I DEL irm lofd 1 ISPÖRT voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, ren. Antirevolutionair Orgaan f IN HOC SIGNO VINCES No. 3093 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1925 39ste JAARGANG IKELEN 'u III lIRKSLADD" Ind De komende Keuze "dam tad SCHERIJ liet geuestigd MEUUI-HELUOET W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Slot. Met een dankbaar hart. ^Jeen, er behoort niet de minste moed toe, om al onze geestverwanten op te wekken, voor de „Komende Keuze" te ijveren met een dankbaar hart. Het is een vanzelfsheid. Zoodra wij onzen politieken toestand vergelijken gaan, ik zou haast zeggen met dien van welk volk ter wereld ook, wat is er dan voor Gods volk geen reden tot dank Och, wij zien dat zoo niet. Wij wénnen aan den toestand. Constante zegeningen worden ge woonte voor de ziel. Maar de Heere God vraagt dankbaar heid. ggtNiet, wijl Hij die noodig heeft iJkfMaar omdat Hij op die wijze wil geëerd en geprezen zijn, ondank .uoge zijn ,,'s wereldloon" maar hij is Gode een gruwel, en 't zékerste mid del om Zijn zegeningen te verliezene en zijn straffen over ons te halen, zou zijn als Zijn volk verleerd had dank baar te zijn. Dankbaarheid uit zich in woorden. Maar wordt bezegeld door daden. En die daden kunnen geen andere zijn, dan dat men het middel, dat God gebruikte om ons te zegenen, in waarde houdt. Dat middel was onze politieke actie. Door Groen begonnen, door Kuyper voortgezet, met steeds meer duizenden geestverwanten om hen heen. Dat die actie worde voortgezet Met alouden ijver en trouw, Dat vraagt van ons „de komende feuze". Tel uw zegeningen Misschien, dat neen niet een vraag- der-minachting, maar een vraag-der- onkunde opkomt, als er van die zege ningen sprake is de vraag Welke Och, zie dan eens naar Rusland Neen, niet eens naar Rusland Let b.v. op de lagere school. Dank zij de doorwerking der finan- tiëele gelijkstelling, kunnen thans in de kleinste dorpen, ja in afgelegen ge huchten onze kinderen van jongs af onderwezen worden in de Schriften, die wijs maken tot zaligheid. Zie eens hoe dat in 't buitenland is In Duitschland, Frankrijk, zélfs in Amerika. Of de verklaarde ongodisten beheer- schen er de schoolof er wordt een vormendienst onderwezen, die 't hart verkilt en versteentof er wordt een christelijk sausje over 't onderwijs ge goten, waarvan de Christus zelf even beslist het hoofd afwenden zou als van den edik op den kruisheuvel. En uitkomst voor uw kind is er. niet Dat onderwijs, of niets. Zie naar de rijpende jeugd. Hier geen gewest of zij kan er het uitgebreider en hooger onderwijs ontvangen van mannen, die mét ons eenzelfde dier baar geloof belijden, in 't buiten land maar al te vaak van de mannen eener religieuse stamppot öf van wie in de wijde wateren van 't materialisme alle religie verdronken heeft. En wat.de moraliteit betreft: Zekervéél is er nog te wenschen overgebleven, maar er is dan toch een Drankwet, die menige goede kans geeft en Pl. Keuze is maar een kwestie van tijd, ga de zuidelijke grenzen over, óm de vijf huizen 'n „staminet" en vraagt of ge ruilen wiltEr is dan toch een Loterijwet, terwijl men in zoovele landen vrij-gokken heeftEr is een Zedelijkheidswet, die de ergste uitwas sen keert en strafbaar stelt, ga over de grenzen, oostwaarts en zuidwaarts en zie hoe 't volk vergiftigd wordt. En zoo zou ik kunnen doorgaan. Doch ga zélf de zaken na. En tèl uw zegeningen één voor één Hemd en rok. Er is een héél bekend spreekwoord Het hemd is nader dan de rok. En nu staat het zoo, dat het thans zittend Kabinet, omdat het zijn roeping begreep menigeen gevoelig heeft moe ten treffen. Vooral 's Lands ambtenaren. En daarmee gelijkgestelden. Neengij moogt de traktementen, die zij overhielden, niet zonder meer vergelijken met die van vakarbeiders op dezelfde plaats, vooreerst heeft hun opleiding langer geduurd en werd van hen meer studie gevraagd en daar naast hebben zij, hóé bescheiden ook, toch éénigen stand op te houden, wat het leven naar rato voor hen duurder maakt. Waarlijk, 't gaat er thans bij velen nauw uit Het ware wenschelijk, als zij zeiden Het hemd is nader dan de rok voor een richting die dat mêe over mij gebracht heeft, verzet ik geen voet. „Menschelijk", maar tevens zondig. 