voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES No. 3099 WOENSDAG 4 MAART 1925 40STE JAARGANG EEN GOEDE SPIJSVERTERING RECHTZAKEN I A: W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Land- en Tuinbouw. Reclame-Mededeelingen. PJaatselajk Nieuws. I Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT.' UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. HET WERK is compleet. Zij die dit werk willen laten inbinden zenden de afleveringen naar ons. E zijn keurige banden verkrijgbaar. Prijs van den Band f 0,50, inbinden f 0,75, totaal f 1,25. Aanbevelend, W. BOEKHOVEN 6. ZONEN Binderij Sommelsdijk V Verflauwing der grensen«. Daar sprak ds. A. Kuyper Sr. van. Maar we zijn nu al veel verder Spreek gerust van uitwissching. Of wat zegt ge van het volgende bericit, uit Amerika 'n »The Christian Register® lezen wij 'an een kanselruil te Detroit (Mich die vij tig kerken en tien protestantsche kerkgenoot» schappen omvatte, terwijl ook de reform» joden in den ruil betrokken waren. De baptisten»predikant preekte in de Methodis» tenkerk, de Methodistische dominee in'de Evangelische, de Evangelische in de Uni'ari» sche, de Unitarische bij de Congregationa» listen, de Congregationalistische in de pres» byteriaansche, de presbyteriaansche in de kerk der episcopalisten, de episcopalisttsche dominee preekte in de synagoge enderab» bijn in een der christelijke kerken. A'leen de fundamentalisten (orthodoxen) helden niet mee willen doen omdat ook de uAita» riërs en universalisten van de partij waren. Natuurlijk zullen de »Orthodoxeti« met den rabbijn evenmin vrede gehad hebbenen vertrouwen we, dat het heele plan hun een ratjetoe leek. Men dénkt zoo, erg ruim te zijn. Maar ernstige mannen en vrouwen, die werkelijk zóéken, moeten op die manier wel een afkeer krijgen van al wat zich kerl en godsdienst noemt, als 't precies hetzelfdescl ijnt of men op den kansel zwart zegt of wit Dan maakt waarlijk het Mohammedar sme veel kloeker indruk, dat zegt: Allah is groot en Mohamed is zijn profeeten rot uit, als ge kunt wie. dat niet nazeggen wil Een die »des«=kundig is. 't Werd zelfs den Amerikaan te bar. Preutsch is hij nu juist niet, maar wat er in den laatsten tijd in tal van schouwburgen werd opgevoerd, was zoo schandalig, d?t er een soort volks»beweging tegen is onts aan. Men wil het tooneel »zuiveren«. Een der ergste schouwburgen teNowjfork werd 't eerst aangepakt en den eigenaar ge» zegd, dat hij een bepaald stuk van 't program afnemen zou, of er zou een stelselmatigeactie tegen hem worden gevoerd. «Jk wil welzei de man. «Maar 't publiek wil het niet »Het publiek wil zulke stukken, aaders blijft de massa thuis en wij, die op zware lasten zitten, verdienen niet. 't Publiek zélf is de schuld, dat er zooveel modder over de planken stroomt. Een schrijver van een fat» soenlijk stuk heeft geen kans meer bij het schouwburgpubliek®. Ziedaar 't oordeel van iemand, die er mid» denin zit. Hebben wij ongelijk als we zeggenWe kunnen tijd en krachten beter gebruikenwe willen met die heele kraam niets te maken hebben Wóndere tegenstelling Niet ten onrechte schrijft «De Zeeuw« Het wetsontwerp tot afschaffing der Staats» loterij kan nog op weinig algemeenen bij» val bogen. Het vermoeden heerscht sterk, dat straks van de regeeringspartijen enkel de Anti» revolutionairen en Christelijk»Hisforischen vóór zullen stemmen. Of het dan zoo moeilijk is, om van de» zen vorm van