voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. PU ROL Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES „Christendom en Democratie". No. 3097 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1925 39ste JAARGANG I £eeft. Ingezonden. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Reclame-Mededeelingen. Schrale Lippen en Ruwe Huid gebruik ikaIHjd RECHTZAKEN Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.5Ö per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMbRS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. HET WERK Jï is compleet. Zij die dit werk willen laten inbinden zenden de afleveringen naar ons- Er zijn keurige ba> den verkrijgbaar. Prijs van den Band f 0,50, inbinden f 0,75, totaal f 1,25. Aanbevelend, W. BOEKHOVEN ZONEN Binderij i Sommelsdijk V Jammerlijk gesol. Ja, dat is het rond»en»om 't Gesol met «christensdemocratie Telkens weer vormt zich een clubje dat hier f. en daar wat aanhang vindt, zoekt een naam, ^'flanst een program in elkaar en staat aan den weg, roepende: »Wie nu Christen wil zijn èn "democraat, die kome bij óns Om de vier jaar beurt dat. In de tusschenliggende jaren hoort men wi in;g of niets van zoo'n groep ze kunnen ze fi geen bescheiden weekblad op de been houden invloed op 't volk of het volksleven wordt niet gezocht, men leest van geen af» deelingen, vergaderingen, landdagen, niets! Tot om de vier jaar 't poppeken uit 't doos» ken springt. Er wordt vergaderd'n program»van»actie «aamgesteld, met evenveel schoone beloften als appelen op een fruitschaal'n candidates lijst opgemaakten de partij staat in 't veld Leve de christelijke democratie En komt nommer één er nietoch! dan wordt de gansche christensdemocratie weer voor vier jaar in de kamfer gelegd. Neen, dat is géén onjuist beeld. V Want zóó gaat het precies. Er wordt met de luiden gesold. V Groep=van=Staalman. Die is er nog, in naam. Maar laat nu één onzer opstaan en zeggen wat hij van dezen politicus, die onder Kuypers ministerie zijn geruchtmakende kruistocht hield al deze jaren heeft gehoord Van hem of van zijn groep. We kunnen eerlijk zeggen, dat we heel wat bladen lezen, maar niets gevonden hebben dan één keer 'n ruzie in de »Telegraaf« tusschen Staalman en een zijner Amsterdamsche mede» standers, die hem verweet dat hij er 'n familie» zaakje van maakte dat er geen propaganda, geen vergadering, geen rekening, dat er niets was. Nü hoort men weer 's mans naam Blijkbaar steekt hij voelhorens uit. En om nu es één keer dezes mans eigen wapen van voorheen te hanteeren, beweren we niets maar stellen de vraagHeeft dit alles niet den schijn, dat de hoofdbedoeling is, één keer in de vier jaar de menschen te belezen een krachtpoging te doen om Staalman zóó -sÖte jonassen, dat»ie in de Kamer komt? "'ïb 'n Helder oogenblik. Een kleine maand geleden scheen het wel »^of de verschillende christelijke en tevens de» ijjj "j^mocratische groepjes en clubjes hadden een ^helder oogenblik. Zij begrepen n.l dit Als zij elk voor zich met 'n lijst uitkomen, die ze ook niet verbinden, dat dan geen enkele hunner ook maar den schijn van een kansje S Dies werd gesticht de Chr. Democratische Federatie. Doel was, dat deze al die bestaande demo» '"cratische clubjes en groepjes in zich zou op» nemen, om op die manier, 'n paar Kamerzetels te veroveren. 'k Zeg niet, dat 't vernuftig was Want het ligt voor de hand. Maar 't gaf blijk van gezond verstand en praktische zin 1 Doch eilaci I wat wérd het. Nü, alweer, de grootste ruzie Ze verbijten en vereten elkaar. En alweer, we fantaseeren niet, men toetse zelf, wat we zeggen aan de feiten. 1c. 