floor den Jontag Twee Bladen. Zaterdag 28 Maart 1925. No. 3106. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Builen Kloosterbalsem LEEKEPRAATJES. Reclames Mededeelingen, heelt alle wonden Plaatselijk Nieuws. W WOOSÏGNO WSÊS Dit nummer bestaat uit MATTHEUS 26 i 36-46. »Toen ging Jezus met hen in een plaats, genaamd Gethsemané, en zeide tot de discipelenZit hier neder totdat ik heenga en aldaar zal gebeden hebben,enz. III. (Slot) Wij zagen Jezus als overwinnaar op Satan tevoorschijn treden. Gaan wij nu nog na, wat Zijn volk aan Zijn over winning te danken heeft. „Slaapt nu voort, en rust". De Hei land wil daa>mede zeggen: gij zoudt kunnen blijven rusten, zoo niet de vijand in aantocht wasweest gerust, gij ziit veilig, de strijd is beslist, ik heb voor u overwonnen. Nu Christus overwon, mag zijn volk rusten. Er is niets te vreezen, voor allen die in Hem gelooven. Nu mag Zijn volk rusten van de beschuldigingen van Satan, die hen wel aanklaagt, maar tevergeefs daar Christus voor hen geleden en gestreden heeft en den booze overwonnen. Nu mag zijn volk rusten van den vloek der wet. Jezus heeft volkomen gehoor zaamheid aan den Vader bewezen. Hij is een vloek geworden voor hen en heeft daarmede den vloek van hen (^weggenomen. Nu mag Zijn volk rusten van de beschuldigingen van het geweten. Al klaagt hun geweten hen aan, dat zij zwaarlijk gezondigd hebben en ver oordeelt hun eigen hart hen, aan Gods gerechtigheid is genoeg gedaan en daarom getuigt Hij van vergeving der zonden. En Gods getuigenis is meerder dan dat van ons hart. Die in den Zoon gelooft, heeft het eeuwige leven. Nu mag Zijn volk rusten van angst en vreeze des doods, daar Christus den eeuwigen dood heeft ondergaan. Hij heeft uit den dood den prikkel weg genomen en aan de hel haar heerschappij ontnomen. Nu is de dood voor Gods kinderen een afsterving der zonden en een doo gang ten eeuwigen leven. Voor allen die in Christus Jezus zijn, is er geen verdoemenis. Maar tot wie zegt Jezus: „Slaaptnu 'A voort en rust"? Zoo wij gerust zijn, hebben wij daar dan goeden grond voor Er is ook een valsche gerustheid. Velen dartelen door het leven en kennen geen zorgzij droomen van vrede en denken aan geen gevaar. Maar 't is een ingebeelde vrede er is alleszins reden voor hen om uit hun rust op te springen. De valsche gerustheid kan gepaard gaan met een openlijk of heimelijk dienen van ae zonde. Maar een mensch die op goeden grond gerust is is een hater van de zonde, met droefheid belijdt hij ze voor God, inplaats van ze, gelijk de onoprechte doet, te willen verklei nen. De valsche gerustheid zoekt grond in zich zelf, in eigen gerechtigheid of in de algemeene liefde Gods, ze roemt in zich zelf en eindigt in verheerlijking van zich zelf. Die daarentegen met recht gerust is, vindt zijn steun in Christus, in Gods woord, roemt in de genade en zoekt Gods eer. Bij hem vindt ge niet slechts tranen als de uiting van een gevoelige natuur, maar boven alles een liefhebben en dienen van Jezus en een leven voor Hem. Zullen wij waarlijk kunnen rusten, dan moeten wij eerst onrust gevoeld hebben. Velen maken zich niet in ernst bezorgd aangaande de eeuwige dingen. Waarover toch zouden zij onrustig zijn Zijn ze niet beter dan anderen, ver vullen ze niet trouw hun plichten en is God niet barmhartig zij kennen hun toestand van nature niet. Zij heb ben er geen besef van, wat daar in Ge'hsemané heeft plaats gehad. Zij hebben