:rf j o to TELEF. 4619 II derde blad >5- .45 1.45 II Zaterdag 18 April 1925. No. 3112. Buitenland. Rechtzaken. FEUILLETON Jen tilt 175 ren stand Ingezonden Stukken De jonge Weduwe m DEN HAAO MLEisiMiT n-n TELEF. 13435 AGAZ1J» UBELEN SOOK» EN IN 5 LIN. STOE* KNZ. m RTEN LEN tORGTU PRIJZEN ÖfHö&SIGNÖWSBS Herriot de Fransche eerste minister is dan toch gevallen en heeft met heel het kabinet ziin onslag gevraagd en gekregen van den president der Republiek Doumergue. Dit is wel spijtig want met dezen minister kon de Engelsche Regeering onder Chamber, lain wel opschieten, 't Was hem nimmer te doen zooals Poincaré zijn voorganger om de Duitschers te knechten, maar om Duitschland op beenen te brengen, om de Duitschers weer krachtig te maken ten einde wat van hen te maken, zoodat men ook wat van hen zou kunnen eischen en verwachten. Indien men van den kranke niet anders eischt dan wat boven zijn macht gaat, zoo gaat hij ten onder, en indien men dan nog doet wat deEgypte» naars van de Israëlieten deden, eischen boven, zijn kracht is er geen verwachting voor de toekomst. Dit heeft Herriot niet gedaan en de Engel, sche minister ook niet, zei zeidenlaat hem los opdat hij werken kan. Daar de finantiën der Republiek en ont. reedelijke toestand zijn was de minister van finant. Clementel voornemens om een deel van de kapitalen der Franschen te nemen, 't Ging daar als overal indien komt met een hooge rente is men geheel welkom, maar komt men om kapitaal, dan wordt men de deur opengesteld uitgezet. Welnu hij is gedwongen zijn biezen te pakken, en Clementel is afge. treden. De nieuwe minister kon al evenmin genade vinden in de oogen van den Senaal omdat het finantieel toen beleid ten slotte Herriot onmogelijk had gemaakten toen een motie van vertrouwen met 156 tegen 132 stem. men was verworpen, kon Herriot niet anders daarin zien dan dat hij aftreden moest, gelijk hij en. 't geheel kabinet dan ook deed. Wie zal hem opvolgen Painleve en Briand zijn bij den President ontboden Briand kreeg de opdracht, doch bedankte alras voor die opdracht meenende dat hij 't niet bolwerken zou. Painleve is echter verzocht door den president der Republiek om Briand te trach» ten te bewegen, de samenstelling eenerregee. riDg nog eens te beproeven. Briand was al eerder minister, doch verloor de genade der Regeering toen hij bij een volkenbondsver. gadering zich eensgeestig kind met de Engel, schen zich toonde, ten gunste der Duitschers, dat Poincaré hem deed vallen, en hij zelf in zijn plaats kwam waarvan wij nog alles ons heugen. Daarom wie in een sterk Duitschland keus zich voor Europa zou met een kabinet. Briand wel ingenomen zijn. Gelijk wellicht bekend heeft de Engelsche minister van koloniën een reis gemaakt naar Jeruzalem om daar tegenwoordig te zijn bij de opening eener Joodsche universiteit. Enge. land is immers bij 't vredesverdrag van Ver. suilles aangewezen om manditaris over t Joodsche land te zijn. Nu moet men weten dat in dat Joodsche land, Palestina 't meest Arabieren wonen. Palestina zit dus zoo wat onder den manditaris Engeland en moet zoo wat naar Engelsche pijpen dansen, en dan onder Arabieren en dergelijke te verschijnen was een waagstuk. Balfour was voor een 14 dagen zoo voorzichtig dat hij in een gepont. serde auto zijn intocht, in Jeruzalem deed. Alles liep goed. Maar toen hij in de binnen, landen verscheen toen werd het anders, en toen hij in Damascus kwam werd 't nog eens anders, want de Arabieren werden woelig, revolutionair, 't Hotel waarin hij logeerde werd bepaald onveilig, en ten laatste was men genoodzaakt maar regelen