'j Eerst stond het zoo De Chr. Sociale Partij was die Federatie zeer genegen en de heeren mr. Van de Laer en dr. Van Dorp zetten zich zelfs in het voorloopig bestuur. Maar met de Christensdemocraten Staalman c.s. was 't al direct hommeles. Die deden niet mee. Waren ook niet voldoende »gekend«. En de heer Staalman haastte zich blijkbaar daarvan in de bladen mededeeling te doen. Thans is 't jasje al gekéérd. De Chr. Soc. Partij moet niets, niemendal van de »Federatie« meer hebben en herinneren we ons wél, dan steekt deze thans grijpvingers in de richting Staalman uit't waarschijn» lijkst lijkt ons echter, dat die gansche Federatie nog vóór de stembus bezwijkt. Vooral na het fraais, dat ei voor haar op de jongste verga» dering der Chr. Soc. Partij door den Voor» zitter mr. Van de Laer, publiek, volgens 't verslag in de N. R. Ct. is gezegd. Dat fraais komt hierop neer Die Chr. Dem. »Federatie« zou worden gefinancieerd door den Rotterdamschen »kapi» talist«, den heer Paul Nijgh, die voordever» kiezingen de schriftelijke en mondelinge pro» paganda zou willen bekostigen. Mits de »fe« deratie« dan Jhr. Sandberg, die in zijn dienst was, tot voorzitter koos en tot propagandist Hierin heeft mr. Van de Laer gelijk, dat dit »niet toelaatbaar® is. Ook al heeft men niet met een bepaalde »voorwaarde« te doen wat de heer Nijgh ont» kent en mr. V. d. L. dan maar zelf verant» woorden moet. V' Kat en hond. Maar ook de groepen Chr. Soc. Partij en Chr. Dem. staan tegenover elkaar als kat en hond. Ziehier het oordeel van den voorzitter der eene (V. de Laer) over die der andere (Staal» man) «Gezien het poltiek verleden van den heer Staalman, den Voorzitter der Christelijk Dem. Partij, achtte spr. de christelijk sociale gedachte bij dezen niet veilig. Spr. somde verschillende zaken op waaruit z.i. bleek, dat de heer Staal» man steeds tegen alle democratische voorstellen of moties is geweest. Als man van beper» king op militairistisch gebied liet hij zich nooit kennen Spr. herinnerde ook aan de geschiedenis van het aardappelencontract met de firma Vlessing, dat in de Tweede Kamer zoo vurig door den heer Staalman verdedigd werd. Later bleek, dat de heer Staalman »een flink bezoldigde functie bij deze firma bekleedde« Natuurlijk laten we dit voor rekening van wie 't zei. Reeds kwam een A.=R. blad dan ook tegen die Vlessing»historie min of meer op. Maar wat moet er terecht komen van drie, vier zulke groepjes, die alle zeggen dat hun »democratie« stoelt op christelijken wortel en die dus tegenover elkander staan Gelukkig dat de groote meerderheid des volks wijzer is. V Naamsverandering. En tenslotte nog dit De Chr. Soc Partij gaat het ook al zoeken in naamsverandering »Christelijk« gaat er uit »Sociaal« gaat er uit, alleen »partij« blijft over en wordt nu Protestantsche Volkspartij. Aldus besloten met 17 stemmen tegen 4. Dat was hun »Deputaten»dag« Een»en»twintig man uit 't heele land. Toch is mr. Van de Laer vol moed »Spr. heeft de toekomst nóg nooit zoo gunstig ingezien als thans. De oogen van dui» zenden zijn thans opengegaan duizenden en duizenden, aldus Spr., zullen met ons optrekken Enfin, wat óns betreft, ze mogen gratis deze driestarren»reeks overdrukken en ver» spreiden als strooibiljetmisschien dat er dan nog meeroogen opengaan. V De Ouderavond te Sommelsdijk. De Ouderavond, welke de vorige week door het bestuur der Christelijke school belegd werd, is uitnemend geslaagd. De fijne keur van onderwerpen die er ten gehoore gebracht werd, getuigde van oprechte liefde en warme sympathie voor ons bijzonder onderwijs. Zeer uitnemende woorden werden er gesproken en het was opmerkelijk, hoe, bij groot onderscheid in de keuze der onder» werpen, toch door ieder referaat één en de zelfde lijn liep, waardoor het verschillend werk der sprekers tot één harmonisch geheel werd opgebouwd. Bij ieder was het grond» motief: een warm pleidooi voor ons Christelijk onderwijs, een zaak