Kerk en School. Buitenland. Reclame-Mededeelingen. A.J.P/S AMANDELTJES-PUDDING Plaatselijk Nieuws. fa kraam c zorgde, En or dat de uurtje moest af Nu zi goede arbeider: delijke, wordt z< Dat is I [De lo *-Fn d; 40 cent per regel. MET GREMAOIMESAUS Br.: Neen, ze werd in de stad uitgevent. Zw.In welke »stad« dan Br.: Wel natuurlijk in Sneek. Zw.HmBoede mijne ging tweemaal daags naar Am»ster»dam, de hóófd* stad moet je weten Zeker nooit van gehoord? Br. Jawel 1 Bij ons op stal wisten ze 't allemaal, als er een was daar 't vetgehalte van tegenviel, dan zeiën we onder elkaar Die gaat gauw naar Holland, naar Amsterdam. Zw. Wie ventte jou melk uit Zeker zoo'n vrouwtje, muts op en klompen aan, niet? Br. Neenze droeg 'n hóéd en had schoenen en 'n mantel. Zw. Had je bij ons in Amsterdam moe» ten komen Mijn melk werd gepasteuriseerd fijn Br. De mijne werd door de menschen gekookt Zw. Ouërwets, totaal uit den tijd 1 En dan, moetje hooren Alles stond onder con» tröle, je stal, je uier, het vaatwerk, het spoel» water, alles! Was de melk gepasteuriseerd, dan ging ze in flesschen, zegeltje er op. In mooie, sjieke karretjes, 't stadswapen er op, werd ze door stadsbedienden rondgebracht. De geldzaken werden door stadsboekhouders geadministreerd, 't Ging alles even officieel en fijn. Je merkte zoo aan alles, dat je melk op prijs werd gesteld je had een koewaardig bestaan 1 Br. Enne wat kóstte die fijne melk Zw. Daar heb ik nooit naar gevraagd I Dóé je in zoo'n groote stad nietWerd de prijs te hoog, dan zette de raad dien vast en de gemeente betaalde al wat daar boven ging dat is zoo makkelijk, 't zelfde doen ze nu al met 't broodPotverteren, noemen ze dat SOMMELSDIJK. Van de landbouwers Gebrs. v. d. M. stierf dezer dagen een rund Het beest is voor de consumptie afgekeurd en onder politie»toezicht begraven. Maandag 1.1. stonden er 20 werklooze arbeiders bij den correspondent der arbeidsbe» middeling ingeschreven. Vrijdagavond a s. zal et ouderavond ge» houden worden in de Bijzondere lagere school alhier. In deze gemeente is tegen een persoon proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Trekhondenwet. Op de hondenkar hadden vier personen plaats genomen terwijl zulks slechts voor 2 personen is toegelaten Deze week zijn door de gemeente 22 werklooze arbeiders te werk gesteld. MIDDELHARNIS. Over de afgeloopen week hebben zich bij den correspondent der arbeidsbemiddeling doen inschrijven als wérk» loos 24 personen namelijk 21 arbeiders en 3 zeevisschers. De heer E. de Lint heeft zijn benoeming tot Regent van het Burgelijk Weeshuis aange» nomen. Het werk aan de villa van den heer J. Koert welke de vorige week is aanbesteed, ge» gund als volgtTimmerwerk C. Kroos, Met» selwerk C. Boeter, Smidswerk Wed. A. Nieuw» land, Schilderwerk C. v. Beek respectievelijk voor: f 7575.-, f 7525.-, f 1775-, f 2100.-. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Gemeentebegrooting dienst 1925 is goedge» keurd van Ged. Staten terug ontvangen. Door J. Breesnee is een kast aangekocht genaamd «La Recidense«. Een voorspoedige vaart zij hem toegewenscht 1 Landbouwer A. B. heeft zijn'land 40 Gemeten) onderhands verkocht aan landbou» wer J. K. DEN BOMMEL. Aan de haven werden tijdens de vorige week 500 H.L. paardepeen vervoerd. Van Gebr. Melissant stierf een werkpaard. Het beest is onder politietoezicht begraven. Heden Dinsdagavond 7 uur hoopt in het café van den heer Keijzer op te treden Dr. van der Valk uit Hilligersberg met het on» derwerp »Het leven na den dood, Spiritisme, Occultisme en Saul te Endor.