IliDEL ILE A01ES EDEKH P.FE! Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. IN HOC SIGNO YINCES MELEN No. 3091 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1925 39STE JAARGANG De komende Keuze raad ER Winter® 6-18, SCHIEDAM UUASSCHERIJ OUDE TOUGE imhekken VEREN. A. WIELHOUWER W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers tterdam ERDICHT p ERDMJÏ EENHOUWERU RetUrtaa ZEISS'' lijke ERIJ lil III „Kleine" partij. Wij zullen, ook bij de voorbereiding dezer Kamerkeuze, bedenken dat we een betrekkelijk kleine partij zijn. „Betrekkelijk" zeg ik er bij. Onze allergrootste partijen tellen zoo ongeveer 22 a 30 leden, 't Zal ditmaal zelfs de vraag zijn, of wel één partij de dertig haaltDe oneenigheden onder de R.K. staatspartij zullen haar stem- menaantal, vreezen we geen goed doen. En al lukt het in 't eind, toch nog om alle duigen heen groote hoepels te slaan Zóó dertig man hééten dan wel een eenheid, Maar ze zijn het daarom nog niet. We zouden kunnen zeggen in de te genwoordige omstandigheden heeft de l S*\.R. partij vrijwel de middelmaat, Dat is zoo kwaad nog niet En óók niet onder de maat gebleven. Maar zelfs al liep ons nu alles, alles dit keer mêe bij één zesde der Kamer b.jjft het wel en dan volgt daaruit dat vijf zesde der kamer tegen ons óver staat, óf in gevallen van beteekenis van ons afwijkt. 'n Calvinist is een nuchter man. En juist, wijl onze partij wéét en 't belééft, dat God ook aan een minderheid kan geven meerderheids-eere meerder- heids-invloed en meerderheids-mdc/R, soms langs ongezochte, ongekende, ongedachte wegen, waarvan zij zelf zeg gen moet't L> een wonder in onze oogen Juist daarom blaast zij zich niet op; Pocht ze zich niet grooter dan ze is En zegt tot vriend en vijand „Ziet 'zóó ver reikt mijn stok, maar wat het springen betreft dan komen we, met eerbied gezegd, zóó ver als God ons kracht in de politieke spieren geven zal Wie er zóó, godvruchtig, onder staat: Die zegt gerust'n Betrekkelijk kleine partij ven Zn. slsdijk - El DE Jz. ommelsdijk- Een sierlijke deugd. Wij zullen dus bescheiden zijn. Wijl dit is zulk een sierlijke deugd. En bij onze kleinheid alleszins past. Natuurlijk moeten aan 't eind van eenig tijdvak ook de resultaten worden nagegaan, om te zien of er ook slapheid, lauwheid, beginselloosheid bij onze mannen is geweest. Maar dan zij men vooral voorzichtig O, 't is zoo gemakkelijk, onder geest verwanten, bij groot applaus een knal lende rede te houden, dat er in de een of andere richting zoo weinig is gedaan en tot stand gebracht. En 't moet voor onze Kamerleden weieens verleidelijk zijn, om bij eenig punt evenééns een knallende rede te houden op het Bin nenhof en als het dan met één zesde der stemmen vóór verworpen is, te den ken Maarwe hebben het toch es goed gezégd Doch mag men dit stellen als eisch Als regel nog wel Twee-erlei weg. Zie, er is tweeërlei weg. Een partij, een Kamerclub, kan op zeer goede gronden in een bepaald tijd vak zeggen „Wij leggen bij alles strèng den vollen eisch onzer beginselen aan En als we dat volle pond niet kunnen krijgen, dan stemmen wij tegen. Telkens en altijd weer tegen. Let er op dat kan in bepaalde om standigheden zelfs eisch van goede tac- tiek zijn. Dat hoeft allerminst dollemans- werk te zijn. En de oude Kuyper heeft in een zijner Deputaten-redevoeringen dui delijk laten uitkomen, dat hij soms heimwee had, om zóó de A. R. partij nogeens aan te voeren. Groen heeft het lang zoo gedaan. In zijn tijd was het dan ook eisch. Want van zulk een optreden, mits dan ook met Groeniaansch talent en Kuyperiaansche strijdlust uitgevoerd, gaat ongemeene propagandistische kracht uit. Gij trekt de aandacht, in den goe den zin des woords. Uw optreden komt in 't centrum