Kerk en School. Burgerlijke Stand. V ergaderingen. Binnenland. Buitenland. Gemengd Nieuws. Reclame-Mededeelingen. Ingezonden Stukken Uitslag aanbesteding. 40 cent per regel. j Adding I J.Pi B£SSENSAUS een Heer/yk Dessert! geslacht waartoe het is vervoerd geworden naar het abattoir in het naburig Dirksland. Moeders past op uwe kinderen. De kleine L. R. van hier tuimelde Maandag 1.1. kopje onder in de voor de schuur van Bruinsse ge» legen uitgegraven sloot, wat intijds werd op» gemerkt door de vrouw van W. M. die het genoegen mocht smaken de kleine te redden De prijs van den boter is alhier verlaagd tot f 1,40 per pond, die van de melk van 16 op 14 cent per Liter. Het bouwen van een woonhuis voor den heer J. Buth is gegund aan de firma Osseweijer en Kanters aannemers te O. Tonge. Donderdag 11 brak bij J. Goemaat alhier een begin van brand uit. Ingeroepen hulp mocht met vereende krachten erger voorkomen Door een of meerdere auto's welke 1.1. Woensdag de verkooping te Goedereede gingen bezoeken zijn van P. C. Coenradie alhier een serie kippen doodgereden. Alhier worden voor den Bond van de Ver. Suik. Fabr. bieten gehuurd tegen een grondprijs van f 17 per gewoon en f 19 per kilocontract met aan beide de gewone premie's. Van H H. Ged. Staten is goedgekeurd ontvangen de bij Raadsbesluit van 6 Febr. gewijzigde verordening tot heffing van lege's en verrichtingen der Burg. Stand waarbij deze zijn verhoogd van 20 op 50%. MELISSANT. Dhr. C. van Putten had Woensdagmorgen het ongeluk in de smederij van Gebr. van Immerzeel, met zijn hand tusschen een machinaal bewogen slijpsteen te geraken. Hij moest zich direct onder genees» kundig behandeling stellen. De op 23 Maart j.l. vastgestelde kiezers» lijst, bevattende namen van 888 kiezers. STELLENDAM. De dienstplichtigen A. A. F. J. Guerand en M. Hartman, der lich» ting 1925 zijn Woensdag vanhier vertrokken ter inlijving bij 't 14 Reg. Inf. te Bergen op Zoom. De gemeentebegrooting voor 1925 is goed» gekeurd van Heeren Ged. St. dezer provincie terug ontvangen. De kiezerslijst 1925/1926 ligt nu 23 Maart t/m 21 April a.s. ter secretarie voor een ieder ter inzage. De keuring van dienstplichtigen voor de lichting 1926 zal te Ouddorp ten gemeente» huize worden gehouden op Vrijdag, 1 Mei 1925 des namiddags 2 uur. Thans is 't laatste geval van voorgeko» men mond» en klauwzeer in dezei gemeente geweken verklaard, zoodat deze ziekte hier niet meer heerscht. Tegen J. P. autoverhuurder te Dirksland is proces»verbaal opgemaakt wegens het rijden met een auto zonder voorzien te zijn van een achterlicht, ingevolge het Motorkenteeken» besluit. OUDDORP. De werkzaamheden in de vlasserij van den heer T. L., waar een twaalftal personen geruimen tijd gearbeid hebben, zijn afgeloopen. Op de droogte de Ooster geraakte Dinsdag een Fransch schip aan den grond. Met behulp van eenige vaartuigen van hier, kwam het schip bij den volgenden vloed weer vlot. Het huis van J. v. d. Klooster is onders» hands aangekocht door Kr. Zandburg. In de maand, die bijna ten einde is, hebben 19 ingezetenen deze gemeente verlatenschip» Lonkhuizen met vrouw en zeven kinderen naar Dordrechtde onderwijzer v. d. Velde met vrouw en zes kinderen naar Goedereede en wegens huwelijk M. Aalbregtse naar Renesse en E. Heerschap naar Goedereede. Aan den heer J. Tanis, die eerstdaags naar Indië vertrekt, is door den Minister van Oorlog voorloopig voor twee jaar uitstel van dienstplicht