slechts oog voor 't geen booze menschen Jezus hebben aangedaan en be 'enken niet, hoe God in Gethse mané Christus met Zijn toorn tegen de zonde overladen heeft Wel heeft Chris tus door menschen geleden, maar deze waren instrumenten in de hand Gods. God zelf heeft Zijn toorn op.Christus gelegd, wijl onze zonden Hem toege rekend zijn. De vloek, waaronder wij lagen, is aan Hem voltrokken geworden, pat alles had over ons moeten komen indien uod met ons naar recht had gedaan. Leert een mensch verstaan, dat hij met een heilig God te doen heeft, dan ziet hij, dat er geen reden tot gerustheid en zorgeloosheid is, maar wel om uit zijn rust op te staan en tot Gods genade te vlucnten. Hoe veilig en zalig is de toekomst voor Gods volk, dat den grond van zijn gerustheid in Christus, den Borg, vindt. Hoe zijn ze verlost van den toorn, van de hel en verdoemenis. O, dat wij meer ons rustpunt in het volkomen werk van Jezus mochten hebben. Neen, niet altijd gevoelt Gods kind zich zoo gerust, 't Kan daarbinnen zoo onrustig zijn. De vrees voor den dood grijpt hem soms aan. Wat kan de zonde hem een zorg baren. Wat wordt ziin ziel nog heen en weer geslingerd. Ziet hij op zich zelf, dan is er geen verwach ting. Daarom moet de blik gewend naar Gethsemané naar den Borg, die daar leed en streed. Die op Hem het oog vestigt, van Hem zijn verwachting heeft, vreeze niet. Maakt ons hart bedenkingen, vecht Satan ons aan, dat wij ons ster ken in Hem, die overwonnen heeft. In den Heere mogen wij gerust zijn in leven en sterven. God toornt niet meer op Zijn volk. Bij Hem is menigvuldige vergeving. Laat ons met onze vrees, zorgen en bestrijdingen tot Hem gaan. Satan laat ons niet met rusthij houdt niet op ons aan te vechten. Maar de Heere laat niet varen het werk Zijner handen. Onder Zijn hoede zijn wij veilig. En wat ons ook overkome, en wie ons ook bestrijde en wat ons ook wil ver derven, nu Jezus overwonnen heeft mogen wij met 't oog op Hem roemen „Maar in dit alles zijn wij meer dan overwinnaars door Hem, die ons lief gehad heeft." Piet kwam deze week weer eens bij me praten. Hij had in de krant gelezen over ka= pitaalvorming. Niemand minder dan minister Colijn had hierover gesproken en er op ges wezen, dat het hoogst noodig is, dat èn de regeering en ons volk er op uit moeten zijn om zooveel mogelijk nieuw kapitaal te vormen. »Kijk«, zei Piet, »wat hebben wij, eenvou» dige menschen, daar nu aan I 't Lijkt wel of we in den ouden liberalen tijd teruggekeerd zijn, toen de hooge heeren er ook altijd maar op uit waren om geld te maken. Denk maar eens aan de onderdrukking en de uitpersing van de inlanders van onzen Oost Met nieuwe kapitaalvorming mogen de groote N V.'s en de trusts en den groothandel in het algemeen misschien gebaat zijn, maar wat heeft het eenvoudige volk en vooral de arbeidersklasse nu aan nieuwe kapitaalvorming? 't Is eigens lijk geen wonder dat de antirevolutionaire politiek de ongeloovige en wat revolutionair aangelegde arbeiders in den Rooden hoek jaagt Èn bovendien welk geestelijk belang heeft ons volk daar nu bij, dat het groots kapitaal wat ruimer in het geld kan grabber len Neen, ik kan me met al dat wereldsch gedoe niet vereenigen«. 