tllOlBR voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. \m\m EUZfiLF" Antirevolutionair Orgaan m Vrouwen en IN HOC SIGNO VINCES 1 U onze iofey's» gebracht?" PO- 'ichiiiu HEN WOENSDAG 22 APRIL 1925 40STE JAARGANG RECHTZAKEN 1 BÈ TICIENS rrstie mmcHTine ijk - Teief. 205 s Rotterdam VEEN mmelsdljk beroemd recept. 3UWER N o. 3113 W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers V Veel belangstelling. Reclame-iV3©dec!e@Singen. s; ierk dnderpartijtjes kaartavondjes uiselijke fees t- wanneer een ng zich om Uw Wrigley's pre- ons zijn steeds zij versterken den eetlust op vorderen een spijsvertering^ U moet het altijd in huis hebben1 Telefoon 2472 iderricht voor enden. 8'/2 tot 10 uur ens afspraak e kwaliteit wordt voor uw gemaakt esehiedt atie. anden hilderen ER 26 sstraat oncurreerende OLEN.DLUT. NTHRACIET >LEN enz. enz. DETAIL gen alle soorten Soïden, takken, oven, fistels is ers en drogisten l FLAKKEE: DELHARNIS Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent Hj vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. De hoogdag der Anti-Rev. Partij. Het moet wel een ontroerend en verheffend schouwspel geweest zijn, wanneer op de hoogs tijden, de stammen van het oude Bondsvolk vroolijk optogen naar Sions Godgewijden top, waarheen zij opgingen tot de getuigenis Israels, om den Naam des Heeren te danken 1 Hoe machtig zal het dit Oostersche, voor indrukken zoo vatbare volk, aangegrepen heb. ben, wanneer het na dagen rijzen eindelijk de welsaamgevoegde stad Gods, Jeruzalem, te« gen de hellingen der bergen opgetrokken, voor het speurend en met verlangen zoekend oog van verre zag verrijzen Geen wonder is het dat het Israël van den ouden dag, aangegrepen door een machtige bekoring, met dank» en lofpsalmen op de lippen en aanbidding in het hart, zich neder, wierp om den vrede en het goede voor deze stad Gods te zoeken. Welk een bezieling zal van dit grootsch saamkomen in Davids veste zijn uitgegaan onder de stammen! De ziel verkwikt, de geest versterkt, het hart brandende Zóó verspreidde het Bondsvolk zich weer tot Dan en tot Berseba. Aan deze hoogtijden doet ons denken de Deputatendag der Anti.Rev. Patij welke a.s. Donderdag, zoo de Heere wil, gehouden zal worden. Zeker, de vergelijking gaat niet in alle op. zichten door. Er mankeert veel aan. Een stad Gods hebben we op aarde niet meer. Gods volk moet het in de nieuwe bedeeling zonder stellen en verwacht het nieuwe Jeruzalem. En een tempel, zooals het oude volk die bezat in Jeruzalems veste heeft het evenmin. Maar dat hoeft ook niet meer. Gods kerk is thans de Tempel waarin de Heilige Geest woont, ja alle kinderen Gods zijn tempelen des Heiligen Geestes. Daarom kan er ook nu spreke zijn van een gemeenschap der Heiligen, en daarom ook is het volk des Nieuwen Testaments niet meer gebonden aan één bepaalde stad noch aan een Tempel met handen gebouwd. En nu is de Anti.Rev. Partij niet op één lijn te stellen met de kerk des Heeren, zij staat op het breede terrein van het maatschap, pelijke en staatkundige leven, terwijl de kerk verrijst op het enge terrein der bijzondere genade. Doch indirect houden beiden het nauwst verband en is de anti.Rev. Partij vrucht van de kerk, en ontvangt zij alle levenssappen en alle krachten rechtstreeks van de kerk. Immers zonder dat had Groen nooit de anti. Rev. Partij kunnen stichten onder de leuze tegen de Revolutie het Evangelie En daarom durven wij een vergelijking maken tusschen de Hoogtijden van het oude Israël en den Hoogdag