V ergaderingen. Plaatselijk Nieuws. Reclame-Mededeelingen. Voor allen dte sukkelen Kerk en School. Visscherij. Ingezonden. Ingezonden Stukken Burgerlijke Stand. mooie tuin zonder omheining. Er waren 20 meisjes en vrouwen als vaste gasten. Allen hadden in de stad werk op kantoren en von; den hier een heerlijk en veilig tehuis. Men neemt in die tehuizen ook tijdelijke gasten en ik werd er vriendelijk welkom geheeten. Des avonds had ik nog een onderhoud met de man die onze emigranten in dat distict plaatst en maakte met hem de afspraak dat wij den volgenden dag samen bij onze jongens langs zouden gaan. Om negen uur van dettsvolgenden morgen was ik in zijn kantoor. Jfflj ontving mij met den uitroep «Gelukkig dat U komt, gij kunt ons helpen«. Er was n.l. een jongeman uit Finland aangekomen, die geen Engelsch kende. Gelukkig sprak hij goed Duitsch en kon ik als tolk dienen. Het is vreemd, maar in Canada denkt men dat een Hollander wel vele talen kan spreken. De auto kwam voor met den eigenaar en zijn vrouw voorin en wij gingen aan den rit. Het is een prachtig golvend landschap in die streek en soms heeft men buitengewoon mopie vergezichten. Groote en mooie boerde» rijen, vruchtbare grond en veel welvarender dan de streek langs de spoorlijn Quebe=Mon» treal. Men heeft hier ook veel Fransch»Cana» deesche boeren, doch hun huizen zijn meestal minder mooi dan die van de Engelschen. De eerste man bij wie we kwamen, voelde zich hier niet thuis en wilde graag meer verdienen, zoodat hij besloten had verder West te gaan. De tweede maakte het uitstekend en was best tevreden evenals de boer ook. Drie en vier evenzoo. De vijfde was een jongeman uit de buurt van Amsterdam. Toen we op de boer» derij aankwamen, was er niemand thuis. We wachten even en zagen toen in de verte een hooiwagen aankomen waar twee mannen bo» venop stonden. Dichterbij gekomen zag mijn geleider dat het de boer was die we moesten hebben en de jongeman ook. Ik herkende hem niet, zoo dik was hij geworden. Ik vroeg hem dan ook eerst in het Engelsch of hij uit Holland kwam. Hij antwoordde mij in het Engelsch en daar de jongen twee maanden tevoren geen woord Engelsch kende, kon ik bijna niet gelooven 'dat hij dezelfde was. Na eenig heen en weer gepraat in het Engelsch stelde ik hem voor om Hollandsch met mij te spreken maar hij was hetzooontwend.dat hij er telkens Engelsche woorden tusschen door gebruikte. Hij zeide een bovenstbeste baas te hebben en best tevreden te zijn evenals twee andere Hollanders die daar in de buurt ook een plaats hadden gekregen en met wie hij omging. De boer was zoo met den jongen ingenomen dat hij mij bij het weggaan nariep «als jullie in Holland meer van zulke jongens hebt als deze, dan kun je hier het volgend jaar wel een dozijn sturen«. We keerden terug naar Sherbrooke, waar wij om 6 uur aankwa» men. Na 's morgens nog eenige zaken te hebben gedaan vertrok ik om 3 uur 's middags van Sherbrooke en arriveerde den volgenden mor» gen om 6 uur in Toronto Over mijn ervarin» gen daar en in de farmstreken van Zuid»Onto» rio schrijf ik in een volgend artikel. SOMMELSDIJK." Onze vroegere dorps» genoot P. Peekstok sergf. Ie KI. N. I. Leger is te Bandoeng, geslaagd voor gediplomeerd Gymnastiek Onderwijzer volgens het Zweed» sche stelsel, met diploma Lager akte. In deze gemeente komen enkele geval» len van hikziekte voor. Zaterdag 11. stonden er bij den corres» pondent der arbeidsbemiddeling 36 werklooze landarbeiders, 3 havenarbeiders en 1 schoen» maker ingeschreven. MIDDELHARNIS. Bij publieke verkoo» ping hebben de gerooide boomen welKe om de Kerk gestaan hebben opgebracht ruim f370. Op