Kerk en School. Burgerlijke Stand. Verkoopingen. Buitenland. Van onze adverteerders. Economisch Weekoverzicht. In deze gemeente is het mond» en klauw» zeer geweken verklaard. In de woning gemerkt 367 komt een ge» val van besmettelijke »Diptheritus« voor. Bij de gehouden uitvoering van de zang» vereeniging »Ons genoegen«, directeur J. v. Sliedrecht, was de opbrengst ten bate der kas ruim f 16. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door de concurentie zijn de prijzen der brandstof» fen zeer gedaald. Eierkolen f 1,25 en Stukko» len f 1,15. DEN BOMMEL. Door den molenaar P. Vermaas is een partij linzen gemalen. Een ge» was, wat hier weinig voorkomt. Naar men verneemt zal het stuk land, dat door den heer J. P. Mast aangekocht is, voor bouwterrein gebezigd worden. OOLTGENSPLAAT. B. Dorsman heeft zijn woonhuizen aan het Marktplein en Stoof» straat onderhands verkocht aan L. Dorsman Jz. Vergadering A.»R. Kiesvereeniging op Donderdag 29 Januari. De waarnemend Voorzitter dhr. Donkersloot opent de vergadering door het laten zingen van Ps. 68 1. Daarna lezen 2 Cor 5 en gebed. Na een woord van welkom krijgt dhr. v. Es. het woord tot het lezen der notulen, wel» ke onveranderd vastgesteld worden. Hierna een uitgebreid jaarverslag van de Secretaris, de Voorzitter dankt dhr. van Es voor het jaarverslag, de Penningmeester dhr. Oostdijk deed rekening waaruit bleek dat een batig saldo aanwezig was, de H.H. Braberen Birkhoft hebben de rekening nagezien en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden A. Braber Cz. P. C. van der Mast en K. Vermaat werden herkozen met 18, 20 en 17 stemmen. De Voorzitter geeft een uiteenzetting van het miljoenplan in dezen kieskring, waaruit blijkt dat deze Kiesvereeniging een pluim op den hoed krijgt, ook wordt nog een uitleg» ging gedaan over de in te dienen candidaten lijsten welke in een spoedig te houden ver» gadering behandeld zullen worden. Hierna wordt door dhr. C. J, Oostdijk een inleiding geleverd over Artikel 1 van ons program van beginselen, waarop een aange» name bespreking met verschillende personen volgde. Na een opwekkend woord van den Voor» zitter en eenige besprekingen van onderge» schikt belang sloot dhr. Oostdijk met gebed. Voor de militielichting 1925 hebben zich laten inschrijvenF. Brands, T. E. van de Swaluw, A. de Waal, P. Q. J Boets, L. J. Wouters, A. van Nimwegen, T. F. Beije, S. A. van den Doel, A. Hotting, A. Troost, A. Groenendijk, T. \ermaat, Jan Kreeft, L. J. van Gurp, K. Braber, C. Pieterse, J. M. van Oostende, Jacob Kreeft, L. Hotting, D. Kie» vit, A. Bakelaar, J. P. Dorsman, Jacobus Dors» man, Jacobus Kamp, Jacob Huijer, G. P. Mar» kus, J. Hotting, J. C. van Ree, A. Kromdijk, G. van Dam, A. Vermaat, A. C. E. Leijdens, P. Korteweg, T. van Dam, L. Knöps, A. Kamp, D. Langeweg, H. J. M. van Oorschot, L. H. Korteweg, J. A. van Kempen en C. Troost. OUDE TONGE. Door W. J. Breeman, rijwielhersteller, alhier, is" bij B. en W. een verzoek ingediend om een rijwielherstelplaats te mogen oprichten. P. B. had het ongeluk zich zoodanig te bezeeren dat hij thuis gébracht moest worden en geneeskundige hulp noodzakelijk was. De prijzen der veldvruchten zijn als volgt aardappelen f 5,25 de 70 K.G uien f 7 en koepeen f 0,80 de 60 K.G. Door A. Ph. L. v. d. Berghe, timmerman alhier, is onderhands van den heer W. Ter» hoeve aangenomen het bouwen van een woon» huis in den Heerenpolder alhier. NIEUWE TONGE. De schipper J. Kn. had het ongeluk in de kaai te vallen. Na eenige moeite wist hij op het droge te ko» men Met de schrik en een nat pak kwam hij vrij. De achteras van de auto van de firma W. en L. D. van Eesteren, bakkers