verleend. Naar wij vernemen is het bouwen van een huis voor Mej. L. Lodder gegund aan den metselaar A. de Later te Stellendam (niet in» geschreven)het timmerwerk aan Gebr. v. Koppen te Ouddorp; het smidswerk aan J. van Strien te Middelharnisen het verfwerk aan P. G. van Dongen, thans te Ouddorp woonachtig. f Op den Nieuwenweg geraakte een veer» karos in een sloot. Met veel moeite en belang» rijke schade werd het weer op den beganen grond gebracht. j- Wij vernemen dat bij eenigen weer plannen bestaan om elders veldarbeid te gaan verrichten zooals een vorig jaar. De arbeid in het landbouwbedrijf is thans zeer slap. f Deze week is reeds een begin gemaakt met het zaaien van uien f Het Bestuur van den polder de »Plas« heeft aan Heeren leden van de commissie van onderzoek der polderrekeningen kennis gegeven, dat de gelegenheid tot het onderzoek dier rekeningen openstaat vanaf 27 Maart tot 3 April a.s. f Dit jaar zullen naar men ons bericht niet zooveel uienplanten gepoot worden, daar de planten duur zijn. HELLEVOETSLUIS. Maandagavond gaf het Kinderkoor en Jeugdkoor onderafd. van het Dameskoor «Onderlinge Zangstudie« Dir. P. v. d. Doel een welgeslaagde uitvoering. Een rijk programma was voor dezen avond bestemd, hetwelk afgewisseld werd door solo en duet en eenige tableaux Wij hebben met genoegen naar deze kinderen geluisterd en bewonderen de Directeur die geen moeite op dit gebied heeft ontzien. De vereeniging mag met dankbaarheid op dezen avond terugzien Dhr. v. Gemerden eindigde met dankzegging. Dinsdagavond half acht zal er van de N uts»Nij verheids»Teekenschool tentoonstëlling gehouden worden van de gemaakte teekcnin» gen in deze cursus. De Chr. Jongver. «Het Mosterzaad« heeft Woensdagavond wederom een Radio»avond georganiseerd. Veel belangstellende trokken er heen. Het doel is eiken Woensdagavond wanneer het Chr. Radio»omroepstation te Hil» versum werkt, dergelijke avonden te houden. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 29 Maart 1925 NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. van Montfraps. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 Ds. Bax van Oude Tonge. Oude Tonge, v.m. 9,30 uur Ds Bax. Herkingen, v m. 9,30 uur Ds. v. Montfrans van Sommelsdijk. Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 Ds. v. As Melissant, v.m. 9.30 uur Ds. Baarslag. Ouddorp, v m. leesdienst en n.m. Ds. Baarslag van Melissant (Coll.) Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkejink (Doop) Oostvoorne (Evang.) v.m. 9,30 uur dhr. van Drunen. Rockanje, geen dienst. Nieuw»Helvoet, v.m. 9,30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, WelEerw. Heer Stolk van Utrecht. Oudenhoorn, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Feenstra. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romeijn. Abbenbroek, v.m. 9,30 uur Ds. Wanrooy. Zwar ewaal, v.m. 9,30 uur Ds. Bartsra. Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Witkop van Rockanje. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 s' av. 6 uur Ds. de Lange. Melissant v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. v. d. Lugt Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 gem. dienst Ds. Westerhuis en n.m. 5 uur geen dienst. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 geen dienst en n.m. 5 uur gem. dienst Ds. Westerhuis. GEREFORMEERDE GEMEENTE, Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur leesdienst. Herkingen, v.m. n.m. en 's av. leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, v.m. en 's av. 6 uur Ds. Kooymans, ten zijnen huize. Van de overige gemeenten geen opgaaf. NIEUWE TONGE. De heer W. F. Carrière, onderwijzer aan de O. L. School alhier, staat no. 3 op de voordracht voor Hoofd der O. L. School no. 1 te Den Bommel. OUDE TONGE. Ds. Pauwe zal Donder» dag 2 April in de Oude School des nam. half drie optreden. HERKINGEN. Deze week heeft alhier eene vergadering plaats gehad ter aanvulling van den Kerkeraad waarvan den uitslag nader zal worden bekend gemaakt. Zondagmorgen e.k. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Montfrans uit Sommelsdijk. Alsdan zal eene collecte worden gehouden voor Em. Predikanten. In de e.k. dagen d.i. in begin van April zal D.V. voor de Ger. Gemeente alhier op treden Ds. Fraanje uit Barneveld. Deze week werd in de Bijz. School door den Heer Lakeman uit Amsterdam eene voor» stelling gegeven van zijn collectie opgezette en levende buitenlandsche dieren, welkt zeer leerzaam mag worden genoemd. MELISSANT. Deze week zijn de catechisa» tiën in de Ned. Herv. Kerk geëingigd. Wegens vervulling eener vacaturebeurt te Ouddorp zal Ds. Baarslag alleen Zondag» morgen godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk houden. OUDDORP.f Ds. Baarslag van Melissant hoopt a.s Zondag des namiddrgs de vaca» turebeurt in de de Ned. Herv. Kerk te ver» vullen. NED. HERV. KERK. BeroepenNaar Oudewater Ds. G. Alers te Nieuw LekkerlandNaar Aalsmeer Ds. W. J. de Wijde te Koudum Naar Doetinchem Ds. G. Groeneboer te BlankenhamNaar Jutphaas Ds. J. Vermeulen te Noordwijkaan zee; Naar Tholen Ds. F. de Gidts te Goede» reede. BedanktVoor Steenwijk Ds. G. Tichelaar te Leidendorp. GEREF KERKEN. BeroepenNaar Amersfoort Ds. D. van Wijk te GroningenNaar Zegwaart, naar Oegstgeest, naar St. Pancras—Heer Hugowaard en naar Ternaard Dhr. H. W. H. v. Andel Cand. te de Bilt; Naar Sleeuwijk en naar Zweelo Dhr. A. Dercksen H. Mz. Cand. te Gouda Naar Rottevalle en naar Wons Dhr. J. Dijkstra Cand. te WarnsNaar Buitenpost Ds. C. J Goslinga te Oosthem Naar 's»Gra» veland Ds. J. E. Wessels te VeereNaar UI» rum Ds. S. Neerken te SchoonoortNaar Elburg Ds. J.- Hoekstra te DalfsenNaar Silwolde Gendringen Dhr. Wielemaker Cand. te Vlissingen. Tweetal: Te Meppel Ds. J. Gillebaard, Noord»Scharwoude en Ds. J. v. d. Meulen, den Bosch. BedanktVoor Hilligersberg Ds. J. v. d. Meulen te den Bosch Voor Hoogeveen Ds. G. O. Donner te EmmenVoor de Lier Ds. P. N. Kruiswijk te Voorschoten Voor Grijps» kerk Ds. J. B. Bosch te Westbroek. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Beroepen naar Tiel—Culemborg Dhr. J. Manger Cand. te Amsterdam. »Effatha« vraagt een manhafte daad van ons Gerefor» meerde volk. Het vraagt honderd vijftig dui» zend Gulden. Aan giften. Dat is waarlijk geen peulschilletje. En dat in dezen tijd. Kan het niet beter en gemakkelijker een leening uit» schrijven Neen, want 'n leening eischt rentebetaling. Tegen 6 zoo leende pas de Vereeniging tot Chr. Hulpbetoon aan blinden bedraagt dit jaarlijks f 9000. Die last kan »Effatha« niet aanvaarden, 't Is een eere voor Effatha, dat het dit vooropzet. En 't is een eere voor ons Gereformeerde volk, dat Effatha een groot vertrouwen in zijn liefde, in zijn toewijding voor de zaak des Heeren heeft. En ieder, die ter zake kundig is, zal zeggen Effatha mag vragen. De bewijzen, dat haar zaak des Heeren is en van hem kennelijk gezegend, zijn er. In de