de gehouden jaarvergadering van de jongedochtersver. »Tabitha« heeft de collecte opgebracht ruim f 29,— Van 1—5 Febr! worden onderstaande per» sonen bij hun garnizoenen ingelijfdJ. C. Bom Reg. Huzaren 's Hage, A. Kaptein, FI. v. d. Nieuwendijk, L. Vis en J. Vroegindewij Reg. Kust Art. den Helder. Van T. Overweel is een varken uit nood geslacht, het dier is voor de consumptie goed» gekeurd. Bij den correspondent der arbeidersbe» middeling hebben zich over de afgeloopen week als werkloos doen inschrijven 30 per» sonen namelijk 24 arbeiders, 1 metselaar. 1 opperman, 2 havenarbeiders, 2 zeevisschers. Het bestuur van de muziektent commis» sie deelt ons mede, dat door omstandigheden de rekking van de verloting niet vóór 31 Jan de datum op de loten vermeld, zal plaats hebben. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan dhr. M. H. van Paasse is op diens verzoek met ingang van 16 Februari a.s. eervol ont» slag verleend als brievenbesteller. DEN BOMMEL. De vorige week stonden bij den Correspondent der arbeidsbemiddeling 32 werkloozen ingeschreven. Aan Joh. Hoevenagel dienstplichtige der lichting 1925 is bij beschikking van den Mi» nister van Oorlog een jaar uitstel verleend van opkomst wegens kostwinnerschap. Aan de haven werden de vorige week vervoerd 849 H L. uien en 910 H L. peen. Voor de uien besteedt men hier den prijs van f 7 per H.L. voor de peen f 0,75 per H L OOLTGENSPLAAT.® Op een door het bestuur der Chr. School speciaal gezetten avond trad gisteren op de Heer R. Kiewiet, hoofd der School (daartoe aangezocht) voor een tal» rijke vergadering, zoowel mannen als vrou» wen met het onderwerp Nederland en Indië. Nadat de voorzitter, L. Donkersloot, ge» opend had met het zingen van Psalm 72 vers 5 en het voorlezen van Psalm 72, waarna deze voorging in het gebed, verkreeg de Heer Kiewiet het woord. Na eerst de geografische ligging van onzen Archipel te hebben aangewezen, stond spr. uitvoerig stil bij de eigenaardige toestanden, gebruiken, werkwijze en verhoudingen der verschillende bewoners. Hij schetste breed» voerig het ontstaan der 0.»I. Compagnie en derzelver geschiedenis tot haar ontbinding in 1795, betreurende dat deze wel gebruik ma» kend van de primitieve zienswijze der bevol» king en zoozeer te kort schoot in haar gees» telijke roeping tegenover Indië. Na door ver» schillende afdeeldingen en talrijke voorwerpen aanschouwelijk de thee, koffie, rubber en ta» baksplantage, de rijstteelt en diverse in» heemsche voortbrengselen en delfstoffen te hebben voorgesteld, schetste spr, het verderfe» lijke opiumgebruik en toonde hoe netelig voor onze Regeering het Chineezenvraagstuk is. Verder werd ons de natuur in zijn onge» evenaarde pracht op wonderschoone wijze in zeer boeiende en pakkende vorm vooroogen gesteld. Met een beroep op de schoone re» sultaten der Zending op Abinahassa, deed spr. in gloedvolle woorden ziende op de teekenen der tijden, lettende op het algemeen opeischen der koloniën voor zich der verschillende ge» knechte volken, op onzen gewichtigen taak als volk van Nederland dat door Gods lei» ding in de historie, als voogd over Indië is gesteld in beider belang met alle kracht de verbreiding van het Evangelie ter hand te ne» men als onzen eereplicht en alles onder bid» dend opzien te bevorderen wat tot de kerste» ning van Indië kan strekken, als heilrijk te» genpand voor de schoone erfenis der vaderen, die wij hebben aanvaard. Na deze leerrijke rede, die zonder pauze drie uren duurde, dankte ide voorzitter den heer Kiewiet, vertolkende de gevoelens der aanwezigen, die deze rede met spanning had» den aangehoord en sloot de heer van