staatsbemoeiing afstand te doen Of dan de figuur van een staat, die de loterij exploiteert, zoo aantrekkelijk is? Onzes inziens gaat er van een dergelijk bedrijf weinig bekoring uit. De Staat«kroegbaas zou ten onzent wei» nig in eere zijn en ODzen rechtvaardigen afkeer verdienen. De Staat»bordeelhouder zou toch in ons achtbaar vaderland moeilijk denkbaar zijn. Maar de Staats»Ioterijbaas is een gewilde verschijning, voor wiens behoud een strijd op leven en dood gestreden wordt Stierf de Staat»loterijbaas den dood, dan ware het naar wordt beweerd met onze vrijheid voorgoed gedaan. Wondere tegenstelling I Als vergelijking is dit geheel juist. Niet natuurlijk als gelijkstelling. Er is stellig gradueel verschil. Maar het blijft wonderlijk, dat zoo velen, die toch waarlijk geen »spel«=maniakken zijn, blijven vastkleven aan die Staatsloterij. Aan het geliefkoosde «twintigje®. Een der weinige »vreugden« (ai mij I) in 't leven van den «kleinen man« vroeger werd de daagsche borrel óók wel als zoodanig verheerlijkt; nü durft men dat gelukkig niet meer. Intusschen late men zich door het ongunstige «Verslag® niet al te zeer uit het veld slaan. Het is méér gezien, dat »Verslag« en »Zit» ting« niet op elkaar kloptenlaten we hopen dat het ook hier zoo zij 1 Wij zien één psychologisch gevaar. Dat willen we ronduit zeggen. In de laatste maanden is aan de r.»katho» lieken niet van buiten, maar in hun eigen partij verweten, dat ze zich te veel laten leiden, ja op den kop zitten door de «steile® anti's. Wij voor ons ontkennen pertinent, dat dit zoo isvan weerskanten hebben we moeten geven en nemen en waarlijk wij niet het minst. Maar de r.»katholieken hebben natuurlijk veel meer met hun eigen oppositie, dan met ons te maken en dan is het zielkundig ver» klaarbaar, als zij nu ditmaal, waar 't om een voor hén «middelmatige® zaak gaat, eens wil» den toonen, dat ze tegen de anti's ook Neen 1 weten te zeggen. Het zou ons, laten we dat mogen zeggen, in het diepst onzer ziel wonden. Weinig zaken, die ons zóó ter harte gaan, dan dat de Staat geld slaat uit de zonde des volks. Laat héél Rechts dat eens rustig overwegen V* Bijbelkennis. U moet dit niet uitvlakken Ten eerste is hij 'n geleerde. Ten tweede wordt hij heelemaal uit Weenen naar ons land gevraagd, om hier een weten» schappelijke lezing te houden. Ten derde hield hij die in Den Haag - dr. Adler. Daar zitten dan toch »je« knappe lui. En ten vierde is hij uitgenoodigd door de Vereeniging voor Wijsbegeerte, wat dan toch almee van »je« hoogste vakken is. Nu zwijg ik over doctors rede. Maar wil dan toch es éven laten hooren, hoe nu zoo'n eerste»klas»man in den Bijbel thuis is. Hij had het over Jo^ef. «De jongste zoon van vader ]akob!« 'n Vergissing, 'n verspréking misschien Neen, dat niet, want op dat jongste»kind» zijn ging hij juist een heele theorie bouwen en er o.m. Jozefs droomen uit verklaren Er kwam protest achter uit de zaal. «Maar Benjamin was toch 't jongste kind De spreker was even uit 't veld geslagen, éven maar. «Zékerantwoordt hij minzaam, maar u weet toch ook dat, toen Jozef zijn droomen droomde, hij zelfs 't bestaan van zijn broeder Benjamin nog niet kende® 1 Nu weet een hoogste»klasser»lagere=school, dat Jozef droomde, zijnde bij zijn vader in huis en dat Benjamin toen een kleine knaap moet zijn geweest, want 't was na Rachels dood. Wijsgeerige wetenschappelijke bijbelkennis: Import, versch uit Weenen. FLAKKEESCHEN