Uit cl2 Pers. Kerk en School. R een Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. Reclame-Mededeelingen. Zijn Uw handen en lippen Vei Verloc Art Nette Hc «Verdroogd ben ik als een leeren zak in dtn mist, doch uwe ordinantiën heb ik niet ver» geten.« Ps. 119 vers 83. En dan krijgt Colijn er van langs De lezer kan 't zich wel voorstellen. Er is weer 'n «fijne beschuit« verkruimeld. Want het is maar zóóOver de kleinste bizonderheden van het Joodsche retueel wordt met eerbied gesproken, 't is «godsdienst®, ja! de prevelgebeden, knielingen en buigin» gen van de Mahommedaan voor Allah worden beschreven zonder zweem van spotde «gods» dienst« van den Hindoeschen Baliër wordt zelfs als een fijne religieuse bloem geprezen, Maar met de Schrift kan ieder doen wat hij wil Dat is het eigen woord slechts van den Ie» venden God 1 Een raadsel blijft het, hoe nog ooit één der onzen met zulke spotter; heeft kunnen samengaan. In 't Friesch Dagbl, schrijft Lydia in haar rubriek Vrouwenkout over»Geau/d«. Geduld. 't Is van dat echte weer om kou te vatten. Je weet dat 't buiten zacht is moeteven wat vragen aan een buurdame, denkt dat doe ik zóó, 't is de moeite niet, om een mantel aan te doen en jawel de kou heeft je te pakken. 's Avonds of den volgenden dag begint de pret. Hoofdpijn, keelpijn, onafgebroken zak» doekennood enz. enz. En als een onafschei» delijk symtoom komt daar de prikkelbaarheid bij- De drift staat op 't vuur, aldoor op 't punt van overkoken. Zoo ging 't mij laatst ook. En 't kookte over. Onze kleine jongen had de aardigheid ge» had vlak vóór onze kamendeur »brievenbusje« te spelen. In een gefantaseerde bus verdwenen achter» eenvolgens al zijn blokken, zoodat 't vóór de deur een chaos was om je beenen over te breken. Broer had pret. Hoe meer rommel hoe liever. Meestal laat ik hem zijn gang maar gaan, als 't niet te bar wordt. Hij moet toch spelen en blokken zijn gauw bij elkaar gezocht en weer opgeruimd. Maar daar vlak voor de deur was het toch al te lastig. In gewone omstan» digheden had ik met een grapje samen met hem de zaak in een anderen hoek van de kamer gedeponeerd. Maar om met Multatuli te spreken de iezer(es) bedenke, dat ik verkouden was. 't Drifpotje kookte over. «Jongen raap óp die blokken, dadelijk«. Tegen een bevel op zóó'n toon komt meestal de wil van onzen oudste in opstand. Hij had geen zin en zei»Nee«. Ziezoo, 't siste over 't vuur een paar flinke tikken op z'n broek die een erbar» melijk gehuil te voorschijn riepen. Hij is dan dadelijk verteerderd, want' dat Vader of Moe» der boos zijn, kan hij niet hebben. Maar Moeder bleef boos doorbrommen over de blokken en 't kereltje huilde «in einem fort«, zooals ons Duitsch logeetje zei. Onze kleinste boy in de wieg werd wakker van 't leven en stemde mee in. Een schitterend duo was 't gevolg. Tot overmaat van ramp werd er gebeld een heer om me te spreken. Daar stond ik twee huilende jongens een vloer met rommel een vuurrood hoofd zoo moest ik m'n verontschuldigingen sta» melen. Mijn straf was er. Later dacht ik erover na en moest erken» nen met een klein beetje geduld was dat alles voorkomen. En hoe dikwijls gaat 't niet op deze manier. Er is meestal zoo weinig toe noodig ons uit ons humeur te brengen en hoeveel vervelende dingen zouden niet achter» wege blijven als 't anders was. Ik moest toen opeens denken aan een preek van 't vorige jaar. Ik was in de avondbeurt op den eersten Zondag van 't nieuwe jaar. Er werd behandeld de 40ste Zondag die handelt over 't 6de gebod Daarin staat, zooals bekend is, dat wij jegens onzen naaste o.a. geduld zullen bewijzen. De dominee zei (oen iets, dat ik nooit weer vergeten heb en waar ik ook nu weer aan dacht. 