welke ten onzent inder» daad nog niet overbodig is. Velen zijn er nog, die, helaas hun dierbare panden blijven toever» trouwen aan het »godsdienstlooze« onderwijs, daar hun oog gesloten bleef voor het groote gevaar, dat hun kinderen hierdoor bedreigt. Denzulken de oogen te openen blijft voor» alles nog te taak van hen die de groote zegen van het Christelijk onderwijs erkend en ervaren hebben. Het was een uitnemende gedachte van de sprekers-" van bovengenoemde samenkomst, dezen Ouderavond aan dit noodzakelijke werk dienstbaar te maken. Verblijdend was het, ook weer eens te mogen ervaren, dat de predikanten van onze beide dorpen vurige voorstanders zijn van de school met den Bijbel, wat jammerlijk op lang niet alle dorpen het geval is Verblijdend vooral ook daarom, omdat in de sympathieke woor» den door hen op den Ouderavond gesproken de waarborg ligt, dat deze leeraren ook in hun ambtelijken arbeid voortdurend bezig zijn het Christelijk onderwijs als noodzakelijk voor het gedoopte kind, der gemeente voor te houden. Het kan niet anders of zóó moet op den duur de Christelijke school al de kinderen bevatten, die er krachtens hun doop behooren Dankbaar, maar niet voldaan. In den zomer van 1924 is het bestuur van »E£fatha« een krachtige actie begonnen voor het verkrijgen van een kapitaal groot honderd en vijftig duizend gulden, ten einde te kunnen overgaan tot den bouw van een nieuw inter» naat en een nieuwe school. Er kon niet langer gewacht. De toestand was onhoudbaar geworden. Het instituut te Dordrecht, berekend op 35, hoogstens 40 kinderen, zag zich genoodzaakt, er reeds 90 op te nemen. En nog steeds is het aantal leerlingen stijgende. Van de zijde der Regeering is geen hulp te wachten. V/el was die hulp toegezegd. Gelijk de burgerlijke gemeente belast is met het stichten van gebouwen voor gewone lagere scholen, zoo zou het Rijk de zorg op zich nemen voor den bouw van scholen voor bui» tengewoon lager onderwijs (doofstommen, blinden, zwakzinnigen enz). Daarop was gerekend. Maar teleurstelling volgde. Uit »bezuinigsoverwegingen« heeft de Regeering hare voorloopige belofte terug genomen. En zoo kwam »E£fatha« in nood. Want, er moet gebouwd. De bestuurs»actie boven genoemd bedoelde dan ook niet anders dan de hulp in te roepen van alle voorstanders van christelijk onderwijs. Aangeschreven werden alle correspondenten onzer Vereenigingen, en in plaatsen, waar geen correspondent is, invloedrijke personen, met het vriendelijk verzoek, een comité te willen samenstellen, dat zich belasten zou met het inzamelen van giften. Misschien vraagt ge, waarom we een zoo aanzienlijk bouwkapitaal door giften bijeen» gebracht willen zien. Die vraag is begrijpelijk. 't Ware immers zooveel eenvoudiger, een leening uit te schrijven in obligaties van f 100, f 500 en f 1000. Zoo'n leening gaat er wel in. Dat hebben we pas nog gezien. De Vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan volwassen blinden zag in de vorige maand een leening, groot honderdduizend gulden, binnen enkele dagen geheel geplaatst. Waarom gaat »Effatha« niet op dezelfde wijze te werk? Omdat het niet kan. Wie leent, moet rer.te betalen, en jaar» lijks een bepaald bedrag aflossen. Daartoe nu is »E£fatha« niet in staat. Want wél ontvangen we elk jaar een groot bedrag aan contributies, maar zelfs dit is on» voldoende, om alle uitgaven te bestrijden. Het rijk vergoedt de salarissen onzer onder» wijzers. Maar ook niets meer. In de Internaatskosten b.v. ontvangen we niet de geringste tegemoetkoming. Jaarlijks hebben we voor School en Inter» naat nog twintig duizend gulden noodig, die uit contributies en giften moeten worden ge» vonden. Daarom kunnen we, durven we er niet toe overgaan, den rente» en aflossingslast van honderd en vijftig duizend gulden op ons te nemen. Van giften moeten we 't hebben. Van giften ailèèn. 