BOERENBOND. Kort verslag van de .vergadering van het Dagelijksch Bestuur op Dinsdag 24 Februari 1925. De Voorzitter betuigd zijn tevredenheid met het Rfgeeringsbesluit waarbij den Inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst, den heer A. A. Overbeek te Rotterdam gevestigd blijft 't Is zeer wel mogelijk dat het dezerzijds ge» zonden adres aan de Regeering daarop eenigen invloed heeft uitgeoefend. Inzake het Telefonisch Streeknet voor Goe» ree en Overflakkee deelt de \oorz. mede de correspondentie met den heer Directeur van 't Post en Telegraafkantoor te Middelharnis, welke vooraf geraadpleegd is, en wiens welwil» lendheid zeer op prijs wordt gesteld, het aan» tal candidaten voor aansluiting is bevredigend. Besloten wordt- zich nu te wenden tot den heer Inspecteur van de Post en Telefonie te Dordt voor verdere onderhandeling. Terzake het wetsontwerp tot intrekking van den Zomer» tijd wordt besloten navolgend adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's Gravenhage «Geeft met verschuldigden eer» bied te kennen, het bestuur van den Flakkee» schen Boerenbond, welke is gevestigd te Me» lissant, en welker Statuten zijn goedgekeud, laatst bij Koninklijk Besluit van 24 December 1924 No 24, dat het met belangstelling kennis nam van de Koninklijke Boodschap, waarbij wordt voorgesteld den Zomertijd op te heffen dat de wet tot instelling van den Zomertijd destijds, zij het niet met onverdeelde instem» ming en goedkeuring door den landbouw is aanvaard, als een door de tijdsomstandigheden, geboden noodzakelijkheid, terwijl ,nu we weer tot meer normale omstandigheden zijn terug» gekeerd, deze afwijking van den Zonnetijd, evenals vele anderen in dien tijd genomen crisismaatregelen niet alleen kan worden gemist, maar vooral voor land» en tuinbouw, veehou» derij en melkerij, veel schade en ongemak ver» oorzaakt, en daarom zoo spoedig mogelijk dient te worden opgeheven. Dat de naar voor gebrachte voordeelen, door de voorstan» ders van den Zomertijd, voor een groot deel worden weggenomen, als naar het voorstel van de meerderheid van de tijdscommissie, de duur aanmerkelijk zou worden ingekort. Zoodat alsdan de voordeelen voor den stede» ling, niet meer zullen opwegen tegen de nadee» len, die landbouw en veehouderij, melkerij en tuinbouw door de invoering ondervonden. Redenen waarom het bestuur Uwe Kamer eer» biedig, doch dringend verzoekt, de voorstellen der Regeering tot intrekking van den wet tot instelling van den Zomertijd aan te nemen®. De veranderde omstandigheden door de in» grijpende wijzigingen van het Statuut gaven aanleiding tot uitvoerige gedachtenwisseling, terwijl besloten wordt tot het houden van een Hoofdbestuursvergadering op 19 Maart a.s. waar definitief zal worden bepaald op welke wijze zal worden opgetreden zoowel tot werving van leden als tot uitvoering van het Statuut. Den Secretaris wordt opgedragen het ontwerpen van een Huishoudelijk Regie» ment en dit ter correctie of aanvulling rond te zenden, waarna de Voorzitter de vergadering op de meest gebruikelijke wijze sluit. De Secretaris, A. W. KEIJZER. Herkingen, 28 Februari 1925. Bestrijding der Emelten. De emelten zijn er weer in massa's, 't Vo» lige jaar had men ook van de emeltenplaag in verschillende streken veel te lijden, de «grauwe wormen« vierden hun vraatzucht bot in weiden en op akkers. Later, in Juli, had» den vele gewassen zich van de aangerichte schade