der belangstelling te staanieder spreekt over u over uw houding, uw beginse len, uw onverwrikt vasthouden aan den versten eisch van uw program Neen, dwaas is zulk optreden niet. Maat en weegsteen. Maar wat moet dan vooraf gebeuren Dan kunnen de Kamer-candidaten eerlijk zeggen, of ze zich hieraan wen- schen te houden, en daarna kan men van hen vragen, dat zij dit ook in de Kamer uitvoeren. Dit nu is in '22 niet gebeurd. Niemand onzer dacht daaraan. Integendeel, ons Deputaten-besluit ging uit van de gedachte Na gemaakt accoord, hebben onze gekozenen het recht aan een regeering, waarin ook onze mannen zitting nemen, steun te verleenen. Zoo is het toen ook gegaan. En nu in '25 hebben wij dus bij onze beoordeeling van den Kamer- en Regee- ringsarbeid daarmee terdege rekening te houden wij moeten ook bij 't nare kenen van 't geen er op het Binnenhof is gedaan, gebruiken een rechte maat en een zuivere weegsteen Volle melk of driekwart water? Want de tweede is gekozen De weg der samenwerking. Meent men nu dat thans de eerste weg moet betreden worden, hierboven geteekend dan moet daartoe ook op de Deputaten-vergadering een ondub belzinnig voorstel worden gedaan. Maar voor het tijdvak '22-'25 gold de tweede weg. Daarnaar moet men zijn oordeel in richten. Die weg der samenwerking met ande ren is vol doornen en distelen Schier nooit krijgt men het volle pond Altijd moet men met een zéér „ten deele" tevreaen zijn en 't kost vaak nog groote moeite om zelfs dat te bemachtigen Geloof maar vrij, dat is de verdrietig ste zaak van 't Kamerleven Als ge zoo vaak volle melk zoudt willen drinken en voor driekwart wat uw beginsel betreft water krijgt. Dat geeft de moeilijkste oogenblikken. En daarmee zullen we rekening moe ten houden, ook bij de beoordeeling van 't geen in het verloopen tijdvak is verricht. Alles heeft een grens Dat willen we tenslotte bedenken. En al zullen we ons zeer voorzich tig uiten, wijl het twee aanhangige wets ontwerpen betreft, er zullen in de de Kamer allicht nog vóór Juni beslis singen vallen, die op onze houding na Juni grooten invloed hebben. Ik bedoel de vaccine-kwestie. En ik bedoel die der staatsloterij. Dat zijn voor ons punten, die ons zéér zwaar wegen, wie de verslagen onzer kiezersvergaderingen leest, 't heele land dóór, kan het weten, En nu zien we buiten de Kamer Dat, ja! van Links, maar ook van een aanmerkelijk deel van „Rechts", niet slechts tegenstand komt, maar spot, hóón, terging, waarbij men zich zoo heelemaal niet indenkt, dat dit al vijftig jaar voor ons gewichtige zaken zijn. „Parade-paardjes" smaalt men. Wij willen de pokken over het volk brengen en hangen den braven Hendrik uit, die zelfs geen „twintigje"-speelgoed hebben mag, Kijk, als dat straks in de Kamer óók zoo moest gaan, ja1 dan zou 't óns niets verwonderen als de grens was bereikt. Plaatselijk Nieuws. sommelsdijk. 1.1. Zaterdag stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling 32 werklooze arbeiders en 1 werklooze schip» persknecht ingeschreven. LET U BEHALVE OP DE KWALITEIT VOORAL EENS OP DE SMAAKVOLLE DESSINS VAN ONZE VITRAGE. RING A 99 SOMMELSDIJK middelharnis. Bij den Correspon» dent der Arbeidsbemiddeling hebben zich over de afgeloopan week als werkloos doen inschrijven 23 personen, namelijk 20arbeiders, 1 opperman, 1 metselaar, 1 letterzetter. stad aan 't haringvliet. De den bommel. De vorige week was de handel niet vlot. Er werden maar 35 H.L. uien en 51 H.L. aardappelen vervoerd. ooltgensplaat. Ter gemeentc»se» cretarie ligt een verzoek met bijlagen van den Minister van Oorlog om binnen het Fort Prins Frederek sectie C 26 een schietinrichting tï mogen plaatsen, bezwaren hiertegen kunnen Zaterdag 14 Februari ten 23/4 uur ter gemeente» secretarie