« Bij den Correspondent der Arbeidsbe» middeling stonden de vorige week 33 werk» loozen ingeschreven. Voor de te volgen bakercursus hebben zich totaal 17 personen opgegeven. Zij die zich nog op willen geven gelieven dit deze week te doen. Naar men uit goede bron verneemt, zal omdat het al zoo laat is, de lezing voor het Groene Kruis niet doorgaan. Het is uitgesteld voor een volgende winter. OOLTGENSPLAAT. Burgemeester Don» kersloot heeft van C. Snijder onderhands ge* kocht een woonhuis, staande aan de Voor* straal, vroeger bewoond door Burgemeester van Putten. Zij die in aanmerking wenschen te komen om de Gemeente»woning, Emmastraat 243, te huren kunnen zich aanmelden tot Woensdag» middag 12 uur ter Gemeentesecretarie. OUDE TONGE. De burgemeester maakt bekend dat alle vorderingen ten laste van rijk, provinciën, gemeente zoo spoedig mogelijk moeten worden ingeleverd zijn, daar ze na 5 jaren als verjaard beschouwd worden. A. de Leeuw en B. Schouwenaar hebben elk een woning onderhands gekocht van de Erven W. J. van Dongen. A. F. had het ongeluk in de sloot te val» len door toegeschoten hulp werd hij op het droge gehaald en kon hij nat huiswaarts kee» ren. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt aardappelen f "5 de 70 K.G., uien f 6 de 60 en Koepeen f 0.70 de 60 K.G. NIEUWE TONGE. Door de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier, is aan A. van Heemst, A. Verolme, J. van Balen, J. Koe» koek, W. Koppenaal, N. Knops, H. Lokers en H. Sneep een perceel bouwgrond in erf» pacht uitgegeven, voor het bouwen van een woning. Door de Coöp. Broodbakkerij de «Voor» waarts« alhier zal een dividend worden uit» gekeerd van 14 J.l. week werden van hier 1400 balen uien vervoerd, peen werden niet verzonden. De Heeren E. van den Ouden en L. Hol» leman, wonende te^Battenoord, hebben een perceel bouwgrond^ aangekocht van dhr. M. Vreeswijk, liggende in den Battenoordschen weg, nabij Battenoord. Op Vrijdag 27 Februari a.s. zal in het Gymnastieklokaal der O. L. School alhier, de Chr. Zangvereeniging van Melissant, dir. dhr J Sieling, een uitvoering geven. Het entreegeld zal ten bate zijn voor de reparatie aan de Hulpschool. DIRKSLAND. A.s. Donderdagavond 7 uur vergadert de Groene Kruisafdeeling alhier in het koor der Ned. Herv. Kerk, met als onderwerpen het verslag en rekening 1924 en Begrooting 1925, verkiezing voor eene aftre* ding en voor 2 opengevallen plaatsen. Voor» stel tot toetreding tot de Provinciale Vereeni» ging tot bestrijding der Tuberculose en wij» ziging der statuten. De adresstrook is geper» foreerd om bij het binnenkomen af te scheu» ren en ter bestuurstafel in te nemen, waar» door het tijdroovende teekenen der presentie» lijst kan vervallen. Was het vorig jaar het koor te klein toen er oppositie verwacht werd, thans nu er opbouwend werk in het belang van het Groene Kruis te verrichten valt, zal het toch zeker niet minder druk zijn? Leden die door naamsverwarring soms geen oproe» pingskaart ontvangen mochten hebben, heb» ben natuurlijk toegang. Verleden week werden van hier uitge» voerd 870 H.L. aardappelen, 1160 balen uien en 1060 balen peen. HERRINGEN. De heer J. Buth alhier is voornemens nabij zijn landbouwschuur op het dorp een woonhuis te bouwen. Vanwege den Dijkring Flakkee moeten daartegen geen be» zwaren bestaan, mits aan de voorschriften wordt voldaan. Voor rekening van de dorschvereeniging »de Ónderlinge« alhier, zal aan de schenkel» dijk