kinderen, een steeds toenemend getal. In de vruchten, waarlijk rijk en heerlijk. Het heeft dan ook veler sympathie onder ons volk, zoowel in de Herv. kerk als in die van Geref belijdenis Waar de zaak zoo staat, moet de vraag van Effatha aanvaard. Dit kan. Zie eens, wat Bartimeüs ontving in enkele maanden. «Door brand uit den brand«. En Effatha nu In vrije giften, in collecten vooral, in verhoogde bijdragen voor enkele jaren, totdat de bouw voorbij is, en dat over het heele land verdeeld, kan het best. Zie ook eens, wat enkele kerken soms doen. In korten tijd zijn groote sommen bijeen voor kerkbouw. Ik herinner allen maar'aan Delft. Ik denk aan veler kerken kolossale najaars» collecten. Niet het minst ook van de dorpen. Inderdaad, dan zegt al het volk in -Neder» land, dat Effatha in haar nood niet alleen wil latenVoorwaarts dan. Laten we een monument van liefde stichten, onze arme, doofstomme kinderen ten goede, over wie de Heere ook nog Zijn hand uitbreidt en zegt «Laat de kinderkens tot Mij komen, want hunner is het Koninkrijk der hemelen«. O, gij, wier kinderen flink ën welvarend zijn, denk aan de diep beklagenswaardige doofstommen en zet uw schouders mee onder Effatha's heerlijk werk Zend uw gift aan Ds. Js. VAN DER LINDEN. Den Haag, Gironummer 36738. De Copie van Ingezonden stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers Geachte Redactie Zou U het onderstaande in uw geëerd blad willen opnemen Bij voorbaat mijn dank. Aan allen, die mij hun gaven hebben ge» zonden voor de behoeftige menschen in Saksen, betuig ik, namens die armen, mijn hartelijken dank. Nog steeds zullen door mij goederen of giften in grooten dank aanvaard worden. Achtend, Vrouw J. v. d. LINDEN—Mooijaart. Oude Tonge, 26 Maart 1925. NIEUWE TONGE. Door den heer A. v. d. Doel werd namens den heer J. G. Dekker te Nieuwe Tonge, aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Ingeschreven werd als volgt Timmerwerk. I. Mosselmanf 1333, J. v. d. Broek1350,— J. Braber1385,— 'J. Holleman1560,— Metselwerk. M. J. v. DÏïel f 1752,- A. Mans1768,— Wed. G. Noordijk 1791,— Smidswerk. Gebr. Tieleman f 85,— M. Breure115,— Schilderswerk. H. Schippersf 348,— J. Kareis338,— J. Holleman346,15 Begrooting f 3400,—. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd Willem Johannes van Griet» huijsen, 53 j., alhier, en Cornelia Born, 38j., alhier. NIEUWE^ TONGE. Getrouwd: Dirk Jan Breesnee, j.m. 53 j. en Johanna van Heemsfj ,d. 47 j„ beiden alhier. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Johannis Smit, J.m. 22 j. en Neeltje Knops, j.d. 21 j. Overleden Pietertje Vervloet, 88 j., wed. van T Westdijk NIEUWE TONGE. Algemeene Vergadering van de Coöp. Boe» renleenbank «Nieuwe Tonge« op Dinsdag 31 Maart 1925, des n.m. 6.30 uur in Hotel Hol» leman alhier. Agenda 1. Opening. 2. Lezing Notulen. 3. Rekening en Balans over 1924. 4. Verslag van den Raad van Toezicht. 5. Verslag van de Commissie onverwachts kasopname. 6. Verslag van de Commissie nazien rekening en balans. 7. Verslag over den toestand der Bank. 8. Verkiezing bestuurslid (aftredend de Heer D. Breesnee.) 9. Verkiezing lid van den Raad van Toezicht, (aftr. de Heer M. Vreeswijk.) 10. Vaststelling rente. 11. Vaststelling salaris Kassier. 12. Rondvraag en sluiting. Verhooging van den tabaksaccijns. 