't Kwam hierop neer 1 Geduld met onzen naaste te hebben is ont» zettend moeilijk. Ik zal U zeggen hoe moeilijk het is. Moeders in ons midden morgen komt voor u een drukke dag. De feestdagen zijn voorbij, waarop ge niet veel gewerkt hebt en morgen wacht u daarom heel wat arbeid. Let er nu eens op, hoeveel geduld ge dan hebt met uw eigen lieve kinderen, waarvan ge ziels» veel houdt. Laat ze u in hun onwetendheid eens in den weg loopen u vragen met hen te spelen met klachten bij u komen en zie dan eens hoe geduldig ge daarop reageert. En nu eischt Gods gebod, dat we geduldig zijn, niet alléén tegenover onze lieve kinde» ren maar tegenover den naaste die ons vreemd is die ons misschien kwaad deed. En zie dan, hoeveel ge tekort schiet. Zóó ongeveer heeft op dien Zondagavond de predikant gesproken. Had hij geen gelijk En als we dan zien hoe Goddelijk geduldig de Vader in den hemel met Zijn kinderen handelt, dan is er wéér reden, om ons diep te verootmoedigen voor Hem, die gelukkig nooit met ons doet, naar onze zonden. LYDIA. De Vrije V-estfries driestart Aan wie de schuld In de kringen van de openbare onderwijzers vallen, vooral in de laatste jaren, jeremiades te beluisteien, waarin de angst, dat het lot der school «waaraan de natie gehecht is« be» zegeld is en zij niet meer te redden is. Inderdaad is de achteruitgang van het open» baar onderwijs, dat van staatswege toch altijd nog de primeur heeft, opvallend. En al hevelt de Christelijke school geluk» kig 1 verreweg het grootste aantal leerlingen uit de leegloopende openbare scholen naar haar inrichtingen over, zelfs begint men ook in liberale kringen bijzondere |neutrale oef 1 wat een combinatie in Hollandsche ooren, die jarenlang 't krijgsrumoer van den strijd om de vrije school hoorden scholen op te richten. Zoo verrees b.v. een der eerste scholen voor neutraal bijzonder ondeiwijs in., rood Zaan» dam. Over die achteruitgang van het openbaar onderwijs schrijft «Het Onderwijs®; het blad van de «Hoofden van Scholen in Nederland« men is toch steeds zoo bescheiden in 't namen geven in dien hoek 11 o.aT het vol» gende «Op 1 Januari 1914 telde de openbare school 562 duizend leerlingen, de bijzondere 381 dui» zend. De laatste dus 40 pet. van het totaal. Op 1 Januari 1924 was de openbare school geslonken tot 521 duizend, de bijzondere tot 544 duizend gestegen. Ze bevatte dus 51.5 pet van het geheel der leerlingen. Heeft de neu» trale bijzondere school van dien vooruitgang betrekkelijk weinig geprofiteerd dan moet de groofe winst zijn toegevloeid aan het sectarisch («vriendelijke® benaming voor Christelijk) om derwijs. Dat heeft zóó getrokken, dat in Den Haag in het begin van dit jaar hergroepeering der leerlingen op de openbare scholen wegens inslinking der klassen noodzakelijk bleek, en de voorstanders van het openbaar onderwijs daar het noodig oordeelden zich aaneen te sluiten voor een actie in het belang der open» bare school. Dit sectarisch onderwijs wint in Amsterdam zoodanig veld, dat bij de e.k. Februarisplaatsing niet minder dan 33 scholen geen laagste klassen zullen kunnen plaatsen, d. w. z. ongeveer 20 pet. van het totaal der scholen, die voor plaatsing in aanmerking kwamen. Nu is het zeer wel mogelijk, dat op dit verschijnsel verminderde nataliteit (vrucht» baarheid, geboorte) in 1918 en 1919 van in» vloed is, maar de eenige factor kan dit verschijn» sel toch niet zijn«. En nu mag die overheveling van leerlingen van de openbare naar de bijzondere school in sommige gevallen het karakter van «dijk» doorbraak« vertoonen, zooals op de dorpen, waar de »staatschool« soms in eens of bijna geheel leegloopt, als er een bijzondere in de buurt verrijst, in andere gevallen een lang» zame overheveling, een doorsijpelen zijn, het resultaat is tenslotte ditde bijzondere