EL dio voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan N EHUIS LED IN HOC SIGNO VINCES OSSCHART No. 3095 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1925 39STE JAARGANG am id H laasbode" W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers erdam rtikelen li um ;ten iven 235a lelharnis ÏCIENS DE IIIRIGHTItlG (je* Land- en Tuinbouw. Reclame-Mededeelingen. RECHTZAKEN Uit de Pers. Binnenland. la" de eek nps >tuk Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. HET WERK TEL.34228 IEDSTE AF» GROOTSTE AMHEID IIAAL-ltlACHMES lij inleve. ng van 25 /ogeltjes KNOT 1 AD EAU ff is compleet. Zij die dit werk willen laten inbinden zenden de afleveringen naar ons. Er zijn keurige banden verkrijgbaar. Prijs van den Band f 0,50, inbinden f 0,75, totaal f 1,25. Aanbevelend, W. BOEKHOVEN ZONEN J Binderij Sommelsdijk V' Reuze=Subsidie. Reeds een goede week terug brachten de bladen het volgende nieuwtje Het weekblad «Olympiade» bevat in zijn summer van deze week het volgend bericht »Naar wij vernemen, zal spoedig bij de Staten»Generaal worden ingediend een wets» ontwerp, waarbij de regeering een bedrag van maximaal één millioen gulden aanvraagt voor subsidie aan de Olympische spelen te Amsterdam in 1928. De toekenning der subsidie zal over een termijn van vier jaren worden verdeeld, van 1925 tot en met 1928 wordt elk jaar een post van 250 duizend gulden uitgetrokken Het wetsontwerp is onderteekend en zal dus verdedigd worden door Minister De Visser. Het spreekt echter van zelf dat de ge» heele regeering en in de eerste plaats de Minister van Financiën zich er mede heeft vereenigd. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat bij de Provinciale Staten van Noord» ^Holland en bij den gemeenteraad van Am» sterdam eveneens subsidievoorstellen zullen worden ingediend«. Den laatsten dag der vorige week werden, wie nog wat ongeloovig tegen dit bericht stonden aan te kijken, verrast door de in» diening van een Wetsvoorstel, om alvast over 1925 de f 250,000, zijnde één vierde van het millioen, te schenken. '1 Zal wel in de bedoeling liggen, om wat vlug over dit ontwerp te beslissen. Minister De Visser, die het indient heeft een vrij uitvoerige memorie ter verdediging geschreven en om de zaak van alle kanten te belichten, zullen we een dezer dagen 't voornaamste er uit overnemen, dan kunnen de lezers zelf zien, wat de min. ter verdedi» ging zijner subsidie heeft in te brengen. Eén dag vóór de indiening schreef de a.r. »Rott.« «Het wetsontwerp heeft de Staten»Gene» raai nog niet bereikt en noch over inhoud, noch over motiveering is met kennis van zaken een oordeel te vellen. Dat oordeel moeten wij ons dus voor» behouden. Toch lijkt ons om de belangstelling, die dit ontwerp in en buiten de pers wekt, eene enkele opmerking niet ongeoorloofd. Als het kan, zoo achten wij royale steun geboden. De economische en ten deele ook de ideëele voordeelen van een grootsche internationale sportdemonstratie kunnen zeer wel ruime regeeringshulp wettigen. Maar het moe't kunnen. Als voor de verwezenlijking van dit wen» schelijke, hetgeen noodzakelijk is in het gedrang komt, dan past 'n «non possumus«. Het zou pijnlijker indruk maken, indien hier met milde hand werd gegeven en in andere gevallen, waar dringende nood voor hooger belangen om steun smeekt, een af» werend gebaar volgde. Komt het voorstel, dan zal het een met het ander moeten worden vergeleken en nuttig en noodzakelijk tegen elkaar moeten worden afgewogen». Wij twijfelen wel eenigszins, of de moti» veering van den minister de redactie van de «Rott.» geheel zal hebben overtuigd We schorsen ons oordeel nog op. 't Is hier een afwegen tegen elkaar. We komen er nader op terug. Maar onze eerste indruk, dat willen we niet verhelen I is toch niet, dat de schaal ten gunste van de Olympische Spelen zou overslaan. We vragen ons ernstig af, indien de «saneering» onzer geldmiddelen zoover gevorderd is, dat wc ons weer een millioen permitteeren kunnen, of dit niet voor nog nóódiger uitgaven moest worden besteed. Doch we willen 't even afwachten, t Is voor ons 'n ietwat vreemd terrein misschien gaat ons meer en beter licht op doch mét de »Rott.