1 Januari 1925 is de termijn van drie maan» den ingegaan, gedurende welken winkeliers en grossiers de bij hen voorhanden voorraden rook» en pruimtabak en sigaretten zonder na» vordering mochten verkoopen. Men zorge dus vóór 1 April aanstaande oude voorraden rook= en pruimtabak en siearetten op te ruimen, men heeft dan geen aangifte te doen. Op 1 April is men verplicht aangifte te doen van de alsdan voorhanden voorraden met oude zegels, waarvan de.te weinig be» taalde accijns zal worden nagevorderd. Voor de aangifte moet gebruikt worden het van Rijkswege vastgesteld en kosteloos verkrijgbaar formulier. Dit formulier moet men bij den rijksontvanger gaan halen. Binnen 14 dagen ontvangt men dan een aantal navorderingzegels, dat overeenkomt met het getal der in de aangifte vermelde verpakking. Die zegels worden door den aan» gever ten kantore van den ontvanger in ont» vangst genomen. De winkeliers en grossiers moeten den ten spoedigste de in de aangifte vermelde ver» pakkingen van een navorderingzegel voorzien, dat zoodanig op de verpakking moet zijn vastgekleefd, dat het zonder beschadiging van het zegel of van de verpakking daarvan niet is te verwijderen. Hij die zijn verplichting tot aangifte niet of niet volledig nakomt of eene onjuiste op» gaaf doet, wordt gestraft met eene geldboete van ten minste honderd en ten hoogste dui» zend gulden voorts wordt gestraft met eene boete van ten minste vijfentwintig gulden en ten hoogste duizend gulden -■ a het bezigen van een navorderingzegel voor eene niet in de voorraadsaangifte ver» melde verpakking b. het na verloop van 20 dagen na de in» levering der voorraadsaangifte voorhanden hebben van aangegeven verpakkingen niet voorzien van een navorderingzegel of waarop het navorderingzegel zoodanig is vastgekleefd, dat het daarvan zonder beschadiging van ze» gel of verpakking niet kan worden verwijderd Een pleegoudecsreis naar Hongarije. De Ned. Chr. Reisvereeniging heeft dezen zomer een reis naar Hongarije georganiseerd. Deze reis is in de eerste plaats bestemd voor pleegouders, die hun pleegkinderen willen be» zoeken, maar ook andere personen kunnen er aan deelnemen. Zeker zal deze reis er toe medewerken den band, die de laatste jaren tusschen Hongarije en Nederland gelegd is, opnieuw te beves» tigen. In Hongarije is reeds een Comité van Ont» vangst gevormd en alle autoriteiten hebben de meest volledige medewerking toegezegd. Het doel van de reis is Budapest. De be» zienswaardigheden van deze schoone stad zullen bezichtigd worden, terwijl verschillende uitstapjes in de omgeving georganiseerd zijn. Van Bratislava tot Budapest wordt per boot gereisd, zoodat de vermoeienissen tot een minimum beperkt zijn. De datum van vertrek is vastgesteld op 29 Juli. De kosten van deze reis, die 10 dagen duurt, bedragen slechts f 150 voor hen, die tweede klasse, en f 125 voor hen die derde klasse reizen. Nadere inlichtingen verstrekt het Bureau der N. C. R. V. Prinsengracht 75, 's»Gravenhage. Ingevolge de bespreking te Parijs, tusschen Chamberlain en Herriot, betreffende veilig» heid van Frankrijk, wordt die nog steeds voort» gezet, als niet afgewerkt zijnde. Men zou zoo zeggen, dat Herriot onuit» puttelijk in vrees tegen de Duitschers is, dat is nu niet zoo. Herriot is wel milder, maar 't is 't Poincarisme, waarvan hij niet geheel gezuiverd is. Poincaré, deze wilde, toen hij nog de man van macht, d.w.z. toen hij nog minister was, de Duitschers binden, tot zij roerloos waren. Dan achtte Poincaré, dat Frankrijk veilig zou zijn. En nu is dit wel wat te verstaan. Tijdens den oorlog was