een schuur worden gebouwd, tot berging der dorschmachine, waarvoor aan W. Kievit vergunning is verleend. De Heer G. L. Warnaer Jz. zal naast zijn kippen* en varkensfokkerij ook het z.g.n. »Klaasjeswater« productief maken en aldaar zich toeleggen op de eendenfokkerij. Een houten oppasserswoning is daarvoor aange» kocht. Voor uien werd alhier 1.1. week f 6 per 60 Kilo besteed. De voorraad is zeer klein er zijn er naast die der firma van As de laatste week weinig of geen verscheept. MELISSANT. Tot bestuursleden van de Landbouwvereeniging »Ons Belang» is geko» zen dhr. M. H. Struijk. Dhr. Joh. Both heeft zijn woonhuis met landbouwschuur, staande aan den Molendijk, onderhands verkocht aan dhr. M. v. d. Bosch. STELLENDAM Schipper B Kantus van de K. L. 26 alhier had Vrijdag 11. het geluk in de kuil te vangen een winterzalm van 23 pond. Voorzeker een buitenkansje. De vorige week werden.vanhier verzon» den 100 H.L. aardappelen, 300 H.L. koepeen en 100 balen uien. Bij den Correspondent der Arbeidsbe» middeling alhier stonden Zaterdag 1.1. als werkloos ingeschreven slechts 2 garnalenvis» schers. GOEDEREEDE. De Rijksontvanger maakt bekend dat in het begin van de volgende maand zal worden overgegaan met het ver» zenden der aanmaningen aan degenen die nog niets op de Rijks Inkomstenbelasting hebben betaald. Daar de waarschuwingen zijn vervallen zijn de kosten 25 cent. Wederom is door A. v. S. een zalm ge» vangen van 25 pond. De aangifte voor kinderen, om toege» laten te worden op de Bijzondere School aan het Havenhoofd, zal plaats hebben op den 28sten Febr. des avonds ten zeven uren in het schoolgebouw. Ook dan is er voor kin» deren in de gemeente de gelegenheid open»' gesteld. Velen worden er verwacht. Zaterdagmiddag te twaalf uur kwam een span paarden met wagen er achter, zonder geleider de gemeente indraven. Wat was het geval De knecht was door den wind zijn pet verloren, hield de paarden staande, ging om zijn hoofddeksel en de paarden ren» den weg voor hij op den wagen was. Het bijzondere van het geval is, dat wagen tuig, noch paarden iets hadden geleden, hoewel ze ruim 3 kwartier van buiten de gemeente waren komen hollen. Met de prijs der juin gaat het weder beter Er werd Maandag f 6.50 voor de 60 kilo besteed. In aardappelen geen handel. OUDDORP. Er zijn hier menschen, die nog niets op hun Rijksinkomstenbelasting hebben afbetaald. De rijksontvanger verzoekt te berichten, dat over enkele dagen met het verzenden der aanmaningen zal worden be» gonnen. De waarschuwingen zonder kosten zijn vervalleneen eerste aanmaning moet met 25 cent betaald worden. De garnalenvisschers wenschen opgeno» mei^ te zien, dat er van prijsverlaging der gar» nalen, met 2 cent per kilo, zooals de geruchten liepen, geen sprake is. Een automobiel is tegen het kerkhek aan» gereden. Gevolgenhet spatbord verbogen en het hek zoo beschadigd, stangen gebroken of verbogen, dat het een heel karweitje wordt om het te herstellen. Al weder zijn van twee personen, L. A. en M. A., de plaatjes van de rijwielen afge» haald. J. Bruggeman heeft zijn barbierszaak overgedaan aan J. den Eerzamen van Goede» reede Binnenkort zal op het dorp tot het bou» wen van een modeblandbouwschuur worden overgegaan. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie in dit blad waarin de heer J. den Eerzamen bekend maakt dat hij zich hier zal vestigen als kapper. HELLEVOETSLUIS. Hr. Ms. mijnlegger »Van Meerlant« is Maandagmiddag op 's Rijks* werf aangekomen en is Woensdagmiddag weer vertrokken naar Vlissingen. Voor de Militie»lichting 1926 hebben zich 29 personen aangemeld. Vrijdagavond zal dhr. Dr. H. Kerbert, arts, een lezing houden over »Vlaanderens Strijd«, opgeluisterd door lichtbeelden. Vrijdag a.s. zal in de Marine=Cantine de welbekende Adj. Grtindlehner uit Dordrecht een chr. filmavond geven, waar het hoofd» nummer vertoond zal worden »Door de duis» ternis tot het Licht«. Op machtige wijze zien we deze geschie» denis van een Godloochenaar temidden van drinkenden en vechtenden, blanken en rood» huiden, in het woeste gedeelte van Canada zich afspelen. Woensdagavond zal in de Marine»Can» tine optreden Dhr. J. W. v. Ree, voorganger der Chr. Geref. Kerk te Schiedam. NIEUWsHELVOET. Dinsdagavond zal de Jong. Ver. op Ger. grondslag »Calvijn« een openbare vergadering houden in de Ger. Kerk alhier. Aanvang 7.30 ure. 2 onderwer* pen, t.w. Art. 116 der Ned. Geloofsbelijdenis en »De ziel van den Jongeling«, zullen daar behandeld worden. Woensdag zal de afd. »Groene Kruis« van Nieuw»Helvoet en Hellevoetsluis haar jaarvergadering houden in het Hotel van En» gelen te Hellevoetsluis. ZUIDLAND. Woensdag 4 Februari 1925 hield de Coöperatieve Tuinbouwveiling »De Zuid»Hollandsche Eilanden« de jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De Voorzitter deelde mede, na een harte, lijk welkom toegeroepen te hebben aan allen die ter vergadering aanwezig waren, dat de Vereeniging een bijzonder gunstig jaar achter den rug had. Uit het jaarverslag van den Secretris bleek dat er voor f 50.4000 aan groenten en fruit en voor f 57000 aan eieren was geveild. Er was door 279 leden en 315 gasten geveild Van de richting Zuidland is aangevoerd voor f 70.000van de richting Strijen voor f 90.000; van de richting Numansdorp voor f 100.000; van de richting Zeeuwsch»Vlaan» deren voor f 100.000. De rest uit verschillende richtingen. De beide aftredende bestuursleden de hee» ren A. Reedijk en J. de Romph werden met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl voor het lid van den Raad van Toezicht den heer A. A. van der Waal, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. de Man. Aan de leden werd terugbetaald !/4 pro» visie en '/2 cent kistenhuur plus een reductie voor de tram Op voorstel van het bestuur werd besloten de storting in het reservefonds voor nieuwe leden te stellen op f 11, omdat het reservefonds weer zooveel grooter is ge» worden. De kosten zijn nu f 3 inleggeld plus f 11 storting reservefonds en f 25 voor aan» deel. Aan het eind van de vergadering deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur plannen ontworpen heeft tot uitbreiding en verbete» ring van het Veilingsgebouw en terrein, mede in verband met de toenemende aanvoer. Een teekening van het plan lag ter inzage voor de leden. Nog werd door den Voorzitter medegedeeld dat de vergadering door 124 leden was bijge» woond. De vergadering die om 10 uur begon, was pas te half vijf afgeloopen en had een zeer aangenaam verloop. SOMMELSDIJK.