« houden we de mogelijk heid in 't oog, dat een »Non Possumus« eisch ■van 't oogenblik zou kunnen zijn. En die «mogelijkheid» achten we, na lezing en herlezing van wat min. De Visser ter ver» dediging inbrengt, niet gering. V ^Overbevolking. Het trof wel eigenaardig, dat toen «Uit» kijk« zijn de vorige week geplaatst stuk, ge» schreven had, we juist ook kennis namen van een bericht in de pers, waaruit blijkt, dat ook in wetenschappelijke kringen het vraagstuk eener dreigende overbevolking onder de oogen wordt gezien. 't Is wat lang, maar we laten 't bericht hier volgen Dr. J. Bierens de Haan heeft gisteravond te Delft in de vergadering van de Delftscb.e Debatingclub nopens het bevolkingsvraag» stuk de volgende stellingen verdedigd I Daar onze bevolking sterk aangroeit de laatste jaren met meer 100,000 zielen per jaar en onze bodem in de eigen behoefte der bevolking aan levensmiddelen en grond» stoffen slechts voor een klein deel voorzien kan, moet ons volk, ter voorziening in de groeiende behoeften, steeds meer onafhan» kelijk worden van buitenlandschen invoer van grondstoffen, die schaarscher dreigen te worden. II. Waar wij dezen, voor ons onmisbaren invoer slechts kunnen betalen met, voor het buitenland onmisbare arbeidskracht (di» reet, of in den vorm van arbeidsproducten), en van onzen bevolkingsaanwas slechts een zeer gering gedeelte kan afvloeien door emigratie, dreigt dientengevolge bij een doorgaande bevolkingsvermeerdering voor ons volk als geheel de verhouding tusschen de behoeften eenerzijds en de beschikking over de noodige middelen om daarin te voorzien anderzijds steeds ongunstiger te worden, welke nadeelige gevolgen in de eerste plaats moeten neerkomen op ie eco» nomisch zwakste maar talrijkste klasse van hen, die alleen gewonen arbeid hebben aan te bieden in het economisch leven. III. Op den duur moet een sterke bevol» kingsaanwas het evenwicht tusschen bevol» king en bestaansmogelijkheid in die mate verstoren, dat slechts een aanzienlijke veri hooging der sterfte dit weer herstellen kan. Daarom dreigt deze voor ons volksbestaan op den duur de ernstigste gevolgen te heb» ben op economisch, sociaal en cultuureel gebied. IV. Harde arbeid, zuinigheid en een krach» tige bevordering van kapitaalvorming zijn de eenige middelen die een tegenwicht vor» men tegen de gevolgen van een bevolkings» vermeerdering, en dtarom eén steeds drin» gerder vereischte. Men ziet, deze geleerde is geen alwillens» pessimist, maar hij ziet de zaken nuchter in. En van onzen kant, hopen we, wordt het vraagstuk toch ook vooral niet vergeten, juist wijl wij tegen het N. M. als zondig stelling nemen. De vraag worde gesteld en zoo noodig bij het volk gepopuraliseerd, wat er te doen zij, dat in den weg der middelen een wassend volk brood vinde. "J Stemplicht. Wordt nu de stemplicht afgeschaft Neen, zoo gaat het niet. Blijft in de Wet staan, dat een iegelijk, die op de kiezerslijst staat, verplicht is op den aangewezen datum en op den bepaalden tijd te verschijnen in het stemlokaal. Dat ordonneert de Overheid. En dus is dit, met name voor wie leeft naar Gods Woord, een bindende bepaling. Dat was zoo en dat blijft zoo. Wat de Regeering dan wil veranderen De strafbepaling wordt weggenomen. Geen onderzoel dus meer vanwege den Burgemeester, geen vtrvolging, geen straf... Fraai vinden we dit zeker niet. 't Komt er dan zoo ongeveer mee te staan, als met de Lijkverbrandingde Wet schrijft vóór »begraven«, maar er is tegen wie niet begraaft, doch verbrandt, géén strafbepaling, en zoo doet wie met het lijk des overledenen naar Westerveld gaat, wat de Wet niet toelaat, maar hij kan niet worden gestraft. Iets dergelijks wordt het dan met de stem» plicht ook. Nogeens fraai is dit niet. Er zit zelfs een bedenkelijke zijde aan. De Overheid, als ze eenmaal iets gebiedt, doet haar waardigheid toch eigenlijk te kort, wanneer ze den overtreder al van te voren waarborgt, dat hij straffeloos uitgaat. Het volk moet niet leeren lachen en wat de Overheid ordonneert. Kan de Overheid, gelijk met de Stemplicht het geval is, met name in de groote steden haar gebod niet handhaven, dan trekke ze dit royaal in. 