indel El voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. m Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES IMo. 3103 WOENSDAG 18 MAART 1925 40STE JAARGANG >op Binnenland. RECHTZAKEN V Loonen van Landarbeiders. Reclame-Mededeelingen. Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. li ebracht op Mej. >ngen 7 steramen van Oude Tonge Mej. J. A. van js schrijven dat I aannemen en 1 :reden. EL zegt, dat de (ontevreden zijn Et de onderberm pemeente, eigen» doch wil de ter wille zijn, in de gemeente jschen wat mede» luren kan. raagt of de 33 "hek moeten vers .rijgen. Bom en ad. |t voor het vers heeft, wel de |n grond kwijt |onken van het zaden Indien ihokken betaald zou het de ges ieder met f 5 zien. I dat, als de koos >r een huis ook gaan. pten de zaak op ruimte genoeg lengen. bouw der wos bg op de mests pt dit zoo'n ins nooit daar had» lende menschen te bouwen, niet worden voor bekening terta» de achtergevel beft, dan wordt Jtst en dan nog pnder blijktdat niet zoo heel J) bieding gehad |sen bij de zoo» lente en achter |rs dit ongerief huis. iL meent dat aen is om den it bevestigend, agt een put in pn te laten op» |at het in orde nog eens ter br hij tegen is, 11. in het wacht» port danscursus Jte bar. Ihem nog geen ]>ver, maar een I het open zijn. Venwel den tijd pkend gemaakt betreedt zal J zegt naar aans Ihij een onder» |afé bij van der Zondags wel I weinig sterken gaat de raad in •OEN, 35, 85 IN 1 m w O 3" O x a mm CD Q. T CD ts> t mm e CD X 3 X I CD 1 3 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Grooie letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Admiiiistral ie franco toe te zenden aan de Uitgevers Maakt Christenvolken beschaamd. Vie bedoelen den sultan van Deli. 't Bekende gewest op Sumatra. De onlangs door ons gouvernement in zijns vaders plaats als sultan gekroonde toeankoe Amaloeddin aanvaardde zijn regeering met een rede tot zijn volk. De rede begon aldus «Geloofd zij God Aan Zijn goedertierens heid danken we 't, dat we dezen dag mo» gen vieren«. En 't slot van de rede luidde »En daarom spreken we onzen groet en grootsten dank uit en bidden tot den zui» veren en reinen God, om Zijn oneindig groote barmhartigheid op alle hier aanwe» zigen te doen nederdalen Nu weten we allen natuurlijk, deze vorst is mohamedaan. De »God«, dien hij aanroept is niet de eenige God en Vader van onzen Heere Jezus Christus, maar is Allah, tot wien elk muzelman zijn gebeden opzendt. Maar toch, zoo vaak wordt bij dergelijke gelegenheden, onder christenvolken zelfs de naam Gods niet genóémd, hun kan wat deze mohamedaan doet, tot beschaming zijn. De Politie en de Zondag. Onze Chr. Politiesmannen hebben door mids del van het hoofdbestuur van hun Bond, een flink stuk naar Den Haag gestuurd, inzake de Olympiade. Zij voelen dat, als 't doorgaat, aan den lijve. Allereerst in Amsterdam. Maar in mindere mate ooi in andere groote steden, waar op drukke Zondagen en daar gaat het deze mannen om, over doorsde>week praten ze niet, dan staan ze klaar voor den »dienst« allicht ook méér politiewerk komt bij 't uitgaan en thuiskomen der feestgangers. Daarom zegt dit adres o.m. dat in vorenbedoeld Regeeringvoorstel in het geheel geen sprake is van beperkende voorwaarden ten aanzien van sportoefenin» gen en «wedstrijden op den Zondag dat tengevolge van een en ander de Zon» dagsdienst voor de politie, in 't bijzonder in de grootere steden, ongetwijfeld zal wor den verzwaard, mogelijk zelfs uitgebreid, waardoor voor de gezagsdienaren hoe langer hoe minder sprake zal zijn van Zondagsrust en Zondagsheiliging. Wat voor de politie geldt, is ook van toe» passing op spoor», tram» en bus»personeel en op duizenden bedienden in café's, restaurants, salons enz. enz. Vóór en tijdens de spelen En er na, tot laat in wat men dan in de groote stad nog »avond« noemen durft. 