'k Liet hem rustig nitpraten en toen hij zijn hart gelucht had, begon ik «Jongen, wat ben je toch weer slecht inge» licht, 'k Geloof dat je je wat laat opstoken, daar moet je niet zoo gauw aan toegeven. Onderzoek de dingen eens! Als ikjenueens zeg, dat juist de arbeiders het meest gediend zullen zijn met vorming van nieuw kapitaal«. Piet keek verwonderd en trok toen onge» loovig zijn schouders op. «Luister es«, zei ik, »dan zal ik het je dui» delijk maken Voor onze moderne samenleving is kapitaal, grootkapitaal noodig. In den grijzen oudheid was het anders Wanneer b.v. de Batavieren maar een bijl hadden en wat vischtuig en verder gewapend waren met pijl en boog, konden zij in hun levensbehoeften voorzien. Ze bouwden zélf hun woning, zorgden zelf voor hun kleeding en daarmede was alles uit. Meer hadden ze niet noodig. Maar nu is dat anders. Van de honderden dingen waar we tegenwoordig niet meer buiten kunnen, zijn er hoogstens maar enkele waar we zelf voor zorgen, die we zelf maken. In vele gevallen zelfs maken we in 't geheel niets van de dingen die we dagelijks noodig hebben. Denk b.v. maar even aan de duizen» den die voor onze geestelijke behoeften zorgen, aan de andere duizenden die zich belasten met onze opvoeding en aan de weer andere duizenden die administratief werkzaam zijn. En zooals ik reeds zei, wanneer het ons vak is om dingen te maken die onze dagelijksche nooddruft uitmaken, dan bepalen we ons toch altijd nog maar tot één of hoogstens een paar voorwerpen. En wanneer een meubelmaker, 's avonds zelf de schoenen van zijn gezin repareerd, kijkt de schoenmaker hem leelijk aan, en wanneer de schoenmaker zelf z'n huis schildert, kijkt de schilder uit de hoogte op hem neer, en zoo ga je maar door. In een woord we zijn op elkander aangewezen. Heel het maatschappelijk leven zit aan elkander vast. Ga bij je thuis het een en ander maar eens na. Hoeveel menschen zijn er niet noodig geweest bij den bouw van je huis. Een tim» merman, een smid, een metselaar, een schilder, en behalve die soms nog een architect en een aannemer. En kijk eens achter die menschen. I Ioevelen staan daar niet, die reeds eer gezorgd hebben, dat zij je huis konden bouwen. Daar heb je voor den smid, de mijnwerker, de fa» brieksarbeider, die uit het erts het ijzer haalde, voor den timmerman, de houthakker en de houtbewerker, en voor den schilder de verf» bereider en voor den metselaar de steenbakker en de kalkbereider, en dan de menschen die noodig waren om je architect bekwaam te maken voor z'n vak. Zet al die menschen nu eens bij elkander. En dan heb ik lang niet alles opgenoemd. Denk maar eens even door hoeveel er noodig is voor de mijnindustrie waaruit het erts te voorschijn komt 1 En denk maar eens aan al die menschen die zorg dragen dat de materialen voor je huis per spoor en per boot op de plaats van bestemming komen 1 Al die menschen zijn dus noodig geweest alléén voor den bouw van jouw huis. En dan heb je nog maar een huisNog maar een Hein onderdeeltje van je levensbehoeften. Denk es aan je kleeding, je voedsel, je meu» beien enz. Voor al die dingen zijn een leger menschen aan het werk geweest. Wat een kapitaal is daar voor noodig geweest, als je dat eens berekenen kon En dat kapitaal is in dienst geweest van jou om jou het levens» bestaan mogelijk te maken. En het gebruik van al dat kapitaal moet jij betalen, dat krijg je niet voor niets. En zeg nu nietwat heb ik aan al dat kapitaal, 'k heb het nooit gezien«. Dat zou groote onzin zijn. 't Is in je dienst geweest en je heb er het genot van, ieder oogenblik weer opnieuw. »Ja maar,« zul je zeggen «daar betaal ik dan ook voor, m'n rente b.v. of de huishuur of als ik kleeren en voedsel koop in den prijs die er voor gesteld is.