der Anti.Rev. Partij. In den grond der zaak gaat het om één en het zelfdeDe Eere Gods. Gaat het slechts hierom, den geestelijken strijd te strijden tegen den vorst der duisternis. En als dan Donderdag onze menschen van Dollard tot Schelde zullen samenstroomen, elkander ontmoeten, onze voormannen aan. schouwen, samen zich in één gebed vereeni. gen, samen dezelfde lof. en strijdpsalmen zin» gen, en samen naar het bezielend woord van hun leider luisteren zullen, dan kan het niet anders of er zal een machtige bekoring hen aangrijpen en zal de eenheid worden gevoeld van dat gedeelte des Volks dat zich schaart onder de banier van het Evangelie. Er zal nieuwe stuwkracht van dezen hoog. dag uitgaan, de geest zal versterkt, de liefde vermeerderd worden. En als het volk zich weer verspreid over ons land, zal er in de komende weken kracht uitgaan van deze mystieke gemeenschap welke op dezen hoogdag weer zoo wonder weldadig gevoeld werd. Zóó gaan wij den strijd in. En heilige de Heere dien strijd Opdat ongeloof en Revolutie nóg weer getemperd worde en zich niet in overloopende mate over ons land en volk uitstorte! Er schijnt deze keer zeer veel belangstelling te zijn voor de Deputatenvergadering. Achthonderd aanvragen moesten reeds ge» weigerd worden. Gelukkig, dat de heer Colijn bereid ge» vonden werd zijn Deputatenrede tweemaal uit te spreken, zoodat nu toch ook de teleurge. stelden in elk geval van den hoofdschotel van dezen dag profiteeren kunnen Ook van Flakkee zullen er verscheidenen optrekken naar Utrecht. Dit is een verblijdend teeken. Er zijn zooveel klagers, zooveel zwakken, zooveel ingezonkenen, die om allerlei beuze» lingen en politieke muizenissen de groote hoofdlijnen uit het oog verloren hebben, wier oog gesloten is voor het geweldig groote feit waar het bij de a.s. verkiezingen om gaan zal. Dit moet anders worden. De Deputatendag kan hier veel aan doen. Wanneer de afgevaardigden, gesterkt door de gesmaakte gemeenschap, met een open oog voor de groote dingen, waarom het feite» lijk gaat, terugkeeren in hun eigen kringetje, zal er van hen kracht en invloed uitgaan op de zwakkere broeders. Moge het gebed, de lofzang en het woord, welke op den hoogdag onzer partij gehoord zullen worden, opklimmen als een lieflijk reukwerk tot onzen God en zegene Hij den strijd, opdat de Christelijke beginselen nog een zoutend zout mogen zijn op het staat» kundig erf *s* De Zondag er buiten. De Zondag is er dus uit. In haar «Memorie van Antwoord« inzake het subsidie.millioen aan de Olympiade, heeft de Regeering medegedeeld, dat als voorwaarde harerzijds thans is gesteld, dat de Zondag er geheel buiten blijft. Geen enkel spel op dien dag! En anders géén subsidie. Tenminste zoo lezen wij het. En de Regeering wijst terecht op het voor» beeld van Engeland, toen de Olympiade daar was, werd evenmin op Zondag gespeeld. Welnu, laat de wereld maar weten dat we ons inzake Zondagsrust scharen aan Engelands zij. Natuurlijk beslist dit de zaak niet. Er waren méér bezwaren. Maar éérst willen we dan toch onze erken» telijkheid er voor uitspreken, dat de Regee. ring inzake den Zondag het niet op een ac. coordje, op een half.om.half heeft gegooid, maar royaal erkent, dat de ingebrachte be» zwaren door haar als gegrond worden be» schouwd, voor zoover het den Zondag betreft. Zonder eenigen slag om den arm. Wij blijven van ganscher harte hopen, dat onze Staten.Generaal, al is 't dan om allerlei redenen, ons van deze Olympiade afhelpen zal, en dat de