't Ging aanvankelijk goed. Onze roepstem vond weerklank. In tal vaii steden en dorpen maakte men zich op om aan »Effatha« de helpende hand te bieden. Nauwlijks echter was hier en daar de actie begonnen, of de aandacht van ons Christen» volk werd op eenmaal van »Ef£atha«'s nood afgeleid, en naar een anderen kant heenge» trokken. In de gebouwen onzer zustervereeniging »Bartimeüs« kwam brand. En vanzelf die brand maakte de algemeene deelneming gaande. Vooral toen het bestuur van »Bartimeüs« de brandklok ging luiden, en een beroep op de offervaardigheid deed. 40 cent per regel. MOND. ADVIES fl 1». Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren Onze blindenschool mocht niet in de ellende komen. Dat begrepen, en terecht, onze men» schen. En het stroomde geld Maar zoo raakte ónze actie ernstig in 't gedrang. De rookwolken van »Bartimeüs« schoolge» bouw onttrokken de nood van »E£fatha« aan veler oog. En zoo is het geschied, dat we niet hebben verkregen wat we stellig verwacht hadden, te zullen bereiken. In onderscheidene plaatsen meende men, dat »Bartimeüs« moest voorgaan. »Effatha« kon wel wachten. «Effatha® was niet door brand geteisterd. Och neen, niet door brand, maar er kun» nen nooden zijn, minstens even erg, zoo niet erger dan die door brand worden veroorzaakt. Maar dat begreep men niet. Elders was reeds een comité voor »Effatha« aan den arbeid. Maar toen het 't luiden van de brandklok vernam, werd besloten, tegelijk ook voor »Bartimeüs« te gaan werken, en de opbrengst der inzameling tusschen de beide Vereenigingen te verdeelen. Misschien was er geen andere uitweg. Men kan de schroef der offervaardigheid ook te sterk aandraaien. Intusschcnvoor »Effatha« een schadepost van vijftig procent. We willen, we mogen echter niet klagen. Velen, zeer velen, hebben in liefde aan »Effatha« gedacht. Er is in meerdere dorpen en steden met groote toewijding gewerkt. Ook nu bleek, dat »Effatha« nog warme vrienden heeft. Vrienden en vriendinnen Eigenlijk mocht ik de vriendinnen wel eerst noemen, want de mooiste resultaten werden bereikt door zusfer=comité's. Hier en daar, de vorige maand b.v. in Utrecht, werden openbare vergaderingen belegd, waarin Gereformeerde en Christelijk Gereformeerde, soms ook Hervormde predikanten optraden, om »Effatha«'s belangen te bepleiten. In totaal ontving onze penningmeester (de heer W. L. B. den lilaauwen, Antonie Duyck» straat 49, den Haag, giro No. 36738) aan giften vijf en twintig duizend gulden. Op zichzelf beschouwd een aanzienlijk be» drag. We zijn er dankbaar voor. Héél dankbaar. Maar 't is nog slechts een zesde van de benoodigde som. Er moet honderd en vijftig duizend gulden zijn. Of dan zoo groote som in haar geheel aan giften zal kunnen worden saamgebracht We weten het niet. Doch we weten wel, dat er in tal van plaatsen n og niets voor den nood van »E£fatha« is gedaan. Uit andere kwam wel toezegging in van steun, maar de steun zelf bleef tot dusverre uit. Daarom doen we nogmaals een beroep ook op de trouwe lezers van De Bazuin. Indien er in uwe woonplaats neg niet een actie is gevoerd voor »Effatha«'s bouwfonds, zoudt gij u dan daarvoor niet willen geven Of indien u de tijd ontbreekt, kunt gij mij dan niet de adressen melden van personen, van wie mag worden verwacht, dat zij bereid zijn om te helpen? Gaarne zal ik in correspondentie treden met ieder, die meent, in dezen iets voor »E£fatha« te kunnen doen. Broeders en zusters, wij moeten vooruit. 't Is niet onze zaak. 't Is de zaak van onze God, die wil, dat we onzen doofstommen kinderen christelijk onderwijs en een christelijke opvoeding zullen geven. C. LINDEBOOM. Moderne Tramweg. Steenbergen—Dinteloord—Heiningen (gem. Fijnaard c.a»)-Willemstad (Rotterdam). Willemstad, den 18en Februari 1925. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat het er met de zoo hoog noodige verkeersver» betering voor West»Noordbrabant niet on» gunstig voor staat; het (moderne)»tramplan Steenbergen—Dinteloord—Heiningen(gem. Fij» naard)—Willemstad (Rotterdam) wordt aan hooger hand, alwaar het een paar maanden geleden aanhangig werd gemaakt, zeer ernstig overwogen en er bestaat alle kans, datfinan» tieele steun, ook van die zijde, niet zal wor» den onthouden. Het valt alleszins toe te juichen, dat, naar allen schijn, allereerst in deze richting, waar» voor zich destijds in zekeren zin trouwens ook reeds een Staatscommissie had uitgespro» ken en waarvoor tevens aanstonds door het toezeggen van financieele bijdragen en het betuigen van adhaesie van allen kant, zeer voldoende steun tot uiting kwam, naar een goede en naar de meest noodige oplossing wordt gestreefd. Het risico van de exploitatie komt geheel voor rekening van de Rotter» damsche Tramweg Mij. Zeer zeker moet er ook verbetering naar het Zuiden komen en daarbij wordt met name gedacht aan de verbinding Steenbergen—Roo» sendaal, maar voor verbetering dezer verbin» ding zal des te meer drang komen, wanneer de verbinding Steenbergen—Dinteloord—Hei» ningen—Willemstad (Rotterdam) er eenmaal is. Maar het oeconomisch belang voor West» Noordbrabant ligt als 't ware, in de allereerste plaats te Rotterdam daar worden zijn voort» brengselen verhandeld. Een in alle opzichten goede en rechtstreeksche (dus kortere en naar verhouding veel goed» koopere) verkeersweg naar deze wereldshan» delsstad is dus alleszins gewenscht, ja nood» zakelijk, wil uit West»Noordbrant naar voren komen, wat bij goede en vooral intensieve exploitatie ervan mogelijk is trouwens ook de naaste omgeving van West»Noordbrabant (Zeeland en Hoeksche Waard) hebben er alle belang bij. Welnu, een zoodanige verkeersweg komt bij uitvoering van het onderhavige plan, een uiterst .productief werk, dat ook in zijn gevolgen aan velen een goed stuk brood zal geven, tot standdan eerst toch zal goede» renvervoer in ongebroken lading (dus zon» der overladen) rechtstreeks van en naar Rot» terdam mogelijk worden, door sneldiensten, (snelheid wordt tot 40 KM per uur op» gevoerd) wordt er voor gezorgd, dat zoowel personen als goederen in zoo kort mogelijk tijdsbestek, langs deze veel goedkoopere route, welke successievelijk ook nog aanmerkelijk zal worden verbeterd, zeer zeker ook op marktdagen, op tijd te Rotterdam aankomen ook het gewone verkeer langs den weg Bergen op Zoom-Willemstad—Numansdorp—Rotter» dam (dus ook van en naar België en geheel Zeeland) zal veel beter en langs aanmerkelijk korteren weg kunnen worden bediend immers inrichting en tarief van het veer Willemstad— Numansdorp, nu nog veel te wenschen over» latende, en daardoor het grootste obstakel in bedoelden verkeersweg vormende, wordt dan veel verbeterd en zonder twijfel billijker. Eindelijk zal er bij het ook daarvoor zoo bij uitstek gunstig gelegen Willemstad een welkome schuilplaats voor de drukke scheep» vaart op het Hollandsch Diep (o.m. scheeps» route Rotterdam—Antwerpen v.v.) bijkomen, alwaar zij dan bij storm de zoo dikwijls noo» dig gebleken, veilige ligplaats zal kunnen vinden het behoeft toch wel geen betoog, dat de haven te Willemstad aanmerkelijk moet worden verbeterd en vergroot Wel moge dan ook steeds warmer inzon» derheid het hart van geheel WesfcNoordbra» bant kloppen voor deze verkeersverbetering, welke en dat is juist het groote voordeel voor haar welhaast voor het grijpen zal liggen. Het is bereikbaar. Laat het daarop in de eerste plaats zijn ge» dachten concentreeren en geen andere, on»

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1