te nemen om hem te beschermen. Men gooide uit vliegtuigen rookballen naar omlaag en om de gedachten af te leiden, want deze ballen gaven zooveel rook dat 't mogelijk was dat minister Balfour met een auto door dien rook ontsnappen kon. Hij vluchtte naar den Beijrouth zeekant op een schip dat hem ijlings naar Alexandrie in Egypte bracht, van. waar hij zijn vlucht door de Middellandsche zal voortzet naar Engeland. Dat reisje naar Jeruzalem zal den minister lang heugen. Bal. four zegt nu dat hij 't opstandige niet ge. weten heeft, doch daarintegen bericht men dat hij van dag tot dag van zijn groot gevaar waarin hij was ingelicht is. Heel spoedig zal nu de groote verkiezing van Duitsche Republiekeinsche president plaats hebben. 't Zal hoofdzakelijk gaan Franschen Marx de vroegere Rijkskanselier en de welbekende leger aanvoeder van Hindenburg. Hindenburg werd candidant gesteld door de nationaluten er nog~geen vermogen en geen krachtige rug. steun aanwezig is«. In de volgende regelen heet het dan, dat de agent, die binnenkort zich zal komen pre» senteeren, hoopt niet zonder meer te worden afgewezen. «Uwe echtgenoote en uwe kinderen zullen u eens dankbaar zijn«, luidt het slot van den brief. Uit het schrijven blijkt, naar het blad ver. der meedeelt, dat de maatschappij uitstekend op de hoogte is van de omstandigheden, waar. in de verloofde zich bevindt, dat zij zijn ver. mogen, zijn beroep, zijn ouderdom kent. Het is geen cliché, maar een individueel schrijven, waaraan een onderzoek door een rechercheurs.achtigen verzekerings.agent voor. afgegaan moet zijn. Deze bekwaamheden doen den betrokkene alle eer aan. Maar, het moet een bruidegom toch eigenaardig aandoen, kort na zijn ver. loving zich zoo plastisch een schrikbeeld te zien voorgetooverd, vindt het blad. Een bruidspaar is altijd een uitstekend ob. ject voor handelspropaganda. Het krijgt aan. biedingen in meubels, linnengoed, portretten, woninginrichtingen, costuums en lampen. Fotografische ateliers roeren zich bij massa's, uitstoomings.inrichtingen willen zich reeds op De scheepsramp in de Wielingen. In den nacht van Woens» dag op Donderdag (der vorige week) is het stoom, schip »De Jonge Cathari. na« door de Engelsche boot «Clan»Monroe« aan. gevaren en gezonken. Bij deze scheepsramp verdron. ken 6 leden der bemanning van »De Jonge Catharina«. Een foto van de plaats des onheils. Van «De Jonge Catharina« steken alleen nop pijpen en masten bo. ven het water uit. en de Koningsgezinden zien in hun verbeel* ding reeds Keizer Wilhelm een intocht doen in Berlijn. Maar voor dien moet er nog veel water door de Rijn loopen. Dan zullen wij wel te oud wezen om deze te zien, en de ex. keizer te oud om die intocht te doen. Maar wie zal 't nu eens juist zeggen. Ook de Belgische regeering is afgetreden. Nu 't toch zoo is moge men de rust van den premier Hymans wel gunnen vanwege zijn reuzen arbied in de laatste jaren, van 't ver. drag van Versailles tot nu toe af. Voor een paar weken was hij nog in den Haag om met onzen minister van Karnebeek het nieuwe verdrag dat zooveel verwarring heeft gebracht ten aanzien aan de Schelde en de Wielingen te teeken, waar zooveel beteren toestand is geschapen tusschen Nederland en België. De verloofde in doodsangst. In het »Berl. Tagebl.