min of meer hersteldde emelten waren namelijk afgetrokken om zich te ver» poppen. Men weetde emelt is de pootlooze, grauw geelgekleurde larve van een langpoot» mug. Deze mug zag pien in Augustus en September boven de groenlanden en de zwarte grond in groote zwermen, zoodat toen reeds weer de vrees gekoesterd mocht worden, dat de plaag zich herhalen zou. De langpootmug legt haar eitjes aan de oppervlakte van den grond, en hieruit komen de kleine larfjes, welke, al groeiende, zich ontwikkelen tot de grauwe wormen, die we thans weer zoo veel» vuldig aantreffen, De emelt doet zich te goed aan tal van gewassen gras en klaver, granen en bieten, vlas, erwten, aardbeien enz. enz. Vooral in klaverstoppelland treft men ze aan. Bij koud, vriezen weer kruipen ze dieper in den grondbij gunstiger weersgesteldheid komen ze 's nachts of 's morgens vroeg naar boven en kruipen over den grond. Komen ze daarbij in een greppel terecht, dan zijn ze er veelal slecht aan toe, dus eigenlijk niet «terecht®, want als de wanden steil zijn, kun» nen ze, dewijl ze geen pooten hebben, er niet tegen opklauteren. Ze worden dan licht een buit der vogels, die onze natuurlijke bondgenooten bij de bestrijding der emelten zijn. We lazen onlangs van een landbouwer in Drente, die bij het greppelen in waterach» tig grasland op de bodem der greppels 10 centimeter onder het water tienduizenden lar» ven (emelten) vonddaar waren er nog al wat, en 't was dus geen wonder dat, zooals hij schreef, ruim een Hectare groenland, «bijna tot niets verteerd« was. In dezelfde provincie en ook elders zijn vele akkers rogge zoo erg geteisterd, dat men er den ploeg in diende te zetten, of dient bij te zaaien met zomer» rogge Gelukkig, dat de emelten, zoo we zei» den, in de natuur heur vijanden hebben. Trouwens, dit is steeds zoo de natuur trach. immer het verstoorde evenwicht te herstéllent En zoo zien we nu vooral de mol en de kraai (lees: de roek) ijverig in de weer om de emelten te verslinden, 't Zachte winter bracht de mollen naar boven en zelden zag men zooveel molshoopen in de graslanden, in vele waarvan overvloedig voedsel voor deze wroeters is te vinden. En de roeken ziet men bij honderden tegelijk neerstrijken op de aangetaste perceelen (kraaien, zeggen de menschen, maar deze ziet men niet in «vlucht ten«, en van nabij kan men ze ook van de roeken onderscheiden door de donsveertjes op den snavelwortel, welke veertjes bij de roek ontbreken). Ook andere vogels, b.v. de spreeuw, maken jacht op de emelt. Toch zijn ze met hun allen niet steeds sterk genoeg om de emeltenplaag op te heffen, 't Is daarom gelukkig, dat een middel is gevonden waar» mee we die plaag kunnen bestrijden. Dit is Parijschgroen, ook wel Uraniagroen genoemd. Het hoofdbestanddeel hiervan is: arsenicum (ïattenkruid), waarvan het 55 a 58 pCt moet bevatten. Het middel, dat stoffijn dient te zijn, mengt men met tarwezemelen, in verhou» ding van 1 Kilo op 25 Kilo zemelen welke hoe» veelheid is benoodigd voor één Hectare. Tar» wezemelen zijn beter dan roggezemelen deze 40 cent per regel. is onontbeerlijk voor goede gezondheid. Als assimilatie van het voedsel alleen op onvol» maakte wijze kan geschieden, verkrijgt het lichaam niet de kracht noodzakelijk voor de instandhouding van zijn normaal evenwicht. De spijsvertering geschiedt door de inwerking der maagsappen op het voedsel. Doch, als door de eene of andere oorzaak, voornamelijk door