* Donderdagavond 19 Fe* bruari a.s. om 6'/2 uur hoopt in de Zondags» school op te treden Ds. Kievit van Veenen» daal. De jaarlijksche collecte gehouden bij de ingezetenen van Sommelsdijk voor de Jon» gelingsvereeniging «Jehova Nissi« heeft op» gebracht de som van f 131,65. MIDDELHARNIS. Ouders, die Zondag a.s. hun kinderen wenschen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk, moeten hiervan aangifte doen Vrijdagavond van 6,30 tot 7,30 uur in de Kerkekamer. A.s. Woensdag, n.m. 6,30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden de heer Veltman van Groningen, met een rede voor de Gereformeerde ziekenverpleging. In verband hiermede zal er Donderdagavond door Ds van Velzen geen godsdienstoefening gehouden worden en in verband met de rede van den heer Veltman zal de catechisatie van Woensdag niet gehouden worden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Wegens het houden van een rede op Donderdagavond door Ds. van Grieken zal Woensdagavond in de Geref. Kerk geen dienst worden gehouden. DEN BOMMEL. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag aanstaande des voormiddags half tien op te treden Ds. G. van Montfrans uit Sommelsdijk. Zondag a.s. zal in de Gereformeerde Kerk collecte worden gehouden ten bate van hulp» behoevende studenten. Heden Woensdagavond half zeven zal in de Bijz. School een vergadering worden ge» houden met het doel een Chr. Gemengde Zangvereeniging op te richten. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond a.s ten 6 uur hoopt D.V. dhr. Asmus Godsdienst» onderwijzer te Keeten bij Capelle aan den IJsel in de Herv. Kerk alhier op te treden in het belang van een nieuw te stichten Kerk» gebouw in zijn gemeente. Een flinke opkomst wordt verwacht, en steune alzoo met uw gave dit aanbevelenswaardig werk. NIEUWE TONGE. Wegens vacaturebeurt elders zal D.V. a.s. Zondag Ds. Kruijt in de Ned. Herv. Kerk, alhier, alleen des avonds optreden. In den voormiddagdienst zal een predikatie worden gelezen. Zijn we goed ingelicht, dan zal de bekende predikant Dr. M. H. A. van der Valk van Rotterdam binnenkort weder in deze gemeente optreden. A.s. Donderdagavond van 6,30—7,30 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk stemming plaats hebben voor drie Notabelen wegens periodieke aftreding van de Heeren M. J. van Driel, L. Kareis en L. Zweerus DIRKSLAND. Voor de Geref. Gem. alhier hoopt D.V. heden woensdagavond 18 Febr. des avonds ten zes ure op te treden Ds. H. Kievit van Veenendaal. D.V. hoopt op a.s. Zondag 22 Febr. voor de Ger. Gem. alhier op te treden de Heer Remein van Oosterland. De Godsdienstoefe» ningen zullen dan evenals vroeger driemaal plaats hebben en wel des v.m. half tien 's middags twee en des avonds ten zes ure, ter» wijl in de v.m. Godsdienstoefening een collecte zal plaats hebben voor de opleiding van een der a.s. Leeraren n.l. Br. Lamain Wegens vervulling eener vacaturebeurt des v.m. elders zal Ds. van As, a.s. Zondag in de N. H. Kerk alhier alleen des n.m. 6 uur optreden. HERRINGEN. D.V. hoopt Vrijdag 20 Febr. a.s. des avonds te 6 uur voor de Geref. Ge» meente op te treden de WelEerw. Heer Ds. de Kok van Aagtekerke. De e. v. Dienst bij de Geref. Gemeente alhier is bestemd tot be» vestiging van enkele nieuwe leden. Stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse zijn ter vergadering op» geroepen tegen Woensdagavond 18 Febr. ter verkiezing van 2 notabelen, eene wegens per. aftreding van M. Logmans en een in de va» cature van KI. de Jong. Zondag a s. is alhier aan de beurt van optreden in de Ned. Herv. Kerk Ds. v. As uit Dirksland, aanvang des voorm. te half tien uur. In verband met het houden van gods» dienstoefeningen en vergaderingen zijn alle catechesaties bij de Geref. Gemeente van Woensdag op Maandag verzet. Belanghebbenden worden er op attent ge» maakt dat voor deze week de repetities van het Christelijk Mannenzangkoor zullen plaats hebben op Vrijdagavond a.s. De rekening en verantwoording der Ned. Herv. Kerk alhier ligt gedurende 8 