« treffen wij een in» teressante ontboezeming aan over de weinig teergevoelige manier, warop sommige levens» verzekeringmaatschappijen cliënten zoeken te winnen. «Tot nu toe«, schrijft het blad, «was het zoo gesteld, dat wie ging trouwen, niet dade» lijk aan sterven dacht. Maar thans is het zoo, dat een bruidegom, of hij wil of niet, aan sterven moet denken. Want, waartoe zijn er anders levensverzekeringen Een pas verloofde lezer van ons blad deelt ons mede, hoe veel levensverzekerings.maat. schappijen er op uit zijn, de aandacht van een bruidegom op den dood te vestigen. Hij zendt ons het volgende stichtende schrij» ven eener verzekeringsmaatschappij, wier of. ferte hem enkele dagen na zijn wereldkundig gemaakte verloving gewerd «Naar wij vernemen, heeft u zich verloofd en is u voornemens, binnenkort te huwen. Wij veroorloven ons, u op de eerste plaats onze gelukwenschen te zenden, waaraan wij de volgende beschouwingen vastknoopen De strenge en eerste plicht van een ieder, die een huisgezin gaat stichten, is, dat ook te beveiligen voor het geval, dat plotseling en onvoorzien de dood een einde aan zijn arbeid stelt. Kent u de mortaliteitstabellen Weet u, dat van honderd gezonde dertigjarige menschen slechts veertig het zestigste levensjaar bereiken Tot welke van beide groepen behoort u U kunt deze vraag niet beantwoorden. Nooit is de bescherming door een levens, verzekering zoo noodig als juist thans, nu uw tapijten werpen, vóór deze er zijn. Wanneer echter levensverzekeringen op den doodsangst van den bruidegom speculeeren, dan hoeft men nog maar een stap verder te gaan en de doodkistenmaker en de begrafenis» ondernemer komen hen hun zaakjes aan» prijzen. Praat en. daad. 't Komt nu lös in Frankrijk Men heeft er meelijden mee. 't Is toch ook geen kwaad volk en het heeft mooie eigenschappen, maar 't ongeluk is zoo vaak geweest, dat het zich vergaapte en liet bedotten door de fraaie leuze. De praat nam voor de daad. De lezer oordeele zelf. eöïSSi! We zullen niet afgaan op onzekere'gegevens, Men weet, hoe dat liep. Maar, wij tenminste, wisten niet, wat Herriot er bij voegde«Na den oorlog is die schul. denlast door ons nög weer met 165 milliard verméérderd 1« Zegge en schrijve: 165,000,000,000 n Eindelijk kwam Herriot aan 't bewinj. Nü zou 't dan uit zijn. Zouden maatregelen worden genomen. Zou men 'n sluitende begrooting maken Herriot moest erkennen «Wij 't Kabinet en de Bank van Frankrijkhebben onbe» hoorlijke dingen gedaan Wij hébben reeds voor een aanmerkelijk bedrag bankbil» jetten laten drukken boven 't geen geoorloofd was Toen liep hij vol schaamte heen Beide handen voor 't gelaat? Neen, hij zette zijn stem luide uit: «Maar wij hebben het uit vaderlandsliefde gedaan I« «Bravojuichte de meederheid der Kamer »Dat is, nietwaar 'n kérel k In Frankrijk hebben ze andere mannen, dan hier die krenterige Colijn. Thans viel hij. Maar de Senaat, die hem heenzond, heeft door Poincaré te volgen, mêe een groot aan» deel in die 165 milliard! DE R 33 LOSGEBROKEN. Naar de Hollandsche kust. Reuter seint aan de »Msb.« uit Norwich d.d. heden Het bestuurbare luchtschip »R 33« is he« denmorgen tijdens een storm van zijn aanleg» masten te Pulham losgeslagen. Er bevonden zich zes man aan boord. Het luchtschip dreef af in de richting van Londen. Een Reutertelegram uit Londen meldt nog Volgens de laatste berichten, zweeft de »R 33« in Oostelijke richting, mogelijk naar de Nederlandsche kust. Een V. D. telegram uit Londen meldt nog de volgende bijzonderheden Het luchtschip »R 33«, dat vast zat aan den meerpaal te Pulham, zou Woensdag een belangrijken proeftocht ondernemen, doch in verband met het slechte weer was deze tocht uitgesteld. In den loop van den dag ging de beman» ning aan boord en den geheelen nacht stond zij op haar post. Woensdagmiddag woedde de storm met een snelheid van 50 K.M. per uur. Hij raasde den geheelen nacht door, doch