'n Gebod zonder straf wat is dat? Hazepeper zonder haas. Hutspot zonder peen of klapstuk. Snert zonder erwten, kluif of worst. Liever zien we dus radicaal doorgetast en de stemplicht met of zonder straf, voorgoed uit de Wet verwijderd. Echter, men bedenke óók dit «Langzaam gaat zekerSoms móét men met 't halve ei genoegen nemen om 't heele naderhand te krijgen. Is er voor het Regee» ringsvoorstel een meerderheid te vinden, 't zij zoodie overgebleven stemplicht is dan toch 'n dood paard aan een boom en wordt dan vanzelf met 'n jaar of wat wel als cadaver onder den grond gestopt. De verslibbing en verkorsting van klei; en zavelgronden. In de praktijk komt herhaaldelijk tengevol» ge van een overbemesting met stikstofmest een verslechtering van structuur voor, welke onaangenaam en schadelijk is. Niet op alle gronden neemt men dit verschijnsel waar, maar op de zoodanige, die neiging hebben tot verslibbing en verkorsting. Door verschil» lende gezaghebbende personen is in de laatste jaren hierop gewezen, als op een zaak van beteekenis voor land» en tuinbouw. Wij mee» nen goed te doen enkele uitspraken van die gezaghebbende zijde eens naar voren te bren» gen. Zoo schreef de heer Maschhaupt, een der directeuren van het Groninger Proefstation, in Juni '23 o.m. over zijn ervaring bij zijn drainageproeven»De met Chilisalpeter be» meste grond is geheel dichtgeslemtna op» drogen is de grond met een gladde, harde korst bedekt, die, door de daarop liggende schoongespoelde zandkorreltjes een witte kleur vertoont. Na een regenbui is deze grond nog glimmend nat, als de grond in de andere bakken reeds weer dof is, doordat het water daar sneller wegzakt. Is de oppervlakte van den met Chilisalpeter bemeste grond geheel samengevloed, die van de andere bemeste gronden is, ondanks den overvloedigen regen, nog kluiterig, en ook in drogen toestand los. Het beste is de structuur van de met kalk» salpeter (is Norgesalpeter) bemesten grond«. Dr, Hissink, directeur der 3e Afd. van het» zelfde Proefstation, schreef 't vorige jaar een artikel over «Zuchtige gronden, slempige gron» den en korstige gronden«, waarin wij lezen «Korstvorming van de bovenste laag, ter dik» te van slechts eenige millimeters, kan zich op kleigronden na het langdurig gebruik van Chilisalpeter voordoen. De korstvorming treedt evengoed op jonge als op oude kleigronden op Het ligt voor de hand de verbetering van de korsterige gronden te zoeken in de vervanging van de bemesting met Chilisalpe» ter door bemesting met kalksalpeter. Reeds be» staat het plan, proeven in deze richting te nemen Ook door oordeelkundig ploegen kan verbetering zij het dan ook slechts tijdelijk worden aangebracht. Het gewone opeggen van de toegeslempte gronden in het voorjaar is onvoldoende. De ploeg moet er weer in, waardoor de grond dieper los komt te liggen en minder snel weer dicht slipt. Te droog ploegen van deze gronden, wier krui» mels zeer gemakkelijk uiteen vallen, is hier even nadeelig als nat ploegen op zwaren klei» grond. In beide gevallen wordt de structuur verslechterd. Het licht voor de hand, dat ook het gebruik van kalksalpeter in plaats van de gewone natron of Chilisalpeter hier aanbe» veling verdient«. In het Orgaan van de Holl. Mij. v. L. vestigde ook de heer van Riel, Rijkslandbouwconsulent te Dordrecht, de aan» dacht der landbouwers op deze zaak. Zooals »bekend« schreef hij «zijn vele klei gronden gevoelig voor groote salpeter giften ze slaan daardoor gemakkelijk dicht, wat de ontkieming en vooral de opkomst kan be» moeilijken Die onaangename eigenschap wordt veroorzaakt door het natrium uit de