den Berg na het zingen van Psalm 111 vers 2, de vergadering met dankgebed. OUDE TONGE. Daar ze verleden week tot de ontdekking kwamen dat de weegbrug No 1 niet in orde was, hebben ze de machine» maker Vis uit Sommelsdijk laten komen en heeft hij hem weer in orde gemaakt, zoodat er nu weer op gewogen kan worden. Alhier besteedt men voor de uien den prijs van f 7.50 de 60 K G., en voor de aard» appelen f 5.50 de 70 K.G. terwijl men voor de koepeen f 0.70 de 60 K.G. besteedt De gevaarlijke bocht bij de hofstede van P. van Markenstijn aan den Langeweg zal thans verbeterd worden. Verleden week Donderdag hield de Chr. Zangver. haar jaarvergadering, waarbij het batig saldo is afgedragen aan de N. H. Kerk NIEUWE TONGE. De prijs van de uien is alhier f 7,50 terwijl de peen voorff 0,90 per 60 K G. worden verkocht. A.s. Vrijdagavond zal het Mannenkoor »Zanglust« in combinatie met de vereenigin» gen van Middelharnis, Sommelsdijk, Herkin» gen, en de vereeniging «Eendracht maakt Macht« van hier in het Gymnastieklokaal der O. L. School een Zangavond geven. Op 4 en 5 Februari zal door de Muziek» vereeniging »Apollo« in de zaal van den heer P M Schipper alhier een uitvoering worden gegeven. De uitvoering van de Gem. Zangvereeni» ging »Apollo«, die door de lezing van Dr van der Valk is uitgesteld, zal nu a.s. Don» derdag worden gehouden, in de zaal van dhr. Iz. de Witte. In de week van 12 tot en met 17 Janus ari j.l. werden van hier 2600 balen uien ver» voerd Peen werden niet verzonden. Aan de Kerksingel alhier zijn een flink aantal jonge boompjes geplant, ter verfraaiing van den Ring. Het is te hopen dat de jeugd de boompjes ongeschonden zal laten op» groeien, de Ring zal dan een zeer prachtig aanzien krijgen. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier uitgevoerd 1600 balen uien, 1228 H.L. aardappelen en 1880 balen peen. Gevonden voorwerpeneen portemon» naie met inhoud, inlichtingen bij de gemeente» politie. Het ingezonden stukje van Zaterdag in ons blad heeft tot onderzoek geleid, waarna de gelden bij de inteekenlijst opgedaan blijven gedeponeerd ten gemeentehuize totdat aan de zaak een goede oplossing is gegeven. Tot Assistent»Opperbrandmeester der brandspuiten No. 2 en 3 is benoemd de heer J. Both Cz, De heer J. A. de Lignie kwam met een motorrijwiel zoodanig te vallen, dat hij wegens de bekomen verwondingen aan zijn hoofd zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Mej. M. Joppe werkzaam op het Post» en Telegraafkantoor alhier zal worden overge» plaatst naar het kantoor te Middelharnis. Donderdagavond gaf de muziekvereeni» ging »Amicitia« in het gymnastieklokaal der O. L. School voor dezen winter haar eerste uitvoering. Zooals altijd werd er dien avond door de talrijke aanwezigen weer van «Ami» citia« genoten. Op Donderdag 5 Februari a.s. zal de Zangvereening »Zanglust« in het gym» nastieklokaal der O. L. School haar eerste uit» voering geven. HERRINGEN. Ondanks den velen tegen» stand welke alhier tegen de Bioscoop bestaat zal toch deze week in deze gemeente een zoodanige voorstelling worden gegeven. Met den beurtdienst is alhier 1.1. week 400 balen uien a f 6 en f 7 per H.L 200 mud graan (erwten) a 17 tot 19 gld. en 200 mud aardappelen a f 5,50 verscheept. MELISSANT. Naar we vernemen heeft dhr. P. G. van Damme zijn woonhuis en schuur staande aan den Bouwdijk onderhands ver» 'kocht aan dhr. P. Nagtegaal. Aan dhr. W. de Vogel is vergunning ver» leend tot het bouwen van een woonhuis op een perceel grond aan den Nieuweweg. Door tusschenkomst van den Agent der Holland Amerika Lijn te Sommelsdijk zal onze dorpsgenoot dhr. W. Leijdens a.s. Dinsdag 3 Februari per s s. »Veendam« naar de Vereenigde Staten van Noord»Amerika vertrekken, ten einde aldaar verbetering van positie te zoeken. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verscheept en verzonden 1500 balen uien, 300 H.L. koepeen. GOEDEREEDE. Van den landbouwer C. J. L. is door verworging een koe gestorven. Verzekering dekt de schade. Het mond» en klauwzeer dat zich voor» deed bij het vee van C. v. E. is geweken ver» klaard. Op heden komt geen enkel geval voor. De juin wordt verkocht voor f 7,50 per 60 kilo. Ook is een partij van ongeveer 100 mud verkocht voor f 1000. OUDDORP. Tot gemeente»veldwachter, met ingang van 1 Febr., is benoemd de heer Koppenhol, marechaussé te Roozendaal. De collecte voor het Wed. fonds, gehou» den bij de uitvoering van het Mannenkoor heeft opgebracht ruim f 20 Naar wij met zekerheid vernemen zal in dit jaar het aantal woningen met 18 nieuwe vermeerderd worden. De vereeniging «Draagt elkanders lasten« heeft een vergadering uitgeschreven tegen Vrij» dag 23 Jan. te 7 uur bij G. Spee. De agenda vermeldNotulen, Jaarverslag, Verslag der commissie tot nazien der rekening, Rek. en Verantw. door den penningmeester, Verkiezing bestuursleden, aftredend zijn P. Bezuijen en J. v. d. Klooster, Rondvraag en Sluiting. HELLEVOETSLUIS. De bevolking be» droeg op 1 Januari 1925 in deze gemeente totaal 2717 personen. Dit is 220 minder als het vorige jaar. Vrijdagavond j.l. is er een Ger. Mannen» vereeniging opgericht met aanvankelijk 12 leden. Tot voorzitter werd gekozen Ds. J. E. Westerhuis. Dhr. T. H. Geluk (c.h.) zal wegens ver» trek naar N. Helvoet bedanken als lid van den Gemeenteraad. Zijn opvolger op de lijst is dhr. A. M. Landheer A.Mz. De netto»opb.rengst van de uitvoering gehouden op de 2e Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk bedraagt f 26,05. Dit bedrag is geheel ten bate van de Kerk. NIEUWsHELVOET. De stand der be» volking in deze gemeente bedroeg op 1 Ja» nuari 1925 2628 personen. 40 cent per regel met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmis» baar. Zij werken vlug en radicaal en ver» oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woer.s» dagavond 6 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Pojhuys en in de Geref. Kerk des avonds 6 uur Ds. de Graaff. DEN BOMMEL. Aanstaande Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk des voorm. half tien op te treden Ds. v. Montfrans uit Sommelsdijk. A. Bogerman heeft dé benoeming tof ouderling in de Geref. Kerk aangenomen. Donderdagavond a s. 6 uur Bijbellezing in de Geref. Kerk. Wegens vacature (A. Bogerman) zal Don» derdagavond na kerktijd in de Geref. Kerk verkiezing plaats hebben van een diaken. Zij, die in de Ned. Herv. Kerk belijdenis wenschen te doen, kunnen zich aanmelden Donderdag a.s. in de consistoriekamer na catechisatietijd. OOLTGENSPLAAT. Donderdag 22 Januari des avonds ten 6,30 zal D.V. Ds T. Sap van Gouda in Geref. Kerk optreden voor de Geref. Jongelingsvereeniging »Obadja«. Onderwerp: Paulus een dapper strijder voor het Koninkrijk Gods, een navolgingswaardig voorbeeld voor den Geref. Jongeling. Donderdag 22 Januari des avonds ten 6,30 hoopt Dr. Van der Valk van Hillegers» berg in Hotel Vinks op te treden met het onderwerp«Bolsjewisme en Socialisme.