dagen ter inzage bij den Heer Kerkvoogd H. Dorst. OUDDORP. Zondagmorgen is op hoogen leeftijd overleden de heer P. Breen, die vele jaren kerkvoogd bij de Herv. Gem. is geweest. Met de laatste post kwam Zaterdagavond het bericht, dat Ds N. C. Bakker van Ben» schop voor het beroep naar onze Herv. Kerk heeft bedankt. A.s. Zondag, en wel des voormiddags, is Ds. Kruyt van Nieuwe Tonge aan de beurt om voor de Herv. Gem. op te treden. (Voor» bereiding v. h. H. AvondmaalDonderdag a.s. des avonds te 6 uur de laatste avond» godsdienstoefening in dezen winter. NED. HERV. KERK. Beroepen naar Assen Ds. E. H. Blaauwen» draad te Vlagtwedde, naar Kerkdriel Ds. Th. M. Loran te de Lier, naar Dinteloord Ds. H. H. v. Ameide te Putten, naar St. Michielgestel Ds. B. ter Haar Roncenij H Jzn. te Engelen. Drietalte Steenwijk Ds. J. Horders, Zoeter» wotide, Ds. J. Vermeulen, Noordwijk en Ds. G. Tichelaan te Leiderdorp. Aangenomennaar Berkhout Ds. C. A. Schenk te Donderhoek en Heurle. GEREF. KERKEN. Beroepennaar Tzummarum Ds W. van Gelder te Langeslag, naar Aalsmeer Ds D. K. Wielenga Gzn. te Baambrugge, naar St. Jac. Parochie dhr. W. Torn, Cand. te Hilversum. Aangenomen naar Zutphen Ds. H. Hum» melen te Bedum. Bedanktvoor Warns (Fr Ds. J. Meijer te Fijnaart, voor Oud»Vossemeer Ds. J. Ozinga e Bennekom. CHR. GEREF KERK. Beroepennaar Vlaardingen Ds. S. v. d. Ven te Lisse, naar Steenwijk Ds. H. Visser te Leeuwarden. Tweetalte Meppel Ds. J. W. Geels, Apel» doorn en Ds. C. v. d. Zaal, Deventer. De z.g. vroegdoop. Er wordt wel eens beweerd, dat het doopen van kinderen zoo spoedig mogelijk na de ge» boorte, een nieuwigheid is, die «onze vade» ren« zouden hebben veroordeeld. In de «Delfsh. Kerkb wordt er op gewe» zen, dat juist het tegenovergestelde het geval is. Door Zw. wordt in dit blad aan het vol» gende herinnerd In art. 56 van de Dordtsche Kerkenordening leest men «Het verbond Gods zal aan de kinderen der Christenen met den doop, zoo haast als men de bediening deszelven hebben kan, verzegeld worden, en dat in openbare verzameling, wanneer Gods Woord gepre» dikt wordt. En in artikel 57a «De Dienaars zullen hun best doen, en daartoe arbeidden, dat de vader zijn kind ten Doop presenteere«. Beide bepalingen zijn ongewijzigd overge» nomen door de Synode van Utrecht, 1905 en dus nog van kracht. Zij zijn trouwens al van ouderen datum dan de Synode van 1618/1619. Zij zijn letterlijk overgenomen uit de Kerken» ordening der Nationale Synode van 'ssHage, 1586 (art. 50a en 51a). Deze had ze weer overgenomen uit de Kerkenordening der Nationale Synode van Middelbuig, 1581 (art. 39a en 40a). Hoewel met eenigszins andere woorden, vinden we dezelfde gedachten terug in de Acta der Synode van Dordrecht van 1578. We lezen daarin Art. 59«Het verbondt Gods zal in den kinderen der Christenen met den Heijlighen Doop zoo haest alsmen den selvighen be» koemen kan beseghelt werden, ten ware dat yemant eenighe ghewichtighe oorsake hadde om den selven ut te stellen, van de welche de Dienaers metten ouderlinghen oordeelen sullen«. Art. 61 a«De vader des kints dat te doopen is sal in sonderheyt by den doop wesen, ten ware dat hij een wichtighe oor» sake syns affwesen hadde«. Nog duidelijker zou men zeggen, lezen we in de Kerkenverordening van de Synode van Dordrecht, 1574 Art. 57 «Het verbondt Gods sal in den kinderen soo haest alsmen den doop Christelicken becomen can, met den Doope verseghelt worden, ten zij saecke datter eenighe sware oorsaecke sij, om den Doop eenen tijdt