school wint al meer en al sneller op de openbare. Er komt steeds meer kans op vervulling van ons ideaalde vrije schoolregel, de open» bare aanvulling. Aan wie de schuld De openbare onderwijzers gelieven te zoeken in eigen boezem naar het kwaad. Zeker, de inzichten van ons volk inzake onderwijs worden duidelijker, men ziet al klaarder, dat opvoeding en onderwijs taak der ouders is en dat de staat heusch wel wat anders en beters te doen heeft dan schoolmeesteren. Zeker, de financieele gelijkstelling vergemak» kelijkte de oprichting van bijzondere scholen, maar de groei der Christelijke school is er niet onmatig door versneld en de voorstanders van neutraal bijzonder onderwijs zijn best bij machte, ook buiten de staatskas om hun doel te bereiken Hoofzaak is dit de openbare onderwijzers maken de openbare school dood, door er al meer een partijinrichting van te maken voor socialisme en communisme. Aan velen hunner vertrouwt een ernstig ouder zijn kinderen niet meer toe. Vandaar de achteruitgang van het openbaar en de groei van het bijzonder onder» wijs. De Copie van Ingezonden Stukken die niet g» plaatst zijn wordt niet teruggegeven.—BuiMi verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgsvtf SAKSEN. Je verantwoording. Sedert 6 Dec. werd voor het bekende Sak» sische doel ontvangen (door mijn vacantie bewaarde ik de verantwoording voor de laatste week van Januari): uit den Haag een post» bewijs a f 3 ^inderen M. te S. f 0,50; Van P. te M. f 1 en van N. N. ,ujt S. een gouden tientje. Zijn er nog meer zulke waardevolle kousen, waarin goud bewaard wordt Dat er dan nog eens aan geschud moge worden Na de ontvangst van dat goudstuk kwam er niets meer binnen. Acht dagen lang bleef de bus voor de sympathieke steunverleening gesloten, dus was de tijd gekomen, dat het gereedliggende geld moest opgehaald worden. Twee meisjes uit de 6e klasse trokken er op uit, om bij de ouders hunner medescho» lieren, bij familie en kennissen, bij bestuurs» leden en onderwijzers aan te kloppen met het heerlijke succes (neen, laten we het noemen met den grooten zegen) dat in 5 dagen door haar f 59,05 werd verzameld. Zijn er in andere dorpen misschien ook twee zulke flinke meisjes of stoere knapen te vinden, want we zijn er nog niet. De geleden ondervoeding is zoodanig, dat een half jaar extrasvoeding, begroot op f 300, pas afdoende kan zijn. Er behoeven geen groote gaven ge» schonken te worden. De macht van het kleine N. N. uit den Bommel maakte van de reeds gestorte f 2 een rijksdaalder, uit een school» busje werd f 0,75 afgedragen, van N. N. uit M. f 1, terwijl Ouddorp een postwissel zond a f 5, waarvoor den afzender«verzamelaar mijn hartelijken dank. In totaal is nu ontvangen met de reeds verantwoorde f 61,30 één hon» derd twee en veertig guldenen 10 cent (f 142,10). 22 December '24 werd wederom f 50 ver» zonden, waarop 10 Jan. '25 een allerhartelijkste dankbetuiging inkwam. Een deel werd besteed aan steenkolen, hout en kleedingde rest voor voeding 1 De weduwe mocht het zoo ondervinden, dat hoe groot de nood ook was, de Helper toch nog grooter is. Als nu deze week van f 142,10 f 150,60 wordt gemaakt, gaat het 3e vijftigtal gulden naar Dresden. Wellicht kan ik dan iets meedeelen over de f 250 die 15 Dec. van den Haag uit verzon» den zijn, tot instandhouding van de keuken err den aankoop van steenkolen voor diege» nen van de bezoekers, die den vorigen winter geen vuur in hun kachel hebben gezien. Wat een lijden U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, ben ik in afwachting Uw dienstw. dn. Sommelsdijk. P. DE ZEEUW SOMMELSDIJK. L.l. Zaterdag stonden bij den correspondent der arbeidsbemiddeling 32 werklooze landarbeiders, en 1 werklooze schoenmaker ingeschreven. Alhier