B9EHEIIBEHUIZIHG Uw gezondheid p I Ui HELLE S TABAK IS KWALITEIT 1 ALLOVERS en VITRAGES Geen iHeheid meer Adiierteeri in Klaas- en Scheldenode DE AMSTERDAMSCHE VAN NELLE'S TABAK Zaterdag 4 April 1925. No. 3108. VIERDE BLAD. Kerk en School. V er koopingen. Gemengd Nieuws. M. BRUCKER 50 Stalen franco HOOSIGNO WSES Binnenland. Istoch hetvoordeeligst - vergelijkt U maar - wonen Gabardine Mantel in Blauw en Zwart. Hraagmanchet» ten en onder» Kant gegar» neerd met zijden Ottoman. Bij ons slechts BEZICHTIGT ONZE ETALAGES. Heerenstraat 3 5 Rotterdam TE KOOP Wanneer later misschien minder goed is,zal het sluiten van een Levensverzekering daardoor niet meer ma gelijk zijn. jp MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING VRAAGT STEEDS IN MIJN WINKEL Baai No. 5 Reclamebaai 50 ets, 4274 Aanbevelend, J. C. Holleman - - Nieuwe Tonge Nieuwste etamine- en filetweefsels Écru- en ivoorkleurig i VISSCHERSD1JK 09 NOORD BLAAK öl. 63 ROTTERDAM H. VAN GELDER, Oranjeboomstraat 37a Rotterdam Het Blad op de Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche Eilanden methetgrootstaantal betalende dus be la ngstel lende lezers Daar zat ik paf van! »Jan je moet om 12 uur schoolblijven jan zei er geen ja en Jan zei er geen neen op, maar hij dacht er 't zijne van en toen meester om 12 uur zich even omdraaide om iets in de kast te bergen, »zette hij de spat« en draafde hij naar huis. Maar 's middags was hij er weer. «Jan I nu blijf je om vier uur school jan zei geen ja; Jan zei geen neen en slaagde er werkelijk in hetzelfde kunstje nog eerjs te vertoonen. Maar den volgenden dag was hij er wéér. »Jan I je blijft om 12 uur zitten V Daar jan wel zag aan meesters beslist ges laat, dat 't nü meenens wezen zou vroeg hij om half twaalf met een bedelaarsgezicht, dat hooge noodzakelijkheid uitdrukte, zich éven te mogen verwijderen, waarna hij in de gang zijn pet nam en de deur uitwandelde, die dat wist hij reds om half twaalf voor de kleintjes werd opengezet 's Middags was Jan er wéér Toen werd zijn eindvonnis uitgesproken. Aangezien Jan X nu drie achtereenvolgende keeren de school verlaten had, zonder des meesters toestemming, zoo werd hem nu voor het gansche loopende jaar het recht ontzegd SCHOOL TE MOGEN BLIJVEN 11 De klas zat paf. Even paf zat ik er bij, toen ik dezer dagen de jongste wijsheid van sommige Tweedes Kamersleden las. Als uiterste tuchtmaatregel tegen degenen, die hardnekkig weigeren aan de stembus te verschijnen, als er een politieke verkiezing is, stellen zij voor den zoos danige voor een bepaalden tijd het stemrecht te ontnemen1 Als dat niet helpt, dan helpt niets. Ons werd gezonden ter kennismaking een exemplaar van het procpectus van de Stooms vaartsMaatij. »Zeeland«, betreffende de vacans tiereizen naar Folkestone en het Zuiden van Engeland. Het blijkt, dat er hoe langer hoe meer animo onder het reizend publiek komt, om eens naar Engeland over te steken. Voor hen, die voornemens zijn een uits stapje naar Folkestone of een der andere Engelsche Badplaatsen aan de Zuidkust te maken, zijn deze gidsjes gratis verkrijgbaar bij de verschillende Reisbureaux door het geheele land of bij de StoomvaartsMaatschappij »ZEELAND« te Vlissingen. Wij bevelen onze lezers, voor zoover zij een reisje naar het Buitenland in 't hoofd hebben, aan, deze heel mooi uitgevoerde, met foio's verluchte boekjes aan te vragen. 6 Rapport in zake de schoolfondsen. 7. Verkiezing van twee Bestuursleden (in de pauze). Het Bestuur biedt volgens art. 6 der sta» tuten de volgende (alphabetisch gestelde) dubbeltallen aan a. in de vacature Ds. A. de Geus (herkies» baar) de heeren Ds. A. de Geus, Zaandam H. B. Weyland, Haarlem b. in de vacature Mr. J. H. Monnik (niet herkiesbaar) de heeren H. M Tromp, Sneek Dr. G. A. Wumkes, Huizum. 