alhier, ging te Baftenoord stuk. De hulp van de auto van dhr. Koppenaal werd ingeroepen om de reis voort te zetten alsmede die van dhr. K. Witvliet, Ford»Dealer te Stad aan 't Haringvliet, om de auto te repareeren Goede tijden op komst. Bij de gehouden inschrijving van land van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, alhier, werd niét minder dan ruim f 1000 per Voornsch Gemet voor benifitie geschreven. De woning en erf van dhr. G. Felsbourg, alhier, is bij de op 29 dezer gehouden ver» kooping bij afslag, afgemijnd door dhr. H. Felsbourg, alhier, op f 2112. Bij G. B. alhier ontstond een begin van schoorsteenbrand. Daar het onheil spoedig werd opgemerkt, konden bijtijds maatregelen worden genomen en werd erger vermeden. Naar men verneemt heeft dhr. P. J. Vreeswijk zijn woning, bewoond door dhr. Z. v. d. Doel, ondershands verkocht aan B. Verweij te Herkingen. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier uitgevoerd 1100 H.L. aardappelen, 400 baaltjes uien en 1200 baaltjes peen. Bij publiecatie is bekend gemaakt, dat de lijst van eigenaars of houders van paarden gedurende de maand Februari voor een ieder ter secretarie ter inzage ligt, Op het bouwterrien van den heer T. Kafs zal weer een woning worden gebouwd voor rekening van den heer P. C. Grooten» boer. Aan D. Vissers en R. Noordijk is ver» gunning verleend tot het verrichten van bak» kersnachtarbeid. HERRINGEN. Heeren landbouwers wor» den attent gemaak op de te houden stieren» keuring welke zal plaats hebben te Heenvliet op Vrijdag 27 Maart e k. des voorm 11 uur. De boterprijzen zijn alhier deze week in de Roomboterfabriek met 10 cent per Kilo verlaagd. Behalve voor wilde eenden is de jacht op waterwild geopend op 16 April e.k. Voor wilde eenden is ze reeds geopend op 1 Febr. Eiken Maandagmorgen 10 uur zoolang de kas zulks toelaat zal aan ouden van dagen, weduwen en weezen eene gave worden uit» gereikt als z.g.n. winterbedeeling. Door Chr. v. d. Velde, D. D. Kastelein en K. Kareis is vergunning aan B. en W. aangevraagd tot het bouwen van een woon» huis. MEHSSANT. Aan dhr. P. G. van Damme is vergunning verleend tot het bouwen van woonhuis aan den Dorpsweg. Maandag 26 Januari j.l. hield de muziekv. »Tot Nut en Genoegen« in het oefenlokaal der O. L. School, jaarvergadering. Tegenwoor» dig waren alle leden. Na opening der vergade» ring door den voorzitter wordt wegens bedan» ken van den le secr., door den 2e secr. het jaarverslag voorgelezen, waarna de Weled Heer Barker de vereeniging toesprak. Daarna wordt door de daartoe benoemd commissie bestaan» de uit dhr. Tol en Keizer de boeken van den penningmeester nagezien en in orde bevonden, terwijl bleek dat de rekening over 1924 met batig saldo sloot, tevens werd 1 aandeel in de muziektent uitgeloot Vervolgens kwam aan de orde de benoeming van een lste secretaris en een secundu. Met algemeene stemmen wer» den respect, gekozen dhr. D. Leijdens en N. van Oudenaren, die hun benoeming aannamen. Besloten werd dit jaar aan een concours deel te nemen. Nadat de Directeur dhr. van Don» gen de Vereeniging nog eenige waardeerende woorden had toegesproken werd de vergade» ring omstreeks elf uur door den Voorzitter met een woord van dank voor het gezellig samenzijn gesloten. OUDDORP. Nu is nummer 4 met de fiets in de eendensloot gebuiteld, dicht bij de woning van K. B Er mag daar wel een waar» schuwingsbord geplaatst worden, of anders niet langs de sloot rijden. De auto»bus, die verleden Zaterdag zou beginnen te rijden, zooals een advertentie ver» meld heeft, laat tot op heden alle reizigers op zich wachten, en rijdt nog niet. Door G. v. d. K. is een