wordt voor 1 H.L. uien f 7.50 besteed, voor 1 H.L. aardappelen f 5,50 en voor 1 H.L. paardenpeen f 1,— De handel is evenwel gering. De Kerkgracht dezer gemeente, die in den laatsten tijd zoo dikwijls op de praat is geweest, is dan eindelijk gedempt. Deze week is er de laatste hand aan gelegd. Voortaan zal een mooi plantsoentje aan het nageslacht wijzen waar deze stinkende historische curiosi» teit begraven ligt. MIDDELHARNIS. W. v. d. Hoek wan» delde Zaterdagavond met een meisje aan den donkeren weg, toen hij onverwachts door een persoon beetgepakt en mishandeld werd, door de duisternis mocht 't hem niet gelukken dien persoon te herkennen. Bij den correspondent der arbeidersbe» middeling hebben zich over de afgeloopen week als werkloos doen inschrijven 29 per» sonen 21 arbeiders, 2 timmermans, 2 roetse» laars, 1 opperman, 3 schilders. De vorige week zijn alhier gescheept 600 H.L. uien, 250 H.L. peen en 300 H.L. aard» appelen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door J. Jelier alhier is»«en schip aangekocht. Een voorspoedige vaart zij.<iem toegewenscht. DEN BOMMEL. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 1503 H.L. aardap» pelen en 1838 H.L. uien. Bij J. F. ontstond- een begin van brand. Met eenige emmers water l(ep het incident zonder schade af. De vorige week stonden bij den Corres» pondent der Arbeidsbemiddeling 31 werklooze arbeiders ingeschreven. Van den landbouwer Jan Mijs stierf een paard. Het is onder politietoezicht begraven. 40 cent per regel pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. OOLTGENSPLAAT. Door den gemeen» te veldwachter L. Jordaan is bij een inwoner dezer gemeente een dubbelloops jachtgeweer in beslag genomen, omdat deze geen vergun» ning had van den Burgemeester. Het mond» en' klauwzeer in deze ge» meente is geweken verklaard. Het metselwerk voor 4 nieuwe woningen voor rekening van B. Kruik, is onderhands opgedragen aan K. van Ree Iz. Het 5»jarig dochtertje ban L. Bom Hz. geraakte spelende te water aan het Weespad. Met veel moeite gelukte het E T. Ras, A. van Hassent en K. van Ree Kz. haar te redden. Door den gemeenteveldwachter Jordaan werd een 18=jarige jongedochter betrapt toen zij bij een bejaard echtpaar uit baldadigheid aan de bel trok, hij greep haar bij de arm en bracht haar in de woning van genoemd echt» paar, waar zij haar verontschuldiging aanbood en beloofde zulks nimmermeer te doen. OUDE TONGE. v. d. O. kreeg een pak goed op den rug zoodat hij bewusteloos ineen zakte en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen.^ Door P. K. is een ballonnetje opgevan» gen afkomstig uit Engeland daar hij op het adres terug schreeef, kreeg hij ook bericht terug dat zijn brief in dankbaarheid ontvan» gen was, Jaarvergadering van de Landbouw ver. «Ons Belang® te Oude Tonge. Punt 1 van de agenda aanbesteding palen en klaver rui» ters, laagste inscbijver Krijne van Oosterhout, punt 2 rekening, 1,924, de ontvangsten waren f 52549,69, uitgaven f 52150,92 goed slot f 398,77, punt 3. Verkiezing bestuursleden L. Slis en A. C. de Lint die beiden herkozen werden, punt 4. Verkiezing secretaris Pening» meester ook deze werd herkozen. Daarna niets meer te verhandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. NIEUWE TONGE. J.l. Vrijdagavond is in het Gymnastieklokaal der O. L. School al» hiér een zangavond gehouden door de twee mannenkooren v'an hier en die van Middel» harnis»Sojnmelsdijk én Hëtkingen. Het ge» bouw was eisvol. Er werd goed gezongen. Eeist twaalf uur keerde men huiswaarts. De prijs van de Natuurboter is alhier verlaagd en gebracht op f 2,70 de K.G J.l. week werden van hier 3500 balen uien vervoerd. De handel is traag. DIRKSLAND. Aan den Heer G. van Welie, directeur van het post» en