8. Voorstel van het Bestuur der Unie De jaarvergadering besluite tot de vol» gende uitkeeringen uit de kas der Unie. a. aan het fonds Paedag leerstoel f 1000,—; b. aan. »Barnabas« f 150,— c. aan »Johannes« f 150,— d. aan »Lukas« f 100,— e. aan de Bibliotheek ten dienste van het Chr. onderwijs f 100— aan de Commissie voor de Oud-Strijders bij het Chr. onderwijs f 100,— 9. Voorstel van het Bestuur der School met den Bijbel te Moeicapelle »De Schoolvereeniging »Eene School met den Bijbel« te Moercapelle, in vergade» ring bijeen op 11 Februari 1.1., gehoord van de plannen der Regeering om in de nieuwe Schoolwet op te nemen een ont» werp tot revaccinatie, heeft met algemeene stemmen besloten te trachten hare be» zwaren tegen dit ontwerp, dat gevoeld wordt als een aanslag op de rechten en de consciëntie vrijheid der Ouders, ken» baar te maken, en vraagt daarom aan de Algemeene Vergadering van de Unie »Een School met den Bijbel», te willen pro» testeeren tegen bedoelde plannen, ho» pende daardoor dat kwaad alsnog te kunnen keeren 10. Rede van Ds. van Dijk, Groningen, over »De zenuw onzer kracht.« 11. Rondvraag en sluiting. Namens het Bestuur der Unie: Ds. A. DE GEUS, Voorzitter. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris. Zaandam 's Gravenhage 9 Maart 1925. De Unie, »Een School met den Bijbel, zond ons onderstaande agende voor de Zeven» ensveertigste Jaarvergadering van de Unie, in 'tCafé Jaarbeurs,Jaarbeursgebouw te Utrecht, aanvang des voormiddags 11 uur. 1. Teekening der presentielijst. 2. Opening. 3. Vaststelling van het 46e jaarverslag. 4. Mededeelingen. 5. Rapport omtrent de kas van fondsen, bestemd voor stichting van Scholen met den Bijbel. N.B. Toegang tot de jaarvergadering der Unie hebben alle Correspondenten, Afge» vaardigden, Bestuursleden en Contribueerende leden van Locale Comité's, die gelden in de kas der Unie storten, benevens allen die belang stellen in den bloei der Unie. Stemrecht hebben alleen de Afgevaardigden der georganiseerde Locale Comité'e, alsmede de Correspondenten van Locale Comité's, welke nog niet bij reglement georganiseerd zijn. De namen der Afgewaardigden en der stem» hebbende Correspondenten, die deze jaar verga» dering hopen bij te wonen, moeten vóór 9 April a s. aan den Secretaris der Unie, Swee» linckstraat 39, den Haag, zijn opgegeven. Ter voorkoming van moeilijkheden worden onze Correspondenten dringend uitgenoodigd, hiervan goede nota te willen nemen, opdat de stemlijst vóór de vergadering in orde kan zijn. Ds. Laman schrijft in het Kerkblad van Drenthe en Overijsel onder den titel Uw kinderen heilig. De kinderen van geloovige ouders noemt de Heere in Zijn Woord heiligheilig niet van nature, maar uit kracht van het genade» verbond, in hetwelk ze met hunne ouders begrepen zijn. Kinderen van eertijds heiden» sche ouders, die beiden of een van beiden tot God bekeerd en den gelqove gehoorzaam geworden zijn, worden in de Schrift heilig genoemd. Lees maar 1 Cor. 7 14»Want anders waren uwe kinderen onrein, maar nu zijn ze heilig». Dat is dus heel iets anders dan de dwa» lende, onschriftuurlijke meening, dat kinderen van geloovigen en kinderen van ongeloovigen precies even gelijk zijn. Neen, zegt de Schrift, de kinderen der ge» loovigen zijn een heilig zaad, wat natuurlijk •niet beteekent, dat ze alle hoofd voor hoofd inwendig heilig zijnmaar het zijn lammeren der kudde, afgescheiden van de wereld en van het diensthuis, en Gode gewijd. Wanneer zulk een kind van Godvreezende ouders zeer jong sterft, wat