Poin» caré President der Fransche Republiek, die dus de verschrikking der Duitschers van nabij heeft beleefd. In 't begin van den krijg kwa= men de Duitschers zoo dicht bij Parijs, dat hij met de Regeering moest vluchten naar Bólogne. De nederlaag der Duitschers bij de Marne heeft Frankrijk toen gered en ook Poincaré. Ziedaar de reden waarom Poincaré zoo bang van de Duitschers is en zooveel haat tegen deze draagt. En daarom wil Frank» rijk veilig tegen de Duitschers zijn. Chamberlain nu wil ook Duitschland zelve veilig houden, door niet alleen een bond van Westersche Staten, maar ook van Oostersche Staten in het leven te roepen. Chamberlain vreest, dat de Duitschers wel eens hulp zouden kunnen gaan zoeken bij de Russen en dan wordt Duitschland commu» nistisch. Dit moet voorkomen worden, want zoo niet, wat zou daaruit dan wel niet voort» komen. Nu moge die. veiligheids»zaak u wel» licht wat gaan vervelen, maar gij ziet, 't is geen kleinigheid. In Engeland is een groot man gestorven, met name Curzon. Heel oud was hij niet, zes en zestig jaar. Vanwege zijn groote be» kwaamheid bereikte hij reeds vroeg de hoogste posten in de landzaken. Zelfs was hij onder» koning van Engelsch Indië, begiftigd met de hoogste eereteekenen. Zelfs de koning van Engeland zond een rouwbeklag aan de mar» kiezen Curzon, met aanhaling dat haar man onder drie souvereinen 't land heeft gediend. De Engelsche koning zelf, is dezer dagen, met de koningin Maria, over Frankrijk naar de Middelandsche zee vertrokken, zoekende versterking in de zeelucht, na eenigen tijd krank geweest te zijn. In Egypte heeft de groote bijzonderheid zich voorgedaan, dat een nieuw gekozen Par» lement slechts 10 uren heeft besta tn. Men moge zich herinneren, dat na den oorlog, Egypte door de geallieerden een koninkrijk is geworden, onder koning Foead. De minister van Buitenl. zaken, Zagloel, wilde toen alle banden en vezels zelfs, die nog tusschen Egypte en Engeland bleven bestaan, door» snijden. Dit wilde Engeland niet. omdat 't Suezkanaal moest worden beschermd. De minister ageerde toen tegen Engeland. Slot was dat de minister moest aftreden en Ziwjar in zijn plaats kwam. Toen trad 't Parlement af, dat 't met minister Zagloel eens was. Een nieuw Parlement werd benoemd, waarin de gevallen minister werd gekozen en zelfs tot voorzitter. Dadelijk daarop traden de ministers af, maar de koning nam dat ontslag niet aan. Daarop ging het ministerie naar 't Parlement terug en boodschapte dat de koning de mi» nisters handhaafde en dat de Kamer door den koning ontbonden was. Dadelijk rees de Kamer op, ging haar huis en had toen precies tien uren bestaan. In Egypte kan veel gebeuren. Daar liggen de koningen (Toe Tank Amin) 33 eeuwen in hun graf en zitten de Parlementsleden 10 uren in 't Parlement. Hoe lang en hoe kort 1 Afschuwelijke geschiedenis. In een Hongaarsche grensplaats heeft zich de volgende afschuwelijke geschiedenis afge» speeld. Op het spoorwegkantoor was een aangeteekende brief met 13,000 lei verloren geraakt. De negenjarige krantejongen van het station had een vriendje, den eveneens negen» jarigen zoon van den wisselwachter Aufmut iets van de rails zien oprapen. Het jongetje Aufmut, een achterlijk kind, werd met zijn ouders gevangen genomen. De jongen werd gepijnigd, doch wist niets te vertellen. Zijn moeder, die eenis vermogen bezat, bood aan de 13,000 lei te vergoeden, doch de politie eischte den brief zelf, dien