Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES No. 3109 WOENSDAG 8 APRIL 1925 40STE JAARGANG Sfl RECHTZAKEN W. BOEKHOVEN ZONEN A He stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Land- en Tuinbouw. Reclame-Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAÖEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Niet in orde In de Raadsvergadering van Sommelsdijk werd onlangs ter sprake gebracht het besluit van de H.H. Regenten van het Burgelijk Armbestuur om een weeskind onderwijs te laten geven aan de openbare school, niettegen» staande dit kind, bij het leven zijner ouders de school met den Bijbel bezocht. Het spreekt vanzelf dat de H.H. Regenten in het bepalen van de richting waarin een weeskind moet worden opgevoed niet vrij zijn om naar eigen inzicht te handelen. Tere dege dient er rekening mede te worden gee houden wat in deze de wensch der ouders was. Al was er geen enkele bepaling hiere omtrent vastgesteld, dan zou dit toch zóó vanzelfsprekend zijn, dat hierover geen nadere gedachtenwisseling vereischt werd. Maar nu het Reglement ten overvloede zegt, dat dit zoo zijn zal, nu bevreemdt het des te meer dat de Regenten tot de bovengenoemde beslissing gekomen zijn. Het verwondert dan ook niet dat in de vergadering der A.»R. Kiesvereeniging deze zaak ter sprake gebracht is en de bevreemding werd uitgesproken, dat geen enkel A.»R. Raads» lid tegen dit besluit der Regenten geprotes» teerd heeft. Wij willen de H.H. Regenten niet hard val» len, daar wij gelooven, dat het besluit, onder; dacht en zonder dat de groote beteekenis er van bevroed werd, is genomen. Maar wanneer dit geval gesanctioneerd wordt, kan het in de toekomst tot wonderlijke consequenties leiden, waarom het o.i. op de weg der A.»R. Raadsfractie gelegen ,had voor te stellen om de H.H. Regenten te verzoeken hun, in een zwak oogenblik genomen besluit, te herzien. Zooals het nu ging, is het niet in orde. Vs De Landarbeiders in Spanje. Hier bij ons is over 't algemeen de toe» stand van den landarbeider niet rooskleurig. Het verschijnsel is internationaal. Maar trap en mate verschillen. In Spanje is het al heel erg. Aan een beschrijving van deskundige zijde, deze dagen verschenen, ontkenen we het volgende Spanje is een agrarisch land. Maar het brood is in prijs gestegen, en blijft stijgen. En hetgeen met het brood gebeurt, gebeurt met alle dagelijksche artikelen. De aardap» pelen die verleden jaar nog 25 centimes kostten, hebben in korten tijd den voor Spanje ongekend hoogen prijs van 50, en nu 60 centimes per Kilo bereikt, een stij» ging die boven de draagkracht van het Eroote publiek gaat. Het vleesch ligt buiten et bereik van den gemiddelden arbeider. Hetzelfde geldt voor de eieren, de suiker, visch, olie, enz (In Spanje is olijfolie de grondslag voor de bereiding van de gerech» ten). Zoowel het budget der arbeiders, als dat der intellectueelen, is op deze wijze niet sluitend te krijgen. Dit tekort beteekent voor breede lagen der Spaansche samen leving honger en dientengevolge voort» woekering van de ziekten, waartegen men in Spanje wel alle maatregelen op papier, doch vrijwel geen enkele practische bestrij» ding heeft vastgesteld. Dagelijks vermeer» dert het aantal slachtoffers der tuberculose, der bloedarmoede e.d. Het aantal geheel of gedeeltelijk werke» loozen overschrijdt de 45 procent Bij ons is ook heel wat nood Op of over' 't randje van gebrek. Maar als we van zulke toestanden lezen, dan hebben we ook nog weer reden tot dank» baarheid, dat het hier zóóver niet kwam, al mag dit allerminst er toe leiden, dat we de sociale nooden ónzer landarbeiders gering zouden achten. V De groote mond en het kalme oordeel. De »Haagsche Crt.a staat aan vrijzinnigen kant. Welnu, laten we eens hooren wat zij, volgens de »Rott.