het luchtschip hield zich goed. Donderdagmorgen echter is de »R 33«, ge» lijk gemeld, losgeslagen. Scheepsbrand. Woensdagmorgen is op het passagiersschip «Montlaurier* van de Canadian.Pacifiolijn brand uitgebroken. Het schip was juist in het droogdok te Birkenhead hersteld, nadat het tijdens zijn jongste reis averij had opgeloopen en gestrand was. De brandweer had bij de blusschingswerk. zaamheden met groote moeilijkheden te kam» pen, daar er een dichte rook was en er een De Duitsche sleepboot »Loewer« die het reddings. werk verrichtte bij deze ramp en waarvan de be» manning zich buitenge, woon tactvol en hulpvaar. dig gedroeg. De man met f is de kapitein Johan Albers, aan wien het on» getwijfeld is te danken, dat twee slachtoffers door kunstmatige ademhaling nog in het leven werden behouden. maar eenvoudig cijfers en feiten laten hooren, door Herriotden ministerspresident, in de zitting van 1.1. Donderdag zelf naar voren gebracht. «De Oorlog kostte ons«, zeide hij »145 milliard francs«. Men zou zeggen't Kan schikken. Dan nüde uiterste zuinigheid. In elk geval direct maatregelen nemen. De regeering na 1918, öf Poincaré zelf öf onder den invloed van Poincaré, vond daar geen reden voor. De »boches« zouden alles betalenDie waren er goed voorStuur de rekeningen maar op I krachtige wind stond. Na vele uren van zwaren arbeid gelukte het eerst in den middag het vuur onder de knie te krijgen. Het geheele voorschip is verwoest. Faillissementen. (Opgegeven door van der Graaf Co., afd. handelsinformaties). Uitgesproken: Rotterdam, 15 April. A. van de Ree, koop. man en winkelier, Voorstraat 114, Stellendam. R.»c.mr. D. M. Parécur.mr. A. Zaayer, Dirksland. De Copie van Ingezonden Stukken die niet gm plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Bul&cj verantwoordelijkheid van Redactie en Uit) M. de Redacteur, Mag ik U vriendelijk om een klein plaatsje verzoeken voor een zaak van groot belang? Bij voorbaat dank. Het is een woord Aan Ouders op Flakkee. Reeds lang geleden had ik het plan om met een enkel woord aan ouders een verzoek te doen, maar telkens werd dit met de gedachte «misschien zal het beteren« van de baan ge» schoven. Nu het echter blijkt dat het niet verbetert maar eer verergert, meen ik niet langer te moeten wachten. Wat toch is het geval Sedert vele jaren rijd ik met een auto en heb ik vroeger jaren toegejuicht, dat men, om ongelukken te voorkomen, in de gemeenten een maximum.snelheid in de politieverorde» ning opnam. Maar waar dit vroeger gunstig werkte, toen ieder kind bang u>as voor zoo'n ding, is het thans juist andersom. - Als men zich nu houdt aan de politiever» ordening om in deze gemeente 15, in een andere 13, ja zelfs, zooals in Oude Tonge 10 kilometer te rijden, is de lieve jeugd zoo vriendelijk met je meê te loopen, achter aan te hangen of op de spatschermen hangende tegelijk met het een of andere scherpe voor. werp je carouserie danig toe te takelen, ja zelfs op enkele plaatsen wordt je opgewacht om onthaald te worden met handen vol groote stukken keibeslag, waardoor de ruiten het ont. gelden moeten of de lak overal afspringt. Nog eens maximum.snelheid, van 10 tot 15 kilometer was vroeger goed, doch tegen» woordig zal die bepaling met minder dan 20 kilometer, te een of andere tijd de oorzaak zijn dat er juist ongelukken gebeuren. Wanneer van die kleine smeerpoesjes aan de spatschermen hangen en ze komen te vallen gaat het onverbiddellijk over hun corpus en in negen van de tien gevallen heeft de chauffeur het gedaan. Waarom geen 20 kilometer, zooals dit in Middelharnis b.v. en in de