't Zij in alle liefde gezegd. De zaak staat toch zóó en dat kan ieder weten, dat naar den mensch ge sproken alleen bij de uiterste inspan ning aller krachten een meerderheid behouden blijven kan, die de zegenin gen Gods, waarop wij wezen, bewaren wil. Over 't Kabinet spreken we niet Dat heeft straks zijn taak volbracht. Of zulk een meerderheid regeerings- ree zou zijn, is te betwijfelen. Maar om dat alles gaat het niet. 't Gaat over 't behoud der zegeningen. En dan verwèrpen we elk spreek woord, dat gaat vergelijken tusschen hemd en rok we hebben ze tenslotte voor God ons stellende, beide verbeurd. Dan gaat het om de vraagGods zegeningen helpen bevestigen over ons volk, öf in wrevel en mok de handen slap leggen in den schoot. En als t zóó is, en wij récht staan, dan kan dit geen vraag voor den Chris tus meer zijn. De troon der genade. Doen we de schoenen van de voeten. Thans staan we op heilig terrein. Elke keer als de Keuze op politiek terrein weer komt, herinnere ons dit aan de albeslissende Keuze, die niet voor vier jaar, doch voor de Eeuwig heid geschiedt. Hier toch is innig verband. Al zullen we spaarzaam zijn in wóór den, wanneer we hiermee komen op publiek terrein, des te meer zij ons dit een zaak-des-harten. Het is toch éénzelfde strijd Dien in elk menschenhartdie om het bezit der menschenziel gestreden wordt tusschen Christus en satan én die op elk ander terrein om het „Pro Rege" wordt gevoerd en 't stérkst staat in dezen laatsten strijd, wie hem óók voert vóór den Troon der Genade. Dan vallen alle menschelijke over wegingen weg. Dan is er hooge bezieling, soms in 't eenvoudigste woord. Dan verachten we den dag der kleine dingen niet en weten we Gods werk te helpen ver richten, als we slechts één stem méér weten te doen uitbrengen op wie op komen voor de ordinantiën Gods. Dan kunnen wij zoo rustig arbeiden. Is alle valsche opwinding ons vreemd. Is er goede keuze op de middelen. Liefde tot en eensgezindheid onder de broederen vertrouwen op elkander en vaste zekerheid in God en zullen we ook op politiek terrein ijverig arbei den met elk talent, dat God ons ge geven heeft. Reclame-Mededeelingen. RECHTZAKEN Gemeenteraad. aden, probeer is toch zoo ^n, een zuivere akelige zalf. tiuid of in de direct opge varen en jeuk htende vloei- genezen. Nog ier heel wat raai bezorgd. D.D.D. ze*p RDRECHT anco terug IJZEN |g 166 en Rotterdam Middelhar land P. v. mmeisdijk >rpH. Sis C. Moers v. Soesman, Irweij Jacz., te Ververij "-0 ij imelsdijk aclirreerende LEN.DUIT» TRHACIET pEN enz. enz. DETAIL en aan leden en 4 's jaars. dagelijks wors 1 der leden van kEN Donders van 6—8 uur. vN, Dirksland FOKKAL' acurreerende IE Jz. IELSDIJR. DOOR LAND. kGE Stellendam nestellen f 35,—. impen. Alle >OUW. Repae in toestellen. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent Hj vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENST AANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. V Kroegevictorie Of we 't niet erg sneu vinden voor de Drankbestrijders, dat het voorstel omtrent «Plaatselijke Keuze« nu wéér in de Eersten Kamer tuimelen moest V Neen, waarlijk niet! Daarover hoeven zij niet te zitten in zak» ensasch. Zij kunnen vroolijk uitroepen «Driemaal is scheepsrechtnog één keer in 't Parlement, en we hebben 't gewonnen 1 Want zij, de drankbestrijders hebben, jaop den tel af de nederlaag geleden, maar zij heb» ben een zedelijke overwinning behaald. En die werkt altijd door. Dat kan es even langer duren, maar als 't op taaie volharding aankomt, dan staan de Drank» bestrijders hun man. Een zedelijke overwinning, zeiden we. Want de Tweede Kamer heeft nu twee malen de «Plaatselijke Keuze« aamgenomen en nu dezen tweeden keer had ze feitelijk ook in de Eerste Kamer de meerderheid. Alleen om iets, dat met de P. K. zélf niets te maken heeft, werd ze afgestemd. Zij werd dus géén wet. Maar ze bad toch de meerderheid, en dat komt wel terecht. V Alleszins geoorloofd. Wordt door de «Plaatselijke Keuze« de pen soonlijke vrijheid aangetast Dan zou men ons op onzen post vinden. Zeker, er zijn gevallen, waarin de Overheid ook de persoonlijk vrijheid aan banden moet leggen, maar 't is juist de eere van ons, anti» revolutionairen, dat wij jaloerschelijk waken, dat de Overheid op dit gebied geen stap te ver gaat. Maar 't gaat hier om publieke vrijheid. De kroeg is voor 't publiek. 'n Verlengstuk van 't publiek terrein. En daar heeft de Overheid wel degelijk het recht, te weren wat zij schadelijk acht. Zij belet niemand om persoonlijk in huis te drinken en te schenken wat hij oorbaar acht, maar zij heeft er wél zeggenschap over of en waar daartoe publiek gelegenheid gegeven zal wors den. V Ritseling en Leven. Een der droefste verschijnselen uit den oorlogstijd en daarna is wel dit geweest, dat overgemeen de groote massa niet heeft ge» hoord «de roede en die haar besteld heeft«, gelijk de Profeet het uitdrukt. Er was zeer weinig wederkeering. Er was véél meer verbittering, verharding, onverschilligheid, ja verwildering en booze vijandschap tegen den levenden God. Nu is dit geen vreemd verschijnsel. De profeten getuigen er reeds van. Maar 't is wel een zeer droef verschijnsel, wijl het aantoont dat het oordeel der verhar* ding over steeds grooter schare gekomen is, wat de komst van den Antischrist voorbereidt. Toch trok zich, Gode zij dank 1 de genade nog niet geheel terug. De zevenduizend zijn er nogl Zelfs waar men 't verst afgeweken is en er zijn ook nog volken onder wie 't naar ver» houding nog zooveel beter staat dan met oud»Israël in Elia's dagen. Ja, soms is er een opwekking en herleving van. het Geesteswerk in de harten der men» schen, waar wij 't niet zoeken zouden. Zoo lazen we nog pas dit bericht Volgens een communicatie van den predi» kant Darson in «Evangh. Deutschland« verkeeren de evangelische gemeenten in de Dobroedzja over het geheel in een bloeien» den toestand. In de laatste vijftien jaren is het zielental der gemeenten met 50 pet. ge» stegen. Door allerlei beproevingen is het Duitsche stambewustzijn gesterkt. Maar ook het godsdienstig leven, de evangelische ge» dachte bloeit Drie boeken vindt men in alle huizen bijbel, gezangboek en preeken» boek. Enkele gemeenten hebben een kerk» koor en hier en daar is een bazuinkoor in voorbereiding. Ook voor ziekenzorg wordt veel gedaan. De Dobroedzja is dat eigenaardig langwerpig stuk grond aan den mond van den Donau, tusschen deze rivier en de Zwarte Zee, 't welk men op de kaart zóó ziet. In den loop der eeuwen is ze een rechte staalkaart van natiën geworden. In dien ver» geten uithoek, zoowel als op de steppen van Hongarije en hier en ginds op de heiden van Duitschlands ritselt nieuw leven, terwijl de wereld der cultuur steeds verder van God afhoereert, Hij houdt zijn werk in stand: Hallelujah! 40 cent per regel. MOND. ADVIES fl 1.. Alle zaken behandelt het Bureau voor Rechtskundige Hulp Haagscheveer 5 (bij Hofplein) Telefoon 11862 Rotterdam Alle Belastingzaken door oud ambtenaar aan ons bureau verbonden. Kantoor van 8—10 uur. Geen Bijkantoren V De juiste weg. 