'V Zelfs daar De menschen zijn overal eender. Zou er wel één volk zijn, zoo gezondsde» mocratisch als dat der Z. Afrikaansche Boes ren Kan men zich onder dat volk een a del* stand denken, om nu es iets te noemen. Wie let daar nu op afkomst Wie staat daar op voor 'n naam. Ja, zoo heet stellig de »ligging«. Doch ook daar zijn uitzonderingen. En zoo verhaalde dezer dagen 'n bekend schrijver in de N. R. C., dat er werkelijk Afrikaners zijn, die al 't mogelijke doen, om vooral aan te toonen, dat hun aan de Kaap gekomen voorouders Fransche Hugenoten wa» ren. En zoodra dat vaststaat, rusten ze niet, voor ze ook bewezen hebben, dat die Huge» notensfamilie in Frankrijk zélf van adel is ge» weest 't Zullen er zeker niet velen zijn. Maar merkwaardig is 't toch wel. Die zijn ook in Engeland laag. Zelfs werd h.et de laatste jaren als een van de oorzaken genoemd, waarom de Engelsche landbouw niet floreerde en van Regeerings» we8e ging men zich met de kwestie bezigs houden. Men was natuurlijk niet zoo dwaas, om be» paalde loonen vast te stellen, t Leven laat zich niet dwingen. Maar wel werd van Overheidswege het overleg tusschen boer en arbeider krachtig be» vorderd. Thans wordt als gevolg daarvan gemeld Verschillende locale commissies, ingesteld bij de wet op de loonen der landarbeiders, hebben met een geest van vriendschappe» lijke samenwerking, de minimum loonen vastgesteld. De laagst vastgestelde loonen voor deze winter voor volwassen manne» lijke arbeiders komen in Suffolk en Norfolk voor, n.l. f 16,80 per week. In 16 gevallen is het loon f 18 en in 27 gevallen meer dan dit bedrag. In het meerendeel dezer laatste gevallen is de werktijd in verhouding langer, zoo is het hoogst voorkomende loon van f 25 per week dan ook voor een 60»urige arbeidsweek. Sommige geschoolde werk» krachten kunnen 5—11 ch. per week méér verdienen. De vastgestelde tijdsduur van geldigheid der regelingen varieert sterk. In vele gevallen hebben de commissies de loonen al vastgesteld tot het eind van het zomerseizoen. Het is, voorzoover we ons vroeger weieens gelezen cijfers herinneren kunnen, wel geen aanzienlijke, maar dan toch 'n hoogst wel» kome verbetering. Nu zal de vraag zijn, of landbouw en vee» teelt die loonen dragen kunnen. Zoo niet, dan zal de Engelsche regeering wel tot zekere bescherming bereid zijn, want al heeft ze bes loofd geen Protectie te zullen invoeren, waar een noodstand is, gaf ze evenzeer te kennen, daar is ze voor een tijdelijken maatregel te vinden. *4* Oude klanken. Mr. Dresselhuys sprak te Utrecht. Zij durven nü weer »liberaal« te zeggen,— de mannen en vrouwen van den Vrijheidsbond. Hoort, wat mr. D. verkondigde «De liberalen hebben de belangrijkste rol van het evenwicht in den Staat, wat eigen lijk is het gezond verstand in de Maatschappijn. Bescheidenheid is toch maar alles. Rechts en Links van de Liberale groep heel veel heethoofden. Doch bij hen het «gezonde verstand«. Voor de heele