stukje grond gekocht aan den Dirkdoensweg, om er een huis op te laten bouwen. Door M. Witte is een ballonnetje gevon» den, dat uit Rheims Rue de collega's 37 Soissons, Frankrijk, afkomstig was De vrouw van H. T. heeeft haar eenen arm zoo erg met kokenden olie gebrand dat de dokter te hulp moest geroepen worden. \anaf 1 Februari is de brievenbus bij Klarenbeek, die eens per dag gelicht werd, buiten dienst gesteld. Er werd slechts zelden gebruik van gemaakt. f Naar men zegt zal het mooie laantje nabij den vijver, die men bezig is te dempen, behouden blijven als natuurschoon. De dem» ping van de vijver maakt schier geen snelle vorderingen. Men verzekerd ons dat ruim tweeduizend wagens zand voor het dempings» karwijtje benoodigd zijn. f Op de beurs is in uien geen handel gedaan daar koopers gebrek aan orders had» den. Voor aardappelen besteedt men van 5 tot 6 gulden per mud al naar gelang van soorten. —j- De heer A. v. 't Geloof is door de Meppeler Verlotingsmaatschappij als plaat» selijk collecteur aangesteld f Op 5 Februari a.s. zullen de militieplich» tigen der lichting 1925 bij hun garnizoen te Den Helder ingelijfd worden. —f Men is weer begonnen met het ontginnen en omwerken van het »Berenbosch« aan het Hoogepad. Nog enkele winters en dan zal het bekende bosch voor tal van vreemdelingen die 's zomers het strand bezoeken als natuur» schoon verdwenen zijn. De garnalenschoppen die voorheen wer» den gedroogd worden tegenwoordig verkocht voor bemesting. Het drogen zal evenwel bin» nen enkele weken hervat worden. NIEUWsHELVOET. Door de Rijksveld. wachters Tielemans en van der Bom zijn ver» baliseerd de personen H. en D. in dienst van de Maatschappij Voorne's Duin wegens het vangen van konijnen met klemmen in de dui» nen onder de gemeente Nieuw»Helvoet daar de dieren in die klemmen noodeloos en op ergelijke wijze werden verminkt. O.a. werd in een der klemmen nog een poot van een der konijnen aangetroffen: Bij den winkelier Touw aan den West» dijk, alhier is een jam konijn op diens erf gevonden met witten borst, welke aldaar is terug te bekomen. Door de komiezen bijgestaan door de Rijks» en Gemeentepolitie is j.l. Zondag een surveillance gehouden om na te gaan of alle rijwielen wel met het belastingmerk van het jaar 1925 waren voorzien. Van een tweetal personen die dat belasting» merk niét konden vertoonen is het rijwiel in beslag genomen en is hen een bekeuring aan» gezegd. Deze personen waarvan een in Tinte en een in Heenvliet thuis behoorde konden loopend naar hunne woningen terugkeeren. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 1 Feb. 1925 NED. HEKV. KERK. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. den Oudsten. Stad a. 't Haringvliet, v.m. 9 Ds. Polhuijs en nam. 2 uur leesdienst. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. den Oudsten van Middelharnis. (H. Doop) Ooltgensplaat, v.m. 9,30 leesdienst en 's av. 6 Ds Polhuijs van Stad a. 't. Haringvliet. Oude Tonge, v.m. 9,30 en's av. 6 uur Ds. Bax. Nieuwe Tqnge, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. Kruijt. Herkingen, v.m. Ds. v. Montfrans van S'dijk. Dirksland, v.m. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. v. As. Melissant, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. B aarslag Ouddorp, v m. leesdienst. Oostvdorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, n.m. 6,30 uur Ds. Witkop. Nieuw»Helvoet, v.m. 9,30 uur Ds. Pcjester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 uur Ds. Timmer. Nieuwenhoorn, v.m. 9'30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Oudenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. Feenstra. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romeijn. Abbenbroek, v.m. 9 30 uur Ds. Wanrooy. Zwar ewaal, n.m. 6.30 uur Ds. Bartsra. Vierpolders, v.m. 9.30 uur Ds. Wittkop van Rockanje. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. de Lange. Melissant v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. v. d. Lugt Stellendam, v m. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. W. Tom Cand. te Hilversum. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Diemer. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 gem. dienst Ds. Wes» terhuis en n.m 5 uur geen dienst. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 geen dienst en n.m. 5 uur gem. dienst Ds. Westerhuis. GEREFORMEERDE GEMEENTE, Dirksland, v.m. 9,30 en 's av. 6 uur leesdienst. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, geen dienst. Van de overige gemeenten geen opgaaf. MIDDEF.HARN1S. Tot bestuurslid van de Ned. Herv. Zondagsschoolvereeniging is ge» kozen de heer H. Dubbeld. Door het bestuur der Ned. Herv. Zondagsschoolvereeniging is een orgel aangekocht ter begeleiding van het zingen der kinderen. j DEN BOMMEL. Vrijdag 6 Februari a.s. zal in de Chr. School ouderavond worden ge» houden. De heer Arij Donkersloot heeft de be» noming tot Diaken in de Geref. Kerk aange» nomen en zal Zondag bevestigd worden. OUDE TONGE. Dinsdagavond 3 Febr., 6 ure, hoopt in de Oude School alhier op te treden Ds. Boone van St. Filipsland. DIRKSLAND. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk besloot om den doop der kinderen van de ouders die nalatig zijn in het geregeld bij» wonen der godsdienstoefeningen gedurende 3 maanden uit te stellen. Een navolgenswaar» dig voorbeeld Donderdagavond hield de Jongelings» vereeniging »Jonathan« in het koor der N. H. Kerk haar jaarvergadering. HERKINGEN. De heer M. de Geus, lid van de Comm. van Toezicht op het L. O. in deze gemeente, heeft als zoodanig bedankt. OUDDORP. De collecte voor de Chr. Scfr gehouden bij de schoolrede van Ds. van Grie5 ken, heeft opgebracht f 136 en 4 cent. NED. HERV. KERK. Beroepen naar Rotterdam Ds. G. W Ober» man te Leeuwarden en Ds. E. Warnolts te Heerde. Aangenomen naar Kooten Ds. F. H. Bruins te Witmarsum, naar Utrecht Ds. Batelaar te Zeist. BedanktVoor Wassenaar Ds. P. de Bruijn te Aalsmeer. GEREF, KERKEN. Beroepen: naar Duinswoude dhr. K. Spoel» sma Cand. te Sappemeer, iiaar Doetinchem Ds. W. L. Korfker te Barneveld Tweetal: te Oorstwedde Ds. H. H. Schoe» maker, Zwartsluis en Ds. W. H. v. d. Vegt, Drachtster Compagnie te Harlingen Ds. J. L. de Vries, Rijnsburg en Ds. P. Zwier, Papen» drecht CHR. GEREF. KERK. Beroepen naar Harderwijk Ds. K. Groen te Zwijndrecht. Bedanktvoor Arnhem en voor den Haag Ds. H. Biesma te Groningen. Geweigerde Bloemekens. Toen de »Bond« onlangs jjabileerde, U weet wel, die roodachtige Openbare»On» derwijzers»Bond van Ketelaar,'Ossendorp c.a. - Toen heeft min. De Visser, mêe genood en mêe opgegaan, met minnelijken glimlach, en vriendelijke glinsterbriloogen, hem danig in de bloemetjes gezet en o.m. getuigd, dat die Bond mee de »gangmaker« was geweest voor de pacificatie van 't jaar '20. We hebben daar kort geleden 't onze van gezegd. Daar komt een mensch toe, als»ie zich maar blijft vergapen aan het »Héél de School en héél het Volken van die niét»bestaande eenheid 'n elfde geloofsartikel maakt. Intusschen, -om ter zake te komen Nóch 't Bestuur van dien Bond, noch de Minister hebben sfeel plezier van de bloeme» tjes gehad. Zoo lezen we uit dien Bond De afd. Rotterdam vaneen (rooden) Bond van Ned. Onderwijzers protesteert met de meeste beslistheid tegen de uitnoodiging van Minister de