overmaat van aciditeit, de samenstelling der maagsappen gewijzigd is, dan volgt slechte of gestoorde spijsvertering onvermijdelijk. Door het gebruik van Gebismureerd Magnesium na de maaltijden wordt overmaat van aciditeit der maag onmiddellijk gestuit en daar de spijsvertering dan op normale wijze geschiedt, wordt het voedsel op volmaakte wijze ge» assimileerd, ten gunste van het geheele gestel. Gebismureerd Magnesium is verkrijgbaar in alle apotheken. Gebismureerd Magnesium Dépot, Jacob Marisplein, 23, Amsterdam. Ver» krijgbaar bij alle goede Apothekers en Dro» gisten. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. MOND. ADVIES fl 1.» Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren laatste laten zich minder goed uitstrooien en worden ook minder gretig door de emelten genuttigd. Parijschgroen is een zwaar maag» gifl Voorzichtigheid is daarom geboden. De menger ga van den wind af staan en binde zich een doek voor den mond, en stoppe watjes in den neus. 't Mengen doe men liefst op het land en niet op het erf bij morsen toch loopen andere dieren gevaar er wat van binnen te krijgen. In de meng» kuip kan men b.v. de helft der genoemde hoeveelheden dooreen werken, dus 12'/2 K.G. zemelen en V2 K.G. Parijschgroen. Na het mengen maakt men de massa geheel vochtig met water men kneed zóó lang, tot men een fijn kruimelige grauwe massa krijgt, die men gemakkelijk breedwerpig kan uitstrooien Voor het uitstrooien neme men de weersgesteldheid in acht. Vriest het, of is het koud, guur weer, dan late men het na, want dan komen de emelten 's nachts niet boven den grond. Twijfeld men of het weer zal meewerken, dan kan men een proef nemen op een kleine op» pervlakte. Is er nog geen vee in de wei, dan is de gelegenheid gunstig anders toch dient men de dieren een paar weken, bij droog weer een week of drie, uit de behandelde wei te houden. In dezen winter heeft men het middel in de maanden October—December met succes kunnen toepassen. Maart, bij zacht weer, en ook April, leent er zich goed toe evenwelhoe eer hoe beter, Ook in Mei kan het nog, maar heeft men dan een droge weers» gesteldheid, dan verdwijnen de emelten naar beneden en wordt de uitslag twijfelachtig. Bij droog weer is het aan te raden eerst in den namiddag uit te strooien. Parijschgroen is al een beproefd middel gebleken uit alle deelen van ons land kwamen berichten van gunstige resultaten. En niet alleen tegen emelten, ook ander gedierte werd gedoodslakken, aard» ruspen pissebedden, muizen en zelfs, naar het schijnt, ratten. Althans zoo berichtte een tuinder uit Noord Holland. Uit Beilen (Dr.) schreef men, dat te Wijster kippen tengevolge van de uitstrooiïng van Parijschgroen zouden zijn gestorven. Maar later werd gemeld, dat een hond of een vos schuld zou hebben aan den dood der hoenders. Hoe het zij voor» zichtigheid blijft aanbevolen Waar men Parijschgroen kan krijgen Aan verschillende adressen, 't Best is, uw bestelling op te geven bij uw Landbouw»aankoopver» eeniginguw zaakvoerder of secretaris weet wel een geschikt adres. Is zulk een vereeni ging niet in uw woonplaats, richt U dan tot de N.V. »Phijto« te Wageningen. De prijs is daar per kilo f 2,—, bij grootere hoeveelheden minder. Te zamen aankoopen is dus voordeli» ger, en men is dan zekerder goede kwaliteit te ontvangen. Wij vernamen van nog lagere prijzen dan f 2,—, maar hoorden ook van land» en tuinbouwers, die f 2,20 hadden be» taald. SOMMELSDIJK. In het huis gemerkt B 4 is de besmettelijke ziekte diphtheritis ge» weken verklaard. L.l. Maandag stonden er 19 werklooze arbeiders bij ,den correspondent der arbeids» bemiddeling ingeschreven. MIDDELHARNIS.