telegraafkan» toor alhier is op zijn vetzoek eervol ontslag verleend. Donderdag geraakte eéfi'Wagen en paard van den heer S. te Sommelsdijk aan het Pol» dersweegje alhier in een sloot. De inzittenden bekwamen wonderlijk gèen letsel. Het woon» en winkelhuis van de diaconie der Ned. Herv. Kerk dat bij den publieken verkoop niet aan den h'oogsten bieder werd gegund is thans naar wij vernemen onderhands verkocht aan den heer L. Bal. HERRINGEN. Tijdens het bezoek aan de naburige gemeente N.»Tonge is van J. B. alhier zijn rijwielplaatje van de fiets wegge» nomen. Van de alhier 1.1. wéék gegeven bioscoop» voorstelling is hoegenaamd geen gebruik ge» maakt. Van hier wefden Zaterdag 1.1. plm. 750 balen uien verzonden, a f 7,— en f 7,25 per 60 Kilo. MELISSANT. Bij den landbouwer C. A. van der Spaan is een kalf geboren, dat geheel de vorm van een zeehond heeft. De gedempte Voorvaat is afgeladen en op het plein zijn witte en roode kastanjeboo» men geplant. Reeds nu is de Voorstraat al ge» heel van aanblik veranderd. STELLENDAM. De vorige week werden vanhier verscheept 600 balen uien, 100 H.L. aardappelen en 150 H.L. koepeen. Door een der schulevisschers van de Klundert, liggende voóp de ham alhier, is Zon» dag 1.1. een zalm gevangen, zeer zeker een buitenkansje. f Tot bestuursleden van de afdeeling in 't Groene Kruis zijn herbenoemd de heeren Dr. P. J. Mulder en W. P.' Vrijelaar, welke hun benoeming hebben aangenomen. GOEDEREEDE. Ook in de blazerschuit G. O. 7 aan het havenhoofd* zal een «Krom» hout«» motor worden geplaatst. Vorige week had bij A. R. het roet in de schoorsteen vlam gevat. Spoedig werd het door de bewoners opgemerkt en gebluscht. De schade is gering. De juinhandel is heel siil. Toch werd Zaterdag nog f 7,— voor de 60 Kilo geboden. OUDDORP. Verslag van de Algem. Ver» gadering van Wed. en Weezenfonds «Draagt elkanders lasten® te Ouddorp, op Vrijdag 23 Januari. Voorzitter, de heer T. Tanis. Secretaris, de heer C. K. Lodder. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergade» ring worden gelezen en goedgekeurd. De secre» taris leest het le jaarverslag, over 1924. Het aantal leden bedraagt heden 137, welk getal 157 is geweestdrie zijn door den dood aan de vereeniging ontnomen, en wel op aangrij» pende wijze de heeren Joh. Breen, M. Witte en C. Grinwis. Niet enkel in het visschersbe» drijf, maar ook op het land kan ei al licht een ongeluk gebeuren. De ver. is niet uitslui» tend voor varenslui, want Art. 2 der Statuten Koninklijk goedgekeurd 26 April 1924, zegt duidelijk, dat ieder inwoner van Ouddorp, die lid der verg. is, na zijn overlijden recht heeft op steun, naar behoefte voor de achter» gebleven weduwe en de weezen. Blijdschap werd uitgesproken over het"gespaard blijven van zooveel leden, over den steun ondervon» den, terwijl op meerdere hulp en aansluiting bij de verg. werd aangedrongen. De commissie belast met het nazien der reke» ning van den penningmeester, de heeren Jac. Breen, C. van Oostenbrugge en P. Sperling, brengt verslag uit, en stelt voor de rekening goed te keuren. Balans. Ontvangsten Uitgaven Contributiën f 688.— Schrijfbeh. f 19,75 Donateurs f 27.— Porto's f 1,65 Giften f 72.— Bodeloon f 66.50 Collecten f 82.14 Uitkeeringen f224.