zij niet kon geven, daar zij hem niet bezat. Nadat Aufmut en zijn vrouw op beestachtige wijze mishandeld waren, werden zij opgesloten in een kelder» hok, waar zij schier geen adem halen konden. Daar hing de vrouw zich op. De bevolking van het grensplaatsje was door het brutale optreden der politie, de grenspolitie, zoo ge» ïntimideerd, dat zij aan de zaak geen rucht» baarheid durfde geven. Ten slotte lekte het geval toch uit en werden de schuldige politie» mannen aangehouden. De vermiste brief was intusschen op een ander postkantoor voor den dag gekomen. HONGARIJE. Het »verraad« van een gevangene. Het zal den lezer intereseeren, eenige bij» zonderheden te vernemen betreffende de tra» gedie van de drie maanden geleden vermoorde Amalie Leirer, waarvan ook in Hollandsche bladen reeds gewag werd gemaakt. Zij, de verloofde van een Hollandschen industrieel, werd den 22sten December 1924 om het leven gebracht. Midden Febr. eerst werd de moord ontdekt en, daar er vóór de ontdekking van de misdaad maanden verloo» pen waren, was de vervolging van den dader zeer moeilijk. Onverantwoordelijke op sensatie beluste bladen hadden spoedig zelfs uitgemaakt, wie de moordenaar was. De Joodsche pers vooral liet zich natuurlijk niet onbetuigd. De vermoorde was de dochter van een wel» gestelden burger, doch reeds als kind werd zij buiten den familiekring opgevoed en haar vader zag haar niet eerder dan na 20 jaren terug, nu als beeldschoone vrouw. Deze omstandigheid, alsook het feit, dat de vermoorde eertijds in een klooster haar op» voeding had genoten, waren elementen, die het geval nog een romantischer aanzien ga» ven, waarvan de pers natuurlijk'gretig ge» bruik maakte. Een zeker soort pers, zelf zoo immoreel, dat ze geen begrip van de reine en natuur» lijke vaderliefde schijnt te hebben, waarmee een man, die na zooveel jaren zijn dochter terugziet, zijn kind omringt, hypnotiseerde de politie en suggereerde haar, dat niemand anders dan de vader zelf de moordenaar van Amelie Leirer was. De Joodsche sensatiebladen van Hongarije, die het leven van de vermoorde in al zijn bijzonderheden nagingen, maar ook dat van den vader in alle details naplozen en zich niet ontzagen, intimiteiten te publiceeren, brach» ten het met deze methode zóó ver, dat de politie ten slotte den vader als den moorde» naar arresteerde. Het is geen toeval, maar een veelzeggende omstandigheid, dat de christelijke pers aan deze campagne tegen den onschuldig verdach» ten vader niet meedeed, doch juist sceptisch tegenover den verdachtmaking stond. Vader Leirer bezwoer tevergeefs, onschul» dig te zijn hij werd als een gemeene roof» moordenaar behandeld, ofschoon hij rijk was er. vele huizen bezat, zoodat geen verstandig mensch zou kunnen veronderstellen, dat hij het op het geringe vermogen van zijn dochter gemunt had gehad. Was het toeval den onschuldig verdachté'n man niet gunstig geweest, dan had niets hem van den dood door de handen van den beul kunnen redden. Honderden tongen beschul» digden hem en talrijke omstandigheden waren tegen hem. Wat nu was het toeval, waarvan boven sprake was In eene kleine afgelegen straat van Boedapest verwachtte de vrouw van een misdadiger de geboorte van een kind. Haar man was wegens rijwieldiefstal gearresteerd. In de gevangenis ontving hij de mededee» ling, dat binnen enkele dagen zijn gezin ver» meerderd zou zijn. In de ziel van dezen misdadiger en beroeps» inbreker ontwaakte een