toegelicht worden. oude tonge. In deze gemeente doen zich vele gevallen van hikziekte voor, gelukkig nog niet met doodelijken afloop. nieuwe tonge. Aan den heer W. F. Carrière, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is een ziekenverlof verleend van een maand. I Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent hij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. BmBm&Ë TELEF. Ne/üMS ehandelen SCH is Strijkinrichting DORDRECHT Franco terug E PRIJZEN ïeweg 166 en 75, Rotterdam jsse, Middelhar )irksland P. v. Sommelsdijk uddorp PI. Si» >nge C. Moer» lis A. Soesman, Verweij Jacz., opste Ververij jaar niet geuestigd Niet uit de naad gegroeid, SMEDERIJ ens. Speciaal adres ketels. Vlechtwerk eldraad. beste fokkal» p concurreerende n bij Dit: de partij moet welbewust, na uitvoerige bespreking en overleg in de kiesvereenigingen, op haar Deputaten- dag zonder één slag om den arm zeg gen: Dien kant moet het uit. De Antithese in Je Opvoeding. Daaruit kwam de schoolstrijd op. En waarlijk niet alleen om een Bijbelsch verhaal en een psalmversje op school, zooals zoovelen aan de overzijde 't zich maar al te vaak inbeelden Neen, precies dezelfde »Antithese«, die Kuy» per zoo klaar en helder heeft gesteld en die scheiding maakt op politiek terrein, gaat ook door op dat der opvoeding. Dr. J. Eykman ziet dit in. Hij is directeur der »Amsterdamsche Maat» schappij voor Jongemannen»» en hij werd dezer dagen doctor op proefschrift»F. W. Foerster als zedelijk opvoeder»», Foester, als men weet is een der grootste opvoedkundige profeten voor de overzij. Maar Eykman is 't niet met hem eens Terecht teekent hij Foersters ideeën aldus »In den diepsten grond leeft in ons de »amima naturaliter Christiania»», d.i. de on= bedorven ziel, die verlangt naar de bevrijding en die slechts wacht op de aanraking 'met de hoogere wereld, waaruit zij zelf stamt en die haar uit den kerker van dit aardsche leven komt verlossen«. Die ideeën nu bestrijdt dr. Eykman. En zijn slotsom is deze »Wat we hoog noodig hebben is een verlevendiging van het bewustzijn, dat geen opvoeding duurzame uitkomsten kan hebben en blijvende vruchten, die geen rekenschap houdt met de ware beteekenis der zonde als afval van God«. Nogeens, dat is de anti=these. Niet door ons uitgevonden Maar door de overzijde aldus gewild en voorgestaan. »De onbedorven ziel« en »de afval van God«, neen duidelijker kan het niet geteekend worden Men erkent het een of het ander. Een tusschenweg is er niet. Goed gezegd. Mr. Boon 1 die was beslist góéd 1 U is een Vrijheidsbonder, dus o neen géén anti Een onverdacht man»van»Links. Maar u hebt uw linksche neven, de vrijz.» democraten, en achter»neven, de soci's over de ontwapening een goede dosis peper»en»zout onder den neus gewreven 1 In Engeland, zei u, werden onder Mac Do= nald vijf nieuwe kruisers aangenomen. Alle liberalen stemden tegen, de socialisten vóór! In Duitschland stuurde pres. Ebert een telegram toen de nieuwe »Embden« van stapel liep, met de hoop, dat voor hem »een gelukkige taak« zou zijn weggelegd. In België pleiten de sociaaldemocraten voor een goede landsver» dediging. En een jaar geleden nog maarzei de bekende prof. van Embden in onze Eerste KamerVolmaakte weerloosheid is een uit» noodiging »Kom binnen Peper en zout, mr. Boon Als ge nog méér hebt van dat spul, laten de lieden bij u in de buurt zich maar es gezond niezen hatsjie In deze gemeente komen onder de kin» deren verschillende gevallen van mazelen voor. Op 31 Jan. 1.1. stonden voor den dienst» plicht, lichting 1926, in deze gemeente 50 per» sonen ingeschreven. Vrijdag 1.1. zijn twee kinderen van J. Lodder, na een verblijf van 14 dagen in het ziekenhuis te Utrecht, teruggekeerd. In de maand