Visser op het jongstleden gehou» den jubileum van den Bond. Ze had van die uitnoodiging met groote ergenis kennis geno» men en het hoofdbestuur heeft h.i. het bewijs gegeven, dat het ten eenénmale het besef ver» loren heeft van hetgeen er leeft en woelt onder de Bondsleden. Zoo'n motie op je nuchtere maag en je hebt een frissche morgen En wat min. De Visser betreft Zijn bloemetjes zijn lang niet algemeen in 'n knoopsgat gestoken 1 Ziehier iets van 't geen een der »Bonds«=mannen in 't Haagsche orgaan van deze opvoeders tot alle chistelijke "en maatschappelijke, deugden, over den persoon des minister schrijven durft De komst van den gevloekte wordt aange» kondigd applaus I De gevloekte spreekt e knersetandenden toe 3 maal applausEen» maal zelfs langdurig applaus, toen de gevloek» te zich zelf een behartiger van de belangen van het Nederlandsche volk noemde. De gevloekte wordt door een tandenkner» ser beantwoord. Hij stelt er prijs op, dat de gevloekte in hun midden is hij bedankt den gevloekte voor 't geen deze had willen geven en ten slotte voor wat hij gedaan heeft, 2 maal applaus 1 Eenmaal zelfs krachtig applausdat was bij 't bedankje. Alle tandenknersers hebben den gevloekte gehoord en aanschouwd. Ik wou niet veel, maar wèl dat zulk een verachter der Overheden, de rooden mogen er gerust om spotlachen 1 door het wettig Ge» zag es flink-bij de kladden werd gepakt. Ook Godsdientst boven Geloofsverdeeldheid j 'n Kapitaal heerenhuis, op een Amsterdam» sche gracht. Twee groote kamers »en suite«, deftig behangen en gemeubeld. In de achterste kamer eenig publiek. Die is vrijwel in donker gehouden. De voorste is, spaarzaam, verlicht. Tegen den voorsten wand der voorste ka» mer staat een »altaar« keurig aangekleed en op dat altaar, in 't fort zeven kaarsen. Gewijd aan de zeven hoofdgodsdiensten. Twee dames en 'n héér, keurig gekleed, alle drie in lange blauwe toga's,|priesteren zoowat om d n altaar henen 'n Dame steekt één voor één de keerskens aan. «Ter eere van den godsdienst der Hindoes.« Nummer twee «Ter eere van de leer van Zoroaster. Kaars drie is voor Bóedha. Vier blijft nog onaangestoken. Vijf is voor 't Jodedomzes voor Christendom zeven voor den Islam. Dan, 't lijkt me 't hoogte» punt van 't lichtjesbranden, ontsteekt de ge» togade de middelste kaars«Ter eere van den éénen God, die, zich in al deze godsdiensten openbaart»Dat is dus zooveel als 't altaar van den «onbekenden God«, dat de Atheners hadden opgericht De tweede dame leest dan 'n spreuk of tekst voor uit de verschillende heilige boeken dezer religiën en ten slotte houdt de heer 'n «preek.» En zusterlijk branden de kaarsen naast el» kaar op, En 't publiek ds. Bakker van Amsterdam heeft zelf zoo'n Godsdienstoefening meege» maakt en verhaalt er van is voldaan het gaf elk h;t zijne, sloeg zeven vliegen in één klap, eerde zeven religiën in één zitting, meer kan toch nietGodsdienst boven geloofsver» deeldheid 1 SOMMELSDIJK. Geboren Trijntje, dochter van Pieter van Lente en Martha Roodzant. Overleden Adriaantje van den Broek, 29 j., d. v. Daniël van den Broek en Zoetje Grootenboer. DIRKSLAND. Overleden: Dingena de Koekoek, 83 j., echtgenoote van Aart van Broekhoven. HERKINGEN. GeborenTeuntje, d. v. Teunis Struijk en Teuntje Adriana Bestman; Adriana, d. v. Jan Cornelis Drooger en Willempje van Ostende. GehuwdAbraham van der Veer, 24 j. en Antje de Gast, 23 j. MELISSANT. GeborenCornelia, d. v. J. Frederiks en E. van der Mast. OndertrouwdH. Campfens, j.m. 29 j (Ooltgensplaat) en A. M. L. Mijnders, j.d. 27 j. Auto Showroom. Zaterdag 24 Januari 1925 opende de be» kende firma J. H. Eggelmeijer, in