« NIEUWE TONGE. De j 1. Zondagavond in de Ned. Herv. Keik gehouden collecte voor de Johannesstichting te Nieuwveen heeft op» gebracht de som varr ruim f 122. DIRKSLAND. Wegens vervulling eener vacaturebeuft des n.m elders zal Ds. Van As a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier alleen des v.m. 9.JQ uur optreden, des n.m. 6 uur zal er een predikatie worden gelezen, Woensdagavond 6 uur zal in de Ned Herv. Kerk alhier optreden Ds. K. van As HERRINGEN Het Christelijk Mannenzang» koor alhier is van elders uitgenoodigd op Vrijdagavond e.k. half acht in de Hulpschool te N. Tonge een 'uitvoering te geven. D.V. zal Vrijdagavond 23 Jan. Ds. Kok uit Aagfekerke alhier voor de Ger. Gemeente op treden in welken dienst zal plaats hebben bevestiging lidmaten en bedienen H. Doop. De Weleerw. Heer Ds. Baarslag van Melis» sant is alhier e.k. Zondag nam. aan de beurt van optreden. Bij de Ger. Gem. is het alsdan den geheelen dag leesdienst. Donderdag 22 Jan. a.s. zal des avonds in de Ger. Gem. alhier verkiezing plaats heb» ben voor éen ouderling uit de gestelde cand. A. J. den Boer en J. W v. Houdt. Tot aangifte voor den H. Doop bij de Ger. Gemeente welke in 't laatst der week staat te worden bediend, bestaat gelegenheid op Donderdagavond e.k. in de consistorieka» mer. Dit jaar zijn als Bestuursleden der Bijz. School aan de beurt van aftreding de heeren Mar. de Geus, A. Riedijk en E. Slis MELISSANT. Wegens te geringe deelname is de avondcursus op de O. L. School alhier opgegeven met ingang van Maandag j.l. In de Ned. Herv. Kerk is ten bate der Kerkvoogdij een bankbiljet van f 10 gecollec» teerd. OUDDORP. De Consulent bij de Herv. Gem., Ds. De Gidts, is nog niet in staat om te catechiseeren. A.s. Zondag zal des nam. te 2 uren de vacaturebeurt vervuld worden door Ds. van As van Dirksland. Door het Bestuur van de school m. d. Bijbel is tot onderwijzer benoemd de heer G. Hoogenkamp van IJselmuiden die de be» noeming heeft aangenomen en zulks in de plaats van den heer v. d. Velde, wiens tegen» woordige woning door den benoemde betrok» ken zal worden. NED. HERV. KERK. Beroepennaar de Meern Ds. H. v. Dijken Gzn. te Wageningen naar Vollenhove Ds. C. Zeeman te Waskerhorne. GEREF. KERKEN. Beroepen naar Aarlanderveen en naar Zwee» loo dhf. L. E. Smilde Cand. te Utrechtnaar Oldekerk dhr. Haitsma Cand. te Wilsum. Tweetalte Zutphen Ds. J. Gillebaard, Noord»Scharwoude en Ds. H. Himmelen, Bedum te Amersfoort Ds J. Ubels, Varsseveld en Ds. S. W. Bos, Bokkum. Bedanktvoor Zuidwolle Ds. H. H. Schoe» maker te Zwartsluisvoor Kampen Ds. W. H. den Harting te Huizen voor Bierum Ds. J. Bosch te Westbrofek. CHR. GEREF. KERK. Beroepen naar Meppel Ds. P. de Bruin te Veenendaalnaar Drachten Ds. J. L. de Vries te Rijnsburgnaar Gouda Ds. J. de Bruin te Maastrichtnaar Haarlem dhr. L. H. v d. Meiden te Dordrechtnaar Broek op Langen» dijk Ds. H. Velema te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN. Tweetalte Moercapelle Ds. G. H. Kersten, Ierseke en Ds. R. Kok, Aagtekerke. Prof. Dr H. H. Kuyper. De Almanak van het studentencorps aan de Vrije Universiteit bevat naar aanleiding van het feit, dat Prof. Dr. H. H. Kuyper D. V. 26 Jan a.s. zijn 25»jarige professoraat aan de V. U. mag herdenken, een sympathiek artikel over den jubilaris van de hand van Ds. F. A. den Boeft, van Kruiningen. De schrijver merkt op, dat men bij de waardeering voor dén persoon en het werk van Prof. Kuyper haast niet weet, waar te beginnen. Ds. den Boeft geeft dan de volgende schets van den aanstaanden jubilaris: «Bij zijn arbeid voor de Universiteit, bij zijn zoo fijne pen als journalist, bij zijn hem schijnbaar nooit verdrietend en door het volk altijd weer begeerde kanselwoord, bij zijn leidende positie, als verder geen op onze kerkelijke vergaderingen, waarbij komt, dat een uitgebreide correspondentie velen helpt uit moeilijkheden, waar hun tekort aan kerk» rechtelijke kennis geen uitkomst meer gaf (ja die colleges over kerkrecht worden, evenals de menschen, ook