Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, No. 3107 WOENSDAG 1 APRIL 1925 40STE JAARGANG IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad. RECHTZAKEN W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken vöor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Land- en Tuinbouw. Reciame-Mededeelingen. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1ËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Stalen Voorhoofd. De profeten noemen 't nog anders. De Bijbelkenner wéét het wel. Maar zij en wij bedoelen hetzelfde, n.l. daarmee te teekenen hen, die weigeren schaam» rood te worden. Dezulken toch zijn er. Zie nu b.v. eens »Het Volk«. Wat een modder heeft dat blad niet opge» spoten over dat landgoed van min. Colijn Deze heeft duidelijk genoeg te kennen ge» geven, dat er absoluut niets was gebeurd, dat 't daglicht niet zien mochtdat 's Lands belang beschadigen kon. Maar, nee! dat was niet genoeg. »Het Volk« blééf «modderen® baggerlaster opwroeten. Thans in de Tweede Kamer heeft, héél netjes, daar niet van 1 de heer Vliegen een paar vra» gen gesteld en min. Colijn heeft daarop zoo pertinent mogelijk geantwoord le. De schatkist heeft geen schade, maar voordeel gehad, n.l 2 registratierechten wat 'n aardig sommetje is. 2e. Wat de andere belastingen betreft is er niet de minste verandering gekomen. Als dit nu niet afdoende is! Nu zal men denken, »Het Volk« zal schrijven: 'k Vraag excuus 1 Dóét men met zoo n voorhoofd niet Wat durft het nu nog kladden? Dan moet de minister eens vertellen, waarom hij dan wèl zijn persoonlijk bezit in t naaml. vennootschap heeft ingebracht, als t dan niet was om minder belasting te betalen! Is dit nu niet het toppunt? N.l. der uiterste onbeschaamdheid. We zijn er zeker van, als iemand Wibaut zóó aan boord kwam in wethouderskamer te Amsterdam, dat hij een agent roepen zou en kortaf zeggen: Zet me dien brutalen vlerk es even buiten de deur! Maar tegen Colijn, mag alles. Duur Onderwijs. Dezer dagen schreef men aan 't Hbl. In de gemeente Ambt»Hardenberg zijn 25 scholen op 10000 inw. Elke leerling kost per jaar aan rijk en gemeente f 145, tegen» over een ontvangst van f 5 per leerling aan schoolgeld. Als Amsterdam naar rato evenveel scho» len zou hebben, dan zou dat aantal daar bedragen 1564 scholen Al is 't nu zeker waar, dat men op dit stuk Amsterdam, waar de menschen op elkaar zit» ten als krenten in 't vat, niet kan vergelijken met een plattelandsgemeente als Ambt»Har» denberg, toch is het cijfer van f 145 per leerling lager onderwijs, wel in staat, om tot ernstig nadenken te stemmen. Het is waarlijk ook ónze begeerte niet, dat er zóó royaal wordt opgeschept. Niet alleen Rijk en Gemeente worden er de dupe van, maar ook min of meer de onderwijzers, want om de kosten dan nog wat binnen de perken te houden moeten ze per onderwijzer wel wat laag gehouden worden. Maar nu laat het »Hbler op volgen Toen de pacificatie op komst was, heb» ben we voorspeld, dat er te veel scholen van gelijke soort zouden komen Dat het zoo erg zou worden, hebben we ons evenwel niet kunnen voorstellen. Dat is nu altijd weer 't ongeluk. Die «pacificatie® heeft 't gedaan. In zijn hart legt men zich daar niet bij neer en men blijft, ondanks alles! de »openbare« school beschouwen als »de« school, die over» al in de kleinste gehuchten haar plaats heb» ben moet. en waar dan »tot op zekere hoogte®, d.w.z. tot aan zekere finantieele grens wat bizondere scholen naast mogen staan. Eerst de openbare school 't volle pond. En