— Rente 1924 f 14.50 In kas f571.74 Te zamen f883.64 Te zamen f883,64 Met dankbaarheid werd in het jaarverslag vermeld de collecten, die gehouden zijn bij de uitvoering van het Mannenkoor, dir. de hr. S. Bezuijen en bij die van het Gem. koor, dir. de hr. M. Boelaars. Het saldo der rekening wordt bij de Boeren» leenbank belegd. Vervolgens heeft de stemming plaats voor twee bestuursleden. Herkozen werden de beide aftredenden S. Bezuijen met 30 st en J. v. d. Klooster met 27 st. Beiden laten zich die keuzè welgevallen, maar de eerstgenoemde wenscht niet langer penningmeester ie zijn. De heer van Oostenbrugge acht het dienstig een verslag in de couranten te plaatsen. Van degenen, die bedankt hebben, zijn het meest schippers van vaartuigen, zegt de voor» zitter. Over het bedanken, niet volgens de statuten, wordt door enkelen gesproken. Het wordt ten slotte aan het Bestuur overgelaten hoe daarin te handelen. De bode J. Mierop blijft in functie terwijl wordt toegestaan de contributie per half jaar te betalen. De commissie tot het nazien der rekening wordt bij acclamatie herbenoemd de heeren nemen hun benoeming aan. De hr. J. Mierop vraagt, of stille gevers nog eens aangezocht kunnen worden, wat te geven waarop de voorzitter antwoordtHoe meer gevers, zooveel te beter. Daarop sluit hij de vergadering. De huisvrouw van den heer Jac. S die tot herstel van gezondheid in Zwitserland ver» toeft, is zoo ernstig ongesteld geworden, dat haar echtgenoot met onzen geneesheer ijlings daar henen zijn gereisd, om de zieke, zoo moge» lijk, naar huis te halen. Als een bijzonderheid kunnen wij vermei» den, dat G. T. nu reeds een kip met tien kui» kens heeft. HELLEVOETSLUIS. Hr. Ms. Pantser» boot »Gruno« is Woensdagmiddag op 's Rijks» werf aangekomen en zal aldaar eenige répara» ties ondergaan. Dhr. J. Frijdall is bij het verrichten van werkzaamhedeh op 's Rijkswerf door het bre» ken van een ladder gevallen. In bewusteloo» zen toestand is hij naar de verbandkamer ge» bracht, alwaar hij bleek den linkerpols ge» broken te hebben. Aan zijn hoofd heeft hij verschillende vleeschwonden. Aan den landbouwer A. H. v. Dorsser is vergunning verleend tot het plaatsen van een Electro»motor van 10 P.K., in de groote landbouwschuur, gelegen aan den Zeedijk. Het zilveren feest van Dr. J. H. Wesse» link als arts is niet onopgemerkt voorbijge» gaan. Int' de Zaal van dhr. V. Engelen is hij door vele personen toegesproken en door het Comité van Huldiging is hem een eikenhou» ten boekenkast aangeboden namens de pa» tiënten van Hellevoetsluis en door Mevr. Klop—Demmers en dhr. H. Wijnberg na'mens de patiënten van Nieuw»Helvoet een gouden horloge. MIDDELHARNIS* A.s. Donderdag, 29 Jan. hoopt in de Ned. Herv. Kerk, alhier, op te treden de hooggeleerde Heer Dr. J. A. C. van Leeuwenprofessor aan de Rijksuni» versiteit te Utrecht. Deze geleerde zal D V. alsdan spreken over den toestand der Ned. Herv. Kerk en hetgeen daarmee in verband staat. De rede draagt tot titel«Geen Koning?« Wij verwachten, dat velen de beschouwing van dezen bekenden Utrechtschen hoogleeraar wenschen te hooren, te meer daar wij niet zoo vaak in de gelegenheid zijn hier ter plaatse een professor over zoo'n belangrijk onder» werp te hooren spreken. Men zie voorts de advertentie in dit nummer Vrijdagavond 6,30 zal in de Geref. Kerk optreden Ds Esselink uit Eindhoven met het onderwerp «Temperamenten®. Vrije toegang. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Dinsdag 3 Febr. des n.m. 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. Spijkerboer van Geer» vliet een rede te houden in het belang van de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging. Woensdagavond n.m, 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Polhuys. Woensdagavond n.m. 6 uur hoopt in de Geref. Kerk op te treden Ds. De Graaff. DEN BOMMEL. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondag aanstaande des namiddags 2 uur op te treden Ds. den Oudsten van Mid» delharnis. Tot diaken in de Geref. Kerk is gekozen Arij Donkersloot Jz. Zondag a.s. zal des namiddags in de N. H. Kerk gelegenheid worden gegeven tot doopsbediening. Doopvaders worden verzocht hiervan aangifte te doen Vrijdagavond a.s. des avonds van 6—7 uur in de consistoriekamer. OUDE TONGE. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Diemer uit Ouddorp voor de krankzinnigeverpleging in ons land. NIEUWE TONGE. In de maand Februari e.k. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, de stemming plaats hebben voor drie Notabelen wegens periodieke aftreding van de heeren M. J. van Driel, L. Kareis en L. Zweerus. Aanstaande Zondagmorgen en avond zal D.V. in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds. P. Kruijt, alhier. DIRKSLAND. Op het tweetal bij de Geref. Gem. alhier komen voor Ds. Fraanje te Bar» neveld en Ds. Kersten te lerseke. Woensdagavond 6 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optieden Ds. K. van As. Bij de j.l. Maandag alhier gehouden ver» kooping van vacante zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk werd soms per plaats zelfs ruim f 50,— besteed. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijz. School alhier is benoemd de heer M. A. ten Hoor te Rotterdam. Op Donderdag 5 Februari a.s. zal in het Koor aer Ned. Herv. Kerk alhier voor de Bijzondere School voor dezen winter de eerste ouderavond worden gehouden. HERKINGEN. 4 Februari as. zal D.V. voor de Geref. Gemeente alhier optreden Ds. Verhagen uit Middelburg. Woensdagavond e.k. 28 Jan. bestaat ge» legenheid in de consistorie der Geref. Gem. aangifte te doen tot het doen van Belijdenis des Geloofs. Het Christelijk Mannenkoor alhier hoopt deze week ook te Middelharnis medewerking te verleenen bij een te geven Zanguitvoering. Zondag a.s. is alhier in de Ned. Herv. Kerk aan de beurt van optreden de WelEerw. Heer Ds. Montfrans uit Sommelsdijk. MELISSANT. De Heeren K. J. G. van Wal, H. Rooij en A. Krijger hebben hun herbe» noeming tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim aangenomen. STELLENDAM. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een collecte worden gehouden voor 't Bijbelgenootschap. GOEDEREEDE. Deze week zijn de catechi» satien wederom hervat, nu de Predikant weder hersteld is. OUDDORP. Daar de consulent der Herv. Gem. nog niet in staat is om te catechiseeren, zal de godsdienstoefening in de week, weder Woensdagavond gehouden worden. NED. HERV. KERK. Beroepen Naar Oldehoven dhr. A. E. Se» venter Cand. te KollumNaar Bunschoten Ds. W. J. Kolhert te Eemnes BurtenNaar Ouddorp Ds. N. C. Bakker te Bensdorp Naar Kethel dhr. J. P. E. C. Eerkand Cand. te den HaagNaar Vollenhove Ds. C. Zeeman te Haskerkolt. Aangenomen Naar Purmerend Ds. J. D. v. d. Veen te Enkhuizen Naar Lunteren Ds. D. Schimmel te Jaaarsveld. GEREF. KERK. Beroepen: Naar OudsVossemeer Ds. J. Ozinga te Bennekom Naar St. Laurens dhr. L. E. Smilde Cand. te Utrecht; Naar Warns Ds. J. Meijer te Fijnaart; Naar Zutphen Ds. H. Hummlum te Bedum Naar Marken dhr. L. E. Smilde Cand. te Utrecht. AangenomenNaar Schoonebeek dhr. P. Bolt Cand. te Nunspeet (Gld.) BedanktVoor de Lier Ds. D. K. Wielenga te Baambrugge. CHR. GEREF. KERK Beroepen Naar Zeist Ds. P. de Groot Rotterdam. GEREF. GEM. BeroepenNaar Moerkapelle Ds. G. H. Kersten te lerseke. Prof. Dr. H. H Kuyper. Men schrijft aan het Fr. Dagblad uit Leeu» warden De mededeeling omtrent het a.s. professo» raat»jubileum van dr. H. H. Kuyper roept oude herinneringen wakker Nog levendig staat mij. voor den geest ik was nog slechts 17 jaar"— dat de jubilaris voor het hoogleeraarsambt aan de Vrije werd aangezocht Op een Zondagmorgen in de Oosterkerk (de samenstelling was ook hier mede door zijn arbeid iot stand gekomen) deelde hij ons mede, de benoeming tot professór aan de V. U. te hebben gekregen, en liet ons gevoelen de groote bekoring, welke er voor hem lag in de omstandigheid bij eventueele aanvaarding niet één doch alle Gereformeerde kerken in ons land te kunnen dienen v Hij wSs toen reeds