'n Klein berichtje uit de bladen De juwelier H. Friedman heeft door bes middeling van den heer J. M. Hillesum, conservator van de bibliotheek «Rosen» thaliana«, aangekocht de bibliotheek van den opperrabbijn Ullmann te Grosswardein (Roemenië). Deze bibliotheek zal in het kantoor van den juwelier ten algemeenen nutte geplaatst worden, terwijl de heer Friedman de toezegging heeft gedaan schik» kingen te zullen treffen, dat deze bibliotheek na zijn dood aan de stad Amsterdam komt. Dat gaat den goeden weg op. De »Rott.« herinnerde dezer dagen aan een groote gift, door een landgenoot geschonken voor een bepaald wetenschappelijk doel en onderzoek, dat niet nader werd aangeduid. Min. de Vissers openlijk in de Kamer de toenemende mildheid van rijkaards, die twee schilderijen e.d.g. belangeloos aankoopen voor vaderlandsche musea. Twenters hebben een rijk natuurkundig museum, dat Jaar in de buurt vele jaren lang was bijeengebracht, voor ondergang bewaard, aangekocht en zijn toekomst verzekerd. Als men maar weet, dat de Overheid zich nog langen tijd van 't behartigen van vele op zichzelf «nuttige zaken« onthouden moet, dan is dit de beste prikkel, om de particuliere milddadigheid, die voorheen zoo rijk was opgebloeid in ons land, weer op gang te brengen. Wat reeds op zichzelf 'n voorrecht is. Afgezien nog van 's Lands finantiën. VERGADERING van den Gemeente» raad van OUDE TONGE, op Don» derdag 5 Februari 1925, v.m. 10 uur. Tegenwoordig met den Burgemeester al de leden. Met een woord van welkom en gelukwensch op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar opent de Voorzitter de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Worden verschillende ingekomen stukken gelezen en voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer J. J. Hollebrand, wordt op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijs zer aan de o. 1. school met ingang van 1 Maart a.s. Afwijzend wordt beschikt op a. een verzoek om subsidie van de R.K. Vereeniging »Moederschapszorg« te Heerlen. b. een verzoek van de Nederlandsche Ver» eeniging «Landverhuizing® te 's»Gravenhage, om subsidie. c. een verzoek van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme te Utrecht, om het aantal vergunningen te verminderen. Een schrijven van Ged. Staten waarbij in overweging wordt gegeven in te trekken een raadsbesluit waarbij de huur der onderwijzers» woning is bepaald op f 300,— Op voorstel van den heer BEIJER wordt besloten hierop afwijzend te beschikken. In verband met vermindering van jaarwedde, wordt de huishuur voor den Opzichter ver» minderd. Missive van den Secretaris van den Raad van State, dat nadere bezwaren kunnen wors den ingebracht, inzake de oprichting eener bijzondere school, wordt voor kennisgeving aangenomen, alsmede een schrijven van den leverancier der centrale verwarming. Missive van Gedeputeerde Staten waai bij goedgekeurd wordt teruggezonden het raads» besluit tot verhoogd verhaal van pensioens» bijdragen op de gemeenteambtenaren (8'/2 °/o op de ambtenaren wier jaarwedde meer be» draagt dan f 1200,—) Missive van Ged. Staten waarbij in overs weging wordt gegeven, dit besluit zoodanig te wijzigen, dat geen hoogere pensionspremie zal moeten worden betaald dan van een bes bedrag gelijk aan hun pensioensgrondslag ver» minderd met f 1200,— Op voorstel van den heer PRINCE wordt met 7 tegen 4 stemmen besloten bedoeld be» sluit niet te wijzigen. Op een verzoek van I de Winter, wordt besloten hem aan te slaan voor V2 jaar le klasse en l/2 jaar 2e klasse in de hondenbe» lasting. Aan het Bestuur van de R.K. School wordt overeenkomstig art. 101 der L.O. wet een voorschot toegekend. 2. Wordt tot boekhouder van het vleesch» keuringsbedrijf benoemd de heer D. Verweij, gemeenteontvanger. 