meeste plaatsen van ons vaderland Bij de tegenwoordige constructie der rem» men staat men met 20 kilometer gang op 2 meter stil, en die geen goede remmen heeft mag niet op den publieken weg rijden. En nu zou ik alle ouders op Flakkee een verzoek willen doen in het belang van hun kroost, namelijk: prent ze in, bindt het op hun hart nu en dan en telkens weer: loopt nooit achter of naast een auto en werpt niet met steenen. Ook Heeren onderwijzers zouden hier veel aan mede kunnen werken. Deze week had ik het nog met een kleuter van 5 a 6 jaar ('t is vacantie) die met een steen ons stond op te wachten en gooide dat de lak er afsprong. Gelukkig heel laag, want hij miste de kracht om hoog te gooien. Het schijnt een manie te worden, net zoo lang, tot er een dood gereden wordt en heusch, de chauffeur staat daar machteloos tegenover. Hij moet vooruit kijken, maar kan niet zien welken kleinen kriekel naast zijn wagen loopt of er aanhangt. Nog eens dus Ouders (en Heeren onder, wijzers) helpt mede in het belang van het leven van Uw kind om dit kwaad uit te roeien, door hen er op te wijzen, wat zeg ik, neen het te verbieden op straffe, om nimmer achter of op zij van een auto te hangen of met steenen te werpen. En nu heb ge, lezer, zeker reeds naar de onderteekening van deze regels gekeken, maar wie ik ben doet niets aan de zaak af, wat ik hierboven schreef is werkelijkheid, dat door iederen automobilist zal bevestigd worden, en dan vrage men niet wie het zegt maar wat men zegt of schrijft. Wanneer weldenkende ouders mede willen werken om deze gevaarlijke baldadigheid te doen ophouden zal schrijver dezes dankbaar beloond zijn. U, M. de Red. bij voorbaat nogmaals dank» zeggende voor de plaatsing. Hoogachtend, UEdnr. No. 5771 Kon. Ned. Automobiel Club Flakkee. 24) Ds. Donkerman zit rustig op zijn »studeer«. 'n Prachtkamer voor geestelijken arbeid 1 Ze ligt één hoog, achter, waar men van 't huisbedrijf in kamer en keuken weinig merkt ze heeft weinig zon maar toch veel lichtze ziet uit op den tuin, vol bloemen en vruchten de ramen kunnen op, zonder dat de geluiden van buiten hinderlijk naar binnen dreunen, men zit er niet benauwend eenzaam en toch in stille, kalme afzondering. Maandenlang reeds vlot het werk best. Sinds de studielust weer vaardig over hem geworden is, heeft ds Donkerman zich gegéven aan zijn werk en hij wéét, dat hij straks een proefschrift inleveren zal, dat er wezen mag. 't Zijn al boeken en geschriften om hem heen. Stapels liggen er op zijn bureau, op twee groote stoelen, rechts en links en alsof hij daar nog niet genoeg aan heeft, staat hij af en toe op uit zijn makkelijken werkzetel en glijden oog en hand langs de vele rijen, die in de boekenkasten staan langs den wand. Het is stil, heel stil in de pastorie. Maria is nu al twee maanden met mevrouw Cramer aan zee. Verleden week is dominee et enkele dagen heen geweest. Of liever, hij zat des morgens in de Leidsche Universiteitsbibliotheek, om er uittreksels te maken uit kostbare werken, die niet werden uitgeleend, trok er 's middags weer heen, maar kwam dan tegen etenstijd op de strand» Elaats aan, waar hij met mevrouw en Maria et middagmaal gebruikte en ze daarna mee» nam op een rijtoer in den omtrek, waar ze dan ergens in een klein buitencafé de thee dronken, om tegen donker weer terug te zijn in het baddorp, waar mevrouw kamers had en waar dominee nog net een plaatsje kreeg in een tweederangs hotel. Soms plaagde Jeannette hem wat. Als hij zoo pas uit de omgeving van al die zware folianten kwam en weinig spraakzaam zich aan de disch zette, zei ze: «Dominee's