beter gewaardeerd als ze voorbij zijn, dan in den tijd dat men ervan genieten kan), bij zijn voor velen zoo aantrekkelijke persoonlijkheid in den dage» lijkschen omgang, die het verkeer in zijn huis gezocht doet zijn, waarbij deze echte Calvi» nist altijd kostelijk weet te verbinden de behoeften van den menschelijken geest en de vraag van het lichaam de reizen naar Bloemendaal zijn nog niet vergeten zoo is er veel, waarin wij onze dankbaarheid uiten kunnen zulk een leven eischt het vinden van warmte en van waardeering, zoo dikwijls vergeten door menschen, die er wel van ge» nieten en die er wel van in hun hart omdragen grooten dank, ook wel daaruit geputte kracht en troost, maar die voorts zwijgen. En toch een veel gevend leven heeft ook steeds een sterke begeerte in zich naar ontvangen. Op al( zijn arbeid ingaan zou te ver gaan en de beshikbare ruimte overschrijden. Lie» ver zoek ik naar een algemeen kenmerk in dit alles tot uiting komend en waarin, naar ik meen, met name in onze dagen een groote beteekenis en kracht ligt. V(ij doen goed met naar zijn woord te luisteren. Immers, niet te miskennen valt, dat het wat wrijft ook nu een botsing, die doet denken aan de «preciezen en de rekkelijken« wil men aan den eenen kant afsluiting, altijd maar weer afsluiting, een muur trekken rondom den eigen kring die bewaren moet, maar die niet be» waren kan de tijdgeest houdt men zoo gemakkelijk niet tegen, zoodat velen zich in dat al te knellend-keurslijf onbevredigd ge» voelen. Aan den anderen kant zoekt men op bedenkelijke wijze naar uitbreiding, die op die manier meer vervlakking dan rijkdom wordt, wijl het is een uitbreiding, waarin eigen «ge» reformeerde« (een woord, dat sommigen den schrik op het lijf jaagd) positie ondergaat, zoodat ook weer velen, met name onder het »volk« bedenkelijk het hoofd gaan schudden. Welnu, in dit »probleem«, geeft zijn woord zulk een schitterende oplossing, al zal natuur» lijk «de toepassing« op bepaalde gevallen niet altijd even gemakkelijk zijn. Wij bebben dan toch zoo alvast een richting, waarin wij het zoeken moeten. Het aantrekkelijke van zijn woord toch is dit, dat daarin bewaard blijft, de zuivere Gereformeerde lijn, een met kracht strijden voor het eigen beginsel, zonder mar» chandeeren, zonder schipperen, en kunnen anderen zoo niet altijd ontkomen aan een zekere harde en stugge strengheid, bij hem blijft ook die echte Calvinistische soepelheid die eenerzijds het leven wil houden in de rechte banen, maar die anderzijds de levens» beweeglijkheid en de levensruimte niet in den weg staat.« God of goud. Behaaglijk stond hij achter zijn toonbank. Het nieuwe zakenjaar was maar kort nog ingegaan. Nog stonden hem voor oogen de cijfers, wanneer hij aan 't eind van 't vorig jaar zijn kasboek had kunnen afsluiten. «Zie je, met beleid en met wat handigheid kom je er wel«. Zoo peinsde hij en stapelde in gedachten ook voor 't nieuwe jaar stapel op stapel. Een klant «Mijnheer, Gods zegen in het nieuwe jaar. Ik zeg maar zoo: Paulus kan planten, Apollo kan nat maken, maar God moet den wasdom geven«. Ziezoo, dat is Je eerste. Wat had hij fijn dien wensch in elkaar gezet. De man is chris» telijk. En hij is goed van betalen. Zijn klan» diezie had hij graag. En zou hij daar dien wensch niet voor over hebben Een klant «Mijnheer, nog een gelukkig nieuwjaar. En dat we maar veel verdienen mogen«. En in dien geest ging hij voort, de eerste dagen van het nieuwe jaar. Deze dit en die dat, zoo koos hij zijn woorden uit, wikte en weegde, wat in zijn voordeel zou zijn. «God of Goud« is de titel van een boekje, door een Utrechtsch handelsreiziger