lang wt te stellen, van welcke de Consistorie oordeelen sal. Maar dat af* fecten der ouderen, die den Doop harer kinderen begheeren, wt te stellen ter tijdt toe dat de moeders selve haer kinderen precenteeren, ofte op die ghevaders langhe wachten, en achten de broeders gheen wet» teliche oorsaecke er sijn om den Doop ut te stellen«. In het bovengenoemde blad geeft verder Ds. Nomes nog over de huidige doopspraktijk zijn oordeel Geen Gereformeerde zal zeggen, dat het ook met den doop onzer kinderen er niet op aankomt, of men «den tijd daarvoor neemt«, dan wel, naar de uitdrukking van de Kerk» orde daarmede »haast« maakt. Wie in de geschiedenis van het Gerefor» meerd Kerkelijk leven thuis is en de praktijk onzer vaderen in de 17e eeuw kent, zal zich wel wachten, van »nieuwigheid« te spreken, wanneer de dusgenaamde »vroegdoop« ge» vraagd en bediend wordt. Alleen minder juist weten doet hier een verkeerd oordeel vellen. Trouwens, het zoo bekende Doopsformulier leert ons ook, hoe de opvatting der Gerefor» meerden was en nog behoort te zijn. Het formulier gaat van de onderstelling uit, dat de moeder bij den Doop niet tegenwoordig is, waarom ook alleen in de officieele uitgaven van dat formulier de vragen gericht worden tot den vader of den doopgetuige. Van de moeder wordt niet gesproken. Wel vindt men in sommige »kerkboekjes« het woord »moeder« bijgevoegd, doch dit is een eigenmachtige wijziging, door boekdruk» kers of uitgevers aangebracht, geenszins kerke» lijk gesanctioneerd. Artikel Zesendertig heeft het gedaan. Daar zijn toch menschen Als een paard in den draaimolen loopen ze altijd in 't zelfde cirkeltje rond en zien precies 't zelfde rondje. Ds. Gravemeijer sprak in Leiden. De bekende »getrouwe« dominee i Haag, van de Herv. Geref. Staatspart. gens welke de A.R. en C.H. gelijkelij- hoereerende zijn, naar Rome toe Maar 't ging niet over de politiek. Het ging om de Zending. «Hoe komt het«, vroeg Z.Eerw., »d Zending hij sprak n.l. voor de zoogeiv.». «samenwerkende Zendingsvereenigingé'f Hervormd terrein gedurig zulke jj. sommen tekort komt In spanning keek de schare op nitti> .j kansel. Het antwoord lag voor de hand «Omdat de offervaardigheid nog niet genoeg is!« Maar neen, dat kwam er niet. «De hoofdfout is, dat men artikel 36 u,* laten heeft, want dat is het zendingsartikel uitnemendheid Artikel 36 heeft het gedaan. Of liever, de «gereformeerden® in en b\. ten de Herv. kerk, die met dat «uitroeiet van allen valschen godsdienst« niet meer me» degaan, die hebben 't gedaan. En dan, om nu maar 't volle hart es uit te zeggen, al haalde de spreker 't er op dat oogenblik niet bij dat roomsche Toorop»raam in den Utréchtschen Dom, waar nog altijd een «Utrechtsche kei« doorhenen moetl Vrijmetselarij. «Nü zal 't komenheeft zeker menigeen gedacht. Want de zaal was stampvol In Amsterdam, de woonplaats van vele groote mannen, maar óók de broedplaats van «altijd alevel wat raars«, zou gesproken worden over niets minder dan «Het wezen der Vrijmetselarij En niemand minder dan het hoofdbestuurs» lid, de heer Fankel, zou dat nu es netjes uit de doekjes doen. Niets beter dan 't «levende woord«. Boeken blijven toch altoos dood. Nu, het begon ongeveer zóó: «Vrijmetselarij is de uit innerlijken drang geboren geestesrichting, welke zich open* baart in een voortdurend streven naar ont* wikkeling van al die eigenschappen van geest en gemoed, naar hooger geestelijk en zedelijk peil.