gedachten zwerven weer eeuwen terug Dit ging niet, begreep hij dan. Hij schudde de studie van zich af en was verder een gezellig gastheer en verbaasde zich over mevrouw Cramer's groote belezenheid. Men behoefde waarlijk zich niet af te vragen, over welk onderwerp men in haar tegenwoor» digheid spreken zou, want er was niet veel, dat voor Jeannette gehéél onbekend terrein was. Die drie, vier dagen waren dan ook om» gevlogen. En vooral had dominee zich er over ver» heugd, dat Maria van 't verblijf aan zee zoo profiteerdeze had een gezonde kleur en kwam in die twee maanden acht pond aan, mevrouw had twee van haar jurken moeten uitleggen, omdat het werkelijk zoo niet langer kon Toch zal hij blij zijn, als Maria terug is. 't Kan op den duur al te stil worden ook en al komt hem dit thans voor zijn studie goed van pas, hij is toch in den grond der zaak een man, die van huiselijke gezelligheid houdt. Vooral nu Frits ook al enkele weken bij grootmoe is en hij een huishoudster heeft, die de kunst verstaat, om geruischloos door huis te gaan, tón de stilte soms benauwend zijn 1 Plotseling wordt aan de deur getikt. De huishoudster heeft een telegram. Haastig ritst dominee het open. Als hij een zwakke kreet slaakt van smarte» lijke verbazing, staat de huishoudster één oogenblik stil bij de deur, doch waar er verder niets op volgt'gaat zij heen. De groente moet noodig schoon gemaakt. En dominee's zaken zijn de hare niet. Ds. Donkerman zit ontzet in zijn stoel. 't Telegram kreukt hij in zijn handhij kent het wel van buiten «Kom uw dochter halen. Mevrouw Cramer zwaar ziek«. En acht dagen geleden was ze nog kern» gezond 't Is waar, ze klaagde er schertsend over, dat ze zoo gauw moe was, zoo heelemaal tegen haar gewoonte inals ze een duin be» klommen zat ze op den top te hijgen en te blazen, in plaats van zooals in 't begin, met Maria te kunnen stoeien en ravotten. Ook de eetlust was niet groot geweest Zélfs vond ds. Donkerman, nu hij achteraf zich die dagen weer voor den geest haalt, dat zij eer wat schraler was geworden aan 't strand en er minder voordeeliger uitzag dan in Ooster» voort. Maar ze was vroolijk geweest en opgeruimd. Ze hadden echt gezellige avonden gehad. Haar geest sprankelde van vernuft. En daarom had dominee 't zich verder ont. geven, dankbaar voor het prettige gezelschap, waarvan hij eenzame man, enkele dagen ge» noten had. «Mevrouw Cramer zwaar ziek«. «Maar hoe moet dat vraagt hij zich af. Zij heeft zoogoed als geen familie, zoover hij weet en 't is de groote vraag, of ze naar hier vervoerd kan worden Het ^telegram is onderteekentarts Velder» man. Zij is dus bliikbaar*ineens zoo ziek gewor» den, dat ze zelf zich niet met het stellen van een telegram belasten kon Maar dan gaat het ook niet aan, dat hij daar simpellijk^komen zou, om Maria weg te nemen en dan haar pleegmoeder en vriendin in vreemde omgeving en aan vreemde handen over te latenhaar, die zulk een trouwe hulp en vriendin in zijn bitteren nood is ge» weest, nu maar aan zichzelf over te laten, dat gaat niethier moet hulp verleend en raad verschaft Hij begrijpt echter zeer wel, ds. Donkerman, dat bij de laatste is, die hier afdoende hulp bréngen kan. Hier is mee 't ingrijpen nóódig van een vrouwenhand Dat hij hier niet dédelijk aan dacht 1 Vijf minuten later zit dominee bij meester Krijtman in de huiskamer en laat hem, die rustig vacantie houdt, en Hermien het telegram zien. Als zoo vaak ziet de oude man direct, hoe 't moet. «Jij gaat met .'dominee meek zegt hij tot Hermien. «Je zult vandaag niet meer kunnen terug» komen, doch dat is minder. Hier moet inde eerste plaats 't belang van de zieke gelden en je kunt je, met zulk een telegram gerust op iets,!