« «Juist, je betaalt voor het gebruik van dat kapitaal. Maar nu is voor jou de groote vraag hoeveel betaal ik er voor en; kan ik er niet minder voor betalen Wanneer jij er veel voor betaalt, raak je portemonnaie leeg en wanneer je er zelf meer voor betalen moet dan je op den duur dragen kunt, wordt je armer en ben je tenslotte niet meer in staat te koopen en wordt al dat kapitaal langza» merhand aan jouw dienst onttrokken Je wordt gebrekkig, hulpbehoevend en eindelijk aan de grootste ellende ten prooi Het is dus voor jou en voor ieder ander, zelfs voor den armsten arbeider de groote vraag, hoe het kapitaal op de goedkoopst mogelijke wijze in onzen dienst te stellen is. Ben je dat alvast met me eens Piet Piet knikte. «Wel nou, laten we dan die vraag de vol» gende week eens bespreken.» Je vriend PLAATDORP. VERGADERING van den Gemeente» raad van M1DDELHARNIS op Don» derdag 26 Maart des nam. om half drie uur. De voorzitter, burgemeester den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken worden ter kennis der vergadering gebracht. De heer de Lindt bericht dat hij zijn be» noeming tot lid van het college van Regenten van het Weeshuis aanneemt. Van de gascommissie is een toelichting ont» vangen op het bericht in de vorige vergadering medegedeeld betreflende het voteeren en be» leggen der gelden uitmakende de winst over de jaren '23 en '24. Verslag over 1924 is ontvangen van de Gezondheidscommissie. Een schrijven over emigratie en over een proces van de H H. Mr. v. d. Meer en Mr. Nijgh wordt in geheime zitting behandeld. Enkele huurders van land berichten afstand van den grond te doen wegens den te korten termijn. Ingekomen is een rapport van den contro» leur der grondbelasting betreffende de aan» vraag van de landarbeidersvereen. tot ver» krijging van los land in pacht, om grond in bezit te krijgen van de H.H. Dr. Knöps en v. d. Baan. Uit dit rapportblijkt dat deze controleur den gevraagden prijs te hoog acht in vergelijking van de prijzen welke voor het land in deze omgeving besteed worden. De VOORZITTER stelt voor conform dit rapport een beslissing te nemen. De heer KRIJGSMAN (A R zegt dat het onjuist is wat dit rapport beweert, als zou de beslissing, in den raad met slechts een kleine meerderheid gevallen zijn. Uit de notulen bleek zooeven dat de beslissing met 9—2 stem» men viel voor zoover het 't land van Knöps betrof Wat aangaat het land van v. d Baan is de beslissing met alg. st. genomen Dan ge» looft spr. dat die schatting beïnvloed is door het bestuur der vereeniging zelf Het bestuur heeft gezegd dat het wei wat te duur was, maar als de vergadering het aanneemt dan zou het trachten ook dien grond te krijgen. Spr. laakt deze houding van het bestuur. De heer DORSMAN (Volksbelang) zegt dat hetgeen de heer Krijgsman zegt niet hier maar in de ledenvergadering thuis hoort. Spr. wil B en W. adviseeren maar door te zetten. Dit schrijven is in elk geval maar een rapport, waaraan men zich niet behoeft te houden. Wanneer er tot onteigening moet worden over» gegaan komt het veel duurder. Spr. geeft den rapporteur geen gelijk dat er in de omgeving goedkooper land zou zijn Wethouder VROEGIN DEWEIJ (A R.) zegt dat er in den mobilisatietijd wel land voor f 2400 is verkocht, maar die tijd is vooibij. Spr. zou willen dat de raad B. en W. machtig» den overeenkomstig het