Automo» bielen, Motorrijwielen en Rijwielen, Oostzee» dijk 278, Rotterdam, achter hare Winkel en Magazijnen, ingang Admiraliteitskade 76—77 een moderne Auto Showroom, het geheel ziet er schitterend uit en ter bezichtiging staan er een 5»tal van de allerlaatste modellen en typen Essex en Hudson Automobielen. Dat het ge» noemde firma niet aan belangstelling ontbrak getuigd :n een 24 tal mooie bloemstukken. In dezen modernen tijd is een Auto Show» room beslist een noodzakelijk iets, daar de Auto Sport een groote vlucht neemt, dit heeft dan ook de heer Eggelmeijer ingezien. Genoemde heer deelde ons tevens mede, dat hem de vertegenwoordiging is opgedragen voor Zuid»Holland, Zeeland en Noord»Brabant der algemeen gunstig bekende Douglass en B.S.A. Motorrijwielen, alsmede voor de Essex, Hudson en Mathis Automobielen, Rudge, Ra» leigh en A.J.S. Motorrijwielen, benevens Rudge Withworth en Raleigh Rijwielen. Alle onder» deelen van genoemde merken Automobielen en Motorrijwielen zijn steeds bij genoemde firma voorradig. Wij wenschen deze firma met hare uitbrei» ding veel succes. Verhuring bij Inschrijving van 3»22»50 H A bouwland te Zuidland a.d. Langeweg, voor een termijn van 5 jaren, ingaande direct. In» lichtingen ten kantore van ondergeteekende alwaar de inschrijvingsbiljetten moeten wor» den ingeleverd vóór of op Maandag 9 Fe» bruari 1925. Notaris LOEFF. Op Donderdagen 6 en 13 Februari 1925, v.m. 11 uur, in het café van N. Essebaggers te Spijkenisse, publieke verkooping bij veiling en afslag van Een huis bevattende 2 wonin» gen en erf, aan den Achterweg te Spijkenisse, en een huis en erf aldaar, aan de Kerkstraat. Inlichtingen geeft de verkooper P. Goeden» dorp, aldaar. Notaris LOEFF. Op Donderdagen 12 en 19 Februari 1925, - v.m. 11 uur te Zuidland, in het koffiehuis »Het Wapen van Zuid»Holland« bij veiling en afslag, publieke verkooping van Een huis, erf en schuur, waarin stalling voor 6 koeien, staande te Zuidland, in het dorp aan de Breedstraat en den Achterweg, groot 2»38 are. Een perceeltje open grond a d. Achterweg, groot 50 centiaren en een bleekveld, groot 92 centiaren. Inlichtingen geeft de eigenaar»verkooper P. Arkenbout te Zuidland. Notaris LOEFF. Op Zaterdag 7 Februari 1925, des nam. 2 uur ten herberge van J. Sala a.d. Langeweg te Oude Tonge, verkooping van schaarhout, gehakt liggende op een perceel boschland a.d. 2en Groeneweg aldaar, ten verzoeke van den heer D. Mooijaart Kzn. te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Zaterdag 14 Februari 1925, des nam. 2 uur ten herberge van A. P. de Weerd te Oude Tonge verkooping van schaarhout, ge» hakt liggende aan de dijken van de polders Oudeland»Magdalena, polder Noordland en Oostende, ten verzoeke van Ambachtsheeren en Vrouwen van »Grijsoord«. Notaris VAN ISPELEN. Openbare verkooping op Woensdag 4 Maart 1925, des voorm. 10 uur a.d. Boutweg onder den Bommel, voor den heer Adrs. F. de Wit aldaar, wegens opheffing van het bedrijf, van Paarden, vee en landbouwgereedschappen. Notaris VAN ISPELEN. Openbare Verkooping van een woon» en winkelhuis te Nieuwe Tonge. Op Dinsdag 10 Februari 1925 bij inzet in het Cafe Witte, op Dinsdag 17 Februari 1925 bij afslag in het Cafe Schippers, telkens des avonds zeven uur. Gemeente Nieuwe Tonge, het woon» en win» 'keihuis en erf aan den Molendijk aldaar Sec» tie A nummer 1109 groot 1 are 15 centiaren. Bewoond door C. van Alphen Pz. Te aan» vaarden 1 April 1925. Openbare Vrijwillige Verkooping van Bouw» land gelegen te Middelharnis en Sommelsdijk, ten verzoeke van de fam. den Engelsman te Middelharnis. Op Donderdag 12 Februari 1925 bij inzet, en op Donderdag 19 Februari 1925 bij afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Gemeente Som» melsdijk, Polder Westplaat, 3,20,10 H.A. 7 Gem. 155 R. Bouwland Sectie A nummers 484 en 485, verdeeld in 2 koopen. Direct te aan» vaarden. Gemeente Middelharnis, Ouden Oost» moer, 1,68,90 H.A. 3 Gem. 203 R. bouwland Sectie C nummer 378. Te aanvaarden bloot» schoof 1925. De Belgische regeering doet den laatsten tijd haar uiterste best den wisselkoers te steu» nen en deed dezer dagen bekend maken, dat een gedeelte van in Amerika geleende gelden voor dit doel zouden worden gebruikt. De speculatie zag hierin een motief een handje mee te helpen om den koers van Brussel om» hoog te trekken en met flinke sprongen werd al spoedig een koers van 12.80 bereikt, terwijl de Parijsihe koers nog steeds circa 13.40 be» draagt, zoodat de marge tusschen deze beide eenheden voortdurend inkrimpt. Rekent men den toestand voor een jaar geleden, toen de baissecampagne in Fransche frans werd be» gonnen, dan is er wel heel veel veranderd, aangezien het verschil alstoen wel f 3 be» droeg met koersen van f 18.— en f 15.—. Thans wil men beweren, dat het de bedoeling is kunstmatig den koers op te voeren om lang» zamerhand hetzelfde peil als dat van Parijs te bereiken. Dat dit slechts met sprongen en grillige bewegingen kan geschieden ligt voor de hand, omdat de speculatie er als de kippen bij is haar slag te slaan. De handel is thans uiteraard veel grooter in dit devies en het ziet er naar uit, dat dit nog wel eenigen tijd zal aanhouden. Nu de handel in Fransche francs wat aan het tanen is begint men af en toe zijn geluk te probeeren in andere valuta's en werd de afgeloopen week af en toe iets ondernomen ia Lire's, het gedepricieerde be» taalmiddel uit het land van Mussolini. Het vertrouwen in dit devies is eveneens al danig geschokt en daalde wederom tot f 10.30 per 100 Lire, dus ongeveer 20 van de pariteit 50. De andere wissels bleven vrij stationnair en wel ponden ongeveer 11.90 en dollars 2.48. De geldruimte blijft constant aanhouden, wat een teeken is van een weinig bedrijvige effectenmarkt. Prolongatierente is de laatste weken slechts 2 a 2'/2 genoteerd en Call zelfs onder 2 °/0, zoodat het geen verwonde» ring wekt, dat op de beleggingsmarkt zeer veel vraag is met stijgende koersen, terwijl tevens bij de onlangs gehouden inschrijving op schatkistpromessen en biljetten een dus» danige animo bestond, dat het aangeboden bedrag van 35 millioen meer dan drie malen werd overteekend. De staatsfondsenmarkt is voortdurend vast, 6 °/0 Nederlanders noteeren circa 103 evenals 7 Ned.»Indië, en de rest naar verhouding. De aandeelenmakt geeft al bitter weinig op te merken, er is geen noemenswaardige koers» variatie, ofschoon de stemming aan den vas» ten kant blijft voor alle waarden. Het ge» vaarlijke fonds Redjang Lebong is slechts aan gsoote koers variaties ondeihevig en zag men een daling van 365 tot 255 en thans weer een redres tot 290 °/o in een goede paar weken tijds. Men behoeft niet te vragen, wat daarbij is verspeeld, want door de bank is verdienen in zulke gevallen een uitzondering, meestal is de speculant in een scheeve positie, zoowel a la hausse als a la baisse. De goederenprijzen doen de laatste dagen ook niet veel, suiker, rubber, thee zijn een dalende richting ingeslagen en de aandeelen doen hetzelfde, ofschoon in bescheiden mate. Wat rubber betreft is de prijs na gedaald te zijn tot l/4'/2 weer wat aangetrokken tot l/5'/2 doch de stemming is mat, niettegenstaande de dalende voorraden. De suikerprijzen worden gedrukt door de verlaging van de verkoolimite door de Visp in Ned.»Indië en wel werden groote partijen voor slechts