« over de jongste Tariefsherziening te zeggen had! Zij schreef er het volgende over »Nu is, zooals bekend is, Nederland tot dusver een vrijhandelsland geweest. Ons ta» rief van invoer droeg een zuiver fiscaal ka» rakter. En al moge het waar zijn, dat de verhooging van 5 tot 8 procent, welke het thans heeft ondergaan, eenige protectionis» tische werking kan doen gelden, we mogen toch wel zeggen, dat ook onze nieuwe Tarief» wet geenszins beoogt den invoer van buiten» landsche artikelen te weren of te bemoeilij» ken en dus haar fiscaal karakter niet verloren heeft. Het doel is dan ook inderdaad meer geld in de schatkist te brengen en het per» centage van het invoerrecht is vergeleken met de rechten, welke werkelijk protectio» nistische landen heffen en die voor sommige artikelen de 100 procent zelfs overschrijden nog steeds zeer laag te noemend Lees en herlees dit kalme oordeel. Dat komt nu eens niet van Rechts. Allerminst van 'n antirevolutionair. Maar 't is blijkbaar het oordeel van een bezadigd man, die géén boem»boem«adver« tenties in de kranten zet! Volkomen juist. Er zijn twee «kleine partij er.die in menig opzicht met elkaar overeenkomen wij bedoe» len de sStaatk. Geref. Partij* en de »Herv. (Geref.) Staatspartij®. Tégen Rome, bovenal. En dus tegen «rechtsche® coalitie. Maar wie afbreekt, moet óók weten te zeggen hoe er dan moet worden gebouwd. Dat doen die partijtjes niet. Zélf, dat begrijpen zij, groeiden zij nog niet zóó uit, dat zij mêe tot verantwoordelijkheid van 't Staatsbestuur kunnen geroepen worden, en nu moeten de anderen 't maar zien te rooien Mits, Rome er buiten laten. En dus géén rechtsche coalitie. Eilieve, een linksche dan? of een rechts» linksche? Hoe stellen deze broeders 't zich eigenlijk voor? Er moet toch zijn een parle» mentaire meerderheid waaruit een kabinet op» komt óf stuurt men er op aan, om heel ons parlementaire stelsel in den grond te boren «De Waarheidsvriend*, die hierop wees, schrijft Thans zijn wij een stap gevorderd althans een der bovengenoemde groepen, de Staat» kundig Gereformeerde Partij, heeft op dit punt iets lostgelaten, al is de uitlating nog maar in voorzichtigen zin gesteld. In de vergadering van den Kamerkieskring Gelderland van deze partij zei de voorzitter in zijn openingswoord, dat hij vreesde »een coalitie zwart»rood met haar verschrikkelijke gevolgen«. Van deze uitlating, die voor zichzelve aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, is goede akte te nemen. In samenwerking tusschen Roomschen en Sociaal Democraten worden verschrikkelijke gevolgen gezien. Daarvan moeten de Staat» kundig Gereformeerden dus niets hebben. Maar blijft er dan nog wel iets anders over, dan dat de partijen der rechterzijde zich met elkander verstaan? Dus dat vooral niet!! Géén zwart»roode coalitie I Daarvoor hoopt de St. Geref. Partij bewaard te blijvenwat te begrijpen is I Din zouden er nog heel andere dingen in Nederland ge» beuren, dan waarop thins deze broeders mee» nen gedurig critiek te moeten oefenen. En toch, begrijpen ze niet: Dat juist door hun knabbel» en afbreek» methode zij zelf meewerken, om tenslotte zulk een verwarde positie te veroorzaken, dat een zwartcroode combinatie weieens een wanhoops» oplossing worden kan 1 Begrijpe men toch zijn verantwoordelijkheid. V Verwildering der Jeugd. In de »Gong«, een blad dat nu juist niet is van onze richting, maar dat een open oog heeft voor vele gebreken van 't huidige maat» schappelijk leven en dan ook op forsche wijze waarschuwend «op de gong slaat.* In die »Gong« kwam dezer dagen een scherp manifest voor »Aan de Ouders.« Het gaat daar over de Verwildering der Jeugd en na gewezen te hebben op het feit, dat deze tot zulk een hoogte geklommen is, dat ernstige menschen gaan vreezen voor de toekomst van volk en vaderland, wendt de «Gong® zich rechstreeks tot de ouders, ver» maant noch bestraft hen maar zendt hen met het volgende vonnis heen De schuldigen, ouders van Nederland! zij* gij- Gij, ouders, die in uwen huiselijken kring uw gezag hebt doen verloren gaan en uwe kinderen niet meer weet te regeerengij die met het ellendige ge«jij en ge»jou den waren toon voor eerbied tot op het laatste snippertje hebt laten te niet gaan die onder uwe oogen uwe