rapport te handelen. De heer N1PIUS (gemeente belang) zegt dat als er land verkocht wordt er gewoonlijk een f 300 winning gegeven wordt. Dat be» hoeft hier niet gegeven te worden en dus is het land niet te duur. De heer KOOTE (A.»R) zegt, dat de leden het er allemaal over eens waren, dat het land te duur was. De heer DORSMAN alleen dat van Knöps, dat van v. d Baan is een billijke prijs. De heer KRIJGSMAN zegt dat altijd wanneer er land vferkocht wordt en winning gegeven wordt, wanneer dit bij de prijzen van land uit de omgeving wordt berekend, wordt het duurder dan dat van Knöps en v. d. Baan. De heer v. d. MEI DE (wild) wil elk stuk land op zichzelf beschouwen en dan consta» teert spr. dat het land van v. d. Baan heel goed is. Wanneer men nagaat, dat het land van het armbestuur daar dicht bij gelegen een huur doet van f 90 per gemet, dan zou men den prijs van dien grond toch hooger moeten schatten dan het stukje grond van v d. Baan of er moet een reuzen rente van ge» nomen worden. Besloten wordt ten slotte dat B. en W een nader onderzoek zullen instellen en de vol» gende vergadering met advies zullen komen. Besloten wordt aan de H H D. Buysse en J. A. H. Spee op hun vraag grond in erfpacht te geven. De christel. landarbeiders vereen afdeeling Middelharnis, wijst op de groote armoede en lage loonen onder de landarbeiders en vraagt den Raad thans over te gaan tot afgraven van het zandpad. B. en W maken er bezwaar tegen daar reeds nu mee te beginnen. Er was dezen win» ter nog al wat productief werk te verrichten Maar dat blijft ook niet duren. Daarom is het beter met deze afgraving te wachten tot het najaar. Het is thans al wat laat in den tijd ook. De heer KOOTE zegt reeds in December aangeraden te hebben met dit werk te begin» nen. 't Speet spr. dat hieraan geen gevolg werd iegeven. Doch spr. heeft er zich mee getroost, dat er toch nog al wat ander ge» meentewerk te doen was. Nu wordt het ech« ter te laat om er mee te beginnen. Het zou na Paschen zijn eer de goed keuring inkwam. Beter is het daarom te wachten tot het najaar. De heer DORSMAN hoopt dat B. en W. dan met een degelijke teekenmg zullen komen en het niet loopt als den vorigen keer. De VOORZITTER gelooft dat dé leden te» vreden kunnen zijn wat dit betreft. Van Ged. St. is een brief ingekomen be» treffende de verbetering van den weg, naar de tramhaven. Hieruit blijkt dat Ged. St. genegen zijn in de kosten, welke geraamd zijn op f 78600, belangrijk bij te dragen. Zij stellen voor dat de locale belanghebbenden gezamenlijk 10% in de verbeteringskosten en 50 in de on= derhoudskosten per jaar zullen bijdragen. De weg zal dan verhard worden met basaltslag op een fundeering van puin met een stoom» wals verhard. De weg zal dan verhard wor» den van de tramhaven tot de woning van Peeman. B. en W. stellen voor over dit voorstel met belanghebbenden te spreken. B.v. de an» dere gemeenten van het Eiland, het bestuur van den Oostpolder en het bestuur van den v. Pallandtpolder en voorts ook de dir der R. T. M. Het rijk heeft afwijzend beschikt om» en beursche plekken dadelijk inwrijven met Akkers Kloosterbalsem. Zwelling pijn en bloedophooping verdwijnen dan spoorloos. Mag nergens ontbreken want dat het hier geen rijksbelang geldt. Daarom zou het mooi zijn wanneer het langs dezen weg kan worden tot stand gebracht. Het aan» bod van Ged St. is heel belangrijk. De heer SLIS (Gemeentebelang) vindt dat de