maatschappij, doet het niet dadelijk de herinnering rijzen aan het befaamde «denkend deel der natie« Geen stèm Dat is zeker een unicum. De Regeering had voorgesteld een half mil= lioen te besteden aan een nieuwe ambtswoning voor den Minister van Binnenlandsche Zaken Ongeveer 150,000 gulden om 'n huis te koopen. Dat dan tot den grond wordt afgebroken. Terwijl dan de nieuw te bouwen woning 350,000 gulden kosten zou. Het merkwaardige geval heeft zich nu voor» gedaan, dat bij 't Afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer, volgens getuigenis van 't rapport «Geen stem ter verdediging daarvan werd gehoord Nu, de ónze zwijgt óók. In een «Gouden Eeuw« bouwt men breed en royaal. Thans moet 't maar minder. 't Buitenland mag 't gerust weten, dat we als vólk ons brood hebben, maar dat 't voor velen een sobere boterham is. De Veenstreken. De besprekingen in de Tweede Kamer in» zake den toestand in de veenstreken van Drenthe en Overijsel hebben ons niet veel verder gebracht. Dit is wel gebleken Van de veenderij moet men géén verbete» ring wachten. Het was een zachte winter. Dies werd er wel tu-f gestookt op 't plat» teland, en was er weinig vraag naar «zwarte brand«. En toch zit men in de veenderij nog vól met onverkochte turf, zoodat er heel wei» nig bij verveend worden zal. Zélfs meent men dat de turf haar tijd heeft gehad Dat is wat boud gesproken. Maar een zegen zou 't zijn als de weten» schap met weinig kosten de turf in een ander brandproduct wist om te zetten, dat weinig ruimte innam en groote gloeihitte gaf. Dan was er misschien nog 'n kans van bruin tegen zwart. Intusschen móét met alle kracht naar meer werk worden gezocht. En het eigenaardige geval, in de Kamer genoemd, dat de Elzas bij de arbeidsbeurs te Emmen 100 arbeiders zoekt, terwijl slechts drie bereid bleken te gaan, dient zeker wel nader te worden toe» gelicht. De Koningin en de Prins in Zwitserland. Het Koninklijk echtpaar is in goeden wel» stand te Sièrre aangekomen. De correspondent van de N. R. Ct. te Ge» nève meldt De Koningin en Prins Hendrik zijn Zon» dagmorgen in de Victoria»Hall onder het ge» hoor van den predikant Frank Thomas geweest. De kerk was overvol en ds. Thomas heeft de Koningin hartelijk toegesproken. Het Konink» lijk echtpaar is te voet naar het hotel Des Bergues teruggewandeld. Des middags hebben de Koningin en de Prins een autorit gemaakt. Des avonds waren de Nederlandsche gezant te Bern en de con» sul te Genève, de heer Van Notten, de gasten van Hare Majesteit aan een maaltijd in het hotel. Vanmorgen zijn de Koningin en de Prins hoogst eenvoudig te voet naar het station gewandeld, waar zij door consul Van Notten opgewacht werden. De Koningin betuigde den consul haar hartelijken dank. Er was groote belangstelling op het perron. Toen de trein wegreed, om. kwart over elf, nam het Konink» lijk echtpaar aan het geopende venster van den salon wagen plaats. Onder het geroep van Vive la Reinevermengd met het Holland» scheLeve de Koningin, leve de Prinsver» lieten de Koninklijke gasten, minzaam groetend, de Volkenbondsstad. De Koningin heeft zich thans naar Sierre, in Wallis, begeven, van waar zij .Woensdag naar Nederland terugkeert. Bescherming van Landarbeiders. Een nieuw wetsontwerp kan worden tegemoet gezien. Op de vragen van den heer Loerakker be» treffende de indiening van een nieuw wets» ontwerp, houdende bepalingen tot bescher» ming