chr. partijen hierbij vooraan zuilen gaan. Ook ware 't ons véél liever geweest als de Regeering zich grondend op 't ongunstig ver» slag, daarin aanleiding gevonden had, om zélf het voorstel terug te nemen. Maar dit wordt ons bespaard, dat we tegen een geestverwante regeering moeten agiteeren, wijl zij medehelpen zou om den dag des Hee» ren nóg meer te maken tot één grooten Speel» en Pretdag, waarop aan heiliging niet wordt gedacht en van rust geen sprake kan zijn. Over dien kéér verheugen we ons. V Het plan der groote Loterij. In de Memorie van Beantwoording inzake de Olympiade komen bizonderheden voor, die totnogtoe niet bekend, tenminste nietpu» bliek bekend waren. Zoo b.v. het loterij.plan. Denkelijk, als we een vrijzinnig bewind hadden, zou er van een subsidie waarover de Kamers mee beslissen geen sprake zijn geweest. De Olympus.menschen hadden blijkbaar 'n ander plan.' Of liever, de bankiers, met wie zij over de gelden onderhandelden, broedden het uit naar 't voorbeeld van Zweden een reuzen» loterij, die 't geld in de pot brengen moest. Zelfs is dat aangevraagd. Maar de Regeering zei kort en bondig Neen Dat groote gokfestijn zijn we gelukkig mis- geloopen, jammer voor de »neutrale« pers, die er een lief stuivertje aan zou hebben ver» diend. Ook daarvoor verdient de Regeering onzen dank. Een vrijzinnig»socialistisch of ook eenig ander niet«Rechts bewind, zou voor de groote verzoeking hebben gestaanEven teekenen voor de loterij en dan zijn wij van allesoe» sah af. Vragen die opkomen. Men onderscheide goed déze twee Het anarchisme, dat zich in de werkstakers» beweging zoo duidelijk uitte in Drenthe nóg meer dan in den Frieschen Zuidoosthoek. En de kwestie der loonen. Is de rust wedergekeerd, zoo dat elk die werken wil, waar dan ook, dit volkomen on» gehinderd kan dóén, dan moet die kwestie onder de oogen worden gezien. Er moet meer aandacht aan gewijd. En aan al wat daaraan vast zit. Uit een stuk, dat we in »De Pers« over» nemen, schijnt te blijken, dat de ijverige ar» beider meer kón verdienen, dan hij zelf wist en dat de arbeiders, die meegingen naar Den ingenomen zijn geweest met 't onderwijsbeleid van dr. De visser, die in menig opzicht zijn stempel gezet heeft op onze onderwijs»inrich- ting, wat er in jaren niet afgepoetst worden kan, Was er nooit reden voor Hoor, wat de heer Ketelaar getuigt «Zelfs links meer dan rechts«. Onze broeders te Blokzijl. Wij willen niet nalaten in deze rubriek nogeens de aandacht te vestigen op den droe» ven strijd, waarin ettelijke onzer broederen te Blokzijl gewikkeld zijn. Het gaat daar om het recht. Of onze christenbroeders het recht zullen hebben, zich ongestoord te voegen in den Chr. Houtbewerkersbond, dan wel of de firma Loos het recht hebben zal, eenig en alleen omdat zij in dien Bond gaan, hen op straat te zetten. De onder ons bekende Ds. Hofstede, reeds zoovele jaren lid en woordvoerder in onze Het geweldige Engelsche luchtschip R. 33, dat door den storm van den mast werd losgeslagen en weggedreventhans weer op zijn basis te Pullham teruggekeerd. Haag, vreemd opkeken toen ze dit hoorden. Hier schuilt iets duisters. Dat opgehelderd worden moet. In de vele berichten in allerlei bladen, die ons onder de oogen kwamen lazen we 'n enkelen keer óók, dat de bazen gedwongen werden allen hetzelfde loon uittekeeren. Uit andere berichten kregen we vagelijk den in» druk, dat in den laatsten tijd de leiders en bazen niet zoo heel veel meer te zeggen had» den op het werk en dat de stakers vóór