld. B. en W. stellen mitsdien dan ook voor de verordening betreffende de openstelling van het kantoor van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in dien geest te wijzigen. Met eenparige stemmen wordt het voorstel van B en W. aangenomen en zullen voortaan de burgerlijke stand»zaken overdag moeten geschieden. 4. Thans deelt de VOORZITTER mede dat voor het belastingjaar 1925/26 dient te worden vastgesteld het heifingspercentage. B. en W. hebben aan de hand van de gegevens van het dienstjaar 1924/25 berekend, dat het per» centage van 4'/2 van het vorig jaar niet zal kunnen worden verminderd, doch wel vol» staan zal kunnen worden met behoud van dit percentage. De heer VOGELAAR is echter van oordeel dat het percent wel eenigszins omlaag zou kunnen worden gebracht, daar de inkomens over het jaar 1924 wel eenigszins hooger zul» len geweest zijn dan over 1923, zoodat het belastbaar inkomen wel wat hooger kan wor» den geraamd. Hij zou althans voor willen stellen het terug te brengen op 3'/a De VOORZITTER is deze meening echter niet toegedaan. Hij zou ook gaarne wat ver» lagen indien het maar eenigszins mogeljjk was. Om evenwel een geheel percent te dalen, acht hij zeer gevaarlijk, want verschillende factoren hebben op het belastbaar inkomen invloed en zoo na afloop van het jaar mocht blijken, dat met een percentage van 3'/? te weinig aan belasting binnenkomt, zoo zal dit het volgend jaar moeten worden opgehaald met een verhooging van 2 De heer VOGELAAR is daarvoor evenwel niet zoo bang. Ook de heer HOLLEMAN vermeent, nu ook in tal van andere gemeenten het percen» tage daalt, het ook hier kan dalen. Na nog eenige kleine besprekingen brengt de Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming, welk voorstel met 5 tegen 2 stem» men, die van de Wethouders, wordt verworpen. Daarop stelt de heer Vogelaar voor om dan het percentage te verlagen tot 4 en niet tot 3V2 zooals hij eerst van meenig was, om dan toch nog eenigszins zeker te kunnen zijn. De heer HOLLEMAN ondersteunt dit voor» stel. In stemming gebracht wordt zulks met al» gemeene stemmen aangenomen. 5. Vervolgens deelt de VOORZITTER mede dat de wed. van Rossum haar vergunning ingevolge de drankwet verleend niet verder wenscht voort te zetten en aangezien geen personen voorkomen op de lijst voor zoo'n vergunning en juist dit jaar gelegenheid be» staat het maximum aantal vergunningen te te kunnen verlagen, stellen B. en W. voor het aantal vergunningen terug te brengen van 5 op 4. De heer HOLLEMAN kan zich daar niet mede vereenigen en vermeent dat in dezen een ieder vrij moet zijn zoo'n vergunning te kunnen bekomen, voorzoover daar geen wet» telijke bezwaren bestaan. Of het drankgebruik daardoor minder zou kunnen worden, staat nog te bezien. De VOORZITTER acht 4 vergunningen voor deze gemeente meer dan voldoende en hoe meer zulke gelegenheden bestaan, vooral zoo deze eenigszins achteraf staan, des te meer gebruik kan worden gemaakt en moge» lijk niet alleen gebruik, doch ook misbruik. Daarop wordt het voorstel in ,stemming ge» bracht en met 6 tegen 1 stem, die van den heer Holleman, aangenomen. 6. Alsdan worden tot leden van de Com» missie van onderzoek der gemeenterekening 1924 bij monde van den Voorzitter benoemd de heeren Vogelaar, Hoek en Holleman, die zich deze benoeming laten welgevallen. Niemand meer het woord verlangend, wordt tot een vergadering met gesloten deuren over» gegaan. Na de heropening wordt met alge» meene stemmen nog goedgevonden het adres van den heer Klink voor kennisgeving aan te nemen. Daarop wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. VERGADERING van den Gemeente» raad van GOEDEREEDE op Maan» dag 27 April des nam. om 7 uur. De Voorzitter, Burgemeester Charbon, opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveran» derd worden vastgesteld. De heer Reedert is met kennisgeving afwezig. Verschillende ingek. st. worden voor kennis» geving aangenomen. De keuringsdienst van vleesch geeft rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt, dat er een batig slot is van f 588,89. De heer LODDER zegt, dat er in deze ge» meente een koe is gestorven welke is opge» hangen en verkocht in Goedereede. Spr. had niet lang geleden ook een dergelijk geval maar toen moest het beest naar Dirksland vervoerd worden. Spr. begrijpt niet hoe het

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1