wat er dan nog overschiet, dat mogen de bizondere schooltjes met elkaar deelen. Totdat het, al gauwop is. En als 't op is, is 't gedaan. Als de heeren van Links met cfie gedachten» gang niet radicaal breken, komt er aan de geld» verspilling nooit een end. Tien=Cent=Leugen. «Ze binne weer an 't vegisse 1« Tijdens de vlootwet werd in Den Haag de wijsheid verkondigd, dat die 300 millioen per jaar moest kosten Schaper in de Kamer nam in de gauwigheid het cijfer van Oorlogs» en Marinebegrooting maar eventjes anderhalf te groot, En nu wordt er rondgestrooid, dat de »weelde«»belasting zelfs op de kleinste verte» ringen tien cent belasting legt. Waar niets van waar is Het moet zijn tien PROCENT. Hoe er dat onder 't volk al in zit, bleek onlangs uit een advertentie in een Groning» sche plattelandscourant, waar een winkelier, volgens mededeeling van de N. P. G. Gr., o.m. uitkraamde «Colijn wil nu weer centen kloppen« Kondigt 'n Weelde»belasting an, Maar klopt ook meteen de centen, Uit de zak van d' kleine man. Tien cent komt er op 'n borrel Tien cent op 'n potje bier Mocht ge dan 's 'n avond uitgaan: Peperduur wordt uw plezier, Thee en koffie zelfs 'n broodje, Kost dan vast tien centen meer Och, ja! er is nóg meer in de maak: Colijn zint nu op 'n extra»extra»belasting op 't »pruumke«, heelemaal weelde, vindt hij er wordt wat op verzonnen, dat eiken keer wanneer de weelderige gebruiker de vingers in 't zèksken of in de dooze steekt, er automatisch 'n dubbeltje in de schatkist springt. Niet zoo makkelijk, neen Maar de techniek staat voor niets. En ik heb m'n bericht uit zeer vertrouwde bron, dicht bij m'n pols. Wedden, dat er zijn die 't gelooven óók. V' Winkelspel. «Als 't niet bevalt, kunt u altijd ruilen, dame 1« Zoo hoort men soms in den winkel. In sommige staten van Noord»Amerika maakt men daar een der grondzuilen van de huwelijks»wetgeving van. Men leze slechts »De New Yorksche correspondent van de «Daily Telegraph« beschrijft hoe in sommige van de Vereenigde Staten «proef» huwelijken« door de wet worden veroor» loofd. Een meisje van 17 jaar mag huwen. En als haar man haar verveelt, kan ze het huwelijk geannuleerd krijgen zoodra ze den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, zeis wan» neer een kind uit het »huwelijk« geboren is«. Och, 't verwondert ons niet. Het is in N. Amerika natuurlijk slechts in die Staten mogelijk, waar de Revolutie»denk= beelden de overhand hebben. Waar dat het geval is, Is 't niet in éénen, dan in tienen, daar rusten de geesten niet, voor de grondslagen van het christelijk huwelijk zijn omvergehaald. Laat het óns ter waarschuwing zijn. De Vatbaarheid van Aardappelsoorten voor de Wratziekte. De wratziekte is het eerst in ons land waar» genomen in het jaar 1914. De krachtige po» gingen van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen om haar uit te roeien, of haar voorkomen tot enkele kleine perceelen te be» perken, hebben niet tot een volledig succes geleid. De ervaringen in andere landen, met name in Groot=Britannie en Duitschland, en ook de ervaringen in den kleinen uithoek van ons land, waar wratziekte voorkomt, doen vermoeden, dat deze ziekte zich over een steeds grooter wordend gebied zal verbreiden. Zoowel in het buitenland als in ons land is men meer en meer tot de overtuiging ge» komen, dat de bestrijding van deze ziekte gezocht moet worden in den verbouw van onvatbare soorten, Bij de pogingen, om hier» toe te geraken, treden vijf punten op den voorgrond 1. Het onderzoek op de vatbaarheid van bestaande Nederl. en buitenlandsche soorten. 