ze de werken gingen afloopen al geruimen tijd op 't eigen werk terreur hadden geoefend, waar dan om des lieven vredes wille maar weinig melding van werd gemaakt. We tasten al vragend rond. Het kan, dunkt ons nooit de bedoeling van de Regeering zijn geweest, dat de vlugge, ijverige arbeider gelijk gesteld wordt' met de onbekwame en onwillige hier moet licht over opgaan. Een tweede ernstige zaak is dat de particu» liere werkgevers ronduit wordt aangewreven, dat zij door middel van de loonen der werk» verschaffing, de loonen die ze zélf geven, naar beneden schroeven. Ook hierin dient klaarheid te komen. Het kin nu eenmaal in een tijd van velerlei malaise, in een streek waar de bodem maar arm is en de bevolking te groot is, niet anders dan een schraal loon geven. Maar dan moet ook alles gedaan, om 't geen naar boven kin, wat op te heffen, anders worden ook de goedgezinden totaal moedeloos. V' Kon wel zoo zijn De heer Ketelaar sprak te Naarden. 't Verslag zijner rede begon aldus «Allereerst zij gememoreerd de Onderwijs» wet 1920, die zoowel links als rechts beviel zelfs links meer dan rechts 't Is ons weieens kwalijk genomen, ook door vrienden, dat we doorgaans maar matig partij, schrijft er van in de Rott. Waar voor 25 jaren reeds de grondslagen werden gelegd voor de Chr. Vakbeweging, waagden de arbeiders der firma Loos het thans eerst lid te worden eener Chr. vakver» eeniging. En ziezonder dat van deze or» ganisatie nog eenige actie was uitgegaan, zonder dat eenige eisch hunnerzijds was gesteld, werden plotseling 6 December zeven man ontslagen zonder waarschuwing. Van deze zeven waren vier bestuurslid der af» 40 cent per regel. MOND. ADVIES fl 1.» Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. deeling van den Chr. bond, w.o. één anti» revol. gemeenteraadslid, ouderling der Herv. Kerk, één bestuurslid der Chr. School, enz. Deze daad aanranding van het recht van vrijheid van vereeniging had tengevolge, heel het personeel zich achter de ontslage» nen schaarde, in het besef, dat anders de organisaties voor goed zouden verdwijnen. Met zeldzame eendracht hebben deze arbei» ders heel het personeel der firma nu reeds 13 weken den stijd volgehouden voor de vrijheid van den arbeidenden stand 1 En nóg is het einde niet. Tweemaal heeft de Rijksbemiddelaar gepoogd het conflict te beëindigentevergeefs, de firma weigert zelfs behoorlijk met dezen de zaak te bespreken of de motieven voor hare houding bloot te leggen, laat staan eenig voorstel te doen. En aan 't slot van zijn stuk zegt hij Het is een rechtvaardige strijd, die hier gestreden wordt. En daarom doe ik een be» roep op de lezers van dit blad de strijders in Blokzijl te helpen door een strijdpenning hun te doen toekomen. De Bonden keeren uit en die uitkeering is in het algemeen voldoende, maar, nu de strijd langer duurt, is het noodig, dat groote gezinnen eenige extra»steun ontvangen, zullen zij tot het einde toe volharden kunnen. En op een» drachtig volharden komt het aan. Ik doe daartoe een beroep op allen, die het goed recht der Christelijke vakbeweging erkennen om mij een steunpenningte zenden, al ware het alleen als bewijs van sympathie. Mochten er zijn, die al wordt dan voors» hands in de allereerste behoeften voorzien deze menschen een klein bewijs van christe» telijke solidariteit willen schenken, zoo weten ze dus het adres. Bewerke de Heere, voor Wien niets te groot is, de harten zoo, dat ook deze onwillige werkgevers weldra" het recht van hun arbeiders willen