kinderen hebt doen ont» aarden door hun vrijheden toe te staan, die de vrijheid van anderen aanranden en vernietigen. «Gij, ouders, die door uw slechte voor» beeld van den huiselijken kring een broeinest maakt van ongerechtighedendie met een glimlach oogluikend toestaat, dat uwe kin» deren aan uwe onmiddelijke leiding ontsnap» pen en hun kwade neigingen kunnen bot» vieren. «Gij, die in hun tegenwoordigheid onbe» wimpeld uw afkeuring, ja uwe minachting uitspreekt over staatslieden en ambtenaren, over eerbiedwaardige, vaak oudere men» schen, van wier karakter en handelingen gij zoo goed als niets weetdie te genotzuch» tig zijt om u met uwe kinderen bezig te houden, hun leiding te geven bij hun lee» ren en hun uitspanninggij die verzuimt, de oudere vrienden van uwe jongens en meisjes te zijn. «Gij zijt de allereerste, de ergste, de on» verantwoordelijke schuldigen. Dat zijn, voorwaar! krasse woorden. De goeden niet te na gesproken, zijn ze echter niet te kras. Het is, zooals we »Gong« zegt. Nu heeft, zooals we reeds opmerkten, dit blad meest het oog op de kringen, die vol» gens ons spraakgebruik »in de wereld® leven, maar wij staan er daarom niet onaandoenlijk voor. Wij hebben ons twee vragen te stellen. Is dit kwaad ook reeds bij ons doorgedron» genzoo ja, hoe vèr, en wit is er dan tegen te doen En zoo neenHoe moet dan onze houding, onze opvoeding zijn, opdat de ge» meente des Heeren ook in dit opzicht het »zout der aarde« blijven mag. »»4rm maar Eerlijk Dat past de Rott. toe op de a. r. partij. Zij zegt er n.I. 't volgende van Daar is klacht over de magerheid van ons program, waarop elke kostbare hervor» ming onbreekt. En 't is waar, wie zijn stem bepaalt naar de meest gunstige offerte, kan aan het anti» revolutionair adres niet terecht. Het vervoege zich aan het bolsjewistisch kwartier en kieze den heer Wijnkoop tot zijn patroon. Op diens program prijken allerhande toekomstige verrukkingen, die honderden millioenen van den Staat vorderen. Bij zooveel majestieuze pracht verzinkt ons armzalig standje in het niet. We komen met geen klinkende leuzen en schitterende hervormingen, wij prediken geen ontevredenheid, stellen geen onvervulbare eischen. Zeker, stil zitten zullen wij niet. De re» organisatie der sociale verzekering moet haar beslag krijgen, de invoering der ziekte» verzekering heeft al veel te lang getoefd, wat in den uitbouw van het collectief arbeidscontract rijp is, moet gegrepen wor» den en zoo zullen wij aan ons verleden getrouw bevorderen dat gerechtigheid, ook gerechtigheid in het ecomisch leven, ons volk verhoogt. Maar toch, struisvogelpolitiek baat niet voor kostbare maatregelen is het thans niet de tijd. Aan den socialen compöte»schotel kan niet vrijelijk worden toegetast, maar slechts met mondjesmaat genoten worden. Verwachtingen, die niet bevredigd kun» nen worden, worden onzerzijds niet gewekt. Arm zijn we, maar eerlijk! En daarin zijn we rijk! Zoo is het nu net precies. Men kent de Sodomsappels? Dat waren legendarische vruchten, die van buiten de beste goudrenetten in gulle belofte overtroffen, Maar sneed men ze door, dan zat er van binnen wat asch en pulver in. Zoo zijn ook al die millioenen»kostende< stembusbeloften van thans. De offerte is prachtig, nu b.v. weer van de Christendemocraten. Maar als de prijs is betaald, dan blijft straks de leverantie uit. En verhaal heeft men er niet meer op De tiengeboden voor den Veeboer 1 le. Houdt stal en groep behoorlijk schoon. 2e, Reinigt de dieren, ook de uiers regel» matig. 3e, Bindt de staarten gedurende den stal» tijd op. 4e, Veegt vóór het melken met een drogen doek de uiers af. 5e, Wascht de handen vóór het melken en melkt met schoone kleeren. 6e, Reinigt het vaatwerk met deugdelijk drinkwater of met gekookt water. 7e, Brengt de melk na het melken dadelijk buiten den stal en filtreert ze direct. 8e, Zorgt voor eene behoorlijke luchtver» versching in den stal. 9e. Plaats de dieren met ziekten of kwalen ook met uierziekten, afzonderlijk. 