mogen dezen dan gelooven Dan zegt de oude gereformeerde belijdenis »Nademaal wij den wille Gods uit Zijn Woord moeten oordeelen, hetwelk getuigt, dat de kinderen der geloovigen heilig zijn, niet uit nature maar uit kracht van het genadever» bond, in hetwelk zij met hun ouders begre» pen zijn, zoo moeten Godzalige ouders niet twijfelen aan de verkiezing en zaligheid hun» ner kinderen, welke God in hun kindsheid uit dit leven wegneemt«. En dan verwijzen onze vaderen hierbij naar Genesis 17 7»Ik zal mijn verbond oprich» ten tusschen Mij en tusschen u, en tusschen uwen zade na u in hunne geslachten tot een eeuwig verbond om u te zijn tot een God en uw zaad na u«verder naar Hand. 2 38 »U komt de belofte toe en uwen kinderen« en ook naar 1 Cor. 7 14»Want anders waren uwe kinderen onrein, maar nu zijn ze heilig«. Herdenking=Jan de Bakker. In het herdenken zit iets goeds, dat we niet kunnen missen. Immers, hebben we weer een viering, dan wordt de persoon of het feit op» gehaald in de couranten en tijdschriften, dan verschijnt er niet zelden een »gedenkboek« en worden we volledig en nauwkeurig ingelicht over hetgeen indertijd is geweest. Het goede van onze gedenkdagen is dat onze historische zin wordt gewekt en versterkt en we steeds duidelijker gaan zien wat God in den loop der tijden heeft gedaan. En op deze manier blijft in de herinnering bewaard, wat daarin een plaats moet houden. Daarom is het goed, zegt Ds. H S. Bouma in »Friesch Kerkblad«, dat we er nu al op gewezen worden, hoe dit jaar herdacht moet worden een zeer bijzonder feit uit onze ge» schiedenis. Dit jaar toch zal het vierhonderd jaar geleden zijn, dat Jan de Bakker als de eerste martelaar om des geloofs wille in de Noordelijke Nederlanden werd verbrand. Dat is natuurlijk geen blijde gebeurtenis geweest, die met blijde feestelijkheden moet worden gevierd. Het was een heel droevig feit en de gedachtenis er aan mag niet anders zijn, dan in de stemming van stillen eerbied. Wanneer we ons indenken, wat 't geweest moet zijn voor den pastoor van Jakobswoude, terwille van zijn geloofsovertuiging gevangen gezet, ter dood veroordeeld en op den brand» stapel te worden gezet, dan kunnen we ons er iets van voorstellen, dat hem groote genade is bewezen, om standvastig te blijven in zijne overtuiging en getrouw te zijn tot in den dood. De onderzoekers hebben tal van dingen, die met zijn proces samenhangen gevonden, zoodat we zelfs weten, hoeveel de uitvoering van het vonnis heeft gekost. Maar wat niet is na te gaan, is de geestelijke invloed, die van zijn martel dood is uitgegaan. Jan de Bak» ker heeft niet te vergeefs geleefd, maar nog minder is hij te vergeefs gestorven, want het bloed der martelaren is het zaad der kerk. Wat deze vervolgde en gemartelde man heeft beleden en voorgestaan, dat heeft Gods genade voor ons bewaard. En in ons vaderland wordt nog geleefd en gestreden in het Izelfde geloof en we gevoelen ons één met hem, die om Christus' wil den dood in trouw aan Hem verkoos boven een leven, waarin hij Hem zou moeten verraden. Dat feit willen we van 't jaar herdenken. En we hebben het te doen met een groote dankbaarheid, wanneer we zien op de rijke vruchten, die het werk der vaderen heeft ge» dragen en waarvan wij nog altijd genieten. En dat, zonder eenigen hinder te ondervinden en zonder eenige vervolging te moeten duch» ten. Op Woensdag 8 April a.s., v.m. 10 uur (na aank. tram en boot) te Ooltgensplaat, in de Nieuwstraat, bij het Tramstation, ten verzoeke van den heer W. J. Buth, aldaar, van No. 1. Een Vos»hit, klepper oud 11 jaar. HOORNVEE No. 1. Zwartbonte koe, heeft 29 Maart 1925, 3e kalf afgelegd. No. 