3. Wordt benoemd tot lid van de plaatselijke schoolcommissie de heer H. N. Everaers, hoofd der openbare lagere school. 4 Wordt de huur voor de gemeenteverga» derzaal verhoogd en bepaald als volgt a. voor de halve zaal f 3,—, voor de ge» heele zaal f 5,— per avond b. bij abonnement, voor de halve zaal f 2,—, voor de geheele zaal f 3,— per avond. c. voor de halve zaal f 2,—, voor de ge» heele zaal f 3,— per dag. d. bij abonnement, voor de halve zaal f 1,50, voor de geheele zaal f 2,50 per dag. 4. Wordt besloten tot aankoop van een nieuwe weegbrug, ter vervanging van brug I. 5. Wordt besloten tot het aangaan eener geldleening groot f 6000,— en een kasgeld» leening tot gelijk bedrag. 6. Wordt op advies van de Gezondheids» commissie besloten, in te trekken het raads» besluit dd. 30 April 1924 tot onbewoonbaar» verklaring van 42 woningen, tot onbewoon» baarverklaring van de woningen Oostdijk nrs. 49 en 50, en twee beroepschriften van A. van den Berghe en Gebrs. Mooijaart inzake ver» betering van woningen te stellen in handen van de Gezondheidscommissie om advies. 7. Wordt op voorstel van den heer LOS het percentage plaatselijke inkomstenbelasting voor 1925/26, mer 6 tegen 5 stemmen bepaald op 4 °/oeen voorstel van B. en W. om het op 5 °/0 te bepalen werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. 8. Wordt op voorstel van den heer VAN DEN BERG, met 9 tegen 2 stemmen besloten, op de begrooting 1925 uit te trekken f 1000,— voor werkverschaffing of zoo noodig steun, uit te geven voor 15 Mei 1925. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den gemeenteraad van Herkingen op Vrijdag 6 Febr. des voorm. half tien uur. De Voorzitter opent de vergadering met het gebed en spreekt daarna z'n dank uit voor de gelukwenschen hem bij de wisseling des jaars toegezonden en wenscht den leden weder» keerig toe, dat bet hen voor hart en huis en werkkring goed moge gaan. Dat het ons, al» dus spr., ook dit jaar gegeven moge zijn, veel in hét belang der gemeene te doen. In het af» geloopen jaar heeft o.a. de gemeente ook hier zich meer uitgebreid wat betreft den nieuw» bouw, zoodat daardoor nieuwe wegaanleg onzen aandacht vraagt. Thans liggen nieuwe aanvragen voor het bouwen van huizen ter secretarie. Spr. hoopt dat de leden in goede harmonie zullen saamwerken en het goede voor de gemeente zullen zoeken. De notulen der vorige vergadering worden zonder op» of aanmerkingen goedgekeurd en geteekend. Mededeeling ingek. stukken. 1. Schrijven van den Heer M. de Geus, dat hij met ingang van 26 Jan. ontslag heeft genomen als lid van de Comm. v. T. op het L.O. in deze gemeente 2. van Ged Staten, berichtende, dat be» treffende keuringdienst f 62.08 te veel is be» taald wat bij volgende verrekening in min» dering zal worden gebracht. 3. Procesverbaal van boeken en kasopname van B. en W. gedaan op 7 Nov. 1.1. waarbij gebleken is dat alles in de beste orde verkeert. De ontvangsten bedroegen de som van f 33437,89 die der uttgaven f 18526,27 waar» door het kasoverschot bedroeg f 14911.72. Hierbij deelt de voorz. mede dat dit saldo nu juist niet een waar beeld van den finan» cieelen toestand der gemeente vertoont. Er waren nog verschillende betalingen te doen zoodat genoemd bedrag als eindsaldo minder zal bedragen. De Armenkas is tegelijk nagezien, zij bedroeg in ontvangsten de som van f 7468,515 en in uitgaven f 4108,73, een batig saldo dus van f 3359,78 4. van den Min. van Onderwijs dat in deze gemeente de Bijz. School over het jaar 1923 aan salarissen wordt uitgekeerd f 7346,83, zoo» dat nog staat te verrekenen de som v. f 1546,83 5. van B. en W. van Dordrecht, dat den aanslag ingevolge de Warenwet voor deze W

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1