eenige jaren in onjP provinciale hoofdstad geweest en, al kreeg ilc later beteren blik op deze dingen, wij jongens konden er ons maar niet aanstonds bij neer» leggen. Het was een diepe teleurstelling. Onze catechisaties waren zoo eenig leerrijk, 'k Ben nooit student geweest, maar het was, alsof wij, jongens uit een eenvoudigen stand, college liepen. Nog heb ik tal van dictaten, uitdien tijd en niet zelden komen ze te pas Dr. H. H. zooals wij hem noemden was voor ons al professor in den dop De Jongelingsvereeniging had de liefde van zijn hart en menigmaal stelde hij zijn huis voor hen open. Ook bij vacaturebeurten in de pro» vincie mocht vaak een onzer hem vergezellen. Geen wonder, dat wij uitermate veel van hem hielden en bij den blik in z'n zoo spre» kende oogen ons altijd tot hem aangetrokken gevoelden Niet minder gezocht is hij bij de studenten. Intusschen was dr. Kuyper hier en in ge» heel Friesland bij de ouderen evenzeer ge» liefd en geacht Als redacteur der Friesche Kerkbode de Leeuwarder Kerkbode dateert eerst van late» ren datum had hij een welversneden pen en van zijn rake en leuke zetten bestaat bij velen nog de herinnering. Er was soms «kos» telick mal« bij. Voorts werden zijn adviezen in kerkelijke zaken op hoogen prijs gesteld en zijn gewil» de preeken hebben velen vertroost en bemoe» digd. Langen tijd na zijn vertrek uit Leeuw» arden kwam hij nog als «derde predikant« me» nigen Zondag voor ons het Woord bedienen. Dat de Vrije en aan de Vrije in het bij» zonder de thans jubileerende professor in ons gewest in hooge achting wordt gehouden, is bekend. Nog onlangs zag ik in een onzer Christe» lijke tijdschriften een kiek van 's professors verblijf in ZuidsAfrika. waarop naast den ju» bilaris een broeder uit Leeuwarden. De liefde voor prof Kuyder wordt niet en» kei in het Noorden gevonden, maar bestaat in geheel het land. Moge hij ook bij den voortduur met zijne groote gaven aan de Vrije Universiteit voor ons volk ten zegen zijn I 1900 - Prof. H. H. Kuyper. - 1925. 'n Korte herdenking van prof. Kuypers zil» veren jubileum als hoogleeraar, moge hier een plaats vinden en wel dooi overname van een gedeelte van 't geen dr. De Moor over hem in 't jongste nr. van de Utr. Kerkbode schrijft Prof.- Kuyper is een professor, zooals men er niet gemakkelijk een tweeden zal vinden. Ik heb de rede, waarmede hij zijn taak op 26 Jan. 1900 aanvaardde over Het Gereformeerde beginsel en de kerkgeschiedenis, nogeens ter hand genomen. Met weemoed. Wat was dat een andere tijd 1 Hoe werd toen het beginsel met kracht naar voren gebracht en voor het hoofdvak uitstippelini voor de t< ons volk Vrije Univi eerste plaat derenswaari gedacht w, hier de gre] een rede g, strafte ten slechts aan noeming te In de vi tooid werd heel ophoi^ is door dei wanneer ii gelegenheic dan maak wordingen herinnering als leerling colleges bi dat hij nof en opvatti veel rijper onderwijs, college mei| veelzijdig vader, Rutj den indrul< zooveel ge! Vooral op te merl zijn onder- doch ook weet toe te Er zijn t heid deed zouden bel den verho ofschoon i voorheen i onder de i hem nog voortzetten steunpilarei we kunnen der hem crisis hebbe hem nog z baar, van C kant besch de V. U. moeten afb school is z kerken en Vergader Donderdag School. Jaarvers! verkiezing van der M inleiding Cl Woensdaj uren zal «Hulpfond kantstracteil De garn gedurende middeld p 75 K.G. erf De viss vaartuig aj) 1000 tot 2\ schubben. J. Janse commissar rator mr. G. Verdcl le. Rechter son curat; G Zeist, le li Oegstgeest Oude de innige dervonder van onzer den Heer 25585 Sommelsd Tegen bij W. Sommelsdi gevraagd, werkzaam tend land Brieven m No. 2558 Tegen gevraagd. H. v. N dijk, Ach

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2