érgs voorbereiden, - God geve dat het niets iets doodelijks zij 'n Traan welt den ouden man in 't oog. Hij heeft deze jaren Jeannette haast lief ge= kregen als 'n eigen kind. «Maar u, vader vraagt Hermien. «Ik red me wel. 'k Heb wel meer mijn eigen »stukken« gesneden en misschien mag ik vandaag en morgen op de pastorie het middagmaal gebruiken «Zeker, stellig meester! Dat is voor de juf» frouw ook prettiger, dan dat ze zoo alléén aan tafel zit I« «All right! Over 'n uur gaat de trein, me dunkt u moest even een rijtuig nemen naar 't station. Ik zal dan straks wel op 't Stoephuis aangaan en Mina op de hoogte stellen. Er zal allicht 't een en ander gestuurd moeten worden, is er groote haast bij, stuur mij dan een telegramen voorts mees» ters stem trilt we zijn allen in Gods hand en Hij weet wat goed voor ons is, maar kan het met Zijn Raad bestaan, dat Hij dan ons aller lieve vriendin nog sparen moge en haar niet wegneme in den bloei der jarenk «Amen k zegt dominee als slot van meesters woorden, die teer en innig als een gebed werden uitgesproken. Het is met mevrouw Cramer erg, heel erg. Maria, 't arme kind is geheel overstuur, 'n Dag of vier geleden is 't begonnen mevrouw voelde zich niet wel, bleef te bed liggen en in een halve dag was ze flink ziek, na een dag reeds, lag ze met veertig graden en daar was de temperatuur nog maar zelden onder gebleven Dokter had 't eerst niet erg ingezien. Maar gisteravond, na een nauwkeurig onder, zoek, had hij een heel ernstig gezicht gezet en daarop was vanmorgen het telegram ver» zonden. 'n Verpleegster kwam tweemaal daags me» vrouw wat helpen en voorts deed Maria, wat ze kon, maar de pensionhoudster had reeds bedektelijk te kennen gegeven, dat ze, zoo midden in 't seizoen, geen zieken houden konje wist niet wat 't wés «Er is hier 'n telefoon vraagt dominee. »Ja«, zegt Maria, «in de hal 1« «En 't nommer van dr. Velderman?« «De gids ligt er bij, vaderk Dr. Velderman, 't is bij etenstijd, is gelukkig thuis, als dominee wil, kan hij direct wel komen, voor eten nog. Tien minuten later zit dominee bij den arts in de studeerkamer. «Uw dochter heb ik het nog verzwegen, domineemaar u wil ik 't wel zeggen, bij mijn laatste onderzoek gisteravond werd het mij vrij zeker, dat 't een geval van typhus wordtstraks kom ik weer en zal 't dan wel vast kunnen zeggenu weet, dat typhus zich vaak eerst na enkele dagen duidelijk open» baartmaar u kunt er wel haast op reke» nen «Kan ze nog naar Oostervoort worden ge» bracht vraagt dominee haastig. Velderman zet een bedenkelijk gezicht. »Ik durf dat niet voor mijn rekening nemen, dominee maar als mevrouw beslist zelf wil «Maar wat dan, dokter «Leiden is vlak bij, dominee en als u 't mij vertrouwt, wil ik zorgen, dat ze er de beste verpleging krijgt, die in ons vaderland te vinden is«. Een paar uur later is 't vermoeden tot zeker» heid verklaard. Jeannette ligt met hooge koorts, maar is goed bij kennis. Ds. Donkerman, aan 't ziekbed gezeten, heeft haar voorzichtig alles medegedeeld, ook wat hij met den arts besproken had. «Wil u naar Oostervoort worden gebracht vraagt hij. »Niet naar huiszegt ze met nadruk. «Breng me naar Leiden En als haar jagende adem iets bedaarde «Uw hand, dominee 't Ismis» schien voor 't laatstmaar éls u 't ergste hoortwéét dandat Jaantje uit 't Veenvoor altoosjuichtvoor den Troon in het landder Ruste «God zij met u I« stoot ds. Donkerman uit. Het hart schoot hem boordevol. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 9