raming veel te hoog is, dat kan wel goed» kooper. De heer DORSMAN zegt dat de R. T. M. er veel belang bij heeft. De VOORZITTER gelooft dat de heer Dors» man zich vergist. De R. T. M. heeft er juist schade van. Het grootste belang hebben Som» melsdijk en Middelharnis er bij en voorts de andere gemeenten voor zoover het 't verkeer met auto's en motorrijwielen betreft. Besloten wordt dat B. en W met belang» hebbenden zullen onderhandelen. De rekening van de bouwvereen. «Samen» werking« wordt goedgekeurd. Aan de bizondere school wordt een voor» schot en bijdrage verleend ingevolge art. 101 der L. 0.»wet, zoo spoedig de gem».rekening door Ged. St. is goedgekeurd. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld. De bespreking over het noodslachtingsge» bouw zal in geheime zitting plaats hebben. Benoemd worden tot lid en plaatsvervan» gend lid le stembureau en voorzitter 2e stem» bureau in de plaats van de H.H D de Haas, Knops en Zeedijk resp. de H.H. Slis, v. d. Meide en Zaaier. In verband met de wijziging der wet op het Nijverheidsonderwijs, heeft er een wijzi» ging plaats van de gemeente»begrooting. In de rondvraag wijst de heer NIPIUS er op dat de raad besloten had op het Spui bieekveldjes aan te leggen. In de plaats daar» van hebben B. en W. een plantsoen laten maken. De VOORZITTER zegt dat den aanleg van bieekveldjes practisch onmogelijk bleek. Later kan dit echter altijd nog gebeuren. De heer SLIS vraagt of verhuurders van land al vooruit betaald hebben en of er al wijziging is aangebracht in het nieuwe straten» plan voor zoover het betreft de weg die uit» komt op het land van den heer Doornbos, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. In verband met een vraag van spr. over de rioleering bij de leeraarswoningen zegt de VOORZITTER dat de kosten van de gegraven put voor rekening van de belanghebbenden komen. De kosten zullen dus meevallen. Voorts op een vraag van denzelfden, dat er gezorgd zal worden voor een flinke afwate» ring van het geheele nieuwe bouwterrein, daar dit hard noodig bleek te zijn. De heer KRIJGSMAN zegt dat er bij het tramstation een tijdelijke bioscoop verrees, waar o m. zullen voorgesteld/vorden een stuk over «Bi/ het Kerkportaah en over «Kaïn en AbeI«. Spr. acht dit in strijd met art. 135 der ge» meentewet dat handhaving eischt van de open» bare orde en publieke zedelijkheid. Veel goeds zal daar over de H Schrift niet gezegd worden, evenmin als over de Kerk. Spr. vraagt waarom de Voorzitter geen maatregelen getroffen heeft om dit te voorkomen. De VOORZITTER antwoordt, dat art. 135 den raad bevoegdheid geeft verordening te maken om de openbare orde te handhaven. Het al "f niet toelaten van deze stukken be» hoort uitsluitend bij den burgemeester Spr. wijst er op dat hij het stuk -oAller Zielew geweigerd heefteen dat op een desbetreffende vraag de Minister van Justitie geantwoord heeft, dat het geraden is slechts dan stukken te weigeren, wanneer ze kwetsend zijn voor de omgeving. Spr. heeft zich met deze stukken op de hoogte gesteld, maar vond geen enkele uitdrukking die aanstoot gaf. Wat betreft de titel gaat het over een moord en heeft het slechts de namen met die uit de H. Schrift gemeen. De heer KOOTE vraagt waarom men het dan geen andere naam geeft dan Kaïn en Abel. De heer DORSMAN raadt den heer Krijgs» man aan het stuk eens te gaan zien. Hij kan met zijn vrouw wel op spr.'s kosten gaan. Misschien zal hij er