2. Het onderzoek op de vatbaarheid van zaailingen. 3. Het onderzoek van de soorten en zaai» lingen die niet of weinig vatbaar zijn ten opzichte van haar opbrengst, smaak en vat° baarheid voor andere ziekten. 4. Het in stand houden van soorten en zaailingen, welke weinig of niet vatbaar zijn voor wratziekte, en die ook overigens uit» munten. 5. Het bevorderen van den bouw van ontvatbare soorten door propaganda en zoo noodig door het toepassen van wettelijke maatregelen. De onder 1, 2, 3 en 4 genoemde zaken worden verricht door het Laboratorium voor aardappelonderzoek, waartoe in zekeren zin ook het selectiebedrijf te Oostwold behoort terwijl het onder punt 5 genoemde geheel thuis behoort bij den PI. Dienst. Samenwer» king is hierbij onmisbaar en heeft ook zoo volledig mogelijk plaats. Ten behoeve van het onderzoek naar de vatbaarheid van aard, soor» ten voor wratziekte worden te Oostwold (Gr.) een 3»tal proefvelden geëxpoiteerd. Eén dezer velden was reeds in 1920 en '21 als zoodanig bij den PI. Dienst in gebruik. In 1922 is het onderzoek op meer uitgebreide schaal door het Laboratorium voor aard onderzoek voor gezet. In 1924 zijn een groot aantal soorten en zaailingen op de proefvelden te Oostwold uitgepoot. Uit het Verslag van Dr. J. Oort» wijn Batjes te Oostwold betreffende de resul» taten van het 3»jarige onderzoek (1922—'24) blijken de volgende Nederl. soorten weinig of niet vatbaar te zijn Vroege soorten Bloemgraafjes, Gladblaadjes, Lissabonners, Bruine Muizen, Oude soorten, waarvan de oorsprong bekend geen aantasting gevonden in 1923 en '24. Pruisische roode, geen aantasting gevonden in '23 en '24. Roodeschoolsche Jam in 1923 geen wratten gevonden, in '24 bleek één stam aangetast. Soorten van Dr. DorstAlpha in '23 geen wratten gevonden in '24 één knolletje aan» getast. Hex moet nog blijken, of dit knolletje tot een soort Alpha behoort Soorten van Prof QuanjerZaailing 2649 geen aantasting gevonden in 1923 en '24. Soorten van VeerkampCeres ïxooit aan» tasting gevonden. Triumph geen aantas» ting gevonden in 1922zeer geringe in '23 en '24. Zaailing I (monocraat) geen aan» tasting gevonden in '23 en '24. Soorten van VeenhuizenFranco In 1923 infectie ge» vonden bij microscopisch onderzoek, in '24 geen aantasting gevonden. Express In 1923 geen aantasting gevonden, in '24 bij micros» copisch onderzoek onvolledig ontwikkelde sporangieën gevonden Preferent In 1923 geen aantasting gevonden op een wratziekte» proefveldje van Veenhuizen te Sappermeer, in '24 te Oostwold geringe woekeringen ge» vonden, waarin bij microscopisch onderzoek onvolledig ontwikkelde sporangieën aanwezig bleken. Energie In 1923 geen aantasting gevonden te Sappemeer, in '24 geen aantas» ting te Oostwold. Robijn als Energie. Com» mandant als Energie. Roode Star in '23 onderzocht, waarbij geringe aantasting gevon» den. Soorten van De VriesLieuwe Geen aantasting gevonden in '22 en '23 Fontein Geen aantasting gevonden in '22 en '23. Kruis» ling Geen aantasting gevonden in '22 en '23. Soorten van De Vroome Frenctria Geen aantasting gevonden in '23 en '24. Soorten uit de WilhelminapolderZaailing 815 Geen aantasting gevonden in '24, in 1923 was één stam duidelijk ziek. Behalve bovengenoemde soorten zijn er nog een aantal soorten en zaailingrn in Oostwold onderzocht, die slechts in 1924 op hun vat» baarheid zijn nagegaan en in dat jaar onaan» getast gebleven zijn. Zonder twijfel zegt de Verslaggever zullen we dan ook