Januari werd alhier slechts 1 huwelijk voltrokken. Van den landbouwer G. L. Born stierf een volwassen rund. Het beest is onder po» litietoezicht begraven. Op de nieuw opgemaakte paardenlijst voor deze gemeente komen 84 eigenaars of houders met een totaal aantal paarden van 283 voor. 4 Mej. E. J. Deijs te Middelharnis en Mej. T. Mackloet alhier behaalden hun diploma op de eerste Flakkeesche Modevakschool al» hier. Directrice is Mej. L. van Delft. Bij de inschrijving naar de pacht van het land van het Onderling Begrafenisfonds, zijn de hoogste inschrijvers: Perceel 1 B. v. d. Doel, 41 cent per roede, grootte 2281/;» roede f 94,82perceel 2 D. Vroegindeweij, 41 '/a cent Per roede, grootte 228V2 roede f 95,96perceel 3 K. L. Groo» tenboer, 39 cent per roede, grootte 225 V2 roede f 87,95. Tot het verrijden van grint voor de ge» meente is de laagste inschrijver J.Vroeginde» weij voor 59 cent de M3. Aan den heer J. Koert is vergunning verleend om eene villa te doen bouwen aan de verlengde Lijnbaanstraat. De heer F. Nieuwland uit Dirksland heeft een woonhuis, staande aan den Oost» dijk, onderhands verkocht aan den heer D. Kardux. De bakkers hebben het brood met 2 cent opgeslagen. 1 Nov. 1889—1. Nov. 1924. In Nov. 1924 was het 35 jaar geleden dat de Muziekvereeniging »Sempre Crescendo« weid opgericht. Door verschillende omstandigheden komen wij er eerst heden toe dat feit met enkele woorden in herinnering te brengen. Veel is de Vereeniging in die 35 jaar we» dervaren. Tallooze moeilijkheden zijn over» wonnen, vele waren de teleurstellingen, doch ondanks alles, mocht de Vereeniging gedu» rende haar bestaan een vrij goede reputatie genieten. Van de oprichters is alleen nog aan de Vereeniging verbonden de Weled. Heer M. M. J. Vletter, die gedurende 35 jaar onafge» broken het Directeurschap met lust en toe» wijding heeft waargenomen. Hulde aan hem, die de Vereeniging bij concoursen of festivals tallooze malen met eere uit het strijdperk deed treden. Ook alle leden en oud»leden komt een woord van dank voor hunne medewerking, waardoor het voortbestaan der Vereeniging verzekerd bleef. Dat het Sempre gedurende haar bestaan aan geen belangstelling ontbrak, behoeft geen nader betoog. Allen die de Vereeniging ge» durende haar bestaan, hetzij finantieel of op andere wijze steunden, hartelijk dank. Ter gelegenheid van het 35»jarig bestaan zal de Vereeniging op Maandag 9 Februari a.s. een uitvoering geven in de concertzaal van Mej. Meijer te Middelharnis met mede» werking van den heer Jan Boezer, humorist, wonende te 's»Gravenhage. Donateurs, begunstigers en kunstlievende leden hebben dien avond allen het recht iemand te introduceeren, terwijl de toegangs» bewijzen voor donateurs, kunstlievende en begunstigers streng persoonlijk zijn. Wij mogen na bovenstaande uiteenzetting zeker de hoop wel uitspreken dat Sempre dien avond voor een overvolle zaal haar programma mag afwerken. Plaatsbespreking kan plaats hebben op den dag der uitvoering, 's namiddags van 2 tot 4 uur a f 0.25 per persoon. Programma's zijn aan de zaal verkrijgbaar. Donderdagavond 29 Januari hield de Jongedochtersvereeniging »Bidt en Werkt« te Middelharnis haar jaarlijksche uitdeeling van de door haar vervaardigde kleedingstukken aan behoeftige ingezetenen van Middelharnis en Sommelsdijk. Zij had het genoegen aan honderd zeventien gezinnen 215 stuks te ver» deelen. Ook mocht zij in dit verloopen jaar twee luier uitzetten voor Saksensche kinderen ver» vaardigen. Met een bewijs dat de Donderdag» avond van 7 tot 9 uur niet nutteloos wordt doorgebracht. Het bestuur hoopt dan ook, wanneer weldra eenige jongedochters zich zullen opmaken om gelden in te zamelen, om haren arbeid weer voort te zetten, zij bij de