erkennen. Organiseeren is allerminst revolutie. Het is een zedelijk récht en met name de organisatie op christelijken grondslag verdient ons aller steun. NATIONALE BANKVEREENIGING. Aan het jaarverslag over 1924 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij het volgende De indeeling onzer kantoren in districten, alsmede de verdere perfectioneering onzer or» ganisatie heeft ons in staat gesteld, dit verslag belangrijk vroeger dan in vorige jaren te doen verschijnen. De lichte verbetering, welke in 1923 viel waar te nemen, bleef zich ook in 1924 hand» haven. De verdere ontwikkeling van ons bedrijf is, gezien de diverse gebeurtenissen in het bank» bedrijf, gedurende het afgeloopen jaar bevre» digend te noemen. Het is ons aangenaam te kunnen vermelden, dat de behaalde winst ook over het afgeloopen jaar een vooruitgang aanwijst. De nettowinst over 1924 bedraagt f 1,616,295,53 bij een saldo A°. P°. van f 86,744,36 tegen f 1,497,221,56, bij een saldo A°. P°. van f66,851,96, makende een vooruitgang van f 99,181,57. Hoewel het debiteurencijfer eene daling aanwijst, vermeerderde het aantal der debiteu» ren zeer aanzienlijk. De verdeeling dezer uit» gezette gelden over een grooter aantal reke» ninghouaers komt ons bedrijf in alle opzichten ten goede Het totaal der door derden bij ons gede» poneerde gelden geeft eveneens eene vermin» dering aan. Deze vermindering meenen wij, gezien de reeds bovengenoemde omstandig» heden, van geen groote beteekenis te mogen noemen. Bij deze groep van relatiën valt eveneens eene vermeerdering in aantal te vermelden. Ook het aantal personen, dat van onze safefinrichting gebruik maakt steeg wederom zeer aanzienlijk. De blijvende toename dezer drie groepen van relatiën geeft ons dan ook ongetwijfeld reden tot tevredenheid. Van onze afdeeling giro wordt, ook na de h eropening van den Postcheque» en girodienst, nog immer druk gebruik gemaakt, Het aantal onzer vestigingen, met inbegrip van correspondentschappen en geregelde zit» dagen bedraagt thans 171. Zooals wij reeds verleden jaar in ons verslag opmerkten, be» werkstelligen wij voor deze 171 plaatsen in ons land de gireering zelf en kunnen daardoor de garantie op ons nemen voor de richtige betaling tot aan de begunstigden toe. Vanzelfsprekend bleef op het handhaven van het evenwicht tusschen ons opereerend kapitaal en onze uitzettingen onze volle aan» dacht gevestigd. Wij behoefden dan ook in het afgeloopen jaar geen beroep te doen op de circulatiebank door credietpapier in her» disconto te geven. Behalve enkele maanden in het tweede halfjaar hebben wij bij de Rotterdamsche Bankvereeniging voortdurend een ruim tegoed gehad. Dit is ook thans bij het opmaken van dit verslag het geval. Na eene nauwkeurige rivisie van onze de» biteuren achten wij dezen, in aanmerking nemend de onder crediteuren opgenomen re» serve, volwaardig. Evenals verleden jaar, stellen wij U voor uit de winst f 500,000,— te bestemmen voor onze speciale reserve tegen debiteuren, opge» nomen onder crediteurenf 100,000,— toe te voegen aan de statutaire reserve en op ge» bouwen af te schrijven f 150,000,—. Wij stellen u woor daarna het dividend te bepalen op 4V2 Op 1 Januari 1924 hadden wij kantoren op 87 plaatsen, welk aantal in den loop van dit jaar met 2 werd vermeerderd, door de over» name van het kantoor Zaandam der Rotter» damsche Bankvereeniging en door omzetting van onze vestiging Rhenen in een zelfstandig kantoor. i

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1