Chili» salpeter. De kalk uit Norge (ook kalksaipe» ter genoemd) doet dit niet. Men denke slechts aan de structuurverbeterende werking van gewone kalk op zware kleigronden. Op boer» derijen, waar men met dit slemperig worden van den bodem veel te kampen heeft, is dit reden te meer om Norgesaloeter te probeeren. Waar de stikstof in Chili» en Norgesalpeter van precies dezelfde kwaliteit is, ligt het daarom naar mijn meening op den weg der land» bouwers aan laatstgenoemde meststof, meer dan tot op heden het geval was, aandacht te schenken« In den zomer van 1923 werd het uitstrooien van Norgesalpeter gedemon» streerd op de hoederij van den heer A. Seventer te Wier (Fr.). In een Verslag daarvan in de «Leeuwarder Crt«. kwam deze zinsnede voor «De heer Seventer had pas een veld bieten met Norgesalpeter bestrooid en daarbij enkele akkers overgeslagen. Na afloop van de demon» stratie hebben wij dit stuk land in oogen» schouw genomen en bevonden, dat er niet het minste verschil in structuur bestond tus» schen de met Norge bestrooide akkers en die welke waren overgebleven«. Met nog een stem uit de practijk willen we besluiten. Het is het oordeel van heer J. C. v. d. Molen te Bedum (Gr.)«In het voorjaar 1924 zaaide ik op een deel der suikerbieten, Chilisalpeter, op een ander deel kalksalpeter, zoodat per H A. evenveel stikstof werd aangewend. Het verschil in korstvorming was zeer merkwaar» dig. Daar waar Chili gezaaid was, kon men met een mes nauwlijks in den grond komen, daar waar kalksalpeter was gebruikt, kon dit met een rietje zonder bezwaar geschieden. Op laatstgenoemde strook kon het schoffelen uit den aard der zaak heel wat gemakkelijker en beter gebeuren. De bietenopbrengst schijnt me ook grooter«. 40 cent per regel MOND. ADVIES fl 1.» Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren De Houten Pomp steekt op de volgende wijze den draak met de houding der Eerste Kamer inzake het initiatief voorstel Rutgers tot invoering der Plaatselijke Keuzee- De Eerste Kamer geeft acht, pink op den naad van de broek De Vos zegt het tegen Rutgers hoor-eens jongmensch geen grapjes met ons, hoor. Wij zijn de Eerste Kamergeen gijntjes, geen spul, jullie met je honderden, denk niet, dat je met ons, vijftigen, kunt doen, wat je wilt. Kom eens hier, Rutgers 1 Ja wel, mijnheer de Vos, wat blieft u Kijk me aan met een uitdrukking van eerbied in je oogen, hakken tegen elkaar, pink op den naad van de broek, hoofd op, borst vooruit. «Gij hebt het oorbaar geacht om nog geen 13 maanden, nadat de afwijzende beslissing in dit college was gevallen, een hernieuwde poging te wagen, om uw doel te bereiken«. «Het randt de hoogheid der Kamer voor wier ongerept behoud wij geroepen zijn te waken, aan«. »U meende een kansje te kunnen wagen«. «Gij hebt gespeeld met dit hooge College van Staat«. Ernstiger requisitoir en dat uit zulk een mond kan wel niemand treffen. De looze Vos doorzag de nuchtere Rutgers. Gerust, het deed me goed. Niet om Rutgers, maar omdat ik zulk een moedig paladijn mocht hooren voor de hoogheid der Eerste Kamer. Want ik begon den laatsten tijd juist te vreezen met een zeer groote vreeze. Er kwamen zulke rare senatoren. Stenhuis, Moltmaker, Ossendorp 't kon niet op. En 't ging d'r zoo vreemd naar toe. Vroeger sliepen ze veel, nu praten ze lang. In verhouding veel langer dan de honderd praatvaders en praatmoedersaan de overzijde. Die hadden, tenminste een deel van hen, de Eerste Kamer af willen schaffen. Rutgers heeft toen een goed woord voor hen gedaan. Maar van hare hoogheid, van de refe» rentie, die elk aan haar verschuldigd is, had hij toch ook lang niet de ware sjoech. Zij deze les voor hem niet te vergeefs. In de politiek past geen dartelheid, geen jeugdige onbezonnenheid. Daar past voorzichtigheid, daar lette men vooral op de termijnen; een kwartaal heeft daar altijd 13 weken. Dat is Christelijk=historisch van voor 1891. Ingeruktmarsch 1 Rutgers met z'n initiatiefje af Belastingoverzicht over 't vorige belastingjaar. In Nederland heffen6 gemeenten geen gemeentebelasting 64 gemeenten uitsluitend opcenten op de de Rijksinkomstenbelasting; 91 gemeenten uitsluitend niet progressieve in» komstenbelasting; 310 gemeenten opcenten op de Rijksinkomstenbelasting en bovendien nog een niet progressieve inkomstenbelasting. 