dan anders over oordeelen. De heer KRIJGSMAN zegt zulk een aanbod nooit te zullen aannemen, daar hij zich op zulke plaatsen niet begeven wil. De heer STRUIJK wil een slop bij den heer V. d. Sluijs voor rijwielverkeer stopzetten. Dan zitting met gesloten deuren. Na heropening der deuren worden B. en W. gemachtigd bespreking te houden over den bouw en plaatsing van een noodslachtings» gebouw. Vervolgens vraagt de burgemeester machtiging tot het in hooger beroep gaan tegen den uitspraak van het Gerecht betref» fende het geschil over het paard dar door den veearts hier werd goedgekeurd doch in Rotterdam afgekeurd werd, alsmede om met den heer v. d. Sluys besprekingen te houden over de vergoeding van het land waarover eveneens een proces aanhangig is. Een en ander wordt toegestaan. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK. Tot voorzitter der Com» missie tot wering van schoolverzuim is geko» zen de heer M Dijkers, tot waarnemend voorz. de heer M. Joppe Jzn. en tot secretaris dier commissie is herkozen de heer L. Pen. Mej. R. van Immerzeel te Melissant en Mej. W. Abresch te Oude Tonge behaalden hun Diploma op de eerste Flakkeesche Mode» vakschool alhier, Directrice Mej. L. van Delft. MIDDELHARNIS. De reddingsboot wel» ke alhier in de haven ligt, is onderhands verkocht aan den heer L. Tamboer voor f 30. Bij de gehouden verloting ten bate der muziektent alhier, heeft de dochter van J. den Engelsman een naaimachine gewonnen. Aan de milicien J. v. d. Bos, lichting 1924, is twee jaar verlenging van uitstel van den werkelijken dienst verleend. Bij publieke verkooping van een woon» huis en pakhuis van wijlen den heer L. F. de Ruiter, zijn deze ingezet als volgtKoop 1 door den heer D. Vroegindeweij Lz. voor f 1230, koop 2 door den heer A. Bom voor f 570. Deze week zijn twee runderen uit nood geslacht welke voor de consumptie zijn goed» gekeurd. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente bevat de namen van 2125 kiezers. OUDE TONGE. De boterprijs is alhier met f 0 30 de K G. afgeslagen zoodat de prijs nu f 2 70 de K G. is. Vergadering van de Coöperatieve Boeren» leenbank te Oude Tonge op Maandag 30 Maart n.m. 6 uur in het hotel van Veen. Alhier is nogal druk gevraag naar koepeen de prijs is nu f 0 65 de 60 K G. Aardappelen van f 4.50 tot f 5.50 de 70 K G. Bij enkele landbouwers is al een begin gemaakt met aardappelen poten en uienzaad zaaien. De melkprijs is met 2 cent de L. afgesla» gen zoodat de prijs nu f 0.14 de L. is. NIEUWE TONGE. Door dhr. J. Holle» man Wz., alhier, is vergunning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor het café staande te Battenoord en door de heer W. Koppenaal, tot het bouwen van een woonhuis aan het Korteweegje en aan den heer J. G. Dekker, alhier, is vergun» ning verleend tot het bouwen van een woon» huis aan het Korteweegje, terwijl door dhr. A. Rietveld, kleermaker, alhier, aan het Ge» meentebestuur vergunning zal worden ge» vraagd tot verbouw van zijn woonhuis aan den Molendijk. De Rekening en Begrooting van den Polder Duivenwaard, alhier, liggen gedurende veertien dagen ter inzage ten kantore van den secretaris, J P. de Wilde alhier en de wijziging van den Keur van den Polder Duivenwaard, ligt gedurende dertig dagen bij denzelfden, ter inzage —•Op de 'op 22 dezer vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1925/1926, komen de namen van 964 kiezers voor. Doordat beiden verzuimden