van de landarbeiders, luidt het antwoord van den heer Aalberse, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, als volgt: Het ligt in de bedoeling om, nadat het wetsontwerp, houdende bepalingen tot be» scherming van de landarbeiders zal zijn om» gewerkt, de indiening van een nieuw wets» ontwerp te bevorderen. Het tijdstip, waarop de indiening van zoodanig nieuw wetsont» werp kan worden tegemoet gezien, is thans nog niet aan te geven het hangt af van den economischen toestand van den landbouw en ook hiervan, of met het te zijner tijd beschik» bare personeel der arbeidsinspectie een be» hoorlijk toezicht op de naleving van de vast te stellen bepalingen gewaarborgd te achten is. HET MILJOEN. Opgave van bij den Penningmeester der Commissie van Uitvoering ingekomen gelden. KIESKRING OUERIJSEL. Almelo Ambt Hardenberg Ambt Vollenhove Balkbrug Beerzerveld Blokzijl Daarle Dalfsen Dedemsvaart» Deventer Enschedé Genemuiden Gramsbergen» Haaksbergen Den Ham Hasselt Heino Hengelo Holten Kampen e.o. De Krim Nij verdal Amsterdam, f 4233.45 4590.73 918.25 590.- 30.- 344- 85.75 1651.38 2697.75 1012.25 5136 265 25.- 940.50 361.50 1081.25 524.50 198 25 1624.15 459.20 6481 685.80 Hellendoorn N otter Oldemarkt Olst Ommen Rouveen Stad en Ambt Delden Stad Hardenberg Stad Vollenhove Staphorst Steenwijk Vroomshoop Wierden Zalk Zwartsluis Zwolle Zwoller» kerspel Netto ontv. f Netto aanslag (z. 20 res.) f 65000.— R. C. \ERWEYCK. Secr. (wnd. penningmeester.) 11 Maart 1925. Rectificatie. De Kiesvereeniging te IJmuiden, die wij vorige week opnamen onder den Kieskring den Helder, ressorteert onder Kieskring Haar» lem. Henriette Roland Holst. Bij het bericht, dat mevr. Roland Holst zich heeft aangesloten bij het Religieus So» cialistisch Verbond, teekent «De Tribune« het volgende aan 1200.- 401.35 200.- 272.50 1590.- 365.- 219.50 2010.- 423.50 222.- 1664.71® 740.- 300.- 338.37® 2985 89 7813.74® 1123.- 54303.30 Ons was dit feit reeds eerder uit even be» trouwbare en mogelijk wel dezelfde bron mee» gedeeld. Maar wij hielden de mogelijkheid van lidmaatschap zoowel van de B. K. S. P. als van het Religieus Socialistisch Verbond voor zóó onwaarschijnlijk, dat wij onze wijs» heid meenden nog eenigen tijd voor ons te moeten houden. Het schijnt dan toch waar te zijn. Want mevrouw Holst is blijkens de onderteekening van den oproep der I. R. H., die wij dezer dagen publiceerden, ook nog steeds lid van de B. K. S. P. Naast Troelstra, ook lid van het Religieus Socialistisch Verbond, naast den heer Thomp» son, veelsschrijver, literator en dominee, is dus nu onze dichteres de kopstukken van dit verbond waardig komen aanvullen. 40 cent per regel. MOND. ADVIES fi l.« Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren De Copie van Ingezonden Stukken die niet f»> plaatst zijn wordt niet teruggegeven. BuiMt «tiaatwoordchjkhcid van Redactie en Uitgeven Bezuiniging Gemeentebeheer. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik u beleefd vragen om een plaatsje voor het volgende Niemand zal wel durven ontkennen, dat het op den duur moet misloopen met het finantieel beheer van bijna alle gemeenten in ons land. Is er bij den Staat momenteel een ernstig doorgevoerd zuinigheiasbeleid, 't zal op den duur niet baten, zoolang de gemeenten zich niet veel bekommeren om bezuiniging. Het teere punt van salarisverlaging, wat het Rijk zooveel zorgen kost, maar toch langzaam en beslist wordt doorgevoerd, is nog maar alleen in de groote gemeenten onontkoombaar verklaard de doorvoering moet nog blijken. De plattelandsgemeenten, beheerd door weing of geen verantwoordelijkheid voelende, veelal wisselende besturen, slaan alle pogingen van aanval op de te hooge ambtenaars» of beambtentraktementen veelal egoïstisch af, met den dooddoenerGed. Staten geven toch daaraan hunne goedkeuring niet, waarbij de Raadsleden zich in den regel neerleggen. Maar die Raadsleden hebben zich nog geen goed begrip gevormd, van den veranderde, meer op bezuiniging gerichte inzichten der Regeering. De Friesche gemeente Bakhuizen (Gaaster» land) had dat begrip wel. Aldaar nam de Raad (volgens de N. R. Crt.) het kordate besluit de te hooge wedde van den veldwach» ter te verminderen tot f 1000. Ged. Staten konden zich niet vereenigen met dat besluit en eischen intrekking. De Raad gaat in beroep bij de Kroon, en de Kroon handhaaft het Raadsbesluit. Daar zal het dus heenmoeten, als Ged. Staten maar steeds alle besluiten, tot gemotiveerde traktementsverlagingen of pensioenbijdrage» verhaal afwimpelen. Dat is niet meer dan billijk. Waar in alle standen der maatschappij het leven zich aan» past aan de groote vermindering van inkom» sten, daar zal ook de ambtenaar of beambte in gemeentedienst van de rechtvaardigheid overtuigd moeten zijn, dat ook hij of zij daartoe hun deel moeten bijdragen, daar waar de salarissen veel te hoog zijn opgevoerd. De weg is nu gebakend. Caveant Cencules. G. Maart 1925. V. Mijnheer de Redacteur Mag ik beleefd een plaatsje in uw veel ge» lezen blad. Indien het Raadsverslag van Dirksland juist is, zegt een socialistisch raadslid niet te ge» looven, dat de naam »Oranje« ooit ergens aan een straat of weg gegeven is en het daar» om beter was in plaats van een geslachts» naam een straat gewoon een persoonsnaam te geven als b.v. Wilhelmina» of Julianaweg. Eigenaardig dat, om dan als voorbeeld te nemen, de naburige stad Rotterdam, juist meer sprekende straatnamen heeft, als o.m. Oranjeboomstraat, Oranjegang, Oranjelaan, Oranje Nassaustraat, Oranjestraat, Nassaubrug, Nassauhaven Nassaukade, Nassaustraat, Prins Alexanderstraat, Dillenburglaan, Dillenburg» straat, Koningin Emmaplein, Koninginnebrug, Koninginnehoofd, Koningsbrug, Koningsha» ven, Koningshoofd, Koningssteeg, Mecklen» burglaan, Mecklenburgplein, Prinsenhoofd Prinsenlaan, Prinsenstraat, Prinses Julianastraat, Prins Frederikplein, Prins Hendrikkade, Prins Hendriklaan, Prins Hendrikstraat, Waldec Pyrmontlaan. Commentaar Overbodig. EEN TROUW LEZER TE X. SOMMELSDIJK. L.l. Maandag stonden er bij den correspondent der Arbeidsbemid» deling 39 werklooze arbeiders ingeschreven. De beurtschippersknecht B. V. had het ongeluk bij het wenden van het motorschip van G. Z. van het schip te vallen. Hij wist zich spoedig op het droge te werken en kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. Door de gemeente zijn deze week een 1 l»tal werklooze arbeiders te werk gesteld. In deze gemeente is een weinig handel in paardenpeen Voor 1 H.L. besteedt men f 0.60. In aardappelen en uien is geen handel. MIDDELHARNIS. Tot bestuursleden van de IJsclub zijn herkozen de heeren, C. v. Schel» ven, C. v. Putten en FI. v. d. Meer. Tot bestuursleden van de boerenleenbank zijn herkozen de heeren J. A. Slis Dz. en G. v. Eek Az. Tot bestuursleden van Schuttevaer zijn herkozen de heeren A. Hoek en T. v. d. Doel. Tot bestuursleden van het ziekenfonds zijn herkozen de heeren A. v. Es en J. H. Deijs en gekozen in de vacature L. v. d. Weide de heer K. Doornbos, tot lid commissie van Toezicht de heer L. Vroegindeweij, tot leden financieele commissie de heeren L. Koudijzer, C. v. d. Veer en W. Nijgh. Tegen Jac. V. is procesverbaal opgemaakt wegens voetballen op den openbaren weg in de kom der gemeente. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van Mej. P. v. d. Boom pachteres van het buffet station R. T. M. om verlof tot den ver» koop van alcoholhoudende dranken andere dan sterken drank in de beneden lokaliteit aan genoemd station. De trekking van de verloting ten bate van een nieuwe muziektent, zal Vrijdag 20 Maart 's avonds om 7 uur plaats vinden in Hotel Tabbers. DEN BOMMEL. Vrijdag j.l. is de baker» cursus geëindigd, Door alle deelneemsters is de cursus trouw bezocht. Door Mevr. Katten» winkel is aan de leidster Mej. Wijaarda een aandenken aangeboden. De secretaris van het Groene Kruis beeft de cursus gesloten. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1835 H.L. aardappelen en 600 H.L. peen. Bij den correspondent van de Arbeids» bemiddeling hebben zich de vorige week 29 werklooze Arbeiders opgegeven. Terwijl J. H. zich even van zijn hit en kar verwijderde, liep de hit al grazende achteruit in de sloot. Met eenige materale schade aan de kar, werd deze uit de sloot gehaald. OOLTGENSPLAAT. Dhr. P. Braber Lz. is benoemd tot dagelijksch opzichter aan de uitbreidings» en herstellingswerken aan de ha» ven alhier en de Galatheesche haven. De uitbreidings» en herstellingswerken aan den Kaai alhier en aan de Galatheesche haven zijn gegund aan den laagsten inschrijver voor f 8400 (met tegels) aan dhr. J. Pijl te Zuidland. Uitslag aanbesteding grint door de ver» schillende polders. Levering te Ooltgensplaat C. F. de Waal Werkendam f 3.29 M3 Sluische haven motorschipper J. Dupree f 3,29 M3, Oude Tonge motorschipper J. Dupree f 3,56 M3 Rijden Grint Ooltgensplaat per M3 Oudeland M. Korteweg Pz. f 0,99 Weipol» der M. Korteweg Pz. f 0,73®Galathee P. Troost Dz. f 1,19; Maria polder P. Troost Dz. f 1,09 Rietveld M. Korteweg Pz. f 0,68 Oude» land Galathee P. Troost Dz. f 1,11 Oudeland Den Bommel P. Troost Dz. f 1,44; Dorpsweg M. Korteweg Pz. f 0,64 Sluische haven, per M3 Galathee P. Troost Dz. f 1.13 Grootenblok C. van der Capelle Az. f 1.55 Galathee Groo» tenblok P Troost Dz. f 1,26 Galathee Kruis» polder P. Troost Dz. f 1,09Grootenblok Kruis» polder J. van Dravik f 1.30 Krammer Grooten» blok C. van der Capelle Az. f 1.35 alles ge» gund. NIEUWE TONGE. Naar men ons mede» deelt, heeft de Heer L. Nelisse Lz. alhier, ontslag genomen als Voorzitter van de Land bouwerspatroonsvereeniging. De dienstplichtige C. Rozenheek, die op 5 Februari j.l. week ingelijfd bij het Regt. Kust. Art. te den Helder, is dezer dagen tijdelijk ongeschikt huiswaarts gezonden. Naar men verneemt zullen inplaats van dhr. H. Lokers, die zijn aanvrage introk op het bouwterrein vart de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, alhier, bouwen de heeren P. van Alphen Lz. en J. G. Dekker. J.l. week werden van hier 1000 balen uien vervoerd. Peen werden niet verzonden. J.l. week zijn de laatste uien van oogst 1924 per tram vervoerd. In totaal zijn er 261 Üf 'I

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1