binnen enkele jaren in het bezit zijn van een vrij groot aantal onvatbare of weinig vatbare soor» ten. Het blijft echter nog de vraag, of de soorten zulk een groote waarde als eetaard» appel of fabrieksaardappel hebben, dat ze in staat zijn bestaande uitstekende soorten als Eersteling, Eigenheimer, Zeeuwsche blauwe, Bravo en Thorbecke te vervagen. Om hierin eenig inzicht te krijgen, zijn in 1923 en '24 te Oostwold op een perceel humusrijken zand» grond een groot aantal kleine veldjes aange» legd een met verschillende soorten bepoot. Daarvan werden een aantal stammen onder» zocht op gewichtverder werd het gewicht van 5 K.G, bepaald onder water, en het per» centage knollen, dat door Phytohthora (de gewone aardziekte) was aangetast. Verder is de kleur van het vleesch en de smaak nage» gaan. Uit de cijfers in het rapport blijkt wel dat geen der onderzochte soorten met goed geselecteerde Thorbecke s en Eigenheimers kan concurreeren, wat de opbrengst aan zetmeel aangaat. De Triumph staat nog het minst bij deze soorten ten achter, terwijl de Kruisling blijkbaar ook als fabrieksaardappel alle waarde mist. Merkwaardig is dat een soort als de Pepo, die op Duitsche proefvelden, wat de opbrengst aangaat, regelmatig mee aan de spits staat, vrij aanzienlijk bij onze soorten achterblijft. Maar ook de soort Kerr's Pink, die in Engeland bekend staat om haar hooge opbrengsten, legt het tegen de beste soorten van Veenhuizen af, zoowel in opbrengst als in zetmeelgehalte Intusschen zijn de soorten Kerr's Pink en Parnassia door omstandigheden slechts op één der twee parallelveldjes uitgepoot, en moet er rekening mee worden gehouden, dat, door de slechte weersomstandigheden in Sep» tember van 1924 een late soort als Parnassia min of meer is gehandicapt. VERGADERING van den Gemeente» raad van SOMMELSDIJK, op Vrij» dag 27 Maart, des nam. om 3 uur. De VOORZITTER, Burgemeester Den Hol» lander, opent de vergadering met gebed, waar» na de notulen worden voorgelezen en on» veranderd worden vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede dat er een schrijven van den heer Le Comte (S. G. P.) is ingekomen, berichtend dat hij wegens werk» zaamheden te Rotterdam verhinderd is de vergadering bij te wonen. De heer Mijs (V. B.) heeft telefonisch bericht, dat hij de vergadering niet bijwonen kan, althans niet geheel, wegens het bijwonen van een andere vergadering. De kas van den gemeente»ontvanger is na» gezien en in orde bevonden. De raad van Heemstede vraagt adhaesie betuiging aan haar verzoek aan de St. Generaal om niet te spoedig tot annexatie van gemeenten over te gaan, doch de gemeenschappelijke be langen van omliggende gemeenten, door ge» meenschappelijke verordeningen te behartigen. B. en W. achten het bezwaarlijk om aan dergelijke adressen adhaesie te betuigen en willen het schrijven voor kennisgeving aan» nemen De heer KIEVIET (A.R.) vraagt welk be» zwaar er kan zijn om adhaesie te betuigen. Nog niet lang geleden heeft Sommelsdijk zelf in annexatie»moeilijkheden gezeten. 40 cent per regel. MOND. ADVIES fl 1.. Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) 1 elefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren De VOORZITTER zegt dat Heemstede alle gemeenten wil spannen voor haar eigen be» langen en daar voelen B. en W. niet veel voor. Comform voorstel B. en W. wordt met alg. st. besloten. De heer Soldaat, brugwachter aan de Wil» helminabrug, wijst er op dat hij en zijn vrouw vele jaren dag en nacht de Wilhelminabrug bediend hebben. Zijn vrouw is thans 60 jaar en geheel versieten en nu zal het er nog op uitloopen dat hij op zijn ouden dag het "brood der armen moet eten. Requestrant doet een beroep op de welwillendheid der raads» leden en vraagt om vermeerdering van zijn loon. B. en W. stellen voor dit schrijven aan te houden tot de behandeling der begrooting. Daar het blijkt dat de vrouw ook de brug bedient, zal er een geheele nieuwe regeling getroffen moeten worden. De heer BLOK (S.D.A.P.) merkt opdat de bediening van de brug niet den geheelen persoon vordert, het moet als een bijbaantje beschouwd worden. Den adressant geeft den indruk alsof zijn vrouw in dienst der gemeente versleten is, dat is niet waar, zoo erg is 't niet Toch stelt spr. v.oor de belooning van dit baantje (thans f 250 vrij inwonen) te verhoogen met f 100 en bij de begrooting deze zaak dan opnieuw te regelen. De VOORZITTER zegt, dat als dit voor» stel ondersteunt wordt het dan in ieder geval beter is te wachten tot de volgende verga» dering, daar B en W. de zaak dan eerst kun» nen onderzoeken. Het voorstel wordt echter niet ondersteunt. De gemeente=bode v. d Broek vraagt wegens de voortdurende uitbreiding der werkzaam» heden vermeerdering van loon. B. en W. willen deze zaak eveneens aan» houden tot de behandeling der begrooting. De heer BLOK (S.D.A.P.) zegt dat het hier een ander geval is. De bode is geheel in dienst der gemeente en heeft f 400 met nog enkele kleine bijverdiensten, als klokluiden enz dat is niet veel. De heer v. NIMWEGEN (VB.) wil maar liever wachten tot de begrooting behandeld wordt. De heer BLOK zegt dat de bode dan voor een jaar kan wachten, zijn loon is te laag en spr. stelt dan ook voor hem f 50 opslag te geven en zijn salaris bij de begrooting nader te regelen. De heer v. NIMWEGEN vraagt of het werk van de bode uitgebreid is. De VOORZITTER antwoordtja dat valt niet te ontkennen. De heer SLIS (C.H.) vraagt of de bode den geheelen dag in gemeentedienst is. De secretaris geeft nadere inlichtingen. Het voorstelsBIok wordt in stemming ge» bracht en aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. De heer C. A. T. te Middelharnis reclameert tegen zijn aanslag in de schoolgeldheffing. B. en W. stellen voor deze zaak nader te onderzoeken en in de volgende zitting een beslissing te nemen. Conform wordt met alg. st. besloten. De Voorzitter deelt mede dat deze raadsver» gadering voornamelijk is uitgeschreven met het oog op de urgentie van punt 6. Verande= ring in de legging der rioleering aan de West zijde der bebouwde kom. Er zijn nog wel meer zaken die behandeld moeten worden behalve die welke de agende aangeeft, doch die komen binnenkort in behandeling. Machtiging wordt gegeven tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1925. Van de regenten van het burgel. Weeshuis is bericht ontvangen dat zij het kind van v. 't Ho uitbesteed hebben bij den heer Dame en vra» gen bevestiging van den raad van deze uitbe» steding. Op voorstel B. en W. wordt conform met alg. st. besloten. De heer v. NIMWEGEN (VB.) weet niet o£. het binnenkort soms meer gebeuren zal. Maar mochten er event, meer weeskinderen komen dan zou spr. er toch den voorkeur aan geven om een Weesvader en »moeder aan te stellen. De VOORZITTER gelooft dat de geheele raad daar den voorkeur wel aan geven zou. De gemeenteraad van Middelharnis bericht dat door dezen raad een initiatief voorstel is aangenomen betreffende wijziging van het arti» kei der gemeenschappelijke regeling der gasfa» briek, waardoor de bepaling dat