f 10 75 per pikol afgedaan, zoo» dat de winstmarge zeer gedund is, doch weer>K gecompenseerd wordt met verlaagde onkoste.' Toch wordt in vakkringen niet aan verdere koersdaling niet geloofd en zullen er wellicht spoedig weer betere prijzen gedaan worden. De suikermarkt van Dinsdag gaf daarvan reeds een voorproef, toen de stemming vast was en de handel veel vlugger dan gewoon» lijk de laatste weken. Luther, door den president Ebert daartoe de opdracht gekregen en aanvaard hebbende, heeft dan eindelijk een Duitsch kabinet kunnen saamstellen. 't Moeilijke bestond voor hem daarin, dat niet een partij zoo sterk was, dat hij daarop steuDen kon in den Rijksdag. De aangezochten tot minister zeiden dan eindelijk: ja ik kan in die Regeering niet zitten wijl zij niet is naar den aard mijner partij, maar er moet toch een kabinet zijn, aloh, dan maar, ik neem 't ministerschap aan, ik zal tegen mijn zin mee doen, doch zoolang 't eenigszins kan, nieD tegenwerken. Zoo is dan Luther verleden wee^W1 met zulke ministers in den Duitschen Rijksdag verschenen, met een rede, als naar gewoonte, waarin dan 't program der Regeering wordt voorgelegd. En wat is daarna gebeurd. Is dat ministerie dadelijk gevallen? Neen, inderdaad het heeft een motie van vertrouwen gekregen, beter van goedkeuring. De Rijksdag heeft goedkeuring gehecht aan de verklaring die Luther heeft afgelegd, met 246 stemmen voor en 160 tegen, terwijl 39 leden zich van stemmen onthielden, Zelden heeft een kabinet zoo groote meerder» heid in den Duitschen Rijksdag verworven, maar ook even zelden, ja nooit heeft een kabinet een zoo niets zeggende verklaring gedaan. De regeering heeft haar steun in het Darle» ment daaraan te danken, dat zij erin geslaagd is, de partijen over haar eigenlijke bedoelingen in het onzekere te laten. Wanneer nu straks een der partijen door de regeering in de wielen gezeten wordt, dan steekt zij 't hoofd op, en wordt 't kabinet Luther, door een paar partijen saamgaand met vereende macht, omver gewor» pen. Ten. eerste niet in de put te vallen zal van president Luther veel Staatsmanswijsheid geëischt worden. Zoo leeft 't kabinet dan bij de gratie zijner tegenstanders. In Frankrijk is er ook een quaestie over 't voortbestaan van 't gezantschap bij den Paus. De welbekende Ex»premier van de Fransche Regeering Briand sprak een rede uit van twee uren, waarin hij 't goedrecht bepleitte van het blijven van 't gezantschap bij 't vaticaan. De tegenwoordige Fransche premier Herriot is er niet voor die door Briand wel bestreden werd, maar gematigd, zelfs zoo dat Briand telkens zeiMijn vriend Herriot kan zich vergissen, doch hij zal niet weigeren van zijn dwalingen af te zien. En als Herriot op dit punt door Briand nu maar eens niet bekeerd wordt, wat zal Briand dan doen Briand is in sterk gezelschap, want te Geneve heeft men hem gezegd, als vertegenwoordiger van den Volkenbond, dat waar internationaal leven is, een vertegenwoordiger bij den Paus moet zijn, iets wat door de sowjets zelfs wordt gewild. De isoleeringspolitiek wordt afgekeurd, waar» aan Frankrijk geen behoefte heeft, maar wel aan internationaal leven. Herriot mag hierover wel eens nadenken, wil hij een breuk met Briand ontgaan. De volkenbond wordt door Amerika niet vertroeteld, ja heeft er zelfs nimmer iets meé opgehad. Amerika heeft altijd te verstaan gegeven, dat deze bond in Amerika's oogen een Euro» peesche aangelegenheid is. Klaar schijnt dit nu weer. 't Is bekend dat Amerika een groote voorstander is van vermindering van wapenen onder de volken. En nu de volkenbond een voorstel heeft

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 4