615 gemeenten alleen een progressieve inkom» stenbelasting. 1084 gemeenten. 488 van de 1084 gemeenten heffen opcenten op de Vermogensbelasting, waaronder 291 die de volle 100 opcenten heffen en 129 die 50 opcenten heffen. Bij een zuiver inkomen van f 1000,— be» draagt de laagste belasting f 1,27 in Rotter» dam en Den Haag en de hoogste f 37,39 in Vollenhove (Overijsel)en in Zuid»Holland, Zwartewaal met f 25,32. Bij een zuiver inkomen van f 2000,— de laagste f 31,93 in Engelen (Noord»Brabant) en f 38,44 in Wassenaar (Z.=H en de hoogste Muntendam (Groningen) met 202,85 en in Zuid»Holland Rockanje met f 141,79. Bij een zuiver inkomen van f 3000,— de laagste Engelen (Noord»Brabant) met f 82,32 en in Zuid»Holland Wassenaar met f 99,06 en de hoogste Muntendam met f 436,— en in Zuid»Holland Rockanje met f 298.95. Bij een inkomen van f 4000,— de laagste Engelen met f 136,37 en in Zuid»Holland Wassenaar f 163,96 en de hoogste Muntendam f 703,25 en in Zuid»Holland Rockanje f478,85. En bij f 5000,— de laagste Engelen (N.=B.) f 195,91 en in Zuid»Holland Wassenaar f 235,28 en de hoogste Muntendam f 1030,10 en in Zuid»Holland Rockanje f 701,26. Zou 't waar wezen? De S. D. A. P. is het eiland Flakkee aan 't meniën. D'r schijnt 'n heele verfpot met kwasten over uitgemorst te zijn. De verf houdt echter niethet hout is te groen. «Natuurlijk komen de menschen uit nieuws» gierigheid weieens 'n kijkje nemen, wat voor wonderlijke chineezen «die rooien« zijn. Of .ze komen ook niét 1 Zie maar «Te Dirksland sprak Van Zadelhoff voor een vol zaaltje. «Te Oude Tonge sprak Suze Groeneweg Haar schitterende rede, die 3 uren duurde (Frissche morgen Suus!) werd door ongeveer 250 menschen met groote aandacht aange» hoord.« De lui hebben natuurlijk stom verbaast gezeten, dat zoo'n meisje zoo'n asem heit. «Te stellendam kon J. Brautigam nietspre» ken, omdat er geen enkele hoorder was op» gekomen.« Dit laatste vermeldt «Het Volk« evenwel niet. (Houten Pomp.) HET MILJOEN. Opgave van bij den Penningmeester der Commissie van Uitvoering ingekomen gelden. KiesHrlng FRIESL ND. Gestort door den Prov. Penningm. f 100053.; Rechtstreeks ontvangen Akkrum» 72.- Kieshring GRONINGEN Gestort door den Prov. Penn. f 114.501. Rechtstreeks ontvangen Bedum Godlinze Groningen Houwerzijl 20.— De Leek 387.50 Mussel 11.50 Obergum» 2 50 Winsum 152.50 Oldehove 5.10Onnen 10.— Pieterburen s Roodeschool 467.75 Sauwerd 85.50 Scheemda 5.— ;Veendam 1.20 Wagen» borgen Warfum Zuidhorn Zoutkamp 197.— 18.45 65.25 3524.40 8.- 80.- 877.50 908.25 215.— 1211.— 725- 52.- 68.50 25.- 864.75 10.50 12.50 5.- 462.50 1436.50 487.50 Totaal ontv. f 125474.90 Netto aanslag (z. 20% res.) f 100.000.— Utinge» radeel Bolsward Ferwerd Franeker Genum Heerenveen» Hemelum Hommerts Kollummer» pomp Leeuwarden» Makkum Metslawier Mildam Murmerw. Oldeboorn Oost»Donge radeel 149 60 Opeinde» Small 655.- Rottevalle 138.— Sexbierum 20.— Stiens 5.— Wanswerd» Birdaard 444.10 Winsum 39.50 Wirdum Totaal ontv.f 103014.33 Netto aanslag (z. 20% res.) f 110000.- R. C. VERWEYCK. Sect, (wnd penningmeester). Amsterdam, 14 Februari 1925. Fabel. Twee koeien liepen dagelijks naast elkaar in de wei. Allebei 'n ongelukje gehad, 't kalf ver» legd en nu waren ze aan den vetweider ver» kocht, hadden 'n prinseleven van 't zomer, niet wetende wat hun in den herfst boven 't hoofd hing. Soms maakten zij 'n praatje. «Waar kom jij vandaan vroeg Zwartkop. «Dichtbij Sneek weg, en jij vroeg Bruin» vlek terug. «Uit Amstelveen, vlak bij de hoofdstad was 't niet zonder trots gegeven antwoord. Waarop 't gesprek düs voortging: Zw.Jou melk ging zeker naar de fabriek

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1