ingezetenen van Middelharnis en Sommelsdijk een open oor en milde hand zullen aantreffen. De vervaardigde kleedingstukken waren 30 Lakens; 12 Slopen; 12 Vrouwenhemden; 12 Mannenhemden; 10 Vrouwenbroeken; 6 Mannenbroeken; 10 Onderrokken; 13 Schor» ten 5 Mannenborstrokken 14 Vrouwenborst» rokken 12 Handdoeken 4 Nachtjaponnen 8 Moltondekens33 Zakdoeken12 Boeze» roenen 24 Theedoeken. levering van koolasch voor de Burgemeester Sterkstraat is gegund aan schipper J. Braber J.Lzn. voor f 1,825 de M3. In deze gemeente bestaan plannen voor de oprichting van een Coöp. Broodbakkerij. Vrijdagavond a.s. 6,30 uur zal in hotel Smits een vergadering worden gehouden. Als spre» ker hoopt op te treden dhr. Kievit, voorzitter van de Coöp. Broodbakkerij te Nieuwe Tonge. A. Vroegindeweij van de lichting 1918 moet 2 Maart a.s. 13 dagen voor herhalings» oefeningen onder de wapenen komen. Het vervoer van koolasch voor de ge» meente is aangenomen door L. Braber Mzn. voor 36 cent de M3. Voor de lichting 1926 zijn tot op heden 12 personen ingeschreven t w. M. Koppenaal, M. Magielsen, P. J. Kreeft, C. Maliepaard, A. J. Wesdijk, F. J. Knoop, T. Mulder, L. v. d. Boogert, P. Arensman, J. Hoedeman, I. van Biert en E. C. Vroegindeweij. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 38 werkloozen ingeschreven. Over de maand Januari van dit jaar gaf de Regenmeter een neerslag van 69,2 m.M. legen 47,5 m.M. over dezelfde maand van het vorige jaar. Voor de dienstplichtlichting 1926 hebben zich in de vorige maand 23 personen doen inschrijven. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn aanvraag»formulieren inzake visscherij. Bij de gehouden schietwedstrijd van de Bijz. Vrijw. Landstorm afdeeling Achthuizen werden de volgende prijzen behaald J. Brands lste prijsJ. de Waal 2e prijsM. van Biert 3e prijsJ. Boets 4e prijs en R. de Waal 5e prijs. Loop der bevolking in JanuariIngeko» men Johanna Bloemendaal uit Vlaardingen Jan van der Welle uit OoltgensplaatLeentje Grinwis uit Goedereede. Vertrokken A. F. v. Vugt naar Utrecht; Petrus Vervloet en gezin naar OoltgenspaatW. Bruinse en J. van Wijk naar Rotterdam. Ter gemeente«secretarie zijn verkrijgbaar formulieren tot het bekomen van een vischakte voor een gewonen hengel is geen acte noodig wel voor een loop of sleephengel of peur. Met ingang van heden is de Brigadier titulair, P. Spierings, overgeplaatst naar Dord» recht, de gemeentewoning blijft beschikbaar voor zijn opvolger. Op Woensdag 4 Februari des namiddags ten 2,30 uur zal in een der lokalen der Open» bare School aan dhr. P. Verkerk, in verband met zijn 40«jarig Ambtsjubileum, een stoffelijk blijk van belangstelling worden aangeboden, daarna zal het publiek gelegenheid worden gegeven den jubilaris hun gelukwenschen aan te bieden. De oudste inwoner J. de Vos, alhier, heeft zijn 93ste geboortedag gevierd, een hoo» gen ouderdom. Op 4 Februari a.s. zal er ten huize van den gemeentegeneesheer kostelooze inenting plaats hebben. Van den landbouwer W. J. Gebuijs lag een paard dood in den stal, het dier was niet verzekerd. Tot bezichtigen van de kleederen van de Meisjesvereeniging »Dorcas« zal er op Don» derdag a.s. gelegenheid bestaan, dat er maar veel bezoek mag komen is de wensch van de vereeniging. Vergadering van het Onderling Begraaf» fonds op Dinsdag 17 Februari a.s. in de Oude School, alhier. Van den heer R, J. is een paard met veulen gestorven hetwelk in de slachtplaats geslacht zijn. De prijs van de uien is weer aan het dalen. Alleen de commissionair A. van Driel, alhier, schijnt er neg te koopen voor f 6.75. De andere kooplieden f 6 a f 6.50. J.l. week werden van hier 1900 balen uien vervoerd. Peen werden niet vervoerd.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 1