te bellen, kwamen de fietsers Pulleman van O. Tonge en een onbekende reiziger op den hoek Mo» lendijk»Stovendijk met elkaar in botsing, waar» door het achterwiel van het rijwiel van P. in elkaar werd gereden en deerlijk werd bescha» digd. Ofschoon beiden op den grond terecht kwamen, was alleen aan genoemd rijwiel ma» terieele schade. Voortaan dus bellen 1 Tot voorzitter van de Landbouwwerkge» versvereeniging, alhier, is benoemd dhr. D. van Es, alhier. Inschrijvingsbiljetten voor de levering van 1385 M3 grint, voor de polders onder N. Tonge en de gemeente, moeten vóór of op 8 April a.s. worden ingezonden aan dhr. J. P. de Wilde, alhier. (Zie advertentie). De Landbouwvereeniging «Ons aller Be» lang«, zal op 8 April a.s. aanbesteden de le» vering van chilisaipheter, hopperups en kla» verzaad. (Zie advertentie in dit blad). DIRKSLAND. Uitslag van de door het Bestuur van den Polder Dirksland c.a. op Woensdag 25 Maart j.l. des voorm. 11 uur in het Gemeentehuis van Dirksland gehouden aanbesteding voor de levering van 1655 M3 Pruisische onderhoudsgrint, 420 M3 Lessinische porfiersteenslag en 670 M3 Hoogovenslakken, op den wagen of op den wal T. Aug. van Dijck»Petit te Bergen op Zoom, Hoogovenslak f 7,68 per M3 voor den wal en f 8,42 per M3 op den wal of op den wagen J. M. Dekker te Papendrecht, Porfierslag f 7,03 per M3 voor den wal en f 7,81 per M3 op den wal of op den wagen, dezelfde, hoogoven» slak f 4,97 per M3 voor den wal en f 5,92 per M3 op den wal of wagen J. de Dreu te Goes, porfierslag f 6,90 per M3 voor den wal en hoogovenslak f 5,50 per M3 voor den wal A. van den Heuvel te Rotterdam, Grint te Dirksland voor den wal f 3,07 per M3 en f 3 52 per M3 op den wal of wagenC Esselink te Middelharnis, porfierslag voor den wal f6,98 per M3, op den wal of wagen f 7,73 per M3, dezelfde, hoogovenslak voor den wal f 4,63 per M3 en f 5,53 per M3 op den wal of wagen Walter Moll te 's*Gravenhage, hoogovenslak f 7,98 per M3 voor den wal en f 8,98 per M3 op den wal of wagen, N.V. Agentuur en Commissiehandel te Amsterdam, hoogovenslak voor den wal f 9,70 per M3G. Dekker te Sliedrecht, porfierslag f 6,97 per M3 voor den wal en f 7,72 per M3 op den wal of wagen dezelfde, voor hoogovenslak voor den wal f 4,84 per M3 en f 5,74 per M3 op den wal of wagen A. van Driel te Brielie, grint te Dirksland op den wal f 3,35 per M3, te Her» kingen op den wal f 3,55 per M3dezelfde, voor hoogovenslakken op den wal of wagen f 6,60 per M3D. Versloot te Bodegraven, voor porfierslag f 7,93 per M3 voor den wal en f 8,93 per M3 op den wal of wagen. Twee biljetten van onwaarde. De levering van grint is gegund aan den heer A. van Driel te Briellie en de levering van de Hoogoven» slakken aan den Heer C. Esselink te Middel» harnis. Verleden week werden van hier uitge» voerd 4600 balen peen, 1050 H.L. aardap» pelen en 400 balen uien. De trekking der verloting voor de Mu» ziek e it die bepaald was op Woensdag 1 April a.s. is tijdelijk uitgesteld en zal plaats hebben op een nader te bepalen datum. Tegen een tweetal personen is naar wij vernemen proces»verbaal opgemaakt wegens het niet één spoor rijden. Donderdag p ak de heer Braat van He» kelingen alhier in Hotel van den Doel over: «Plattelanders, vereenigt U«. Van het debat werd door niemand gebruik gemaakt. HERRINGEN. Van den Heer A. J. den Boer alhier moest een beest uit nood worden il

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 3