10e. Vangt de melk van koeien met ziekten of met zieke uier afzonderlijk op en brengt deze melk niet in den handel. Nakomen van deze voorschriften is in Uw eigen belang, maar ook in dat van uwe mede» menschen De pachiwaanzin. Men schrijft uit den Bommelerwaard aan de «Msb.® Gaan we, wat de pachtprijzen betreft weer naar de duurste oorlogsjaren terug? Men is geneigd die vraagbevestigend te be» antwoorden, wanneer men op de prijzen het, welke in deze streken bij de jonste hooi» en weiland'verpachtingen werden besteed. Een z.g. schaar voor één koe bracht voor de aan zooveel waterrisico blootstaande uiterwaarden gemiddeld f 112 op! Het hooiland vond tegen verbazend hooge prijzen ook nog afnemers. De pachtprijs was van dien aard, dat bij een normale opbrengst hij op een hooiprijs komt van f 19 a f 20 per duizend pond op het land. 40 cent per regel. MOND. ADVIES fl 1.» Alle zaken behandelt het Bureauvoor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—J0 uur. Geen Bijkantoren SOMMELSDIJK." In deze gemeente is voor de Suppl. kas der vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem gedurende het tijdvak 20 Augustus tot 30 November 1924 ontvangen, de som van f 48,96, en van 1 December 1924 tot 28 Februari 1924, f 40,68. Verleden Donderdag had de eindles plaats aan den landbouwcursus in tegenwoordigheid van den Rijkslandbouwconsulent voor Zuid» Holland den heer van Riel en van de Commis» sie van Toezicht. Een diploma werd uitgereikt aan de leerlin» gen J. C. Bom te Middelharnis, J. van den Broek te Sommelsdijk, M. K. van Eek te Middelhar» nis, Corn. Kieviet te Sommelsdijk, K. Kwak te Melissant, J. A. de Lint te den Bommel, J. J. Nipius te Sommelsdijk, L. A. Roodzant te Dirksland, J. v. d. Sluijs Az. te Sommelsdijk, A. v. d. Sluijs te Dirksland en J. Warnaerte Dirksland. De heer van Riel bracht een woord van dank aan de afdeeling Overflakkee en Goede» reede van de Holl. Maatsch. van Landbouw en aan de leeraren de heeren L. Pen en A. J. van Hemert voor de gegeven lessen. Hij wees de leerlingen op het groote nut, om zich verder te ontwikkelen en spoorde hen aan, om deel te nemen aan een derde leerjaar, waarin dan hoofdzakelijk landbouwboekhouden zal worden onderwezen. Ook leerlingen van een vroegeren cursus mogen daaraan deelnemen, doch het aantal moet minstens tien zijn. De heer D. Joppe Cz. wees op verschillen» de onderwerpen, die in den tegenwoordigen tijd de aandacht en toewijding vragen van den landbouwer en vergeleek vroegere toestan» den met de tegenwoordige ook in verband met het gegeven onderwijs aan den cursus. De leerlingen boden de heeren Pen en van Hemert een kistje sigaren aan en aan eerstge» noemde bovendien een nieuwe solar. L.I. Maandag stonden er 11 werklooze arbeiders bij den correspondent der arbeidsbe» middeling dezer gemeente ingeschreven. Deze week werden een 11 tal werklooze landarbeiders door de gemeente tewerkgesteld. MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot de heer G. Jongejan heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor Marconist. De heer C. van Putten, leeraar in de wiskunde aan de Ambachtsschool, is benoemd tot boekhouder aan de nieuwe waterleiding te 's«GravendeeI. De heer J. 't Hart, leeraar in het vak» timmeren aan de Ambachtsschool, heeft zijn ontslag aangevraagd, daar hij een benoeming heeft aangenomen aan de Ambachtsschool te Wageningen. Maandag reed de heer L. Nieuwland aan den Rottenburg met zijn auto in de sloot. Dit incident liep zonder persoonlijke onge» lukken te veroorzaken af. Na veel moeite gelukte het de auto uit de sloot te krijgen. Zaterdag viel het 2»jarig kind, H. v. d. Kooij, van den zolder. In bewusteloozen toe» stand werd hij opgenomen, nadat door den drogist P. Weihouwer een eerste verband wera gelegd, bracht men het kind bij dokter Knöps. Voor de herhalings»oefeningen moeten dit jaar onder de wapens komen H. de Blok, 20 AprilW, Blok en B. Dubbeld, 27 April J. den Boer, 14 Mei. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat een opgave van de uitkomsten dér meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeente gelegen, van 3 April tot 2 Mei voor een ieder ter gemeente«secretarie ter inzage ligt. Over de afgeloopen week hebben zich bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling als werkloos doen inschrijven 27 arbeiders en 5 visschers, totaal 32 personen In deze gemeente is voor de Suppl. kas der vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem gedurende het tijdvak 20 Augustus tot 30 November 1924 ontvangen de som van f 21.10 en van 1 Decem» ber 1924 tot 28 Februari 1925 f 30.60 De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben ieder een bijdrage van f 200 toegezegd voor de verbetering van een bocht in den weg Middelharnis»Sommelsdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Van landbouwer v. R. is een wagen, geladen met keislag in elkander gezakt. De weder opgerichte Zangvereeniging »Concordia« hoopt deze week met haarrepe» tities te beginnen. Aantal leden 45. Alhier is opgericht een Chr. Gymnastiek» vereeniging, (onderafd. Chr. Knapenvereeni» ging »Jong Holland«). In deze gemeente is voor de Suppl. kas der vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, gedurende het tijdvak 20 Augustus tot 30 November 1924 ontvangen de som van f 6,95 en van 1 December 1924 tot 28 Februari 1925 f 14,62. DEN BOMMEL. Van den landbouwer A. A., stierf een melkkoe. Daar het beest niet verzekerd was, is dit een groote schadepost. De Regenmeter gaf over de maand Maart een neerslag van 26,5 m.M. tegen 33,7 m.M. over dezelfde maand van het vorig jaar. Bij den correspondent der Arbeidsbe» middeling stonden de vorige week geen werk» loozen ingeschreven. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 467 aardappelen en 50 H.L. uien. Gouden feest. Vrijdag 10 April a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat J. Mulkhuijzen en C. Cornelisse met elkaar in den echt traden. Hoewel beiden een hoogen leeftijd bereikt hebben, genieten zij nog een goede gezond» heid. Wellicht zullen velen dien dag aan beide oudjes denken. Over de twee afgeloopen kalendermaan» den zijn in deze gemeente geen huwelijken gesloten. Loop der bevolking in Maart 1925. Inge» komenB. B. R. Pietersma van Amsterdam W. van der Mast en gezin van Middelharnis D. Kievit en gezin van Ooltgensplaat en Jo» hanna van Wijk van Rotterdam. Vertrokken A. Buijs en gezin naar Sommelsdijk T. Kievit en gezin naar Ooltgensplaat; L. Koppenaal en gezin naar Ooltgensplaat; J. Osseweijer en gezin naar Ooltgensplaat en F. Muideren gezin naar Oude Tonge. In deze gemeente is voor de Suppl. kas der Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, Haarlem, gedurende het tijdvak 20 Augustus tot 30 November 1924 ontvangen de som van f 9,75. OOLTGENSPLAAT. Door den onbe» zoldigd gemeenteveldwachter M. v. d. Vliet is tegen den landbouwer A. v. D. proces» verbaal opgemaakt wegens het rijden met een tractor over een weg, bij de gemeente in on» derhoud, terwijl de wielen niet waren be» schermd en de beharding van den weg werd beschadigd. Men zij op zijn hoede Zaterdagavond, terwijl de bewoners af» wezig waren, brak brand uit in de woning van W. H. Door voorbijgangers werd het be» merkt en de deur geforceerd. Door kracht» dadig optreden werd men de brand spoedig meester. De brandweer, welke zeer spoedig op de plaats van het onheil verscheen, be» hoefde geen dienst te doen. Heden geraakte de 51»jarige J. Hermans, terwijl hij werkzaamheden in zijn tuin ver» richtte, te water, daar hij aan toevallen leed, zal dit de oorzaak wel geweest zijn. Eenige oogenblikken later werd hij levenloos gevon» den. OUDE TONGE. De dienstplichtige P. Vis zal in het tijdvak van 27 April—9 Mei voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moe» ten komen. Alhier is een koe van A. M. gestorven, het dier is in de slachtplaats gebracht, het vleesch is goedgekeurd. Alhier zal de kostelooze inenting plaats hebben op 15 April ten huize van den ge» neesheer.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1