2. Zwartbonte schot, die 30 April a.s., Ie kalf moet afleggen. No. 3. Zwartbonte schot, die 1 Mei a.s., Ie kalf moet afleggen No. 4 Witkop vaars, die 20 April a.s., Ie kalf moet afleggen. No. 5. Witkop koe, die Dec. 1924, 3e kalf heeft afgelegd. No. 6. Zwartbonte koe, die 14 Maart 1925, 5e kalf heeft afgelegd. No. 7. Zwartbonte vaars, die 1 Maart 1925, le kalf heeft afgelegd. No. 8. Zwartbonte schot, die 3 April a.s., le kalf moet afleggen. No. 9. Zwartbonte vaars, die 5 April a.s., le kalf moet afleggen. No. 10. Zwartbonte vaars, die 4 April a.s., le kalf moet affeggen. No. 11. Roodbonte vaars, die 2 April a.s., le kalf moet afleggen. No. 12. Zwartbonte schot, die 3 April a.s., le kalf moet afleggen. - No. 13. Zwartbonte vaars, die 25 April a.s., le kalf moet afleggen. No. 14. Zwartbonte schot, die 10 April a.s. le kalf moet afleggen. No 15. Zwartbonte vaars, die 10 April a.s., le kalf moet afleggen. No. 16. Zwartbonte vaars, die 5 April a.s., le kalf moet afleggen. No. 17. Zwartbonte vaars, die 6 April a.s., le kalf moet afleggen. No. 18. Zwartbonte vaars, die 8 April a.s., le kalf moet afleggen. No 19. Pinkos. No. 20. Pinkos. No. 21. Pinkvaars. No's 22=31. Kalveren. Twee vette varkens, vier loopvarkens, zes gespeende biggen. Voorts landbouwgereedschappen, w.o. Me» lotteploeg. Mestput en hetgeen verder ten ver» koop zal worden aangeboden. Notaris AKKERMAN. Verkooping op Woensdag 8 Aoril 1925, van Paarden, Hoornvee, Landbouwwerktuigen, des voormiddags 9 uur aan den Oostelijken Achterweg te Sommelsdijken van Meubilaire goederen, groote partij Boe» ken en een partij Oud Delftsch Porcelein en Aardewerk aan de Voorstraat aldaar. Ten verzoeke van den Heer M. DE HAAS aldaar. Notaris VAN BUUREN. (Verbetering van Verkoopingen in het le blad.) Op Woensdag 8 April 1925, ter herberge van Keuvelaar veiling en op Woensdag 22 April 1925, ter herberge van Van den Doel, afslag, telkens 's avonds 7'/2 uur, van eene Land» bouwstelling en een perceeltje hofland, nabij Dirksland op Kralingen (eeuwigdurende erf» pacht) verhuurd tot 1 Juni 1925 aan K. van Putten. Ten verzoeke van P. L. v. d. Wekke. Notaris VAN DER SLUYS. Verhuring bij Inschrijving voor het seizoen 1925 van het recht om 36 hokkelingen en 5 jaarlingen te weiden op het Gors »Neutebol« onder Simonshaven, in 2 perceelen. Inschrijvingsbiljetten moeten worden inge» leverd vóór of op Woensdag 15 April 1925 ten kantore van ondergeteekende alwaar inlich» tingen verstrekt worden. Notaris G. LOEFF. Doodelijk ongeluk. Men seint ons uit Vlis» singen Aan boord van het motor»zeilschip »Mag» dalena Vinnen«, op weg van Antwerpen naar Valparaiso, is de tank, bij den motor behoo» rende ontploft. Van de opvarenden werden een man gedood en twee gewond. Deze zijn hier aan wal gebracht. Onverantwoordelijke nalatigheid. Op den Oud»IJsel tusschen Doetinchem en Terborg raakte van een schuit met 2500 takkebossen de deklast los, waardoor deze kantelde en in het water terecht kwam. De bemanning van de schuit ging hierop zonder van het gebeurde kennis te geven, huiswaarts. Het gevolg was dat de berg takt e» bossen afdreef naar de Kemnadesche stuur en deze verstopte. Reeds den anderen dag stonden tal van weilanden blank. Om het euvel te verhelpen heeft men de stuw gedeeltelijk moeten afbreken. Het waterschap heeft van deze nalatigheid proces»verbaal doen opmaken. In Moeders armen terug. Hedenmiddag kwam in volle statie een trouwstoet gereden over het Hofplein. Het Hofplein is een gevaarlijk punt, misschien, dat de paarden wat zenuw» achtig werden, hoe het zij, één der dieren struikelde, viel, sleepte het ander mede en de beesten lagen trappelend naast