geschre» ven. Dit boekje handelt over de moeilijke keus van het God dienen in den handel. Hier gaven wij een beeld, getrouw naar het leven, van het dienen van het goud. Zelfs met vrome woorden. En gij, wat doet gij. Stapelt in het nieuwe jaar uw bezit hoog op. Maar laat het vooreerst zijn een bezit van geestelijke goederen. «Wat gij verder behoeft, is Gode bekend. Utr. Prov. Weekbl. In den Burgwalkerk te Kampen, die de op» gekomenen, waaronder vele Roomschen niet bevatten kon, heeft de ex»priester J. Dols over zijn overgang van het Roomsch=Catholicisme tot het Protestantisme gesproken. Priester Dols, die 20 jaren lang als missio» naris in Cina gewerkt heeft, behandelde eerst de merkwaardige overeenkomst, die er z. i. bestaat tusschen het Buddhisme en het RoomschsKatholicisme, wat hij illustreerde met vele voorbeelden. Beide kerken zijn priester» kerken. Uit een 20»jarige ervaring als priester verzekerde Spr., dat de Roomsche leek altijd zegtde priester moet het maar weten. Beide hebben haar hoofd het Boeddhisme den le» venden vergoddelijkten Boeddha hetroomsch» katholikisme den paus. Beide kerken hebben haar vormendienstde Boeddhistische kerk heeft haar bloedig offer telkens weer opge» dragen aan Qivade Roomsche kerk haar misoffer. Beide haar dienst van een koningin des hemels. De Roomsche kerk haar Maria» vereering, de Boeddhistische kerk haar ko» ningin dés hemels, die zeer vereerd wordt. Bij beide ook dezelfde soort ceremonieën. In België zegt men naar onze lieve Vrouwe van Donk, gaat men om een jonk. Ook de Boedd» histische vrouw bidt tot de hemelkoningin om den kinderzegen. In beide kerken vindt men ook dezelfde sleurdienst van gebeden prevelen, in een zui» ver egoïstisch bidden, eindeloos ondoordacht herhaald. De Tibetaansche monnik, ook als hij met u spreekt of lacht herhaalt nog steeds onder alles door deze geprevelde bedebe» vrijd mij van de wedergeboorte, d.i. van de gedurende zielsverhuizing, opdat hij eindelijk in het Nirwana mocht komen. Zóó heeft spreker als priester zelf evenzeer duizende malen het breviergebed gebeden met de lip» pen alleenzonder er bij te denken. Beide kerken hebben ook haar rozenkrans die door de kruisvaarders uit het Oosten is meegebracht, waar zij haar vonden bij de Mohammedanen. Ook in Thibet is zij zeer inheemsch. De eerste Jezuiten die in China kwamen zagen óók deze treffende overeenkomst en achtten die zóó merkwaardig, dat zeiden hier is de duivel in het spel die altijd naaapt het werk Gods. Spr. verklaart het zóó dat Rome nooit gebroken heeft met het Heidendom om de massa onder beslag te houden het Pro» testantisme daarentegen breekt er radicaal mee en werpt zich op het winnen van de enke» lingen. Met hetzelfde verschijnsel hangt sa» men dat Rome verscheiden gekerstende heiden» sche feesten heeft behouden Spr. zag tallooze malen den bloedigen of» ferdienst der Boeddhisten, gewijd aan Qiva, den god der vernietiging, die verzoend moest worden. Spr. zag steeds weer die eindeloos herhaalde bloedsprenging en begon toen te twijfelen of zijn eigen opdragen van het Mis» offer wel het juiste was naar het Evangelie, Drie jaren heeft zijn twijfel geduurd, eer hij Jezus vond. Na, van zijn twijfel, strijd en overgang ge» sproken te hebben maande spr. ten slotte de vele in de kerk aanwezige Roomschen aan om toch den Bijbel ter hand te nemen en er in te lezen, te beginnen met de Romeinen» en Hebreënbrief. GOEDEREEDE. Vergadering van het Bestuur van de School met den Bijbel op Vrijdag 25 Jan. nam. 7 uur. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 3 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 60 K.G. gar» nalen. OUDDORP. De visschers vingen in de vorige week aan garnalen van 90-150 kilo per dag en per vaartuig; bliek van 2000—6000 kilo per vaar» tuig en schubben van 20—80 kilo. Natonale Commissie tegen het Alcoholisme. Op de laatste vergadering van bovenge» noemde Commissie heette de Voorzitter Prof. Dr. J R. Slotemakei de Bruine, in bet bijzon» der den nieuwen Inspecteur voor Volksge» zondheid afd. Drankbestrijding, den Heer B. de Breij, welkom, daarbij de hoop en ver» wachting uitsprekend, op vruchtbare sam- werking. v Hij sprak een woord van waardeering over de wijze, waarop het beginsel der Plaatselijke Keuze in de R.K. kringen is toegelicht. Hulde bracht hij aan den Heer Th. v. d. Woude, vanwege het 25=jarig bestaan van «de Weg» wijzer«, een orgaan, dat de wetenschappelijke zijde van het drankvraagsfuk op zoo geluk» kige wijze steeds heeft belicht. Besloten werd de rapporten over art. 170 der Invaliditeitswet en over het bioscoop» vraagstuk te vermenigvuldigen en aan de leden te zenden, waarna behandeling in de volgende vergadering zal plaats hebben. Dr. J. Kat, Directeur=Geneesheeer van het Krankzinnigengesticht te Apeldoorn, sprak over het boek van Ernest H. Starling, dat in het Nederlandsch vertaald is onder den titel «De Werking van Alcohol op den mensch.« Hij meent, dat de inhoud van dat boek niet onaanvechtbaar is. Dit laatste blijkt o.a. uit de kritieken, die Prof. Westergaard te Kopen» hagen en Prof. Abdersholde te Jena op ge» deelten ervan reeds leverden. Beproefd zal worden een goed gefundeerd tegenbetoog te leveren. Prof. Dr. J. van Rees deelt mee, dat de priester Prof. Uhde uit Graz vóór PascVïfl naar Nederland komt, om hier voor de stu» denten lezingen te houden over het alcohol» vraagstuk. De Commissie van Administratie deelde mee, dat de Minister van Financien om gegevens had gevraagd over den invloed van de laatste accijnsverhooging op het drankgebruik en over de al of niet wenschelijkheid van accijns» verlaging. De Commissie is zich bewust, dat het geen gemakkelijke taak is aan dit verzoek te voldoen. Zij zal er zich echter zoo goed en zoo spoe» dig mogelijk van kwijten. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buièc; verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeve Mijnheer de Redacteur! Graag zou ik het bericht in Uw blad van 16 Januari even beantwoorden. Hetgeen beweerd werd over mij in boven» genoemd stuk, is geheel onwaar. Want mijn broeder Hermanis Zoon heeft toestemming gegeven om voor hem met een lijst te gaan. Met toestemming van B. en W. is die lijst voor hem, H. Zoon en niet voor P. Zoon rond geweest. Nu schijnt het dat zijn vrouw daar te trots voor is. Zoodoende wilde zij het op mijn naam door laten gaan. Ze schreef dat haar man wel 13 weken ziek was, maar dat zij nog geen armoe had. Nu spijt het mij te moeten schrijven om mij te verontschuldigen, dat hij wel degelijk arm is en dat de lijst wel voor Hermanis en niet voor P. Zoon is rondgeweest. Want er zijn er behalve in de familie die er geheel door zijn uitgeput, ook nog vele anderen die geld van hem krijgen. Ik vind wanneer men nog 7 duizend gulden móet betalen dat men dan wel arm is. Nu hoop ik dat hier niet op terug geschreven zal worden anders zal ik namen en bedrag er bij noemen. Het spijt mij voor mijn broeder dat ik dit moet schrijven, maar niet voor zijn vrouw. Het is om mij te verontschuldigen. Bij voorbaat dankend voor de plaatsruimte PIET ZOON Cz. SOMMELSDIJK. OverledenArend van Delft, 52 j., echt» genoot van Cornelia van Maastricht; Jacob van der Meer, 85 j., echtgenoot van Willemina Komtebedde.

Maas- en Scheldebode | 1925 | | pagina 2