de 1ste Wet» houder ambtshalve lid der gascommissie is wordt geschrapt. Deze raad vraagt den raad van Sommelsdijk een gelijke beslissing te ne» men. B. en W. stellen voor hier niet op in te gaan. Het standpunt van B. en W is, dat het bewuste artikel enkele jaren geleden in de ge» meenschappelijke regeling is opgenomen, om» dat het gewenscht was, dat wanneer de wet» houder den burgemeester moet vervangen, deze volkomen op de hoogte is, met de werk» zaamheden der gascommissie. Nadat dit artikel is opgenomen hebben zich geen factoren op» gedaan, waarom deze bepaling weder geschrapt zou moeten worden. De heer BLOK (S.D.A.P.) zegt, dat er aan dit voorstel van Middelharnis een geschiedenis van persoonlijken aard verbonden is. 't Is eigen» lijk een kwestie tusschen Vroegindeweij en Dorsman. Spr. vindt het ontoelaatbaar dat men bij z'n politieken tegenstander hulp vraagt om tot wethouder gekozen te worden onder beding mede te werken tot afschaffing van een bepaling welke men enkele jaren terug als wethouder heeft helpen tot stand brengen. Dan is ook de manier waarop men deze wij» ziging tot stand wil brengen niet juist. De ge» meenschappelijke regeling zelf geeft voldoen» de aanwijziging langs welken weg deze wijzi» gingen moeten worden aangebracht. Maar dit kan niet uitgaan van een raadsclub. Spr. stelt voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER is het er volkomen mee eens wat de heer Blok zegt. Het ligt niet op den weg van den Raad van Sommelsdijk hier» op in te gaan. Wanneer het in 't belang der gemeente of der fabriek was zou het iets an» ders zijn. De heer BLOK vindt dat er te praten ge» weest zou zijn wanneer het door de comm. van beheer was voorgesteld geworden. Dit lichaam behoort volgens het reglement met dergelijke voorstellen te komen, maar niet een raadsclub. De VOORZITTER is het met den heer Blok eens. Feitelijk behoeft er geen raadsbe» sluit te vallen. De SECRETARIS merkt op, dat wat de heer Blok bedoelt alleen interne aangelegenheden van de fabriek betreft. Wijziging van de com» missie zelve kan heel goed van een van de gemeenteraden uitgaan. De heer BLOK zegt dat wanneer Sommels» dijk besluit niet met het voorstel van Middel» harnis mede te gaan Middelharnis in hooger beroep zal gaan bij Ged. St. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet kan. De heer v. NIMWEGEN betoogt, dat het wel goed is nu er over beide plaatsen slechts één persoon burgemeester is, dat de beide eerste wethouders ambtshalve lid der gascom» missie zijn. Met algem. st. wordt besloten afwijzend op het verzoek van Middelharnis te beschikken. B. 'en W. stellen voor een wijziging te bren» gen in de rioleering aan de westzijde van de bebouwde kom. De verschillende uitmondin» gen zullen dan vervallen en slechts een afvoer aangebracht worden uitloozende bij de lange sluis op den weg naar Dirksland. De kosten zullen over twee jaar gedragen kunnen worden b.v. dit jaar f 1500, en het volgende jaar f 2500. De heer M. JOPPE (V.B.) betwijfelt het of het wel mogelijk is voor de 5 uitloozingen één in de plaats te stellen bij de lange sluis. De VOORZITTER antwoordt dat de ge» meenteopzichter het met een instrument be» rekend heeft De heer v. NIMWEGEN vraagt of de kos» ten niet te laag geraamd zijn. De VOORZITTER zegt dat de kosten nauw» keurig zijn berekend De heer M. JOPPE vraagt of de rioleering van de v. Gorkumstraat daarom zoo lang wacht, opdat eerst deze wijziging kan worden aangebracht.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1