zacht menschelijk gevoelde liefde voor het kind, dat komen m moet, het verlangen om zijn vrouw te omhel» zen, die hem dat kind zou schenken. De mensch zegevierde over den misdadiger, de liefde over het booze instinct. Op zekeren dag gaf de misdadiger aan de gevangenisautoriteiten te kennen, dat hij de justitie op het spoor zou brengen van den moordenaar van Amalie Leirer, wanneer men hem slechts eenige minuten gelegenheid zou geven om zijn vrouw en kind te zien. Hij verried zijn vrienden om deze gunst te verkrijgen. Hij bracht aan het licht, dat de man, die zes dagen na den moord op de Donaubrug geklommen was en geroepen had «Ik ben de moordenaar." Ik heb haar gedood« en die in een krankzinnigengesticht werd opgesloten, waaruit hij echter later weer was ontslagen, met eenige handlangers den misdaad had ge» pleegd, waaraan Amalie Leirer ten offer was gevallen. De politie had de zelfbeschuldiging van den schijnbaar krankzinnigen man gehoord, maar geen nader onderzoek ingesteld. Een deel van het ten huize van Amalie Leirer geroofde goud en zilver werd bij de politie door een juwelier terugbezorgd. Men onderzocht echter deze voorwerpen niet en verwaarloosde zoodoende een belangrijk spoor. In plaats daarvan nam men den vader van' het slachtoffer gevangen. De daders zaten al reeds in de gevangenis wegens andere delicten, terwijl men hen in de heele wereld zocht. Een premie van 20 millioen werd uitgeloofd voor het geven van ophelderingen inzake den moord. Deze premie kreeg hij, die ook zijn deel van den door misdaad verkregen buit ont» vangen had en die een verrader werd ter wille van zijn kind. Doch aan wien het ten slotte te danken was, dat een onschuldige 65»jarige vader van den dood op het schavot gered werd. (De Msb.) De Soerakarta. Bij het aan boord gaan van de Soerakarta is de kok P. Hofman, uit Maassluis, van de valreep te water gevallen en verdronken. De man laat een vrouw met drie jonge kinderen na. De bergers zijn nu bezig de gaten en scheu» ren in ruim II te dichten en met het maken van de kuip voor de groote beschadiging. Het werk vordert naar wensch, alleen wordt het bemoeilijkt door den zeegang als een gevolg van den Zuid»Westelijken wind. Op het tusschendek van ruim II is een twaalf duims centrifugaalpomp opgesteld. Alhetmo» gelijke wordt gedaan om het werk zooveel mogelijk te bespoedigen alle werkzaamheden moeten echter door duikers worden uitgevoerd. Uit ruim I zijn aan natte lading nog ge» borgen 74 kisten bier en 1 vat. Ongeoorloofde verhouding. W. S., wiens vrouw haar beide eigen kinderen door op» hanging van het leven beroofd heeft, is ter beschikking van justitie gesteld in verband met een ongeoorloofde verhouding die tus schen hem en een dochter uit zijn eerste hu» welijk bestond. Van de vrouw is nog niets ontdekt. Poging tot vadermoord. De drie verdachten inzake de poging tot vadermoord te IJmuiden zijn op vrije voeten gesteld, op grond van het feit, dat het middel niet voldoende gift» deelen bevatte om de poging te doen gelukken. Aangehouden. De politie te Leiden heeft aangehouden den broodventer A. v. d. R. die verdacht wordt van verduistering van f 580 ten nadeele van den broodbakker Van Noort. Onder een autobus. Op het Entosplein bij den Laanweg te Amsterdam is een 7»jarig meisje, dat daar met haar moeder liep, onder een autobus van de gemeentetram geraakt. Het kind was onmiddellijk dood.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4