® Verschenen is het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie dezer gemeente over het jaar 1924. De Commissie was bij den aanvang van het verslagjaar aldus samengesteld L. van der Sluijs, Voorzitter, Dirksland, aftr. 1 Juli 1928. J. A. Vreeswijk, Oude Tonge, aftr. 1 Juli 1924. S. Knöps, Sommelsdijk, aftr. I Juli 1925. Ds. J. Polhuijs, Stad aan 't Haringvliet, aftr. 1 Juli 1925. W. Snijders de Vogel, Dirksland, aftr. 1 Juli 1926, C. A. de Later, Stellendam, aftr. 1 Juli 1927. C. F. Hóssen, Middelharnis, aftr. 1 Juli 1927. A. W. Nijgh, Secretaris, Middelharnis, aftr. 18 Dec. 1927. Algemeene beschouwingen. Uit de cijfers blijkt, dat het getal geboorten bedroeg 756 en het getal overleden 312. Zoodat uit dien hoofde eene vermeerdering valt te constateeren van 444. Voorts is te concludeeren dat het sterfte» cijfer, hoewel iets hooger dan ten vorigen jare, gunstig was, en dat het getal inwoners in 1924 met 213 is toegenomen. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is verricht a. Waterloopen, Slooten, enz. Burgemeester en Wethouders van Herkingen vraagden om advies betrekkelijk eene indertijd gèlegde onvoldoende rioleering in eene sloot, loopende van den Peuterdijk tot het einde van de Dorpstraat in de richting van den molen en ten westen van den Molendijk. De heeren de Later en Hóssen stelden een onderzoek in. De resultaten daarvan waren vervat in een rapport, waarvan wij aan Burge» meester en Wethouders van Herkingen een afschrift deden toekomen. Wij adviseerden hen de betrokken eigenaren aan te schrijven, de verbeteringen te doen aanbrengen, als in het rapport waren om» schreven. Bij ons kwam eene schriftelijke klacht in over den toestand eener sloot nabij de leeraren» woningen aan den Prinses Juliana weg te Middelharnis. Nadat ons de gegrondheid der klacht ge» bleken was, besloten wij Burgemeester en Wethouders van het bovenstaande mededee» ling te doen ei hen te verzoeken de noodige maatregelen te nemen tot opheffing der be» zwaren. Een bewoner van een huis aan de Zuidzijde van den Westdijk te Middelharnis klaagde bij ons over het niet ledigen van een beerput van zijn buurman. Nadat hieraan voldaan was, vestigde diezelfde bewoner onze aandacht op de noodzakelijkheid, dat in de Nieuwstraat een riool worde gelegd, waarop de huizen aan de Zuidzijde van den Westdijk met hunne privaten zouden kunnen aansluiten. Nadat van onzentwege een onderzoek was ingesteld, bleek ons daaruit, dat de toestand zeer veel te wenschen overlaat, zoodat voor» ziening dringend noodig is. Wij besloten mitsdien Burgemeester en Wet» houders te adviseeren tot het doen leggen van bedoeld riool en de eigenaren te ver» plichten met hunne huizen daarop aan te sluiten. b. Verzameling en afvoer van vuil. Ten aanzien der Kerkgracht te $ommelsdijk besloten wij aan den Raad onze instemming uit te spreken met zijn besluit tot rioleering en demping dier gracht, welk werk een eisch is in het belang der volksgezondheid, aange» zien zij niet anders is dan een open riool, waarin allerlei vuile bestanddeelen worden geworpen en waarin riolen uitmonden, waar» door zij een kweekplaats is van onzuivere

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1