® Nietwaar, dat is volkomen duidelijk. Maar je hebt altijd van die eigenaardige zwaardenkers, die bij de duidelijkste uitlegging nog altijd om een «beetje meer licht« komen vragen. Denkelijk om hen tegemoet te komen, werd een poosje later gezegd «De Vrijmetselarij is GEEN geheim genootschap, geen genootschap tot steun zijner leden, evenmin een genootschap met een politieke strekking de vrijmetselarij is iets dat het gemoed eh gevoel van den mensch raaktwat het wèl is, is daarom moeilijk in een verstandsformule van woor» den weer te geven«. Nu, dat laatste blijkt. Met je verstand kom je er niet ."zlfy Alwéér 'n illusie weg. »Jongeren«died. Op Zondag, den 25en Januari, hebben de vijzinnig»religieuse »jongeren« hun jeugddag gehouden. Alles vrijzinnig, wat de klok sloeg. En 'n »religieus« sausje er over heen. De vrijzinnige pers was er nog al vól van en de «jongeren werden danig in de bloe» metjes gezet. Voorgedragen werden b.v. van Adema Scheltema »o, Tijd, die kómt«, en van Henriëtte Roland Holst«Met nieuwe oogen« 't is of de »ouden« zeggen willen wij hebben fiasco gemaakt, zien jullie, jongeren, nu straks dal je 't zaakje opknappen. Er was zelfs een »Jongeren«=lied. Een «Lied voor den Jeugddag® «Draagt de vonken door de nachten Tot den morgen van den tijd. Weest de onversaagde wachlen Aan de poort der eeuwigheid 'n Beetje onbegrijpelijk nu ja dat is 't mooie er vanGe vreest voor brand» wonden bij 't dragen dier »vonken« vraagt, waar de jonge menschen nu prcéii's op wacht moeten staan, maar zóó nauw moet ge 't niet nemen Toch, ik weet 'n béter jeugddag»lied. Ook wel geschikt voor 'n jong, geestdriftig menschenhart. Maar 't is uit 'n héél oud boeksken «Verhoog, o Heer, Uw naam en kracht! Zoo zal ons vroolijk zingen Door lucht en wolken dringen Zoo wordt Uw heerschappij en macht Door ons nog eeuwen lang, Geloofd met psalmgezang«. Neen, »vrijzinnig« is het niet. De Hee re God is er 't centrum van. En bij dat andere verzeken zijn het de »jongeren«, die den nacht verlichten en de poort der eeuwigheid verdedigen moeten En toch zalig is hij, hoe jong en hoe kloek ook nog, die stil achter den Hee re aankomen mag en niet sterk is in eigen kracht. Zonder staatsof gemeentegeld 1 Geen week gaat haast voorbij, of men leesf dat hier en ginds weer een nieuw kerkgebouw werd in gebruik genomen. En meestal geen «licht timmerwerk« Kloeke, forsche, sierlijke gebouwen En dat is ook niet 't privilegie van één bepaalde soort van kerken, nog pas hebben b.v. te Huizen (N.*H.) geheel door eigen gif* ten, de Hervormden een tweede kerk van meer dan 100.000 gulden gesticht en n u las ik weer dat dezelfden, te Enschedé voor een nieuwe kerk, in een paar dagen aan enkele groote giften f 40.000 bijeen kregen. Zonder Staats» of Gemeentegeld. Als men nu aan de overzijde eens op de* zelfde wijze deed ten opzichte van Kunst, Sport en Amusement Dan schoten we een heel eind in de goede richting 1 Hij was in Nederland geweest 'n Duitsch journalist, die z'n oogen niet in z n zak hield en in de Frank/. Zeit. daar blijk van gaf. Wat ik van hem las en zag was wel heel aardig opgemerkt. Licht en schaduw gaf hij, Maar 't licht werd niet onderdrukt. Wat hem met name opviel Dat Nederland zoo weinig standbeelden heeft. «Komt zeker daar vandaan, overlegt hij. dat Nederland weinig jgroote mannen heef' gehad Ik kreeg niet den indruk, dat hij er ons volk wou tusschen nemen, maar dat hii 1 eerlijk méénde hoe meer standbeelden, Üe meer groote mannen, want natuurlijk zetj' O betuigen

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2