den gebroken disselboom. De jonggetrouwden hadden door den schok elkander gevonden in een spontane omar» ming Op het Hofplein is het zeer druk. Dies kon het rijtuig er niet blijven liggen, maar vol statie zou het niet meer verder kunnen gaan. Er werd een krijgsraad belegd, waarin het hoofd van de familie besliste, dat de bruid en de bruidegom in het rijtuig bij de oudelui hun toevlucht zouden zoeken. En zooals het in het leven wel eens meer gaat gewoonlijk echter niet zoo vlug en prozaisch, keerden de jongelui in moeders armen terug. Toen de stoet zich weder in beweging zette, zong een oolijke slagersjongen een bekend volksliedje. Dikwijls reeds na enkele dagen, keert het vogeltje soms weer Doodelijk ongeval. Vanmiddag is in de Briel» sche Laan de 5»jarige A K., wonende aldaar, door een autobus van de lijn Rotterdam—Pernis overreden. Met dienzelfden auto werd het knaapje naar de hulppost aan de Maashaven vervoerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Moord. Dinsdagavond te 8 uur is in de Hoekschestraat te Tilburg, de 28»jarige B. F., door den los=werkman C. L., doodgestoken. L. pleegde den moord, wijl hij F. verdacht ongeoorloofde betrekkingen te onderhouden met L's vrouw. Tram zonder bestuurder. Te Glasgow heeft tengevolge van een plotselingen ziekte=aanval van een trambestuurder een ongeval plaats gehad, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Toen de tram naar de binnenstad reed, vloog hij bij een bocht uit de rails en reed een open terrein op. Gelukkig bleef de tramwagen recht overeind staan en de passagiers, die zeer verschrikt wa» ren, bleven ongedeerd. Toen zij uitstapten, bemerkten zij, dat de bestuurder vermist werd. Op onderzoek uitgaande, vond men den man bewusteloos langs den weg liggen, op eenigen afstand van de plaats van het ongeval. Een man doet alle electrische trams stoppen, Door een eigenaardige oorzaak heeft Rome zonder electrische stroom gezeten. Plotseling stonden tot ieders verbazing midden op den dag alle electrische trams stil. Niemand kon aanvankelijk een verklaring van dit ongewone voorval geven. Later bleek echter, dat een individu, dat zich op een ge» makkelijke en loonende wijze bijverdiensten had zoeken te verschaffen, in een der buiten» .wijken een hoeveelheid kopdraad van de telefoonleiding ontvreemd had. Toen dit ondernemend personage den draad had doorgesneden en omlaag wilde klauteren, gleed hij uit, zoodat zijn schoen in contact kwam met de voedingsdraden van de electri» sche tram, die daardoor kortsluiting maakten, tengevolge waarvan het bovengemelde onge» rief ontstond. 18. een in 1918 nieuw gebouwde voor groote uitbreiding vatbaar, in een der beste polders onder Oude Tonge, met of zonder land. Brieven onder no. 25881 Bureau van dit Blad. Als het U nu niet schikt een gemengde verzeke ring van voldoend bedrag te sluiten is het in elk geval verstandig nu tot het sluiten eener levenslange verzekering, waarvoor de premie belangrijk lager is, over te gaan. Ukunt de levenslange verzekering altijd zonder kos ten en zonder nieuwe keuring in een gemengde doen overgaan, zoodra er voor betere tijden komen. Doe het NU bij de AMSTERDAMSCHE. per halfpondspakje Rheumatiek, Influenza, Griep t N bestrijdt men het beste met Mijnhardt's SANAPIRIN- Tabletten 75ct. BIJ APOTH.en DROGISTEN Als je op de tram te wachten staat, En weet met leege tijd geen raad, Loop dan de hoek Roentgenstr. eens om, En je staat voor een Vischwinkel Bom. Lage prijs en prima kwaliteit En je bent je flauwigheid kwijt. Minzaam aanbevelend N.B. Straat voor tramstation hoek om Rechts, 4de huis.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 13